PDA

مشاهده نسخه کامل : افزایش دمای پردازنده در حالت فول لود

Hamid2547
25-12-09, 03:48
درود
پردازنده ی سیستم من Quad Q9550 هستش و در حالت معمولی 41 تا 42 درجه دماش هست ولی وقتی سی پی یو زیر فشار میره مثلا 50 درصد دما به 60 الی 65 و اگر صددرصد زیر لود بره به 70 یا بالاتر هم میرسه،مثلا اگر سی پی یو رو با prime95 ببرم زیرفشار دما تا 75 اینا هم میرسه و با LinX تا 80،ولی به صورت معمولی در ویندوز با کارهای روزمره ای که میکنم و... دما از 40 تا 50 هست یعنی سی پی یو کامل زیرلود نمیره،میخواستم بدونم رسیدن سی پی یو این این دما طبیعی هست یا نه،اگر طبیعی نیست و باید حتما فکری به حالش کرد چه راه حلی رو پیشنهاد میکنید؟اگر ممکنه چند تا سیستم کولینگ خوب که راسته ی کار من باشه معرفی کنید:Love-PCN~!:

Hamid2547
25-12-09, 04:02
یه سوال دیگه هم داشتم اونم اینکه ایا همه ی سیستم های کولیگ قابلیت این رو دارند به صورت عادی رو مادربورد نصب بشن؟منظورم همینطوری که الان فن اصلی پردازنده روش نصبه،یا به علیت سنگین بودن باید کیس به حالت خوابیده قرار بگیره،کالا از نحوه ی نصب سیستم های کولینگ اطلاعی ندارم،اگر مقاله یا مرجع اطلاعاتی دارید ممنون میشم بگید:1. (29):

nima_hl
25-12-09, 08:49
یه سوال دیگه هم داشتم اونم اینکه ایا همه ی سیستم های کولیگ قابلیت این رو دارند به صورت عادی رو مادربورد نصب بشن؟منظورم همینطوری که الان فن اصلی پردازنده روش نصبه،یا به علیت سنگین بودن باید کیس به حالت خوابیده قرار بگیره،کالا از نحوه ی نصب سیستم های کولینگ اطلاعی ندارم،اگر مقاله یا مرجع اطلاعاتی دارید ممنون میشم بگید:1. (29):

سلام

۲ حالت وجود داره یا خمیر بین cpu و هیت سینک خوب عمل نمیکنه ( خشک شده یا بی کیفیت بوده ) که در این حالت با لمش هیت سینک میتونید متوجه بشید

یعنی سیستم رو زیر فشار بزارید تا دما بالا بیاد ( همون 60-70 که فرمودید ) بعد بدنه هیت سینک رو لمس کنید ، اگر سرد بود مشکل از خمیر هستش که گرما رو درست منتقل نمیکنه

اما اگر هیت سینک داغ بود مشخص میشه که قدرت دفع دما رو نداره و بهتره یک هیت سینک بهتر تهیه کنید

البته ممکنه تهویه داخل کیستون هم مشکل داشته باشه که زمانی که دارید تست میکنید چون در کیس باز هستش این مطلب مشخص میشه که با نصب ۱-۲ تا فن توی کیس این مشکل قابل حل هستش ( اگر یک هیت سینک های اند هم بخرید ولی تهویه کیس درست نباشه نتیجه مطلوبی نمیگیرید )

اما در مورد افقی عمودی بودن کیس : این هیت سینکهای هیت پایپ دار تا اونجائی که تست کردم در حالت خوابیده ( مادربرد ) بهتر عمل میکنند ولی تفاوت بازده حدودن 20-30٪ هستش با حالت ایستاده

ولی معمولا توان دفع حرارت توی این مدلها اونقدر بالا هستش که این 20-30٪ براش مشکل آفرین نباشه :give_rose:

