PDA

مشاهده نسخه کامل : فاکتورهای مهم در انتخاب مادربرد برای آورکلاک

bill geits
03-01-10, 19:44
سلام
من گاهی می بینم که دوستان می گن فلان مادربرد برای آورکلاک خوبه و فلان مدل نه . می خواستم ببینم باید چه فاکتورهایی رو مد نظر قرار بدیم و یک مادربرد رو با اون فاکتور ها بسنجیم که تا چه میزان برای آور مناسبه ؟

Xtreme
03-01-10, 19:58
سلام ..

به نظر من " انتخاب یک برد برای اورکلاک " به دید یک کاربر بستگی داره. ( حدودی البته چون معیار هایی هست که بعنوان اصول باید رعایت بشه )

بطور کلی این معیار ها همیشه مد نظر هست :

قابلیت های ویژه در بایوس مثل قابلیت های افزایش فرکانس , افزایش ولتاژ با مقادیر مناسب ( مثلا یک برد هست که 1 ولت 1 ولت میره یکی دیگه هست 0.5 واحد میره جلو , مسلما این دو تا تفاوت دارن ) , جلوگیری از افت ولتاژ , بررسی دما و ...
مدار تغذیه مناسب همراه با قطعات با کیفیت در بخش پردازنده , رم و پل شمالی
استفاده از خنک کننده مناسب در مدارات تغذیه و پل شمالی
مجموعه با کیفیت قطعات بکار رفته در کل مادربورد ( این قضیه خیلی ریز میشه مثلا حتی قطر مسیر های عبوری جریان که معمولا در برد های رده پایین خیلی ضعیف هست )
در نهایت امکانات ویژه که سازندگان روی برد تعبیه می کنن مثل دیباگر , ریست CMOS بصورت اتوماتیک , کلید های خودکار اورکلاک و ..

موارد بالا به نظر من جزو اصول هست و معمولا رعایت میشه . اما همانطور که در بالا اشاره کردم به دید کاربر هم بستگی داره و اینکه کاربر حرفه اس هست یا نه. بعنوان مثال شما ممکنه بردی داشته باشی که توی بایوسش نتونی بیشتز از 1.4 ولت به پردازنده بدی. اونوقت مجبوری که خودت دست به کار بشی و برد رو مود کنی. البته نمیشه به چنین بردی گفت برد اورکلاک بلکه تنها دید کاربر رو میشه دید اورکلاکی خوند.

در نهایت برد های ویژه اورکلاک همانطور که اشاره کردم بطور معمول باید 5 مورد بالا رو در اختیار داشته باشن.
بقیه موارد میشه جزئیات که ممکنه روی برد های متفاوت از سازندگان متفاوت پیدا بشه یا نشه ( مثلا تعداد فاز های مدار تغذیه پردازنده که البته مورد بسیار مهمیه اما برای پردازنده های فعلی مثلا تا مقدار n کفایت می کنه و دیگه بکار بردن مدار تغذیه 5n یا 10n تفاوتی تو قابلیت اورکلاک نمی کنه و بیشتر جنبه تبلیغاتی داره )

موفق باشی ..

bill geits
03-01-10, 20:09
میشه یه کم ساده تر توضیح بدید . البته توضیح خوبی بود

Xtreme
03-01-10, 20:11
کدوم قسمتش رو ساده تر توضیح بدم ؟
فکر می کنم ساده بود. ریز نشدم وگرنه میشه برای هر کدوم از اون 5 مورد چند صفحه مطلب نوشت ..
باز اگر فکر می کنید جایی نا مفهومه بگید تا بیشتر توضیح بدیم.

masoomiyat
03-01-10, 22:53
شما دو تا مین یکی سطح پایین و دیگیری سطح بالا و high end مثل EVGA X58 3Way SLI رو از نمای ظاهری مقایسه کن متوجه منظور Xtreme عزیز میشید.

bill geits
04-01-10, 00:37
سلام ..

