PDA

مشاهده نسخه کامل : سوال در مورد آور سی پی یوهای هم خانواده

bill geits
30-01-10, 13:02
1. لطفا به این قسمت از مقاله من توجه کنید :

تفاوت بسیاری از قطعات گران قیمت و توانمند با هم خانواده های ارزان ترشان ، تنها در فرکانس کاری آن هاست. مثلا در بسیاری از سری های پردازنده ها ، معماری و نوع همه پردازنده ها کاملا مشابه است و حتی مقادیر کش یکسانی در همه به کار گرفته شده اما تنها تفاوت که سبب تمایز قیمت می شود ، همین فرکانس داخلی پردازنده ها می باشد. در واقع سازندگان پردازنده ها در یک سری پردازنده هم خانواده که فرکانس گذرگاه یکسانی دارند ، با اعمال مقادیر مختلف برای مولتی پلیر ، فرکانس های کاری مختلف تولید می کنند و آن گاه قیمت های متفاوت برای پردازنده های متفاوت ( که حال می دانیم در حقیقت یکسانند. ) تعیین می کنند.

سوال من اینه : آیا واقعا هیچ تفاوت سخت افزاری بین این پردازنده ها وجود ندارد ؟

mohammad1985
30-01-10, 15:57
من اتلون 2 هسته ای 4000 داشتم که دقیقا تمام مشخصاتش در CPU-z با اتلون 2 هسته ای 5200 یکی بود فقط فرکانس اولی 2100 و دومی 2700 مگاهرتز بود ولی هر دو 65 وات بودن منتها من تونستم 4000 رو از 2100 تا 2630 اگه اشتباه نکنم اور کنم ولی 5200 از 2700 تا 3100 ( حدودا ) بیشتر نرفت که نرفت.
البته باید در نظر گرفت 4000 اور شده به 2500 مگاهرتز قطعا مصرف برق بیشتری از 5200 با فرکانس دیفالت 2700 مگاهرتز داره .

Mahdi_Moosavi
30-01-10, 20:42
1. لطفا به این قسمت از مقاله من توجه کنید :

تفاوت بسیاری از قطعات گران قیمت و توانمند با هم خانواده های ارزان ترشان ، تنها در فرکانس کاری آن هاست. مثلا در بسیاری از سری های پردازنده ها ، معماری و نوع همه پردازنده ها کاملا مشابه است و حتی مقادیر کش یکسانی در همه به کار گرفته شده اما تنها تفاوت که سبب تمایز قیمت می شود ، همین فرکانس داخلی پردازنده ها می باشد. در واقع سازندگان پردازنده ها در یک سری پردازنده هم خانواده که فرکانس گذرگاه یکسانی دارند ، با اعمال مقادیر مختلف برای مولتی پلیر ، فرکانس های کاری مختلف تولید می کنند و آن گاه قیمت های متفاوت برای پردازنده های متفاوت ( که حال می دانیم در حقیقت یکسانند. ) تعیین می کنند.

سوال من اینه : آیا واقعا هیچ تفاوت سخت افزاری بین این پردازنده ها وجود ندارد ؟

شما صفحه 4 (Only the registered members can see the link) مقاله آموزش مبانی اورکلاکینگ رو ملاحضه بفرمایید .

اگر سوال می مونه بنده در خدمتم .

bill geits
31-01-10, 15:23
مهدی جان اتفاقا من قبلا این صفحه رو خوندم . منتها چون توی تعداد زیادی از مقالات توی نت دیدم که مدعیند کاملا یکسان هستند این تایپک رو زدم تا دوستان بیان و راجع به این مطلب بحث کنن

Mahdi_Moosavi
31-01-10, 15:35
مهدی جان اتفاقا من قبلا این صفحه رو خوندم . منتها چون توی تعداد زیادی از مقالات توی نت دیدم که مدعیند کاملا یکسان هستند این تایپک رو زدم تا دوستان بیان و راجع به این مطلب بحث کنن

خب این تصوری کاملا غلط هست که از خیلی وقت پیش به وجود آمده . به نظر خودت یه کمپانی سازنده پردازنده مثل اینتل براش چه منفعتی می تونه داشته باشه این کار ؟ ( اصلا با عقل جور در نمیاد )

ترکیباتی سیلیک.ونی پردازنده هایی که با فرکانس های بیشتر، توان مصرفی مشابهی با مدل های پایین تر خانواده خودشون دارند دارای ناخالصی های کمتر و در کل ترکیب بهتری هست . در واقع پردازنده های High-End یک خانواده، Dynamic Capacitance ( ظرفیت دینامیکی ) کمتری نسبت به مدل های Mid-Range و Low-End دارند .

همین امر هست که قیمت تمام شده یک پردازنده High-END رو افزایش میده .

آنچه در تمامی این مدل ها ثابت هست معماری پایه به کار رفته، در ساخت پردازنده های هم خانواده هست .

mohammad1985
01-02-10, 01:22
بله مهدی جان این دقیقا همون علتی هست که پردازنده 65 نانومتری X2 4000 نمیتونه در فرکانس 2700 هم همون مصرف 65 وات رو داشته باشه ولی پردازنده X2 5200 با فرکانس دیفالت 2700 65 وات مصرف میکنه ( درحالی که 4000 در فرکانس 2100 65 وات هست )