PDA

مشاهده نسخه کامل : از بین بردن محدودیت 4 گیگی استفاده از رم در ویندوزهای 7 و ویستای 32 بیتی

AMD>INTEL
07-07-10, 23:58
همان طور که احتمالاً می‏دانید ویندوزهای ویستا و 7 دارای دو نسخه 32 و 64 بیتی هستند. مهم‏ترین تفاوت ویندوزهای 32 و 64 بیتی در میزان رم پشتیبانی شده توسط این دو ویندوز است. به طوری که ویندوزهای 32 بیتی ویستا و 7، نهایتاً 4 گیگ رم را شناسایی و پشتیبانی می‏کنند. یعنی اگر شما بر روی سیستم خود بیش از 4 گیگ رم نصب کنید، در صورت استفاده از ویندوز 32 بیتی، تنها 4 گیگ رم از کل رم نصب شده بر روی سیستم قابل استفاده خواهد بود و مابقی آن بلااستفاده باقی می‏ماند. در نتیجه در این زمان ناچار خواهید بود تا یک ویندوز 64 بیتی تهیه کرده و نصب کنید. اما بسیاری از کاربران تمایلی به استفاده از ویندوزهای 64 بیتی ندارند. به دلایلی نظیر عدم سازگاری برخی نرم افزارها و درایورها و نبود نسخه‏های مخصوص 64 بیتی. در نتیجه گاهی پیش می‏آید که کاربر قید مابقی رم خود را می‏زند و از همان ویندوز 32 بیتی بهره می‏گیرد. در صورتی که نیک بنگریم، درخواهیم یافت که مایکروسافت در این زمینه بسیار طمع کار عمل نموده است. چرا که کاربری که از یک سیستم پیشرفته استفاده می‏کند را مجبور به استفاده از نسخه 64 بیتی ویندوز می‏کند، تنها به این خاطر که به علت استفاده از بیش از 4 گیگ رم یک نسخه 64 بیتی خریداری نماید. اما بالأخره روزی که برای این محدودیت 4 گیگی چاره‏ای پیدا شود فرا رسید! در این ترفند قصد داریم به معرفی نحوه از بین بردن محدودیت 4 گیگی استفاده از رم در ویندوزهای 7 و ویستای 32 بیتی بپردازیم. به طوری که می‏توانید تا 128 گیگ رم بر روی سیستم خود نصب کنید و ویندوز 32 بیتی شما تمامی این میزان رم را شناسایی خواهد کرد و می‏تواند از تمامی این مقدار رم استفاده کند! در نتیجه دیگر نیازمند نصب یک ویندوز 64 بیتی فقط به خاطر یک محدودیت آزاردهنده نخواهید بود.

برای از بین بردن این محدودیت در ویندوز ویستا و 7 نیازمند استفاده از پچ های جانبی خواهیم بود (پچ به وصله‏‏ها و اصلاح‏کننده‏های نرم افزاری اطلاق می‏شود). این پچ‏ها Kernel ویندوز را طوری تغییر می‏دهند که محدودیت یاد شده از بین خواهد رفت.
همچنین دقت کنید ممکن است این مراحل کمی پیچیده و طولانی باشد و از انجام آن بهراسید، اما ما در وب سایت ترفندستان آن را قدم به قدم و با زبان ساده برایتان شرح داده‏ایم. همچنین این کار هیچ آسیبی به ویندوز 32 بیتی محدودیت‏دار یا کامپیوتر شما نخواهد زد.