به نظر من " انتخاب یک برد برای اورکلاک " به دید یک کاربر بستگی داره. ( حدودی البته چون معیار هایی هست که بعنوان اصول باید رعایت بشه )

بطور کلی این معیار ها همیشه مد نظر هست :

قابلیت های ویژه در بایوس مثل قابلیت های افزایش فرکانس , افزایش ولتاژ با مقادیر مناسب ( مثلا یک برد هست که 1 ولت 1 ولت میره یکی دیگه هست 0.5 واحد میره جلو , مسلما این دو تا تفاوت دارن ) , جلوگیری از افت ولتاژ , بررسی دما و ...
مدار تغذیه مناسب همراه با قطعات با کیفیت در بخش پردازنده , رم و پل شمالی
استفاده از خنک کننده مناسب در مدارات تغذیه و پل شمالی
مجموعه با کیفیت قطعات بکار رفته در کل مادربورد ( این قضیه خیلی ریز میشه مثلا حتی قطر مسیر های عبوری جریان که معمولا در برد های رده پایین خیلی ضعیف هست )
در نهایت امکانات ویژه که سازندگان روی برد تعبیه می کنن مثل دیباگر , ریست CMOS بصورت اتوماتیک , کلید های خودکار اورکلاک و ..

موارد بالا به نظر من جزو اصول هست و معمولا رعایت میشه . اما همانطور که در بالا اشاره کردم به دید کاربر هم بستگی داره و اینکه کاربر حرفه اس هست یا نه. بعنوان مثال شما ممکنه بردی داشته باشی که توی بایوسش نتونی بیشتز از 1.4 ولت به پردازنده بدی. اونوقت مجبوری که خودت دست به کار بشی و برد رو مود کنی. البته نمیشه به چنین بردی گفت برد اورکلاک بلکه تنها دید کاربر رو میشه دید اورکلاکی خوند.

در نهایت برد های ویژه اورکلاک همانطور که اشاره کردم بطور معمول باید 5 مورد بالا رو در اختیار داشته باشن.
بقیه موارد میشه جزئیات که ممکنه روی برد های متفاوت از سازندگان متفاوت پیدا بشه یا نشه ( مثلا تعداد فاز های مدار تغذیه پردازنده که البته مورد بسیار مهمیه اما برای پردازنده های فعلی مثلا تا مقدار n کفایت می کنه و دیگه بکار بردن مدار تغذیه 5n یا 10n تفاوتی تو قابلیت اورکلاک نمی کنه و بیشتر جنبه تبلیغاتی داره )

موفق باشی ..

منظورتون از مورد یک اینه که در حوزه نرم افزاری ( بایوس ) امکانات و قابلیت های تغییر زیادی داشته باشه ؟ بعد اگه اشتباه نکنم همه مین های جدید حتی ارزون ترین هاشون قابلیت تغییر فرکانس و ولتاژ رو دارن . در مورد تفاوت ولتاژ مثال زدید و گفتید که در مین های آور دوست ، به میزان مقادیر کوچک تری میشه ولتاژ رو تغییر داد اما در مورد فرکانس چی ؟ چه تفاوتی هست ؟ جلوگیری از افت ولتاژ رو یه کم توضیح بدید ؟ یا بررسی دما . یعنی مادربردهای آوردوست ، دقت بیشتری در محاسبه دما دارن ؟

در مورد دوم این واژه با کیفیت یه کم مبهمه ! کیفیت رو اینجا چی تعریف می کنید ؟ یه چیزایی بچه ها می گفتن در مورد برق 4 پین و ... در این مورد دوم صدق می کنه ؟

مورد پنجم که همش برام سواله !
دمت گرم زیاد شد اما واقعا نیاز دارم با آورکلاک خوب آشنا بشم

Xtreme
04-01-10, 01:11
1. در مورد بایوس ..

