PDA

مشاهده نسخه کامل : تاثیر خازن در اورکلاک

R EZ A
30-03-10, 12:17
میخاستم بدونم این خازن هایی که به مین اضافه کردن چه تاثیری در اورکلاک داره؟

Only the registered members can see the link

Xtreme
30-03-10, 13:02
سلام ..

این مورد بستگی داره کجا اضافه شده باشه.
اگر محل دقیقش رو بدونیم بهتر می تونیم نظر بدیم .. ( اونطور که مشخصه باید در محدوده مدار تغذیه پردازنده باشه )
چون من زیاد به الکترونیک وارد نیست بنابراین اینکه از لحاظ علمی چه تاثیری می تونه داشته باشه رو دقیقا نمی دونم اما طبق تجربه ای که خودم داشتم ( در اضافه کردن خازن بر روی کارت گرافیک ) مقدار توانایی اورکلاک بیشر شده بود.
این موضوع رو من مدت ها پیش توی یکی از تاپیک های ولت مود کارت گرافیک مطرح کرده بودم اما متاسفانه دوستان پیگیری و دقت نکردن تا بیشتر بحث کنیم.
الان که دیدم شما این موضوع رو زدید برام جالب اومد که شاید بشه روش مجددا کار کرد و به یک فرمول مناسب برای این موضوع رسید :)

ممنون

nima_hl
30-03-10, 16:31
میخاستم بدونم این خازن هایی که به مین اضافه کردن چه تاثیری در اورکلاک داره؟

خازن صافی کارش گرفتن ریپل برق هستش البته معمولا خازنهای خود مادربرد به صورت محاسبه شده انتخاب و نصب میشن و شما با افزودن خازن به مدار مادربرد فقط نظمش رو بهم میریزید

Jagvar
30-03-10, 17:32
سلام ..

این مورد بستگی داره کجا اضافه شده باشه.
اگر محل دقیقش رو بدونیم بهتر می تونیم نظر بدیم .. ( اونطور که مشخصه باید در محدوده مدار تغذیه پردازنده باشه )
چون من زیاد به الکترونیک وارد نیست بنابراین اینکه از لحاظ علمی چه تاثیری می تونه داشته باشه رو دقیقا نمی دونم اما طبق تجربه ای که خودم داشتم ( در اضافه کردن خازن بر روی کارت گرافیک ) مقدار توانایی اورکلاک بیشر شده بود.
این موضوع رو من مدت ها پیش توی یکی از تاپیک های ولت مود کارت گرافیک مطرح کرده بودم اما متاسفانه دوستان پیگیری و دقت نکردن تا بیشتر بحث کنیم.
الان که دیدم شما این موضوع رو زدید برام جالب اومد که شاید بشه روش مجددا کار کرد و به یک فرمول مناسب برای این موضوع رسید :)

ممنون

مهندسین الکترونیک می دونن قضیش چیه!
احتمالا برادر ارمان بدونن، من از یکی از مهندسین پرسیدم مثل این که به اضافه کردن خازن به یک مقاومت اسم خاصی داره و برای صاف کردن جریان استفاده میشه
ولی توی این تصویری که دوستمون گذاشتن نمی دونم چه کاری انجام می دن!

Jagvar
31-03-10, 14:04
عزیزان من خیلی وقته برام سوال پیش اومده که این خازن چه نوع خازنیه؟
چرا ایسوز که توی قطعه های حرفه ایش کار می زاره؟!
فرقش توی چیه با خازن های معمولی؟

4010

M A H R A D
31-03-10, 15:31
عزیزان من خیلی وقته برام سوال پیش اومده که این خازن چه نوع خازنیه؟
چرا ایسوز که توی قطعه های حرفه ایش کار می زاره؟!
فرقش توی چیه با خازن های معمولی؟

