PDA

مشاهده نسخه کامل : بحث و گفتمان در مورد ولتاژ ، فرکانس و تایمینگ رم در OverClocking

Shahryar
17-04-07, 20:57
سلام دوستان عزیز خوب هستین ؟

دوستان عزیز این تاپیک تاپیک تخصصی برای بررسی و گفتمان در مورد ولتاژ ، فرکانس و تایمینگ رم در اورکلاکینگ و تاثیر های اون داره . این بحث را از پایه شروع میکنیم و تا حرفه به کمک دوستان ادامه میدیم به امید همکاری دوستان عزیز ...

موفق باشید
شهریار:1. (26):

Zero
17-04-07, 21:17
خب..
از كجا بايد فهميد كه چقدر ميشه ولتاژ داد به رم ؟
يا Timing رو چطوري بايد تنظيم كرد ؟

Shahryar
17-04-07, 21:55
خوب علی جان قبل از اینکه بحث را شروع کنیم به نظر من بهتره بحث را از پایه شروع کرد که با مقاله ی خودت شروع میکنم :

Timing از اساسي ترين مواردي است كه كاربران حرفه اي و خصوصا OverClocker ها به آن توجه مي كنند . اين مسئله باعث مي شود حتي دو ماژول رم با سرعت انتقال يكسان , كارآيي متفاوتي داشته باشند . در مقاله سعی می شود توضیحات و معرفی تایمینگ و تاثیر آنم صحبت شود ...

به شكل زير دقت كنيد :

Only the registered members can see the link

تايمينگ معمولا عددي است به شكل : 2-2-2-5-T1

و هر كدام از اين اعداد داراي تعريفي هستند و بر اساس Clock Cycle محاسبه مي شوند .

( مقدار Clock Cycle هايي را نشان مي دهد كه حافظه براي انجام يك عمليات خاص مصرف مي كند )

اين اعداد به ترتيب از چپ به راست CL – tRCD – tRP – tRAS - CMD ناميده ميشوند . براي فهميدن اساس كار اين ارقام بهتر است در ذهن خود چنين تصور كنيد كه داده ها در يك تقاطع بصورت سطري و ستوني قرار گرفته اند ( چيزي شبيه ماتريس )

ابتدا تعريف كلي از اين اصطلاحات خواهيم داشت و سپس موارد اصلي را بطور كامل بررسي خواهيم كرد :

CAS Latency ( CL ) : مدت زمان تاخير بين دستور داده شده از طرف CPU تا هنگام ارسال جواب است . ( زمان بين درخواست CPU و ارسال داده از طرف حافظه )

tRCD : تاخير RAS to CAS – زمان بين فعالسازي سطر ( RAS ) تا فعالسازي ستون ( CAS ) . جايي كه داده در ماتريس ذخيره شده است .

tRP : RAS Precharge زماني كه طول مي كشد تا دسترسي به سطر فعلي غير فعال شود و دسترسي به سطر ديگر فعال شود .

tRAS : Active To Prechare Delay : مدت زماني است كه حافظه بايد صبر مي كند تا دسترسي بعدي به حافظه بتواند آغاز شود .

CMD : Command Rate : مدت زماني است بين فعال شدن Memory Chip و فرستادن واولين دستور به حافظه . معمولا در اكثر موارد اين عدد ناديده گرفته مي شود .

( مقدار آن يا T1 است به معناي 1 Clock Cyle يا T2 به معناي 2 Clock Cycle )

تا اينجا بطور كوتاه بررسي كرديم كه اصولا تايمينگ چيست و چه كاري انجام مي دهد . در اكثر موارد در سيستم خود 2 حالت را پيش رو داريد . يا با انتخاب حالت اتوماتيك سيستم را در حالتي قرار مي دهيد كه بصورت اتوماتيك تايمينگ را تنظيم كند يا با تنظيم دستي Timing را كاهش مي دهيد تا كارآيي بهتري را بدست آوريد . البته بايد بدانيد همه مادربورد ها امكان تغيير تايمينگ را ندارند بنابراين ممكن است بطور پيش فرض ان را در بالاترين حالت قرار دهند !

نكته ديگر اينكه در Over Clocking با افزايش تايمينگ مي توان به Clock بالاتري رسيد اما در اكثر موارد كارايي كل كاهش مي يابد . اما اگر دقت كتيد حافظه هايي هستند كه در بازار مخصوص Over Clock به فروش مي رسند . اين حافظه ها با داشتن تايميگ بالا اين امكان را مي دهند كه بدون تغيير تايمينگ Clock را تا حداكثر مقدار ممكن بالا برد .

حال به توضيح تك تك پارامتر هاي تايمينگ مي پردازيم :

CL – CAS Latency

همانطور كه قبلا اشاره شد CL معروفترين پارامتر تايمينگ است . اين پارامتر به ما مي گويد كه چه تعداد Clock ycle تاخير خواهد داشت تا داده درخواستي را باز گردند . براي مثال يك حافظه با CL=3 تاخيري برابر 3 Clock Cycle براي ارايه داده خواهد داشت . يا CL=5 كه در مقايسه با اولي ( هر دو با Clock Rate يكسان ) كند تر است . بايد دانست كه در اين تعريف منظور از Clock همان كلاك واقعي است كه ماژول حافظه مي تواند با آن كار كند .

( كلاك واقعي : نصف مقداري كه بر روي ماژول هاي رم نوشته شده : DDR400 à 200 Mhz )

با توجه به اينكه حافظه هاي DDR/DDR2 در واحد زمان دو بار داده ارسال مي كنند , كلاك واقعي انها دو برابر شده و بر روي آنها نوشته مي شود .

شكل فوق گوياي اين مطلب است كه پس از درخواست بيروني ( دستور Read ) چه تعداد Clock Cycle تا ارايه داده تاخير خواهيم داشت .

مي دانيم كه T=1/F كه F كلاك واقعي است . براي مثال :

DDR2-533 à 266 Mhz real Clock

در نتيجه : T=1/266 كه برابر با 3.75 نانو ثانيه است .

حال با CL هاي متفاوت خواهيم داشت :

CL=3 3 * 3.75 = 11.75 ns

CL=5 5 * 3.75 = 18.75 ns

با مثال فوق به راحتي مي توان تاخير رم را با توجه به تايمينگ متفاوت متوجه شد .

نكته بسيار مهم اين است كه حافظه هاي SD – DDR – DDR2 بصورت مد پشت سرهم ( Burst Mode )

عمل مي كنند . يعني اگر آدرس داده بعدي ( پس از دريافت اولين داده ) درست پس از داده فعلي بر روي خط ادرس قرار گيرد آنگاه داده براي خروج تنها يك سيكل تاخير خواهد داشت . بنابراين اگر چه داده درخواستي اوليه به اندازه CL تاخير خواهد داشت اما داده بعدي درست به اندازه يك سيكل تاخير داشته و ارايه خواهد

شد . بايد توجه داشت اين حالت زماني اتفاق مي افتد كه آدرس داده بعد درست پس از داده فعلي در خط ادرس قرر گيرد .

RAS to CAS Delay ( tRCD )

هر چيپ حافظه بصورت يك ماتريس سازماندهي شده است . در تقاطع هر سطر و ستون يك خازن خواهيم داشت كه وظيفه نگه داري 0 يا 1 را داراست . در داخل هر چيپ حافظه پروسه دسترسي به داده ذخيره شده توسط فعالسازي سطر و ستوني كه داده در انجا قرار گرفته است , صورت مي پذيرد . اين Activation

با دو دستور كنترلي با نام هاي RAS ( سيگنال فعالسازي سطر ) و CAS ( سيگنال فعالسازي ستون ) انجام خوهد شد . زمان كمتر بين فعالسازي اين دو دستور سبب افزايش سرعت دسترسي مي شود و داده سريعتر خوانده مي شود .

شكل فوق نيز نمايانگر تاخير بين فعالسازي دو سيگنال كنترلي RAS و CAS است . هنگامي كه فعالساي CAS كامل شود داده خوانده خواهد شد .

همانطور كه در بحث CL مطرح شد اينجا نيز تعداد تاخيز بر مبناي Cock واقعي محاسبه خواهد شد . هر چه اين پارامتر كمتر باشد سرعت خواندن و نوشتن در حافظه بيشتر خواهد شد .

RAS Precharge

بعد از اينكه داده از حافظه گرفته شد يك دستور احتياج است تا سطر فعال فعلي را كه براي داده استفاده شده است ببندد وحافظه را براي فعالسازي بعدي آماده كند . RAS Precharge در واقع زمان مصرفي بين دستور Precharge تا دستور Active بعدي است . ( دستور Active را در شكل قبل دقت كنيد )

قبلا دانستيم كه دستور Active يك عمليات خواندن يا نوشتن را آغاز مي كند .

شكل فوق زمان تاخير بين دستور Precharge تا دستور Active بعدي است .

ديگر پارامتر ها ...

بهتر است به دو مورد آخر نيز نگاهي بياندازيم :

1 ) tRas يا Active to Precharge Delay : بعد از اينكه يك دستور Active ايجاد شد يك دستور Precharge ديگر نمي تواند ايجاد شود تا زمانيكه tRAS بگذرد . لذا اين پارامتر زماني را كه حافظه

مي تواند سطر ديگري را بخواند يا بنويسد محدود مي كند .

2 ) Command Rate زماني است بين فعال شدن يك چيپ حافظه ( از طريق پايه Chip Select ) تا زمان ارسال اولين دستور خارجي . بطور معمول اين پارامتر بصورت زير است :

T1 : تاخير 1 سيكل .

T2 : تاخير 2 سيكل .

در پست های بعدی در مورد طریقه ی اورکلاک کردن رم بحث و آموزش میدیم و سپس در مورد اون ها بحث میکنیم...

موفق باشید
شهریار:1. (26):

M A H R A D
18-04-07, 18:39
خب..
از كجا بايد فهميد كه چقدر ميشه ولتاژ داد به رم ؟
يا Timing رو چطوري بايد تنظيم كرد ؟
سلام.

علی جان هنوز هیچی نشده رفتی سراغ مسایل تخصصی تر ! Only the registered members can see the link

یکم صبر کن مقدمه چینی تموم بشه و بچه ها با پایه ها بیشتر آشنا بشن تا بعدش در خدمت باشیم ...

سپاس

M A H R A D
18-04-07, 19:05
خب قبل از شروع اورکلاک رم باید متوجه بشید که سیستم شما سنکرون هست یا آسنکرون ؟

بهتره قبلش یه توضیح بدم که سنکرون چیه ، آسنکرون چیه ؟ :

توی این پست سنکرون رو توضیح میدم ایشالله توی پستهای بعدی با مباحث دیگه در خدمت هستم ...

سیستمهای سنکرون Synchronous : در این سیستمها ، همه قطعات موجود در مادربرد دارای یک سیگنال مشترک هستند که این سیگنال همون اکسترنال کلاک CPU هست ...

گاهی اوقات هم میگن فلان سیستم دارای Single Clock Generator هست که منظورشون همون سیستمهای سنکرون می باشد !

در سیستمهای سنکرون با افزایش اکسترنال کلاک ( همون FSB) کلاک تمام قطعات موجود در مادربرد ( مثل رم و پورتهای AGP و PCI-E و ...) بالا میرود ...

بیشتر مادربردهای Low-End که ارزان قیمت هستند از این دسته می باشند ...

انشالله در پستهای بعدی در مورد سیستمهای آسنکرون و طریقه تشخیص سیستم ( که سنکرون هست یا آسنکرون) رو خواهم گفت ...

سپاس

M A H R A D
18-04-07, 23:26
این تاپیک برای استفاده بیشتر دوستان ...

... مهم شد !

SOHR@B
19-04-07, 15:27
اقا سلام لطف کنید بشتر توضیح بدید ممنون میشم

Zero
19-04-07, 19:00
آقا مهم و بی خیال .. برو سر اصل مطلب ..
این شهریا رخان کیه که این تاپیک و زده ؟ په کجایی برادر !!؟

M A H R A D
19-04-07, 19:24
آقا مهم و بی خیال .. برو سر اصل مطلب ..
این شهریا رخان کیه که این تاپیک و زده ؟ په کجایی برادر !!؟
باشه علی جان ...

( میگم بد نیست یه خورده صبر داشته باشیم هااااا ، خودمو میگم !)

در پستهای بعدی در خدمت هستم

M A H R A D
19-04-07, 19:30
مبحث این پست : سیستمهای آسنکرون

در سیستمهای آسنکرون Asynchronous میتوان کلاک هر قطعه را بطور مستقل تغییر داد ... مثلا میتوان کلاک رم را بدون وابستگی به کلاک پردازنده افزایش داد ...

در واقع این نوع سیستمها برای هر Device یک Clock Generator مخصوصی داره که میتونه بدون وابستگی به سایر قطعات و بدون محدودیتهای ناشی از اون ، کلاک رو ببریم بالا ...

اکثر مادربردهای رده High-End از این نوع هستند ...

در پستهای بعدی راجع به چگونگی تشخیص سیستم که سنکرون هست یا آسنکرون توضیح خواهم داد .

سپاس

Zero
19-04-07, 19:36
صبر کدومه ! صبر نکن ! صبوری خوب نیست !!
========
یه سوال :
اینکه می گی مادربورد ممکنه نه سنکرون باشه نه آسنکرون یعنی چی ؟
مثال هم می تونی بزنی ؟ مدل مادربورد مثلا !

===
عجله کن تا تپیک و به توپ نبستم !

Shahryar
19-04-07, 19:51
صبر کدومه ! صبر نکن ! صبوری خوب نیست !!
========
یه سوال :

===
عجله کن تا تپیک و به توپ نبستم !

شهریار بی سوادی بیش نیست ! اما شما اگه صبر کنی شاید دیدی یکسری مطالب چرت و پرت در مورد اورکلاک کردن رم در مادربورد های محتلف کجاست ! :1. (11):

قربانت شهریار:1. (3):

M A H R A D
20-04-07, 09:20

سلام.

یعنی اینکه هیچگونه امکاناتی نداره برای اورکلاکینگ ...
در واقع فاقد هرگونه Clock Generator هست ...

مثال هم باید بری اون مادربردهای خیلی قدیمی رو نگاه بندازی ... مدل خاصی یادم نیست ...

سپاس

Zero
20-04-07, 18:23
سلام.

یعنی اینکه هیچگونه امکاناتی نداره برای اورکلاکینگ ...

مثال هم باید بری اون مادربردهای خیلی قدیمی رو نگاه بندازی ... مدل خاصی یادم نیست ...

سپاس

نداشتن امکانات اوور کلاک آخه چه ربطی داره به Clock Generator ؟!!؟:1. (27):
من دلیل می خوام .. این حرفت ارزش نداره مگر اینکه دلیل بیاری /.

WORYA_SH
20-04-07, 22:04
اینکه mainbord با هیچ امکاناتی برای اور موجود هست بله تایید میشه ولی بر میگرده به خیلی سال پیش در حال حاضر اکثر مینها قابلیت اور را هر کدام در یه سطحی دارندکه دوستان در موردش توضیح دادند که شامل حاله توضیحات (آسنکرون) هستش.

شما هم جناب zero بهتره اگه اطلاعاتی در هر زمینه دارید با روی خوش بحث کنید و کسی هم اینجا ادعای خاصی در هیچ زمینه ای نکرده ما منتظر هستیم شما بفرمایید ما یاد بگیریم.

Zero
21-04-07, 11:06
جناب Worya .. من نه اطلاعاتی دارم - نه چیزی بلدم . فقط اینو می گم اگه کسی در موردی ادعایی داره بهتره با دلیل ثابت کنه . همین الانم باز می گم . هر کی اینجا حرفی بدون دلیل زد از نظر من ارزش فنی و علمی نداره مگر اینکه براش سند و مدرک بیاره . اینجا هم جای بحثه .. اگه شما یه چیزی بگی یا من یه چیز غلط بگم .. که فرضا درست نباشه و من بیام قربون صدقه تون برم یا شما هیچی نگید که دیگه دنبالش نمی ریم تا اصلشو بیاریم .. اگه می خواید بحث بکنید با دلیل . در غیر اینصورت آقا شهریار این تاپیکو درشو تخته کن خلاص

Zero
21-04-07, 11:09
جناب Worya :
شما اینو برای من توضیح بده :

در مقایسه با نداشتن امکانات اوور کلاک این جمله یعنی چی ؟

M A H R A D
21-04-07, 14:12
من دلیل می خوام .. این حرفت ارزش نداره مگر اینکه دلیل بیاری /.
من هم برای خط اول پستت دلیل میخوام ...

===

فقط اینو می گم اگه کسی در موردی ادعایی داره بهتره با دلیل ثابت کنه . همین الانم باز می گم . هر کی اینجا حرفی بدون دلیل زد از نظر من ارزش فنی و علمی نداره مگر اینکه براش سند و مدرک بیاره

اینجا هیچ کسی هیچ ادعایی نداره ...

M A H R A D
21-04-07, 14:23
جناب Worya :
شما اینو برای من توضیح بده :

در مقایسه با نداشتن امکانات اوور کلاک این جمله یعنی چی ؟
میخوام ببینم این دفعه قانغ میشی یا نه : Only the registered members can see the link

انواع مادربردها ( از لحاظ امکانات OC) :

1. آسنکرون : برای هر Device یک Clock Generator دارند ، یعنی کلاک یک قطعه به قطعه دیگه ربطی نداره و مستقله

2. سنکرون : فقط یک Clock Generator دارند که با همین یک Clock Generator تمام Device ها رو اور میکنه ( در این سیستم ها کلاکها با هم مرتبط اند )

3. بدون امکان اورکلاک : یعنی حتی اون یه دونه Clock Generator ـی که توی سنکرون بود رو هم ندارند ، پس امکان تغییر کلاک در اینگونه سیستمها وجود نداره ... یعنی نمیشه اونا رو اورکلاک کرد ، یعنی از سنکرون هم شوت ترند ! بازم بگم با متوجه شدی ؟ Only the registered members can see the link

سپاس

Zero
21-04-07, 21:23
آقا شما اصلا جريان و قاطي كرديد .
اول اينكه شما يه موردي را گفتيد پس شما بايد ثابت كنيد نه من ..
دوم اينكه من در جواب جناب Worya گفتم ادعايي ندارم . مخاطب من شما نبوديد . اما بحث بعدي اينه كه شما مي گيد نداشتن امكانانات اوور كلاك = نداشتن Clock Generator - خب شما مدعي اين حرف هستيد . پس دليل بياريد .
نمي دونم چرا فكر مي كنيد ادعا يعني كل كل . عبارت بالا مفهوم حرف منه .. !

انواع مادربردها ( از لحاظ امکانات OC) :

1. آسنکرون : برای هر Device یک Clock Generator دارند ، یعنی کلاک یک قطعه به قطعه دیگه ربطی نداره و مستقله

2. سنکرون : فقط یک Clock Generator دارند که با همین یک Clock Generator تمام Device ها رو اور میکنه ( در این سیستم ها کلاکها با هم مرتبط اند )

3. بدون امکان اورکلاک : یعنی حتی اون یه دونه Clock Generator ـی که توی سنکرون بود رو هم ندارند ، پس امکان تغییر کلاک در اینگونه سیستمها وجود نداره ... یعنی نمیشه اونا رو اورکلاک کرد ، یعنی از سنکرون هم شوت ترند ! بازم بگم با متوجه شدی ؟

مطلب اينه كه اين clock Generator اصلا چي هست ؟ چطوريه كه شما اينو ربط دادي به سنكرون و آسنكرون .
مورد 1 و 2 از لحاظ تئوري قبول . اما اين سوال منو جواب بده .

Zero
21-04-07, 21:25
اون پست 18 رو هم بي زحمت ويرايش كن . خوشم نمي آد حرف هاي منو كج و كوله بگيريد . وجود من هم در اينجا به خواست شهريار بوده . خواهش مي كنم خود شهريار هم اجازه نده مطالب اينجا قاطي بشن . يا فكر كنن كه من دعوا دارم

WORYA_SH
21-04-07, 21:58
اگه میخوای کامل متوجه بشی پی دقت کن میدونم به چی گیر دادی و اونهم ( مینهایی که نه سنکرون هستند ونه اسنکرون) باید بگم اینطوری نیست و مینهایی که هیچ قابلیتی برای اور نداردند جز دسته سنکرون هستند ولی چون قدیما دستکاری به صورت دستی روی مینها رایج نبود هیچ امکاناتی برای اینکار نبود و در کل همین 2 دسته را داریم:

1) سنکرون
2) اسنکرون

و موردی که دوستمون بهش اشاره کرده جز دسته اول هست.

Zero
21-04-07, 22:22

اول و آخرش من مي خواستم به اين نتيجه برسم كه اينجا مفهوم رو بد برداشت كرديد .
نداشتن امكانات اوور كلاك ربطي به Clock Generator نداره .
كه مهراد جان گفته بودن نداشتن امكانات اوور كلاك = فاقد هرگونه Clock Generator

:1. (29):

Zero
21-04-07, 22:22

Shahryar
21-04-07, 22:40
بحث داره پا میگیره و خوب میشه !

ببین علی جان و مهراد جان Clock Generator به هر گونه امکان تولید سرعت میگند برای مثل سرعت هسته ، گذرگاه و ... درسته ؟

( ایول کم کم دارید میرسید به اون بخش توضیحی )

موفق باشید شهریار

M A H R A D
22-04-07, 18:40
ببین علی جان و مهراد جان Clock Generator به هر گونه امکان تولید سرعت میگند برای مثل سرعت هسته ، گذرگاه و ... درسته ؟

اگه اینطور باشه پس یعنی :

برای اورکلاک نیاز به Clock Generator هست ( اورکلاک یعنی بالا بردن کلاک دیگه ! اینو که قبول دارید ؟!!!)

پس یعنی اگه Clock Generator نباشه امکان بالا بردن کلاک ( اورکلاک) نیست ...

این رو قبول دارید ؟

M A H R A D
22-04-07, 18:48
اون پست 18 رو هم بي زحمت ويرايش كن . خوشم نمي آد حرف هاي منو كج و كوله بگيريد . وجود من هم در اينجا به خواست شهريار بوده . خواهش مي كنم خود شهريار هم اجازه نده مطالب اينجا قاطي بشن . يا فكر كنن كه من دعوا دارم
علی جان

منظور من فقط شما نبودی ... کلی گفتم.

بنابراین نقل قولش رو برمیدارم

M A H R A D
22-04-07, 18:50
نداشتن امكانات اوور كلاك ربطي به Clock Generator نداره .

خب یه توضیحی بده و دلیل بیار ...

من دلیلم رو توی پست 26 گفتم ...

Zero
22-04-07, 19:49
خب یه توضیحی بده و دلیل بیار ...

من دلیلم رو توی پست 26 گفتم ...

دلیلشو از Worya بپرس ! D:
====================
مهراد جان به عکسی که گذاشتم و عبارت ابتدایی اون دقت کن . می بینی که نوشته :
.... clock generator for amd64 platform .......
کل عبارت را خودت بخون .
خب .. این پلتفرم اینجا یعنی چی ؟ یعنی میشه پلتفرمی داشته باشیم که این clcok generator را نداشته باشه ؟
اصلا چرا وقتی می خواد توضیح بده گفته پلتفرم AMD64 ؟
یعنی کلیه مادربورد هایی که پلتفرم فوق را دارن کلاک جنراتور دارن . خب..! گرفتی جریانو ؟

Zero
22-04-07, 19:55
پس یعنی اگه Clock Generator نباشه امکان بالا بردن کلاک ( اورکلاک) نیست ...
نمی دونم چقدر با مباحث پایه ای سخت افزار آشنایی داری .. اما اینجا رو بد گرفتی . تولید کننده کلاک وجودش برای کار کردن قطعات لازمه . اگه نباشه کلاکی نیست . اصلا دیگه فعالیتی نیست . تعطیل .
مفهوم سنکرون و آسنکرون هم تنها با وجود کلاک معنی می گیره . اگه کلاکی نباشه قطعاتی که برای کار به کلاک احتیج دارن اصلا کار نمی کنن . پس CPu , RAM دیگه کار نمی کنن . چون تولید کننده کلاک وجود ندارن . پیشنهاد می کنم روی مفهوم این عبارت کار کنی .
من می تونم وارد بحث سخت افزاریش بشم ولی اگه پایه نداشته باشی همه حرفهای من بیشتر شبیه مزخرفات میشه تا بحث علمی .
موفق باشی /.
=================

Shahryar
22-04-07, 22:02
نمی دونم چقدر با مباحث پایه ای سخت افزار آشنایی داری .. اما اینجا رو بد گرفتی . تولید کننده کلاک وجودش برای کار کردن قطعات لازمه . اگه نباشه کلاکی نیست . اصلا دیگه فعالیتی نیست . تعطیل .
مفهوم سنکرون و آسنکرون هم تنها با وجود کلاک معنی می گیره . اگه کلاکی نباشه قطعاتی که برای کار به کلاک احتیج دارن اصلا کار نمی کنن . پس CPu , RAM دیگه کار نمی کنن . چون تولید کننده کلاک وجود ندارن . پیشنهاد می کنم روی مفهوم این عبارت کار کنی .
من می تونم وارد بحث سخت افزاریش بشم ولی اگه پایه نداشته باشی همه حرفهای من بیشتر شبیه مزخرفات میشه تا بحث علمی .
موفق باشی /.
=================

خوب من همین را میخواستم تا تمامی پست ها قبل بحش یک جمع بندی بشه که شد !

کاملا درسته . سیستم که سنکرون باشه که آسنکرون Clock Generator داره . کاملا درسته ! چرا که از نداشته باشه اصلا برق به پایه ها و آی دی ها نمیره توی مادربورد که بخواد رم و پردازنده کار کنند .

