PDA

مشاهده نسخه کامل : اورکلاک چی هست

ALI_TI
19-02-10, 00:34
یکی از دوستان توضیح میده اورکلاک چی هست؟

ممنون میشم من این سوال رو خیلی جاها پرسیدم اما هیچ جا جواب قانع کننده به من ندادند

ممنون میشم کسی جواب درست و حسابی بم بده

ALI_TI
19-02-10, 00:55
یکی نمی خواد جواب منو بده؟

Moein
19-02-10, 01:09

ممنون میشم من این سوال رو خیلی جاها پرسیدم اما هیچ جا جواب قانع کننده به من ندادند

سلام دوست عزیز اورکلاک در معنی لقوی یعنی بیشتر از حد استاندارد و در معنای تعریف شده در بین بچه های ایرانی یعنی افزایش قدرت و سرعت بدون تعویض قطعه ای

حال این شرایط مشتمل قطعاتی مثل رم - گرافیک و سی پی یو میشه

اورکلاک دارای حالت های مختلفی می باشد که میشه به دو حالت زیر تقسیم بندیش کرد

1.اورکلاک برای کار های روز مره
2.اورکلاک برای زدن رکورد های جهانی

در حالت اول شما می تونید هر سیستمی رو افزایش قدرت بدید و با استفاده از قطعاتی که دارید نتایج بالا تر و بهتر در هر نرم افزاری رو بگیرید در این روش شما مستلزم داشتن پاور خوب و یک خنک کننده خوب برای قطعات سیستم هستید و خوب تقریبا تمامی سیستم های جدید قابلیت افزایش فرکانس های رم گرافیک و سی پی یو رو دارند و میشه افزایش قدرت و سرعت داشت

در حالت دوم حالتی هست که با استفاده از خنک کننده های که بشون اکستریم کولینگ گفته میشه استفاده میشه و بیشتر برای ثبت رکورد های هست و بیشتر برای سرگرمی و نوعی تفریح سالم محسوب میشه برای اینکه بیشتر در این مورد بدونید بهتره به تاپیک ها این قسمت (Only the registered members can see the link) مراجعه کنید

حال چه چیز های برای اورکلاک نیاز دارید

اورکلاک یک علم محدود هست و تنها و تنها نیاز مند کمی دانستن زبان انگلیسی هست و کمی تجربه و کسب اطلاعات در مورد گزینه ها

شما توانایی این گزینه رو دارید که اورکلاک رو از طریق مختلف انجام دهید بسیاری از نرم افزار های توانای ساپورت تحت ویندوز رو دارند و بسیاری هم می بایست از طریق بوت کردن که توسط بایوس انجام میشه صورت بگیره

به شما پیشنهاد می کنم به مقاله ای که توسط دوست عزیزم مهدی موسوی نوشته شده و در صفحه اصلی سایت قرار گرفته دقت کنید

سلسله مقالات آموزش اورکلاکینگ (Only the registered members can see the link)

در صورت که علاقه داشته باشید و کمی وقت صرف کنید و این مقاله رو بخونید شاید بسیاری از سوال های شما بر طرف خواهد شد و نیازی به اینکه از کسی سوال کنید نداشته باشید

موفق و پیروز باشید

SSA MEMBER

nima_hl
19-02-10, 01:37

الان یه بم بهت میدم باقلوا :lol:

ببین یک قطعه کامپیوتر روی یه فرکانس کار میکنه این فرکانس رو میشه یه چیزی مثل کیلومتر ماشین حساب کرد

مثلا یه پژو با سرعت 200 کیلوتر در ساعت راه میره یدونه ماکزیما با 260 کیلومتر

حالا ما میتونیم یه پژو بخریم و جوری تنظیمش کنیم که با سرعت 260 کیلومتر راه بره ، یه این عمل میگن آور کلاک کردن

حالا ما ۲ مدل أور کلاک داریم یکی معمولی و یکی اکسترمی

در آور کلاک معمولی ، معمولا به قطعه بار ولتاژی اضافه داده نمیشه ( یا اگر هم داده بشه به میزان کم ) و از قطعه بین 110 تا ماکزیمم 150 ٪ توان اولیه کار میکشن ( بسته به مدل قطعه )

یه مثال میزنم که روشن بشه

الان قیمت یه پردازنده athlon ii x4 620 زیر 100 تومن هستش و یه athlon ii x4 630 حدود 115 تومنه

این دو فقط از نظر کلاک باهم تفاوت دارند حالا ما میایم به جای خرید 630 یدونه 620 میخریم و سرعتش رو بالا میبریم تا به سرعت 635 برسه

عملا اینجا پول کمتری دادیم ولی همون کارآئی رو خواهیم داشت

ولی یه عده پا رو فراتر از این حدود میزارن و میخوان از یه پردازنده 100 تومنی کار یه پردازنده 200-300 تومنی رو بکشن که کار تخصصی میشه و تجهیزات مثل سیستمهای خنک کننده حرفه‌ای و .........

این یه تعریف ساده از أورکلاک در حد سوادم بود حالا اگر سئوال حرفه‌ای داری مطرح کن تا اساتید فن پاسخ بدن :give_rose:

Labyrinth
19-02-10, 11:19
چند مورد هم من اضافه کنم

در مورد اورکلاک چند چیز رو فراموش نکنید

در اورکلاک افزایش فرکانس / کارایی بخاطر شرایطی که برای قطعه به وجود میاره باعث میشه دما از حالت اول بالاتر بره از این رو به خنک کننده خوب نیاز هست ( افزایش فرکانس = بالا رفتن دما )
در اورکلاک هر نسل میتونه به هم رده های خودش برسه بطور مثال : شما نباید انتظار داشته باشید از لحاظ قدرت یک پردازنده پنتیوم 4 بتونه به یک پردازنده مثل C2D 6550 برسه ( C2D = Core 2 Due )
در اورکلاک کیفیت قطعه هم یکی از موارد مهم به شمار میره به زبان ساده همون هرچی پول بدی آش میخوری ( اگر نیاز به توضیح بیشتر بود بگید مبحث رو بازتر کنم )

فعلا این موارد یادم بود :yes:

موفق باشید

:give_rose: