PDA

مشاهده نسخه کامل : مدل های مادربورد گیگابایت؟ (تشریح ویزگیهای مادربرد با توجه به حروف بکار رفته در مدل آن)

germ
01-01-10, 14:27
کسی میونه در مدل های مادربورد گیگابایت قسمت آخر به چه معنیست؟ Part1 - Par2 - Part3
مثلا UD5P یا UD3H
مربوط به تکنولوژی یا ساپورت سخت افزاری خاصی میشه
یا سرکاریه؟؟ :lol:

nasiban
01-01-10, 15:45
کسی میونه در مدل های مادربورد گیگابایت قسمت آخر به چه معنیست؟ Part1 - Par2 - Part3
مثلا UD5P یا UD3H

من میدونم که حروف UD مخفف Ultra Drouble یا همون تکنولوژی کاهش حرارات و مصرف توان کمتر و بهینه سازی انرژی (البته به نقل از گیگابیت) است .

حرف P مربوط برد هایی میشه که دارای پشتیبانی از کراس فایر هستند یعنی حداقل 2 اسلات PCIE دارند .

و حرف R در آخر نام برد به معنای پشتیبانی کامل از فناوری Raid است .

مابقی رو اساتید زحمت بکشن .

rezaaghili
01-01-10, 18:13
UD رو درست گفتید ول
فکر نکنم حرف p اینی باشه که گفتید
چون مالدربورد منم ma770tud3p هست ولی کراس فایر و .. نداره و اصلا یه شکاف گرافیک داره
فکر کنم حرف p به معنای pluse باشه

germ
01-01-10, 18:42
اون عدد نشان دهنده چیه، مثلا UD3

nasiban
01-01-10, 21:24
UD رو درست گفتید ول
فکر نکنم حرف p اینی باشه که گفتید
چون مالدربورد منم ma770tud3p هست ولی کراس فایر و .. نداره و اصلا یه شکاف گرافیک داره
فکر کنم حرف p به معنای pluse باشه

درسته این مادربورد جدیداً عرضه شده و علت این نام گذاری رو نمیدونم ولی مثلاً دو مادربورد EP45-UD3R , EP45UD3P تنها تفاوتشون در همین حرف R , P هست که نشانگر همون اسلات PCIE 4x اضافه تر روی برد هست .

nasiban
01-01-10, 21:25
اون عدد نشان دهنده چیه، مثلا UD3

این حروف به طور کلی نشانگر نسل تولید مادربورد و تکنولوژی به کار رفته هست که فکر میکنم عدد 3 مفهوم نسل سوم را دارد .

و نکته دیگه ای که باید ذکر کنم حرف T قبل از خط تیره ست که به معنای پشتیبانی از حافظه های DDR3 میباشد

M A H R A D
01-01-10, 23:30
مثلا UD5P یا UD3H

سلام

بله، هر حرف معنی خاصی داره. ولی گیگابایت در این دو مورد اخیر (یعنی H و P) زیاد شفاف سازی نکرده!

به هر حال حرف P میتونه به خاطر وجود یک یا چند ویژگی زیر باشه:

SidePart Memory
اسلات اضافی PCI-E
TPM
کولینگ پیشرفته تر چیپست

حرف H هم میتونه برای HDMI استفاده بشه.

و اما برای مدلهای دیگه (مثل سری P35 و امثال اون ) :

حرف E مثل EP35 : بیانگر Energy Saver

حرف C مثل P35C : بیانگر Combo (داشتن اسلات رم DDR2 + DDR3 ) ا

حرف R مثل P35R : بیانگر RAID

حرف L مثل P35L : بیانگر Light (مشابه مادربردهای سری R هست با این تفاوت که RAID نداره + چیپ صوتی پائین‌تر)

حرف P مثل P35P : بیانگر Pipe (استفاده از Pipe جهت کولینگ Passive) ا

مادربردهایی هم که مثلا به S4 ختم میشن یعنی چهار ویژگی از خصوصیات مادربردهای S Series گیگابایت رو دارن:

Smart, Speed, Safe, Silent

که باز هر کدوم اینا معنی خاصی دارن که میتونید در صفحه مربوط به مادربردتون، ویژگیهاش رو مشاهده کنید.

سپاس :11():

AMD>INTEL
02-01-10, 09:20
تمام شرکتها تکنولوژی خاص خودشون رو دارند . البته بعضی از شرکتها پا فشاری بیشتری میکنند . توضیحات مهراد عزیز کافی و جامع بود .

lorn
02-01-10, 09:25
اين طور كه من متوجه شدهم فرق نداره اين حروف اول بياد يا وسطيا آخر