PDA

مشاهده نسخه کامل : اين رمها dual channel هستند يا single ؟

K1LOU
06-07-10, 17:53
با سلام
اينها رمهاي سيستم من هستند كه در دو نرم افزار cpuz و hwinfo به حالتهاي single و dual نشون داده ميشن

كدومش درسته

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

اين سئوال رو قبلا هم پرسيده بودم چرا فركانسهاي رم در قسمتهاي مختلف spd و memory با هم فرق دارن

با تشكر

vandelin
06-07-10, 19:35
سلام

اول از همه اینکه رم ها رو روی کدوم یکی از اسلات های بورد گذاشتید ؟
معمولا هم رنگ ها به صورت دوال کار میکنند . یعنی اگه بخواید به صورت دوال فعالیت کنه باید دو رم رو در اسلات های هم رنگ قرار بدید .

در مورد spd و memory :
اولی یه جور بازه فعالیتی فرکانس رم با توجه با تایمینگ های متفاوت هست . یعنی نشون میده که رمه شما در فلان فرکانس قابلیت فعالیت روی چه فرکانسی به صورت دیفالت داره .
مثلا رم های 800 با تایمینگ 6 میتونن رو فرکانس 667 با تایمینگ 5 هم فعالیت کنند .

مثلا در تصویر اول که از cpu-z گذاشتید نشون میده که رم شما در فرکانس 1333 و تایمینگ 9 تنظیم هست . و در تصویر بعد هم میتونید تایمینگ های مربوط به هر فرکانس رو مشاهده کنید .

مثلا اگر به صورت دستی رمتون رو از بایوس تنظیم کنید میتونید با همون ولتاژ دیفالت یعنی 1.5 ، رم رو در حالت 1066 با تاینینگ 5 بوت کنید .
این مقادیر برای رم های مختلف تا حدودی متفاوت هست . البته بسته به چیپ به کار رفته ، تقریبا پروفایل های مشابهی به نسبت ولتاژ برای تایمینگ ها به کار برد .

اما در تب مموری فرکانسی که رم شما در حال حاضر مانیتور میشود نشان داده میشود .

AMD>INTEL
07-07-10, 08:25
CPU-Z قابل اطمینان تر میباشد

K1LOU
07-07-10, 11:20
سلام

.
با سلام
فکر کنم رمها در اسلاتهای هم رنگ هستند
نحوه گذاشتن رمها در سیستمهای amd فرق میکنه ؟ یا برای مادربردهای مختلف ؟
چون معمولا میگن باید در اسلاتهای 1 و 3 و یا 2 و 4 باشه تا dual باشن
با تشکر

D J V A H I D
07-07-10, 11:33
همون تو cpuz مشخصه عزیز ...

K1LOU
07-07-10, 11:53
CPU-Z قابل اطمینان تر میباشد

همون تو cpuz مشخصه عزیز ...

پس قاعدتا باید این رمها dual باشن . ضمنا این رمها در اسلاتهای هم رنگ و کنار هم قرار گرفتن

نحوه گذاشتن رمها در سیستمهای amd فرق میکنه ؟ یا برای مادربردهای مختلف ؟
چون معمولا میگن باید در اسلاتهای 1 و 3 و یا 2 و 4 باشه تا dual باشن

این رو هم یه سئوال جداگانه در نظر بگیریم در این مورد نظرتون چیه ؟
با تشکر

vandelin
07-07-10, 14:46
tفکر نکنم ربطی به amd بودن یا intel بودن داشته باشه . بیشتر برمیگرده به برند . ولی معمولا اسلات های هم رنگ به صورت دوال که اکثرا هم به صورت یکی در میون هست فعالیت میکنن .

بهترین کار مطالعه دفترچه بورد هست .

mehdihamed
07-07-10, 15:21
سلام منم یه سوال در مورد رم ddr3 دارم اگه جواب بدین ممنون میشم
من یه مادر برد 770t-usb3 گرفتم و یه رم geil 1333 2g روش نصب کردم حالا میخوام ببینم اگه یه رم geil 1666 2g بگیرم از کل رم میتونم استفاده کنم یا رم دوم هم تبدیل به 1333 میشه؟
فرقی میکنه اگه اینا رو بصورت dual نصب کنم یا معمولی؟

vandelin
07-07-10, 15:54
مسیر ارتباطی بین رم ها و چیپست (یا پردازنده) مسیر چندگانه یا جدایی نیست ، تمام رم ها با فرکانس یکسان که حاصل از ضریبی مشخص در فرکانس بیس سیستم هست فعالیت میکنن .

