PDA

مشاهده نسخه کامل : دانلود یکی از کامل ترین مقالات آموزش آورکلاک

bill geits
19-12-09, 23:50
درود به دوستان خوبم
مدتیه که در حال نوشتن مقاله ای در مورد آورکلاک هستم. از همون لحظه که نوشتن مقاله رو شروع کردم نیتم بر این بوده که فوق العاده کامل و مفصل باشه. علتش هم اینه که آورکلاک ، نسبتا کار مشکلیه و هرکسی در حالت عادی قادر به انجامش نیست. از طرف دیگه فوق العاده مبحث ارزشمندیه . از آن جایی که علم آورکلاک بسیار گسترده است ، تصمیم گرفتم قسمت قسمت مقاله ام را در اینترنت پخش کنم تا نظر دوستان آورکلاکر رو دریافت کنم و ایرادات مقاله رو گرفته و اون رو کامل تر کنم. خواهش من از شما اینه که تنها به خوندن مقاله بسنده نکنید و نظرات خودتون رو حتما برای من ایمیل کنید. پیشاپیش از همکاری شما دوستان خوبم ، سپاسگذارم.
ایمیل من :
miladmirnejati@gmail.com
میلاد میرنجاتی

توجه : در بین فروم ها چون پی سی نتورک رو خونه خودم می دونم هر روز به این جا سر می زنم. اینه که توی همین تایپک هم می تونید مباحثتون رو مطرح کنید
ضمنا لینک پایینی همون مقاله است منتها به صورت فشرده شده که حجمش نصف شده

D J V A H I D
19-12-09, 23:58
میلاد جان ... دستت درد نکنه ...Only the registered members can see the link کار بسیار ارزشمندی هست ... فقط یه مورد ... بهتره که توی کل صفحات بصورت اریب اسم یا ایمیل یا پی سی نتورک رو حک کنی تا فرد دیگه ای نتونه مقاله رو ببره و توی فرومهای دیگه به اسم خودش ثبت کنه ... حالا بازم هر جور خودت صلاح میدونی ... :give_rose:

bill geits
20-12-09, 00:11
پیشنهاد خوبی بود . و بهش عمل شد. دوستانی که دانلود کرده بودن لطفا مجددا دانلود کنند. ضمنا لینک پایینی همون مقاله است منتها به صورت فشرده شده که حجمش نصف شده . ممنون وجید جون

Curtis
20-12-09, 01:40
خیلی کار خوبی میکنید حتما سعی کنید قسمتهای دیگه ی مقالتون رو زودتر بزارید
تا همه ی مبتدیان بتونن استفاده ی کامل رو ببرند و منم با حرف وحید جان موافقم حتما منبع رو همراه ایمیلتون
روی تمام صفحه ها قرار بدید و فایل rar هم که قرار میدید یه پسورد با نام سایت براش بزارید.

HoSsEiN.iR
20-12-09, 03:05
سلام
این مقاله به نظر من حرف نداشت دست شما درد نکنه خیلی زحمت کشیدید من که خیلی حال کردم :give_rose::1. (10):
لطفا قسمت های بعدی مقالتون رو هم بزارید خیلی دوست دارم بخونم

-----------------
با تشکر :11():

Curtis
20-12-09, 03:57
واقعا دستت درد نکنه خیلی حال کردم بالاخره ی نفر پیدا شد که یه مقاله ی کامل در مورد اورکلاک جمع کنه و بنویسه.
ولی منو ببخش یه سری ایراد خیلی جزئی داشت که نوشتم.(البته منو ببخش)
در مورد کپی رایت هم مواضب باش چون مقالت خیلی عالیه حیفه اگر الکی تو سایتهای دیگه بدون منبع پخش بشه.

1-در هنگام اور مادر برد نیز به معنایی اور میشود چون شما با تغییر مقدار bus speed و....... مادربرد رو اور کردید.
2-معمولا فرکانس cpu رو که بالا میبرن فرکانس رم رو نیز باید بالا ببرن تا سیستم دارای پایداری بیشتری باشه.
3-شما وقتی که بتونید به صورت کاملا اصولی اور کنید و حرارت رو مهار کنید عمر قطعه شاید کاهش پیدا کنه ولی تا حدودی عمر قطعه رو کم نمیکنه مگر اینکه از مواردی مثل ln2 و غیره استفاده بشه.
4-بهتره مثال بزنید برای مقدار توان رم برای اور مثلا بگید که رم با باس x رو نمیتونید تا y اور کنید .
5-ولتاژ vtt که جز مهمترین مسائل هست رو توضیح ندادین و یه نکته ی دیگه که در بعضی از بایوس ها (مادربرد خودم) vdd رو vnb نوشته.
6-این همه بد گفتیم بزار حداقل یه تعریفی هم بکنیم طریقه ی نوشتنتون عالیه طوری که وقتی وارد بحث جدید میشید یه فلش بک میزنید به قبل و با توجه به اون توضیح میدید واین باعث میشه که دوستان مدام نکات گفته شده یاداور بشه براشون.
7-یه نکته یادتون رفت که دو پردازنده ی شبیه به هم نمیتونن تا حد مساوی اور بشن
8-مثلا دوتا e8500 البته بدون در نظر گرفتن مادربرد و سایر قطعات و فکر کنم برای همین باشه که بحث بچ نامبر وسط میاد.
9-بهترین منبع برای نرم افزارها ی پیشنهادی همین سایت هست و سایت اصلی منتشر کننده ی نرمافزار. مثلا cpu-z (Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link) )
10-Bus speed همون fsb نیست بلکه fsb rated همون fsb هست که در بایوس ست شده.
11-در مورد نرم افزارها هم خوب بود توضیحاتتون .

بازم منون ببخش عزیز

خیلی خیلی منتظر قسمتهای بعدی هستیم

K1LOU
20-12-09, 11:42
با سلام
واقعا زحمت کشیدین . دستتون درد نکنه . عالی بود

Jagvar
20-12-09, 12:50
درود به دوستان خوبم
مدتیه که در حال نوشتن مقاله ای در مورد آورکلاک هستم. از همون لحظه که نوشتن مقاله رو شروع کردم نیتم بر این بوده که فوق العاده کامل و مفصل باشه. علتش هم اینه که آورکلاک ، نسبتا کار مشکلیه و هرکسی در حالت عادی قادر به انجامش نیست. از طرف دیگه فوق العاده مبحث ارزشمندیه . از آن جایی که علم آورکلاک بسیار گسترده است ، تصمیم گرفتم قسمت قسمت مقاله ام را در اینترنت پخش کنم تا نظر دوستان آورکلاکر رو دریافت کنم و ایرادات مقاله رو گرفته و اون رو کامل تر کنم. خواهش من از شما اینه که تنها به خوندن مقاله بسنده نکنید و نظرات خودتون رو حتما برای من ایمیل کنید. پیشاپیش از همکاری شما دوستان خوبم ، سپاسگذارم.
ایمیل من :
miladmirnejati@gmail.com
میلاد میرنجاتی