پچ شماره 1 - مخصوص ویندوز ویستا
ابتدا این پچ را از آدرس زیر دریافت نمایید:
Only the registered members can see the link
پس از این کار فایل را از حالت فشرده خارج کنید.
اکنون در یک درایو از کامپیوتر به دلخواه خود یک فولدر جدید با نام دلخواه بسازید.
فایل Patch-1-Windows-Vista.exe موجود در فایل دانلود شده را Copy نموده و در این پوشه جدید Paste کنید.
سپس به پوشه Windows/System32 در درایوی که ویندوز ویستای شما در آن نصب است بروید.
فایل با نام ntkrnlpa.exe را بیابید. این فایل را نیز Copy کرده و در پوشه‏ای که ساختید Paste نمایید.
هدف این بود که دو فایل Patch-1-Windows-Vista.exe و ntkrnlpa.exe در یک فولدر در کنار هم قرار بگیرند.
حال فایل Patch-1-Windows-Vista.exe را با دو بار کلیک اجرا نمایید.
سپس بر روی دکمه Patch کلیک کنید.
اکنون دکمه Exit را بزنید (ترفندستان) تا برنامه بسته شود.
پس از این کار، با راست کلیک بر روی فایل ntkrnlpa.exe و انتخاب گزینه Rename، نام آن را از ntkrnlpa به ntkr128g تغییر دهید.
حال فایل ntkr128g.exe را کپی نموده و در مسیر Paste ،Windows/System32 نمایید.
بعد از این کار نوبت به مرحله بعدی یعنی ساخت یک فایل بوت جهت ورود به ویندوز ویستای 32 بیتی بدون محدودیت می‏رسد. این کار از طریق انجام یک سری دستورات متعدد به صورت دستی در Command Prompt امکان پذیر است. اما جهت جلوگیری از طولانی شدن ترفند و همچنین رفاه حال کاربران، فایل آماده سازی اتوماتیک آن را فراهم آورده‏ایم. این فایل با نام AddBootMenu.cmd در همان فایل فشرده‏ای که در ابتدا دانلود کردید موجود است.
بر روی فایل AddBootMenu.cmd راست کلیک نموده و Run as administrator را انتخاب نمایید.
در پنجره باز شده، درصورتی که از انجام مراحل بالا اطمینان دارید کلید y را فشار داده و Enter بزنید.
مشاهده پیغام The operation completed successfully به معنای موفقیت آمیز بودن کار است. کلیدی را بزنید تا پنجره بسته شود.
اکنون در صورتی که یک بار ویندوز را Restart نمایید، در منوی انتخاب ویندوزها یک نام جدید به چشم میخورد که با انتخاب آن، وارد ویندوز ویستای 32 بیتی بدون محدودیت میزان استفاده از رم خواهید شد.

پچ شماره 2 - مخصوص ویندوز 7
حال فایل به نام Patch-2-Windows-7.exe را با دوبار کلیک اجرا نمایید.
زبان این برنامه روسی است. اما (ترفندستان) همانطور که واضح است تنها یک دکمه بر روی مرکز برنامه وجود دارد.
بر روی این دکمه که با دو حرف PA شروع شده است کلیک کنید.
یک Load کننده طی می‏شود و سپس پیغامی نمایان می‏گردد.
بر روی دکمه OK کلیک کنید.
یک پنجره جدید سیاه رنگ با عنوان Remove Watermark X86 باز خواهد شد.
دکمه Y را بزنید.
با فشردن Enter سیستم Restart خواهد شد.
پس از Restart ویندوز، در منوی انتخاب ویندوزها یک نام جدید به چشم می‏خورد که با انتخاب آن، وارد ویندوز هفت 32 بیتی بدون محدودیت میزان استفاده از رم خواهید شد.

پچ شماره 3 (پیشنهادی ترفندستان) - مخصوص ویندوز ویستا و 7
این پچ از دو پچ دیگر کامل‏تر بوده و ما به شما استفاده از آن را پیشنهاد می‏کنیم. چرا که هر دو ویندوز را پشتیبانی می‏کند و به ویژه نسبت به پچ شماره 1 ویندوز ویستا دردسر کمتری دارد.
حال فایل Patch-3-Windows-Vista-and-7.exe را با دو بار کلیک اجرا نمایید.
این برنامه اطلاعاتی نظیر میزان رم کنونی را نیز در اختیار شما قرار می‏دهد.
اکنون (ترفندستان) بر روی دکمه Apply در درون برنامه کلیک کنید.
پیغام نمایش داده شده را با Yes پاسخ دهید.
چند ثانیه صبر کنید تا پیغام جدیدی ظاهر شود. آن را OK کنید و برنامه را نیز ببندید.
اکنون فایل AddBootMenu.cmd موجود در پوشه‏ای که دانلود کرده‏اید را بیابید.
بر روی آن راست کلیک نموده و Run as administrator را انتخاب نمایید.
در پنجره باز شده، درصورتی که از انجام مراحل بالا اطمینان دارید کلید y را فشار داده و Enter بزنید.
مشاهده پیغام The operation completed successfully به معنای موفقیت آمیز بودن کار است. کلیدی را بزنید تا پنجره بسته شود.
اکنون در صورتی که یک بار ویندوز را Restart نمایید، در منوی انتخاب ویندوزها یک نام جدید به چشم میخورد که با انتخاب آن، وارد ویندوز ویستا یا هفت 32 بیتی بدون محدودیت میزان استفاده از رم خواهید شد.