Hamid2547
25-12-09, 12:36
این کاری که شما گفتی رو کردم،دما به 70 رسید وقتی به هیت سینگ دست گذاشتم زیاد داغ نبود،یعنی در حد 40 درجه بود،70 درجه مطمئنا مقداری هست که میتونه دستم رو وقتی میذارم بهش بسوزونه،نمیتونه؟دستم نسوخت،دما روی هفتاد بود ولی هیت سینگ به اون اندازه داغ نبود،البته یه کمی داغ تر از حد معمولی شده بود،خالا نمیدونم باید یکی باشه تجربه ی بیشتری داشته باشه:whistle:
Only the registered members can see the link

Hamid2547
25-12-09, 12:41
اینم در حالتی که لود روش نیست

nima_hl
25-12-09, 13:06
حمید جان با این اوصافی که گفتی احتمالا مشکلت با خمیر سیلیکن حل میشه

۲ کار میتونی بکنی

یکی خرید خمیر سیلیکون خوب هستش که فعلا یه قیمتهای غیر واقعی به فروش میره ( بین 5 تا 10 هزار تومن پول باید بدی که شاید برای فن استوک ارزش هزینه کردن نداشته باشه )

دوم هم خرید یک فن بهتر که خمیر رو خودش داره که از 18 به بالا میتونی خرید کنی

البته اگر عجله نداری و میتونی سیستمت رو جابجا کنی و تهران هم هستی ، هفته دیگه باز میام تهران

باهام در تماس باش تا خمیر سیلیکون رو عوض کنیم که بیخود برای خمیر یا فن نخوای هزینه کنی:give_rose:

Hamid2547
25-12-09, 13:11
ممنون از پاسخت نیما جان:11()::11():،به نظرت در حالت فول لود این سی پی یو چقدر باید دما داشته باشه و در حالت معمولی و قابل قبول چقدر؟چون سی پی یو اونطور زیاد زیر لود نمیره زیاد عجله ندارم،تهران هم نیستم،شهرستانی هستم:1. (29):بعد خمیر سیلیکون هم اگر میشه بگو چه مارکی چی باید باشه شاید اشنا پیدا کدم ازش گرفتم،مقداری که باید ازش بگیرم هم بگو،اینم دو تا عکس یکی از داخل کیس یکی هم از فضای اطرافش فکر نمیکنم مشکل نامناسب بودن فضای کیس باشه :
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

nima_hl
25-12-09, 13:45
ممنون از پاسخت نیما جان:11()::11():،به نظرت در حالت فول لود این سی پی یو چقدر باید دما داشته باشه و در حالت معمولی و قابل قبول چقدر؟چون سی پی یو اونطور زیاد زیر لود نمیره زیاد عجله ندارم،تهران هم نیستم،شهرستانی هستم:1. (29):بعد خمیر سیلیکون هم اگر میشه بگو چه مارکی چی باید باشه شاید اشنا پیدا کدم ازش گرفتم،مقداری که باید ازش بگیرم هم بگو،اینم دو تا عکس یکی از داخل کیس یکی هم از فضای اطرافش فکر نمیکنم مشکل نامناسب بودن فضای کیس باشه :

این دمای 70 درجه رو پردازنده شما به راحتی تحمل میکنه ولی عمرش ممکنه یکم کم بشه

به شخصه دوست ندارم پردازنده سیستمم از 55 درجه گرمتر بشه که با اندکی تخفیف برای پردازنده پر قدرت شما 61-62 بنظرم خوبه

در مورد خمیر سیلیکون چون عمده خرید میکنم زورم میاد کسی برای هر گرم بیشتر از ۲ هزار پول بده :lol:( 100 گرمی ژاپنی درجه ۱ حدود 25 هزار تومن میخرم )

شما بسته به سطح هیتسینک بین 1 تا 3 گرم خمیر نیاز دارید ولی چون این خمیرهای تو بازار رو تست نکردم نمیتونم بهتون توصیه‌ای داشته باشم

ببینیم دوستان در این خصوص چه توصیه‌ای میکنند

ولی اگر خواستید مثلا 10 تومن هزینه برای خمیر بکنید بهتر میدونم یه فن بگیرید ( یه مدل گینگیل از آقای علی نژاد گرفتم اگر اشتباه نکنم 18 که چیز خوبی بود تو این رنج قیمت :great:)

lorn
25-12-09, 14:03
اقا نيما مي شه مارك خمير رو ذكر كني ؟
يكم مشخصات دقيقتر بده

در ضمن اقا نيما مي شه 1-2 تا ديگه هم معرفي كني

در ضمن اين رو هم بايد گوش زد كنم در مصرف خمير هم بايد احتياط كرد چون اگه زياد هم مصرف كني نتيجه خوبي نداره و بازده پايين خواهد بود