توجه : در بین فروم ها چون پی سی نتورک رو خونه خودم می دونم هر روز به این جا سر می زنم. اینه که توی همین تایپک هم می تونید مباحثتون رو مطرح کنید
میلاد جان خسته نباشید عرض می کنم.
البته نام کاربری نازنینی هم دارید.:1. (21):
بنده اول اینو بگم که نتونستم مقاله رو کانل بخونم ولی بخش های مختلف جالب بودن.
یه چنتا نکته رو عرض می کنم. که البته زمانی که خودم شروع کردم به اورکلاک خیلی دمبال اینا بودم و خیلی وقتم از بین رفت تا بهش برسم.
1-اولین نکته من پیشنهاد می کنم. که مباحث رو کلا جدا جدا و دسته بندی کنید. مثلا:
شما بهتر هستش قسمت نرم افزار های مربوط به1- تست ، 2- مانیتورینگ 3- و یا چیز های دیگه رو جدا کنید
یا در قسمت ولتاژ ها بهتر هستش که حد اقل از سه برند معروف از بایس ها تصویر گذاشته بشه در قسمت ولتاژ ها. و البته شما باشد افرادی که تازه شروع به کار می کنند رو در نظر بگیرید و هوم از مدل های بالا و هم مدل های پایین چنتا تصویر تهیه کنید. و این ها همش در یک فصل کلا در مورد ولتاژ ها بحث بشه.
2- من یکم که نگاه کردم اصلا از سایت های معروف یا برنامه های مورد استفاده، که نیاز هست خود کار بر بره و خودش شخصه اون سایت هارو ببینه ندیدم (بجز یکی تا دو مورد.)
3- اگه می تونید مطالبتون رو طوری قرار بدین که تنها گذاشتن لقمه در دهن کاربر نباشه
منظورم اینه که شما با اراعه یک مطلب به صورت کلی و یا با مقداری توضیحات با استفاده از چند لینک کمکی کار بر رو گرسنه علم قرار بدین و خودش بره دمبالش.
4- چون علم کامپیوتر به شدت در هار پیشرفت هستش بنده پیشنهاد می کنم اصلا برای یک مدل خواص نوشته نشه و بلکه برای سه سوکت 478،775،1366 و از اونور برای سی پی یو های ای ام دی هم جدا گانه در بخش دیگه صحبت بشه. و البته شما نباید مقاله رو سر بسته قرار بدین اگر شده لینک به تاپیک های مختلف سایت های سخت افزاری بدین و حتی چیز های دیگه.
5- در نوشتن کار بر رو به سمت اشتیاق بیشتر سوق بدین. مثلا در همون مرحله اول با چند رکرد جهانی کار بر رو بهش هیجان بدین.
6- اور کلاک رو دسته بندی کنید. (حالا بصورت مفصل توضیح میدم در پایین)
اول از همه باید اور کلاک رو به دودسته : پیشرفته و سطح پایین یا 1- برای ثبت رکرد و 2- افزایش کارایی باید تقسیم بشه.(در اپتدای مقاله)
در مرحله بعد برای تمام قطعات باید جداگانه برسی کنیم.
و باز کار بر رو به محیط بیرون از مقاله سوق بدیم (با معرفی چند سایت ثبت رکرد)
7- هیچ وقت قسمتی از مقاله رو محدود نکنید. :
یعنی شما نگید که :"در اصل اورکلاک بر روی سه قسمت سیستم انجام میشه" بلکه این رو به نحوی به کار بر انتقال بدین که شاید در سوکت های جدید تحولاتی ایجاد بشه.
----------------------
در مورد ساختار مقاله اگر هم راه با سرفصل و فهرست باشه خیلی بهتر خواهد شد.
باز تاکید می کنم مقاله رو سر بسته ننویسید.(و حتا در مورد ولتاژ ها هم که صحبت می کنید. اگر شده خودتون سطح علمیتون رو ببرید بالا یا از کسی کمک بگیرید تا با علم الکترونیک حارف هارو منطقی و با دلیل علمی به کاربر بفهمانید.)
برای این که اورکلاک یک علم بیشتر عملی هستش شما با استفاده از لینک هایی که دادین در طول مقاله کاربر بیشتر از کسلی میادبیرون اما از اموزش تصویری بیشتر استفاده کنید مثل این لینک (Only the registered members can see the link) (البته این یک نوع پرسش بود که برای خودم پیش اومده بود و با این کار تونستم به جواب برسم :دی)
در صورت نیاز داشتن تصویر از بایس مدل هلی مادربورد یا هر چیزی که خودتون بهش دست رسی ندارید می تونید در اینجا درخواست بدین تا بنده و دوستان دیگه در خدمت باشیم.:11():
در مورد اسامی برنامه های مورد استفاده. هم اساتید می تونند کمک کنند.
(به نظر من یه چنتا تصویر از سوختگی ها و یا خرابی ها همون اول مقاله بزارید که طرف اگه احل ریسک نباشه. اصلا بقیش رو نخونه،مثل این (Only the registered members can see the link) :دی)
:give_rose:
ویرایش: چون گفتین می خوایید مقاله کامل و جامع باشه این همه سرتون رو درد اوردم.

Curtis
20-12-09, 15:23
با تشکر از دوست عزیز جگوار
ببین عزیز با یکی از موارد بالا مخالفم:give_rose: اونم اینه که شما می فرمایید مقاله رو طوری بنویسه که طرف برای اور بره توی سایتهای دیگه در این مورد بخونه ولی شما فکرشو بکون توی چند سایت ایرانی و نمونش همین جا میشه مطالب بدرد بخور پیدا کرد ولی این کفایت نمیکنه و طرف مجبور میشه بره سمت سایتهای خارجی بنابراین اگه طرف انگلیسی خوب بلد نباشه مجبور میشه ترجمه کنه و خود این همه کارها وقت میبره حالا حساب کنید که با دیال آپ هم بخواد در این مورد تحقیق کنه ببخشید اینجور میگم ولی پدرش درمیاد و وقت زیادی میبره و امکان داره اصلا ازش زده بشه و دیگه دنبالش نره.
بنابراین به نظر من این دوستمون همین کارو کرده و تمام اطلاعاتی که حالا چه از سایتهای ایرانی و خارجی گرفته رو جمع کرده و یه مقاله ی در ست حسابی نوشته چون من خودم حدود یک ماه در اینباره تحقیق کردم هیچی به این کاملی آیدم نشد بنابراین من پیشنهاد میدم که این دوستمون همین مقاله رو ادامه بده.

