PDA

مشاهده نسخه کامل : بیشترین تاثیر در سرعت رم : تایمینگ یا باس؟

amirpcp30
20-03-10, 09:16
سلام
من 2 رم به صورت دوال چنل بستم که مدلشون redition 667 1gb و 2gb هست
الان می خواستم ببینم من تایمینگ رو کمتر بزارم بهتره یا باس بالاتر
در جاهایی خوندم که تایمینگ در سرعت موثز تره اما تست های خودم یک جواب دیگه داد:
اینو هم بگم که مین من قابلیت تغییر در بایاس را ندارد اگر هم دارم من تاحالا ندیدم من با تغییر و کاهش ضریب رم تایمینگ رو کاهش می دم:
این باضریب 3.33 یعنی همون اتوماتیک هست: (تایمینگ : 5.5.5.15)
3934
این با ضریب 1.50 ( تایمینگ 3.3.3.9):
3937
اینجا هم تاجایی که رم ها کشیدن اور کردم:
یا ضریب 3.33:
3936
با ضریب 1.50:
3935
کمی راهنمایی کنید ممنون میشم
باسپاس :give_rose:

amirpcp30
20-03-10, 19:08
کسی نمی خواهد عیدی بده؟
منتظرم...
باسپاس

PUMAOC
21-03-10, 02:00
سلام . شما سعی کن رو حد اکثر فرکانس رمت کمترین تایمینگو ست کنی ... این طور بهتره. چون یه جایی هست زیاد کردن فرکانس یا ممکن نیست یا بازده نداره که اون جا باید بری سراق تایمینگا.

amirpcp30
21-03-10, 06:24
چطوری باید تامینگ رو دستکاری کنم؟

Hamid2547
21-03-10, 09:22
مطمئنا فرکانس بیشتر ارزشمند تر هست تا تایمینگ،من خودم اینو تست کردم تستی که اورست گرفت با فرکانس بالاتر نتیجه ی بهتری داد تا تایمینگ کمتر،برای دستکاری تایمینگ هم توی بایوس قسمتی که ولتاژها و اف سی بی و... رو تغییر میدی گذینه های رم هم هست از روی حالت مانوئل برش دار و تایمینگشو تغییر بده

amirpcp30
21-03-10, 12:20
برای دستکاری تایمینگ هم توی بایوس قسمتی که ولتاژها و اف سی بی و... رو تغییر میدی گذینه های رم هم هست از روی حالت مانوئل برش دار و تایمینگشو تغییر بده
چنین چیزی نیست باید چیکار کنم؟
نرم افزار برای اینکار هم هست؟
سپاس

Hamid2547
21-03-10, 16:25
چنین چیزی نیست باید چیکار کنم؟
نرم افزار برای اینکار هم هست؟
سپاس
نرم افزار که من تا حالا ندیدم،اگر نیست فکر میکنم مادربورد شما انقدر پیشرفته نیست که از این چیزها پشتیبانی کنه،البته شاید:wink:

amirpcp30
21-03-10, 18:11
بازم ممنون از اینکه جواب میدید بقیه که خوابن
مین من :
giga 945pl-s3p
هست
سپاس

Hamid2547
21-03-10, 21:08
این عکسو ببین:
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)
تو مادربورد من برای تغییر تایمینگ دی رم تایمینگ سلکتبل رو مانوئل کردم بعدشم تغییرش دادم،نمیدونم بایوس شما چه شکلیه،ولی فکر میکنم مادربورد شما زیاد روی اورکلاک و تغییر این چیزها امکانات نداشته باشه چون همشم دو گیگ رم ساپورت میکنه

amirpcp30
22-03-10, 19:12
خیر من این گزینه رو ندارم
مین من 2 گیگ ساپروت میکنه اما من همین الان 3 گیگ روش دارم
می خواهید کس از مینم بزارم؟