كه توضيحات بيشتر رو به اقا نيما واگزار مي كنم

nima_hl
25-12-09, 14:54
اقا نيما مي شه مارك خمير رو ذكر كني ؟
يكم مشخصات دقيقتر بده

در ضمن اقا نيما مي شه 1-2 تا ديگه هم معرفي كني

در ضمن اين رو هم بايد گوش زد كنم در مصرف خمير هم بايد احتياط كرد چون اگه زياد هم مصرف كني نتيجه خوبي نداره و بازده پايين خواهد بود

كه توضيحات بيشتر رو به اقا نيما واگزار مي كنم

نه نمیتونم :lol:

این رو همه جونش ژاپنی نوشته و نمیتونم بخونم . یکی از دوستانم وارد میکنه اگر اشتباه نکنم برای نیروگاه ، برای همین رو ژاپنی بودنش مطمئنم

رقمهاشو دقیق یادم نیست ولی با فن tx2 کولر مستر از خمیر ocz حدود 2 درجه پردازنده رو خنک تر نگه میداره ( روی e5200 خدا بیامرزم تست کردم )

خمیر خفنیه و به این آسونی تغییر حالت نمیده :wink:

حقیقت از موقعی که اینو گرفتم یک مرتبه همون ocz رو گرفتم ۶ تومن که جلوی این کم آورد ( البته اونم برای تست این خمیر خریدم ) برای همین مارک دیگه‌ای نگرفتم که شناخت داشته باشم ومعرفی کنم

hapalii
25-12-09, 17:59
سلام

ولی من فکر نمی کنم مشکل از خمیر سلیکون باشه قرار نیست وقتی دمای cpu شما 70 درجه هست همین دما رو هت سیسنک شما هم داشته باشه وقتی می گید داغ میشه پس داره انتقال می ده دما رو با بهترین خمیر و سطح تماس 100 در 100 هم هیچ وقت همه دمای سطح CPU به هت سینک منتقل نمیشه به نظر من این که فن شما مورد داشته باشه بیشتر حداقل دور فن cpu خورد من که الان 2122 هراز دور برای شما کمتر کاش این عکس رو وقتی سیستم زیر لود کامل می گرفتید تا ببینیم وقتی دمای cpu به 70 میرسه فن شما چه مقداره دورش .

Hamid2547
25-12-09, 20:21
سلام

ولی من فکر نمی کنم مشکل از خمیر سلیکون باشه قرار نیست وقتی دمای cpu شما 70 درجه هست همین دما رو هت سیسنک شما هم داشته باشه وقتی می گید داغ میشه پس داره انتقال می ده دما رو با بهترین خمیر و سطح تماس 100 در 100 هم هیچ وقت همه دمای سطح CPU به هت سینک منتقل نمیشه به نظر من این که فن شما مورد داشته باشه بیشتر حداقل دور فن cpu خورد من که الان 2122 هراز دور برای شما کمتر کاش این عکس رو وقتی سیستم زیر لود کامل می گرفتید تا ببینیم وقتی دمای cpu به 70 میرسه فن شما چه مقداره دورش .
تو این عکس وقتی سیستم زیرفشاره از اونم عکس گرفتم:دور فن 2445

hapalii
26-12-09, 01:21
فن که ظاهرا خوب کار می کنه چون به بالا رفتن دما واکنش نشون داده البته من برای مال خودم تست کردم دورش خیلی بیشتر میشه ولی خوب برای من در حالات عادی هم دور بیشتری داره فن cpu شما سطح مقطع بیشتری داره طبیعی که دور کمتری داشته باشه این مدل برای شما کلا کمی هم داغ هست مشکلتون زیاد حاد نیست فکر کنم اگر یه فن اورژینال بخرید با سینک نباید بیشتر از 8 - 9 تومان باشه فکر کنم زیرش هم خمیر داره خودش برای AMD که اینطوره من زیاد رو اینتل سوار نیستم این طوری با یک تیر 3 تا نشون می زنید فن سینک و خمیر می تونید از هر 3 مظمئن شید زاپاس هم داشته باشید بد نیست.