با تشکر :love:البته میگم این نظر شخصیه منه.:yes:

bill geits
20-12-09, 22:32
واقعا دستت درد نکنه خیلی حال کردم بالاخره ی نفر پیدا شد که یه مقاله ی کامل در مورد اورکلاک جمع کنه و بنویسه.
ولی منو ببخش یه سری ایراد خیلی جزئی داشت که نوشتم.(البته منو ببخش)
در مورد کپی رایت هم مواضب باش چون مقالت خیلی عالیه حیفه اگر الکی تو سایتهای دیگه بدون منبع پخش بشه.

1-در هنگام اور مادر برد نیز به معنایی اور میشود چون شما با تغییر مقدار bus speed و....... مادربرد رو اور کردید.
2-معمولا فرکانس cpu رو که بالا میبرن فرکانس رم رو نیز باید بالا ببرن تا سیستم دارای پایداری بیشتری باشه.
3-شما وقتی که بتونید به صورت کاملا اصولی اور کنید و حرارت رو مهار کنید عمر قطعه شاید کاهش پیدا کنه ولی تا حدودی عمر قطعه رو کم نمیکنه مگر اینکه از مواردی مثل ln2 و غیره استفاده بشه.
4-بهتره مثال بزنید برای مقدار توان رم برای اور مثلا بگید که رم با باس x رو نمیتونید تا y اور کنید .
5-ولتاژ vtt که جز مهمترین مسائل هست رو توضیح ندادین و یه نکته ی دیگه که در بعضی از بایوس ها (مادربرد خودم) vdd رو vnb نوشته.
6-این همه بد گفتیم بزار حداقل یه تعریفی هم بکنیم طریقه ی نوشتنتون عالیه طوری که وقتی وارد بحث جدید میشید یه فلش بک میزنید به قبل و با توجه به اون توضیح میدید واین باعث میشه که دوستان مدام نکات گفته شده یاداور بشه براشون.
7-یه نکته یادتون رفت که دو پردازنده ی شبیه به هم نمیتونن تا حد مساوی اور بشن
8-مثلا دوتا e8500 البته بدون در نظر گرفتن مادربرد و سایر قطعات و فکر کنم برای همین باشه که بحث بچ نامبر وسط میاد.
9-بهترین منبع برای نرم افزارها ی پیشنهادی همین سایت هست و سایت اصلی منتشر کننده ی نرمافزار. مثلا cpu-z (Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link) )
10-Bus speed همون fsb نیست بلکه fsb rated همون fsb هست که در بایوس ست شده.
11-در مورد نرم افزارها هم خوب بود توضیحاتتون .

بازم منون ببخش عزیز

خیلی خیلی منتظر قسمتهای بعدی هستیم

درود بسیار بر curtis عزیزم
curtis جان شک نکن که خوشحال می شم تا می تونید از مقاله ایراد بگیرید تا یک مقاله فوق العاده و بی نقص رو تهیه کنم . و هدفم از قرار دادن مقاله به صورت ناقص توی اینترنت همین بود.
در مورد ایراد اول درسته . با افزایش fsb فرکانس گذرگاه افزایش پیدا می کنه که این عدد فرکانس بین پردازنده و چیپ شمالی مادربرد است . پس به نوعی میشه گفت که مادربرد هم داره آور میشه . این مطلب رو توی صفحه 12 و 13به مقاله اضافه کردم. شما با این ایرادتون یک جرقه رو هم تو ذهن من ایجاد کردید. که بعد خوندن اون قسمت متوجه میشید که چی بوده .
مورد دوم رو حقیقتا می دونستم و قصد داشتم اون رو در هنگام آور پردازنده توضیح بدم . اون هم به عنوان یکی از روش های کاهش پایداری و رسیدن به فرکانس بیشتر . این مورد در صفحات آتی دیده خواهد شد
در مورد ایراد سوم : نمی دونم ln2 چیه . میشه توضیح بدید . اما ایرادتون رو نمی پذیرم . چرا که توی مقاله نکته شما رو ذکر کردم :
اینجا که گفته میشه :
حتی آور صحیح نیز تبعاتی هم چون حرارت بیشتر و کاهش عمر سخت افزار آور شده را به دنبال دارد. البته در آور صحیح این موارد چندان بزرگ نیستند
در مورد ایراد چهارم : هنوز توی مقاله به آور رم نرسیدیم اما بهش برسیم هم من نمی دونم بر چه مبنایی حداکثر میزان آور رم رو معرفی کنم . شما فرمولی سراغ دارید ؟
در مورد ایراد پنجم : لطفا کمی در مورد vtt توضیح بدید . ضمنا مطمئنید که vnb نام دیگه vdd هست ؟ و می دونید مخفف چیه ؟ به هر حال من فعلا به مقاله اضافه اش می کنم ( به عنوان نام دیگه ی vdd )
در مورد گفته ششمتون :از تعریفتون یه دنیا ممنون . کلی روحیه گرفتم ( بی ظرفیتم دیگه ! )
در مورد ایراد ششم : مثه ایراد سوم این هم در مقاله آورده شده . ملاحظه کنید :
همان طور که خودرو سازان ایرانی یک مدل خودرو را با اختلافهای کیفیتی فاحش تولید می کنند ( به گونه ای که اصطلاح تخم مرغ شانسی برازنده تولیدات آن هاست ! ) در تولید یک مدل پردازنده مقداری تفاوت مشاهده می شود که باعث می شود کمی آور پذیری متفاوتی مشاهده گردد. در مورد این عامل تقریبا کاری از دست آورکلاکر بر نمی آید.
در مورد شماره ده بیشتر توضیح بدید لطفا

