PDA

مشاهده نسخه کامل : سری های Phenom و Athlon چه فرقی دارن ?

silverboy65
08-06-10, 05:56
سلام دوستان
من یه خورده اطلاعات در مورد سی پی یو های amd می خوام
من تقریبا 2 سال پیش سی پی یوم رو گرفتم athlon x2 4600 که 64 بیت هست و دوهسته
ولی گویا الان کمترین سی پی یو لازم برای اجرای بازی ها هستش
حالا یه توضیحی می خواستم در مورد سری های Phenom و Athlon که چه فرقی دارن ؟! آیا تفاوتشون مثل sempron و authlon هستش یا تفاوتشون کمتر از اینه!
بعد این عددهایی که جلوی مدل ها هست نشون دهنده چی هستش؟ ( فقط مدل یا نشانه چیزی ؟ )
ممنون

K1LOU
08-06-10, 18:02
با سلام
سري phenom و athlon كمي قديمي تر و 65 نانو متري هستند و سري athlon ii و phenom ii 45 نانو متري و جديد تر .
سري phenom داراي كش l3 هستند و تعداد ترانزيستورهاي انان از سري اتلون بيشتر هستند . الان بالاترين سي پي يو منتشر شده از اتلونها سي پي يو athlon ii x4 635 است البته فكر كنم يك مدل ديگه هم از همين مدل منتشر شده كه بايد 640 باشه با 100 مگاهرتز سرعت بيشتر . و يا سريهاي سه هستهاي athlon ii x3 440 يا دو هسته اي athlon ii x2 250
اعداد x2 يعني دو هستهاي - x3 يعني سه هسته اي و قاعدتا هم x4 يعني 4 هسته اي
از سري phenom سري phenom ii x4 965 be بالاترين سي پي بود كه الان سري 6 هسته اي اون منتشر شده با اسم phenom ii x6 1090t و phenom ii x6 1050t
و ............
اين تايپيك (Only the registered members can see the linkفرق-اینتل-با-AMD؟) رو هم مطالعه كنيد و با ادرسهاي داده شده برويد اطلاعات خوبي بدست مياريد
موفق باشيد

silverboy65
09-06-10, 12:13
خیلی ممنون بابت راهنماییتون
من توی توضیحات این دو نوع فقط تفاوت عمدشون رو این l3 می بینم
طوری که 2 هسته ای phenom ii از 3 هسته ای athlon ii گرونتره !
به نظرتون تو سرعت این l3 بیشتر تاثیر میذاره یا یک هسته اضافی؟
لینکی دارید که توضیح داده باشه این کش l3 چیه دقیقا ؟

nima_hl
09-06-10, 12:32
خیلی ممنون بابت راهنماییتون
من توی توضیحات این دو نوع فقط تفاوت عمدشون رو این l3 می بینم
طوری که 2 هسته ای phenom ii از 3 هسته ای athlon ii گرونتره !
به نظرتون تو سرعت این l3 بیشتر تاثیر میذاره یا یک هسته اضافی؟
لینکی دارید که توضیح داده باشه این کش l3 چیه دقیقا ؟

کش یا بافر مانند یه مخزن میمونه اطلاعات داخل اون جمع میشه تا زمانی که پردازنده آزاد شد برای گرفتن اطلاعات جدید از مثلا رم يا هارد صبر نکنه

تعداد هسته مهمتر از میزان کش هستش ، وجود l3 کش در این سری پردازنده‌ها میتونه عملکرد پردازنده رو ( بسته به نوع عملیات ) بین 5 تا 20 ٪ بهبود ببخشه ولی تعداد هسته‌ها معمولا بازده خطی داره و پردازنده 4 هسته قدرتی حدود 2 برابر پردازنده 2 هسته همرده خودش داره

JEskandari
09-06-10, 13:48
البته تمام اینها به شرطی هست که نرم افزار برای استفاده از اون کش L3 و یا هسته اضافه بهینه شده
باشه . به نظر من اگه کاربرد شما برای بازی هست اون هسته اضافه بیشتر به کارتان میاد و همچنین وجود
فرکانس هسته بالاتر تا اینکه و جود یا عدم وجود کش L3 چونکه الان بازیها بیشتر بسوی بهینه شدن برای بکار
بردن هسته های بالاتر دارن حرکت میکنند .