فقط هم دو رم متفاوت استفاده میکنید و قصد استفاده به صورت دوال رو دارید حتما باید سعی کنید که رم ها دقیقا از یک برند با یک مشخصات باشند وگرنه هزارو یک مشکل ممکنه بوجود بیاد از ریست گرفته تا ضفحه مرگ یا هنگ .
البته حتما هم اینجوری نیست که استفاده از دو رم متفاوت مشکلی رو در پی داشته باشه ولی به نظرم به ریسکش نمی ارزه .

البته در مورد رم ها تقریبا همیشه یه موضوعی صدق میکنه که رم مورد نظر میتونه از لحاظ تئوری تو فرکانس پایینتر با تایمینگ بهتر (پایینتر) فعالیت کنه .

مثلا همین رم 1600 اگه با تایمینگ 9 باشه ، تو فرکانس 1333 با تایمینگ 7 تقریبا کارایی مشابهی داره .

در مواقعی هم که از دو رم متفاوت استفاده میکنید ، فرکانس رم با فرکانس رم پایینتر تنظیم میشه که البته بستگی به چیپ رم ، spd داره . دو نوع رم رو فرض کنید که از چیپ مشابه و یکی برای فعالیت در فرکانس 1600 در تایمینگ 8 و دومی برای فعالیت در فرکانس 1333 و تایمینگ 7 تنظیم شدند . تقریبا میشه با اطمینان هر دو رو رو روی 1600 با تایمینگ 8 تنظیم کرد و مشکلی هم بوجود نیاد .

در مورد دوال و سینگل هم مشکلی در را بطه با دو نوع رم متفاوت وجود نداره ، البته بعضی وقتها روی دوال اذیت میکنن و ممکنه بی سود بدن ولی در هر صورت هر دو روی 1333 کار میکنن .

mehdihamed
08-07-10, 13:43
واسه توضیحات ممنون
یه سوال دیگه اگه من یه رم دیگه 2 گیگ 1333 از همون مارک اولی بگیرم اینا با هم دوال میشن؟
پس این رم هایی که 2 تایی و یا 3 تایی فروخته میشن واسه چیه؟چه فرقی میکنه؟

nima_hl
08-07-10, 15:13
واسه توضیحات ممنون
یه سوال دیگه اگه من یه رم دیگه 2 گیگ 1333 از همون مارک اولی بگیرم اینا با هم دوال میشن؟
پس این رم هایی که 2 تایی و یا 3 تایی فروخته میشن واسه چیه؟چه فرقی میکنه؟

اگر مشخصات مانند کلاک و زمان تاخیر یکی باشند احتمال 99% مشکلی نخواهید داشت

رمهای 3 تایی برای سوکت 1366 استفاده میشن که نیاز داره 3 عدد رم مانند هم خرید کنید و 2 تایی هم برای سایر مادربردهای دوال چنل

ار نظر تفاوت ساختاری تفاوتی بین دو رم که در بسته جدا باشن با 2 عدد رم که در یک بسته بندی باشند وجود نداره ولی وقتی 2 عدد رم در یک پک باشن خیال شما راحته که از نظر مشخصات هر دو رم یکی هستند

mehrdad_ab
08-07-10, 16:15
اول مهم اینه که باسشون باهم یکی باشه و هم تایمینگشون و ظرفیت . در نهایت برندشون
الان من دو تا رم یک گیگ با دو برند متفاوت ولی باس ، ظرفیت و تایمینگ مشابه رو دوآل بستم و خیلی هم راضی ام .
پس اینطوری شد : باس و تایمینگ و ظرفیت . در نهایت برند

mehdihamed
08-07-10, 21:57
خیلی ممنون از دوستانی که منو راهنمایی کردند من میخواستم رم خودمو که تازه خریده بودم بفروشم و یه رم 2 تایی بگیرم چون فکر میکردم فقط اینجوری دوال میشه حالا دیگه خیالم راحت شد و یه رم 2 گیگ دیگه مثل رمی که الان دارم میگیرم بازم تشکر میکنم

AMD>INTEL
08-07-10, 23:17
كيتهاي دو كاناله مطممئن تر هستند . هميشه ليست رمهاي سازگار با بردتون رو چك كنيد

mehdihamed
09-07-10, 15:07
من مینم رو گفتم 770t تازه خریدمش
این کیت دوکاناله چیه چطوری باید بفهمم که یه رم کیتش 2 کاناله هست یا نه؟

mehrdad_ab
12-07-10, 17:50
رم هایی که به صورت دو کاناله عرضه میشن در یک پک دوتایی قرار دارن . همه مشخصاتی که تو بالا گفتم رو هم دارن ، روشون هم نوشته شده که به صورت دوآل یا تریپل ( سه تایی ( نسل جدید رم ها )) هستند

omidhix
12-07-10, 20:38
که به صورت دوآل یا تریپل ( سه تایی ( نسل جدید رم ها )) هستند

tripple نسل جدید رم نیست :give_rose:

mehrdad_ab
12-07-10, 21:09
بسیار خب !
امـــــــا چرا ؟
شما فرقی بین RAM SD , RAM DDR , DDR2 , DDR3 نمی بینید ؟