bill geits
20-12-09, 22:55
میلاد جان خسته نباشید عرض می کنم.
البته نام کاربری نازنینی هم دارید.:1. (21):
بنده اول اینو بگم که نتونستم مقاله رو کانل بخونم ولی بخش های مختلف جالب بودن.
یه چنتا نکته رو عرض می کنم. که البته زمانی که خودم شروع کردم به اورکلاک خیلی دمبال اینا بودم و خیلی وقتم از بین رفت تا بهش برسم.
1-اولین نکته من پیشنهاد می کنم. که مباحث رو کلا جدا جدا و دسته بندی کنید. مثلا:
شما بهتر هستش قسمت نرم افزار های مربوط به1- تست ، 2- مانیتورینگ 3- و یا چیز های دیگه رو جدا کنید
یا در قسمت ولتاژ ها بهتر هستش که حد اقل از سه برند معروف از بایس ها تصویر گذاشته بشه در قسمت ولتاژ ها. و البته شما باشد افرادی که تازه شروع به کار می کنند رو در نظر بگیرید و هوم از مدل های بالا و هم مدل های پایین چنتا تصویر تهیه کنید. و این ها همش در یک فصل کلا در مورد ولتاژ ها بحث بشه.
2- من یکم که نگاه کردم اصلا از سایت های معروف یا برنامه های مورد استفاده، که نیاز هست خود کار بر بره و خودش شخصه اون سایت هارو ببینه ندیدم (بجز یکی تا دو مورد.)
3- اگه می تونید مطالبتون رو طوری قرار بدین که تنها گذاشتن لقمه در دهن کاربر نباشه
منظورم اینه که شما با اراعه یک مطلب به صورت کلی و یا با مقداری توضیحات با استفاده از چند لینک کمکی کار بر رو گرسنه علم قرار بدین و خودش بره دمبالش.
4- چون علم کامپیوتر به شدت در هار پیشرفت هستش بنده پیشنهاد می کنم اصلا برای یک مدل خواص نوشته نشه و بلکه برای سه سوکت 478،775،1366 و از اونور برای سی پی یو های ای ام دی هم جدا گانه در بخش دیگه صحبت بشه. و البته شما نباید مقاله رو سر بسته قرار بدین اگر شده لینک به تاپیک های مختلف سایت های سخت افزاری بدین و حتی چیز های دیگه.
5- در نوشتن کار بر رو به سمت اشتیاق بیشتر سوق بدین. مثلا در همون مرحله اول با چند رکرد جهانی کار بر رو بهش هیجان بدین.
6- اور کلاک رو دسته بندی کنید. (حالا بصورت مفصل توضیح میدم در پایین)
اول از همه باید اور کلاک رو به دودسته : پیشرفته و سطح پایین یا 1- برای ثبت رکرد و 2- افزایش کارایی باید تقسیم بشه.(در اپتدای مقاله)
در مرحله بعد برای تمام قطعات باید جداگانه برسی کنیم.
و باز کار بر رو به محیط بیرون از مقاله سوق بدیم (با معرفی چند سایت ثبت رکرد)
7- هیچ وقت قسمتی از مقاله رو محدود نکنید. :
یعنی شما نگید که :"در اصل اورکلاک بر روی سه قسمت سیستم انجام میشه" بلکه این رو به نحوی به کار بر انتقال بدین که شاید در سوکت های جدید تحولاتی ایجاد بشه.
----------------------
در مورد ساختار مقاله اگر هم راه با سرفصل و فهرست باشه خیلی بهتر خواهد شد.
باز تاکید می کنم مقاله رو سر بسته ننویسید.(و حتا در مورد ولتاژ ها هم که صحبت می کنید. اگر شده خودتون سطح علمیتون رو ببرید بالا یا از کسی کمک بگیرید تا با علم الکترونیک حارف هارو منطقی و با دلیل علمی به کاربر بفهمانید.)
برای این که اورکلاک یک علم بیشتر عملی هستش شما با استفاده از لینک هایی که دادین در طول مقاله کاربر بیشتر از کسلی میادبیرون اما از اموزش تصویری بیشتر استفاده کنید مثل این لینک (Only the registered members can see the link) (البته این یک نوع پرسش بود که برای خودم پیش اومده بود و با این کار تونستم به جواب برسم :دی)
در صورت نیاز داشتن تصویر از بایس مدل هلی مادربورد یا هر چیزی که خودتون بهش دست رسی ندارید می تونید در اینجا درخواست بدین تا بنده و دوستان دیگه در خدمت باشیم.:11():
در مورد اسامی برنامه های مورد استفاده. هم اساتید می تونند کمک کنند.
(به نظر من یه چنتا تصویر از سوختگی ها و یا خرابی ها همون اول مقاله بزارید که طرف اگه احل ریسک نباشه. اصلا بقیش رو نخونه،مثل این (Only the registered members can see the link) :دی)
ویرایش: چون گفتین می خوایید مقاله کامل و جامع باشه این همه سرتون رو درد اوردم.

در مورد تعریفتون یه دنیا ممنون . همین طور اسم کاربری
در مورد جدا کردن مباحث من تمام تلاشمو کردم که مباحث جدا جدا گفته بشه . شما می دونید که آور پردازنده کاملا با آور رم در ارتباطه . همین طور بسیاری از مفاهیم لازم برای آور پردازنده ، رم و کارت گرافیک مشترکه اما با این حال می بینید که من آور سی پی یو رو جدا کردم . همین طور رم رو در آینده و گرافیک .
در قسمت نرم افزار ها که فعلا فقط با مانیتورینگ ها کار کردیم و به تست که برسیم جدا می کنم . حالا ممکنه به فصل جدید باز نکنم اما به صورت شماره جدا میشه .
راستش من دسترسی به مادربرد های مختلف ندارم . سیستم من همونیه که تو مقاله می بینید . من فکر می کنم که با این همه توضیح هر کاربری با هر سیستم متفاوتی بتونه آور کنه . نهایتش یه کم تفاوت می بینه که ایمیل می زنه یا تو فروم ها می پرسه . من قصد دارم که در پایان مقاله لینک چند تا فروم سخت افزار رو تو مقاله بیارم . ( البته این مستلزم اینه که مدیران این فروم ها یه حالی بهم برن ! مثلا لینک دانلود مقاله رو تو صفحه اول سایت بذارن و ... )
این که زیاد اسم سایت ندیدید علتش اینه که من عقیده دارم باید خواننده رو شیر فهم کنم ! زیاد با لینک دادن به بیرون موافق نیستم . یه علت دیگه اینه که تازه اول مقاله هستیم . حتما در آینده به بعضی سایت ها ناچارا اشاره می کنیم . ضمنا یه علت برای اینکه بهتره همه چی تو همین مقاله باشه و نه بیرون اینکه : اومدیم فردا سایت ایکس خوابید ! چیکار کنیم ؟
در مورد اومدن قطعات جدید و موارد شبیه به اون مشکلی نیست . من مدام مقاله هامو ویرایش می کنم . شما می تونید مدتی دیگه ورژن جدیدتری از مقاله اول من یعنی افزایش سرعت رایانه در ویندوز ایکس پی رو ببینید .
در مورد شروع خوب مقاله و هیجان دادن به خواننده تلاشمو توی مقدمه ای بر آورکلاک کردم . حالا قضاوت با شما . اما وقتی طرف حتی نمی دونه فرکانس چیه گذاشتن یه عکس که فرکانس مثلا رفته به 4000 چه سودی داره ؟ تازه طرف تو اون همه اطلاعات اصلا بعید می دونم متوجه عدد بزرگ فرکانس بشه !
در زمان آور کردن به صورت عملی ( که کم کم توی مقاله داریم بهش می رسیم ) حتما ذکر می کنم که دو نوع آور داریم . ( رکورد زدن یا آور همیشگی و منطقی ) شک نکنید این موارد ذکر خواهد شد.
در مقاله تاکید شده که آورکلاک به سه قطعه مذکور محدود نمی شه . دقت کنید :
آورکلاک بر روی قطعات بسیاری قابل انجام است اما از آن جا که آورکلاک همه آنها تاثیر محسوسی در سرعت ندارد ، معمولا آورکلاکرها آورکلاک را بر روی سه قطعه انجام می دهند. شامل سی پی یو ، رم و کارت گرافیک
تا حد لازم از تصویر بهره خواهیم برد اما زیاد نه . هم افراط میشه که خوب نیست هم حجم مقاله خیلی بالا میره.
در مورد نرم افزار و سایت خوشحال می شم دوستان معتبر ها رو معرفی کنن .
با ترسوندن کاربر موافق نیستم . به میزان کافی ( البته به نظر من ) توی مقاله تذکر و هشدار داده شده .
از نظری که دادید بِِِِِِِِِِِـــــــــــــ ــــــــــــــــی نهایت ممنونم عزیزم