mohammad1985
26-12-09, 01:44
به نظرم دور فنت در دمای بالا کمه ! فن سی پی یو من در حالت عادی که دمای سی پی یو روی 35 تا 36 هست 1500 تا 1700 هست اما اگه سیستم بره زیر لود و با دست فن رو نگه دارم تا دما به حدود 65 تا 70 برسه به 8000دور هم رسیده !!!!!! اون زمان صدای موتور اف 16 میداد ! فن استوک 7750 خودمم اولش باورم نمیشد ولی از صداش میشه حدس زد که درسته ! قبلا تا 6000 دور 6400 هم رسیده بود که فکر میکردم آخرشه ! فنهای قبلی سی پی یو های ای ام دی که تا حالا داشتم هرگز به 4000 دور هم نرسیده بود !

Hamid2547
26-12-09, 02:16
فن که ظاهرا خوب کار می کنه چون به بالا رفتن دما واکنش نشون داده البته من برای مال خودم تست کردم دورش خیلی بیشتر میشه ولی خوب برای من در حالات عادی هم دور بیشتری داره فن cpu شما سطح مقطع بیشتری داره طبیعی که دور کمتری داشته باشه این مدل برای شما کلا کمی هم داغ هست مشکلتون زیاد حاد نیست فکر کنم اگر یه فن اورژینال بخرید با سینک نباید بیشتر از 8 - 9 تومان باشه فکر کنم زیرش هم خمیر داره خودش برای AMD که اینطوره من زیاد رو اینتل سوار نیستم این طوری با یک تیر 3 تا نشون می زنید فن سینک و خمیر می تونید از هر 3 مظمئن شید زاپاس هم داشته باشید بد نیست.

منظورتون از فن اورژینال چه نوع فنی هست؟این فن همون فنی اصلی این سری پردازنده ها هست،که توی باکس سی پی یو بوده،فن خاصی مد نظرتون هست بگید،در مورد دور هم فکر نمیکنم بشه سی پی یو های AMD رو با اینتل از لحاظ دور مقایسه کرد درسته؟باید با سی پی یوهای اینتل مقایسه بشه،ایا تنظیماتی چیزی توی ستاپ بایوس هست که بشه تغییرش داد و دور فن بیشتر بشه؟

Hamid2547
26-12-09, 02:23
به نظرم دور فنت در دمای بالا کمه ! فن سی پی یو من در حالت عادی که دمای سی پی یو روی 35 تا 36 هست 1500 تا 1700 هست اما اگه سیستم بره زیر لود و با دست فن رو نگه دارم تا دما به حدود 65 تا 70 برسه به 8000دور هم رسیده !!!!!! اون زمان صدای موتور اف 16 میداد ! فن استوک 7750 خودمم اولش باورم نمیشد ولی از صداش میشه حدس زد که درسته ! قبلا تا 6000 دور 6400 هم رسیده بود که فکر میکردم آخرشه ! فنهای قبلی سی پی یو های ای ام دی که تا حالا داشتم هرگز به 4000 دور هم نرسیده بود !
سی پی یویی که الان دارید اینه؟ATHLON 64 X2 7750 بعد دور فنهای AMD رو میشه با اینتل مقایسه کرد؟

mohammad1985
26-12-09, 13:45
بله سی پی یو من الان اینه ولی منظور کلی من این بود که دور فنت کمه فکر کنم حداقل در این دما باید بین 3000 تا 3500 باشه .
هم در بایوس گزینه داره البته فقط میتونید تعیین کنید فن با حداکثر دور بچرخه یا به طور هوشمند دورش با کم و زیاد شدن دما تغییر کنه .
گزینه بهتر استفاده از برنامه های مونیتورینگ خود مادربردها ست مثل برنامه easy tune که مربوط به مادربردهای گیگا هست و با این گونه برنانه ها میشه دور فن رو تغییر داد .

