PDA

مشاهده نسخه کامل : سی پی یو های AMD

A-750
01-01-10, 14:17
سلام
من تا امروز تو کار اینتل بودم
و در مورد سری هاش یه کم اطلاعات دارم از جمله
Dual Core - Celeron - Core2Duo - Core 2 Quad -i7 - Xeon

ولی حالا میخوام در مورد سری های ای ام دی اطلاعات جمع کنم
اینکه مثلا اتلون و فنوم چیه؟؟
معادل کدوم سری های اینتل هستن؟
ممنون

Computex
01-01-10, 15:32
سلام. لینک های زیر میتونن تا حدود زیادی شما رو راهنمایی کنند:

1. لیست کامل پردازنده های AMD از ابتدا تا کنون به همراه تمام مدلها و مشخصات. (Only the registered members can see the link)

2. مقایسه کلی تمام پردازنده های AMD از ابتدا تا کنون. (Only the registered members can see the link)

3. مشخصات و مدلهای کامل چیپ های AMD سری 700
(Only the registered members can see the link)
4. مشخصات و مدلهای کامل چیپ های AMD سری 800 (Only the registered members can see the link)

5. مقایسه کلی تمامی چیپ های AMD (Only the registered members can see the link)

با این حال باز هم اگه سوالی بود در خدمتیم.

A-750
01-01-10, 17:04
مقاله فارسی در این مورد نیست؟

nima_hl
01-01-10, 19:23
سلام
من تا امروز تو کار اینتل بودم
و در مورد سری هاش یه کم اطلاعات دارم از جمله
Dual Core - Celeron - Core2Duo - Core 2 Quad -i7 - Xeon

ولی حالا میخوام در مورد سری های ای ام دی اطلاعات جمع کنم
اینکه مثلا اتلون و فنوم چیه؟؟
معادل کدوم سری های اینتل هستن؟
ممنون

سلام

مسلما اطلاعات شما بزرگوار در مورد پردازنده‌های اینتل از خواندن یک یا چند مقاله بدست نیامده

جمع آوری اطلاعات در این خصوص به دلیل گستردگی بحث و تنوع مدل نیاز به زمان داره

برای آشنائی با مدلها و تاریخچه تولید لینکهای خوبی دوستمون زحمت کشیدن که شما با بررسی اونها میتونید تا حدودی با اسامی و گروه بندیها آشنا کنه

بعد از اون با خوندن ریویوها میتونید اطلاعات خودتون رو به مرور بالا ببرید

اما برای اینکه یه توضیح مختصر در مورد آتلون و فنوم داده باشم بازه انتخابی رو یکم تنگتر میکنم و با اطلاعات ناقص و زبان الکنم چند خطی در مورد athlon ii و phenom ii مینویسم

منظور از ii بعد از اسم مدل ، مربوط به نسل این سری میشه و در حال حاضر این سری در بازار موجود هستند و به نظر میاد شناخت این سری برای مقاصد عملی بیشتر به دردمون میخوره :wink:

phenom ii قویترین پردازنده‌های تولیدی amd برای کامپیوترهای رومیزی هستند که معمولا داخلشون 6 مگ کش سطح 3 + 512 کیلوبایت کش سطح 2 برای هر هسته دارند

برای مثال پردازنده phenom ii x4 965 دارای 6 مگ l3 و 2 مگ ( 4*512 = 2048 ) کش l2 هستش

و phenom ii x2 550 هم از 6 مگ l3 و 1 مگ ( 2*512 = 1024 ) کش l2 استفاده میکنه

همونطور که ملاحظه فرمودید x4 و x2 در نام مدل نسان دهنده تعداد هسته‌های هر پردازنده هستش و همینطور کش l3 در این دو مدل برابر هستش

تعداد کمی از اعضای این خانواده که در بازار هم زیاد متعارف نیستند به جای 6 مگ کش l3 ، از 4 مگ کش استفاده میکنند ( مدل این سری 4 مگی 8xx هستش برای مثال phenom ii x4 810 )

سری athlon ii هم تقریبا ساختاری مشابه phenom ii دارند با این تفاوت که اون کش l3 از داخلشون حذف شده

برای مثال athlon ii x4 620 دارای کش l3 نیست و ۴ کش 512 کیلو بایتی l2 دارد (‌ مجموعا ۲ مگ )

و athlon ii x2 240 به همون ترتیب قبل ۱ مگ کش l2 داره

البته توجه داشته باشید که تا اینجا به دلیل ثابت بودن 64+64 کیلوبایت کش سطح یک در تمامی پردازنده‌های بالا به اون اشاره نشده و کلیه پردازنده‌ها این مدل کش را نیز دارا میباشند

پیدا کردن معادل intel در محصولات amd :

چون محصولات هر شرکت دارای ساختار و محندسی داخلی متفاوتی هستش هیچ جدول 100٪ صحیحی برای مقایسه محصولات این دو شرکت نمیشه رسم کرد

