PDA

مشاهده نسخه کامل : هارد

Trance
04-04-07, 21:09
برای نصب معمولی دو هارد ساتا(بدون فعال کردن گزینه رایدraid) چگونه می شه یکی رو مستر و دومی رو اسلیو کرد ؟ ایا نیازی به وصل کردن جامپر هست یا نه یعنی میشه دو تا هارد ساتا رو بدون جامپر هم استفاده کرد؟ با سپاس
trance:andy more

M A H R A D
05-04-07, 13:41
فکر کنم باید جامپرها رو تنظیم کرد. Only the registered members can see the link

Shahryar
05-04-07, 13:49
برای نصب معمولی دو هارد ساتا(بدون فعال کردن گزینه رایدraid) چگونه می شه یکی رو مستر و دومی رو اسلیو کرد ؟ ایا نیازی به وصل کردن جامپر هست یا نه یعنی میشه دو تا هارد ساتا رو بدون جامپر هم استفاده کرد؟ با سپاس
trance:andy more

دوست عزیز قطعات باید بوسیله ی جامپر ها همون طوری که مهراد جان گفتند تنظیم کنید . ببینید جامپر اول را مستر و دومی را اسلیو معرفی کرد و در غیر این صورت به دلیل داخلات سخت افزاری ویندوز و ... نمیتونند هیچ کدوم را به عنوان یک هارد جدا بشناسه و به دلیل اختلالات نمیتونند هیچ کدوم کار کنند ...

قربانت شهریار:1. (23):

Trance
05-04-07, 15:21
مگر هارد ساتا بصورت مجزا بر روی مادر بورد نصب نمی شه.یعنی هر هارد ساتا بوسیله یک کابل جدا وصل می شه و هردو بصورت مستر شناخته می شه توی گزینه تنظیم بایوس هر هارد جدای از هم تشخص داده می شه .من دو تا هارد سامسونگ روهر چه جامپر ها ش رو جابجا کردم تاثیری نداشت و هردو هارد بصورت مستر شناخته می شد حتی وقتی هر دو رو جامپر هاش در اوردم یعنی از جامپر استفاده نکردم باز هم دوتای مستر شناخته می شد.ویندوز نصب کردم درست جواب می داد و مشکلی پیش نیومد.اگر جای از کارم اشتباه هست خواهشن بیشتر توضح بدید .با سپاس فراوان از مدیران سایت .به امید شادکامی و موفقیت این سایت .

Shahryar
05-04-07, 21:25
مگر هارد ساتا بصورت مجزا بر روی مادر بورد نصب نمی شه.یعنی هر هارد ساتا بوسیله یک کابل جدا وصل می شه و هردو بصورت مستر شناخته می شه توی گزینه تنظیم بایوس هر هارد جدای از هم تشخص داده می شه .من دو تا هارد سامسونگ روهر چه جامپر ها ش رو جابجا کردم تاثیری نداشت و هردو هارد بصورت مستر شناخته می شد حتی وقتی هر دو رو جامپر هاش در اوردم یعنی از جامپر استفاده نکردم باز هم دوتای مستر شناخته می شد.ویندوز نصب کردم درست جواب می داد و مشکلی پیش نیومد.اگر جای از کارم اشتباه هست خواهشن بیشتر توضح بدید .با سپاس فراوان از مدیران سایت .به امید شادکامی و موفقیت این سایت .

دوست عزیز مبنی بر راید کردن گفتم . چون هنگام راید کردن شما بایستی این کار را بکنید تا اختلال به وجود نیاد .

در مورد هر کدوم بدون راید باید گفت که من فکر کنم در بعضی از اوقات مشکلی پیش بیاد مثلا میگم شما برید توی نرم افزار پارتیشن مجیک حالا میخواین یک درایو اضافه کنید چه طوری میفهمید به کدوم هارد اضافه شده ؟

قربانت شهریار:1. (26):

WORYA_SH
05-04-07, 21:54
دوست عزیز بهتره شما اول بگید از جه هاردهایی استفاده می کنید برای مثال هاردهای maxtor جامپری برای تغییر ندارند فقط در 2 حالت sata1 و sata 2 تنظیم میشه و با احترام به نظر دوستان که حرف slave و master را به میان اوردن در مورد هارده sata من با این قضیه برخورد نکردم حالا اگه میشه بیشتر توضیح بدن.

در مورد مشکل شما هم کافیه هر 2 جامپر را در بیارین و بدون جامپر به احتمال زیاد مشکلتون حل میشه .

Shahryar
05-04-07, 21:58
دوست عزیز بهتره شما اول بگید از جه هاردهایی استفاده می کنید برای مثال هاردهای maxtor جامپری برای تغییر ندارند فقط در 2 حالت sata1 و sata 2 تنظیم میشه و با احترام به نظر دوستان که حرف slave و master را به میان اوردن در مورد هارده sata من با این قضیه برخورد نکردم حالا اگه میشه بیشتر توضیح بدن.

در مورد مشکل شما هم کافیه هر 2 جامپر را در بیارین و بدون جامپر به احتمال زیاد مشکلتون حل میشه .

