PDA

مشاهده نسخه کامل : معرفی و بررسی AMD Athlon 64 X2 5600+

Shahryar
16-04-07, 14:44
در آخرین دوره ی کاهش قیمت پردازنده های AMD ، خرید پردازنده های Athlon 64 X2 بیشتر از همه وسوسه انگیر هستند ! امروز قصد معرفی و مقایسه ی پردازنده ی AMD Athlon 64 X2 5600+ با قیمی معادل 188 دلار را داریم . این پردازنده هم قیمت پردازنده ی اینتل Core 2 Duo E6300 می باشد ولی باید در مقایسات بررسی ها باید دید آیا واقعا این دو پردازنده مثل قیمت های خود با هم برابرند یا خیر ؟!

Only the registered members can see the link

مقدمه :

همیشه در طی کاهش قیمت ها بیشترین کاهش قیمت را پردازنده های گران تر دارند که شما در هفته های گذشته توانایی خرید آن ها را نداشتید ولی با این کاهش قیمت خواهید داشت و می توانید با پول خود بهره ی بیشتری بگیرید . قبل از بحث در مورد پردازنده های موجود نگاهی به قیمت های حال حاضر آن ها داریم :

چنانچه که می بینید قیمت پردازنده های AMD سری X2 هیچ زمان این قدر ارزان نبودند . این کاهش قیمت در تمامی پردازنده های ای ام دی مشاهده می شود به طوری که گران ترین مدل این سری یعنی AMD Athlon 64 X2 6000+ قیمتی معادل 241 دلار پیدا کرده ! اما بحث امروز ما تجزیه و تحلیل و مقایسه پردازنده ی AMD Athlon 64 X2 5600+ هست . پس ما مقایسه های خود را روی پردازنده های شرکت اینتل و ای ام دی تا رنج 241 دلار از ای ام دی ( آخرین مدل این سری ) و آخرین پردازنده ی این قیمتی سری Core 2 Duo یعنی E6600 انجام می دهیم .

قبل از معرفی پردازنده ی AMD Athlon 64 X2 5600+ اشاره ای به قیمت قبلی این پردازنده بکنیم . این پردازنده قبل از کاهش قیمت ، قیمتی معادل با 326 دلار داشت که این قیمت معادل پردازنده ی E6600 اینتل بود که از نظر قدرتی پردازنده ی Athlon X2 5600+ با اختلافی حدود 5 درصد ضعیف تر از این پردازنده در بازی ها و مقایسه های انجام شده بود .

ولی امروز قیمت این پردازنده به 188 دلار کاهش یافته است که قیمتی معادل پردازنده ی E6300 اینتل می باشد . این پردازنده با وجود اینکه 500 مگاهرتز کمتر از پردازنده ی E6600 سرعت دارد حرفی برای گفتن جلو 5600+ قطعا نخواهد داشت !

معرفی پردازنده AMD Athlon 64 X2 5600+ :

این پردازنده از بسیاری از جهات شبیه FX-62 می باشد . سرعت این پردازنده 2.8 گیگاهرتز معادل با FX-62 ، 2 مگابایت L2 کش معادل با FX-62 و تنها موردی که با این پردازنده تفاوت دارد این هست که Multiplier آن ثابت است و معادل 14.0 X ولی FX-62 ثابت نیست و توانایی تغییر دارد . اما از بعضی جهات نیز بهتر از FX-62 می باشد ! برای مثال میزان مصرف این پردازنده 89 وات می باشد که مقایسه با FX-62 بهتر هست . در ضمن تکنولوژی ساخت این پردازنده 90 نانومتری می باشد .

مقایسه :

مقایسه در 3D Mark 06 :

مقایسه در بازی Company Of Heroes :

مقایسه در DivXConversion :

مقایسه در Windows Media Encoder :

مقایسه در بازی Quake

مقایسه در بازی Oblivion

اورکلاک :

بر خلاف سرعت و قیمت مناسب این پردازنده ، این پردازنده اصلا برای اورکلاک مناسب نیست ! چراکه در بهترین حالت ما توانستیم این پردازنده را تا 3.1 گیگاهرتز بدون مشکل اورکلاک کنیم و در کلاک های بالاتر شاهد مشکلاتی چون بالا نیامدن ویندوز و اجرا نشدن درست نرم افزار های بنچ مارک بودیم .

نتیجه :

با توجه به بنچ مارک ها و مقایسات انجام شده این پردازنده از نظر سرعت و قدرت ضعیف تر از پردازنده ی E6600 و بسیار قوی تر از پردازنده E6300 و از نظر قیمتی معادل پردازنده ی E6300 می باشد .

پس با نتیجه گیری تمامی موارد ذکر شده در این مقاله ما به راحتی خواهیم فهمید که خرید این پردازنده بسیار به صرفه تر و عاقلانه تر پردازنده ی معادل خود در برند اینتل هست . اما با این حال در کل پردازنده ها اینتل ممکن است بازار را برای مدتی از دست بدهد ولی از نظر قدرتی بهترین و قوی ترین پردازنده های دستکتاپ جهان هنوز در اختیار اوست !

بخش هایی از این مقاله از سایت Firingsquad برگفته شده است .