Hamid2547
23-03-10, 01:04
خیر من این گزینه رو ندارم
مین من 2 گیگ ساپروت میکنه اما من همین الان 3 گیگ روش دارم
می خواهید کس از مینم بزارم؟
اگر گذینه ای برای تغییر تامیمینگ در بایوس باشه مطمئنا همونجایی که برای اورکلاک قطعه ها و تغییر ولتاژشون میرید قرار داره،اگر نیست صددرصد دیگه ساپورتش نمیکنه،البته بازم صددرصد روی حرفم حساب نکن تا نظر اساتید چی باشه

hamedy12
23-03-10, 07:13
با استفاده از برنامه memset توی ویندوز میتونید تایمینگ و یک سری تنظیمات دیگه رو تغییر بدید

Only the registered members can see the link

Only the registered members can see the link(FATBODY).JPG

amirpcp30
23-03-10, 09:11
اگر گذینه ای برای تغییر تامیمینگ در بایوس باشه مطمئنا همونجایی که برای اورکلاک قطعه ها و تغییر ولتاژشون میرید قرار داره،اگر نیست صددرصد دیگه ساپورتش نمیکنه،البته بازم صددرصد روی حرفم حساب نکن تا نظر اساتید چی باشه
هیچ کس جواب نمیده هرچی خودتون بگید همونه

با استفاده از برنامه memset توی ویندوز میتونید تایمینگ و یک سری تنظیمات دیگه رو تغییر بدید
ممنون

amirpcp30
26-03-10, 15:42
سلام
من با این نرم افزاری که دادید تست کردم میشه تایمینگ رو کم و زیاد کرد به غیر از الی اما تغییر محسوسی در بالا بردن باس نداره
من وقتی ضریب رم رو میزارم روی 3.33 یعنی همون معمولی تا 780 میشه رم رو اورکلاک کرد (باس رمم 667 هست)
و وقتی بزارم 2.66 فقط تا 600 می تونم اور کنم
و اگر 1.50 بزارم فقط تا 547
و این رو هم بگم که ( همون طور که در چند پست پیش گفتم) با کم کردن ضریب تایمینگ هم عوض میشه اما من با اون نرم افزار دو باره به حالت اول یعنی 5.5.5.15 بر می گردوندم که باز هم نمیشد بالاتر برد باس رم رو ( البته بگم نمیشد 5.5.5.15 رو برگردونم باز مثلا اگر 3.3.3.12 بود میشد 5.5.5.15 ببرمش چون اولی عوض نمیشد)
خوب چون یکم مینم قاطی داره اگه به غیر از اینها ضریب های دیگه ای رو بزارم مثلا 3.00 دیگه همونی که هسته هست 10 باس هم نمیشه بیشتر برد و خودش الکی به رم ولتاژ میده مثلا میشه 2.10 ولت
خوب با این مین چه طوری اور کنم؟
اور سی پی یو بهتره یا رم؟
چون من می تونم در بهترین حالات رم رو بزارم 547 و سی پی یو 3.50 یا رم رو بزارم 680 و سی پی یو 2.80 حالا کدومش بهتره؟
سپاس