خوب حالا سر تنظیمات مادربورد های سنکرون بحث کنیم یا آسنکرون ؟

( نظر من آسنکرون هست که مباحث بیشتری هم داره )

موفق باشید
شهریار:1. (29):

M A H R A D
22-04-07, 22:47
تولید کننده کلاک وجودش برای کار کردن قطعات لازمه . اگه نباشه کلاکی نیست . اصلا دیگه فعالیتی نیست . تعطیل .
موفق باشی /.

حالا شد ! نمیتونستی این توضیح رو همون اول بدی ؟ Only the registered members can see the link

M A H R A D
22-04-07, 22:52
یعنی کلیه مادربورد هایی که پلتفرم فوق را دارن کلاک جنراتور دارن .

جنراتور نه !

تلفظ صحیحش جنریتر هست ... Only the registered members can see the link

===

اگر احتياج هست راجع به كلاك و سيستم هاي توليد پالس و اين حرفا صحبت بشه .. جا هست .

خب توضیح بده دیگه ...

منتظریم ...

سپاس

Zero
22-04-07, 23:16
حالا شد ! نمیتونستی این توضیح رو همون اول بدی ؟
راستشو بخواي نه .. ! نمي خواستم اين توضيح و اولش بدم - مي خواستم ببينم اصلا مفهوم سنكرون و آسنكرون جا افتاده براتون يا نه . اصلا كلاك مي دونيد چيه يا نه . مي دونيد مهراد جان .. اشكال ما ( خودم رو هم مي گم ) اينه كه از مادربورد هر چي بخواي بلديم . مي دونم PCI-E چيه .. USB چيه .. سوكت چيه و .. اما همين كه بحث يه كم ريز تر ميشه ديگه نمي تونيم . خوندن Review و مقالات مجلات و سايت هاي ديگه باعث اين مشكل ميشه . بدون ايننكه اصلا بري سراغ اينكه هر كدوم از اين مفاهيم چيه .. چي كار مي كنه .. ساختارش چيه و ..

البته همت بالا مي طلبه و تا حدودي تحصيلات دانشگاهي .. ولي خب .. خواستن توانستن است !

از هر كي بپرسي ( منظورم اوور كلاكر هاست ) سنكرون و آسنكرون چيه خب طبعا مي دونه . ولي اصل قضيه جاي ديگه است ..
===============================

جنراتور نه !

تلفظ صحیحش جنریتر هست ...
تا اونجايي كه يادمه دنبال سوتي گرفتن از من بودي ! اون جريان Deluxe كه يادت هست ! نكن اين كار ها رو !Only the registered members can see the link

خب توضیح بده دیگه ...

منتظریم ...

سپاس
باشه توضيح مي دم . بذار يه منبع خوب پيدا كنم .

فعلا !Only the registered members can see the link

WORYA_SH
24-04-07, 23:41
دوستان اگه موافق باشید به جای کل کل کردن به موضوع اصلی ........

Zero
24-04-07, 23:50
خب .. قرار شد يه كم در مورد فركانس كلاك بگم .

يه مثال خيلي ساده ميشه ميكرو كنترلر 8051 . اين ميكرو كنترلر كه يه IC قابل برنامه نويسي هست با فركانس كلاك 12 مگاهرتز كار مي كنه . يعني علاوه بر پايه هاي VCC و GND كه بهش مي زنيم يه فركانسي هم مي ديم تا بتونه دستور العمل ها رو انجام بده .

With a 12 MHz clock frequency, the 8051 could thus execute 1 million one-cycle instructions per second or 500,000 two-cycle instructions per second.

Zero
24-04-07, 23:58
خب اين شكل را ببينيد :

در سمت چپ بالا مي بينيد كه دو پايه ميكرو ( كه پايه هاي 18 و 19 باشن ) رو با يه كريستال ( توليد كننده فركانس ) و همراه دو تا خازن عدسي حدود 30 پيكو فاراد به زمين وصل مي كنن. باز اگر در شكل دقت كنيد نماد يه طبل را ميبينيد كه نشان دهنده پالس هماهنگ كننده كليه بخش هاي داخلي ميكرو هست ( اين رو هم بايد بدونيد كه ميكروي 8051 خودش يه پردازنده حساب ميشه ) .

خب حالا شايد يه كم با اساس كار پالس آشنا شده باشيد . دقيقا در مقياس بزرگتر همين سيستم در كاربرد هاي ديگر اعمال ميشه /. يكي دو تا ديگه مثال مي زنم تا جريان و بهتر بگيريد

Zero
25-04-07, 00:09
در مورد ميكرو باز يه شكل ديگه :
پايه هاي 18 - 19 را ببنيد كه چطور كريستال را متصل كرده ( اميدوارم بدونيد ديگه كريستال چيه !! )

===============

مثال بعدي يه آيسي ديگه هست به اسم 74373 كه بعنوان Latch بكار برده ميشه . ( چيزي شبيه ذخيره ساز - ولي اين تعريف لزوما درست نيست )

خب .. اين آيسي دو تا پايه VCC و GND رو كه داره . يه پايه ديگه داره به اسم Enable كه براي فعال سازي آيسي هست و High Active . يعني با دادن 1 منطقي فعال ميشه ( 1 منطقي يا 5 ولت )

اما يه پايه خيلي مهم داره به اسم Output Enable كه در شكل زير سمت چپ پايين ( آخرين پايه مي بينيد )

اين پايه حساس به لبه بالا/پايين رونده پالس هست . حالا اين پالس اينجا مي تونه يه تغيير از 1 به 0 باشه ( براي اين آيسي ) عمل اين Latch چندان مهم نيست .

مهم اين بود كه دقت كنيد پالس تا چه حد در انجام فعاليت هاي آيسي ( يا پردازنده اي مثل 8051 تاثير داره )

Zero
25-04-07, 00:11
اين شكا آخري رو هم ببينيد :

خب مبحث كلاك تا همين جا كافي بيد ( هرچند خيلي قاراشميش توضيح دادم )

در پست بعدي بحث مي ره روي مادربورد و .. !

Shahryar
25-04-07, 14:26
ممنون ...

اما بهتره این ها در تاپیکی با نام سخت افزار پایه قرار گیره ...

موفق باشید
شهریار

M A H R A D
25-04-07, 14:45
ممنون ...

اما بهتره این ها در تاپیکی با نام سخت افزار پایه قرار گیره ...

موفق باشید
شهریار
آره علی ، من هم با شهریار موافقم ...

تاپیکو میزنی یا بزنم ؟

M A H R A D
25-04-07, 14:53
خب میریم سراغ مبحث بعدی :

نحوه تشخیص سیستم سنکرون / آسنکرون :

وارد ستاپ مادربرد میشیم.

وارد بخش Frequency/Voltage Control میشیم ... حالا به آیتمهای موجود در اونجا دقت کنید ، اگر هر گونه تنظیمی برای تغییر کلاک رم دیدید ( مثل MemoryClock , MemoryFrequency , DRAM/Memory Configuration و موارد مشابه) که قابلیت تغییر داشت باید بدانید که مادربرد شما از نوع آسنکرون هست.

دقت کنید که در برخی مادربردها تنظیمات مربوط به MemoryClock در بخش Advance Chipset Setup قرار دارد نه در بخش Frequency/Voltage Control

===

اگه امکاناتی برای تغییر کلاک رم وجود نداشت ، باید بدونید که سیستمتون سنکرون هست.

در پستهای بعدی عکس میذارم تا بهتر متوجه بشید ...

M A H R A D
25-04-07, 15:04
نمونه ای از یک سیستم سنکرون :

کلیک کنید (Only the registered members can see the link)

===

نمونه ای یک سیستم آسنکرون -1 :

===

همان سیستم آسنکرون که تنظیمات Memory Frequency آن کاملا مشخصه :

Zero
25-04-07, 18:11
اینا با سخت افزار پایه خیلی فرق می کنه به نظر من ..
اینا بیشتر می ره روی مباحث منطقی /. تا همین حد که اینجا گفته شد کافیه . بقیه اش رو اگه خواستید کتب زیادی هست مثل مدارات منطقی استاد حسن سید رضی - یا کتاب مدار های واسط مزیدی ( این یکی خیلی کتاب خوبیه )

خوندنشون هم تقریبا راحته . خیلی کمک می کنه به فهم مسایل /.

===========

در هر صورت مهراد جان شما گفتی در مورد کلاک بگم که گفتم . دیگه خود دانید ..

===========

فقط یه مورد دیگه می مونه .. اونم معرفی اجمالی نحوه تولید پالس در مادربورد که خیلی کوتاه برسی می کنیم .

Merged

M A H R A D
25-04-07, 20:43
فقط یه مورد دیگه می مونه .. اونم معرفی اجمالی نحوه تولید پالس در مادربورد که خیلی کوتاه برسی می کنیم .
شما تاپیکو بزن این مطالب رو بذار توش ...

POORiA
26-04-07, 22:01
من هم با zero موافقم ولی در كتاب مدارات منطقی(به نظر من ) توظیحات زیاد كامل نیست(البته من قصد بی احترامی به دوستم zero را نداشتم)

M A H R A D
05-05-07, 14:50
یک راه حل ساده تر برای اینکه بفهمید مادربردتون سنکرون هست یا آسنکرون :

در برنامه CPU-Z وارد تب مموری شوید و در قسمت FSB:DRAM اگر نسبتی دیدید ( مثل 1:2) باید بدانید که سیستم شما سنکرون هست

اما اگر داخل همون باکس عبارت asynch. رو دیدید باید بدونید که سیستمتون آسنکرون هست ...

سپاس

Zero
06-05-07, 15:37
یک راه حل ساده تر برای اینکه بفهمید مادربردتون سنکرون هست یا آسنکرون :

در برنامه CPU-Z وارد تب مموری شوید و در قسمت FSB:DRAM اگر نسبتی دیدید ( مثل 1:2) باید بدانید که سیستم شما سنکرون هست

اما اگر داخل همون باکس عبارت asynch. رو دیدید باید بدونید که سیستمتون آسنکرون هست ...

سپاس

يعني اگه نسبتي بود مثلا CPU/7 بايد بدونيم سيستم سنكرونه ؟

M A H R A D
06-05-07, 15:49
يعني اگه نسبتي بود مثلا CPU/7 بايد بدونيم سيستم سنكرونه ؟
بطور قطع نمیشه گفت

XFXForce
23-09-07, 03:02
تو ماله من نوشته Cpu/15 کدومشه؟

vbigdeli
21-12-07, 17:14
هر کی رم می خواد،بره از آقا کیوان Only the registered members can see the link رم 4.4.3.5 gskill بگیره... الان داره روی 1050 مگاهرتز و تایمینگ 4.4.3.4 1T کار می کنه :دی

Stream
21-12-07, 17:28
هر کی رم می خواد،بره از آقا کیوان Only the registered members can see the link رم 4.4.3.5 gskill بگیره... الان داره روی 1050 مگاهرتز و تایمینگ 4.4.3.4 1T کار می کنه :دی
خوبی وحید جان ؟ چقدر ولتاژ دادی اینطوری شده ؟ Only the registered members can see the link من تا 2.35 رفتم استیبل نبود !

nVIDIA
21-12-07, 18:02

لينك دقيق محصول با قيمتش را بده .

راستي اين دو تا رم را هم ببينيد فكر كنم آقاي HamidFULL تست گرفتند :‌

قيمتش دقيق را بديد ببينيم كدوم براي اور بهتره .

vbigdeli
23-12-07, 20:48
خوبی وحید جان ؟ چقدر ولتاژ دادی اینطوری شده ؟ Only the registered members can see the link من تا 2.35 رفتم استیبل نبود !

مرسی ! تو هیچ خودت هم استیبل نبودی :دی حالا چه برسه به رمها :دی

ولتاژ مهم نیست،البته خیلی بیشتر هم میره و هنوز اوله راهی!

vbigdeli
23-12-07, 20:49

رمهای gskill یا آخرین رم 6400CL3 از kingston hyperx .

Stream
23-12-07, 22:10
مرسی ! تو هیچ خودت هم استیبل نبودی :دی حالا چه برسه به رمها :دی

ولتاژ مهم نیست،البته خیلی بیشتر هم میره و هنوز اوله راهی!
اگه خودم استیبل بودم که خوب بود. خودم رو نمی تونم استیبل کنم رفتم سراغ رم :دی

nVIDIA
24-12-07, 13:46
رمهای gskill یا آخرین رم 6400CL3 از kingston hyperx .

چرا ؟ KingStone HyperX درسته قوي تره اما gkill شما يكي قيمتش را بگيد دوم هم اينكه چرا ميگيد بهتره از نظر فركانس كه اون ها هم رده ماله شما هستند .