AMD>INTEL
12-07-10, 22:22
وقتي دو تا رم DDR3 كنار هم قرار ميگيرن در پلتفرم مخصوص خودشون ميشه دوال چنل . فعلا پلاتفرم X58 اينتل از سه كاناله پشتيباني ميكنه .

ViViD
12-07-10, 22:36
1- رمهای به مرور زمان از میزان ولتاژ مصرفی کاسته شده که در سری DDR این میزان تقریباً 2.5 ولت بوده در DDR2 برابر 1.8 ولت و در DDR3 1.5 ولت میزان مصرفی رمها است

2- پهنای باند استفاده شده نیز به مرور زمان افزایش داشته از 2 بیت در رمهای DDR و 4 بیت در DDR2 به 8 بیت در DDR3 رسیده است

3- تکنولوژی ساخت رمها بسیار پیشرفته تر شده اند که به 90 نانومتر در سری رمهای DDR3 رسیده است

رمهای سه کاناله DDR3 میزان انتقال داده بیشتری رو ساپرت میکنند با میزان توان مصرفی کمتر مناسب برای پلتفرم X58 اینتل هستند که در پلتفرمهای جدید سوکت 1156 و AM3 به دو کاناله بودن رم اکتفا شده است

hassanshaikhi
12-07-10, 22:44
اگه 3 تا رم داشته باشیم آیا امکان دوال چنل هست؟یعنی 2 تاش دوال یکی سینگل
و توی پلتفرم x58 اگه 4 تا رم داشته باشیم تریپل چنل امکان پذیره؟

AMD>INTEL
12-07-10, 23:56
تريپل چنل فقط با سه رم مشابه امكان پذيره . دوال هم با 2 تا رم مشابه

AMD>INTEL
13-07-10, 00:00
Dual-Channel vs. Triple-Channel

Only the registered members can see the link

hassanshaikhi
13-07-10, 00:54
تريپل چنل فقط با سه رم مشابه امكان پذيره . دوال هم با 2 تا رم مشابه

اگه 2 تا رم که دوال هستند کنارشون یک رم دیگه نصب کنی اون 2 تا از حالت دوال خارج میشن؟

omidhix
13-07-10, 00:57
اگه 2 تا رم که دوال هستند کنارشون یک رم دیگه نصب کنی اون 2 تا از حالت دوال خارج میشن؟
اره خارج میشن

AMD>INTEL
13-07-10, 08:29
بله همونطور كه دوستمون گفتند خارج ميشن رفيق

AMD>INTEL
13-07-10, 09:01

mehrdad_ab
13-07-10, 09:42

خب امیدوارم دوست خوبمون omidhix ، مسئله براشون روشن شده باشه ، همونطور که دوست خوبمون VIVID اون رو به طور کامل توضیح دادن .

mehdihamed
13-07-10, 10:13
رم هایی که به صورت دو کاناله عرضه میشن در یک پک دوتایی قرار دارن . همه مشخصاتی که تو بالا گفتم رو هم دارن ، روشون هم نوشته شده که به صورت دوآل یا تریپل ( سه تایی ( نسل جدید رم ها )) هستند

پس رم 2 کاناله همون رم دوال هست درسته؟
پس دوباره این سوال بوجود میاد که اگه من یه رم مشابه رم اولم بگیرم اینا با هم دوال میشن یا نه؟ چون کیتشون که 2 کاناله نیست طبق گفته شما رم های 2 کاناله فقط در پک 2 تایی قرار دارن

mehrdad_ab
13-07-10, 10:48
مطالب رو به دقت نخوندین
در بالا توضیح دادیم که رم در چه شرایطی می تونه دوآل باشه
بحث کیت های دوتایی رو هم امید جان گفتن ( كيتهاي دو كاناله مطممئن تر هستند )
این دلیل نمیشه که چون هر دو تا رم در یک کیت نیستند دوآل نمی شن !

mehrdad_ab
13-07-10, 10:51
شما با خیال راحت مشابه رم فعلیت رو تهیه کن و به جمع کاربرانی که از دوآل استفاده می کنن بپیوندددددددد:party:

hassanshaikhi
13-07-10, 13:45
خب امیدوارم دوست خوبمون omidhix ، مسئله براشون روشن شده باشه ، همونطور که دوست خوبمون VIVID اون رو به طور کامل توضیح دادن .

