PDA

مشاهده نسخه کامل : شرکت Intel پردازنده های 48 هسته ای عرضه میکند.....!

.D3VIL.
05-06-10, 21:23
بنا به خبر های منتشر شده از سوی شرکت بزرگ Intel این شرکت مشغول به کار بر روی پردازشگر های 48 هسته های Super Computer چیپ SCC همانند سیستم های خانگی برای سیستم های Work Station و Server میباشد.یکی از کارشناسان این شرکت در این رابطه توضیح میدهد که این پردازشگر برای سیستم های خانگی یا اداره که برای مدت زمان زیادی روشن و در حال انجام پردازش هستند طراحی شده است.
همچنین از دیگر قابلیت ها این سری از پردازنده ها جدید اینتل میتوان به قابلیت پردازش چندین Application به طور همزمان و تقسیم کار آنها بر روی هسته ها به طور جداگانه اشاره کرد که سرعت بالایی به پردازش و فعالیت این برنامه ها میبخشد.

Only the registered members can see the link

[/URL]

از سایر نکات که اینتل به آن اشاره میکند این است که مقدار TDP این پردازنده ها با توجه به تعداد هسته حدودا 25W وات تا 125W هست که نسبتا TDP مناسبی برای این پردازنده ها با این تعداد هسته به حساب میاید.
این پردازنده های 48 هسته ای به همراه مادربردهایی که از این پردازنده پشتیبانی خواهند کرد دارای 8 عدد اسلات با پشتیبانی از رم های DDR3 به صورت Quad Channel دارا میباشد که کیفیت و کارایی بی نظیری به این سری از پردازنده ها شرکت Intel میبخشد.
در این پردازنده تعداد 24 Tiles که در هر کدام دو عدد هسته x86 قرار دارد که در مجموع تعداد 48 هسته را ایجاد میکندقرار دارد این پردازنده ها میتوانند هر سیستم عامل یا نرم افزار را بر روی یک هسته خود اجراء کنند و هر L2 Cache برای هر هسته وظیفه مربوط به خود هسته را انجام دهد. در این پردازنده ها تعداد چهار Memory Controller وجود دارد که هر 12 هسته دارای یک Memory Controller هستند از نوع DDR3 که میتواند هر 24 هسته مقدار bandwidth به طور حدودی 256 گیگبایت بر ثانیه رو به طور مجزا ایجاد کند.همچنین در این پردازنده ها هر هسته دارای دو حافظه نهان میباشد که وظیفه ایجاد انسجام در میان دو هسته به منظور طراحی ساده و سطحی را بر عهده دارد و علائه بر این از مقدار مصرف این پردازنده ها میکاهد
از نکات نسبتا عالی و نسبتا شاهکار اینتل که در ساخت این پردازنده ها رعایت شده این است افراد میتوانند برای جلوگیری از افزایش دما یا افزایش مصرف برق در هنگام فعالیت سیستم هر یک از هسته ها در فرکانس خاصی تنظیم کنند که این علاوه بر کاهش دما مصرف این پردازنده ها را نیز کاهش میدهد همچنین مقدار ولتاژ هر 8 هسته جدا از 8 هسته دیگر تنظیم میشود.

(Only the registered members can see the link)

نکته نسبتا عالی دیگر این سری از پردازنده ها که میتوان آن را مورد توجه قرار داد این است که هر برنامه با توجه به سیستم عامل خود میتواند بر روی هسته ای خاص فعالیت کند یا در سرعت پایین پردازش از هسته های دیگر کمک بگیرد همچنین این پردازنده ها در هنگام بیکاری از مقدار مصرف برقشان به طور اتوماتیک کاهش میابد و دیگر احتیاج به خاموش کردن این سیستم ها نخواهیم داشت.
این پردازنده ها با توجه به TDP نسبتا پایین که دارند به هیچ وجه در هنگام انجام پردازش گر های سنگین با توجه به تست هایی که در اروپا صورت گرفته احتیاج به یک خنک کننده قوی ندارند و خنک کننده که به طور Stock بر روی این پردازنده شرکت اینتل قرار داده به راحتی پاسخ گوی گرمای ایجاد شده از هسته ها میباشند.

[URL="Only the registered members can see the link"]

بنا به گفته عده از کارشناس ها این پردازنده با توجه به پشتیبانی تکنولوژی ها و امکاناتی که به در آن به کار رفته است در هنگام عرضه قویترین پردازنده جهان را به خود اختصاص میدهند.
و اما در رابطه با عرضه این سری پردازنده اینتل اعلام کرده است که در سال آینده به همراه مادربرد ها پشتیبانی کننده از این پردازنده ها به بازار خواهد آمد.

کپی برداری با ذکر منبع مجار میباشد...

موفق باشید / آرمان

Fusion
08-06-10, 00:47
سلام و ممنون از دوست عزیز البته این مطلب من قبلا قرار داده بودم ولی با این حال مال ایشون خیلی بهتر ترجمه شده
این عکس هم به طور خلاصه معماری درونی پردازنده نشون میده واقعا جالب

4311

*یک مورد هم اضافه کنم اینتل بعد از دست یابی به این پروسه ها کار بروی لارابی و عرضه بکلی کنسل کرد و لی جدیدا در همایشی که چند وقت پیش برگزار شد عنوان کردن که قرار معماری لاربی در این پروسه ادقام کنن البته در سری های بعدی و اینده

Over_Cracker
09-09-10, 01:04
سلام ارمان جان,مقاله بسیار مفیدی بود.