4010

خازنهای Solid

اون قدیما یه سری توضیحاتی در مورد ویژگی های تکنولوژی Ultra Durable 2 که به تازگی توسط گیگابایت معرفی شده بود، داده بودم که این نوع خازنها هم جزئی از اون بود:اینجا (Only the registered members can see the linkآشنایی-با-تکنولوژی-و-قطعات-بکار-رفته-در-مادربردهای-Ultra-Durable-2-گیگابایت?p=31706)

سپاس

Jagvar
31-03-10, 15:50
خازنهای Solid

اون قدیما یه سری توضیحاتی در مورد ویژگی های تکنولوژی Ultra Durable 2 که به تازگی توسط گیگابایت معرفی شده بود، داده بودم که این نوع خازنها هم جزئی از اون بود:اینجا (Only the registered members can see the linkآشنایی-با-تکنولوژی-و-قطعات-بکار-رفته-در-مادربردهای-Ultra-Durable-2-گیگابایت?p=31706)

سپاس
مهراد جان خیلی خوب بود حسابی فیض بردم و چیزایی رو یاد گرفتم.
اما اون عکسی که من دادم وسط خازن های حالت جامد یه چیزی شبیه کلوچه اون وسطه افتاده چه نوع خازنیه؟! که نوشته شده 1000 میکرو فاراد و 3 ولت

M A H R A D
31-03-10, 16:31
مهراد جان خیلی خوب بود حسابی فیض بردم و چیزایی رو یاد گرفتم.
اما اون عکسی که من دادم وسط خازن های حالت جامد یه چیزی شبیه کلوچه اون وسطه افتاده چه نوع خازنیه؟! که نوشته شده 1000 میکرو فاراد و 3 ولت

FPCAP: Functional Polymer Capacitors

نوعی خازن که ESR کمی داره و این نوید یک خازن خوب رو میده.

ESR در واقع مقاومت صفحات و مجموعه درونی خازن هست که طبیعتا هرچی کمتر باشه بهتره و در حالت ایده آل این مقدار به صفر میرسه.

در این نوع خازنها با بهره گیری از صفحاتی با رسانایی بالا، خازنی مرغوب‌تر با نویز کمتر و کارایی بیشتر خواهیم داشت.

سپاس

Computex
31-03-10, 18:19
سلام. البته من در این مورد اطلاعات زیادی ندارم اما گفتم بگم شاید بدرد بخوره!

در مادربورد یک مجموعه از قطعات برای برق رسانی به CPU وجود دارد که به VRM معروف است ( مخفف voltage regulator module ). اینها برق مورد نیاز پردازنده رو تامین می کنند که به طور معمول در پردازنده های امروزی 1.5 ولت است. اما این کار چگونه صورت می گیرد؟

آنها این کار را با فرستادن پالس های کوچک از منبع تغذیه 12 ولت به خازن ها از طریق چندین کویل انجام می دهند. حال اگر ولتاژ به زیر 1.5 ولت افت پیدا کرد آنها پالس های بیشتری را برای جبران می فرستند و اگر ولتاژ افزایش پیدا کرد ، آنها پالس های کمتری برای جبران این افزایش می فرستند. از این طریق همیشه ولتاژی تنظیم شده و بدون نوسان به پردازنده خواهد رسید. بنابراین اگه اشتباه نکنم اینجاست که نقش خازن نمایان میشه. یعنی خازن های خوب و زیاد باعث رسیدن ولتاژی بهتر و صاف تر به پردازنده شده و همچنین هنگام اورکلاک کردن و افزایش ولتاژ تحمل بالاتری در این شرایط خواهند داشت.