Moein
20-12-09, 23:07
درود به دوستان خوبم
ایمیل من :
miladmirnejati@gmail.com
میلاد میرنجاتی

سلام دوست عزیز

من یک سوال داشتم

میشه کلاک رو برای من تعریف کنید؟

با تشکر SSA MEMBER

bill geits
21-12-09, 00:42
باران جان سوال خیلی کلی پرسیدی که جواب دادنش سخته
این ترجمه گوگله :
ساعت (دیواری)
تپش زمان سنجی
ساعت
زمان سنج
اما تو بحث ما اگه اشتباه نکنم فرکانس کاری سخت افزار هست
مثلا تو سی پی یو زد بخش کلاک ها شامل مقادیری از جمله فرکانس هاست . بازم دوستان بیان و کمک کنن

Curtis
21-12-09, 00:45
ln2 همون نیترو ژن مایع هست.
که دمایی درحدود 200- داره (البته این دما بستگی به عواملی چون منطقه و آب و هوا داره)
و در مورد VNB مخفف (voltage north bridge) هست.
راستش در مورد vtt زیاد اطلا عات ندارم ولی میدونم در cpu های چند هسته ای کاربرد داره و خیلی هم مهمه.
در مورد bus speed فکر میکنم مربوط به رم و پل شمالی هست (مطمئن نیستم).

bill geits
21-12-09, 01:05
curtis جان
ln مخفف
Liquid nitrogen
هست و منم باهات موافقم . فکر می کنم وقتی با یه هم چین خنک کننده ای آور می کنیم اونم یه آور وحشتناک ، حسابی عمر قطعه کم میشه . اما به نظرت ذکر این مسئله تو مقاله لازمه ؟
در مورد اینکه vdd و vnb معادل هم هستند مطمئن شدم . چون (Voltage North Bridge ) یعنی ولتاژ پل شمالی که همون تعریف vtt هست.
راجع به بخش های دیگه هنوز ادامه مقاله رو ننوشتم و دارم به این فکر می کنم که چطور مقاله رو جلو ببرم . چند تا سوال اساسی هم دارم :
نرم افزار معتبر برای بنچ مارک از سی پی یو ؟ من الان برای بنچ مارک سیسافت سندرا و پی سی ویزارد رو دارم .
سایت معتبر برای محاسبه توان سیستم برای تهیه پاور مناسب ؟
حداکثر دمای قابل تحمل برای پردازنده رو تو سایت اینتل پیدا نکردم !
و خیلی چیزای دیگه
راستی بچه ها مقاله ناقصه و مدام داره عوض میشه . اگه می بینید سایت مهندسی صنایع با ؟ مشخص شده یا لیست نرم افزارها نیست به خاطر اینه که هنوز سایت راه نیفتاده و توی انتخاب نرم افزارها دو دل هستم

Curtis
21-12-09, 01:25
ببین عزیز نیتروژن مایع یکی از ماده های مهم در اورکلاک هست البته فقط برای اورهای سنگین و رکورد زدن استفاده میشه و در اورکلاکی که امروز ما در موردش بحث میکنیم خیلی مهمه.
ولی در مورد vtt و vnb فکر نکنم یکی باشه چون در بایوس این دوتا مواردی جداگونه هست و ولتاژ vtt توی افزایش فرکانس خیلی مهمه.
در مورد نرم افزار wprime و super pi و چندتا دیگه هم هست که این دوتا بیشتر کاربرد داره
در مورد پاور سایت asus ایسوس در قسمت ساپورتش داره
اینم لینک:Only the registered members can see the link
البته به تازگی شرکت گرین یه نرم افزار کم حجم هم برای کامپیوتر و هم برای موبایل طراحی کرده
که میتونید از سایتش در یافت کنید.
در مورد دما اطلاع ندارم

bill geits
21-12-09, 01:42
در مورد نیتروژن مایع بحث شده تو مقاله :
هم چنین آورکلاکرهای حرفه ای که هیچ حد و مرزی برای آور کردن متصور نیستند از ابزارهای خنک سازی پیشرفته مانند یخ خشک و نیتروژن مایع بهره می برند. البته در این حالت باید توجه ویژه ای به خشک نگه داشتن سخت افزار داشت.
بازم باشه . راجع به خصوصیات نیتروژن مایع و تاثیرش در کاهش شدید عمر توی مقاله مطلب اضافه می کنم . راستی من سهوا به جای vdd نوشتم vtt . اصلا بحثمون سر vdd و vnb بود. شرمنده .
نرم افزار super pi رو که دارم و توی مقاله هم اومده .
منتها wprime بهتره یا سندرا یا پی سی ویزارد ؟
فکر کنم چون پی سی ویزارد مال سی پی یو زد هست معتبر تر باشه
در مورد vtt بذار بیشتر تحقیق کنم.
سایت ایسوز رو دیدم قبلا . منتها خیلی ساده و پیش پا افتاده اس . معتبره اما دقیق نیست آخه . یعنی جزئیات رو نداره . این همه مادربرد دسکتاپ داریم همه 50 وات مصرف می کنن ؟
برای محاسبه توان مصرفی واقعا موندم . الان مثلا همین سایت گرین مصرف پردازنده e5300 رو زده 125 وات بعد خود اینتل زده 65 وات ! حرف کی رو باور کنیم ؟

Curtis
21-12-09, 01:53
wprime مثل super pi هست و دو نرم افزار های دیگه ای که گفتید برای بنچمارک کل سیستم هست
در مورد توان پاور تمامی اینهایی که نام بردم تقریبی هست و نمیشه بهشون تکیه کرد در مورد ایسوس و گرین
ایسوس دقیقتر هست.

bill geits
21-12-09, 01:53
راستی نمی دونم چرا لینکت کار نمی کرد !
این یکی کار می کنه :
Only the registered members can see the link