راستي اگه ميشه يك اسكرين شات هم تست ها و مشخصات رمتون بگذاريد.

vbigdeli
24-12-07, 18:01
چرا ؟ KingStone HyperX درسته قوي تره اما gkill شما يكي قيمتش را بگيد دوم هم اينكه چرا ميگيد بهتره از نظر فركانس كه اون ها هم رده ماله شما هستند .

راستي اگه ميشه يك اسكرين شات هم تست ها و مشخصات رمتون بگذاريد.

kingston که تو ایران خیلی قیمت هاش بالاست... تو ایران که اولین انتخاب همین gskill 4.4.3.5 هست،ولی از بعد کارایی مسلما hyperx 6400CL3 خیلی خوبه و همین دیروز رکورد 3dmark03 شکسته شد که رم های طرف همین hyperx بود...

سری hyperx کینگستون هیچ وقت بد نبوده و جزو رمهای قدر بازار هستن.

واسه اسکرین شات هم رسیدم خونه ارسال می کنم.

vbigdeli
24-12-07, 18:05

2 گیگ 4.4.3.5 را می تونید 110 تومان تهیه کنید.

AMD>INTEL
14-01-08, 00:28
Vapochill chills Intel QX9770 to a record-shattering 4.5GHz

رکورد اورکلاک با پردازنده qx9770 با خنک کننده vapochill

AMD>INTEL
19-01-08, 02:08
Kings of the Overclockers - a Joe Camel interview

مصاحبه با joe camel پادشاه اورکلاکرها سوالات خیلی عالی هستند و مسلما جواب ها

AMD>INTEL
19-01-08, 16:42
MSI shows E8500 Wolfdale overclocking

شرکت MSI به نمایش قدرت اورکلاک پردازنده 8500 سری WOLFDALE پرداخت :

AMD>INTEL
21-01-08, 22:34
AMD Optimal BIOS settings + Overclocking Guide

این هم برای کسانی که amd دارند : تنظیمات بایوس و راهنمای Oc

M A H R A D
22-01-08, 12:04
AMD Optimal BIOS settings + Overclocking Guide

این هم برای کسانی که amd دارند : تنظیمات بایوس و راهنمای Oc
امید جان لینک رو فراموش کردی بذاری

لطفا ادیتش کن بعدش من هم این پستمو پاک میکنم

I M A N
16-02-08, 18:19
Submitted by thuongkiet Intel QX9770 to a record-shattering 6.076GHz

این هم رکورد دار اووور QX9770 ..

K A S R A
16-02-08, 22:37
سلام بر اساتید و دوستان گرامی ...
دوستان یه سری هم به تاپیک راهنمایی برای Overclock
بزنید ...
یه نفر اونجا به کمک احتیاج داره
با سپاس از شما :merci:

Stream
27-02-08, 13:13
یکم با رمها ور رفتیم !

I M A N
27-02-08, 13:23
بابا........رم های شما رم هستند........gskill هنوز استفاده می کنین.....همون قبلی ها......

Stream
27-02-08, 13:26
بابا........رم های شما رم هستند........gskill هنوز استفاده می کنین.....همون قبلی ها......
نه! اینها Transcend aXe هستند.

I M A N
27-02-08, 13:31
آآآآآ این رم ها راستی چطورن....کارایشون چطوره گارانتی و از لحاظ قیمت چی.....

راستی نظرتون در باره رم Csx چیه چطوره کارایش ........

این رمی که گفتین با باس 1066یا 1200........

Stream
27-02-08, 13:54
آآآآآ این رم ها راستی چطورن....کارایشون چطوره گارانتی و از لحاظ قیمت چی.....

راستی نظرتون در باره رم Csx چیه چطوره کارایش ........

این رمی که گفتین با باس 1066یا 1200........
به نظر من رمهای خیلی خوبی هستن! قیمتش 122 هزار تومان! PC2-8500 یا همون 1066. گارانتی مادام العمر مرآت هستند.

PCminister
27-02-08, 13:56
:surprised: ویرجیل عزیز ولتاژ چقدر دادی؟!

به نظرت gskill بهتر نیست؟

اما من که با این geil دارم میرم ته صف!:1. (38):

با تشکر.

Labyrinth
27-02-08, 14:00
آرمان جا باس 800 چه قیمته ؟

به نظرت Crosait بهتر اور میشه یا G-Skillیا این رما ؟

با تشکر :merci:

Stream
27-02-08, 14:09
:surprised: ویرجیل عزیز ولتاژ چقدر دادی؟!

به نظرت gskill بهتر نیست؟

اما من که با این geil دارم میرم ته صف!:1. (38):

با تشکر.

2.20v
این رمها نسبت به GSkill HK بهتر هستند ولی هنوز با HZ مقایسه نکردم.

آرمان جا باس 800 چه قیمته ؟

به نظرت Crosait بهتر اور میشه یا G-Skillیا این رما ؟

با تشکر :merci:

قیمت باس 800، حدود 85 هست. فقط حواست باشه چیپهای باس 800 نسبت به اینها پایینتره.
کلا نمیشه گفت مثلا برند X نسبت به برند Y بهتر اورکلاک میشه، باید مدل به مدل بررسی بشه که فکر کنم توی این رده قیمت همین Transcend ها عالی باشن!

Labyrinth
27-02-08, 14:14
تو میگی G-Skill با قیمت 80 بگیرم یا با قیمت 70 Crosair ؟

میخوام خوب اور بشه و پایدار هم باشه :great:

گمونم تایمینگ دومی 5 باشه !! ( Crosair )

:love:

Stream
27-02-08, 14:27
تو میگی G-Skill با قیمت 80 بگیرم یا با قیمت 70 Crosair ؟

میخوام خوب اور بشه و پایدار هم باشه :great:

گمونم تایمینگ دومی 5 باشه !! ( Crosair )

:love:
پ.خ. رو چک کن!

Shahryar
27-02-08, 14:40
یکم با رمها ور رفتیم !

آرمان جان يك تست بگير لطفا :1. (26):

Stream
27-02-08, 14:46
آرمان جان يك تست بگير لطفا :1. (26):
شما بگو چه تستی! ما میگیریم. (فقط نگو PCWizard !)

Gabana
27-02-08, 14:49
با Orthos تست گرفتی ببینی Stable هست یا نه ؟

nVIDIA
27-02-08, 15:47

چرا PCW نه ؟؟

nVIDIA
27-02-08, 15:49
با Prime95 يا با Orthos يك تست بگير ببين استيبل هست

Shahryar
27-02-08, 16:05

به نظر من چه براي پايداري و چه براي سرعت از RightMark Memory Analyzer استفاده كن كه خيلي بهتر از PCW براي قسمت رم هست :give_rose:

راستي استادان رم لطفا با اين نرم افزار يك تست بگيرند و بررسيش كنيد نظرتون را بگيد چون بنظرم متد تست جالبي داره .

ممنون
شهريار:give_rose:

Stream
27-02-08, 16:11
به نظر من چه براي پايداري و چه براي سرعت از RightMark Memory Analyzer استفاده كن كه خيلي بهتر از PCW براي قسمت رم هست :give_rose:

راستي استادان رم لطفا با اين نرم افزار يك تست بگيرند و بررسيش كنيد نظرتون را بگيد چون بنظرم متد تست جالبي داره .

ممنون
شهريار:give_rose:
استاد تاپيكش رو بزن آموزش هم بده يه وقت اشتباهي تست نگيريم!! :whistle:

Shahryar
27-02-08, 16:26
استاد تاپيكش رو بزن آموزش هم بده يه وقت اشتباهي تست نگيريم!! :whistle:

ما شاگرديم و شما ها استاد با حال چشم تاپيكش را هم ميزنم :love:

Stream
28-02-08, 20:15

این یکی هم با Transcend بوده!

mxiza
03-03-08, 01:11
سلام کمک کنید
Ip35-e دارم با Cpu 2160
من میخام اور مقدار بالایی بکنم
2*512
با باس 675 cl4 بهتره یا
1gb با باس 800 cl5
جفتشونم crossair هستن
کدومشون باسه اور بهترن مرسی

Labyrinth
03-03-08, 01:14
صد در صد باس 800 تو اور خیلی بهتره :love:

البته تایمینگ هم مهمه چون هرچی تایمینگ پایینتر باشه دست برای اور باز تره :great:

Shahryar
07-04-08, 13:52
دوستان اگه موافق باشند هم موضوع را زنده كنيم هم اينكه سعي كنيم تاپيك منحرف نشه ...

===================================

در ادامه حرف هاي خيلي وقت پيشانه علي جان ادامه ميدم با توضيح نسبتا خوب:

قسمت هاي مختلفي از يك كامپيوتر دستور العمل ها و داده ها را در خودشون نگه مي دارند . اون ها به شكل دوره اي اين داده ها را در امتداد سيم ها به قسمت بعدي براي انجام پردازش ميفرستند . كامپيوتر براي هماهنگ ساختن اين فعاليت يك پالس كلاك توليد ميكنه . كلاك روش معمول شكل دادن تناوب ولتاژ هاي بالا و پايين در يك سيم هست . اگه بخوايم اين حالت را با يك ساعت ديواري مقايسه كنيم ولتاژ بالا تيك و ولتاژ پايين تاك هست . سرعت كلاك با Mhz يا ميليون در ثانيه ، Ghz ميليارد در هر ثانيه شمرده ميشه . براي مثال سرعت كلاك برابر 100 مگاهرتز است بدين معناست كه اون كلاك ميتواند در هر ثانيه صد ميليون بار تيك تاك داره . هر توالي تيك تاك را يك چرخه يا Cycle ميگند . ( كل حرف هاي بالا براي جمله آخر بود :1. (38): ) .

دوستان ميگم الان ديگه مفهوم كلاك و چرخه را دوستان فهميدند ديگه نياز نيست تخصصي تر ادامه بديم و بهتر هست كاربردي تر ادامه بديم و بحث هاي پايه را در قسمت سخت افزار پايه ادامه بديم ، چه طوره ؟

ممنون
شهريار :give_rose:

Labyrinth
07-04-08, 18:43
شهریار جان اشتباه تایپی بوده من بجای بیشتر نوشتم کمتر :wink: و الان درستش میکنم

باس 800 بهتره البته برای اور تایمینگ بالاتر بهتره

خوب درست شد :great:

I M A N
09-04-08, 19:39
////////////

Shahryar
10-04-08, 15:33
دوستان ممنون از اين همه حمايت :great:

در اين تاپيك ما ميخوايم در مورد ولتاژ و تايمينگ در اوركلاكينگ بحث كنيم نه اينكه بگيم كدوم رم بهتره يا اوركلاك كنيم بگذاريم بيشتر حالت آموزشي و بحثي داره ...

ممنون
شهريار :love:

Gabana
10-04-08, 19:10
بالاخره ما نفهمیدیم تایمینگ بهتره یا باس !؟ :دی

Gabana
10-04-08, 19:20
آلبته یه سوال ساده دیگه هم دارم . کسی می دونی اینجا دقیقا Bandwidth یعنی چی ؟

M A H R A D
11-04-08, 13:01
بالاخره ما نفهمیدیم تایمینگ بهتره یا باس !؟ :دی
جفتش! :1. (38):

آلبته یه سوال ساده دیگه هم دارم . کسی می دونی اینجا دقیقا Bandwidth یعنی چی ؟

چی یعنی چی ؟!

منظورت اینه که چجوری محاسبه میشه یا اینکه در کجا قرار داده؟

البته خوشحال میشم که شما و سایر دوستان هم شرکت کنند تا این ابهامات برای همه با رفع بشه ( همه مون چنین ابهاماتی داریم)

پس علی جان و سایر دوستان و خود من! بیاید دست بکار بشیم

هر کدوممون اگه چیزی میدونیم بگیم تا با هم به نتیجه برسیم

یادمون هم باشه اینجا یه مکان دوستانه است و قصدمون هم خراب کردن بقیه نیست و فقط میخوایم اطلاعاتمون بالاتر بره:give_rose:

سپاس:11():

Mahdi_Moosavi
11-04-08, 22:34
من که پایه این جور بحث ها هستم ، اساسی ! :1. (38): علی جون یه کم بیشتر توضیح بده !

