PDA

مشاهده نسخه کامل : مشكل نخوندن اپتيكالها

Emperatour
09-04-07, 02:05
من مشكلي برخورم كه دوتا هارد دارم. 80 معمولي و 250 گيگ ساتا وسترن كه اخيرا خريدم. مشكل اينجاس كه وقتي وسترن رو وصل ميكنم(چه تنها و چه با معمولي) ديگه تو محيط ويندوز هيچ سيدي و دي وي دي نميخونن اپتيكال درايوام( دي وي دي پلكس و ديويدي رايتر سوني) .
انواع حالتها رو تست كردم(جامپر) اما مشكل پا برجاست. يكم عجيبه اما خوب اينم مشكليه برا خودش.
اضافه كردن هارد جديد باعث شده اپتيكالا چيزي نتونن بخونن) حالا چي امر ميفرماييد؟

Shahryar
09-04-07, 08:16
سعيد جان چي شد ديروز ؟ شما با يك هارد يعني همون وسترن تونستي كار كني يا بازم مشكل پيدا كرد ؟

قربانت شهريار

Emperatour
09-04-07, 11:46
وسترن رو كه وصل ميكنم مشكل پيدا ميكنن اپتيكالها.چه تنها و جه با مكستور

M A H R A D
09-04-07, 13:49
اگه فقط مکستور وصل باشه باز هم مشکل دارند ؟

Emperatour
09-04-07, 16:47
نچ/ مكستور مشكل نداره. در ضمن رایت میكنه اما نمیخونه

M A H R A D
11-04-07, 14:41
مطئمنی تمام حالتهای جامپرها رو امحان کردی سعید جان ؟؟

Emperatour
11-04-07, 18:10
اره عزيزم. شك ندارم. حتي بدون جامپرم تست كردم

Mehdi_Full
11-04-07, 21:20
مشكل عجیبیه
سعید جان كابلهای برق و IDE سی دی و دی وی دی رایترت رو یه بار دربیار و جابزن (البته تو حالت خاموش ها)
تو Setup مادربرد هم برو و گزینه Default مادربرد و هم یه بار بزن تا یه ریست شه ببین چجوری میشه
اینا به نظر من رسید

Emperatour
11-04-07, 21:45
ةمه رو انجام دادم. هركس مشكل را حل كنه شخصا بهش لقب استادي اعطا ميكنم دي:

WORYA_SH
11-04-07, 21:50
Emperatour شما اول مدل مین را بنویس بعدش شما ایا update کردی یا نه . بهدش ایا هارد maxtor ساتا هستش یا ide اینا را بنویس شاید بتونم کمک کنم.

Emperatour
11-04-07, 22:02
مدل مينم asus p4p8x
و اپديت نكردم. اگر لينك بدي اپديت هم ميكنيم
مكستور من معمولي هست. اما اسنم در نظر بگير كه وقتي هم كه ساتا به تنهايي وصل ميكنم همچنان مشكل داره
البته رايت ميكنه. نميخونه

M A H R A D
12-04-07, 15:08
لینک بایوس :

Only the registered members can see the link

M A H R A D
12-04-07, 15:13
آقا من متوجه نشدم چی به چی شد ...!

سعیدجان شما وقتی فقط مکستور Ide وصله دی وی دی رایتر سونی میتونه بخونه ؟

Emperatour
12-04-07, 16:37
اره هردو به راحتي ميخونند اما وقتي ساتا وصي ميشه هيچكدوم( نه سوني نه پلكستور) نميتونند هيچي بخونند.
راستي اون دي وي دي رايتر سوني قبليه خراب بود كلا و بردم يك نو بهم دادند

Emperatour
13-04-07, 17:40
دوستان امروز چند كار كردم. اول ينكه بايوس را اپديت كردم و باعث شد گزينه ها بيشتر بشه
( قبلا اور نميشد اما الان ميشه)
اما مشكل اصلي پابرجاست. رفتم سايت ايسوس و تحقيقات را ادامه دادم تا به مطلبي رسيدم كه انگار اينجور كه فهميدم مينهاي تا 2003 هاردهاي 137 گيگ به بالا ساپورت نميكنند قابليت به اسم 48bit HDD (137 GB HDD).

Note: All motherboard manufactured after 1st January 2003 will be able to support HDD over 127GB in size initially

اينم لينك مطلب. تروخدا بخونيد و نطرتون رو بديد كه چكار كنم . ايا اين مطلب ربط داره به مشكلم؟
Only the registered members can see the link
اگر لينك ديناميك بود سوال اينه :
Which ASUS motherboard is capable of supporting HDD above 127GB?
مدل مينم p4p8x

دوستان راستي وقتي تو ide configuration حالت رو روي كمپاتبيل ميزارم سي دي و دي وي دي رو نميشناسه وينندوز اما انهنسد مود كه معمولا ميزارم ميشناسه اما با همون مشكا كذايي:1. (28):

WORYA_SH
16-04-07, 22:33
سعید جان من خودم روی مین asus p4p 800s-x هارد مکستور 160 داشتم و اگه یادت باشه تو کارگاه سخت افزار هم برات بهترین حالت اور راگذاشتم دیگه نمیدونم خوندی یا نه. تا اینجا اگه مدل مین را درست نوشته باشی از لحاظ ساپورت هارد مشکلی نیست حالا میمونه جامپر درایوها که از ide 1 برای هارده مکستر استفاده کن ودر از ide2 برای درایوها و اگه از سالم بودن کابلها مطمینی باید مشکلت حل بشه .

اینم برام بنویس هاردی که خریدی بافر 8 هست یا 16.
منتظر جوابتم.

Emperatour
16-04-07, 22:41
8 مگ بافر هست. جامپرهارم يجوري كه تو بگي دقيق ست ميكنم.
هارد 80 مكستور دارم
250 ساتا
دي وي دي رام پلكستور
و دي ويد دي رايتر سوني
2 تاهم پرت اي دي اي دارم ابي و مشكي و 2 تاههم ساتا.
حالا دقيق بگو چيو به چي بزنم و همينطور جامپرها. مو به مو بگو

WORYA_SH
16-04-07, 22:46
1) یه بار مین را ریست کن

2)خوب جامپر هارده مکستور را روی master بزار و بزن به ide 1 که با رنگ ابی مشخصه.

3) این را (دي وي دي رام پلكستور) روی master بزار و این را هم روی( و دي ويد دي رايتر سوني) و وصل کن به ide2 حالا بازم تکرار میکنم اگه از سالم بودن کابلها مطمینی باید این مراحل جواب بده .

Emperatour
16-04-07, 22:52
ديوي دي رام رو مستر و رايتر و اسليو كه باهم ميخورن تو اي دي اي 2؟
هارد مكستورم تنها تو اي دي اي 1 با مستر
ساتا هم به ساتا(تنظين نداره؟)

WORYA_SH
16-04-07, 23:00
جامپر ساتا را هم تست کن ببین رو 1 هست یا 2 بعدش بزن یه ساتای 1

WORYA_SH
16-04-07, 23:52
فقط یه مورد میمونه اونم تست هارد روی یه مین دیگس اگه روی یه مین دیگه جواب داد از هارد نیست حالا باید یه مدل دیگه هارد را روی مینت تست کنی اگه بازم جواب نگرفتی یحتمل مینت مشکل داره و باید با ازمایش و خطا ایراد را پیدا کنی.

WORYA_SH
17-04-07, 00:38
خوب نمیدونم نتیجه گرفتی یا نه اگر جواب منفی تنها این موارد میمونه هارد را روی یه مین دیگه تست کنی اگه سالم بود بهتره که یه هارده دیگه با یه مارک دیگه را امتحان کنی و اگر بازهم نتیجه نگیر باید با ازمایش و خطا اشکال مین را پیدا کنی.

موفق باشی.

Emperatour
17-04-07, 00:39
خوب مورد كابل و جامپر رو كه گفتي تست كردم و بازم نشد. هارد هم به نظرم سالمه و احتمال مين و پاور(نظر دوستان) ميمونه. اما عجيبه كه رايت ميكنه اما نميخونه

WORYA_SH
17-04-07, 01:01
سعید جان از پاور نیست تنها کاری که بهش شک دارم درست نسب نکردن درایور مین و raid نکردن هستش . بازم تاکید می کنم اگه با تمام این تفاسیر نتیجه نگرفتی از یه هارده دیگه استفاده کن.

Emperatour
17-04-07, 01:05
درايور مين راكه نصب كردم و ريد هم نياز نيست چون هارد ساتا با اتا ريد نميشه كه اگر بشه كاري ندارم. من تنها هم كه ميزارم ساتا رو بازم مشكل داره. هارد ديگه از كجا بيارم Only the registered members can see the link