PDA

مشاهده نسخه کامل : ساخت بلاک سی پی یو با هزینه کمتر از 50 هزار تومان

Moein
01-03-10, 11:38
با سلام بر تمامی دوستان و عزیزان

در این تاپیک قصد معرفی یک کانتیر با قیمت زیر 50 تومان رو دارم که ساخت اون تقریبا برای همه امکان پذیر هست

ابتدا برای ساخت شما به یک گردله 60 تا 70 نیاز دارید

گردله چیست ؟

گردله به شمش های از نوع فلز گفته می شود که دارای طول های مختلف می باشند اکثر گردله ها دارای سطح مقطع گرد می باشند که با فشار بالا و دما ها بالا اماده سازی می شوند و این امر موجب می شود که هیچ سوراخ یا هوایی داخل این گردله ها نباشه البته کیفیت گردله ها با توجه به کارخانه اصلی بوده و با توجه به میزان افزایش اتمسفر نسبت به اتمسفر پایه حساب میشه

خوب فلز ها بسته به کیلو و میزان سختی بدست امدن و قیمت های جهانی قیمت های مختلفی دارند و خوب به دلیل اینکه در ایران این فلز ها دارای معادنی هستند قیمت ان نسبت به قیمت جهانی پایین تر یا هم قیمت هستند و به راحتی در دست رس هستند

در زیر شما می توانید نمونه های از گردله های خام رو ببینید

Only the registered members can see the link

Only the registered members can see the link 3C70C673.jpg

Moein
01-03-10, 11:38
کانتیر خوب چه کانتیری هست تمامی بلاک ها از هر نوع و جنسی که باشند به دلیل اختلاف دمایی زیاد محیط و مواد مصرفی می توانند دماهای پایین رو به ارمغان بیارند اما بلاک خوب بلاکی هست که هنگامی که در لود های سنگین قرار گرفته اختلاف دمایی زیادی با حالت پایه خود نداشته باشه به این دلیل که کوچک ترین اختلاف دمایی باعث این موضوع میشه که سیستم شما از حالت استیبل بودن خارج بشه و شما رو با رستارت یا هنگ کردن یا صفحه مرگ رو به رو کنه

حال برای اینکه ما یک بلاک با کارایی داشته باشیم بهتر هست از تمامی تجربیات استفاده کرده و در صورتی که اطلاعات و تجربیات بیشتری در این مورد دارید با دیگران به اشتراک بگزاریم مخصوصا با من که در این راه تازه وارد هستم و تشنه اموزش

ما هدف رو بر پایه قیمت زیر 50 تومان گذاشتیم از فلز ارزان تر استفاده کنیم ضمن اینکه توانایی تهیه برای همگان داشته باشه از فلز الومینیوم استفاده می کنیم

فلز الومینیوم یک فلز با انتفال حرارت کمتر از مس و پایداری گرمایی کمتر از مس و دلیل استفاده از ان قیمت ارزان ان است و فراوانی در ایران و نکته مهم دیگر خوش تراش بودن این فلز هست چون بسیاری از تراشکار ها از کار کردن با فلز مس بیزار هستند و تا می توانند از زیر ساخت ان خارج می شوند

در مورد فلز الومینیوم:

آلومینیوم ، عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی دارای علامت Al و عدد اتمی 13 می‌باشد. آلومینیوم که عنصری نقره‌ای و انعطاف‌پذیر است، عمدتأ به صورت سنگ معدن بوکسیت یافت می‌شود و از نظر مقاومتی که در برابر اکسیداسیون دارد، همچنین وزن و قدرت آن ، قابل توجه است. آلومینیوم در صنعت برای تولید میلیونها محصول مختلف بکار می‌رود و در جهان اقتصاد ، عنصر بسیار مهمی است.

اجزای سازه‌هایی که از آلومینیوم ساخته می‌شوند، در صنعت هوانوردی و سایر مراحل حمل و نقل بسیار مهم هستند. همچنین در سازه‌هایی که در آنها وزن پایداری و مقاومت لازم هستند، وجود این عنصر اهمیت زیادی دارد.

خواص الومینیوم

آلومینیوم ، فلزی نرم و سبک ، اما قوی است، با ظاهری نقره‌ای - خاکستری مات و لایه نازک اکسیداسیون که در اثر برخورد با هوا در سطح آن تشکیل می‌شود، از زنگ خوردگی بیشتر جلوگیری می‌کند. وزن آلومینیوم تقریبأ یک سوم مس است.ِ چکش خوار ، انعطاف پذیر و به راحتی خم می‌شود. همچنین بسیار بادَوام و مقاوم در برابر زنگ خوردگی است.

خواصی از فلز الومینیوم که شاید برای شما هم جالب باشه

اطلاعات به دست امده از فلز الومینیوم ما رو با دنیای جدیدی در مورد دما ها و ظرفیت ها این فلز اشنا می کند و این قدرت رو در اختیار ما قرار می ده که بتونیم بهترین نتیجه با امکانات موجود بگیریم

Moein
01-03-10, 11:39
با توجه به اطلاعات به دست اومده از مشخصات فلزی که قرار با اون بلاکی ساخته بشه که هم برای یخ هم برای یخ خشک هم برای نیتروژن کارایی داشته باشه باید مدلی باشه که با تمامی این ها سازگار باشه به خاطر همین موضوع طراحی این نوع بلاک نیاز مند یک تراش کار تقریبا حرفه ای خواهد بود

برای ساخت این بلاک ما یک گرده با ارتفاع 22 سانت نیاز مندیم

قطر اصلی گردله رو 70 در نظر می گیریم برای اینکه برای تمامی پلتفورم ها قابلیت استفاده رو داشته باشد!