دوست عزیز امید جان منظورشون این بوده که دوال و تریپل جز خصوصیت رم حساب نمیشه چون این یه معماری هست که به چیپست مادربورد مربوط میشه.
همون طور که میدونید توی چیپست 865p هم امکان دوال وجود داشت با رم DDR در حالی که همین الان هم دوال با رم های DDR2 وDDR3 امکان پذیره.چون به چیپست مادربورد مربوط هست نه به رم.یعنی توی رم چیزی وجود نداره که حالت دوال یا تریپل رو بوجود بیاره.
البته توی نسل جدید چیپست اینتل چون کنترلر حافظه درون cpu قرار گرفته دیگه این کار وظیفه چیپست مادربورد نیست.
برای مثال raid هم همین طوری هست وقتی شما از raid0 استفاده میکنید هارد کار خاصی رو انجام نمیده بلکه چیپست هست که این کار رو انجام میده.
و برای همین گفته اند تریپل مربوط به نسل جدید رم نیست بلکه مربوط به نسل جدید چیپست هست.
و نسل جدید به ddr,ddr2,ddr3 ... میگن نه به دوال یا تریپل

mehrdad_ab
13-07-10, 13:57
دوست عزیز امید جان منظورشون این بوده که دوال و تریپل جز خصوصیت رم حساب نمیشه چون این یه معماری هست که به چیپست مادربورد مربوط میشه.
همون طور که میدونید توی چیپست 865p هم امکان دوال وجود داشت با رم DDR در حالی که همین الان هم دوال با رم های DDR2 وDDR3 امکان پذیره.چون به چیپست مادربورد مربوط هست نه به رم.یعنی توی رم چیزی وجود نداره که حالت دوال یا تریپل رو بوجود بیاره.
البته توی نسل جدید چیپست اینتل چون کنترلر حافظه درون cpu قرار گرفته دیگه این کار وظیفه چیپست مادربورد نیست.
برای مثال raid هم همین طوری هست وقتی شما از raid0 استفاده میکنید هارد کار خاصی رو انجام نمیده بلکه چیپست هست که این کار رو انجام میده.
و برای همین گفته اند تریپل مربوط به نسل جدید رم نیست بلکه مربوط به نسل جدید چیپست هست.
و نسل جدید به ddr,ddr2,ddr3 ... میگن نه به دوال یا تریپل

حرف شما درست ! من هم قبول دارم که قابلیت تریپل در حال حاضر فقط روی چیپ x58 از اینتل و در رم های DDR3 هستش ، و نه در رم های DDR2 یا 1 . پس شاهد تغییراتی در چیپ رم ، میزان ولتاژ ، باس و تایمینگ اون هستیم.
خب به نظر شما اینها تغیراتی نیستند که قابل شمردن باشه و بتونیم بگیم که نسل جدیدی از رم وارد بازار کامپیوتر شده ؟ همونطور که در رم های وان و بعداون رم های تو این تغییرات رو دیدم
به نظرتون اینطور نیست ؟
منظور من هم از نسل جدید رم ، رم های DDR3 بود و نه قابلیت دوآل یا تریپل بودنشون و اگه طوری نوشتم که ابهام برانگیز بوده ، قصدم رسوندن حرفم به این بود که قابلیت تریپل در رم های DDR3 ( نسل جدید ! ) هستش .

AMD>INTEL
13-07-10, 14:58
ddr3 رو خيلي از چيپها پشتيباني ميكنن از p45 و g41 و .... قابليت تريژل فقط فقط روي چيپ x58
نسل بعدي ديگه ddr5 هست . چون رمهاي گرافيك الان GDDR5 ميباشد .

mehrdad_ab
13-07-10, 15:04
درسته
من اصلا حواسم نبودم و گفتم DDR3 فقط روی x58 نصب میشه
ممنون از توجهت :give_rose:
با اجازتون من متن بالا رو اصلاح کنم

mehdihamed
13-07-10, 15:13
مطالب رو به دقت نخوندین
در بالا توضیح دادیم که رم در چه شرایطی می تونه دوآل باشه
بحث کیت های دوتایی رو هم امید جان گفتن ( كيتهاي دو كاناله مطممئن تر هستند )
این دلیل نمیشه که چون هر دو تا رم در یک کیت نیستند دوآل نمی شن !

الان متوجه شدم ممنون از همه دوستانی که جواب دادن

Jagvar
13-07-10, 20:06
یه سوال کوچیک برای من پیش اومده!
چرا رم های با فرکانس 2400 دوال وجود داره ولی رم های با قابلیت تریپل تازه با 2333 رسیدن؟!
به نظر من یه جای کار این وسط می لنگه!

vandelin
14-07-10, 00:51
حرف شما درست ! من هم قبول دارم که قابلیت تریپل در حال حاضر فقط روی چیپ x58 از اینتل و در رم های DDR3 هستش ، و نه در رم های DDR2 یا 1 . پس شاهد تغییراتی در چیپ رم ، میزان ولتاژ ، باس و تایمینگ اون هستیم.
خب به نظر شما اینها تغیراتی نیستند که قابل شمردن باشه و بتونیم بگیم که نسل جدیدی از رم وارد بازار کامپیوتر شده ؟ همونطور که در رم های وان و بعداون رم های تو این تغییرات رو دیدم
به نظرتون اینطور نیست ؟
منظور من هم از نسل جدید رم ، رم های DDR3 بود و نه قابلیت دوآل یا تریپل بودنشون و اگه طوری نوشتم که ابهام برانگیز بوده ، قصدم رسوندن حرفم به این بود که قابلیت تریپل در رم های DDR3 ( نسل جدید ! ) هستش .

تریپل بودن ربطی به DDR3 بودن نداره . DDR3 کلا یه نسل بیشتر نداره و از همون نسل اولی هم سه ماژول دقیقا با مشخصات یکسان روی بوردی با چیپست X58 بذارید به صورت تریپل فعالیت میکنه .

در ضمن درسته که یکی بودن مشخصات رم ها برای دوال لازمه ولی کافی نیست یعنی ممکنه اگه دوتا رم از دو برند مختلف با مشخصات یکسان رو کنار هم بگذارید ولی در صورت دوال شدن بازم هم امکان ناسازگاری وجود داره .

یه سوال کوچیک برای من پیش اومده!
چرا رم های با فرکانس 2400 دوال وجود داره ولی رم های با قابلیت تریپل تازه با 2333 رسیدن؟!
به نظر من یه جای کار این وسط می لنگه!

این سوال برای منم هست ، فکرمیکنم دقیقا همین مورد هست که تو اور ، تک ماژول فرکانس بالاتری رو میزنه تا دوتا .
یه جورایی فکر کنم به پهنای پشتیبانی شده توسط مموری کنترلر ربط داشته باشه و یه جورایی کنترلر تو حالت تک یا دوال نسبت به تریپل ، ادرس دهی سهل تری رو داشته باشه .

mehdihamed
14-07-10, 09:04
حالا که اساتید هستن من یه سوال دیگه هم دارم این که میگن میشه کارت گرافیک رو دوال بست چطوریه مین برد مخصوص میخواد یا نه؟
اگه مین مخصوص میخواد یه مدل معرفی کنید چون من تا حالا ندیدم؟

mehrdad_ab
14-07-10, 10:52
(vandelin (Only the registered members can see the link) میگه : تریپل بودن ربطی به DDR3 بودن نداره . )

یعنی سه تا رم DDR2 میتونن به صورت تریپل عمل کنن؟
(andelin (Only the registered members can see the link) میگه DDR3 کلا یه نسل بیشتر نداره )

مگه DDR2 یا وان داشته ؟

و از همون نسل اولی هم سه ماژول دقیقا با مشخصات یکسان روی بوردی با چیپست X58 بذارید به صورت تریپل فعالیت میکنه .

AMD>INTEL
14-07-10, 10:59
نه تريپل مخصوص ddr3 ميباشد . چون بردهاي x58 فقط ddr3 ساپورت ميكنند .
-------------

mehrdad_ab
14-07-10, 11:07
حالا که اساتید هستن من یه سوال دیگه هم دارم این که میگن میشه کارت گرافیک رو دوال بست چطوریه مین برد مخصوص میخواد یا نه؟

به این قابلیت با استفاده از کارت های گرافیک NVDIA حالت sli و با استفاده از کارت های گرافیک ATI حالت Cross fire میگن که شرایط خاص خودشون رو دارند که کدوم حالت رو میتونید استفاده کنید مونده به چیپ مادربردتون

برای مثال :
ASUS - P5Q Deluxe قابلیت کراس رو داره

hassanshaikhi
14-07-10, 14:54

مبحث مفصلی هست بهت توصیه میکنم این مقاله رو بخونی:give_rose:

(vandelin (Only the registered members can see the link) میگه : تریپل بودن ربطی به DDR3 بودن نداره . )