در پایان ذکر چند نکته ضروری است:
پس از ورود به ویندوز بدون محدودیت، با فشردن Ctrl+Alt+Delete و ورود به Task Manager، در تب Performance و قسمت Memory می‏توانید این میزان افزایش واقعی رم را ملاحظه کنید.
همانطور که واضح است، با عملیاتی که در هر 3 پچ انجام دادیم، ویندوز 32 بیتی محدودیت‏دار شما دست نخورده باقی می‏ماند و هر زمان که بخواهید می‏توانید همانند گذشته وارد آن شوید. در نتیجه هیچ نگرانی از بابت آسیب دیدن ویندوز کنونی خود نداشته باشید.
برای ویرایش منوی بوت ویندوز و با حذف ویندوز جدید بدون محدویت، ابتدا وارد ویندوز محدودیت‏دار شوید. سپس در منوی Start عبارت msconfig را وارد نموده و Enter بزنید. در تب Boot می‏توانید ویرایش‏های لازم را صورت دهید.
لازم به ذکر است، ویندوز اکس‏پی 32 بیت نهایتاً 3 گیگ رم را پشتیبانی می‏کند. درصدد آن هستیم در آینده در ترفندستان به معرفی ترفندی در جهت از بین بردن این محدودیت در ویندوز XP بپردازیم.
پچ‏های فوق احتمال غریب به یقین بر روی ویندوز سرور 2008 نیز عمل خواهند کرد اما از جانب ما بر روی آن تست نشده است.

منبع ترفند

sepehr-ice
08-07-10, 04:04
ماکروسافت تو سایت خودش اعلام کرده که برای راحت کار کرن ویندوز vista که اصلا" مشکلی نداشته باشه 8 گیگ رم لازمه

من خودم ویندوز ویستا رو نصب کرده بودم و 8 گیگ رم سیستم منو شناسایی کرده بود هیچ مشکلی هم نداشت البته من
ویندوز vista رو اورجینال بود. این ویندوزای غیر اوجینال تو ایران دهن همه رو سرویس کرده ویندوزی که قیمتش تو تهران یا جای دیگه که حدود 5000 هزار تومنه معلومه که چه ویندوزی میتونه باشه هیچ کدوم از سرویسهای اصلی ویندوز کار نمیکنه و مشکل سریال نامبر قانونی هم داره و مشکل اپدیت.

hassanshaikhi
08-07-10, 18:50
ماکروسافت تو سایت خودش اعلام کرده که برای راحت کار کرن ویندوز vista که اصلا" مشکلی نداشته باشه 8 گیگ رم لازمه

من خودم ویندوز ویستا رو نصب کرده بودم و 8 گیگ رم سیستم منو شناسایی کرده بود هیچ مشکلی هم نداشت البته من
ویندوز vista رواورجینال بود. این ویندوزای غیر اوجینال تو ایران دهن همه رو سرویس کرده ویندوزی که قیمتش تو تهران یا جای دیگه که حدود 5000 هزار تومنه معلومه که چه ویندوزی میتونه باشه هیچ کدوم از سرویسهای اصلی ویندوز کار نمیکنه و مشکل سریال نامبر قانونی هم داره و مشکل اپدیت.

این روش برای ویندوز های 32 بیتی هست. علت اینکه ویندوز شما 8 گیگ رم رو شناخته 64 بیتی بودن ویندوزتون بوده نه اورجینال بودن اون.
دوست عزیز به نظرت فرق ویندوز اورجینال با غیر اورجینال چیه؟
شما فرض کن DVD یه ویندوز 7 اورجینال داری من میام یه ایمیج ازش میگیرم و بعد اون ایمیج رو روی یه dvd دیگه رایت میکنم میبرم خونمون
شما شروع به نصب ویندوز میکنید منم با Dvd که کپی گرفتم ویندوز رو نصب میکنم.
بعد از نصب تا 30 روز میتونیم از ویندوز استفاده کنیم
خوب شما حالا میخاین ویندوز رو فعال کنین به اینترنت وصل میشین و توی system میرید و جایی که نوشته activate windows now کلیک میکنید و activate windows online now رو میزنید حالا شماره سریالی که موقع خرید ویندوز گرفتی رو وارد میکنی بعد ویندوز چک میکنه که این شماره معتبر هست یا نه که اگه معتبر بود مراحل فعال سازی تموم میشه و activation was successful رو مینویسه و ویندوز شما اورجینال میشه.
حالا اگه قبل از اینکه ویندوز رو فعال کنی من اون شماره سریال رو وارد میکردم ویندوز من اورجینال نمی شد؟
پس نتیجه شد که اورجینال بودن یا نبودن ویندوز ربطی به DVD نصب ویندوز نداره!!! و فقط به یه شماره سریال وابسته هست:lol:

برنامه های دیگه هم همین طور هستند برای مثال شما جدیدترین نسخه آنتی ویروس کسپراسکای رو از سایتش دانلود میکنید و 30 روز مجانی ازش استفاده میکنید که اگه خواستین میتونید لایسنسش رو بخرید و اونوقت یه آنتی ویروس اورجینال دارید.که هیچ فرقی با اون زمانی که داشتین رایگان ازش استفاده میکردین نداره البته میتونید پیش دوستانتون پز آنتی ویروس اورجینال رو بدید :lol:
خوب به نظرت الان ویندوز که من نصب کردم و 30 روز میتونم ازش استفاده کنم به جز آپدیت مشکلی دیگه ای داره؟یعنی الان سرویس های اصلی ویندوز من کار نمیکنند؟:lol:
حالا من بیام یه کرک نصب کنم که تایمر ویندوز رو از کار بندازه و روی 30 روز قفل کنه دیگه مشکلی از بابت زمان استفاده از ویندوز ندارم.اما هنوز مشکل آپدیت دارم.
خوب میام یکی از جدیدترین کرک ها که باعث فعال شدن ویندوز میشه رو نصب میکنم و مشکل آپدیت هم حل شد.
پس الان هیچ فرقی بین ویندوزی که من نصب کردم با ویندوزی که شما نصب کردین نداره به جز اینکه شما $319.99 پول دادینه ولی من 1$ البته مزیتش اینه که شما از اینکه یه ویندوز اورجینال دارید احساس غرور می کنید ولی من احساس گناه به خاطر استفاده غیر قانونی:lol:
در ضمن منظور من ویندوز هایی هست که از روی نسخه اصلی مستقیم کپی میشند نه اونایی که کلی تغییر روش انجام میدن

در مورد روش پست اول فکر نکنم فایده ای داشته باشه چون برنامه ها 32 بیتی هستند به فرض شما 6 گیگ رم رو روی ویندوز 32 بیتی تونستین بشناسونید ولی آیا برنامه ها و بازی ها هم میتونند از این 6گیگ استفاده کنند؟اگه بگید آره پس چرا نسخه مخصوص 64 بیتی برنامه ها و بازی ها ساخته میشه؟به فرض مگه توی ویندوز 64 بیتی که 6گیگ رم داره همون نسخه 32 بیتی یه برنامه نمیتونه 6 گیگ رو بشناسه؟ :lol:

AMD>INTEL
08-07-10, 22:42
دوستان تشكر كردن از كسي كه سالها و ساعتها براي اين فروم زحمت كشيده كار بدي نيست .

hassanshaikhi
08-07-10, 23:08
دوستان تشكر كردن از كسي كه سالها و ساعتها براي اين فروم زحمت كشيده كار بدي نيست .

بهادر جان واقعا مقاله خوبی نوشته این :1. (5):
فقط دفعه دیگه خواستین مقاله تخصصی مثل این بنویسید فایل هاتون رو توی سایت ترفندستان آپلود نکنید اینجوری ممکنه دیگران بیان به شما تهمت بزنند که این مقاله رو از اونجا برداشتینه:lol:

AMD>INTEL
08-07-10, 23:14
موده و Enter بزنید. در تب Boot می‏توانید ویرایش‏های لازم را صورت دهید.
لازم به ذکر است، ویندوز اکس‏پی 32 بیت نهایتاً 3 گیگ رم را پشتیبانی می‏کند. درصدد آن هستیم در آینده در ترفندستان به معرفی ترفندی در جهت از بین بردن این محدودیت در ویندوز XP بپردازیم.
پچ‏های فوق احتمال غریب به یقین بر روی ویندوز سرور 2008 نیز عمل خواهند کرد اما از جانب ما بر روی آن تست نشده است.

منبع ترفند

رفيق عيب نداره تهمت بزنند . هدفمم كمك به سايته . منبه رو نوشته نگاه كني متوجه ميشي

sepehr-ice
09-07-10, 15:15
من که از dvd اصلا" صحبت نکردم . بعدشم شما ترجیح میدین از ویندوز اوجینال استفاده کنید یا غیر اورجینال شما فکر میکنید که ویندوز 7 که ماکروسافت قیمت اون رو اگه به چول ما حساب کنی حدود 450000 هزار تومنه هست بخری بهتره یا ویندوزی 7 که الان تو ایران با 4 یا 5 هزار تومن میشه خرید.بهدشم ویندوز ویستای من 32 bit بود که من استفاده میکردم نه 64 bit بعدشم
اینکه شناختن رم 8 گیگ تو سیستم هم به اورجینال بودن ویندوز ربط دره هم به سخت افزار شما . البته ویندوز ویستا همیشه رم رو کامل نمیشناسه مثلا" اگه شما 4 گیگ رم داشته باشی اونو 3.5 گیگ میشناسه منم که 8 گیگ رم دارم 7.5 گیگ میشناسه البته ویندوز ویستا که ویندوز خوبی نبود و استقبال خوبی هم ازش نشد وکلی مشکلات سخت افزاری داشت.
ویندوز 7 هم هنوز مشکلاتی داره. ولی هنوزم 70% از مردم جهان از ویندوز xp استفاده میکنند.