یک نمونه عکس ساده از حالت اولیه بلاک تهیه کردم که در اختیار دوستان قرار می دهم

با توجه به ساخت تعدادی بلاک تا به حال سعی کردم تمامی نکات مثبتی که تا به حال در این کانتیر ها دیدم رو در این کانتیر مشترک کنم و از اونها استفاده کنم

برای بدست اوردن سایز ها نیاز به عملیات ریاضی هست و زمان بر به زودی تمامی اطلاعات رو بر روی یک شکل در اورده

Moein
01-03-10, 11:41
دقت در ضمینه ای که بلاک باید کاربردی هم برای نیتروژن و هم برای DICE داشته باشه طرحی رو انتخاب کردم که از دو نوع سوراخ ها در اون اسفاده شده باشه و بشه برای هر دو مورد استفاده کرد

متاسفانه تا به حال افتخار کار با یخ خشک رو نداشتم اما با توجه به اینکه یخ خشک نیاز مند سطح داخلی بیش از پیش هست یک بر امدگی در وسط سطح داخلی قرار دادم و این موضوع باعث میشه که سطح مقطع مناسب رو داشته باشه و از اون بشه برای یخ خشک هم استفاده کردم

.

یک نکته مهم این است که در صورتی که طرح ما پیچیده بشه هزینه تراش کاری اون خیلی زیاد میشه و ما رو از هدف اصلی که مبنی بر پایه زیر 50 تومن هست خارج می کنه هدف اصلی با توجه به ساخت کانتیر های قبلی و با توجه به موجود بودن ابزارش در اکثر تراش کاری های ممکن راحت خواهد بود

همون طوری که از شکل های ظاهری پیداست بلاک به صورت گرد بوده و تمامی نکات مثبتی که من حقیر در موردشون تحقیق کردم در این بلاک به کار گرفته شده در صورتی که ما فرض کنیم بلاکی ساختیم و ان را از روی قطر بزرگ برش داده ایم در ارتفاع شکلی مانند زیر خواهیم دید

اطلاعات کلی به این صورت می باشد

ارتفاع سوراخ ها باید 1.1 سانت باشه و قطر سوارخ ها هم معلوم شده هست

قابل ذکر هست که ساخت این بلاک با توجه به ماهریت تراش کار هست و برای بسط این بلاک هم میشه مقداری از بالای بلاک رو تراش داد و سینی رو روی اون قرار داد و سوراخ درست کرد! و به عنوان بسط از اون استفاده کرد این کانتیر تمامی بلاک های امروزی رو پشتیبانی می کنه با توجه به سایزی که داره!

برای اندازه این طرح از طرح های اولیه SSA ULTRA COOL PUT استفاده شد و تمامی محاسبات با میزانی تغییرات نسبت به تعویض فلز از مس به الومینیوم اعمال شده است نکته ای که می تونه شاید در کار معلوم بشه تفاوت هایی در ضریب انتقال حرارت الومینیوم ایران با ضریب انتقال حرارت پایه باشه به دلیل اینکه حتی کوچک ترین ناخالصی باعث و موجب این میشه که در انتقال حرارت جلوگیری میشه و برای اون موقع باید اندازه ها تفاوت های زیادی داشته باشه

هزینه مواد اولیه این بلاک زیر 20 هزار تومان خواهد بود و هزینه تراش کاری برای الومینیوم نزدیک به 20 هزار تومان خواهد بود سوراخ ها رو ترجیحا با مته داریان بزنید برای اینکه توانایی اندازه گیری دقیق برای سوراخ ها هست

Moein
01-03-10, 11:44
نمونه تهیه شده توسط وحید عزیز در زیر قابل مشاهده هست جا داره که از ایشون و نیما و سیاوش عزیز تشکر کنم

در صورتی که شما توانایی هزینه بیش از 50 تومان رو دارید می توانید این روش رو هم امتحان کنید به طوری که 6 سانت مس و بقیه ارتفاع رو از الومینیوم استفاده کنید و این دو تیکه رو می تونید به دو روش به هم دیگه متصل کنید حالا یا به صورت دنده ای یا به صورت سرما و گرما یا به صورت جوش دادن

این کار چند نکته مهم داره

1-شما می تونید پرفورمنس بهتری به نسبت الومینیوم بگیرید
2-شما می توانید برای در اوردن طرح در قسمت کف داخلی دقت بیشتری داشته باشید
3- همچنان در اینده در صورتی که طرح های جدیدی دارید رو با تعویض قسمت پایین انجام دهید

نیما عزیز زحمت تهیه این بلاک رو به این سبک کشیدن شما رو به دیدن عکس ها و رکورد هایی که باش زدن دعوت می کنم

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

موفق و پیروز باشید

SSA MEMBER