یعنی سه تا رم DDR2 میتونن به صورت تریپل عمل کنن؟
(andelin (Only the registered members can see the link) میگه DDR3 کلا یه نسل بیشتر نداره )

مگه DDR2 یا وان داشته ؟

و از همون نسل اولی هم سه ماژول دقیقا با مشخصات یکسان روی بوردی با چیپست X58 بذارید به صورت تریپل فعالیت میکنه .
ایشون نگفتند که با رم DDR2 میشه تریپل بست.منظورشون این بوده که با اولین رم های DDR3 که تولید شده بودنه هم امکان تریپل هست نه اینکه رم های جدیدی از نسل DDR3 اومده باشند که قابلیت تریپل رو دارند.
DDR3 برای اولین بار توسط چیپست p35 اینتل در سال 2007 پشتیبانی شد.اینکه تریپل فقط با DDR3 امکان پذیر هست به خاطر اینکه خود اینتل چنین تصمیمی رو گرفته .چیپست X58 یه پلتفرم high end هست و مسلما اینتل نمیاد بعد از چند سال که DDR3 جا افتاده از رم های DDR2 که سرعت کمتری دارند روی پلتفرم جدیدش استفاده کنه. اگه خود اینتل میخاست میتونست با رم DDR2 هم امکان تریپل رو به وجود بیاره ولی با خاطر برتری رم DDR3 چنین کاری رو نکرد

امروز 10:29

امروز 10:33

- بعضی ها میان بجای اینکه همه ی حرف هاشون رو توی یک پست پشت سر هم بنویسند اقدام به نوشتن چند کلمه در پست های متعدد میکنن و این باعث میشه تعداد صفحه ها بالا بره و دیگران وقت نکنن بخونن و جواب بدند

:give_rose:

AMD>INTEL
14-07-10, 15:48
استاد من با مرام رفيق من گاهي يك پست ميزنم بعد ميگردم دنبال مطلب مناسب . آره با مرام ما خراب روزگاريم شما ديگه ما رو سياه نكن .

mehrdad_ab
14-07-10, 16:57
مبحث مفصلی هست بهت توصیه میکنم این مقاله رو بخونی:give_rose:

ایشون نگفتند که با رم DDR2 میشه تریپل بست.منظورشون این بوده که با اولین رم های DDR3 که تولید شده بودنه هم امکان تریپل هست نه اینکه رم های جدیدی از نسل DDR3 اومده باشند که قابلیت تریپل رو دارند.
DDR3 برای اولین بار توسط چیپست p35 اینتل در سال 2007 پشتیبانی شد.اینکه تریپل فقط با DDR3 امکان پذیر هست به خاطر اینکه خود اینتل چنین تصمیمی رو گرفته .چیپست X58 یه پلتفرم high end هست و مسلما اینتل نمیاد بعد از چند سال که DDR3 جا افتاده از رم های DDR2 که سرعت کمتری دارند روی پلتفرم جدیدش استفاده کنه. اگه خود اینتل میخاست میتونست با رم DDR2 هم امکان تریپل رو به وجود بیاره ولی با خاطر برتری رم DDR3 چنین کاری رو نکرد

امروز 10:29

امروز 10:33

:give_rose:

خب در جواب من چی گفتم ؟
من گفتم که پس از DDR2 رم بعدی DDR3 ( یک نسل جدید تر ) بود و این قابلیت سه تایی هم فعلاً در چیپست x58 است . این همه تفسیر و توضیح لازم نیست که شما هی کشش میدین در ثانی اون کاربری که شما واسش اینهمه تفسیر نوشتین بیانش اینطوری بوده که من ازش سئوال کردم

K1LOU
14-07-10, 18:26
سلام

معمولا هم رنگ ها به صورت دوال کار میکنند . یعنی اگه بخواید به صورت دوال فعالیت کنه باید دو رم رو در اسلات های هم رنگ قرار بدید .

در مورد spd و memory :
اولی یه جور بازه فعالیتی فرکانس رم با توجه با تایمینگ های متفاوت هست . یعنی نشون میده که رمه شما در فلان فرکانس قابلیت فعالیت روی چه فرکانسی به صورت دیفالت داره .
مثلا رم های 800 با تایمینگ 6 میتونن رو فرکانس 667 با تایمینگ 5 هم فعالیت کنند .

مثلا در تصویر اول که از cpu-z گذاشتید نشون میده که رم شما در فرکانس 1333 و تایمینگ 9 تنظیم هست . و در تصویر بعد هم میتونید تایمینگ های مربوط به هر فرکانس رو مشاهده کنید .

