PDA

مشاهده نسخه کامل : معماری جدید اینتل : Nehalem

Shahryar
03-04-07, 15:55
شرکت به اینتل به عنوان بزرگترین شرکت سازنده ی ریز پردازنده در دنیا از سری جدید پردازنده رومیزی خود پرده برداری کرد . نام این سری پردازنده ها " Nehalem " می باشد .

سری جدید پردازنده های اینتل توانایی های خیره کننده و قدرته فوق العاده ای دارد که میتواند هر کاربری را به خود جذب کند . این نسل جدید که رقیب تازه ای برای Power House شرکت ای ام دی محسوب می شود به صورت یک CPU/GPU کار میکند یعنی در واقع توانایی پردازش گرافیکی با سرعت بسیار بالایی را در کنار پردازندش های اصلی دارد در بیان ساده تر میکند کار یک ابر پردازنده و یک کارت گرافیک بسیار پر قدرت را انجام دهد . اینتل اعلام کرد این نسل از پردازنده های خود دارای تکنولوژی جدیدی به نام point-to-point می باشند که مانند Hyper-Transport شرکت ای ام دی کار میکند و کاهش کارایی که پردازنده های اینتل در سری های قبل به دلیل نداشتن ارتباط مستقیم بین پردازنده با حافظه داشتند را از بین میبرد و کارایی بهتری بدست خواهد آمد .

از دید سازندگان جدید این معماری جدید تفاوت سرعت و قدرت این نسل همان مقدار است که معماری Core و Net Brust با هم تفاوت داشتند . معماری جدیدی اینتل دارای امکانات فوق العاده ای از جمله داشتن مموری کنترلر مجتمع و جدا نبودن آن از پردازنده .

از جمله خصوصیت بارز این سری ، جدا نبودن و یکپارچه بودن هسته ها می باشد . یعنی یک پردازنده چهار هسته ای این سری دیگر از دو پردازنده ی دو هسته ای تشکیل نشده و به صورت یکپارچه با کش هایی مشترک ساخته شده است . لازم به ذکر است پردازنده های 8 هسته ای اینتل بر مبنی این معماری ساخته خواهد شد. البته قرار بود این نسل از پردازنده های اینتل قبل از سری Core 2 وارد بازار میشد اما اینتل با به تعلیق در آوردن آن توانست قدرت بیشتری به آن بدهد . گفتنی است این پردازنده سرعتی بالای 10 گیگا هرتز دارد .

قرار است این پردازنده های فوق العاده با تکنولوژی ساخت 45 نانومتری در سال 2008 ، با نام "Nehalem " و در سال 2009 با تکنولوژی 32 نانومتری با نام هسته ی "Westmere " به بازار عرضه خواهد شد.

منبع : سایت اصلی شهر سخت افزار (Only the registered members can see the link)

نویسنده : بنده حقیر :1. (29):

موفق باشید
شهریار:1. (11):

M A H R A D
03-04-07, 18:29
سری جدید پردازنده های اینتل توانایی های خیره کننده و قدرته فوق العاده ای دارد که میتواند هر کاربری را به خود جذب کند . این نسل جدید که رقیب تازه ای برای Power House شرکت ای ام دی محسوب می شود به صورت یک CPU/GPU کار میکند

دیدی گفتم اینتل خاموش نمیشینه !! Only the registered members can see the link

یکپارچگی هسته ها ، کش بالا ، فرکانس کاری بالا ، ویژگی Point 2 Ponit ، چهل و پنج نانومتری ، هشت هسته ای ... دیگه چی میخوای ؟ Only the registered members can see the link

( خودمونیما ولی بد جوری جوگیر شدم !!!) Only the registered members can see the link

M A H R A D
03-04-07, 18:42
یک نکته رو لازم میدونم بگم :

پردازنده های Nehalem از سوکتهای جدیدی موسوم به سوکت B استفاد خواهند کرد که قبلا توی تاپیک " تقابل سوکتها" توضیح داده بودم که حالا بصورت نقل قول در میارم :

کمپانی اینتل قصد دارد تا در سال 2008 میلادی، دو سوکت جدید برای پردازنده های خود که از معماری Nehalem بهره می برند، به بازار عرضه کند. از طرف دیگر، رقیب اینتل یعنی AMD نیز سوکت جدیدی به نام AM3 را در پیش رو دارد.

دو سوکت جدید اینتل عبارتند از Socket B و Socket H که در این نوشتار به مقایسه اجمالی سوکت B و AM3 می پردازیم.

یکی از سوکتهای جدید اینتل، Socket B است که از نوع LGA1366 می باشد. این سوکت دارای Contact Pad های بسیاری است که دلیل آن وجود IMC ( Integrated Memory Controller) بر روی خود پردازنده است. یعنی اینتل کنترلر حافظه را در خود پردازنده جای داده است. در مقابل نیز، سوکت AM3 بسیار شبیه سوکت 940 می باشد.

طبق آخرین اخبار، اولین پردازنده کمپانی اینتل که بر روی سوکت B نصب خواهد شد، پردازنده Bloomfield می باشد که این پردازنده زیر مجموعه ای از خانواده پردازنده های Nehalem است. در سویی دیگر، اولین پردازنده 45nm کمپانی AMD نیز روی سوکت AM3 نصب خواهد شد. گفتنی است که اولین پردازنده 45nm شرکت AMD در اواسط سال 2008 میلادی به بازار عرضه خواهد شد.

هر دو سوکت B و AM3 از رمهای DDR3 با باس های 1066 و 1333 و 1600 پشتیبانی خواهند کرد. ضمن اینکه کمپانی های Intel و AMD هر کدام به ترتیب از تکنولوژی های CSI و HyperTransport برای ارتباط (InterConnect) بهره خواهند برد.

Shahryar
03-04-07, 18:55
دیدی گفتم اینتل خاموش نمیشینه !! Only the registered members can see the link

یکپارچگی هسته ها ، کش بالا ، فرکانس کاری بالا ، ویژگی Point 2 Ponit ، چهل و پنج نانومتری ، هشت هسته ای ... دیگه چی میخوای ؟ Only the registered members can see the link

( خودمونیما ولی بد جوری جوگیر شدم !!!) Only the registered members can see the link

واقعا داره بازار و تکنولوژی فوق العاده میشه . حالا دیگه نمیتونم به قطع بگیم که Power House بهترینه الان بحث سر این دوتاست البته قطعا ای ام دی مشخصات بیشتری راجع به Power House منتشر خواهد کرد تا مقایسه ها و رقابت شروع بشه . من فکر کنم ای ام دی بتونه بهتر کار کنه چون برای کار های گرافیکیش از ATI استفاده میکنه اما اینتل هنوز نتونسته نظر انویدیا را جذب کنه...

موفق باشید
شهریار:1. (26):