سلام وریا جان خوبی؟

من مهراد جان را نمیدونم اما دوست خودم یک هارد مکستور 80 ساتا داشت یکی دیگه عینش را اضافه کرد و راید کرد بدون جامپر ها مشکل داشت ! تا اینکه تنظیم کرد و سپس در ستاپ بهش داد و تنظیم کرد ....

M A H R A D
05-04-07, 22:13
سلام وریا جان خوبی؟

من مهراد جان را نمیدونم اما دوست خودم یک هارد مکستور 80 ساتا داشت یکی دیگه عینش را اضافه کرد و راید کرد بدون جامپر ها مشکل داشت ! تا اینکه تنظیم کرد و سپس در ستاپ بهش داد و تنظیم کرد ....

من هم همین تجربه رو دارم ...

WORYA_SH
06-04-07, 00:51
منظور من یه چیزه دیگس ببینید به احتمال زیاد این دوستمون هارد مکستور که یه جامپر برای تعیین sata 1 و sata2 داره منظورش هست و با تغییر این جامپر هیچ اتفا قی نمیوفته و در کل من روی هارد ساتا جامپری برای slave و master ندیدم روش کار اینکه بدون جامپر هر 2 تا هارد را روی مین نصب می کنه بعد قضیه raid رو تو ویندوز انجام میده تازه این در صورتی هستش که مشکلی داشته باشه .

M A H R A D
06-04-07, 01:21
منظور من یه چیزه دیگس ببینید به احتمال زیاد این دوستمون هارد مکستور که یه جامپر برای تعیین sata 1 و sata2 داره منظورش هست و با تغییر این جامپر هیچ اتفا قی نمیوفته و در کل من روی هارد ساتا جامپری برای slave و master ندیدم روش کار اینکه بدون جامپر هر 2 تا هارد را روی مین نصب می کنه بعد قضیه raid رو تو ویندوز انجام میده تازه این در صورتی هستش که مشکلی داشته باشه .
فکر کنم این دوست عزیزمون گفتند هاردشون سامسونگه ( اگه اشتباه نکنم)

WORYA_SH
06-04-07, 02:58
در هر صورت تو قضیه slave و master هارده sata شک دارم .

Dark Devil
06-04-07, 06:27
والا نه تو هارد مکستور من نه تو وسترن که هردو ساتا هستن من هیچ جامپری برای این کار ندیدم! Only the registered members can see the link
معمولا هارد های ساتا چون در حالت راید شدن خودشون به صورت 0 و 1 و 0+1 و.... تنظیم میشن این همون حالتیه که شبیه Master یا Slave شدن عمل میکنه و اگر دقت کنین تو نصب هارد ساتا کابل ها خوشون ترتیب دارن و با کابل جدا وصل میشن

Trance
06-04-07, 17:55
به نظر من کم یا زیاد هر هاردی به خصوص هارد ساتا صدای خرخر دارند وصدا می دن یا شاید بعضی از هارد های ساتا صدا می دن . می خواستم بدونم مشکل چی یا به دلیل سرعت این نوع هاردها (سا تا) هست به دلیلی دیگه اگه می شه راهنمایی کنید ممنوم؟

Dark Devil
06-04-07, 19:20
صدای هر هاردی تنها به ساخت اون مربوط میشه مثلا هارد های Western Digital حالا بقیه رو نمیدونم ولی اینی که من ارم که گوشتو بهش بچسبونی هم تو کار های سنگین صاش خیلی خیلی کمه و اصلا به سرعتشون مربوط نمیشه

Shahryar
06-04-07, 20:04
به نظر من کم یا زیاد هر هاردی به خصوص هارد ساتا صدای خرخر دارند وصدا می دن یا شاید بعضی از هارد های ساتا صدا می دن . می خواستم بدونم مشکل چی یا به دلیل سرعت این نوع هاردها (سا تا) هست به دلیلی دیگه اگه می شه راهنمایی کنید ممنوم؟

سلام عزیزم خوبی ؟

ببین عزیزم من علت دقیق اینکه چرا هارد های ساتا صدا میکنند را نمیدونم و دلیل بیشتری صدای آن ها نسبت به IDE اما اطلاعاتی که دارم ممکنه درست باشه . ببین وقتی شما یک عملی را به هارد دیسک میدی مثلا کلیک کردن که باید به فلان قسمت اطلاعات بره روی صفحات مغناطیسی یک دفعه وقفه میوفته و این احتمال زیاد به دلیل سرعت زیاد و وقفه و جستجو اون سکتور مورد نظر هست . ( میدونید سکتور چیه ؟ ) برای همین این صدای این صفحات مغناطیسی هست به نظر من . البته توی سایت IBM یک مقاله ی جالبی خوندم که میتونید صدای هارد دیسک خودتون را کم کنید ...

و اون هم اینکه که شما در کیس را باز کنید و دقت که کنید دقیقا روی کدوم درایو ها صدا میده و پارتشین ها را عوض کنید !