نویسنده و مترجم : بنده حقیر !!!:1. (26): :1. (26): ( منبع : شهر سخت افزار (Only the registered members can see the link))

چه طور بود ؟

موفق باشید
شهریار:1. (29):

WORYA_SH
16-04-07, 15:56
ممنون خیلی کامل بود البته در بقیه مدلها هم که هم قیمت هستند تفاوت فاحشی از لحاظ توان دارند برای مثال x2 3600 از تمام هم قیمتهاش به مراتب قویتر هستش .

Shahryar
16-04-07, 21:00
ممنون خیلی کامل بود البته در بقیه مدلها هم که هم قیمت هستند تفاوت فاحشی از لحاظ توان دارند برای مثال x2 3600 از تمام هم قیمتهاش به مراتب قویتر هستش .

خواهش میکنم ...

شاید در مورد اون پردازنده هم یک مقاله نوشتیم خدا را چه دیدی اما این یکی زا بیایم تیم سخت افزار شهر سخت افزار با هم بنویسیم یعنی مهراد ، شما ، من و mohgold عزیز و اگه وقت داشت شایان میتونیم اون پردازنده را با سری E2100 مقایسه کنیم ...

چه طوره ؟

موفق باشید
شهریار:1. (26):

WORYA_SH
16-04-07, 21:59
اگه بقیه هم هستند ما چرا نباشیم

Shahryar
17-04-07, 13:15
خوبه ...

مهراد جان ، شایان جان و هر کس دیگه ای که مایله برای همکاری بگه ...

موفق باشید
شهریار

M A H R A D
17-04-07, 13:34
مهراد جان ، شایان جان و هر کس دیگه ای که مایله برای همکاری بگه ...

===

ممنون شهریار جان ...

AMD با این Cut Price هاش بار دیگر میخواد بازار رو در اختیار بگیره ...

حیف شد تازه اینتل داشت خودشو جا مینداخت ... Only the registered members can see the link

البته باید ببنیم اینتل هم CutPrice میکنه با نه ... ( که میکنه !)

سپاس

Shahryar
17-04-07, 14:11

===

ممنون شهریار جان ...

AMD با این Cut Price هاش بار دیگر میخواد بازار رو در اختیار بگیره ...

حیف شد تازه اینتل داشت خودشو جا مینداخت ... Only the registered members can see the link

البته باید ببنیم اینتل هم CutPrice میکنه با نه ... ( که میکنه !)

سپاس

سلام خوبی ؟

1- دکمه ی تشکر یادت رفت ! :1. (35):

2- ما نفهمیدیم بالاخره دوست داری با من و وریا جان همکاری کنی برای ترجمه و نوشتن مقاله برای 3600 مهراد جان ؟

قربانت شهریار:1. (26):

M A H R A D
17-04-07, 15:17
1- دکمه ی تشکر یادت رفت

Done

ما نفهمیدیم بالاخره دوست داری با من و وریا جان همکاری کنی برای ترجمه و نوشتن مقاله برای 3600 مهراد جان ؟

آره هستم ... شایان هم بیاد دیگه ردیف میشه ... فقط جون من بیست صفحه ای نباشه هااا ...!!! Only the registered members can see the link ( شوخی)

Dark Devil
17-04-07, 15:55
من هم هستم کامل تا این کارو تموم نکنم بای نمیدوم :d

Shahryar
17-04-07, 15:57
Done

آره هستم ... شایان هم بیاد دیگه ردیف میشه ... فقط جون من بیست صفحه ای نباشه هااا ...!!! Only the registered members can see the link ( شوخی)

من با شایان هم حرف زدم موافقت کرد !

پس بریم تو کارش . یک تاپیک در انجمن مخفی مدیران میزنیم توش هماهنگی میکنیم...

قربانت شهریار:1. (29):

MOHGOLD
05-05-07, 12:21
من با شایان هم حرف زدم موافقت کرد !

پس بریم تو کارش . یک تاپیک در انجمن مخفی مدیران میزنیم توش هماهنگی میکنیم...

قربانت شهریار:1. (29):

سلام
دوستان منم هستم
البته اگر به قول مهراد 20 صفحه ای نباشه (50% جدی% 50 شوخی) یعنی فیفتی فیفتی 50 50
حتما هستم .

Shahryar
05-05-07, 15:54
سلام
دوستان منم هستم
البته اگر به قول مهراد 20 صفحه ای نباشه (50% جدی% 50 شوخی) یعنی فیفتی فیفتی 50 50
حتما هستم .

ساعت خواب عزیزم :1. (23): برو توی یک تاپیک خیلی وقت پیش زده شده اعلام آمادگی کن...

قربانت شهریار:1. (3):

MOHGOLD
07-05-07, 18:51
ساعت خواب عزیزم :1. (23): برو توی یک تاپیک خیلی وقت پیش زده شده اعلام آمادگی کن...

قربانت شهریار:1. (3):

سلام
من از کجا متوجه شم که تاپیک جدید یا قدیمی هانی؟

M A H R A D
07-05-07, 21:38
سلام
من از کجا متوجه شم که تاپیک جدید یا قدیمی هانی؟
من توی پیغام خصوصی بهت میگم محمدجان ...