Hamid2547
27-03-10, 20:11
سلام
من با این نرم افزاری که دادید تست کردم میشه تایمینگ رو کم و زیاد کرد به غیر از الی اما تغییر محسوسی در بالا بردن باس نداره
من وقتی ضریب رم رو میزارم روی 3.33 یعنی همون معمولی تا 780 میشه رم رو اورکلاک کرد (باس رمم 667 هست)
و وقتی بزارم 2.66 فقط تا 600 می تونم اور کنم
و اگر 1.50 بزارم فقط تا 547
و این رو هم بگم که ( همون طور که در چند پست پیش گفتم) با کم کردن ضریب تایمینگ هم عوض میشه اما من با اون نرم افزار دو باره به حالت اول یعنی 5.5.5.15 بر می گردوندم که باز هم نمیشد بالاتر برد باس رم رو ( البته بگم نمیشد 5.5.5.15 رو برگردونم باز مثلا اگر 3.3.3.12 بود میشد 5.5.5.15 ببرمش چون اولی عوض نمیشد)
خوب چون یکم مینم قاطی داره اگه به غیر از اینها ضریب های دیگه ای رو بزارم مثلا 3.00 دیگه همونی که هسته هست 10 باس هم نمیشه بیشتر برد و خودش الکی به رم ولتاژ میده مثلا میشه 2.10 ولت
خوب با این مین چه طوری اور کنم؟
اور سی پی یو بهتره یا رم؟
چون من می تونم در بهترین حالات رم رو بزارم 547 و سی پی یو 3.50 یا رم رو بزارم 680 و سی پی یو 2.80 حالا کدومش بهتره؟
سپاس
مطمئنا با اور کردن سی پی یو پرفرمنس بهتری میگیرید،شما هم رم رو تا اونجایی که میشه اور کن هم سی پی یو رو،یادت باشه زمانی بهترین پرفرمنس رو از اور میگیری که باس رم و با سی پی یو(rated fsb) و باس مادربورد همش در یک سطح باشند و یکیشون گلوگاه نشه،مثلا باس رمت 800 سی پی یو 800 مادربوردتم تا این باس ساپورت کنه

amirpcp30
28-03-10, 10:57
سلام
واقعا ممنون که جواب میدید
من اگر همون طور که گفتم ضریب رم رو بزارم 3.33 و fsb 230 باس رم میشه حدود 770 و سی پی یو 2.80 و rated fsb حدودا میشه 900
اما اگر 1.50 بزارم ضریب رم رو و fsb رو 365 ( مین خودش نمیزاره بالاتر از 290 بره با این کار فقط باس رم میره بالا ( به دلیل rated fsb کم مین)) باس رم میشه 547 و سی پی یو 3.50 و rated fsb حدودا 1070 که روی مین نوشته تا 1033 میکشه به همین دلیل بالای 290 نمیره fsb
حالا کدوم بهتره؟
اینطوری که شما گفتید یعنی اولی بهتره چون به هم نزدیکترن اما سی پی یو 2.80 (با رم باس 770)بهتره یا 3.50 (با رم باس 547)؟
با سپاس

Hamid2547
28-03-10, 11:18
سلام
واقعا ممنون که جواب میدید
من اگر همون طور که گفتم ضریب رم رو بزارم 3.33 و fsb 230 باس رم میشه حدود 770 و سی پی یو 2.80 و rated fsb حدودا میشه 900
اما اگر 1.50 بزارم ضریب رم رو و fsb رو 365 ( مین خودش نمیزاره بالاتر از 290 بره با این کار فقط باس رم میره بالا ( به دلیل rated fsb کم مین)) باس رم میشه 547 و سی پی یو 3.50 و rated fsb حدودا 1070 که روی مین نوشته تا 1033 میکشه به همین دلیل بالای 290 نمیره fsb
حالا کدوم بهتره؟
اینطوری که شما گفتید یعنی اولی بهتره چون به هم نزدیکترن اما سی پی یو 2.80 (با رم باس 770)بهتره یا 3.50 (با رم باس 547)؟
با سپاس
حساب کردنش به همین سادگی ها هم نیست،مثلا اگر سی پی یو باسش 500 باشه ولی رم باسش 800 باسی که از رم بیشتره مورد استفاده قرار نمیگیره ولی این موضوع بالعکسش صدق نمیکنه،یعنی فرکانس بیشتر سی پی یو ازرشش بیشتره در هر صورت بهترین راه تست کردنش هست،سیستم رو تو موقعیت هایی که میگید قرار بدید و با برنامه ی اورست تست بگیرید ببینید کودوم نتیجه ی بهتری میگیرید

amirpcp30
28-03-10, 12:48
از کدوم بنچ مارک در اورست استفاده کنم؟
اگر سی پی یو رو بکنم به جای 3.50 بزارمش 4.00 چی؟یعنی یک کلکی بزنم که مین بتونه rated fsb بیشتری ساپورت کنه