hapalii
26-12-09, 16:01
بله من که خودم هم گفتم فن های اینتل بزرگ تر پس دور کمتری باید داشته باشه منظور از فن اورژینال هم یک فن دقیقا مثل همان فنی که توی باکس CPU شما بود توی رایان صبا که قیمت زده 8000 تومان. البته دما 70 درجه برای cpu شما اونم در حالت فول لود خیلی هم بالا نیست هر چند این که چه مدت زمان سیستم در حالت فول لود کار کرده هم مهمه یه حالت هست که شما تا سیستم رو زیر لود 100 می برید به این دما برسید و یا این که بعد از چند دقیقه کار کردن در حالت فول لود اون عکسی که من گرفتم بعد از 2 دقیقه کار کردن سیستم در حالات فول لود .

در آخر هم خیلی مشکل هادی ندارید شما کمتر برنامه ای می تونه سیستم رو 100 در صد زیر لود ببره البته جز برنامه های مخصوص تست برای همین اگر خیلی از سیستم کار شدید نمی کشید زیاد هم لازم نیست سخت بگیرید.

Hamid2547
26-12-09, 16:57
بله سی پی یو من الان اینه ولی منظور کلی من این بود که دور فنت کمه فکر کنم حداقل در این دما باید بین 3000 تا 3500 باشه .
هم در بایوس گزینه داره البته فقط میتونید تعیین کنید فن با حداکثر دور بچرخه یا به طور هوشمند دورش با کم و زیاد شدن دما تغییر کنه .
گزینه بهتر استفاده از برنامه های مونیتورینگ خود مادربردها ست مثل برنامه easy tune که مربوط به مادربردهای گیگا هست و با این گونه برنانه ها میشه دور فن رو تغییر داد .
اون نرم افزار رو امتحان کردم،دور فن رو روی صددرصد که بذارم دورش حداکثر به 2450 میرسه،ولی بیشتر نمیشه

Hamid2547
26-12-09, 16:59
بله من که خودم هم گفتم فن های اینتل بزرگ تر پس دور کمتری باید داشته باشه منظور از فن اورژینال هم یک فن دقیقا مثل همان فنی که توی باکس CPU شما بود توی رایان صبا که قیمت زده 8000 تومان. البته دما 70 درجه برای cpu شما اونم در حالت فول لود خیلی هم بالا نیست هر چند این که چه مدت زمان سیستم در حالت فول لود کار کرده هم مهمه یه حالت هست که شما تا سیستم رو زیر لود 100 می برید به این دما برسید و یا این که بعد از چند دقیقه کار کردن در حالت فول لود اون عکسی که من گرفتم بعد از 2 دقیقه کار کردن سیستم در حالات فول لود .

در آخر هم خیلی مشکل هادی ندارید شما کمتر برنامه ای می تونه سیستم رو 100 در صد زیر لود ببره البته جز برنامه های مخصوص تست برای همین اگر خیلی از سیستم کار شدید نمی کشید زیاد هم لازم نیست سخت بگیرید.

یه فن دیگه شبیه همونی که الان روشه چه مزیتی میتونه به فنی که الان روش گذاشتم داشته باشه؟:1. (29):مدت زمان زیر لود بردن سی پی یو هم خیلی زیاد نبود،شاید به یک دقیقه هم نرسه

mohammad1985
26-12-09, 18:05
خوب پس دور فن شما همینه من با توجه به اینکه تازه پستهای قبلیت رو خوندم نظرم روی خمیر سیلیکن هست چون گفتی دمای سی پی یو 70 هست در الی که دستتو نمی سوزونه . حتا از این خمیرهای سیلیکن 1000 تومنی هم بگیری به خوبی کارت راه میفته باز بودن در کیس هم پیشنهاد نمیشه یه فن پشت کیس نصب کن و درشو ببند .