فقط این قسمت کمی برام مبهمه:

نکته نسبتا عالی دیگر این سری از پردازنده ها که میتوان آن را مورد توجه قرار داد این است که هر برنامه با توجه به سیستم عامل خود میتواند بر روی هسته ای خاص فعالیت کند یا در سرعت پایین پردازش از هسته های دیگر کمک بگیرد همچنین این پردازنده ها در هنگام بیکاری از مقدار مصرف برقشان به طور اتوماتیک کاهش میابد و دیگر احتیاج به خاموش کردن این سیستم ها نخواهیم داشت.
این پردازنده ها با توجه به TDP نسبتا پایین که دارند به هیچ وجه در هنگام انجام پردازش گر های سنگین با توجه به تست هایی که در اروپا صورت گرفته احتیاج به یک خنک کننده قوی ندارند و خنک کننده که به طور Stock بر روی این پردازنده شرکت اینتل قرار داده به راحتی پاسخ گوی گرمای ایجاد شده از هسته ها میباشند.

منظور از"هر برنامه ای با توجه به سیستم عامل خود...." چیه ؟ وقتی سیستم عامل نصب بشه که همه برنامه ها تحت همون اجرا میشن.! و یا اینکه منظور نوع پلتفرم سیستم عامل مثل unix و windows هست و یا منظور نوع نرخ ادرسی دهی پردازنده مثل 32 بیتی یا 64 بیتی و سیستم عامل اون؟

و نکته دیگه :"یا در سرعت پایین پردازش از هسته های دیگر کمک بگیرد " منظور اینه که زمانی که یک هسته در پردازش کم اورد از هسته دیگه کمک بگیره,اره؟ ایا اینطور هم هست که کانال های مختلف رم هم غیر فعال بشه موقع بیکاری؟

.D3VIL.
09-09-10, 01:57
ممنون دوست عزیز.

من یک نگاهی دوباره به منبع میندازم و به طور کامل جواب میدم.

ولی اینطور که از ترجمه خودم(با اینکه قدیمی هست) متیوجه شدم جواب سوالاتون رو میدم:(.لی تضیمن نمیکنم 100% صحیح باشه)!

منظور از"هر برنامه ای با توجه به سیستم عامل خود...." چیه ؟ وقتی سیستم عامل نصب بشه که همه برنامه ها تحت همون اجرا میشن.! و یا اینکه منظور نوع پلتفرم سیستم عامل مثل unix و windows هست و یا منظور نوع نرخ ادرسی دهی پردازنده مثل 32 بیتی یا 64 بیتی و سیستم عامل اون؟

ببینید اینطور که بنده متوجه شدم هر ویندوز عامل (OS) میتونه روی یک هسته خواص فعالیت کنه Application هایی که بر اساس این ویندوز عامل اجرا میشند از لحاظ CPU Usage کم بیاره از هسته دیگر کمک مییگره و برای پردازش.

و نکته دیگه :"یا در سرعت پایین پردازش از هسته های دیگر کمک بگیرد " منظور اینه که زمانی که یک هسته در پردازش کم اورد از هسته دیگه کمک بگیره,اره؟ ایا اینطور هم هست که کانال های مختلف رم هم غیر فعال بشه موقع بیکاری؟

بله. هنگامی که در یک هسته در پردازش به حالت 100% Full Load بشه از هسته دیگه برای پردازش کمک میگیره.
در رابطه با کانال رم توضیح خواصی داده نشده.

باز هم من سایر سایت های دیگر رو بررسی میکنم به طور دقیق خدمت شما عرض میکنم.

K1LOU
09-09-10, 17:24
با سلام و تشكر

از سایر نکات که اینتل به آن اشاره میکند این است که مقدار TDP این پردازنده ها با توجه به تعداد هسته حدودا 25W وات تا 125W هست که نسبتا TDP مناسبی برای این پردازنده ها با این تعداد هسته به حساب میاید
خوب اين پردازنده ها واقعا اينقدر توان مصرفي دارند ؟ در چه حالتي 25 وات و در چه حالتي 125 وات ؟ بستگي به فشار كاري داره

در این پردازنده تعداد 24 Tiles که در هر کدام دو عدد هسته x86 قرار دارد

منظور از TILES ديگه چيه يعني معماري فرق كرده و يا شبيه پردازند هاي جديد AMD يعني Zambezi ساختار ماژول وار دارن و هر ماژول دو تا هسته شناخته ميشه ؟
با تشكر

Over_Cracker
09-09-10, 18:46
منظور از tile اینه که هر جفت هسته ,به طور جدا گانه با هم در ارتباط هستند و بین تایل ها با سویچ هایی مسیر یابی میشه و در هر تایل ,هر هسته کش اختصاصی از نوع L2 دارن و بین هر هسته در هر تایل هم بافر ارتباطی وجود داره.