:great:

AMD>INTEL
09-07-10, 15:33
جناب شيخي وقتي منبع رو مينويسي مشكل نيست . نه اين مطلب رو من ننوشتم ولي دست كسي كه نوشته درد نكنه . يك مسئله ديگه انتقال مطلب كردم .

hassanshaikhi
09-07-10, 18:20
من که از dvd اصلا" صحبت نکردم . بعدشم شما ترجیح میدین از ویندوز اوجینال استفاده کنید یا غیر اورجینال شما فکر میکنید که ویندوز 7 که ماکروسافت قیمت اون رو اگه به چول ما حساب کنی حدود 450000 هزار تومنه هست بخری بهتره یا ویندوزی 7 که الان تو ایران با 4 یا 5 هزار تومن میشه خرید.بهدشم ویندوز ویستای من 32 bit بود که من استفاده میکردم نه 64 bit بعدشم
اینکه شناختن رم 8 گیگ تو سیستم هم به اورجینال بودن ویندوز ربط دره هم به سخت افزار شما . البته ویندوز ویستا همیشه رم رو کامل نمیشناسه مثلا" اگه شما 4 گیگ رم داشته باشی اونو 3.5 گیگ میشناسه منم که 8 گیگ رم دارم 7.5 گیگ میشناسه البته ویندوز ویستا که ویندوز خوبی نبود و استقبال خوبی هم ازش نشد وکلی مشکلات سخت افزاری داشت.
ویندوز 7 هم هنوز مشکلاتی داره. ولی هنوزم 70% از مردم جهان از ویندوز xp استفاده میکنند
:great:
شناختن رم 8 گیگ ربطی به اورجینال بودن نداره
برات اثبات کردم که فرقشون فقط یه شماره سریال هست و اون 450000 هزارتمن هم که گفتین فقط برای همین چند تا عدد هست:lol:
توی کشور های دیگه که ویندوز اورجینال میخرن چون قانون کپی رایت جا افتاده و به خاطر فرهنگشون هست و 300 دلار برای اونا پولی نیست.چرا اونا بازی و برنامه اورجینال میخرن؟ مگه مثل ما نمیتونند دانلود کنند و از کرک استفاده کنند سرعت اینترنتشون هم که بالاست به راحتی میتونند هر چی خواستند دانلود کنند
توی کشور ما لزومی نداره که 400 تمن واسه یه ویندوز بدی میتونی پولش رو جای دیگه خرج کنی .البته اگه مایه دار باشی مشکلی نیست:lol:

از لحاظ تئوری ویندوز 32 بیتی نمی تونه بیش از 3.5/4 گیگ رم رو آدرس دهی کنه

Only the registered members can see the link(VS.85).aspx
Physical Memory Limits: Windows Vista
The following table specifies the limits on physical memory for Windows
Vista.
Limit in 32-bit Windows
4 GB
Limit in 64-bit Windows
128 GB

مایکروسافت از vista sp1 با آپدیت های جدیدش باعث تغییر در نمایش دادن مقدار رم شد و کل مقدار نصب شده رم رو مستقل از اینکه ویندوز32 بیتی باشه یا 64 بیتی نشون میداد. یعنی شما که 8 گیگ رم روی سیستمت بوده مقدار رم نصب شده روی سیستمت رو نشون میداده ولی فقط و فقط ویندوز میتونسته از 3.5 گیگ از 8 گیگ رم شما استفاده کنه
و 4 گیگ رم شما بلااستفاده بوده:lol:

جناب شيخي وقتي منبع رو مينويسي مشكل نيست . نه اين مطلب رو من ننوشتم ولي دست كسي كه نوشته درد نكنه . يك مسئله ديگه انتقال مطلب كردم .

بهادر جان ناراحت نشین منظور من یه چیزه دیگه بود:wink:

من کوچکتر از اونم که بخام شما رو نصیحت کنم ولی کپی مطالب از سایت های فارسی دیگه باعث غیر حرفه ای شدن سایت میشه اگه به جای کپی کردن خودتون 2 تا کلمه بگین ارزشش خیلی بیشتر است