Hamid2547
26-12-09, 20:36
خوب پس دور فن شما همینه من با توجه به اینکه تازه پستهای قبلیت رو خوندم نظرم روی خمیر سیلیکن هست چون گفتی دمای سی پی یو 70 هست در الی که دستتو نمی سوزونه . حتا از این خمیرهای سیلیکن 1000 تومنی هم بگیری به خوبی کارت راه میفته باز بودن در کیس هم پیشنهاد نمیشه یه فن پشت کیس نصب کن و درشو ببند .
اگر در کیس رو ببندم دما غوغا میکنه،دو تا فن گذاشتم پشت کیس که هوای داخل رو بکشه بیرون ولی دمای گرافیک و هارد و همین سی پی یو با باز گذاشتن در کیس 10 درجه فرقش بود شایدم بیشتر:lol:اگر خمیر سیلیکون زدم بازم درست نشد میخام یه نوع کولر بگیرم که برای اورکلاکم مشکل نداشته باشم،چی رو پیشنهاد میدید؟

mohammad1985
26-12-09, 22:56
اگه تهویه کیس مناسب باشه بسته بودن درش بهتر جواب میده شما خمیر سیلیکن رو امتحان کن . تا بعد راجع به کولر بهتر هم نظر بدیم

bill geits
26-12-09, 23:04
محمد جام منظورت از تهویه مناسب کیس چیه ؟
من الان تو کیسم غیر از فن سی پی یو و فن خود پاور فن دیگه ای ندارم . بهتره در کیس باز باشه یا ببندمش ؟

Hamid2547
26-12-09, 23:16
من الان تو کیسم غیر از فن سی پی یو و فن خود پاور فن دیگه ای ندارم . بهتره در کیس باز باشه یا ببندمش ؟
خودت با این نرم افزار تست کن HWMonitor یه بار در کیس رو باز کن ببین دمای قطعه ها چنده،یه بارم در کیس رو ببند ببین دمای قطعه ها چنده،مال من که خیلی دما فرق میکرد وقتی در کیس رو باز میکردم

mohammad1985
27-12-09, 00:15
یه فن دیگه حداقل پشت کیس باید باشه تا هوای گرم رو از داخل کیس بکشه بیرون و تمام سوراخهای اضافه ! مثل قسمتهایی که برای شیارهای پی سی آی هست بسته باشه تا هوا از قسمتهای پیش بینی شده جریان پیدا کنه طبق کیسهایی که من داشتم همیشه بسته بودن در کیس بهتر بوده البته با فن مخصوصا در دمای چیپ شمالی مادر برد هم خیلی تاثیر گذار بوده .

bill geits
27-12-09, 00:38
محمد جان منم می خوام به همین نتیجه برسم :
اگه فن دیگه ای اونم پشت کیس ترجیحا نزدیک به پاور باشه و به قول شما بقیه نقاط کیس بسته باشن در کیس بسته باشه بهتره اما واسه امثال سیستم من که فن دیگه ای ندارن باز باشه بهتره . البته نظر حمید هم خوبه . خودمم بهش فکر می کردم منتها تنبلیم می شد . اما مثه اینکه باید برم یه تست بزنم . گرچه از حالا فکر می کنم چون حالت دوم رو سیستمم داره باز باشه بهتره . خبـــــــــــــــــــرشو میدم

bill geits
27-12-09, 00:53
دوستان پست 33 رو از این لینک یه نیگا بندازید شمام کمک کنید لطفا

hapalii
27-12-09, 15:27
یه فن دیگه شبیه همونی که الان روشه چه مزیتی میتونه به فنی که الان روش گذاشتم داشته باشه؟:1. (29):مدت زمان زیر لود بردن سی پی یو هم خیلی زیاد نبود،شاید به یک دقیقه هم نرسه

مزیت این کار اینه که شما وقتی یه فن نو بندازید روش ( و همانطور که گفتم اگر زیر سینک این فن ها هم مثل فن های AMD خمیر سلیکون باشه ) شما با 8000 تومان از سه چیز مطمئن شدین سالم بودن فن تمیز بودن هتسینک و خمیر سلیکون اگر هم با این کار مشکل تون حل نشد حداقل یه فن و هتسینک یدکی دارید که داشتنش ضرر نداره و دیر یا زود به کار می یاد.