چون ممکنه در کارهای متفاوت بازده هر پردازنده متفاوت باشه ولی میشه با برنامه‌های بنچمارک به تخمین خیلی خوب رسید

شخصا به برنامه performance test به دلیل جامع بودن تستهائی که انجام میده اطمینان دارم

برای معادل گیری عمومی اکثرا از سایت این محصول استفاده میکنم

Only the registered members can see the link

برای مثال برای پیدا کردن معادل q9550 اینتل اون رو در لیست پیدا میکنم

سپس در ستونهای نزدیک به دنبال محصول amd که پرفورمنسی نزدیک به پردازنده مورد نظر داره میگردم

در اینجا میبینید که phenim ii x4 965 طبق این تست قدرتی نزدیک به q9550 داره

دقت داشته باشید که در بعضی کاربردها ممکنه اختلاف این دو پردازنده بیش از این تست باشه ولی این اختلاف طبق تجربه شخصی آنچنان چشمگیر نیست

البته درون سایت جدول تکست کلیه پردازنده‌ها هم وجود داره که میتونید با سرچ درون اون خیلی سریعتر به جواب برسید

امیدوارم در آینده بتونم از تجربیات و اطلاعات شما در مورد پردازنده‌های intel استفاده کنم

باز اگر سئوالی بود بفرمائيد :give_rose:

bill geits
01-01-10, 23:29
نیما جان چند تا مطلب
اول اگه میشه پیغام خصوصیم رو جواب بده
دوم عزیز این سی پی یوهای athlon طبق گفته شما کش لایه سه ندارن پس چرا تو این عکس کش لایه سه رو دو مگ نشون میده ؟ یا چون این ii نداره این طوریه ؟
بعد راجع به این لینکی که دادی اول بگم که جالب بود ممنون
اما من سی پی یوی خودمو که توش پیدا کردم = e5300 اون رو از e7200 قوی تر زده بود :
در حالی که این سی پی یو یه 30 تومنی از سی پی یوی من قوی تره و از روی اسمش هم بهش می خوره که قوی تر باشه از سی پی یوی من.

در مورد این جمله تون :
شخصا به برنامه performance test به دلیل جامع بودن تستهائی که انجام میده اطمینان دارم
من متوجه نشدم . دارید از یک نرم افزار حرف میزنید یا چیزه دیگه ؟
ببخشید زیاد شد . قربونت برم ممنون که جواب می دی

nima_hl
02-01-10, 02:36
نیما جان چند تا مطلب
اول اگه میشه پیغام خصوصیم رو جواب بده
دوم عزیز این سی پی یوهای athlon طبق گفته شما کش لایه سه ندارن پس چرا تو این عکس کش لایه سه رو دو مگ نشون میده ؟ یا چون این ii نداره این طوریه ؟
بعد راجع به این لینکی که دادی اول بگم که جالب بود ممنون
اما من سی پی یوی خودمو که توش پیدا کردم = e5300 اون رو از e7200 قوی تر زده بود :
در حالی که این سی پی یو یه 30 تومنی از سی پی یوی من قوی تره و از روی اسمش هم بهش می خوره که قوی تر باشه از سی پی یوی من.

در مورد این جمله تون :
من متوجه نشدم . دارید از یک نرم افزار حرف میزنید یا چیزه دیگه ؟
ببخشید زیاد شد . قربونت برم ممنون که جواب می دی

عرض کردم فقط سری ii رو توضیح دادم ، چون همین 7750 دیگه تولید نمیشه و تو بازار هم به سختی ممکنه پیدا بشه

از کی تا حالا واحد قدرت تومن شده :lol:

ممکنه یک پردازنده به خاطر تکنولوژی جدیدتر گرونتر باشه مثل پردازنده‌های کم مصرف که خنک ، کم مصرف و گرون هستند

قبلا هم توضیح دادم این یه برنامه بنچمارک مثل خیلی برنامه‌های دیگه که نتیجه تستهای مختلف به صورت یک عدد در میاد که اینجا میبینید

مثلا پردازنده شما در رندر از e7200 قویتر باشی ولی در بازی ضعیفتر

فعلا دیگه خوابم اگر سئوالی رو جا انداختم بفرمائید تا فردا توضیح بدم

reza76622201
02-01-10, 07:06
توضيحات آقا نيما عالي بود. :give_rose:

AMD>INTEL
02-01-10, 09:13
برای مشاهده بازدهی پردازنده های مختلف میتونید به چارت سایت toms مراجعه کنید . به نظرم چون در برنامه های مختلف تست کرده منبع خوبی هست .

reza76622201
02-01-10, 09:51
anandtech هم تستهاي خوبي داره. لينک زير:

مي تونيد از ليستش دو تا پردازنده رو انتخاب و نظير به نظير با هم مقايسه کنيد. :11():

K1LOU
02-01-10, 16:48
مقاله فارسی در این مورد نیست؟
با سلام
توي سايت Only the registered members can see the link مقالات خوبي در مورد پردازنده هاي amd به زبان فارسي وجو د داره البته خودم امروز نتونستم سايت رو باز كنم