مثلا اگر به صورت دستی رمتون رو از بایوس تنظیم کنید میتونید با همون ولتاژ دیفالت یعنی 1.5 ، رم رو در حالت 1066 با تاینینگ 5 بوت کنید .
این مقادیر برای رم های مختلف تا حدودی متفاوت هست . البته بسته به چیپ به کار رفته ، تقریبا پروفایل های مشابهی به نسبت ولتاژ برای تایمینگ ها به کار برد .

اما در تب مموری فرکانسی که رم شما در حال حاضر مانیتور میشود نشان داده میشود .

:great:

با سلام
راستش بعد از زدن اين تايپيك نتونستم عكسي آپلود كنم و امروز چند تا عكس گرفتم و اپ كردم تا راهنمايي كنيد
اكتياز رمهاي من در ويندوز 7 خيلي كم است فكر كنم 5.5

همون ولتاژ دیفالت یعنی 1.5 ، رم رو در حالت 1066 با تاینینگ 5 بوت کنید .

در اين حالت كه اصلا نتو نستم بوت كنم چند تا بوق مي زد
عكسها رو مي زارم بهترين حالت ممكن رو براي من معرفي كنيد

ولتاژ رم رو درست رفتم ؟ اصلا حالت 1.5 رو نداره ؟

با تشكر

AMD>INTEL
14-07-10, 23:08
gnore this guy, he didn't understand the question obviously. There is 2 things adding "triple channel" will do. Firstly and most important it will increase the bandwidth between the cpu and memory simply because you have 6 memory slots instead of 4. The answer to the question is, it depends on the program. Some programs do not take full advantage of cpu/memory capabilities, which can be good because they operate well when multitasking, and are in most cases fast enough. There are, however, programs that would benefit from this (like SAS) and you can also do more efficient multitasking because of the extended bandwidth. Saying that the extended bandwidth doesn't help, is like saying there's no difference between 4 slots of ddr2-533 and 4 slots of ddr2-800.

What the guy who answered this question before was trying to get at was not the amount of info passed between the cpu and memory in a clock cycle, but the way in which it is packaged in order to send between the cpu and memory. For instance, the computer has to take the string of code produced by the program and break it up into chunks. If for instance you have ddr2 800 single channel, the computer will break off four 800 bit chunks per clock cycle. Information telling the computer where these chunks are stored takes up space, and takes to to read. Dual channel would only have to break off two 1600 bit chunks (because it recognizes the 2 dimms as 1 dimm with twice the bandwidth). This means there is only the need for 2 pieces of information telling the computer where the memory is. As you can probably tell, this won't make a huge difference, but it does make some difference, especially if your strings of code are large. going to triple channel from dual channel won't make much difference here, but the bandwidth may help significantly.

The recent aim of memory companies and ddr3 is to expand the bandwidth, because often the strings of code are larger than the bandwidth of dual channel ddr2 (2132 bits max) and making 1800x2 (for dual channel) ddr3 would significantly reduce the amount of pieces that strings of code are broken up into. This also increases the bandwidth which will help with some programs. The introduction of tripple channel (or more importantly 6 memory slots for 1 cpu) will allow you to buy slower ddr3 for cheaper, it will have lower CAS lat, because of the narrower bandwidth per card, but because you have 6 of them, your total bandwidth will still be very high. This is the wave of the future (until they come up with something bigger and better - probably in the next 2 years at the rate they are going).

vandelin
14-07-10, 23:47
gnore this guy, he didn't understand the question obviously. There is 2 things adding "triple channel" will do. Firstly and most important it will increase the bandwidth between the cpu and memory simply because you have 6 memory slots instead of 4. The answer to the question is, it depends on the program. Some programs do not take full advantage of cpu/memory capabilities, which can be good because they operate well when multitasking, and are in most cases fast enough. There are, however, programs that would benefit from this (like SAS) and you can also do more efficient multitasking because of the extended bandwidth. Saying that the extended bandwidth doesn't help, is like saying there's no difference between 4 slots of ddr2-533 and 4 slots of ddr2-800.

What the guy who answered this question before was trying to get at was not the amount of info passed between the cpu and memory in a clock cycle, but the way in which it is packaged in order to send between the cpu and memory. For instance, the computer has to take the string of code produced by the program and break it up into chunks. If for instance you have ddr2 800 single channel, the computer will break off four 800 bit chunks per clock cycle. Information telling the computer where these chunks are stored takes up space, and takes to to read. Dual channel would only have to break off two 1600 bit chunks (because it recognizes the 2 dimms as 1 dimm with twice the bandwidth). This means there is only the need for 2 pieces of information telling the computer where the memory is. As you can probably tell, this won't make a huge difference, but it does make some difference, especially if your strings of code are large. going to triple channel from dual channel won't make much difference here, but the bandwidth may help significantly.