همچنین بنده شنیده بودم که نقش خازن های جامد در هنگام اورکلاک نمایان میشه چون ولتاژ بهتر و صاف تری رو به پردازنده می رسانند اما شرکت های تولید کننده مادربورد و کلا شرکت های فعال در زمینه الکترونیک و کامپیوتر باید به دنبال راهی بگردن که تکنولوژی های جدید رو به شکلی قابل درک برای مشتری معمولی در آورند. اگه مثلا شرکت فلان بخواد این توضیحات رو در جواب مشتری ای که میگه خازن ها جامد به چه دردی میخورن بده خوب مسلمه که ممکنه قابل هضم برای مشتری معمولی نباشه به همین دلیل از چارت هایی استفاده می کنند و می گن طول عمر این خازن ها چند برابر (مثلا 8 برابر) خازن های معمولی است. البته این گفته دروغ نیست اما این تست در شرایط خاص آزماشگاهی صورت می گیره. مثلا در دمای 25 درجه. درحالی که عملا شما در یک مادربرود اطراف سوکت پردازنده معمولا دمایی در حدود حداقل 50 درجه سانتی گراد حاکم هست. یعنی 2 برابر اون چیزی که در شرایط آزمایشگاهی تست شده و در این شرایط عملا شما می بینید طول عمر این خازن ها شاید حدود 1.5 برابر خازن های الکترولیتی خواهد بود که این مقدار باز هم در شرایط دمایی بالاتر و اورکلاک کمتر و به طول عمر خازن های معمولی نیز نزدیکتر می شود. بنابراین خازن های جامد بیشتر از اینکه در طول عمر مد نظر باشند و جذابیت داشته باشند در کیفیت برق رسانی به پردازنده مد نظر هستند.

این ها چیزایی بود که خونده یا شنیده بودیم. تا نظر دوستان الکترونیکی چی باشه!

تصویر خازن الکترولیت: ( به مایع رسانای الکتریسیته الکترولیت گفته می شود (مانند آب نمک) )

تصویر خازن جامد:

ساختار یک خازن:

Only the registered members can see the link(2).jpg

برای اطلاعات بیشتر می تونید مراجعه کنید به :

R EZ A
04-04-10, 20:25
ممنون از همه دوستان که پاسخ دادن
فقط یه سوال دیگه اینکه این خازنها چطور به مین وصل شدن و باید بشن؟
و اینکه آیا ظرفیت و ولتاژشون باید با خازن های مین برابر باشه یا اینکه میشه خازنهای دیگه هم بست؟

Over_Cracker
14-08-10, 03:07
ممنون از همه دوستان که پاسخ دادن
فقط یه سوال دیگه اینکه این خازنها چطور به مین وصل شدن و باید بشن؟
و اینکه آیا ظرفیت و ولتاژشون باید با خازن های مین برابر باشه یا اینکه میشه خازنهای دیگه هم بست؟

سلام.
با گذشت چند ماه از فعالیت تاپیک ,لازم دونستم به سوال شما پاسخ بدم.

در کل ,در مدار رگلاتور CPU از خازن های 6.3 با ظرفیت 3300 میکروفاراد استفاده میشه و کلیه خازن ها به صورت موازی بسته میشن.

مفهوم موازی بسته شدن خازن ها اینه که در مدار, ولتاژ مجاز خازن تغییر نمیکنه اما ظرفیت اونا به صورت متوالی بر حسب تعداد خازن ها باهم جمع میشه.

و برای اورکلاک چون پردازنده نیاز به بار بیشتری داره ,ممکنه ظرفیت خازنی ما در شرایط اور پاسخگو نباشه(مخصوصا در مادربردهای LOW-END) پس ما اقدام به افزایش ظرفیت های خازنی

میکنیم در نتیجه خازن هایی که اضافه میشن باید ولتاژ مجاز یکسان داشته باشند و ظرفیت اوناهم بهتره با خازن های دیگه یکسان باشه ,اما اگه پایین تر یا بالاتر بود مشکلی به وجود نمیاد.

برای مثال مادربردی داریم با 4 خازن 6.3 و 3300 میکروفاراد ,شما خازنهایی که اضافه میکنید باید ولتاژ مجاز 6.3 داشته باشه و ترجیحا ظرفیت 3300 اما اگه ظرفیت 2000 یا 4000 هم بود اشکالی نداره.

طریقه اتصال هم منفی به منفی و مثبت به مثبت هستش و در غیر این صورت خازن ها از بین میرن و اتصالی در برد و اسیب به کامپوننت های دیگه به وجود میاد.

طریقه تشخیص قطبین خازن هم به این صورت هستش که همیشه در طرف منفی با یک نوار خطکشی شده و روی برد هم با یک نیم دایره اکثرا سفید رنگ مشخص شده.

باید دقت کنید که در برخی مادربرد ها به علت اشتباه چاپی PCB ,قطبین خازن رو اشتباه چاپ میکنند و این نباید شما رو گمراه کنه و شما همیشه باید دقت داشته باشید که خازن

لحیم شده روی برد (توسط کارخانه سازنده) به چه صورت هست ,این ملاک تشخیص شما باید باشه.

برای نمونه در تصویری که دوستان گذاشتند اگر شما دقت کنید به اشتباه چاپی روی برد پی خواهید برد:

کمان قرمز رنگ روی خازن مشخص کننده قطب منفی هستش ,اما اگر به زیر خازن(روی مدار) دقت کنید ,قطب منفی برعکس چاپ شده.

شما برای تحقیق بیشتر میتونید از یک اهمتر دیجیتال استفاده کنید,زمانی که مادربرد مشغول به کار هست,اقدام به سنجش اختلاف پتانسیل خازن بکنید, اگر پراب ها رو به صورت برعکس به قطبین خازن بزنید ,علامت منفی در نمایشگر اهمتر شما ظاهر خواهد شد.

موفق باشید.

reza.amd
16-11-10, 03:24
پس فاز چه کار میکنه؟
یا ای سی ریگلاتور چه کار میکنند؟
فرق سیستم 8+2 با یک سیستم 4+1 فاز چیه؟
فکر میکنم تو پشتیبانی از پردازنده وات بالا باشد؟ درسته؟
یا مثلا گیگا برای جه کاری 24 فاز گذاشته؟
ولی دقت کردم اینتل فازهای زیادتر ولی کوچک تر دارد و amd تعداد کمتر ولی بزرگتر داره
لطفا من رو از سردر گمی دربیارید.

Over_Cracker
16-11-10, 15:18
پس فاز چه کار میکنه؟
یا ای سی ریگلاتور چه کار میکنند؟
فرق سیستم 8+2 با یک سیستم 4+1 فاز چیه؟
فکر میکنم تو پشتیبانی از پردازنده وات بالا باشد؟ درسته؟
یا مثلا گیگا برای جه کاری 24 فاز گذاشته؟
ولی دقت کردم اینتل فازهای زیادتر ولی کوچک تر دارد و amd تعداد کمتر ولی بزرگتر داره
لطفا من رو از سردر گمی دربیارید.

سلام.

مقاله ای کامل در این مورد توسط تیم شهر سخت افزار نوشته شده:

با مطالعه مقاله بالا ،پاسخ تمام سوالات خود را دریافت میکنید و اما در مورد اعدادی مثل 1+8 و یا 1+4 توضیح میدم:

در نسل جدید پردازنده های اینتل و AMD شاهد انتقال مموری کنترلر از چیپست شمالی به داخل پردازنده هستیم از این رو وظیفه ای دیگر به عهده مدار رگلاتور پردازنده گذاشته شده و اون تامین ولتاژ مموری کنترلر هست و از اینرو شاهد اعدادی مثل 1+8 هستیم که منظور 8 فاز برای تامین ولتاژ هسته و 1 فاز برای تامین ولتاژ مموری کنترلر به کار میره.

در معماری جدید AMD و اینتل مثل سندی بریج، اینبار کنترلر ویدئو مجتمع نیز در داخل پردازنده قرار گرفته و در مادربرد های مبتنی بر این معماری شاهد اعدادی همانند 1+2+8 خواهیم بود که به ترتیب برای ولتاژ هسته و مموری کنترلر و ویدئو کنترلر استفاده میشن. و رگلاتوری شامل 11 فاز هست.