Jagvar
21-12-09, 02:10
سلام دوست عزیز

من یک سوال داشتم

میشه کلاک رو برای من تعریف کنید؟

با تشکر SSA MEMBER

باران جان سوال خیلی کلی پرسیدی که جواب دادنش سخته
این ترجمه گوگله :
ساعت (دیواری)
تپش زمان سنجی
ساعت
زمان سنج
اما تو بحث ما اگه اشتباه نکنم فرکانس کاری سخت افزار هست
مثلا تو سی پی یو زد بخش کلاک ها شامل مقادیری از جمله فرکانس هاست . بازم دوستان بیان و کمک کنن
عزیز جان مطمعن باش شما کا شروع کردین برای کامل بودن مقاله نه تنها 300 صفحه کافی نیست بلکه از 2000 صفحه هم خواهد گذشت، ولی اگر بخواهید کامل توضیح بدین!
داداش من به نظر من شما اول تحقیق کلی و جامع رو انجام بدین در مورد اورکلاک و بعد از این که نسبتا تخصص پیدا کردین شروع کنید به تکمیل.
سوال باران جان هم بهمین خواطر بود که ببینه شما در چه مرحله هستشین(در اور کلاک منظورمه)
شما باید تکلیفیتون رو با خودتون مشخص کنید که می خواید برای افراد مبتدی مقاله بنویسید یا برای افراد حرفه ای و یا برای هر دو گروه! چون من در اپتدا از کلمه اموزش "کامل" برداشت سوم رو کردم! اگه این طور باشه چون خود شما در حدی فکر نکنم باشید که در بیشتر قضایا اضحار نظر انجام بدین پس مجبور خواهد شد که از دوستانی که تجربه بیشتری دارند استفاده کنید. که در این صورت باز قضیه یک هفته یا دوهفته نخواهد بود. (البته در صورتی که همه دست به دست هم بدن!)
مقاله ای از دوست و سرور بنده جناب مهدی موسوی در مجله رایانه خبر به چاپ رسیده که حتما پیشنهاد می کنم اون مقاله رو هم بخونید چون واقعا در عین خلاصه بودن اما در سطح بالایی نوشته شده.
"مجله رایانه خبر شماره 56 ، آذر 88 " (بر روی جلد هم به صورت تیتر وار نوشته شده :"آموزش اورکلاک پردازنده های اینتل")

bill geits
21-12-09, 02:12
یعنی wprime برای تست پایداری سیستم به کار می ره ؟
بعد توی لینک ایسوز منظور از این موارد چیه ؟
ZIP
SCSI card
IEEE 1394 (Firewire) device

بعد الان من مثلا مودم ای دی اس ال دارم که به لن پشت کیس وصلش کردم . باید تو سایت Network (LAN) رو تیک بزنم ؟ البته خود مودم آداپتور داره و جدا به برق وصله
یا برای فن سی پی یو و فن پاورم که گرینه باید تیک بزنم ؟

bill geits
21-12-09, 02:31
جگوار عزیز
من سوالی از شما دارم : آیا من خنک کننده پیشرفته دارم ؟ قطعات فوق العاده گرون که چند ملیون تهیه اش هزینه می خواد در اختیارمه ؟
بنابراین اصلا داشتن این انتظار که این مقاله بیاد و یه آور در حد رکورد رو آموزش بده غلطه . گفتم یکی از کامل ترین چون دو نکته پشت این عبارت نهفته است :
یک » نگفتم کامل ترین و این یعنی از این آموزش کامل تر و سطح بالاتر هم می تونه باشه و شاید هم باشه
و دو » یکی از کامل ترین هاست چون شما برید و توی اینترنت بگردید و مقالات آموزش آورکلاک رو برای من بیارید . یه مقاله بیارید که از این کامل تر باشه . آقای مهراد رحیمی که از بچه های همین انجمن هست و خیلی هم حالیشه میشه مقاله اشون رو یه نگاه بندازید و مقایسه کنید ؟ و بعد بیاید و این حرف ها رو بزنید .
مقاله کامل و مفصله اما شامل همه چیزهای ضروریه . من نیومدم با عکس مقاله رو حجیم کنم . همه چیزهایی که آورده شده به درد می خوره و نکات کلی هست و نه نکات ریز . پس مطمئن باشید که تو حدود 100 صفحه تموم میشه و نه 2000 صفحه
ضمنا همین مقاله و دو مقاله قبلی من قراره در سه مجله تخصصی کامپیوتر در ماههای آینده چاپ بشه . اونم در چندین شماره متوالی .
تکلیف بنده از اول مشخص بوده و قراره که برای افراد مبتدی و متوسط بنویسم و خیلی هم از این کار راضی هستم . چون با این کار من هزاران نفر رو به آورکلاکر تبدیل می کنم و بعدها از توی همین ها آورکلاکرهای حرفه ای بیرون میاد .
ضمنا سوال پرسیدن و مشورت کردن عیب نیست . و من با 19 سال سن باید بپرسم و یاد بگیرم.
و یه چیزی در آخر :
توی کشور ما هر وقت کسی میاد کاری رو انجام بده متاسفانه عده ای که کم هم نیستند میان و فاز منفی می دن. اونها آدمایی هستند که خودشون تلاشی نمی کنن و می خوان جلوی تلاش دیگران رو بگیرند.
در مجموع از شما ممنونم . من به کارم ادامه می دم و امیدوارم که نتیجه بده که هدفی جز یاد دادن و کمک کردن ندارم
ممنون

Curtis
21-12-09, 02:41
در مورد سه مورد ی که نوشتید لازم نیست ولی برای لن بله میشه 1 و برای cpu بله باید در نظر بگیرید و لی فن پاور خیر.

در مورد حرف دوست خوبم جگوار عزیز باید بگم که شما هم مقداری صبر کنید تا این مقاله کامل تموم بشه بعد به طور مفصل در مورد خوبی ها و بدی هاش صحبت میکنیم
شما که خودت استادی .البته ببخشید من پریدم وسط در مرد مقاله ی اقای موسوی هم من مطالعه کردم مقاله ی خیلی خوبی هست البته باید منتظر شماره های بعدی مجله که بحث درش کامل میشه بود و به دوست خوبم میالاد هم پیشنهاد میکنم مقاله ی اقای موسوی رو مطالعه کنن چون در شماره ای که جگوار عزیز گفت در مورد اصطلاحات پایه کاملا توشیح داده شده و شما میتونید مقالتون رو از روی اون و شماره های دیگه کامل کنید.
بازم ممنون و منو ببخشید:love:

Jagvar
21-12-09, 14:07
درود به دوستان خوبم
. خواهش من از شما اینه که تنها به خوندن مقاله بسنده نکنید و نظرات خودتون رو حتما برای من ایمیل کنید. پیشاپیش از همکاری شما دوستان خوبم ، سپاسگذارم.
ایمیل من :
miladmirnejati@gmail.com
میلاد میرنجاتی
تایپک هم می تونید مباحثتون رو مطرح کنید
عزیز جان شما که در مقابل راهنمایی ها و انتقاد ها جبهه می گیرید چطور از دیگران می خوایید که نظر بدن؟1
البته شاید به خواطر این که به ایمیل شما نفرستادم ناراحت شدین!!

bill geits
21-12-09, 18:41
جواب آقای جگوار رو توی چت خواهم داد.
دوستان می تونن با رعایت ادب هر نوع ایرادی دوست داشتند بگیرند . خوشحال میشم
مثل curtis عزیز که ایرادات و پیشنهاداتشون رو پذیرفتم . چون منطقی بود .

AMD>INTEL
22-12-09, 12:36
مقالات آقا مهدی به نظرم خوب جواب میده. به نظرم منتظر باشیم کسی که همه به اورکلاک مسلط هست هم به نوشتن مقاله این کار رو انجام بده . ترجمه مقالات سایتهای خارجی هم مفید میتونه باشه .

bill geits
25-12-09, 20:20
من به صورت عکس زیر پر کردم
سیستم من اینه :
e5300
mb g41m-es2l
ram 2gb geil 800
modem dial up
modem adsl
hard western 500 green
dvd rw
mouse
keyboard
lcd p2050
به نظرتون یه کم 300 وات کم نیست ؟
تازه 30 درصد احتیاط رو که حساب کنیم میشه 390 وات !
من 535 گرین گرفتم . این لینک ایسوز واقعا عجیبه . اگه موس و کیبورد یو اس بی نباشه چطور میشه مصرفش رو اینجا محاسبه کرد ؟ بچه ها به نظرتون لینک سایت ایسوز اون قدر کامل و معتبر هست که توی مقاله ذکرش کنم ؟

bill geits
25-12-09, 20:27
این یکی رو با توجه به قطعاتی که در بالا ذکر شد درست پر کردم ؟
اگه آره این اختلاف تو میزان توان مصرفی یه کم عجیب نیست ؟

HoSsEiN.iR
25-12-09, 22:39
من به صورت عکس زیر پر کردم
سیستم من اینه :
e5300
mb g41m-es2l
ram 2gb geil 800
modem dial up
modem adsl
hard western 500 green
dvd rw
mouse
keyboard
lcd p2050
به نظرتون یه کم 300 وات کم نیست ؟
تازه 30 درصد احتیاط رو که حساب کنیم میشه 390 وات !
من 535 گرین گرفتم . این لینک ایسوز واقعا عجیبه . اگه موس و کیبورد یو اس بی نباشه چطور میشه مصرفش رو اینجا محاسبه کرد ؟ بچه ها به نظرتون لینک سایت ایسوز اون قدر کامل و معتبر هست که توی مقاله ذکرش کنم ؟
سلام:11():
به نظر من که جاییش عجیب نیست چون که حرف اولو تو توان مصرفی سی پی یو و کارت گرافیک میزنه
که شما گرافیکو انتخاب نکردید
این سی پی یو که انتخاب کردید 65w برق میخواد
مادربرد هم 50w
رم ddr2 اونم یه دونه برق خیلی کمی میخواد فکر میکنم چیزی حدود 1.5v .
برای دوتا هارد هم 40w بسته
توان مصرفی USB , modem ,FAN خیلی ناچیزه تازه 300w خیلی هم زیاده همون 187w هم کافیه

سوالی بود در خدمتم
-----------------------
موفق باشی:give_rose:

bill geits
26-12-09, 13:34
خب حسین جان بلاخره کدومش درسته ؟ من میخوام یه سایت برای محاسبه مصرف توان تو مقاله ام معرفی کنم . موندم بین این چند مورد . بعدشم جالبه اون موقع که می خواستم این سیستم رو بخرم همه تو همین فروم می گفتن 535 گرین بخر ! 187 کجا و 535 کجا !

HoSsEiN.iR
26-12-09, 14:02
خب حسین جان بلاخره کدومش درسته ؟ من میخوام یه سایت برای محاسبه مصرف توان تو مقاله ام معرفی کنم . موندم بین این چند مورد . بعدشم جالبه اون موقع که می خواستم این سیستم رو بخرم همه می گفتن 535 گرین بخر ! 187 کجا و 535 کجا !

خوب حرف شما کاملا منطقیه اما نکته اصلی اینجاست
سایت کولر مستر توان مصرفیو دقیق دقیق معرفی میکنه بدون در نظر گرفتن احتمالات یعنی دقیقا همون توان مصرفی که باعث میشه قطعه کار کنه دیگه هیچ احتمالیو در نظر نمیگیره (مثلا ممکنه قطعه بنا به نسبت کاری برق بیشتری بخواد ) ومن با سایت کولر مستر مخالفم

بعد همانطور که گفتم بیشترین توان مصرفیو سی پی یو و کارت گرافیک داره که شما کارت گرافیکو تو اون دوتا تصویر که دادید مشخص نکردید همین طور خیلی چیزای دیگه.( از قدیم گفتن قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود) شما برای مشخص کردن دقیق توان مصرفی باید تمام قطعات رو مشخص کنید

خوب حالا چرا سایت اسوس وات ها رو اینقدر زیاد گفته ؟
به نظر من سایت اسوس بهتره چون توان مصرفیو با تمام احتمالات درنظر گرفته حتی میزان تقریبی توان مصرفی برای آورکلاک که شده 300w تازه میتونید با همین وات میران قطعه زیادتری هم اضافه کنید و مشکلی پیش نمیاد پس کاملا همه چیزو درنظر گرفته و این بهتره حالا شما میزان کارت گرافیک و چیزای ریز دیگه که مشخص کنید فکر کنم جواب رو بگیرید.

اگه اشتباه نکنم تایپیک داره از راه خودش منحرف میشه . اگه سوال دیگه ای هست بهتره جای دیگه درباره اش بحث کنیم .
------------------------
موفق باشی:give_rose:

bill geits
26-12-09, 23:26
حسین جان به نظر من که تایپک منحرف نشده . بحث در مورد مقاله است .
راجع به گرافیک من گرافیک آن خود مادربرد رو استفاده می کنم ( چون اصلا بازی نمی کنم با این حال همین گرافیک آن بازی soccer 2010 رو روی high به صورت عالی اجرا می کنه ) و این مطلب رو همون موقع که می خواستم سیستم ر وبخرم ذکر کردم واسه بچه های فروم . اینکه کولرمستر دقیق حساب می کنه و ایسوز حدودی رو جایی خوندی یا حدس می زنی ؟ راجع به ایسوز به نظرم منطقیه که بپذیریم حدودی حساب می کنه . آخه مثلا کل مادربردها رو از دم 50 وات می گیره .
بعد ما به علت کاهش بازده پاور و قطعات سخت افزاری 30 درصد به میزان نهایی اضافه می کنیم . سوال اینجاست که برای سایت ایسوز ( اگه واقعا به میزان بالاتری خودکار محاسبه می کنه ) بازم این 30 درصد رو باید حساب کنیم یا نه ؟
راستی قطعات من همون هایی بود که توی پست های قبلیم گفتم . چیز دیگه ای نیست . با همون ها مصرفم 300 و 187 شد . مگه این که فرم ها رو اشتباه پر کرده باشم . بی زحمت یه نیگا بنداز .

bill geits
27-12-09, 00:48
بچه ها چند تا مشکل جدید :
اولا با pc wizard 2010 تست زدم . نتیاج تو چند بار تست پشت سر هم بسیار نزدیک به هم بود . یعنی در حدود 5 امتیاز اختلاف که نشون میده نرم افزار تست خوبیه . ضمن اینکه یکی از بچه های فروم که اونم e5300 داشت امتیاز سی پی یوش بسیار نزدیک به من بود . کلا نرم افزارشو پسندیدم !
اما چند تا چیز عجیب :
گرافیک من آنه و از رم می گیره . من یه بار با 256 مگابایت رم واسه گرافیک تست زدم و یه بار با 32 مگابایت ( این اعداد حداکثر و حداقل رمی هستند که می تونم به گرافیک آن بوردم اختصاص بدم ) . در هر دو حالت امتیاز گرافیک یکی شد !
چیز عجیب دو : رفتم تو تنظیمات مادربرد و Robust Graphics Booster رو از حالت Auto گذاشتم روی fast و تست زدم . تاثیری نداشت !
مگه این دو مورد بالا در امتیاز گرافیک تاثیر نمی ذاره پس چرا چیزی عوض نشد ؟
چیز عجیب سه : بنده محض احتیاط هت سینک سی پی یو که فنم روش هست رو باز کردم تا مطمئن بشم که خمیر روی سی پی یو ریخته شده که بود . بعد فن رو خیلی بهتر از قبل بستم . سفت سفت
دما در حالت عادی 39 درجه است معمولا . یه تست با super_p زدم که همون طور که تو مقاله هم دیدید دما تا 60 درجه اومد بالا . البته این سری دور فن به 1600 1700 رسید . بعد گفتم برم با orthos هم یه تست بزنم که ...
آقا روی حالت stress cpu یه دقه که نمی مونه دما به نزدیک 80 می رسه ! تازه عجیب تر این که تو دو سه ثانیه دما از 40 میرسه به 70 ! دوستان من هنگ کردم کمک کنید لطفا

HoSsEiN.iR
27-12-09, 03:29
اینکه کولرمستر دقیق حساب می کنه و ایسوز حدودی رو جایی خوندی یا حدس می زنی ؟ راجع به ایسوز به نظرم منطقیه که بپذیریم حدودی حساب می کنه . آخه مثلا کل مادربردها رو از دم 50 وات می گیره .
من اینو حدس زدم و فکر میکنم کاملا درست باشه .حلا بازم بقیه باید نظر بدن که شما مطمئن بشید :yes:
درباره مادربردها هم که 50w حساب میکنه به خاطر منبع تغزیه مادربرد 24pin هست نباید هم کمتر یا بیشتر حساب کنه سایت cooler master هم به همین ترتیب حساب میکنه .. البته سایت اسوس دیگه مادربردهای high end و low end رو در نظر نمیگیره فقط desktop و server رو حساب میکنه
حلا برخی از چیزهایی رو که سایت اسوس زیادتر در نظر میگیره رو توضیح میدم
سایت اسوس میاد برای RAMDDR2 : 50w در نظر میگیره این برای 5 تا رم هم کافیه !!
اما سایت cooler master برای هر اسلات رم DDR2 میزان توان مصرفی دقیقی چیزی حدود 5w در نظر میگیره که که برای 5 تا رم میشه 25w این خوبه اما شاید شما خواستید رمو آور کنید یا همانطور که خودتون اشاره کردید منبع تغزیه کاهش بازده پیدا کنه که این خیلی مهمه یا خیلی چیزهای دیگه پس بهتره همون 50w رو درنظر بگیریم یا مثلا هارد. سایت اسوس برای هر هارد 50w در نظر میگیره در حالی که 25w هم کافیه . اما بنا به برخی از دلایل بالا بهتره همون 50w رو انتخاب کنیم که دوتا هارد میشه 100w
پس سایت اسوس منبع بهتری برای انتخاب توان مصرفی هست:cool:

بعد ما به علت کاهش بازده پاور و قطعات سخت افزاری 30 درصد به میزان نهایی اضافه می کنیم . سوال اینجاست که برای سایت ایسوز ( اگه واقعا به میزان بالاتری خودکار محاسبه می کنه ) بازم این 30 درصد رو باید حساب کنیم یا نه ؟

نه دیگه نیاز نیست که شما 30 درصد رو حساب کنید:great:

راستی شما گفتید که منبع تغزیه رو 535w خریدید در حالتی که کارت شما آن برد هست اگه امکانش هست لینکش رو لطف کنید :11(): تا من یه نگاهی بکنم حتما یه چیزی هست که دوستان 535w رو پیشنهاد دادن

-------------
موفق باشید :give_rose:

bill geits
27-12-09, 16:14
حسین جان بنده به اینکه قراره یه کارت دی وی بی به سیستم در آینده اضافه بشه و همین طور اینکه قراره پردازنده رو کمی آور کنم اشاره کرده بودم . اما خود شمام می دونید که با یه کم آور مصرف توان از 187 به 535 نمی رسه .
راستش با اینکه مصرف رو یه کم بالاتر بگیریم موافقم اما کار سایت ایسوز یه کم برام مسخره است . آخه وقتی مصرف هر ماژول رم دی دی آر تو 5 تا 10 واته این که بیاد 50 وات حساب کنه یه کم مسخره است . الان شما اگه برید تو سایت ایسوز و رم ddr2 رو انتخاب کنید و بعد تعداد ماژول رو یک بذارید 50 وات حساب می کنه بعد بیاید ماژول هارو تا 5 تا ببرید بالا . چیزی زیاد نمیشه !:1. (27): به محض اینکه شش تا ماژول رو انتخاب کنید 50 تا دیگه زیاد می کنه . پس برای احتیاط 50 وات رو منظور نمی کنه حسین جان . بعدشم خب اینکه خودش قبول داره مصرف هر ماژول 10 واته دیگه چرا می یاد واسه همون ماژول اول 50 وات محاسبه می کنه ؟ یا مثلا مصرف توان e5300 تو خود اینتل زده 65 وات این 50 وات حساب می کنه ! :gasp: از طرفی لینک بسیار معتبریه . من فکر می کنم یه حکمتی پشتش هست . ای کاش سایتش فارسی بود ازشون می پرسیدیم . فکر کنم بهتره هردو رو تو مقاله ذکر کنم . سایت کولرمستر برای محاسبه دقیق + 30درصد و سایت ایسوز حدودی بدون اون 30 درصد

راستی ایسوز به طور قطع ماکزیمم مصرف رو حساب می کنه . چون در عبارت بالای صفحه خودش به این مطلب اشاره کرده :
The recommended power wattage figure is calculated based on the peak or maximum utilization power consumption of installed devices or components