PDA

مشاهده نسخه کامل : چطور باید رم رو اور کرد ؟

K1LOU
20-07-10, 08:10
با سلام
با وجود مقالات خیلی زیاد در مورد اور سی پی یو و کارت گرافیک من یک مقاله در مورد اور کردن رم نتونستم پیدا کنم حالا از دوستان تقاضا دارم راهنمایی کنند چطور باید رم رو اور کرد یعنی چه پارامترهایی رو در نظر گرفت ؟
یه چیزهایی رو می تونم از بایوس تغییر بدم یعنی مثلا همون تغییر ضریب رو که باعث افزایش فرکانس میشه اما در قسمت تایمینگها خیلی مشکل هست
در مشخصات cpuz در تب memory قسمت fsb:dram چه چیزی رو نشون میده ؟
با تشکر

f4r80d
26-07-10, 19:46
اورکلام رم یعنی بالا بردن فرکانس کاری اون مثلا رم شما که باس 800 هست یعنی با 800 مگاهرتز کار می کنه بکنین 1000 و...
در مورد تایمینگ هم

Only the registered members can see the link!-%D8%A7?p=22702&viewfull=1#post22702
این لینک چیزای خوبی نوشته...

vandelin
26-07-10, 20:54
سلام

اصولا فرکانس فعالیت قطعاتی مثل رم و پردازنده خود تابعی از فرکانس پایه سیستم هستند . حال قطعه مثل پردازنده و رم هرکدام دارای ضریبی متفاوت و جدا هستند با ضرب اون مقدار در فرکانس پایه سیستم ، فرکانس فعالیت اون قطعه بدست میاد .

مثلا در یک پلتفرم 775 و یک پردازنده e8600 ، فرکانس پایه سیستم 333 مگات هرتز که ضرب در مقدار 4 (که در این پلتفرم همیشه ثابت هست ) میشه مقدار FSB و یا درگاه ارتباطی پردازنده با چیپست شماله و ضرب در مقدار ضریب پردازنده (در این پردازنده 10 ) میشه مقدار فرکانس فعالیت سیستم و همینطور در مورد رم .
اما رم همونطور که گفتی ضریبش به صورت دیگه ای هم نوشته میشه . کافیه مقدار فرکانس پایه سیستم رو تسیم بر عدد سمت چپی بکنید و بعد ضرب در عدد سمت راستی بکنید تا فرکانس فعالیتی رمتون بدست بیاد . البته در آخر یک ضرب در 2 هم در مورد رم های Dual rate لازمه تا فرکانس effective بدست بیاد.
در مورد نحوه اور رم هم که مشخصه کافیه یا فرکانس پایه رو افزایش داد یا ضریب رم رو .

در مورد تنظیم تامینگ ها راه مطمئن یا اصولی وجود نداره ، بیشتر به چیپ رم بکار رفته بر روی رم بستگی داره اما در مورد چیپ یکسان تا حدودی مشخصه که در فرکانس و ولتاژ مشخص به چه عددی نیاز است . البته از CL گرفته تا ریزتایمینگ ها بیشتر تجربی هست و نمیشه در نظر گرفت با فرکانس فلان قدر هر کدوم رو چه مقداری باید تنظیم شن .

K1LOU
01-08-10, 17:57
سلام

اما رم همونطور که گفتی ضریبش به صورت دیگه ای هم نوشته میشه . کافیه مقدار فرکانس پایه سیستم رو تسیم بر عدد سمت چپی بکنید و بعد ضرب در عدد سمت راستی بکنید تا فرکانس فعالیتی رمتون بدست بیاد . البته در آخر یک ضرب در 2 هم در مورد رم های Dual rate لازمه تا فرکانس effective بدست بیاد.
در مورد نحوه اور رم هم که مشخصه کافیه یا فرکانس پایه رو افزایش داد یا ضریب رم رو .

در مورد تنظیم تامینگ ها راه مطمئن یا اصولی وجود نداره ، بیشتر به چیپ رم بکار رفته بر روی رم بستگی داره اما در مورد چیپ یکسان تا حدودی مشخصه که در فرکانس و ولتاژ مشخص به چه عددی نیاز است . البته از CL گرفته تا ریزتایمینگ ها بیشتر تجربی هست و نمیشه در نظر گرفت با فرکانس فلان قدر هر کدوم رو چه مقداری باید تنظیم شن .

با سلام
من اين پست شما رو نديده بودم
تا حدودي به فركانسها و ضرايب آشنا هستم فقط اين قسمت fsb:dram رو كه دو عدد رو نشون ميده در cpuz نمي فهمم چي هست مثلا مينويسه 1:3
در مورد اون عدد سمت راست و چپ منظورتون چيه ؟
با تشكر

vandelin
01-08-10, 20:30
این همون ضریب رم هست .
مثلا تو این پست (Only the registered members can see the link)، فرکانس پایه سیستم 200 هست . اون عدد هم 3:10 هست .
اگر 200 رو تقسیم بر 3 کنید و بعد ضرب در 10 کنید میشه مقدار فرکانس رم که همون 670 هست . و اگر ضرب در دو کنید (به دلیل ماهیت رم های DDR که باس ارتباطی دوال هست) میشه مقدار 1333 که فرکانس رمتون هست .

K1LOU
02-08-10, 08:12
این همون ضریب رم هست .
مثلا تو این پست (Only the registered members can see the link)، فرکانس پایه سیستم 200 هست . اون عدد هم 3:10 هست .
اگر 200 رو تقسیم بر 3 کنید و بعد ضرب در 10 کنید میشه مقدار فرکانس رم که همون 670 هست . و اگر ضرب در دو کنید (به دلیل ماهیت رم های DDR که باس ارتباطی دوال هست) میشه مقدار 1333 که فرکانس رمتون هست .

با سلام و تشکر
خوب بر چه مبنایی این دو عدد رو در اور تغییر میدن 3:10 . فکر کنم در یک مقاله خوندم که برای اینکه فرکانس رم همراه با افزایش فرکانس سی پی در حالت اور بالا نره این نسبت رو تغییر میدادن
کارایی این دو عدد چیز دیگه ای هم هست یا فقط همون ضریب است ؟
با تشکر