PDA

مشاهده نسخه کامل : CooLing MOD (تغییرات روی خنک کننده مرجع)

Jagvar
28-01-10, 20:17
با سلام خدمت دوستان خوبم:love:
بعد از مدت مدیدی که در خدمت دوستان نبودم امروز امتحاناتم به پایان رسید. و با سرعت تمام بعد از استراحتی که داشتم. اومدم تا تاپیکی رو به نام cooling mod رو راه بندازم.:yes:
اهداف تاپیک:
1- انتقال اطلاعات در مورد خنک کردن قطعات مواقع اور کلاک
2- بهره بردن از تجربیات در مورد خنک کردن قطعات.
و ...
موارد لازم:
1- حس این که دمای بالای 40 باعث مهدودیت اورکلاک می شود-----> به میزان لازم:whistle:
2- انواع و اقسام کولر های مربوط به هر چیزی که فکر می کنید، دورریختنیه!
3- یکم ابتکار!
4- و یه کوچولو عشق به کاردستی ساختن!
دوستان کمک کنید تا این تاپیک جون بگیره!
با تشکر
:Love-ssa~! (1)::Love-PCN~!:
--------------------------------
چند نمونه از cooling mod رو داشتم که خودم انجام داده بودم سعی می کنم با توضیحات و تصاویر برای دوستان هم تشریح کنم. تا در صورت نیاز بتونن استفاده ببرن.:11():
===================

1- اولین کارت گرافیکی که مود کردم مربوطه به دو سال پیش بود! و فقط اومدن روی کارت gigabyte ATI radeon 9550 agp یه فن روی سینک کارت گذاشتم. و از خوش شانسی بنده با میخ پیچی که داشتم راحت روی سینک بسته شد
Only the registered members can see the link
2- قرار دادن هیت سینک روی NB، مین سوکت 478 شرکت گیگابایت بود.
اول روی سنک خود مین با دریل سوراخ کردم(متناسب با میخ پیچی که داشتم) و سینک مورد نظر رو هم اومدم سوراخ کردم و با خمیر سیلیکن رو هم دیگه بستم!

3- جای گزین کردن سینک مربوط به سوکت 775 با مین سوکت 478

4- کم کم داریم به اصلیا می رسیم :دی
مود کارت palit nvidia 8400 se ، سینک خودش رو ورمی دارید، یک سینک مناسب پیدا می کنید. و با هرچی دلتون خواست می تونید سرجاش محکم کنید! من از سیم و زیپ بیشتر کارام رو راه می ندازم.

5- بله ... می خواستیم کولر روی کارت گرافیک بندازیم جاش نشد! و مجبور شدم کارت رو روی کولر بدازم:gasp:
(البته بعد از این عمل، کارت به دارفانی رفت:whistle:)

6- یه کارت zotak 7600gt که خیلی داغ می کرد! بعد از این که فنش رو با فن 5000 دور dual bulbring تعویض کردم خیلی چیز جالبی شده بود!

7- نظرتون با 8800xfx با خنک کننده غیر رفرنس با دمای 55 درجه در لود چیه! :دی

8- کارت zotak gtx 260 خیلی داغ می کرد! چون مال مردم بود خیلی نمی شد روش مانور داد. فقط به این بسنده کردم که پشت کارت رو یه فت دیگه بزارم(در کمال ناباوری دما 5 درجا اومد پایین تر!)

9- Sapphire HD 4890 Vapor-X ببخشید مدل کارت رو اشتباه گفتم! اینه: :Sapphire HD 4890 jagvar-x

10- palit nvidia 8400 gs jagvar-x !!!
سینک cpu intel c2q 9650 دیدم بیکار افتاده، بعد از صرف وقت نسبتا زیاد شد این:

11- وقتی می خوای اور کنید کارت گرافیک، یه مشکلی وجود داره! اونم اینه که بیشتر کارت ها روی چیپ مموری خنک کننده ندارن و باید باز ابتکار بکار بیاد.توی مغازه های کامپیوتری که توی تعمیرات کار می کنند، تا دلتون بخواد سینک nb مال مین های 478 پیدا میشه! و میشه یه کارایی رو باهاش انجام داد:
DEll ati radeon x1300

12- این هم Air Ice معروف! :lol:

13- اگر احساس می کنید مدم adsl شما حرارت زیاد تولید می کنه و دلتون به حالش می سوزه، قبل از سوختن مدم یه فکری براش بکنید!
(شاه کار خودمه :دی)