ببین دوست من .. مهمترین نکته توی اورکلاک شاید داشتن یک بایوس قدرتمند با قابلیت های ویژه باشه. حالا این قابلیت ها می تونه در انوع مختلف دیده بشه. ساده ترین حالتشون امکاناتی برای تغییر فرکانس پایه و تغییر ولتاژ هست. درسته ممکنه شما مادربورد های رده پایینی را دیده باشید که امکان تغییر فرکانس را دارند و می توانید تا حدی آن را تغییر داده و در نتیجه به میزان مطمئنی از اورکلاک برسید. اما به محض اینکه به محدودیت برسید اولین راه حل استفاده از ولتاژ هست. حالاباید دید مادربورد این قابلیت رو داره یا خیر.
بر اساس نوع سلیقه سازنده این مورد فرق می کنه. ممکنه قابلیت تغییر ولتاژ را بگذارن و ممکن هم هست نگذارن. اما حالت منطقی اینه که برای مادربورد های رده پایین این ویژگی رو نگذارن.
حالا بر فرض مثال تغییر ولتاژ هم وجود داشته باشه. گاهی بر اساس نوع قطعه کنترلر تغییرات ولتآز محدود میشه . بعنوان مثال شما ممکنه مادبوردی از یک برند با چیپ P45 ببینید که در آن فقط می توانید تا 1.4 ولت به پردازنده بدهید , اما در برند دیگر این مقدار تا 1.5 ولت باشد. معمولا این محدودیت سخت افزاری است یعنی خود چیپ کنترلر تونایی در اختیار قرار دادن ولتاژ بیشتر از این را ندارد.
غیر از تغییر در فرکانس و ولتاژ ( که البته خود شامل ولتاژ پردازنده , رم و پل شمالی و چند مورد دیگر نیز می شود که هر یک در بالا بردن پتانسیل اورکلاک کمک مهمی می کنند. ) موارد دیگری هم وجود دارد. مثلا تغییرات تایمینگ حافظه ها. گاهی این تغییرات بسیار جزئی است و تنها به 4 یا 5 مورد اصلی خلاصه می شود. گاهی این تغییرات به قدری دقیق است که شما بیش از 10 مورد تایمینگ متفاوت را مشاهده می کنید که هر یک قابل تغییرند. مسما چنین امکانی تنها در برد های رده بالا دیده می شود.
در مورد آن مسئله جلوگیر از افت ولتاژ هم باید بگم که بحثی است به اسم Voltage Drop . بعنوان مثال شما در بایوس مقدار 1.4 ولت را برای پردازنده Set می کنید اما در ویندوز و یا در هنگام لود این مقدار به 1.35 افت پیدا می کند. این افت باعث می شود پتانسیل اورکلاک کاهش پیدا کند. ویژگی خاصی در بایوس قرار می دهند که تونایی ثابت نگه داشتن ولتاژ تنظیم شده را در مقدار مورد نظر داشته باشد. در مورد اینکه چگونه این عمل انجام می شود فعلا بحث نمی کنیم و فقط همین نکته کافی است که این گزینه می تواند جلوی افت ولتاژ را بگیرد. ( البته باز هم نه بطور صد در صد )
در مورد تغییرات فرکانس هم معمولا یک واحد یک واحد برای همه برد ها ثابت است.

2. در مورد قطعات با کیفیت ..

خب این مورد رو بیشتر حرفه ای های الکترونیک متوجه میشن. ( تعمیر کار ها معمولا ) بعنوان مثال نوع خازن استفاده شده , نوع MOSFET های استفاده شده , نوع چوک در مدارات تغذیه تا حتی مسایلی چون نوع کانکتور های تغذیه 4 پین و 8 پین و کیفیت اونها ( در موارد بسیاری دیده شده بدلیل حرارت ایجاد شده کانکتور دوب شده ) . موارد ی از این دست بر می گرده به کیفیت قطعات بکار رفته روی برد. ما یه دوست تعمیر کاری داریم , معمولا اولین چیزی که ازش ایراد می گیره نوع MOSFET ها و خازن هاس !

3. مورد پنجم ..

یکسری سازندگان میان روی برد امکاناتی رو تعبیه می کنن تا کاربر هنگام اورکلاک راحت تر باشه. بعنوان مثال دیباگری روی برد می گذارن که با کدی که نشون میده وضعیت سیستم رو مشخص می کنه. بر اساس اون می تونید بفهمید که مثلا کدام قطعه در اورکلاک محدودیت ایجاد کرده. یا مثلا وقتی شما تنظیماتی رو توی بایوس اعمال می کنید مادربورد چند بار امتحان می کنه و اگر نتونه با تنظیمات Set شده بالا بیاد بصورت اتوماتیک بر می گرده به آخرین تنظیم سالم یا تنظیم Default. یا دیگه روی مادربورد های خیلی حرفه ای نقاطی رو مشخص می کنن که از طریق اونها و با استفاده از یک مولتی متر می تونید بصورت مستقیم ولتاژ رو بخونید. (دیگه لازم نباشه با نرم افزار ببینید که احتمال خطاداشته باشه )

امیدوارم کامل بوده باشه ..
باز اگر سوالی بود من و دیگر دوستان در خدمتیم .

موفق باشی ..

