PDA

مشاهده نسخه کامل : تست پاور

nima_hl
27-12-09, 16:55
سلام به همه دوستان و سروران گرامی

اگر بخواهم تست کنم پاوری که روی یک سیستم نصب کردم چه وضعیتی داره باید چه کنم ؟

برای مثال یک سیستم بستم با مشخصات زیر

phenim ii 965

ati 4890 oc

با یک هارد و dvd

حالا از کجا میتونم مطمئن باشم پاور زیر فشار نیست ؟

همه ولتاژها هم در حالت استاندارد و مناسب هستند (مثلا شاخه 12 ولت 12.08 رو توی برنامه مونیتور نشون میده )و دمای هیت سینک داخل پاور هم زیاد نیست

یه ابزار یا دستگاه میخوام که وقتی این سیستم رو بستم باهاش وضعیت پاور رو تست کنم ببینم آیا پاور انتخابی برای این سیستم جوابگو هستش یا نه ( البته ممکنه همون ولتاژها و دمای پاور کاملا کفایت کنه که اگر اینجور هستش خیالم رو از این بابت راحت کنید :wink:)

در مورد دستگاههای تست پاور یکم تحقیق کردم ولی اینها اون چیزی که من میخوام نیستند ( اکثرا با ایجاد بار بر روی هر شاخه به محک زدن قدرت پاور میپردازن )

امیدوارم تونسته باشم منظورم رو بیان کنم

از اساتید گرامی بخصوص آقای مهندس عمرانی ، امید گرامی و سایر دوستان که روی این بحث مسلط هستند ممنون میشم راهنمائی کنند :give_rose:

MicroSystem
27-12-09, 19:12
درود
من يه روشي واسه خودم دارم
از سيستم انقد برق ميكشم تا سيستم آن استيبل بشه هنگ كنه يا ريست بشه بعد از روي كنتور توان مصرفي سيستم رو حساب ميكنم (تو آخرين حالتي كه هنگ نميكرد)و ميگم اين پاور انقدر توان ميتونه بده

hapalii
27-12-09, 19:41
درود
من يه روشي واسه خودم دارم
از سيستم انقد برق ميكشم تا سيستم آن استيبل بشه هنگ كنه يا ريست بشه بعد از روي كنتور توان مصرفي سيستم رو حساب ميكنم (تو آخرين حالتي كه هنگ نميكرد)و ميگم اين پاور انقدر توان ميتونه بده

سلام

روش شما که خیلی عجیب اما بر فرض درست بودن این روش چیزی که شما می فهمید اینه که توان پیک پاور شما چقدر خوب این توان که روی همه پاور ها می زنند دونستن اون انقدر مهم نیست که ادم پاور رو تست کنه مهم این که آدم بدون وقتی یک سیستم داره کار میکنه برقی که به قطعات میرسه چگونه است شاید حتی از مقدار برق هم این چگونگی مهم تر باشه چون اگر این مقدار نواسانات زیادی داشته باشه که تکلیف معلوم یا سیستم ریست میشه یا پدر یکی از قطعه ها در می یاد ولی اگر نوسانات در حد بالا نباشه آروم و بی صدا پدر قطعه رو در میاره و به مرور قطعه از بین میره اونوقت که کسی اصلا به پاور هم شک نمی کنه مهم اینه که ادم بدونه چه پاوری و با چه قدرتی با چه کیفیتی برای چه سیستمی می تونه توان مطمئن و با کمترین نواسانات رو تامین کنه.

MicroSystem
27-12-09, 20:24
سلام

روش شما که خیلی عجیب اما بر فرض درست بودن این روش چیزی که شما می فهمید اینه که توان پیک پاور شما چقدر خوب این توان که روی همه پاور ها می زنند دونستن اون انقدر مهم نیست که ادم پاور رو تست کنه مهم این که آدم بدون وقتی یک سیستم داره کار میکنه برقی که به قطعات میرسه چگونه است شاید حتی از مقدار برق هم این چگونگی مهم تر باشه چون اگر این مقدار نواسانات زیادی داشته باشه که تکلیف معلوم یا سیستم ریست میشه یا پدر یکی از قطعه ها در می یاد ولی اگر نوسانات در حد بالا نباشه آروم و بی صدا پدر قطعه رو در میاره و به مرور قطعه از بین میره اونوقت که کسی اصلا به پاور هم شک نمی کنه مهم اینه که ادم بدونه چه پاوری و با چه قدرتی با چه کیفیتی برای چه سیستمی می تونه توان مطمئن و با کمترین نواسانات رو تامین کنه.
نخير پيك نيست
ريل هست چون تست روحداقل تو 10 دقيقه انجام ميدم
مثلا يه پاور پاسكال 500 با اين روش من توان واقعيش 160 وات بود

nima_hl
27-12-09, 21:08
دوستان گرامی

بنده یک سئوال پرسیدم واضح

یه سیستم بستم و آماده شده میخوام اطمینان داشته باشم پاوری که تو کیسه راحت و بدون دردسر و بدون فشار اضافه داره کار میکنه

حالا اینکه ۱۰ تا فن بهش وصل کردم تا ریست شد دلیل نمیشه که از اول هم مشکلی نداشته باشه

هپلی جون شما میان وسط تاپیک من ، جواب دوستمون رو میدی مطمئن باش زبون من از شما درازتره :lol:

جواب منو بده که وقتی میگم 470 وات نگی کمه ، یه مدرک بزارم جلوت بگم به دلیل این مدرک کم نیست :wink:

Moein
27-12-09, 22:00
دوستان گرامی

بنده یک سئوال پرسیدم واضح

یه سیستم بستم و آماده شده میخوام اطمینان داشته باشم پاوری که تو کیسه راحت و بدون دردسر و بدون فشار اضافه داره کار میکنه

حالا اینکه ۱۰ تا فن بهش وصل کردم تا ریست شد دلیل نمیشه که از اول هم مشکلی نداشته باشه

هپلی جون شما میان وسط تاپیک من ، جواب دوستمون رو میدی مطمئن باش زبون من از شما درازتره :lol:

جواب منو بده که وقتی میگم 470 وات نگی کمه ، یه مدرک بزارم جلوت بگم به دلیل این مدرک کم نیست :wink:

نیما عزیز یک راه برای تست کردن دارید شما می تونید یکی از خروجی های برق IDE که از پاور اومده و هیچی بش وصل نشده رو به ولت متر وصل کنی و طوری که رنگ زرد به مثبت رنگ مشکی به منفی و بعد سیستم رو روشن کنی در داخل ویندوز سنگین ترین تست رو اجرا کنی و ببینی تغییرات در شاخه 12 ولت چطور هست و ریپل میزان لود و غیر لود رو بسنجی

راه کار دوم تست با نرم افزار OCTTP هست این نرم افزار تمامی شاخه های پاور رو میاد اندازه گیری می کنه در مدت یک ساعت زیر فشار و به شما یک نمودار از ریپل می ده اما از اونجایی که از روی بایوس مادربورد ولتاژ ها رو می خونه نمی تونه معیار خوبی برای اندازه گیری باشه

موفق باشید سوالی بود در خدمتم

SSA MEMBER

nima_hl
28-12-09, 02:39
نیما عزیز یک راه برای تست کردن دارید شما می تونید یکی از خروجی های برق IDE که از پاور اومده و هیچی بش وصل نشده رو به ولت متر وصل کنی و طوری که رنگ زرد به مثبت رنگ مشکی به منفی و بعد سیستم رو روشن کنی در داخل ویندوز سنگین ترین تست رو اجرا کنی و ببینی تغییرات در شاخه 12 ولت چطور هست و ریپل میزان لود و غیر لود رو بسنجی

راه کار دوم تست با نرم افزار OCTTP هست این نرم افزار تمامی شاخه های پاور رو میاد اندازه گیری می کنه در مدت یک ساعت زیر فشار و به شما یک نمودار از ریپل می ده اما از اونجایی که از روی بایوس مادربورد ولتاژ ها رو می خونه نمی تونه معیار خوبی برای اندازه گیری باشه

موفق باشید سوالی بود در خدمتم

SSA MEMBER

باران جان خیلی ممنون راه کار خوبی بود :give_rose:

الان رفتم و یه تست زدم ، با پاور 470 وات acbel مینیمم تا 11.94 رو شاخه ، افت ولتاژ داشتم

و یه پاور 350 وات گوشگوب نشان :lol: هم تست کردم که تا 11.54 پائین اومد

عجب برنامه باحالیه این occt بهش دقیق نشده بودم

حالا اگر امکان داره بگو این افت تا چه ولتاژی مورد قبول هستش ؟

AMD>INTEL
28-12-09, 09:25
این رو هم ببین
Only the registered members can see the link

nima_hl
28-12-09, 10:04
این رو هم ببین
Only the registered members can see the link

ممنون امید جان

این هم همون حرفهائی که باران عزیز فرمودند رو گفته ( فقط به سبک سوسولی خارجکی :lol: )

حالا سئوالی که دارم اینه که این 12 ولت و 5 ولت تا چه اندازه مجاز هستند پائین بیان ؟

AMD>INTEL
28-12-09, 10:31
تو load 100% ?

nima_hl
28-12-09, 10:45
تو load 100% ?

بله امید جان

با occt قسمت تست پاور ، لود 100٪ رو روی cpu و gpu میشه بصورت همزمان داشت

تو این زمان این ولتاژها تا چه میزان مجاز هستند پائین بیان ؟

AMD>INTEL
28-12-09, 10:53
فکر میکنم ولتاژ 5 تا 4.88-4.92 مجاز باشه . 12 ولت هم تا 11.82 مجازه

J.Omrani
28-12-09, 11:20
به نام آنکه جانشین همه نداشتن هاست

دوست خوب من؛
سلام،

به صورت کلی اعداد و ارقام ارائه شده در مورد ولتاژ خروجی پاور ، دمای پاور یا عملکرد فن پاور ، توسط نرم افزارهای مختلف و یا بایوس مادربرد ، ملاک مناسبی برای سنجش عملکرد پاور نمی باشد. چرا که معمولا شاهد خطا های فاحشی در تشخیص شرایط کلی پاور توسط اینگونه نرم افزارها هستیم. به همین منظور بهتر است از تجهیزاتی مثل ولت متر برای سنجش ولتاژ خروجی استفاده نماییم و ولتاژ به دست آمده را با توجه به استاندارد ذیل ، ارزیابی نماییم.

دامنه نوسانات مجاز در خروجی های اصلی پاور به شرح ذیل است:
- مطابق استاندارد، ولتاژ +12V پاور می بایست حداکثر دارای نوسان +/- 5% یعنی در محدوده بین +11.4V الی +12.6V باشد. ( جهت تست به وسیله ولت متر؛ پروب مثبت ولت متر برروی یکی از کابل های زرد رنگ خروجی پاور و پروب منفی ولت متر برروی یکی از کابل های مشکی خروجی پاور قرار داده شود)

- مطابق استاندارد، ولتاژ +5V پاور می بایست حداکثر دارای نوسان +/- 5% یعنی در محدوده بین +4.75V الی +5.25V باشد. ( جهت تست به وسیله ولت متر؛ پروب مثبت ولت متر برروی یکی از کابل های قرمز رنگ خروجی پاور و پروب منفی ولت متر برروی یکی از کابل های مشکی خروجی پاور قرار داده شود)

- مطابق استاندارد، ولتاژ +3.3V پاور می بایست حداکثر دارای نوسان +/- 5% یعنی در محدوده بین +3.14V الی +3.46V باشد. ( جهت تست به وسیله ولت متر؛ پروب مثبت ولت متر برروی یکی از کابل های نارنجی رنگ خروجی پاور و پروب منفی ولت متر برروی یکی از کابل های مشکی خروجی پاور قرار داده شود)

- مطابق استاندارد، ولتاژ +5V/SB پاور می بایست حداکثر دارای نوسان +/- 5% یعنی در محدوده بین +4.75V الی +5.25V باشد. ( جهت تست به وسیله ولت متر؛ پروب مثبت ولت متر برروی کابل بنفش رنگ خروجی پاور و پروب منفی ولت متر برروی یکی از کابل های مشکی خروجی پاور قرار داده شود)

- مطابق استاندارد، ولتاژ -12V پاور می بایست حداکثر دارای نوسان +/- 10% یعنی در محدوده بین -13.2V الی -10.8V باشد. ( جهت تست به وسیله ولت متر؛ پروب مثبت ولت متر برروی کابل آبی رنگ خروجی پاور و پروب منفی ولت متر برروی یکی از کابل های مشکی خروجی پاور قرار داده شود)

- مطابق استاندارد، ولتاژ -5V پاور می بایست حداکثر دارای نوسان +/- 10% یعنی در محدوده بین -5.5V الی -4.5V باشد. ( جهت تست به وسیله ولت متر؛ پروب مثبت ولت متر برروی کابل سفید رنگ خروجی پاور و پروب منفی ولت متر برروی یکی از کابل های مشکی خروجی پاور قرار داده شود) نکته: بسیاری از پاورها ، فاقد این خروجی (کابل سفید برروی سوکت24 پین) هستند. چرا که ولتاژ -5V مخصوص تغذیه اسلات های ISA (کارت های قدیمی) بوده است که در حال حاضر مورد استفاده ای ندارند.

با تقدیم احترام