:Love-ssa~! (1)::Love-PCN~!:
========================
پ.ن:
1- و خداوند intel را آفرید!
2- یه سوپرایز خوب هم توی چنته دارم،هنوز،
3- قرار بود توضیح هم بدم! اما بیشترشون که فکر می کردم. واضح هستش دیگه گفتم شاید لازم نباشه. اگز جایی مبهم بود بپرسید تا جواب بدم.
4- در اینده انشاالله با مدارک و تست های گرفته شده و میزان عمل کرد مثبت هر قطعه بعد از مود خواهیم پرداخت.
5- اگه غلط املایی داشت. با پیام خصوصی اطلاع بدین(لطفا)
اخه سرم درد میکنه حوسله چک کردن دوباره و ویرایش رو ندارم

serpens13
28-01-10, 20:27
مرسی محمد جان جالب بود
ولی بنظرم شما که اینهمه وقت میذاری و ابتکار به خرج میدی
انرژی خودتو بزاری برای ساخت یه کانتینر برای کارت گرافیک با انواع بست های مختلف فکر کنم نتیجه بهتری بگیری

Jagvar
28-01-10, 20:35
مرسی محمد جان جالب بود
ولی بنظرم شما که اینهمه وقت میذاری و ابتکار به خرج میدی
انرژی خودتو بزاری برای ساخت یه کانتینر برای کارت گرافیک با انواع بست های مختلف فکر کنم نتیجه بهتری بگیری

ممنونم سیاوش جون
چون تجربه ثابت کرده ساخت بلاک خوب خیلی کار داره قراره انشاالله بلاک رو به صورت اماده تهیه کنم.
ولی این ها مزه دیگه میده جان خودم. امتحان کن!:11():

D J V A H I D
28-01-10, 20:44
WOOOOOOOooowWW ... چه کارای خفنی کردی ... پدر صاحب کارتارو در آوردی ... معلومه انرژی بالایی رو هم صرف کردی ...

این خیلی باحال بود جون تو ... و این

اون سر خودکار قرمزه هم خیلی جواد بود ...:دی

اینارو :دی !!! :دی :دی :دی

دستت درد نکنه ایده جالبی بود ولی مواظب بنده خدا قالی زیر پاتم باش ... یه چیزی پهن کن زیرش ...
ایشالله بتونی چیزای بهتری هم بسازی به قول سیاوش یه کانتینر توووووووپ ...
موفق باشی ... :party:

serpens13
28-01-10, 21:30
ممنونم سیاوش جون
چون تجربه ثابت کرده ساخت بلاک خوب خیلی کار داره قراره انشاالله بلاک رو به صورت اماده تهیه کنم.
ولی این ها مزه دیگه میده جان خودم. امتحان کن!:11():
آره خیلی حال میده مخصوصا" که آخره کار نتیجه خوبی هم داشته باشه :1. (21):

Jagvar
28-01-10, 21:51
WOOOOOOOooowWW ... چه کارای خفنی کردی ... پدر صاحب کارتارو در آوردی ... معلومه انرژی بالایی رو هم صرف کردی ...

وحید جان فقت یکی از کارت ها مال مردم بود. اونم فقط یه فن کوچیک با چسب نواری چسبوندم بقیه قطعات مال خودم بودن:whistle:
بنده املنت دارم جان خودم. شما می تونید امتحان کنید کارت گرافیک بدین بعد دوباره بهتر از روز اولش تهویل بگیرید!:1. (29):

HoSsEiN.iR
28-01-10, 22:05
سلام جگوار جان:give_rose:

:1. (10)::1. (10)::1. (10)::1. (10)::1. (10): ایول خیلی باحال بود

تاپیک خوبیه منم چند تا کاردستی درست میکنم به نمایش میذارم :wink:

™Ali
13-02-10, 17:42
سلام دوستان :11():

من هم یه کارت 9600GT دارم که یه فن Arctic Cooling روش بود و از بس سر و صدا می کرد، حالمو گرفته بود ! یه روز درش آوردم و کارت فقط یه Heat Sink روش نصب بود و تست کردم که دما تا 100 درجه رفت !
در آخر یه فن CPU قدیمی (ماله سوکت 478 پین )، داشتم و تغییراتی روش ایجاد کردم و به سادگی به هیت سینک وصلش کردم !