Hamid2547
28-03-10, 16:58
از کدوم بنچ مارک در اورست استفاده کنم؟
اگر سی پی یو رو بکنم به جای 3.50 بزارمش 4.00 چی؟یعنی یک کلکی بزنم که مین بتونه rated fsb بیشتری ساپورت کنه
Cache and memory benchmark همونی که تو پست اول گذاشتید،خوب برای اون کار باید باس خود مادربورد اورکلاک بشه،در کل به نظرم بهتره با آزمایش و خطا جلو برید و بهترین پرفرمنس رو بگیرید،البته من اطلاعات درست و حسابی در مورد اوکلاک ندارم شاید بقیه ی دوستان که تخصص بیشتری در این زمینه دارند بتونند شما رو بیشتر راهنمایی کنند

amirpcp30
28-03-10, 23:31
بازم سلام
چشم یک امتحانی می کنم فردا خبر می دم
همون طور که گفتم خیلی خیلی ممنونم از شما که جواب میدید و دیگه کسی هم به غیر از شما به من جواب نمیده
سپاس

amirpcp30
29-03-10, 10:28
Cache and memory benchmark همونی که تو پست اول گذاشتید،خوب برای اون کار باید باس خود مادربورد اورکلاک بشه،در کل به نظرم بهتره با آزمایش و خطا جلو برید و بهترین پرفرمنس رو بگیرید،البته من اطلاعات درست و حسابی در مورد اوکلاک ندارم شاید بقیه ی دوستان که تخصص بیشتری در این زمینه دارند بتونند شما رو بیشتر راهنمایی کنند

راستی من که با این گزینه هم در ضریب 3.33 و هم در 1.50 بنچ گرفتم تا حد پایداری بالا تر هنگ میکنه بالاترین اف اس بی رو گزاشتم و تست گرفتم در پست یک هم موجود هست اما این گزینه فقط سرعت رم رو نشون میده و عملکرد کلی رو نشون نمیده
حالا چی بزارم؟
با سپاس

Hamid2547
29-03-10, 11:00
راستی من که با این گزینه هم در ضریب 3.33 و هم در 1.50 بنچ گرفتم تا حد پایداری بالا تر هنگ میکنه بالاترین اف اس بی رو گزاشتم و تست گرفتم در پست یک هم موجود هست اما این گزینه فقط سرعت رم رو نشون میده و عملکرد کلی رو نشون نمیده
حالا چی بزارم؟
با سپاس
منظورتون رو از اینکه فقط سرعت رم رو نشون میده متوجه نمیشم،این تست به صورت کلی عملکرد سی پی یو و رم و باس کلی سیستم و لتنسی رو نشون میده،اگر هم هنگ میکنه که یعنی سیستم مشکل دما و... داره و باید یه فکری به حالش بکنید،نرم افزارهای تست دیگه ای هم هستند مثل:
SiSoftware Sandra
BurnInTest
wPrime
برای تست پایداری هم این نرم افزارها به دردتون میخورن:
prime95
Hot CPU Tester
LinX
OCCT
وقتی قطعه ها رو اور میکنید دما رو هم حتما چک کنید با نرم افزارهایی مثل HWMonitor

amirpcp30
29-03-10, 11:26
من از نظر دما هیچ مشکلی ندارم ( 9 تا فن داره سیستم)
من منظورم از هنگ این بود که بالا تر از اینی که گزاشتم fsb رو بزارم همون موقع هنگ میکنه بدون اینکه بزارمش زیر فشار
و منظرم از اینکه فقط سرعت رم رو نشون میده این بود که چون فقط وقتی تست میگیرم سرعت رم رو در رایت رید و کپی و نانوثانیه نشون میده و همین طور حافظه ی L1 و L2 و سرعت هسته و.. رو نشون نمیده
چیکار کنم؟ با performance test تست بگیرم خوبه چون خیلی چیز ها رو نشون میده
سپاس