HoSsEiN.iR
04-01-10, 03:19
درود

فرمایشات Xtreme جان کاملا بی نقص و عالی بود
حلا من یه توضیح کوچیک دیگه درباره مورد پنجم عرض میکنم
در بسیاری از مادربرد های امکانات ویژه ی از سوی سازندگان روی مادریرد اعمال شده برای آورکلاک راحت تر و بدون ضرر برای مادربرد !! مثلا تنضیمات خاص روی بایوس بعضی از مادربرد های در اثر آورکلاک بیش از حد و ناشیانه دچار مشکل با بایوس میشوند و ممکنه بایوس آسیب جدی ببینه که تعمیر آن تا حدودی دردسر زیادی داشته باشه اما بعضی از شرکت سازنده ها تکنولوژی خاصی درون مادربرد به کار میبرند که در صورتی بایوس مشکل پیدا کند به صورت اتوماتیک بایوس قبلی ریکاوری شود حتی اگر شما بایوس را آپدیت کرده باشید

یا ممکن است سیستم دچار مشکل شود و اصلا تصویر نیارد . در این مواقع شما باید به وسیله ی جامپر CMOS روی مادربرد آن را ریست کنید و به حالت بازگشت به تنظیمات اول کارخانه در بیاورید و از نو شروع به آورکلاک کنید اما بعضی از شر کت سازنده ها تکنولوژی در مادربرد ها قرار میدهند که شما می توانید با خاموش کردن سیستم و دوباره روشن کردن آن سیستم را بالا بیارید و تنظیمات آور شما همچنان باقی می ماند و از بین نمیرود فقط غیر فعال میشود شما با این کار می توانید مشکل را در قسمت آور پیدا کنید و بعد از save کردن به ادامه آور بپردازید

در ضمن اگر میخواهید درباره کیفیت قطعات مادربرد ازجمله MOSFET , Chock و ... اطلاع بیشتر پیدا کنید به این لینک مراجعه فرمایید
Only the registered members can see the link

--------------
موفق باشید :give_rose:

bill geits
04-01-10, 10:53
سپاسگذارم . یه کم مطالعه بکنم اگه به سوال جدیدی برخوردم ( که احتمالش زیاده ) برمی گردم

lorn
04-01-10, 20:03
از دوستان يه سوال در همين باره داشتم

براي مثال مين كه در گزينه هاي بايوس قسمت fsb تا گزينه 500 داشته باشه
مي شه گفت اين مادر برد يك مادر برد اوركلاك هست ؟

اين سوال رو جواب بدين تا سوال بعدي كه شديدا وابسته به جواب اين سوال هست رو مطرح كنم

vandelin
04-01-10, 21:04
از دوستان يه سوال در همين باره داشتم

براي مثال مين كه در گزينه هاي بايوس قسمت fsb تا گزينه 500 داشته باشه
مي شه گفت اين مادر برد يك مادر برد اوركلاك هست ؟

اين سوال رو جواب بدين تا سوال بعدي كه شديدا وابسته به جواب اين سوال هست رو مطرح كنم

سلام
صرفا نه اینکه یه بورد قابلیت تنظیم fsb تا 500 رو داشته باشه , بشه گفت برای اورکلاکه . اوا باید منظور از اورکلاک رو در نظر داشت که چیه ؟ خیلی از بورد های معمولی مثل p31 گیگا محدودیت اسمی تو تنظیم fsb ندارن ولی این مقادیر تقریبا ناکارا هستن و به این موضوع که قصد شما از اورکلاک چیه بر میگرده .
ضمن اینکه موجد بودن فاکتور های بسیار دیگه ای در بایوس به این امر مربوط میشه مثل تنظیمات clock skew که ممکنه یه بورد قابلیت تنظیم fsb تا 600 رو هم داشته باشه اما حتی امان تغییر همین فاکتور رو هم نداشته باشه .
یا نکته دیگه مثلا مقدار تنظیمات ولتاژ هاست , مثلا برای همون بورد گیگا امکان تنظیم ولتاژ پردازنده با مقادیر 0.25 هست ولی این روند تا مقدار 1.6 ولت هست و بعد از اون تنها گزینه های 1.8 وتل و به ترتیب با مقادیر 0.1 در اختیار قرار میگره که نشون دهنده این موضعه که این بورد برای اورکلاک سنگین نیست .
البته معمولا هم بورد های midrange به بالا اکثرا دارای تنظیمات مورد نیز هستن و اینجا بیشتر صحبت بین سیاست تولید بکار رفته در تولید یه بورد که مثلا در بورد dfi یا فاکسکان تنظیمات بسیرای برای تغییر دستی موجوده .
در کل به نظرم یک بورد بیشتر نسبت به انتظار یا استفاده ای که ازش میشه باید گفت که بورد اورکلاک هست یا نه.