عکس پنج تکه زیر رو ببینید ! (توجه : سرعت فن حدود 2600RPM هست ولی تو تصویر به دلیل سرعت بالای شاتر دوربین فن بی حرکت مونده )

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

نتیجه نهایی : 15 درجه کاهش دما در مجموع !

دما در حالت idle : تقریبا 32 درجه
دما در حالت Full Load : تقریبا 43 درجه
دما در حالت Full Load و OverClock : تقریبا 49 درجه (تصویر زیر این حالت رو نشون میده )

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

موفق باشید ... :1. (21):

Jagvar
19-02-10, 11:58
دوستان این بار با یک کارت بسیار مدل بالا در خدمت شما عزیزان هستیم!
و این چیزی نیست جز ------>>>>> Sapphire Radeon HD 4890 jagvar-x
همین طور که اطلاع ندارید این کارت جهت مصارف فضایی استفاده می شود.(اورکلاک)
این کارت در مقایسه با مدل قبلی بسیار خنک بوده! و با فرکانس هسته 990 و فرکانس ممری 1020 عرضه شده هست. که با این وجود در حالت لود دمایی کمتر از 43 درجه خواهد داشت!!!

بر روی این کارت یک عدد core contact frezer تعبیه شده! که با کمی ولت مود می شود فرکانس هسته بالای 1100 بدست اورد (عجب!)
دیگر با چرت و پرت های خودم شمارو عزیت نمی کنم و شمارو به ادامه ماجرا دعوت می کنم: دی

این هم تصویر سیستم هنگام تست:

======================
توضیحات:
بیشتر خنک کننده ها ی سی پی یو قابلیت این رو دارند که روی کارت گرافیک قرار بگیرند اما باید برای بستن طور روی کارت یکم ابتکار به خرج بدین! :دی
من برای این که این خنک کننده رو روی کارت نگه دارم از زیپ(zip) استفاده کردم، و کاملا هم محکم در جای خود می مونه.
(بد بختی اینه که الان کولر دست یکی از بچه ها هستش و گر نه با همین فرکانس تست می گرفتم):1. (26):

lorn
19-02-10, 14:20
بابا ايولا خيلي كار زيبايي بود

JEskandari
19-02-10, 15:58
ببخشید یک سوال شما روی این :lol:Sapphire Radeon HD 4890 jagvar-x چطوری VRM و حافظه را خنک کردید ؟:gasp:

lorn
19-02-10, 18:04
آون سبزا بلاك واسه چيپ هاي حافظه ‌هستش ديگه با همونا خنك مي شه

Jagvar
19-02-10, 22:01
ببخشید یک سوال شما روی این :lol:Sapphire Radeon HD 4890 jagvar-x چطوری VRM و حافظه را خنک کردید ؟:gasp:
اگر منظورتون اینه که چطور سینک های روی رم های کارت هستش خوب یه فن 8 سانتی هم برای رمهای کارت گذاشته بودم
اما اگر منظورتون چیز دیگه ای بود یکم واضح تر بگید
:1. (23):

JEskandari
19-02-10, 23:19
اگر منظورتون اینه که چطور سینک های روی رم های کارت هستش خوب یه فن 8 سانتی هم برای رمهای کارت گذاشته بودم
اما اگر منظورتون چیز دیگه ای بود یکم واضح تر بگید
:1. (23):
منظورم این عکس چجوری VRM و RAM را بدون استفاده از فن فقط با HeatSink خنک نگه داشتید. بخصوص VRM که به اندازه خود چیپ گرافیک داغ میکنه.

Jagvar
20-02-10, 00:36
منظورم این عکس چجوری VRM و RAM را بدون استفاده از فن فقط با HeatSink خنک نگه داشتید. بخصوص VRM که به اندازه خود چیپ گرافیک داغ میکنه.

به نظرم با این تصویر جواب سوالتون رو بگیرید

PUMAOC
20-02-10, 12:39
به به علی جان عالی بود. منم خیلی وقت بود به فکرش بودم... ایینم مال من. دما از 43 درجه بالا نمی رفت با اور تا 800:gasp:....

Jagvar
27-04-10, 18:46
بعد از مدت ها با نحوه استفاده thermaltake true black برای سوکت 1156 بدون بست استاندارد ، با شما خواهیم بود!