The recent aim of memory companies and ddr3 is to expand the bandwidth, because often the strings of code are larger than the bandwidth of dual channel ddr2 (2132 bits max) and making 1800x2 (for dual channel) ddr3 would significantly reduce the amount of pieces that strings of code are broken up into. This also increases the bandwidth which will help with some programs. The introduction of tripple channel (or more importantly 6 memory slots for 1 cpu) will allow you to buy slower ddr3 for cheaper, it will have lower CAS lat, because of the narrower bandwidth per card, but because you have 6 of them, your total bandwidth will still be very high. This is the wave of the future (until they come up with something bigger and better - probably in the next 2 years at the rate they are going).

Cher Bahadur, Persan est la langue officielle du forum .

با سلام
راستش بعد از زدن اين تايپيك نتونستم عكسي آپلود كنم و امروز چند تا عكس گرفتم و اپ كردم تا راهنمايي كنيد

همون ولتاژ دیفالت یعنی 1.5 ، رم رو در حالت 1066 با تاینینگ 5 بوت کنید .

مواردی که گفتم برمیگرده اصول کلیه تایمینگ و فرکانس . اون تایمینگ تیبل که گفتم از روی SPD خوانده میشه و قبلا توسط تولید کننده تعریف شده و یه جور راهنما هست .
تنظیمات دیفالت رم شما فکر میکنم 1333 با تایمینگ 9 و ولتاژ دیفالت 1.65 باشه و طبیعتا هم نباید با ولتاژ پایینتر و تایمینگر پایینتر بوت شه .

بهترین تنظیمات هم برای رم شما برمیگرده به اورکلاکینگ که بتونید با افزایش ولتاژ معقول ، به فرکانس و تایمینگ مناسبی برسید .

در مورد ولتاژ بله Dram مربوط به ماژول های حافظه هست اما در مورد نداشتن گزینه 1.5 اطلاعی ندارم .

mehdihamed
15-07-10, 11:22
تایمینگ هر چی بالاتر باشه بهتره یا پایین تر؟ الان رم ddr3 من 2 گیگ geil هست و تو برنامه cpu-z نوشته تایمینگ 8

nima_hl
15-07-10, 11:41
تایمینگ هر چی بالاتر باشه بهتره یا پایین تر؟ الان رم ddr3 من 2 گیگ geil هست و تو برنامه cpu-z نوشته تایمینگ 8

پایین تر باشه یهتره

mehdihamed
15-07-10, 11:51
پایین تر باشه یهتره

جدی :gasp:
پس چرا اون کاربری که اول همین تاپیک پست زده با اینکه رمش رو دوال بسته تامینگش 9 هست ولی مال من که 1 دونه بیشتر نیست تایمینگش بهتره مال هر دومون رم ddr3 هست یعنی به خاطر مارک رم هست؟

K1LOU
15-07-10, 12:36
پایین تر باشه یهتره

با سلام
حالا كدوم تاثي بيشتري داره تايمينگ كمتر يا فركانس بالاتر ؟ معمولا در رمهاي حرفه اي هم فركانس بالاتر است و هم تايمينگ كمتر . ولي خوب اين رمها گرونتر هستند
به نظر شما كدوم تركيب از فركانس و تايمينگ بهترين گزينه است ؟
با تشكر

AMD>INTEL
15-07-10, 12:40
نميدونم كتاب عليرضا حقدوست تو كتلب فروشي ها هست يا نه ولي به نام حافظه اصلي يكي از منابع فارسي خوب در مورد حافظه
البته كمي قديميه كاش از چنين نويسنده هاي با سواد حمايت ميشد . منابع فارسي واقعا كمه . يادي از رفيق خوبمون عليرضاي نازنين بود .

mohamad70
15-07-10, 12:44
دوست عزیز بهترین راه این است که به بایوس مادربوردتون مراجعه کنید

AMD>INTEL
15-07-10, 13:06
اين اينك هم اطلاعات خوبي داره

K1LOU
15-07-10, 17:28
:great:

با سلام

ولتاژ رم رو درست رفتم ؟ اصلا حالت 1.5 رو نداره ؟

با تشكر

Cher Bahadur, Persan est la langue officielle du forum .

در مورد ولتاژ بله Dram مربوط به ماژول های حافظه هست اما در مورد نداشتن گزینه 1.5 اطلاعی ندارم .
در اين مورد دوستان كسي نظري نداره؟