Hamid2547
29-03-10, 12:49
من از نظر دما هیچ مشکلی ندارم ( 9 تا فن داره سیستم)
من منظورم از هنگ این بود که بالا تر از اینی که گزاشتم fsb رو بزارم همون موقع هنگ میکنه بدون اینکه بزارمش زیر فشار
و منظرم از اینکه فقط سرعت رم رو نشون میده این بود که چون فقط وقتی تست میگیرم سرعت رم رو در رایت رید و کپی و نانوثانیه نشون میده و همین طور حافظه ی L1 و L2 و سرعت هسته و.. رو نشون نمیده
چیکار کنم؟ با performance test تست بگیرم خوبه چون خیلی چیز ها رو نشون میده
سپاس
اینکه سیستم نه تا فن داشته باشه تضمین کننده ی اینکه سیستم مشکل گرما برای اورکلاک نداره نیست،باید سی پی یو یه فن درست و حسابی داشته باشه،دما رو حتما چک کنید،در مورد هنگ کردن هم اگر هنگ میکنه یعنی سیستم پایدار نیست و باید مقدار کمتری اورکلاک کنید و یا دلیل اینکه هنگ میکنه رو پیدا کنید مثل دما و...توی این تست قسمت مموری که سرعت رید و رایت و کپی رو مینویسه فقط سرعت رم نیست به سی پی یو و باس مادربورد و... هم بستگی داره،برای تست شما فقط کلاک سی پی یو رو پایین بیارید میبینید که قسمت مموری هم لتنسی و رید و رایتش تغییر میکنه،میتوید از هر دو استفاده کنید و یا چند تا نرم افزار ترکیبی

amirpcp30
29-03-10, 17:48
نتایجی باور نکردنی گرفتم:

به صورت معمولی:

تست cpu:
تست رم:
تست کلی سیستم:

با ضریب رم 3.33 و fsb 233 بالاتر = هنگ

تست cpu:
تست رم:
تست کلی سیستم:

باضریب 1.50 و fsb 360 بالاتر =هنگ

تست cpu:
تست رم:
تست کلی سیستم:

این تست ها رو با نرم افزار passmark performance test گرفتم چون با everest قبلا گرفتم
اینطوری که من نگاه کردم و تست گرفتم همون که ضریب رم 1.50 و خود سی پی یو 3.50 بوده یعنی اف اس بی 365 بالاترین عملکرد رو داشته نزدیک 2 برابر
باسپاس

amirpcp30
30-03-10, 15:48
سلام

باضریب 1.50 و fsb 360 بالاتر =هنگ

تست cpu:
تست رم:
تست کلی سیستم:

من مثل همون بالایی که تست گرفته بودم اینبار هم تست گرفتم اما اون خودش با ضریب 1.50 تایمینگ رو می گزاشت 3.3.3.9 بالاخره فهمیدم چطوری در بایاس تایمینگ رو تغییر بدم این بار تغییر دادم فقط چهارمین عدد رو تغییر دادم که شد: ( بقیه رو بیارم پایین تر پایدار دیگه نمیشه) 3.3.3.7 اما اینقدر در تست فرق کرد که دهنم باز مونده بود یعنی فقط چهارمین عدد رو 2 تا کم کردم بقیه همون تنظیمات شد این:

تست cpu:
تست رم:
تست کلی سیستم:

اینطوری در تست کلی حدودا 100 امتیاز بیشتر گرفتم
یعنی اینقدر تایمینگ تاثیرش بیشتر از باس هست؟
کلا الان تاثیر کاهش تایمینگ بهتر از بالا بردن باس هست؟
کاهش تایمینگ به رم فشار میاره مثل بالا بردن باس یا نه؟
سپاس