CROSSHAIR
12-04-08, 16:38
با سلام خدمت همه اساتید وعزیزان
تا اونجایی که سواد من قد میده از مقالات و اینترنت وغیره.
هم زمان تاخیر و هم فرکانس بالا که باعث می شه پهنای باند بره بالا .مهمه .یعنی راه رو عریض تر میکنه.
در مورد پهنای باند یک رم .فرکانس رم رو در عدد 8 ضرب می کنن .مثلا مثلا رم 1066 دارای پهنای باند 8500 مگا بایتیست.و اگر بصورت چینش دو کاناله باشه باز در عدد 2 ضرب میشه.و رقم 17 گیگا بایتی بدست میاد روی مادربورد.که اگه پهنای باند چیپست مادربورد عدد 20 گیگا بایت رو ساپورت بکنه. اونوقت میتونیم با اور به فرکانس کاری 1250 برسیم .وپهنای باند رم مورد استفاده 10 گیگا بایت می رسه .که در صورت استفاده از چینش دو کاناله به فرکانس عالی 20 گیگا بایتی میرسیم .یعنی بهترین حالت رم.خوب در این حالت هر چه قدر بتونیم زمان تاخیر رو کمتر بکنیم به شرایت مطلوب تری می رسیم.در چیپستهای nvidia که از EPP پشتیبانی میکنن واستفاده از رم های SLI READY براحتی می تونیم از طریق بایوس مادربورد با انتخاب گزینه های بالاترین پر فورمانس بهترین زمان تاخیر رو هم داشته باشیم.براحتی.
در مورد تکنولوژی چیپست های جدید اینتل هم شبیه همین موارد انجام میشه ولی با اسمی دیگر.ورم ها هم باید همین تکنولوژی رو ساپورت کنن.دقیقا یادم نیست .اگه دوستان اشاره کنن .فکر کنم کاملتر بشه.
می بخشید ممکنه برای بعضی از دوستا ن تکراری باشه .ولی فکر کردم گفتنش خالی از لطف نباشه. از این به بعد هم استفاده میکنم ممنون از همه عزیزان که بحث مفیدی رو اغاز کردن وبخوبی پیش بردن.امیدوارم اطلاعاتمون بیشتر هم بشه.:love:

behzad83
18-05-08, 23:33
توی تمام این 10 صفحه کلی پست هستش و هیچ خبری از پستی که مربوط به این تاپیک باشه نیس!!!!!
خواهش میکنم وقتی تاپیک اینطوره و بیشتر جنبه آموزشی داره هی نپرسید که این رم بهتره یا اون یا اینکه عکس اورکلاک خودتونو بزنید!!!!! با تاپیکهای دیگه هم میشه این کارو کرد!

Overclocker
29-05-08, 18:58
آقا اگر من بخواهم یک رم را اور کنم از کجا باید بفهمم که چه ولتاژی بهش بدم و تا چه ولتاژی را ماژول تحمل میکنه؟:1. (38):

Red Hat
31-05-08, 16:55
آقا اگر من بخواهم یک رم را اور کنم از کجا باید بفهمم که چه ولتاژی بهش بدم و تا چه ولتاژی را ماژول تحمل میکنه؟:1. (38):

قانونی نداره
فقط تجربه
یا خودتون باید امتحان کنید
یا از افراد دیگه یا forumهای خارجی ببینید
ممنون

Shahryar
10-07-08, 15:58
خوب این تاپیک قراره دوباره فعال بشه !

دوستانی که مایلند در بحث شرکت کنند همین الان اعلام آمادگی کنند ...

Overclocker
10-07-08, 19:37
خوب این تاپیک قراره دوباره فعال بشه !

دوستانی که مایلند در بحث شرکت کنند همین الان اعلام آمادگی کنند ...

با تشكر.:11():

Shahryar
17-07-08, 16:00
شروع می کنیم ... :yes:

==========================

یکی از موضوعاتی که در اورکلاکینگ رم مهمه بررسی فاکتور هایی هست که در پایداری رم تاثیر میگذارند . این فاکتور ها را به طور کلی میشه به دو دسته :

1- Timing رم
2- ولتاژ رم

دسته بندی کرد . نظرم اینه که بیایم و تاثیرات عامل Timing را در پایداری بررسی کنیم . اگه موافقید بگید . :great:

Dark Devil
17-07-08, 16:08
موافق هستم چون به زودی یک اورکلاک خیلی سنگین در پیش دارمOnly the registered members can see the link Only the registered members can see the link

AMD>INTEL
21-07-08, 00:24
Intel LGA775 Pad Modding Possible frequency mods to Intel Multi-Core LGA775 CPUs Only the registered members can see the link

green_waves
21-07-08, 15:12
سلام
من چند تا سوال در زمینه تایمینگ رم دارم
درباره Ratio بهتره روی چه نسبتی تنظیم کنیم ؟ غیر فعال بشه بهتر ؟
SPD در زمینه Timing رم ها چگونه عمل می کنه ؟
Memory Hole چی هستش ؟

Shahryar
21-07-08, 21:45
سلام
من چند تا سوال در زمینه تایمینگ رم دارم
درباره Ratio بهتره روی چه نسبتی تنظیم کنیم ؟ غیر فعال بشه بهتر ؟
SPD در زمینه Timing رم ها چگونه عمل می کنه ؟
Memory Hole چی هستش ؟

غیر فعال شدن ؟! غیر فعال شدن بنده تا حالا ندیدم اما یک گزینه هست برای تنظیم کردن DRAM Ratio توسط SPD یا اینکه به صورت Auto تنظیم بشه و معمولا برابر 1:1 تنظیم میشه . اما Ratio برای اورکلاکینگ کلا بسته به فرکانست داره چون وقتی میخوای بری بالا نیاز داری که Ratio را بیاری بالا ولی در حالت معمولی برای اورکلاگینگ رم Ratio هر چی پایین تر باشه بهتره ( 1:1 و ... ) .

SPD قضیه اش یک بحث کاملا مفصل و تخصصی هست اگه بخوای کامل بدونی اما به صورت خلاصه SPD میاد و به صورت اتوماتیک طبق اطلاعاتی که روی 128 بایتی که روی EEPROM هست میاد و تنظیماتی را انجام میده .

Memory Hole تا اونجایی که من میدونم مربوط به بحث اورکلاکینگ نیست . به صورت خلاصه میگم اما توضیحات را جاهای دیگه خاصی تا اونجایی که بدونم میگم اینجا تاپیک منحرف میشه : با غیر فعال کردن اون میتونی میزان حافظه ای که سیستم عامل میتونه استفاده کنه و آدرس دهی کنه را بیشتر کنی تحت شرایطی و ... .

قربانت
شهریار :give_rose:

green_waves
24-07-08, 07:38
دقیقا در قسمت Ratio گزینه های 4:5 ، 2:3 ، 1:1 , 5:6 , 3:5 , 1:2 و پیشفرضش هم Disable هست CPU من 6550 هست برای اوورکلاک باید مقدار Ratio رم را کمتر کنم ؟ مثلا وقتی روی 1:1 قرار می دهم کلاک رم من حدود 650 میشه

من توضیحات شما را از SPD متوجه نشدم ولی وقتی غیر فعالش می کننم timing رم را می تونم به صورت دستی تعیین کنم

Shahryar
24-07-08, 10:23
دقیقا در قسمت Ratio گزینه های 4:5 ، 2:3 ، 1:1 , 5:6 , 3:5 , 1:2 و پیشفرضش هم Disable هست CPU من 6550 هست برای اوورکلاک باید مقدار Ratio رم را کمتر کنم ؟ مثلا وقتی روی 1:1 قرار می دهم کلاک رم من حدود 650 میشه

من توضیحات شما را از SPD متوجه نشدم ولی وقتی غیر فعالش می کننم timing رم را می تونم به صورت دستی تعیین کنم

عزیزم این تاپیک برای اورکلاکینگ رم هست ! نکته ای که باید بهش توجه کنید در کل اینه که بسته به اورکلاک شما داره ! برای مثال وقتی که من میخوام به بالاترین میزان اورکلاک پردازنده ام برسم بدیهی هست که شما باید DRAM Ratio را کم کنید یعنی مجبورید کم کنید . در مورد رم هم نه هر 1:1 بهتره ! بستگی به فرکانس داره آخه ! شما باید طوری تنظیم کنی که بیشترین فرکانس ممکنه را بتونی بگیری ( Ratio تفاوتش وقتی هست که شما برای مثال تفاوت فرکانس کمی داری بین دو Ratio شما باید اونی که کمتر هست را تنظیم کنی ) .

در مورد SPD هم بله همین طوره ! SPD به صورت اتوماتیک تنظیم میکنه Timing را ...

حالا شما اورکلاک کنید . جاهایی توی اورکلاکینگ های سنگین به مواردی بر میخورید که مجبورید SPD را تغییر بدید . :great:

Overclocker
24-07-08, 22:17
آقا اگر من یه 800 DDR2 را به فرکانس 1333 برسونم با تایمینگ 6-6-6-18 چطوره یعنی کلا توضیح بدهید در هر موردی که به فکرتون میرسه !:1. (38):

با تشکر.:11():

Shahryar
24-07-08, 23:54
آقا اگر من یه 800 DDR2 را به فرکانس 1333 برسونم با تایمینگ 6-6-6-18 چطوره یعنی کلا توضیح بدهید در هر موردی که به فکرتون میرسه !:1. (38):

آخه اینکه چه طوره چیش چه طوره ؟ از چه نظر چه طوره ؟ :1. (38):

Overclocker
25-07-08, 11:05
آخه اینکه چه طوره چیش چه طوره ؟ از چه نظر چه طوره ؟ :1. (38):

بابا آخه DDR2 800 را کی میتونه برسونه به 1333 حالا من گفتم با این تایمینگ احتمالا میشه ! چطوره ؟

یعنی ارزش داره رم داغون نمیشه بعد از یه مدت ؟:1. (26):

Majid OC
25-07-08, 20:52
با چقدر ولتاژ می خواد به 1333 برسه شدنش می شه من رم Patriot دیدم که با هاش به این فرکانس رسیدن ولی نمی دونم چقدر ولتاژ داده بود:party:

Dark Devil
26-07-08, 11:49
بابا آخه DDR2 800 را کی میتونه برسونه به 1333 حالا من گفتم با این تایمینگ احتمالا میشه ! چطوره ؟

یعنی ارزش داره رم داغون نمیشه بعد از یه مدت ؟:1. (26):

اگر در حالت عادی بخواین خیر چنین حالتی پایدار نیست و یا برای رسیدن به این کار احتیاج به کولینگ حرفه ای دارید و در لینک زیر هم میتونید بیشترین مقدار اور شدن رم های مختلف رو ببینین البته دقت کنین که بعضی از رم ها در لینک زیر DDR3 هستن

AMD>INTEL
28-07-08, 23:42
International Overclocking Experts Assemble at Hong Kong Dragon Centre

گزارش فستیوال اورکلاکینگ در hongkong

Only the registered members can see the link p_2008/1

AMD>INTEL
29-07-08, 00:02
MSI European Overclocking Challenge '08

1st Place
• An all expenses paid trip to Amsterdam to represent the UK in MSI's European Overclocking Challenge.
• An MSI P45D3 Platinum Motherboard, Intel CPU and OCZ Platinum 3P1600EB2GK DDR3 kit to prepare for (and take to) the finals in August.
• A chance to do your country proud and bring home the title of Europe's top overclocker.

2nd Place
• An MSI P45 Platinum motherboard.

3rd Place
• An MSI 9600GT graphics cards.

4-10th Place
• MSI bonus package consisting of MSI branded goodies (T-Shirt, Hat, Stress ball and more!)

Only the registered members can see the link clock3d/1

AMD>INTEL
05-08-08, 23:28
Advanced Overclocking Championship 08

Overclocker
18-08-08, 19:35
با چه نرم افزاری ولتاژ رم را چک کنیم ! به غیر از AI Suite !!!:1. (38):

Shahryar
18-08-08, 22:12
با نرم افزار EVEREST با استفاده از قسمت Sensor . نرم افزار های دیگه هم هست اما هیچ کدام دقت اورست را ندارند .

Overclocker
18-08-08, 22:25
با نرم افزار EVEREST با استفاده از قسمت Sensor . نرم افزار های دیگه هم هست اما هیچ کدام دقت اورست را ندارند .

:1. (2)::1. (2)::1. (2)::1. (2)::1. (2)::1. (2)::1. (2)::1. (2)::1. (2)::1. (2)::1. (2):
:1. (27)::1. (27)::1. (27)::1. (27)::1. (27)::1. (27)::1. (27)::1. (27)::1. (27)::1. (27):
:1. (2)::1. (2)::1. (2)::1. (2)::1. (2)::1. (2)::1. (2)::1. (2)::1. (2)::1. (2)::1. (2):

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

:whistle:

AMD>INTEL
18-08-08, 22:36
coretemp رو که خیلی روش تاکید دارند .

Shahryar
18-08-08, 22:40
:1. (27)::1. (27)::1. (27)::1. (27)::1. (27)::1. (27)::1. (27)::1. (27)::1. (27)::1. (27):

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

نسخه EVEREST شما چیه ؟ از نسخه 4.5 استفاده کنید .

2- احتمالا مادربرد شما توانایی نشون داده ولتاژ DIMM را نداره ( توی بایوس ببینید میتونه نشون بده ؟ )

Overclocker
18-08-08, 23:19
نسخه EVEREST شما چیه ؟ از نسخه 4.5 استفاده کنید .