lorn
04-01-10, 22:23
ga-m56s-s3 برد مذكور هست

كه با اپديت بايوس هم قابليت پشتيباني ار رم ها 1066 هم پيدا كرده و تا 1.6 ولت هم بصورت0.025 ولت به 0.025 رو تامين مي كنه ولي يه مشكلي هست من مي خوام بدونم اين مادر برد تا چه fsb رو ساپورت مي كن اخرين گزينه كه 500 هست ولي مي گم من تا 250 بيشتر نتونستم بگيرم البته در هنگام اور تا240 و هنگاميكه تمام ضرايب پردازنده رم و ........ پايين اوردم تا250 رسيد البته براي چيپ هم ميشه ولتاژ رو بالا پايين كرد

در ضمت بالا تر از اين fsb سيستم بوق ممتد مي زنه واقعا گيج شدم

lorn
06-01-10, 11:23
كسي نيست جواب سوال بالا رو بده ؟

AMD>INTEL
06-01-10, 12:04
این محدودیتی هست که همیشه وجود داره برای رسیدن به فرکانسهای بالاتر یک کولینگ خوب و خود برد باید دارای قسمت تغذیه قدرتمند هم برای رم و هم برای پردازنده باشد .

vandelin
06-01-10, 13:34
ga-m56s-s3 برد مذكور هست

كه با اپديت بايوس هم قابليت پشتيباني ار رم ها 1066 هم پيدا كرده و تا 1.6 ولت هم بصورت0.025 ولت به 0.025 رو تامين مي كنه ولي يه مشكلي هست من مي خوام بدونم اين مادر برد تا چه fsb رو ساپورت مي كن اخرين گزينه كه 500 هست ولي مي گم من تا 250 بيشتر نتونستم بگيرم البته در هنگام اور تا240 و هنگاميكه تمام ضرايب پردازنده رم و ........ پايين اوردم تا250 رسيد البته براي چيپ هم ميشه ولتاژ رو بالا پايين كرد

در ضمت بالا تر از اين fsb سيستم بوق ممتد مي زنه واقعا گيج شدم

به نظرم سوالتون رو تو این تاپیک مطرح کنید دوستان بیشتری راهنمای میکنند .
و در ضمن FSB فقط در پلتفرم اینتل بکار میره که مسیر ارتباطی پل شمالی و پردازنده هست . در سیستم های مبتنی بر AMD از واژه HT استفاده میشه .

بحث و تبادل نظر پیرامون اورکلاکینگ سیستم های AMD (Only the registered members can see the link)

lorn
07-01-10, 14:34
این محدودیتی هست که همیشه وجود داره برای رسیدن به فرکانسهای بالاتر یک کولینگ خوب و خود برد باید دارای قسمت تغذیه قدرتمند هم برای رم و هم برای پردازنده باشد .ام در مورد كولينگ تو تاپيك amd هم هست من گزاشتم تو بالك دماي cpu شده بود 5 در حالت بي كار و با 700 mhz
اور و فكر نكنم دماي فاز ها هم بيشتر از اين رفت باشه

به نظرم سوالتون رو تو این تاپیک مطرح کنید دوستان بیشتری راهنمای میکنند .
و در ضمن FSB فقط در پلتفرم اینتل بکار میره که مسیر ارتباطی پل شمالی و پردازنده هست . در سیستم های مبتنی بر AMD از واژه HT استفاده میشه .

بحث و تبادل نظر پیرامون اورکلاکینگ سیستم های AMD (Only the registered members can see the link)و اما بنده تفاوت بين ht , fsb رو مي دونم شما اگه مي توني راه حل ارائه بده .
شما اگه به تاپيك Amd هم بريد من مشكل رو مطرح كردم كسي جواب نداد .

با تشكر

vandelin
07-01-10, 17:14
و اما بنده تفاوت بين ht , fsb رو مي دونم شما اگه مي توني راه حل ارائه بده .
شما اگه به تاپيك Amd هم بريد من مشكل رو مطرح كردم كسي جواب نداد .

من دیدم کسی جواب شمارو نداد و شما هم دوباره پست دادید منم فقط گفتم که شاید و اگر شاید پستتون تو جای مربوطه ادامه پیدا کنه به جوابتون برسید . تو تاپیک amd هم سوال های بی جواب زیاد هست , متوجه سوال شما نشده بودم . هرچند مطمئنا اون تاپیک و تاپیک های ماشبه رو مطالعه کنید خودتون به جوابتون میرسید .

خوشحالم که تفاوت این دو رو هم میدونید چون خودم اصلا و ابدا در مورد amd نمیدونم وگرنه شک نکنید جواب سوالتون رو میدادم .
درضمن اینکه گفتم تو اون تاپیک مطرح کنید منظورم شما نبودی . بیشتر منظورم این بود که دوستان جوابتون رو بدن .