4202

وسایل مورد نیاز:
یک فروند کولر مورد نظر!
چند کیلو زیپ!
یک مادربورد 1156
و دیگر هیچ...:1. (35):
نحوه نصب ناصحیح(!) :

دلیلش هم اینه که فشار درست تقسیم نمیشه و کلا لق روی سی پی یو قرار خواهد گرد و هی به دور خودش می چرخد و کلا به درد نمی خورد.

نحوه نصب صحیح:

این هم تصویر از پشت بورد.
نکته قابل توجه این هستش که کولر به یک شدتی در جای خودش محکم می شود که دیگه از پیچ خودش هم محکم تر هستش!

تذکر:
به یاد داشته باشید برای بریدن زیپ ها هواستان باشید به بود سدمه نزنید.

Hessam_7800gtx
27-04-10, 19:12
میگم قضیه اون جونوره چیه رو بورد؟؟ :wink:

Jagvar
28-04-10, 08:59
میگم قضیه اون جونوره چیه رو بورد؟؟ :wink:
:lol:
این جونور بد بخت خیلی وقته که عمرش رو داده به شما و با تمام وحشدناک بودنش ولی شده اسباب بازی :دی
البته برای مقیاس گذاشته بودمش.

Jagvar
18-07-10, 02:15
نصب IHS بر روی GPU (البته نمی دونم IHS درست هست یا نه! دوستان راهنمایی فرمایند)
برین بابا شما هم که می شینید با چیزای رفرنس کار می کنید تا خدایی نکرده گارانتی اگر رفت بهش گیرندن!:1. (27):(البته مقدمه بود ناراحت نشید یه موقه)
خوب این دفه سبد آشپژی ما برای اندسته از دوستان خوش خراک می باشد که 60 لیتر در روز نیترو به هوا می فرستند! :دی
موارد لازم :
1- مواقع امتحان که از یه طرف به مغز فشار بیاد و از اونطرف چیزی بزنه بیرون :دی
2- به تعداد GPU های بدون IHS پیدا کردن زیر خاکی که والا خودم هم نمی دونم مال کدوم عصر هستن! فقط می دونم CPU بودن!
3- یک فرد با حوصله نسبتا مناسب
4- هان اصل کاری یادم می رفت ها! چسب رازی (یک اورکلاکر اگر دو نوع چسب یعنی چسب رازی برای اتصالات لوله پولیکا استفاده میشه و چسب حرارتی نداشته باشه نصف عمرش بر فناست LOL)
--------------------------
طبق نامعلوم سعی بر توضیح دارم
نگاه بفرمایید دوستان عزیزم این که می بینید "چکلت" می باشد :دی یعنی اسان می باشد :دی "chocolate"
دوستان عزیزی که در امر خطیر اورکلاک کارت گرافیک فعالیت دارند متوجه می شن که زمان نصب هیت سینک و یا زمان نصب کانتینر نیترو روی GPU هایی که GPU مورد نظر از این IHS دار ها نباشه چه بد بختی ادم می کشه
و از اون بد تر این عزاب وژدان هستش که GPU عزیز دچار لپ پریدگی می شود :گریه
مرحله اول از این سی پی یو ها پیدا کنید
4433

بعدس با حوصله فراوان قلع که اطراف IHS هستش رو با تیغ یا هر روش ابداعی دیگر بردارید
4434

به طوری که قشنگ IHS جدا بشود :دی
4435
4436

و این هم بعد از جدا شدن کامل
44374438

این هم قبل از انجام عملیات لپینگ laping
بعد از ابن که دو طرفش رو لپ کردین باید این ضایعاتی که روی دو سطح داره از بین برن و سطح صاف و یک دستی رو داشته باشیم.

و برای نصب کردنش ه کافیه اونجایی که در تصویر زیر آبی کردم رو چسب بریزید و روی GPU هم خمیر قرار بدین البته باید این نکته رو مورد توجه قرار بدین که چه مصرفی رو می خوایین داشته باشین
مثلا اگر برای زیر نیترو بردن می خوایید پس خمیر مناسبتری باید بزنید.

و در پایان ATI Radeon X1300 jagvar edition
==============
این کار خیلی کمک می کنه برای این که خنک کننده های غیر رفرنس رو روی GPU به صورت هرچه بهتر قرار بدیم.
البته این فلزی که از CPU جدا میشه از مس هستش
nVidia 7600 رو هم همین بلا سرش در اوردم