2- احتمالا مادربرد شما توانایی نشون داده ولتاژ DIMM را نداره ( توی بایوس ببینید میتونه نشون بده ؟ )

ورژن برنامه اینه :
EVEREST Ultimate Edition 4.50..1460.0:1. (38):

و کجای بایوس ؟:1. (40):

مادربردم P5Q-E هست !:1. (26):

Shahryar
19-08-08, 00:04
ورژن برنامه اینه :
EVEREST Ultimate Edition 4.50..1460.0:1. (38):

و کجای بایوس ؟:1. (40):

مادربردم P5Q-E هست !:1. (26):

در صفحه PC Health ( جواب این پست را اینجا ندید چون بحث میره توی مادربرد شما تا اینکه مربوط به ولتاژ و ... در اورکلاکینگ رم بشه )

2- مادربرد شما توانایی نمایش را نداره ( طبق گفته افرادی که داشتند )

موفق باشید

Overclocker
19-08-08, 00:11
در صفحه PC Health ( جواب این پست را اینجا ندید چون بحث میره توی مادربرد شما تا اینکه مربوط به ولتاژ و ... در اورکلاکینگ رم بشه )

2- مادربرد شما توانایی نمایش را نداره ( طبق گفته افرادی که داشتند )

موفق باشید

سلامت باشی

الان من به مهدی موسوی چطور ثابت کنم که ولتاژ رمم 1.92 هست در 1066 و پایداره ؟ و به همه ؟:1. (2):

AMD>INTEL
02-09-08, 01:38
Shark OC Team Italy Breaks the Present SuperPI 1M World Record

A new world record has been set today (technically yesterday). Shark OC Team Italy has published the undeniable evidence that their DFI DK P45-T2RS PLUS motherboard and Intel Core 2 Duo E8600 processor are the fastest computer combo to calculate Super PI 1M in just 6.875 seconds. This world record was achieved using the E8600 CPU clocked at the incredible 6562MHz (FSB 656MHz x 10 multi) with 1.968 volts! not the best imaginable core voltage for a 45nm processor. If you are interested at what today's technology is capable of doing, please head over the original thread at XtremeSystems.com.

AlleN
24-04-09, 18:47
سلام.
من دو تا رم 2گیگ OCZ Gold Series دارم.
اگه کسی از این رم ها استفاده می کنه و اور کرده میشه بگه تا چه فرکانس و چه ولتاژی تونسته برسونه؟
Default : 5-5-5-15 @ 1.9v

Olesius
24-04-09, 19:19
سلام.
من دو تا رم 2گیگ OCZ Gold Series دارم.
اگه کسی از این رم ها استفاده می کنه و اور کرده میشه بگه تا چه فرکانس و چه ولتاژی تونسته برسونه؟
Default : 5-5-5-15 @ 1.9v
سلام دوست عزیز...

اگر منظور شما Ocz Gold PC2-6400 cl5 هست...؟؟ باید بگم که این ماژول ها تا 1100 cl5 جواب می دن...
ولی توصیه می کنم همین 800 رو 4.4.4.12 تست کنید... من خودم بدون تغییر ولتاژ پایدار دارم...:great:
هرچند می تونید این فرکانس هارو هم تست کنید:
(البته برای استفاده دائمی ولتاژ بیش از 2.3 توصیه نمی شه...!!)

3.3.3.9 720 2.35v

2.35v 4.4.4.12 940

2.35v 1040 5.4.4.14

موفق باشید...:11():

AlleN
24-04-09, 21:20
دستتون درد نکنه.
ببخشید یه سوال.
خودتون کدوم فرکانس و با چه ولتاژی رو برای رم پیشنهاد می کنید؟
و به نظر شما بیشترین FSB و فرکانس برای سیپی یو من کدومه و روی چه ولتاژی بزارم?(فن ستوک)
NB ولتاژ به نظرتون چند بزارم مناسبه؟

MB: Asus P5Q
CPU : Intel E5200
RAM : 2*2GB OCZ Bus 800 - Gold Series - CL5
VGA : HIS HD 4830
POWER : Green GP535A

Olesius
24-04-09, 21:43
دستتون درد نکنه.
ببخشید یه سوال.
خودتون کدوم فرکانس و با چه ولتاژی رو برای رم پیشنهاد می کنید؟
و به نظر شما بیشترین FSB و فرکانس برای سیپی یو من کدومه و روی چه ولتاژی بزارم?(فن ستوک)
NB ولتاژ به نظرتون چند بزارم مناسبه؟

MB: Asus P5Q
CPU : Intel E5200
RAM : 2*2GB OCZ Bus 800 - Gold Series - CL5
VGA : HIS HD 4830
POWER : Green GP535A
راستش دوست عزیز فرکانس رم به کاربری شما از سیستم برمی گرده!!
من خودم در حال حاضر 800 cl4 رو استفاده می کنم!! نهایتا برای کارکرد بهتر سیستم در Game فرکانس 900 cl4 رو استفاده می کنم...!!

فکر می کنم فرکانس 900 با زمان تاخیر 4.4.4.12 گزینه مناسبی باشه... احتمالا با 2.2v پایدار خواهد بود...:great:
در مورد پردازنده هم با توجه به اینکه از فن استوک استفاده می کنید!! نمی تونم نظری بدم...
بستگی به دمای پردازنده در حالت لود و بیکاری داره...!!

ولی می تونید در ساده ترین حالت FSB رو 225 قرار بدید... تا فرکانس پردازنده به 2.8 برسه و فرکانس رم رو هم 900 انتخاب کنید...
احتیاجی به افزایش ولتاژ پردازنده و NB در این حالت نیست...

موفق باشید...:11():

AlleN
24-04-09, 22:39
ولی توصیه می کنم همین 800 رو 4.4.4.12 تست کنید... من خودم بدون تغییر ولتاژ پایدار دارم...:great:

ببخشید منظورتون از بدون تغییر ولتاژ همون ولتاژ 1.9 هسته یا یک ولتاژ دیگه؟

Olesius
24-04-09, 23:01
ببخشید منظورتون از بدون تغییر ولتاژ همون ولتاژ 1.9 هسته یا یک ولتاژ دیگه؟
همون ولتاژ Auto...!!
در این حالت بورد می تونه 0.1v-0.2v بالاتر رو هم تامین کنه...:great:

احتمالا به دلیل 2گیگ بودن ماژول ها, شما باید یک مقدار بیشتر ولتاژ برای پایداری اعمال کنید... مثلا به جای 2.2v مجبور بشید 2.24v بدید...!!!

AlleN
24-04-09, 23:13
من همین الان سیستم رو اور کردم به صورت زیر

CPU
======
FSB : 1200
Multipier : 12.0X
BUS Speed : 300
VCore : 1.40
======
RAM
======
BUS : 800
Voltage : 1.9
CL : 5-5-5-15

ولی وقتی این کارها رو روی رم انجام دادم سیستم بالا نمیاد.چی کار کنم؟

BUS : 800 & 900
Voltage : 1.9 & 2.0
CL : 4 & 4

Olesius
24-04-09, 23:27
من همین الان سیستم رو اور کردم به صورت زیر

CPU
======
FSB : 1200
Multipier : 12.0X
BUS Speed : 300
VCore : 1.40
======
RAM
======
BUS : 800
Voltage : 1.9
CL : 5-5-5-15

ولی وقتی این کارها رو روی رم انجام دادم سیستم بالا نمیاد.چی کار کنم؟

BUS : 800 & 900
Voltage : 1.9 & 2.0
CL : 4 & 4
پروفایل مناسبی هست برای اوور پردازنده! ولی فکر می کنم ولتاژ رو یک مقدار بالا دادید؟؟ البته من این پردازنده رو تست نکردم ولی فکر می کنم با این ولتاژ دمای لود پردازنده باید به 70 درجه برسه...؟؟!!!

اما در مورد رمها...
شما فرکانس 800 رو با تایمینگ 4.4.4.12 با چه ولتاژی تست کردید؟؟ همون 1.9؟؟
این بار با ولتاژهای 2v و 2.1v تست کنید همین فرکانس رو...

فرکانس 900 رو بذارید برای بعد از مشخص شدن ولتاژ فرکانس 800 cl4...

خبرشو بدید...:11():

AlleN
25-04-09, 14:02
سلام.
ببخشیدا دارم یا فن ستوک اور می کنم :1. (38): و دما اود پردازنده هم 55-60 هسته(فکر کنم با فن ستوک مناسب باشه)

بله.به همون ولتاژ 1.9 امتحان کردم.

با فرکانس های بالا هم امتحان می کنم.

خبرشو می دم.

Olesius
25-04-09, 16:53
سلام.
ببخشیدا دارم یا فن ستوک اور می کنم :1. (38): و دما اود پردازنده هم 55-60 هسته(فکر کنم با فن ستوک مناسب باشه)

بله.به همون ولتاژ 1.9 امتحان کردم.

با فرکانس های بالا هم امتحان می کنم.

خبرشو می دم.
دما مناسب هست...:great:
ولی در مورد رمها در فرکانس 800 cl4 باید ولتاژهای بالاتر رو تست کنید...!!

N@VID
27-04-09, 01:35
ولی در مورد رمها در فرکانس 800 cl4 باید ولتاژهای بالاتر رو تست کنید...!!

سلام :

ببخشید ، جسارته در حضور پیش کسوت ها ...:give_rose:
به تجربه من برای پایداری رم ها روی باس 800 باید ولتاژ 2.2 باشه ...
اورکلاک یک ریسک است و شما نترس ولتاژ بده !!!
من به همین رم های بدبخت تا 2.6 ولتاژ دادم :1. (27)::1. (38):
حالا نمی دونم شانس داشتم یا رم های کینگ واقعا رم هستند ! :11()::1. (21):
در ضمن برای رسیدن به باس 900 باید ولتاژ رو تا 2.3 بالا برد .

Labyrinth
27-04-09, 09:14
سلام :

ببخشید ، جسارته در حضور پیش کسوت ها ...:give_rose:
به تجربه من برای پایداری رم ها روی باس 800 باید ولتاژ 2.2 باشه ...
اورکلاک یک ریسک است و شما نترس ولتاژ بده !!!
من به همین رم های بدبخت تا 2.6 ولتاژ دادم :1. (27)::1. (38):
حالا نمی دونم شانس داشتم یا رم های کینگ واقعا رم هستند ! :11()::1. (21):
در ضمن برای رسیدن به باس 900 باید ولتاژ رو تا 2.3 بالا برد .

والا نوید جان من یک دوتا رم 667 داتم تا فرکانس 947 هم با ولتاز 1.95 بردمشون تازه پایدار هم بودن شاید چیپ های شما با برای من فرق داره و گرنه رم من هم کینگستون بود

:yes:

Olesius
27-04-09, 14:45
در کل ولتاژی که ماژول ها احتیاج دارن به نوع چیپ اونها بستگی داره...!!
رمهای OCZ Gold 800 cl5 خودم الان با فرکانس 800 رو 4.4.4.12 با همون 1.8 پایدار هستند...!!! در حالی که تایمینگ خودش 5.5.5.12 هست...
OCZ Flex 1150 با زمان تاخیر 5.5.5.12 تنها 2.1v احتیاج داره...!! (البته اون قدیمی ها جدیدا نمی دونم چی استفاده می شه!!!):whistle:

klid
29-04-09, 05:46
سلام دوستان
می خواستم رم کینگستون 512 با باس 533 رو تا 800 اور کنم
لطفا راهنمایم کنید در اور مبتدی هستم
مادربرد M2n-e
CPU :athlon 64 3500
V 1.8 4-4-4-12 : Default
با تشکر

Labyrinth
29-04-09, 06:31
سلام دوستان
می خواستم رم کینگستون 512 با باس 533 رو تا 800 اور کنم
لطفا راهنمایم کنید در اور مبتدی هستم
مادربرد M2n-e
CPU :athlon 64 3500
V 1.8 4-4-4-12 : Default
با تشکر

تایمینگ : 5.5.5.15
ولتاژ : 1.95

این رو تست کن فعلا

:yes:

klid
05-05-09, 16:16
تایمینگ : 5.5.5.15
ولتاژ : 1.95

این رو تست کن فعلا

این اعداد تایمینگ رو در کجای setup باید وارد کنم.
آن اعدادی که نوشتم از نرم افزار cou-z در تب memory بود
با تشکر از شما

klid
11-05-09, 04:57
این اعداد تایمینگ رو در کجای setup باید وارد کنم.

AMD>INTEL
03-08-09, 09:10
آموزش اورکلاک مادربرد فاکسان BLACKOPS
همونطور که میدانید این برد پتانسیل خوبی برای اورکلاک دارد .دارای چیپ HIGH END X48 میباشد .

Jagvar
30-09-09, 20:12
وقتی حالت تایمینگ ها روی اوتو باشه و فرکانس رو بالا ببریم خود مین تایمینگ تغیر میده؟

تایمینگ ها برا دورم از شرکت متفاوتاما هم چیپ باشن می تونیم از یه تایمنیگ مشابه استفاه کنیم؟

Galaxy
30-09-09, 22:37
وقتی حالت تایمینگ ها روی اوتو باشه و فرکانس رو بالا ببریم خود مین تایمینگ تغیر میده؟

تایمینگ ها برا دورم از شرکت متفاوتاما هم چیپ باشن می تونیم از یه تایمنیگ مشابه استفاه کنیم؟

فکر کنم توسط SPD ست میشه .

Jagvar
30-09-09, 23:25
فکر کنم توسط SPD ست میشه .

برا ما یکم بیشتر توضیح بدین یا لینک یه چیزی بدین یعنی چی؟
بازش کنید لطفا

K1LOU
08-12-09, 12:59
با سلام
يه سوال ابتدايي
دوستان اين قسمت fsb:dram چيو نشون ميده ؟ اعداد ش چطور محاسبه ميشن ؟
ممنون ميشم کسي به صورت کامل منو راهنمايي کنه
با تشکر

Hamid2547
16-02-10, 09:06
من رمم ولتاژی که براش پیشنهاد شده 2 هست ولی مادربورد دیفالت 1.8 گذاشته بود ولتاژ رو دو گذاشتم و با زمانی که 1.8 بود در فرکانس 533 مقایسش کردم اونی که ولتاژش دو بود در تست اورست نتیجه ی بهتری گرفت،نمیدونم حالا این موضوع چقدر میتونه به ولتاژ ربط داشته باشه:1. (27):

faridhitman
16-02-10, 22:48
سلام به دوستان عزیز !!
من مینم اینه : dfi 790 fx-b
دوتا رم ماشکین 2گیگی دارم به این مشخصات : شمارهه قطعه : 996557 . em2- 6400. 5-5-5-12 timing. 800mhz
حالا خود مینم بهترین تغیراتو خودکار میده !! مثلا کرده این : 5-5-5-18 ولی خودمو کشتم نتونستم تنزیماتو واسه 1066 ردیف کنم !! تو فرومهای خارجی نتونسته بودن اور کنن به 1066 !! میخواستم بدونم میشه یا بیخیال باید بشم ؟؟ اگه کسی میدونه کمک کنه !!:whistle:

Hamid2547
17-02-10, 03:12
سلام به دوستان عزیز !!
دوتا رم ماشکین 2گیگی دارم به این مشخصات : شمارهه قطعه : 996557 . em2- 6400. 5-5-5-12 timing. 800mhz
حالا خود مینم بهترین تغیراتو خودکار میده !! مثلا کرده این : 5-5-5-18 ولی خودمو کشتم نتونستم تنزیماتو واسه 1066 ردیف کنم !! تو فرومهای خارجی نتونسته بودن اور کنن به 1066 !! میخواستم بدونم میشه یا بیخیال باید بشم ؟؟ اگه کسی میدونه کمک کنه !!:whistle:
برای فرکانس بالاتر باید تایمینگ رو هم بالاتر ببرید،تامینگ رو بذار 18 6 6 6 مولتیپلایر رو هم 3.22 یا هر چیزی که به 1066 نزدیک بشه،ولتاژ رو هم باید دستکاری کنید و بالا ببرید مثلا بذار 2.2،ولی مطمئنا با CL5 نمیتونید اونو به 1066 برسونید:great:

ViViD
17-02-10, 08:17
من رمم ولتاژی که براش پیشنهاد شده 2 هست ولی مادربورد دیفالت 1.8 گذاشته بود ولتاژ رو دو گذاشتم و با زمانی که 1.8 بود در فرکانس 533 مقایسش کردم اونی که ولتاژش دو بود در تست اورست نتیجه ی بهتری گرفت،نمیدونم حالا این موضوع چقدر میتونه به ولتاژ ربط داشته باشه:1. (27):

هنگامی که ولتاژ روی 1.8 تنظیم می گردد و فرکانس رو روی 533 ست میکنید میزان پایداری سیستم پایین میاد و به همین علت در ولتاژ 2 پایداری بیشتری وجود دارد
تستهایی هم که در ولتاژ 2 انجام میدهید بدون مشکل ناپایداری انجام خواهند شد

سلام به دوستان عزیز !!

اگر رم شما باس 800 باشد وقتی قصد داشته باشید اورکلاک کنید نیاز به تغییراتی بصورت دستی در ستاپ مادربرد دارید که از این جمله افزایش ولتاژ کاری رم و تغییر در تایمینگهای رم هست
ابتدا باید بدانید ولتاژ فابریک که رم باید در باس استاندارد خود استفاده کند چه میزان است
با استفاده از نرم افزار CPUZ از تب SPD و مموری یک شات قرار دهید تا راهنماییهای بیشتری کنیم:love:

faridhitman
17-02-10, 13:32
برای فرکانس بالاتر باید تایمینگ رو هم بالاتر ببرید،تامینگ رو بذار 18 6 6 6 مولتیپلایر رو هم 3.22 یا هر چیزی که به 1066 نزدیک بشه،ولتاژ رو هم باید دستکاری کنید و بالا ببرید مثلا بذار 2.2،ولی مطمئنا با CL5 نمیتونید اونو به 1066 برسونید:great:
نمیشه !! میزارم 1066 اصلا تصویر نمیده !!! cl5 چیه دیگه؟

Hamid2547
17-02-10, 14:41
نمیشه !! میزارم 1066 اصلا تصویر نمیده !!! cl5 چیه دیگه؟
همین تاپیکو بخون بیا بالا،شهریار همشو جزء به جزء توضیح داده:give_rose:

faridhitman
17-02-10, 17:04
هنگامی که ولتاژ روی 1.8 تنظیم می گردد و فرکانس رو روی 533 ست میکنید میزان پایداری سیستم پایین میاد و به همین علت در ولتاژ 2 پایداری بیشتری وجود دارد
تستهایی هم که در ولتاژ 2 انجام میدهید بدون مشکل ناپایداری انجام خواهند شد

اگر رم شما باس 800 باشد وقتی قصد داشته باشید اورکلاک کنید نیاز به تغییراتی بصورت دستی در ستاپ مادربرد دارید که از این جمله افزایش ولتاژ کاری رم و تغییر در تایمینگهای رم هست
ابتدا باید بدانید ولتاژ فابریک که رم باید در باس استاندارد خود استفاده کند چه میزان است
با استفاده از نرم افزار CPUZ از تب SPD و مموری یک شات قرار دهید تا راهنماییهای بیشتری کنیم:love:

سلام دوست عزیز. بفرمایید اینجا قبلا گذاشته بودم !! ولی فک نمیکنم بشه !!:1. (28):
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link) (اسکرین شات)

Hamid2547
18-02-10, 01:00
سلام دوست عزیز. بفرمایید اینجا قبلا گذاشته بودم !! ولی فک نمیکنم بشه !!:1. (28):
Only the registered members can see the link (اسکرین شات)
شما فکر کنم تایمینگ رو عوض نکردید،یه قسمت تو بایوس هست به نام Dram timing selecteble اون رو باید بذارید روی manual رو اعدادشو به صورت 6 6 6 18 تغییر بدید،این عکس مربوط به مادربورد گیگا هست بگرد اینطور چیزی پیدا کن و تغییرش بده:
در ضمن ممکنه لازم باشه ولتاژ رو هم بالا ببری

Moein
18-02-10, 01:02
سلام به تمامی دوستان

متاسفانه وقتی تعداد صفحات یک تاپیک میره بالا دیگه حوصله خوندن در دوستان کم میشه و از اونجایی که تمامی ما عادت بر این موضوع کردیم که همیشه یک مطلب رو به صورت اماده دریافت کنیم برامون سخته که بعضی کار ها رو انجام بدیم

خوب اینطوری شروع می کنیم که دوستان اول لطف کنند مقاله ای که در وبسایت اصلی قرار گرفته رو یکه مرور کوچیک داشته باشند تا در مورد اطلاعات پایه ای رم و همین طور تایمینگ ها یک مقدار اطلاعات داشته باشند

Timing چیست ؟ (Only the registered members can see the link)

خوب حال بعد از اینکه این مقاله رو خوندید می بایست برای افزایش فرکانس تایمینگ های اصلی و فرعی رو ادیت

برای اورکلاک رم در سیستم ها مختلف شما نیاز مند افزایش Front bus side (FSB)1 می شید و یا افزایش BCLK چون هر رم بسته به نوع پلتفورم فرکانس خود رو با فرکانس سی پی یو هماهنگ می کنه به طور مثال در صورتی که شما یک سی پی یو Qx9650 داشته باشید و از یک رم با باس 2000 استفاده کنید در ویندوز فرکانس رمتون با توجه به سی پی یو 1600 تعریف میشه و برای اینکه توانایی افزایش فرکانس رم رو داشته باشید باید افزایش Fsb بدید که در این صورت با توجه به دیوایدر (ضریب برای تعیین فرکانس رم) فرکانس رم شما تعیین خواهد شد

اماده رفع مشکلات دوستان هستم

SSA MEMBER

Hamid2547
18-02-10, 01:10
من این تاپیک رو از اول خوندم،پست های بیخودی و چک و چونه ی بیخودی کاربر و... زیاد داره،ار مدیران درخواست دارم اون پستها رو پاک کنند و فقط پست های سوال جواب های مفید رو باقی بذارند،این تاپیک ده پونزده صفحه داره ولی عملا 4 صفحش مفیده:Love-PCN~!:

Hamid2547
18-02-10, 01:31
چند تا سوال داشتم جناب باران:
1-ایا این حقیقت داره که رم ها ی دی دی آر تو با باس 1066 همون رمهای اورکلاک شده با ولتاژ بیشتر با باس 800 هستن؟پس دیگه چه کاریه رم خواستیم بگیریم همون 800 میگیریم اور میکنیم:lol:
2-حداکثر یه رم با باس 1066 رو تا چه میزان میشه اور کلاک کرد؟
3-تو تنظیمات بایوس یه قسمت هست به نام سیستم مموری مولتیپلایر که میشه تغییرش داد و یه سری اعداد هست که جلوش A B C D هست مثلا 3.20C یا 3.20D این حروف ها چه فرقی با هم دارند؟
4-یه قسمت هست تو بایوس نوشته MCH frequanty latch که مثلا نوشته رم میتونه فرکانسش 266 و 333 و 400 باشه اینو چطوری میشه تغییر داد؟به طور مثال من رمم باسش رو 1066 گذاشتم ولی توی CPUZ قسمت تایمینگ تیبل اخرین فرکانس کاری رو ننوشته 533 در حالی که الان رو فرکانس 533 داره کار میکنه،این تایمینگ تیبل بسته به MCH هست دیگه درسته؟
:Love-ssa~! (1)::Love-PCN~!:

faridhitman
18-02-10, 01:39
شما فکر کنم تایمینگ رو عوض نکردید،یه قسمت تو بایوس هست به نام Dram timing selecteble اون رو باید بذارید روی manual رو اعدادشو به صورت 6 6 6 18 تغییر بدید،این عکس مربوط به مادربورد گیگا هست بگرد اینطور چیزی پیدا کن و تغییرش بده:
در ضمن ممکنه لازم باشه ولتاژ رو هم بالا ببری

چرا عزیز !! 10 بار تغییر دادم این عددارو !! اون عکس هم برای خودمه !! dfi 790 fx-b !!
من عوض میکنم ولتاژ هم میدم ولی تصویر نمیده !! نمیدونم چرا !!!! :1. (28):

Hamid2547
18-02-10, 01:59
چرا عزیز !! 10 بار تغییر دادم این عددارو !! اون عکس هم برای خودمه !! dfi 790 fx-b !!
من عوض میکنم ولتاژ هم میدم ولی تصویر نمیده !! نمیدونم چرا !!!! :1. (28):
FSB سی پی یو شما چنده؟چون اینطوری که من از حرفهای جناب باران فهمیدم افزایش فرکانس رم در صورتی که سی پی یو شما باسش کمتر باشه نه فکر میکنم ممکنه و نه فایده ای داره تو پرفورمنس سیستم،مثلا اف اس بی سی پی یو شما 800 باشه باس رم هم میشه 800 و افزایشش به 1066 فایده ای نداره:1. (29):

Moein
18-02-10, 02:14
چند تا سوال داشتم جناب باران:
1-ایا این حقیقت داره که رم ها ی دی دی آر تو با باس 1066 همون رمهای اورکلاک شده با ولتاژ بیشتر با باس 800 هستن؟پس دیگه چه کاریه رم خواستیم بگیریم همون 800 میگیریم اور میکنیم:lol:
2-حداکثر یه رم با باس 1066 رو تا چه میزان میشه اور کلاک کرد؟
3-تو تنظیمات بایوس یه قسمت هست به نام سیستم مموری مولتیپلایر که میشه تغییرش داد و یه سری اعداد هست که جلوش A B C D هست مثلا 3.20C یا 3.20D این حروف ها چه فرقی با هم دارند؟
4-یه قسمت هست تو بایوس نوشته MCH frequanty latch که مثلا نوشته رم میتونه فرکانسش 266 و 333 و 400 باشه اینو چطوری میشه تغییر داد؟به طور مثال من رمم باسش رو 1066 گذاشتم ولی توی CPUZ قسمت تایمینگ تیبل اخرین فرکانس کاری رو ننوشته 533 در حالی که الان رو فرکانس 533 داره کار میکنه،این تایمینگ تیبل بسته به MCH هست دیگه درسته؟
:Love-ssa~! (1)::Love-PCN~!:

سلام

شما دارید می گید چیپ به صورت پایه 533 هست حالا ایا رم واقعا 1066 هست یا نه رو باید بسته به رم گفت تا اونجای که علم من قد میده چیپ های 533 وجود دارند

شما یک موضوع رو در نظر بگیر که هر رمی می تونه با تایمینگ بالا تر و ولتاژ بیشتر در فرکانس کاری بالا تر کار کنه این موضوع در حافظه های DDR3 به خوبی و در حافظه های DDR2 قابل مشاهده هست

هنگامی که شما با تایمینگی بازی می کنید و در فرکانس های مختلف تست می کنید سیستم رو می تونید با افزایش تایمینگ به فرکانس های بالا تر برسید حال در بعضی از رم ها شما می توانید فرکانس های بالا تر رو با تایمینگ های پایین تر بزنید این به این موضوع بر می گرده که شما توانایی در ست کردن ADVANCE timing ها داشته باشید

در مورد سوال دومتون هم می تونم بگم شهریار بارانی توانست رم 800 رو تا 1800 اورکلاک کنه پس در اورکلاک هیچ محدودیتی وجود نداره البته بسته به قطعات مورد استفاده داره اما هنگامی که شما خیالتون از قطعات راحت باشه تنها محدودیت علم ما هست و محدودیت رو علم ما ایجاد میکنه

راستش من تخصص زیادی در مورد رم های DDR2 ندارم به صورت حرفه ای اما این چیزی که شما می گید مربوط به همون دیوایدر میشه که شما می تونید با تغییر دیوایدر فرکانس های مختلف رو تجربه کنید شما در صورتی که در نرم افزار سی پی یو - زی به قسمت مموری برید یک قسمت به اسم FSB /Dram رو میبیند که عدد تعریف شده در بایوس در اینجا نمایش داده خواهد شد

MCH latch رو میشه به صورت کلی تایمینگ داخلی پل شمالی تعریف کرد که هرچه میزان ان پایین تر باشه میزان انجام یک دوره سریع تر خواهد بود در این مورد بهتره که اساتید که بیشتر از من می دونند توضیح بدن و خوب در حد اطلاعات من اینطوری می تونم برای شما توضیح بدم

شما در صورتی که یک سی پی یو Core 2 due دارید در صورتی که MCH latch رو روی 333 ست کنید و فرکانس سی پی یو رو روی 2.8 ست کنید دارای پرفورمنس بیشتری نسبت به همان سی پی یو با MCH latch 400 و فرکانس 2.9 داره

سوالی دیگری بود در خدمتم

با تشکر

SSA MEMBER

Hamid2547
18-02-10, 03:02
سلام

شما دارید می گید چیپ به صورت پایه 533 هست حالا ایا رم واقعا 1066 هست یا نه رو باید بسته به رم گفت تا اونجای که علم من قد میده چیپ های 533 وجود دارند

شما یک موضوع رو در نظر بگیر که هر رمی می تونه با تایمینگ بالا تر و ولتاژ بیشتر در فرکانس کاری بالا تر کار کنه این موضوع در حافظه های DDR3 به خوبی و در حافظه های DDR2 قابل مشاهده هست

هنگامی که شما با تایمینگی بازی می کنید و در فرکانس های مختلف تست می کنید سیستم رو می تونید با افزایش تایمینگ به فرکانس های بالا تر برسید حال در بعضی از رم ها شما می توانید فرکانس های بالا تر رو با تایمینگ های پایین تر بزنید این به این موضوع بر می گرده که شما توانایی در ست کردن ADVANCE timing ها داشته باشید

در مورد سوال دومتون هم می تونم بگم شهریار بارانی توانست رم 800 رو تا 1800 اورکلاک کنه پس در اورکلاک هیچ محدودیتی وجود نداره البته بسته به قطعات مورد استفاده داره اما هنگامی که شما خیالتون از قطعات راحت باشه تنها محدودیت علم ما هست و محدودیت رو علم ما ایجاد میکنه

راستش من تخصص زیادی در مورد رم های DDR2 ندارم به صورت حرفه ای اما این چیزی که شما می گید مربوط به همون دیوایدر میشه که شما می تونید با تغییر دیوایدر فرکانس های مختلف رو تجربه کنید شما در صورتی که در نرم افزار سی پی یو - زی به قسمت مموری برید یک قسمت به اسم FSB /Dram رو میبیند که عدد تعریف شده در بایوس در اینجا نمایش داده خواهد شد

MCH latch رو میشه به صورت کلی تایمینگ داخلی پل شمالی تعریف کرد که هرچه میزان ان پایین تر باشه میزان انجام یک دوره سریع تر خواهد بود در این مورد بهتره که اساتید که بیشتر از من می دونند توضیح بدن و خوب در حد اطلاعات من اینطوری می تونم برای شما توضیح بدم

شما در صورتی که یک سی پی یو Core 2 due دارید در صورتی که MCH latch رو روی 333 ست کنید و فرکانس سی پی یو رو روی 2.8 ست کنید دارای پرفورمنس بیشتری نسبت به همان سی پی یو با MCH latch 400 و فرکانس 2.9 داره

سوالی دیگری بود در خدمتم

با تشکر

SSA MEMBER
از پاسختون ممنونم:Love-ssa~! (1):یه سوال دیگه:
رم من با اینکه لیبل PC2 8500 خورده ولی به صورت دیفالت مادربورد اون رو 6400 و باس 800 میشناسه و با اپدیت بایوس و ولتاژ و... هم به صورت دیفالت اونو باس 1066 نمیشناسه،اینو گفتم چون گفتید بستگی داره به اینکه چیپ به صورت پایه 533 بشناسه یا نه حالا سوال اصلیم اینه:
چطور میشه اعدادی که در تب SPD سی پی یو زی قسمت Timing table هست رو تغییر داد؟ مثلا فرکانسها رو کردش:
533 400 333 266

Moein
18-02-10, 11:16
از پاسختون ممنونم:Love-ssa~! (1):یه سوال دیگه:
رم من با اینکه لیبل PC2 8500 خورده ولی به صورت دیفالت مادربورد اون رو 6400 و باس 800 میشناسه و با اپدیت بایوس و ولتاژ و... هم به صورت دیفالت اونو باس 1066 نمیشناسه،اینو گفتم چون گفتید بستگی داره به اینکه چیپ به صورت پایه 533 بشناسه یا نه حالا سوال اصلیم اینه:
چطور میشه اعدادی که در تب SPD سی پی یو زی قسمت Timing table هست رو تغییر داد؟ مثلا فرکانسها رو کردش:
533 400 333 266

خوب مادربورد و سی پی یو شما چخ مدلی هستند؟

نگاه کنید بسته به نوع مادربوردتون و نوع بایوسی که روش هست میشه تغییر داد تایمینگ ها رو شما نوع مادربورد و نوع سی پی یو رو ذکر کنید تا بشه بیشتر راهنمایی کرد

راستی یک خواهش دارم از تمامی دوستان هیچ موقع انتظار نداشته باشند که پروفایلی رو به صورت اماده دریافت کنند زیرا این شاید شما در وحله اول بتونید یک رکورد ماکس تا چیزی که پروفایلی که به شما داده شده بزنید ولی در مراحله بعدی هیچ گاه نمی تونید بالا تر برید اما در صورتی که راه رو یاد بگیرید توانایی موفقیت دارید و اون موقع می تونید تمامی کار ها و تمامی رکورد ها رو با استفاده از دانش بدست اورده خودتون بزنید

faridhitman
18-02-10, 11:17
FSB سی پی یو شما چنده؟چون اینطوری که من از حرفهای جناب باران فهمیدم افزایش فرکانس رم در صورتی که سی پی یو شما باسش کمتر باشه نه فکر میکنم ممکنه و نه فایده ای داره تو پرفورمنس سیستم،مثلا اف اس بی سی پی یو شما 800 باشه باس رم هم میشه 800 و افزایشش به 1066 فایده ای نداره:1. (29):

با یکی از رمها تونستم اور کنم ولی لا جفتش نشد !! با این تایمینگ یکیش شد: 24.6.6.6
راستی منظورتو از fsb نفهمیدم ولی nb freq: 2000 mhz
:lol:

Hamid2547
18-02-10, 13:32
با یکی از رمها تونستم اور کنم ولی لا جفتش نشد !! با این تایمینگ یکیش شد: 24.6.6.6
راستی منظورتو از fsb نفهمیدم ولی nb freq: 2000 mhz
:lol:
تو CPUZ تب CPU نوشته Rated FSB اون رو منظورم هست

Hamid2547
18-02-10, 13:35
خوب مادربورد و سی پی یو شما چخ مدلی هستند؟

نگاه کنید بسته به نوع مادربوردتون و نوع بایوسی که روش هست میشه تغییر داد تایمینگ ها رو شما نوع مادربورد و نوع سی پی یو رو ذکر کنید تا بشه بیشتر راهنمایی کرد

راستی یک خواهش دارم از تمامی دوستان هیچ موقع انتظار نداشته باشند که پروفایلی رو به صورت اماده دریافت کنند زیرا این شاید شما در وحله اول بتونید یک رکورد ماکس تا چیزی که پروفایلی که به شما داده شده بزنید ولی در مراحله بعدی هیچ گاه نمی تونید بالا تر برید اما در صورتی که راه رو یاد بگیرید توانایی موفقیت دارید و اون موقع می تونید تمامی کار ها و تمامی رکورد ها رو با استفاده از دانش بدست اورده خودتون بزنید
CPU:q9550 mobo:GA-ep45-ud3l مشکل از مادربورد هست این رمی که من دارم اصلا تو قسمت رمهای ساپورت شده نیست،never mind,از پاسختون ممنونم:give_rose::11():

onaa66
11-03-10, 23:37
سلام منع خاصي براي اور كلاكينگ است؟

Jagvar
12-03-10, 01:29
عزیز جان از این که به دوستان شهرسخت افزار پیوستین بهتون تبریک می گم:love:
اما عزیز جان سوالتون خیلی یه طوریه:whistle:
در کل مفهوم نمی باشد!:1. (26):(یکم توضیح بدین)

reza.amd
14-11-10, 22:01
میخواستم بدونم اگه تاخیر رم رو حتی از پیشفرض کارخانه ای کمتر کنیم خیلی به رم فشار میاره ؟ چون رم من سی ال هشته ولی به 7 8 7 هم تغییر میکنه

reza.amd
14-01-11, 12:54

دما و کشش قطعات و دما و دما

mohammad amin
08-05-11, 12:33
به نظر شما چه رمی خیلی خوب جواب میده برای اورکلاک ddr3 و 1600 مگاهرتز باشه .

fearness
13-05-11, 14:20
سلام
میشه در یک زمان هم cpu رو overclock کرد و هم توربو بوست رو افزایش داد ?

Mahdi_Moosavi
13-05-11, 15:38
سلام
میشه در یک زمان هم cpu رو overclock کرد و هم توربو بوست رو افزایش داد ?

معمولا توصیه میشه در اورکلاک کاربردی برای حفظ پایداری کامل پس از اورکلاک سیستم، گزینه Turbo Boost خاموش باشه. چون در واقع با اورکلاک سیستم تمامی الگوریتم های محاسبه شده برای کنترل توان مصرفی و ولتاژ در تکنولوژی Turbo Boost تغییر می کنه.

پس به احتمال فراوان پایداری سیستم نیز در اکثر اوقات 100% نخواهد بود.

موفق باشی.

smartboy1569
30-09-11, 21:12
سلام خدمت دوستان و نويسندگان و دسدندرکاران اين سايت خوب و مفيد!!
اميدوارم که حال همگي خوب باشه!
راستش 4-5 روزي ميشه که دارم اينترنت رو زيرو رو ميکنم که بتونم cpu رو اورکلاک کنم.
مطالب زياده و تفکيک صحتش زمان ميبره و ... خلاصه وقت گيره!
مشخصات سيستمم رو در زير براتون مينويسم و تقاضا دارم که سريعا" راهنماييم کنين.فقط يه چيزي قبلش بگم اون اينه که من رو full hd 1920*1080 همه ي بازيهارو انجام ميدم و کارت گرافيکم با کابل hdmi 1.3 به LED متصل شده!!
مشخصات سيستم من :

vga : ati radeon hd 5770 gddr5
mainboard : asus p5p43td
ram : 2*4gig ddr3 a-data bus 1600(g) gaming serios dual
cpu : intel core 2 quad q8300 4mb cash 2.50 ghz 45 nm
power : 700 tsco real
LED : 22" lg
hdmi : 1.3a
cooler : stock
case fans : 4
خيلي ممنون ميشم هر چه سريعتر روش اورکلاک cpum رو بگين.بازم ممنون...!