قربانت شهریار:1. (3):

WORYA_SH
06-04-07, 21:58
ممنون که همراهی کردین چون من گیج شده بودم که این جامپر که دوستان میگن کجاست که تا حالا من ندیدم.

M A H R A D
07-04-07, 14:21
شدت صدای تولید شده بستگی زیادی به تولیدکننده هارد و کیفیت اون برمیگیرده به نظر من ...

اینکه علت اصلی تولید صدای هارد چیه میتونه موارد زیر باشه :

حرکت اسلایدر روی پلاتر (شاید جنس پلاتر/ اسلایدرهای کمپانیهای مختلف فرق کنه و این عامل صدا باشه )

به حرکت در اومدن Actuator Axis که خودش میتونه تولید صدا کنه

===

در کل توی تجربه به من ثابت شده که WD صدای کمتری از مکستور داره ...

M A H R A D
07-04-07, 14:35
یه نکته دیگه که الان یادم اومد اینه که ممکنه بسته بندی هاردهای کمپانیهای مختلف طوری باشه که صدا نتونه زیاد
ازش بیرون بیاد و مثلا از یه سری عایق های صوتی استفاده میکنند ، که به نظرم نوع محفظه هارد هم میتونه خیلی موثر باشه ( در کاهش شدت صدا)

سپاس Only the registered members can see the link

Trance
11-04-07, 18:56
چه چیزی عمر هارد رو کم می کنه؟ایا فرمت کردن هارد بصورت متوالی اختلالی یا مشکلی برای هارد داره یا نه؟ ایا بستن فن زیر هارد دمای هارد رو پائین می اره؟با سپاس از مدیران سایت

Shahryar
11-04-07, 20:03
چه چیزی عمر هارد رو کم می کنه؟ایا فرمت کردن هارد بصورت متوالی اختلالی یا مشکلی برای هارد داره یا نه؟ ایا بستن فن زیر هارد دمای هارد رو پائین می اره؟با سپاس از مدیران سایت

سلام عزیزم خوبی ؟

ببین عزیز در مورد سوال اولتون باید بگم که عمر هارد اگه درست باهاش رفتار کنی چیزی حدود 15 سال هم میتونه باشه ! اما تحت شرایطی مثلا در هنگامی که روشن هست سیستم شما یک دفعه پورت برقش را نکشی و از این جور کار ها ...

دیگری اینه که بد سکتور بگیره و در بعضی از سکتور ها مشکل پیدا کنه که به مرور زمان با زیاد تر شدن سکتور های خراب هارد از بین میره .

از همه مهم تر ضربه نخوردن به هارد !!!! اینکه دارم میگم بد ترین دلیل خراب شدن هارد دیسک هست !

نه فرمت کردنش خیلی بد نیست اگه شما روی سکتور های خراب پارتیشن بدی نکنید !

ببین فنی میتونه موثر باشه که چسبیده به هارد دیسک باشه ! شما میتونی روش احتمال زیاد پیچ کنی و یا یکم با فاصله توی کیس پیچ کنی ...

سوالی باشه در خدمتم ...

قربانت شهریار:1. (26):

Mehdi_Full
11-04-07, 21:41

دوست عزیز در مورد دوم سوالت (بستن فن زیر هارد) باید خدمتت بگم كه بهترین روش برای خنك كردن هارد بستن فن زیر هارد هست كه قیمتی هم نداره (2000 تومن) كه قبلا دو فنه بود اما الآن یك فن هم اومده تو بازار
یه تجربه :
قبلا یه هارد مكستور ساتا داشتم كه وقتی اومدم پارتیشن بندی كنم و تقریبا 10-15 دقیقه نبود كه داشت پارتیشن میكرد دست زدم روی هارد و دیدم داغ شده گفتم شاید عادی باشه
بعد از نیم ساعت هارد طوری داغ شد كه شاید باور نكنی دیگه نمیشد بهش دست بزنی و دست میسوخت
سریع خاموشش كردم و فردای اون روز بردمش گارانتی
وقتیكه رفتم گارانتی دیدم كه گفتن هارد مشكل داره و یه هارد آكبند دیگه بهم دادن
اومدم رو این یكی هارد پارتیشن بندی و كار كنم كه دیدم اینم دقیقا مثل همون اولیه
با سوال و گشت تو اینترنت و زنگ به گارانتی به این نتیجه رسیدم كه یه فن ببندم زیرش و همین كار رو هم كردم
بعد از بستن فن با ناباوری دیدم كه هارد نه تنها داغ نشد بلكه سرد هم بود با اینكه بیش از 2-3 ساعت باهاش كار كرده بودم
از اون به بعد تو تمام سیستمهایی كه جمع میكنم همراه باهارد یه فن هم میخرم و دیگه میشكلی هم پیدا نمیكنم
به شما هم این تجربه رو پیشنهاد میكنم:1. (26):
موفق باشی

M A H R A D
12-04-07, 15:14
من هم با آقامهدی موافقم که برای هارد حتما یه فن بگیرید ... ( قیمتش هم خیلی ارزونه)

در مورد عوامل کوتاه شدن عمر هارد هم بنده با شهریار جان موافقم. Only the registered members can see the link