PDA

مشاهده نسخه کامل : کمک برای اورکلاک رم DDR3

ramtin_D
12-03-10, 16:03
سلام
رم 1600 کورسیر دارم ولی توی بایاس زده 1066 و کلاکش هم 7 !!! درصورتیک ه رم من 1600 با کلاک9 هستش

حالا :
میخوام این فرکانس رو ببرم روی 1333 که نه سیخ بسوزه نه کباب ! نظر دوستان چیه چه جوری میشه این کار رو کرد ؟
2- شنیدم که درصورت اور کردن گرافیک و سی پی یو عمر قطعات یک سوم کاهش پیدا میکنه با توجه به این که رم هم قراره اورکلاک بشه
آیا عمر این قطعه یعنی رم هم کم میشه ؟ با توجه به این که خود سازنده کورسیر دامینیتور میگه که برای اور ساخته شده ؟ یعنی ضرر داره ؟ و اورکلاکش نکنیم ؟
در ضمن رم من کورسیر دامینیتور 1600 هستش مادربوردم هم msi 785 e 53 که تا 2133 تا اور میکنه !!!!
لطف کنید توضیح بدید. مرسی.

ess_1362
12-03-10, 18:59
دوست عزیز

هم پلتفرم AM3 و هم I5 , I7 فرکانس رم بصورت پیش فرض 1333 هست

یعنی حتی اگر رم با فرکانس 2200 هم بگیری بصورت پیش فرض روی 1333 قرار می گیره

حالا راه حلش چی هست :

باید با اورکلاک به مقدار مورد نظر رسید

راحت ترین کار این هست که ضریب SD RAM RATIO را از قسمت بایاس افزایش بدی

فکر می کنم برای اینکه به فرکانس 1333 برسی اگر FSB HOST شما بصورت پیش فرض روی 200 باشه ضریب SD R R باید روی 20:6 (3.3) قرار بگیره

همینطور برای اینکه شما رمها را در فرکانس 1600 اجرا کنید این ضریب باید افزایش پیدا کنه تا 4

در مورد اورکلاک هم باید بگم که اگر اورکلاک بصورت حساب شده و منطقی انجام بشه به هیچ قطعه ای آسیب نمی رسه

همونطور که کارتهای گرافیکی بصورت اورشده عرضه میشن یا مثلا پردازنده ای مثل I5 750 وقتی در حین اجرای یک برنامه سنگین قرار میگیره بصورت خودکار اورکلاک میشه

ramtin_D
12-03-10, 23:41
الان روی 1:4 هستش ولی تغییری پیدا نکرده fsb هم 200
متاسفانه مقادبر دیگه ای نظیر 1:4 هم هست که با تغییر اونها فرکانس هم کمتر از این مقدار میشه.
البته این مقداری که میگم عملا چیزی جز نمایش عدد 1600 نیست و در خود بایاس که نکگاه میکنم در یه قسمتی نوشته که همچنان همون 1066 رو داریم !

moreb
13-03-10, 01:56
cpu شما چیست؟
amd athloniix2 ها از 1066 به بالا ساپورت نمی کنند فقط باید اورشون کرد

ramtin_D
13-03-10, 03:13
سلام
همش یه amd x4 955 ناقابل :)

ess_1362
13-03-10, 06:54
الان روی 1:4 هستش ولی تغییری پیدا نکرده fsb هم 200
متاسفانه مقادبر دیگه ای نظیر 1:4 هم هست که با تغییر اونها فرکانس هم کمتر از این مقدار میشه.
البته این مقداری که میگم عملا چیزی جز نمایش عدد 1600 نیست و در خود بایاس که نکگاه میکنم در یه قسمتی نوشته که همچنان همون 1066 رو داریم !

این ضریب را باید زیاد کنی

چندتا عکس از قسمت بایاس با موبایل بذار تا بیشتر راهنمایی کنم شما را

ramtin_D
13-03-10, 13:56
سلام قضیه درسته بابا مشکلی نیست من طریقه کار با CPU-z رو نمیدونستم در قسمت drum frequency باید عدد رو در 2 ضرب میکردم که نتیجه رو ببینم و منم این کار رو نمیکردم همش فکر میکردم رم من مشکل داره
حالا یه چیزی
ایا این صحبت درسته ؟ که ! وقتی رم من 1600 با تایمینگ 9 هستش باید در فرکانس 1333 تایمینگش هم 8 باشه و در 1066 هم تایمینگش هم 7 باشه ؟ ایا این یه استاندارده ؟
پس چرا الان وقتی من روی فرکانس 1333 هستم تایمینگم 9 هستش ؟ در صورتی که اگر صحبت ذکر شده درست باشه قاعدتا من باید تایمینگ 8 رو داشته باشم در حا حاضر تایمینگ روی 9 هستش و میخوام بدونم راهی هست همون 1600 رو داشته باشم و با تایمینگ 7 کار کنم ؟:great: آخه رم من کورسیر هستش دلم میخواد تا جایی که قانونی اجازه میده دستکاریش کنم و خطری هم تهدیدش نکنه.
مرسی تنک یو وری ماچ
ببخشید من یه خورده فارسیم ضعیفه:love:

PUMAOC
13-03-10, 15:48
سلام قضیه درسته بابا مشکلی نیست من طریقه کار با CPU-z رو نمیدونستم در قسمت drum frequency باید عدد رو در 2 ضرب میکردم که نتیجه رو ببینم و منم این کار رو نمیکردم همش فکر میکردم رم من مشکل داره
حالا یه چیزی
ایا این صحبت درسته ؟ که ! وقتی رم من 1600 با تایمینگ 9 هستش باید در فرکانس 1333 تایمینگش هم 8 باشه و در 1066 هم تایمینگش هم 7 باشه ؟ ایا این یه استاندارده ؟
پس چرا الان وقتی من روی فرکانس 1333 هستم تایمینگم 9 هستش ؟ در صورتی که اگر صحبت ذکر شده درست باشه قاعدتا من باید تایمینگ 8 رو داشته باشم در حا حاضر تایمینگ روی 9 هستش و میخوام بدونم راهی هست همون 1600 رو داشته باشم و با تایمینگ 7 کار کنم ؟:great: آخه رم من کورسیر هستش دلم میخواد تا جایی که قانونی اجازه میده دستکاریش کنم و خطری هم تهدیدش نکنه.
مرسی تنک یو وری ماچ
ببخشید من یه خورده فارسیم ضعیفه:love:

اول شما یه اسکرین شات از بخش SPD در CPUZ بگیر تا روشن شه....:1. (26):

هاااااا این شد.... نگا کن این بستگی به چند تا چیز داره ... اول این که رم هاتون مشکل LOW LATENCY نداشته باشن ... مثل رم های من که این مشکل رو دارن.... اما به رم شما نمی خوره این مشکل رو داشته باشه....
پس می تونی ... حالا چه طور می گم....
بعدش هم مربوط می شه به مین و پلتفورم شما که AMD هست و طبق خبر های واصله:1. (26): تو اور رم کم داره:1. (28)::cry:

برمی گردیم رو موضوع اول :
در بیشتر مواقع مین بورد نمی تونه فرکانس و تایمینگای دقیق رو ست کنه... و معمولا رو حالت پیش فرض که قرو قاطی هست رو ست می کنه ......

پس شما باید این فرکانسا رو دستی وارد کنید....

مثال فکر کنم 1333 cl7-7-7-24 با ولتاژ 1.7 بیاد....
اول ولتاژ پیش فرض رم رو باید بدونم .رو خود ولتاژ پیش فرض شروع کن ولت بده بیا بالا....:11():

ramtin_D
13-03-10, 16:37
سلام
مرسی سعید جان
ولی مشکل این 500 تا فیلد در قسمت بایاس سیستم هست که من از یک دونه اش هم سر در نمیارم
باور نمیکنی تا با موبایل یه عکس بگیرم بزارم ببینی
500 تا فیلد هست که جلوی هرکدومش هم نشوته
cl7
نمیدونم چه فرقی با هم دارند خدایی ادم با تجربه میخواد بشینه پاین این سیستمهای جدید
من مال زمون پنتیوم 4 هستم باور کن هنگ کردم این همه ابجکت توی بایاس دیدم.( مخصوصا این که میشه روی فلش مموری هم تنظیمات و ذخیره کرد که قبلا برای شناسایی یه هارد هم مشکل داشتیم و به زور دیتکتش میکردیم ولی الان خیلی تغییر کرده خدایی میترسم بزنم یه جاییش دودش هوا بره !!!!:love:
بازم مرسی راهنمایی خوبی کردی. فقط ای کاش گام به گام توضیح بدی چون من اصلا هیچی از ولتاژو فرانس نمیدونم رمها هم نو هستند چیزی به سرشون بیاد گارانتی هم قبول نکنه خدایی خیلی توپاچه میره !:love:

PUMAOC
13-03-10, 17:06
عکس از بایوس بزار تا راحنماییت کنم....

قسمت تایمینگ و ولتاز....:great:

ess_1362
13-03-10, 19:20
بله من هم می گم شما از بایاس و قسمت تنظیمات رم عکس بذار تا بگم چیکار کنی چون اینجوری نمیشه

ولی در مورد رم همونطور که قبل از خرید سیستم هم گفتم هر چه فرکانس بالاتر بره تایمینگ هم بیشتر میشه

مطمئن هستم که رم شما در فرکانس 1600 با تایمینگ CL8 کمتر کار نمی کنه حتی بعید می دونم که در این فرکانس با این تایمینگ کار کنه

مثلا اگر رمی می خوای که با فرکانس 1600 با تایمینگ CL7 یا CL8 کار کنه باید حدعقل 200 تومن بابت کیت 4 گیگ خرج کنی

ولی اینکه در فرکانس 1333 تایمینگ روی CL9 هست خوب این جای بررسی داره چون این ماژول باید در این فرکانس روی CL8 باشه البته در این فرکانس و با این تایمینگ به ولتاژ هم نیاز نداره

بهترین کار این هست که شما تایمینگ را دستی وارد کنی

پس شما عکس از تنظیمات رم در بایاس بذار تا هم من و هم دوستان شما را راهنمایی کنیم

ramtin_D
14-03-10, 02:24
سلام
در صدد هستم که یک عکس کامل از تمامی بخشهای مربقوط به اورکلاک بایاس بگیرم + قسمتهای گرافیک انبرده کامل بزارم که دیگه اینقدر دردسر نداشته باشیم. و ایشالا برای فردا و پس فردا کامل همه رو میزارم.
چون رهمین قسمت مربوط به رمها خودش یه بخش کامله
یه دکمه داره که روش نوشته auto وقتی که manual میکنی یه لیست زیرش باز میشه که پر از نوشته های جورواجوره ( خدایی اسی این مدلی رو ندیده بودم ) و جلوی هرکدوم هم نوشته CL7 و یه چیزای دیگه که هر کی ببینه شاخ در میاره خیلی عجیبه عکسشو میگیرم میزارم.
بدجوری استرس گرفتم.:love: