PDA

مشاهده نسخه کامل : سوال در مورد مادربورد ازراک

ripek
07-12-09, 15:51
نظرتون در مورد مورد مادربوردهای ازراک چیه؟
استفاده می کنن از برندهای گیگا و اسوس و ام اس آی ddr 3 و حافظه am3 مثلآ اکثر مادربوردهایی که از سوکت
بالای 200 تومن هستند ولی ازراک این امکانات رو با قیمت 130 یا 120 میده و در ضمن صدای انبورد و گرافیک 3300 ای تی آی داره آیا استراتژی ازراک اینه مثل ای ام دی یا اینکه جنسش خوب نیست ؟
از رم های سه کاناله پشتیبانی می کنه؟am3 در ضمن ایا سوکت

ardi70
07-12-09, 15:55
مادربرد من ASRock مدل P4VX4 و تا الان که 6 ساله دارمش هیچ مشکلی باهاش نداشتم.

hapalii
07-12-09, 17:10
ازراک مادر برد بدی نیست علت این هم که ارزانتر از برند های مثل گیگا بایت یا ایسوس این که این برند ها کمی پول اسمشون رو می خورن و کمی هم امکانات جانبی که روی مین برد ها دارند البته طبیعی که این برندها بهتر از ازراک هستند اما نه به اندازه تفاوت قیمت هاشون در مدل های مشابه .
به نظر من برای ما که توی ایران هستیم اسم شرکت گارانتی کننده این اجناس باید به اندازه اسم خود برند برامون مهم باشه که هر 3 این برند ها توسط شرکت های خوبی گارانتی دارند چیزی که الان توی مادر برد ها AM3 ازراک برای من جالب این که توی همه رنج هاش مادربردی داره که از DDR3 پشتیبانی کنه در صورتی که برای گیگا و ایسوس این طور نیست و معمولا مادر برد های رده بالا تر از DDR3 پشتیبانی می کنند.
در مورد چینش 3 کاناله هم فعلا مادر بر های AM3 از این حالات پشتیبانی نمی کنند و فقط مختصX58 و core i7 های intel .

MicroSystem
07-12-09, 17:48
آره منم 3 ساله ازراك دارم
نميدونم چرا ملت پول بيخودي پاي برندهاي گرون مثل گيگا و ايسوز ميدند
چند وقت پيش هم اين مادبرد رو خريدم 100 چوب بسيار عاليه:

Only the registered members can see the link

گرافيك آنبورد HD 4200 هم داره نكته جالب اينكه از باسهاي بالائي واسه گرافيك استفاده ميكنه فركانس هسته 500 كه تا 1000 هم قابل اوركلاك شدن هست و فركانس رم 1333 كه تا 2000 هم ميشه اوركلاكش كرد 128 مگ هم رم داره كه ميتونه 512 مگ هم از سيستم بر داره بشه 640 مگ
كلا اين گرافيك با اوركلاك ميتونه به 9500GT DDR2 هم برسه

از نظر پورت هم كه ماشالله چيزي كم نداره:

Mahdi_Moosavi
07-12-09, 19:40
آره منم 3 ساله ازراك دارم
نميدونم چرا ملت پول بيخودي پاي برندهاي گرون مثل گيگا و ايسوز ميدند
چند وقت پيش هم اين مادبرد رو خريدم 100 چوب بسيار عاليه:

گرافيك آنبورد HD 4200 هم داره نكته جالب اينكه از باسهاي بالائي واسه گرافيك استفاده ميكنه فركانس هسته 500 كه تا 1000 هم قابل اوركلاك شدن هست و فركانس رم 1333 كه تا 2000 هم ميشه اوركلاكش كرد 128 مگ هم رم داره كه ميتونه 512 مگ هم از سيستم بر داره بشه 640 مگ
كلا اين گرافيك با اوركلاك ميتونه به 9500GT DDR2 هم برسه

از نظر پورت هم كه ماشالله چيزي كم نداره:

در کیفیت مادربوردهای ASRock شکی نیست .. ولی درست هم نیست اینقدر سطحی امکانات ، کیفیت و عملکرد مادربوردهای حرفه ای برند های خوشنام رو زیر سوال برد .

مادربوردهای ASRock مادربوردهای بسیار خوش قیمتی هستند و برای افرادی که نیاز به امکانات حرفه ای اورکلاک ندارند مناسب هستند .

فركانس رم 1333 كه تا 2000 هم ميشه اوركلاكش كردIMC موجود در پردازنده های AMD برای حافظه های DDR3 حدودا بعد از فرکانس 1600Mhz الی 1700Mhz به بعد بسیار ناپایدار میشه و به هیچ وجه قابل استفاده 24/7 نیست . ( حتی با استفاده از ولتاژ های بالا و نامتعارف ) .

كلا اين گرافيك با اوركلاك ميتونه به 9500GT DDR2 هم برسهدر این که Radeon 4200 در حال حاضر قدرتمندترین IGP موجود در بازار هست شکی نیست ، ولی حتی با اورکلاک سنگین این IGP که به هیچ وجه توصیه نمیشه در بهترین حالت هم عملکرد خیلی بهتر از Geforce 8500GT DDR2 نخواهیم داشت .

MicroSystem
07-12-09, 21:01
در کیفیت مادربوردهای ASRock شکی نیست .. ولی درست هم نیست اینقدر سطحی امکانات ، کیفیت و عملکرد مادربوردهای حرفه ای برند های خوشنام رو زیر سوال برد .

مادربوردهای ASRock مادربوردهای بسیار خوش قیمتی هستند و برای افرادی که نیاز به امکانات حرفه ای اورکلاک ندارند مناسب هستند .

IMC موجود در پردازنده های AMD برای حافظه های DDR3 حدودا بعد از فرکانس 1600Mhz الی 1700Mhz به بعد بسیار ناپایدار میشه و به هیچ وجه قابل استفاده 24/7 نیست . ( حتی با استفاده از ولتاژ های بالا و نامتعارف ) .

در این که Radeon 4200 در حال حاضر قدرتمندترین IGP موجود در بازار هست شکی نیست ، ولی حتی با اورکلاک سنگین این IGP که به هیچ وجه توصیه نمیشه در بهترین حالت هم عملکرد خیلی بهتر از Geforce 8500GT DDR2 نخواهیم داشت .

MC موجود در پردازنده های AMD برای حافظه های DDR3 حدودا بعد از فرکانس 1600Mhz الی 1700Mhz به بعد بسیار ناپایدار میشه و به هیچ وجه قابل استفاده 24/7 نیست . ( حتی با استفاده از ولتاژ های بالا و نامتعارف ) .
منظور من 128 مگ رم گرافيك هست نه رم سيستم تازه من كم گفتم خود ازراك اين رو تا اين حد اوركلاك كرده:

3DMARK 06 3499 marks by Integrated AMD Radeon HD 4200 graphics*

*System Configuration
AMD Athlon II X3 405e(OC), GPU@ 1100MHz(OC), DDR3-2133(OC) 2GB x 2, 128MB DDR3-1066 SP, Windows® Vista™ 32, 3DMark 06 (1024x768)

در این که Radeon 4200 در حال حاضر قدرتمندترین IGP موجود در بازار هست شکی نیست ، ولی حتی با اورکلاک سنگین این IGP که به هیچ وجه توصیه نمیشه در بهترین حالت هم عملکرد خیلی بهتر از Geforce 8500GT DDR2 نخواهیم داشت .
خب من اين رو با 9500GT DDR2 مقايسه كردم كه واقعا چيز مزخرفيه خودم يه دونش رو بنچمارك گرفتم با پردازنده E5300@3800Mhz نمرش شد 3500
اما همين HD 4200 انبورد با اوركلاك هسته تا 700 كه بدون ولت هم كاملا استيبل هست و باس رم 128 مگي 1333 نمرش شد 2240
به نظر شما با يه مقدار اوركلاك بيشتر نميتونه به 9500GT DDR2 نزديك بشه؟

بله درسته حق با شما است واسه استفاده 24/7 اوركلاك تا 1000 و 2000 توصيه نميشه.

Jagvar
07-12-09, 21:26
صد البته که مین های ازراک خیلی خوش قیمت هستن.
اما بنده به شخصه با همین مین ها کار کردم و در طول دو سال هم دیدم که یکی از افراد که با هم دیگه اشنایی داریم مین ازراک رو میاورد و می فروخت.
اما در بیشتر مین ها چند چیز مشاهده شد:(بیشتر مشکلات مشابه وجود داشت)
1- پرت های usb در مین های ازراک در کوتاه ترین مدت ممکن دچار مشکل می شوند. یعنی با بیشتر وسایلی که بهشون وصل میشه مشکل پیدا خواهند کرد.
2- 95% مین ها بخواطر این که خیلی ظعسف هستن در حمل و نقل های عادی که با دست صورت می گیره، مثل جابه جا کردن مین از یک میز به میز دیگه:1. (27): اگر یک طرف مین رو بگیرید. نمی دونم چرا دیگه اون سیستم دیگه سیستم شدنی نیست.:yes:
3- مین های ازراک در حالت اورکلاک 24/7 در مقیاس های حتی کم در کمتر از چند هفته مین در قسمت هایی فاز برق رسانی دچار رنگ پریدگی میشه.
4- کارایی دیگه این مین حا حرف ندارن!! (به نظر من خیلی بد عمل می کنند) تست اورست به شخصه می گرفتم و با همون سوکت که 775 بود و همون سی پی یو که 5200 بود و رم یکسان و تنها چیز متغیر مین بود اختلاف وجود داشت در حد تیم ملی.
و البته چیزای دیگه هم بود که چون عمومیت نداشت احتمال این رو می دیم که مثلا بیشتر شرکت ها خرابی دارند!
اما کلا اگر مین خوب ازشون درست بشه یه چیزی میشه توپ البته سری 478 این مین ها اینطوری بودن.:دی
ولی در کل برای افراد نیمه حرفه ای خوبه (البته تعریف حرفه ای تا چی باشه)

nasiban
07-12-09, 22:13
من هم با تمام نظرات جناب موسوی موافقم .

دوست عزیز اورکلاک یک گرافیک توکار در روند امتیاز دهی 3dmark هزار واحد اختلاف ایجاد نیمکنه تا این پردازشگر داخلی به یک کارت اختصاصی برسه نهایتاً با اورکلاک سنگین مقدار اختلاف 100 الی 300 نمره خواهد بود نه 1000 یا بیشتر . در ضمن اورکلاک چیپست مادربورد جهت کارایی گرافیکی سنگین اصلاً توصیه نمیشه چون امکان از بین رفتن پل شمالی در صورت استفاده مدام به 80 درصد افزایش خواهد داشت .

در ضمن از قدیم گفتن هر چی پول بدی آش میخوری . یعنی آقا اگر به جای 130 هزار تومن برد Asus بری 80 هزرا تومن بورد AsRock بخری به جای خازن های جامد ژاپنی استانداد B از خازن های جامد چینی استاندارد K استفاده خواهد شد که حتی از ارزون ترین خازن های الکترولیتی هم بد تر هستن یا به جای PWM دیجیتال با ماسفت های توان بالا از ماسفت های با توان خیلی پایین و ضعیف تر استفاده میشه یعنی عملاً این شرکت یا کم گذاشتن از قطعات روی برد که شما اصلاً بهش توجه نمکنید قیمت رو پایین میاره .

مجموعه قطعات خوب مادربورد خوب میسازند .

MicroSystem
07-12-09, 22:15
صد البته که مین های ازراک خیلی خوش قیمت هستن.
اما بنده به شخصه با همین مین ها کار کردم و در طول دو سال هم دیدم که یکی از افراد که با هم دیگه اشنایی داریم مین ازراک رو میاورد و می فروخت.
اما در بیشتر مین ها چند چیز مشاهده شد:(بیشتر مشکلات مشابه وجود داشت)
1- پرت های usb در مین های ازراک در کوتاه ترین مدت ممکن دچار مشکل می شوند. یعنی با بیشتر وسایلی که بهشون وصل میشه مشکل پیدا خواهند کرد.
2- 95% مین ها بخواطر این که خیلی ظعسف هستن در حمل و نقل های عادی که با دست صورت می گیره، مثل جابه جا کردن مین از یک میز به میز دیگه:1. (27): اگر یک طرف مین رو بگیرید. نمی دونم چرا دیگه اون سیستم دیگه سیستم شدنی نیست.:yes:
3- مین های ازراک در حالت اورکلاک 24/7 در مقیاس های حتی کم در کمتر از چند هفته مین در قسمت هایی فاز برق رسانی دچار رنگ پریدگی میشه.
4- کارایی دیگه این مین حا حرف ندارن!! (به نظر من خیلی بد عمل می کنند) تست اورست به شخصه می گرفتم و با همون سوکت که 775 بود و همون سی پی یو که 5200 بود و رم یکسان و تنها چیز متغیر مین بود اختلاف وجود داشت در حد تیم ملی.
و البته چیزای دیگه هم بود که چون عمومیت نداشت احتمال این رو می دیم که مثلا بیشتر شرکت ها خرابی دارند!
اما کلا اگر مین خوب ازشون درست بشه یه چیزی میشه توپ البته سری 478 این مین ها اینطوری بودن.:دی
ولی در کل برای افراد نیمه حرفه ای خوبه (البته تعریف حرفه ای تا چی باشه)
خب شما نظر خودت رو گفتي منم نظر خودم رو ميگم دوستا قضاوت كنند.

مزيتهائي كه من تو مادبرد ارزاك تو اين 4-5 سال كار تو زمينه سخت افزار ديدم:
1-- خيلي دير خراب ميشند
2- كلفت و محكم هستند حتي اگه بخوايد بشكنيدشون به سختي ميشكنند
3- از نظر بنچمارك بسيار عالي هستند يه سرچ كنيد تو اينترنت ميبينيد كه با وجود چيپهاي يكسان برتري محسوسي نسبت به مادبردهاي مشابه از برندهاي اسم ورسم دار دارند.
4- قيمتشون خيلي مناسبه.
5- ساپورت سايت ارزاك عالي هست مرتب بايوس ميده جواب ايميل رو خيلي با حوصله و زود ميده و ... . هيچ مادبرد ازراك چيپ 945 رو نميتونيد پيدا كنيد كه پردازنده هاي 45 نانومتري رو ساپورت نكنه واسه همشون بايوس داده بيرون درحاليكه اين مورد به وفور در مورد گيگا پيدا ميشه.
6- تعداد كسائي كه از اين نوع مادبردها اون رو آب دارند زياد هست مثلا فروم Anantech رو ببينيد چقدر يوزر از اين نوع مادبردها استفاده ميكنند تقريبا هر مشكلي داشته باشيد حل ميكنند. مثلا من خودم يكبار يه كاري كردم Mac adress پريد سريع برو بچ يه نرم افزار دارند و طريقه برگردوندنش رو گفتند.

در كل واسه حرفه اي ها و فوق حرفه ايها مادبرد خوبيه

MicroSystem
07-12-09, 22:16
من هم با تمام نظرات جناب موسوی موافقم .

دوست عزیز اورکلاک یک گرافیک توکار در روند امتیاز دهی 3dmark هزار واحد اختلاف ایجاد نیمکنه تا این پردازشگر داخلی به یک کارت اختصاصی برسه نهایتاً با اورکلاک سنگین مقدار اختلاف 100 الی 300 نمره خواهد بود نه 1000 یا بیشتر . در ضمن اورکلاک چیپست مادربورد جهت کارایی گرافیکی سنگین اصلاً توصیه نمیشه چون امکان از بین رفتن پل شمالی در صورت استفاده مدام به 80 درصد افزایش خواهد داشت .
دقت كنيد كه فركانس هسته قابليت افزايش به بيش از 2 برابر رو داره كدوم كارت گرافكي اين امكان رو داره؟ بعدش هم من خودم 8600GT رو كه اوركلاك كردم امتيازش از 4000 شد 5000 يعني 1000 امتياز اختلاف كاملا استيبل هست و 24/7 هم كار ميكنه

بله من نگفتم آقا بيا اين كارت رو انقدر اوركلاك كن من خودم روي 700-1333 گذاشتم هدف مقايسه اي بود كه به هر حال گرافيك آنبورد اين مادبرد قابليت اوركلاك خيلي خوبي داره ضمن اينكه خودش هم گرافيك آنبود قابلي هست

Mahdi_Moosavi
07-12-09, 22:17
منظور من 128 مگ رم گرافيك هست نه رم سيستم تازه من كم گفتم خود ازراك اين رو تا اين حد اوركلاك كرده:

3DMARK 06 3499 marks by Integrated AMD Radeon HD 4200 graphics*

*System Configuration
AMD Athlon II X3 405e(OC), GPU@ 1100MHz(OC), DDR3-2133(OC) 2GB x 2, 128MB DDR3-1066 SP, Windows® Vista™ 32, 3DMark 06 (1024x768)

آها . Sideport Memory منظور شما بود ...

البته توجه داشته باشید که اون تست در رزولیشن 768×1024 گرفته شده ، در صورتی که تست استاندارد 3DMark 06 در رزولیشن 1024×1280 صورت می گیره .

خب من اين رو با 9500GT DDR2 مقايسه كردم كه واقعا چيز مزخرفيه خودم يه دونش رو بنچمارك گرفتم با پردازنده E5300@3800Mhz نمرش شد 3500
اما همين HD 4200 انبورد با اوركلاك هسته تا 700 كه بدون ولت هم كاملا استيبل هست و باس رم 128 مگي 1333 نمرش شد 2240
به نظر شما با يه مقدار اوركلاك بيشتر نميتونه به 9500GT DDR2 نزديك بشه؟

بله درسته حق با شما است واسه استفاده 24/7 اوركلاك تا 1000 و 2000 توصيه نميشه.

من برای مقایسه این دو مدل از امتیاز GPU ارائه شده توسط 3DMARK Vantage استفاده کردم ، تستی که به شدت از دخالت توانایی پردازنده ، ایزوله شده .

در 3Dmark 06 توانایی پردازنده تاثیر زیادی داره . البته امتیازی که شما با 9500GT DDR2 گرفتید کمی جای تامل داره ، چون با توجه به فرکانس پردازنده شما ، حداقل 5000 الی 4800 امتیاز دور از دسترس نبوده ..

nasiban
07-12-09, 22:41
دقت كنيد كه فركانس هسته قابليت افزايش به بيش از 2 برابر رو داره كدوم كارت گرافكي اين امكان رو داره؟ بعدش هم من خودم 8600GT رو كه اوركلاك كردم امتيازش از 4000 شد 5000 يعني 1000 امتياز اختلاف كاملا استيبل هست و 24/7 هم كار ميكنه

دوست عزیز شما این اختلاف امتیاز رو با یک کارت گرافیک به دست آوردید نه یک گرافیک توکار . کمی به پست قبلی من توجه کنید !

MicroSystem
07-12-09, 22:58
آها . Sideport Memory منظور شما بود ...

البته توجه داشته باشید که اون تست در رزولیشن 768×1024 گرفته شده ، در صورتی که تست استاندارد 3DMark 06 در رزولیشن 1024×1280 صورت می گیره .

من برای مقایسه این دو مدل از امتیاز GPU ارائه شده توسط 3DMARK Vantage استفاده کردم ، تستی که به شدت از دخالت توانایی پردازنده ، ایزوله شده .

در 3Dmark 06 توانایی پردازنده تاثیر زیادی داره . البته امتیازی که شما با 9500GT DDR2 گرفتید کمی جای تامل داره ، چون با توجه به فرکانس پردازنده شما ، حداقل 5000 الی 4800 امتیاز دور از دسترس نبوده ..

آره خودمم خيلي تعجب كردم
برند كارت Albatron بود فكر ميكنم بخاط باس رم پائينش بود باس رمش 667 بود. نكته خاصي تو GPu-z ازش نديدم شما چيز خاصي كه باعث اين همه افت عملكردش شده پيدا نميكني؟

نتيجه گيري من اين بود كه باس رم 667 خياي تو سر اين كارت ميزنه.

MicroSystem
07-12-09, 23:00
دوست عزیز شما این اختلاف امتیاز رو با یک کارت گرافیک به دست آوردید نه یک گرافیک توکار . کمی به پست قبلی من توجه کنید !
حق با شما است من توكار رو ديدم ولي متوجه نشدم منظور شما آنبورد هست فكر كردم ميگي تو عملكرد

ccx_000
07-12-09, 23:29
سلام
من این 4200 رو تا 750 اورش کردم.یه چند روزی باهاش بتمن رو بازی می کردم الانم بعضی موقع ها(شاید هفته 2 یا 3 ساعت) که وقت کنم Call of duty mw2 رو بازی می کنم.(هر دو روی مدیوم رون اجرا میشند)
طبق این جمله ی یکی از دوستان:
"در ضمن اورکلاک چیپست مادربورد جهت کارایی گرافیکی سنگین اصلاً توصیه نمیشه چون امکان از بین رفتن پل شمالی در صورت استفاده مدام به 80 درصد افزایش خواهد داشت ."

فکر میکنید که در آینده مشکلی پیش میاد؟
موقع بازی دمای مادربورد میره بالا و بصورت اتوماتیک سرعت فنها زیاد میشه و دما ثابت نگه داشته میشه.
حداکثر دمای مادربورد چقدر باید باشه؟

MicroSystem
07-12-09, 23:42
سلام
من این 4200 رو تا 750 اورش کردم.یه چند روزی باهاش بتمن رو بازی می کردم الانم بعضی موقع ها(شاید هفته 2 یا 3 ساعت) که وقت کنم Call of duty mw2 رو بازی می کنم.(هر دو روی مدیوم رون اجرا میشند)
طبق این جمله ی یکی از دوستان:
"در ضمن اورکلاک چیپست مادربورد جهت کارایی گرافیکی سنگین اصلاً توصیه نمیشه چون امکان از بین رفتن پل شمالی در صورت استفاده مدام به 80 درصد افزایش خواهد داشت ."

فکر میکنید که در آینده مشکلی پیش میاد؟
موقع بازی دمای مادربورد میره بالا و بصورت اتوماتیک سرعت فنها زیاد میشه و دما ثابت نگه داشته میشه.
حداکثر دمای مادربورد چقدر باید باشه؟
اگه به GPU ولت ندادي خيالت از بابت دما و ... تخت

من الان يه سيستم ديگه دارم Asus P5Q دست بزني به چيپست پل شماليش دستت ميسوزده و حشتناك گرمه ولي من به راحتي ميتونم دستم رو روي چيپ پل شمالي اين مادبرد حتي موقعي كه AM 620 رو تا 3.3 اوركلاك كرده و GPU رو تا 700 بزارم
البته من موع ران بودن OCCT روي پل شمالي دست گذاشتم شما در حين بازي دست بزار ببين دماش چطوره اگه تا حد سوختن و تاول زدن دست نباشه مشكلي نداره.

سنسور دماي مادبرد مربوط به دماي محيط هست و متاسفانه پل شمالي سنسور دمائي نداره

Mahdi_Moosavi
08-12-09, 00:31
آره خودمم خيلي تعجب كردم
برند كارت Albatron بود فكر ميكنم بخاط باس رم پائينش بود باس رمش 667 بود. نكته خاصي تو GPu-z ازش نديدم شما چيز خاصي كه باعث اين همه افت عملكردش شده پيدا نميكني؟

نتيجه گيري من اين بود كه باس رم 667 خياي تو سر اين كارت ميزنه.

این مدلی که شما داشتی نه از نظر فرکانس کاری حافظه و نه از نظر فرکانس کاری هسته GPU ، هیچ کدوم مولفه های مدل Reference (Only the registered members can see the link)رو رعایت نکرده .

علت اصلیش همینه .

در کل بابت شفاف سازی عرایضت، ممنون . :11():

ccx_000
08-12-09, 10:46
اگه به GPU ولت ندادي خيالت از بابت دما و ... تخت

من الان يه سيستم ديگه دارم Asus P5Q دست بزني به چيپست پل شماليش دستت ميسوزده و حشتناك گرمه ولي من به راحتي ميتونم دستم رو روي چيپ پل شمالي اين مادبرد حتي موقعي كه AM 620 رو تا 3.3 اوركلاك كرده و GPU رو تا 700 بزارم
البته من موع ران بودن OCCT روي پل شمالي دست گذاشتم شما در حين بازي دست بزار ببين دماش چطوره اگه تا حد سوختن و تاول زدن دست نباشه مشكلي نداره.

سنسور دماي مادبرد مربوط به دماي محيط هست و متاسفانه پل شمالي سنسور دمائي نداره
نه ولتاژ بهش ندادم و توی همون بایوس از طریق گزینه آپتیمایز به 750 رسوندمش.داغ هم نمی کنه.

ولی برای من یه مشکل اساسی داره این مادربورد:
دمای سی پی یو رو(AMD 620) رو الکی بالا نشون میده! توی بایوس و توی نرم افزار خود مادربورد دما رو در حالت عادی میزنه 47 درجه! این در حالی است که نرم افزارهای دیگه و همچنین نرم افزار رسمی خود AMD دمای cpu رو در همون لحظه 37 درجه نشون میدند.در حالت لود با وجود اینکه نرم افزارهای دیگه دمای CPU را 44 نشون میدند نرم افزار ازراک دما رو 53 میرنه.
اگر امکانش هست شما این نرم افزار ازراک رو روی سیستمتون نصب کنید(که همراه با CD مادربورد هست) و ببینید آیا برای شما نیز اینطوریه؟
راستی شما سرعت فن ها تون رو روی چند گذاشتید؟
{CPU اورکلاک نشده}

MicroSystem
08-12-09, 12:59
نه ولتاژ بهش ندادم و توی همون بایوس از طریق گزینه آپتیمایز به 750 رسوندمش.داغ هم نمی کنه.

ولی برای من یه مشکل اساسی داره این مادربورد:
دمای سی پی یو رو(AMD 620) رو الکی بالا نشون میده! توی بایوس و توی نرم افزار خود مادربورد دما رو در حالت عادی میزنه 47 درجه! این در حالی است که نرم افزارهای دیگه و همچنین نرم افزار رسمی خود AMD دمای cpu رو در همون لحظه 37 درجه نشون میدند.در حالت لود با وجود اینکه نرم افزارهای دیگه دمای CPU را 44 نشون میدند نرم افزار ازراک دما رو 53 میرنه.
اگر امکانش هست شما این نرم افزار ازراک رو روی سیستمتون نصب کنید(که همراه با CD مادربورد هست) و ببینید آیا برای شما نیز اینطوریه؟
راستی شما سرعت فن ها تون رو روی چند گذاشتید؟
{CPU اورکلاک نشده}
متاسفانه الان سيستم دستم نيست دادم به صاحابش
بايوس رو من به نسخه 1.6 آپديت كردم شما هم آپديت كن.
620 رو من تا 3.3 اوركلاك كردم ولتاژ رو خودش رو 1.375 تنظيم كرد ولي من تا 1.3 پائين اوردم. فركانس رو روهم خودش خياي برد بالا كه پائين اوردم و همون فركانس دفالت(1333) گذاشتم

دماها رو من با Everest خوندم OCCT رو ران گذاشتم كه هر 4 هسته رو پر ميكنه.
دماي هسته ها رو حدود 59 نشون ميداد ولي دماي پردازنده رو 64-65 كه اشتباه هست چون دماي پردازنده نميتونه از دماي هسته ها بيشتر باشه
ولي همين مقدار هم اگه هم درست باشه جاي نگراني نداره چون اين پردازنده تا دماي 70 رو بصورت كاملا مطمئن تحمل ميكنه.

سرعت فن رو گذاشتم كه بالاي 50 درجه افزايش پيدا كنه و Level ش رو هم گذاشتم روي 1 خيلي خوب شد موقع بيكاري دور فن مياد روي 1000 و موقع پر كاري ميره روي 3300

حالت عادی میزنه 47 درجه! این در حالی است که نرم افزارهای دیگه و همچنین نرم افزار رسمی خود AMD دمای cpu رو در همون لحظه 37
اين طبيعيه وقتي شما وارد ويندوز ميش ولت و مولتي كم ميشه و دما كمتر از موقعي هست كه توي بايوس هستي

ripek
03-01-10, 17:46
یه سوال دیگه
چرا اکثر دوستانی که مین ازراک رو انتخاب می کنن چیپ 785 رو برمیدارند نه چیپ 790 ؟

HoSsEiN.iR
03-01-10, 18:35
یه سوال دیگه
چرا اکثر دوستانی که مین ازراک رو انتخاب می کنن چیپ 785 رو برمیدارند نه چیپ 790 ؟

با عرض سلام :11():

به خاطر ارزون تر بودن چیپ 785 ..
ببینید دوستانی که سیستم میخواهند یک محدودیتی برای قیمت انتخاب میکنند برد های asrock اونم چیپ 785 خیلی ارزون هست
بزار واضح تر بگم برد M3A785GXH/128M رو نگاه کنید
Only the registered members can see the link این برد قیمتش حدود 95 هزارتومنه برای هر سیستم پیشنهادی در رنج 500 تا 800 عالیه (البته بستگی به نیاز سیستم پیشهاد میشه و من کلی عرض کردم )
اما برد هایی که از چیپ 790 پشتیبانی می کنند گرون هستند و برای سیستم های معمولا خیلی بالا و حرفه ای استفاده میشن
بردهایی که چیپ 790 دارن و قیمت آن ها پایینه مشخصات دیگه شون زیاد جالب نیست و قابل مقایسه با M3A785GXH/128M نیستند .
به نظر من چیپ های 790 (البته مدل های زیادی داره ) برتری آنچنان زیادی نسبت به 785 ندارند :cool:

nima_hl
03-01-10, 19:22
یه سوال دیگه

شخصا تفاوت محسوسی توی چیپ 785 و 790 ندیدم که بخوام روش زوم کنم

اگر نکته خوبی توی 790 سراغ دارید بگید لطفا :give_rose:

ripek
03-01-10, 20:39
تفاوت محسوس که نه ولی خوب مطمئنآ یه ایراداتی که از چشم ما مخفی مونده یا ما نمیدونیم درست شده یا کارایی بعضی قطعات بهتر شده.مثلآ ممکنه با رمهای با باس 1600 بدون هیچ اشکالی کار کنه.مطمئنآ یه فرقی داره چون ای ام دی بیکار نیست در رقابت با اینتل الکی چیپ بسازه.

mzz
03-01-10, 21:20
من تازه ازراک گرفتم یه مشکل داشت تو تیپک ارتقا سیستم گفته بودم
با آپدیت بایوس حل شد
الان من CPU رو تا 3.3 آور کردم GPU گرافیک هم تا 950 (البته یه فن 8 سانتی رو هیتسنگش گذاشتم)
راحتCall of Duty(R) 4 - Modern Warfare(TM) اجرا میکنه
در کل نسبت به امکانتش قیمت خوبی داره
مدل مین من M3a785GXH/128 هست من 100 گرفتم هفته پیش

germ
03-01-10, 23:04
شخصا تفاوت محسوسی توی چیپ 785 و 790 ندیدم که بخوام روش زوم کنم

اگر نکته خوبی توی 790 سراغ دارید بگید لطفا :give_rose:

برخی از تفاوت های چیپست 790 و 785:

در چیپ 785 از ترانزیستورهای 55 نانومتری استفاده شده اما در 790 از 65 نانومتری به غیر از مدل 790GX

در 785 از چیپ ATI HD 4200 که از DirectX 10.1 پشتیبانی میکنه استفاده شده اما در 790GX از ATI HD 3300 که DirectX10.0 رو پشتیبانی میکنه .. 790X و 790FX چیپ گرافیکی ندارند

785 برای کراس فایر حداکثر دو تا PCI-E X8 ساپورت میکنه اما 790FX از دو تا PCI-E X16 یا چهار تا X8 !!!! :gasp:

785 در حالت بیکاری 0.94 وات و در حالت full load هم 11.4 وات انرژی مصرف میکنه اما 790FX در حالت بیکاری 3 وات و 11 وات در حالت full load مصرف داره

اینو شک دارم :whistle: اما یه جایی دیم که 785 از حداکثر 3 پورت sata اما 790 از حداکثر 6 پورت sata استفاده میکنه

به نظر من که اگر گیمر حرفه ای نیستی 785 و 790 فرق اساس ندارن .. تازه 785 ارزونتره :1. (5):

nima_hl
03-01-10, 23:30
برخی از تفاوت های چیپست 790 و 785:

در چیپ 785 از ترانزیستورهای 55 نانومتری استفاده شده اما در 790 از 65 نانومتری به غیر از مدل 790GX

در 785 از چیپ ATI HD 4200 که از DirectX 10.1 پشتیبانی میکنه استفاده شده اما در 790GX از ATI HD 3300 که DirectX10.0 رو پشتیبانی میکنه .. 790X و 790FX چیپ گرافیکی ندارند

785 برای کراس فایر حداکثر دو تا PCI-E X8 ساپورت میکنه اما 790FX از دو تا PCI-E X16 یا چهار تا X8 !!!! :gasp:

785 در حالت بیکاری 0.94 وات و در حالت full load هم 11.4 وات انرژی مصرف میکنه اما 790FX در حالت بیکاری 3 وات و 11 وات در حالت full load مصرف داره

اینو شک دارم :whistle: اما یه جایی دیم که 785 از حداکثر 3 پورت sata اما 790 از حداکثر 6 پورت sata استفاده میکنه

به نظر من که اگر گیمر حرفه ای نیستی 785 و 790 فرق اساس ندارن .. تازه 785 ارزونتره :1. (5):

قرار بود حسن 790 رو بگین نه محاسن 785 رو :lol:

در مورد sata و pci-e گمان میکنم اشتباه میکنید چون الان دارم 785 ازراک رو نگاه میکنم به جر esata هائی که داره ۶ تا دونه sata هم داره و ۳ تا دونه pci-e هم رو برد هست :wink:

HoSsEiN.iR
03-01-10, 23:31

نه چیپ شمالی ربطی به تعداد پورت های sata نداره پورت sata مربوط به پل جنوبی میشه .:yes:
اکثر برد های 785 هم 6 عدد پورت sata دارند :cool:

----------------------
موفق باشی:give_rose:

germ
04-01-10, 00:06
قرار بود حسن 790 رو بگین نه محاسن 785 رو :lol:

در مورد sata و pci-e گمان میکنم اشتباه میکنید چون الان دارم 785 ازراک رو نگاه میکنم به جر esata هائی که داره ۶ تا دونه sata هم داره و ۳ تا دونه pci-e هم رو برد هست :wink:

از حسن 790 هم گفتم .. کراس فایر .. اینم بگم که 790X برای کراس فایر از pci-e X16 و X8 استفاده میکنه

منبع: wikipedia (Only the registered members can see the link)

در مورد sata هم اشتباه کردم .. ببخشید

نه چیپ شمالی ربطی به تعداد پورت های sata نداره پورت sata مربوط به پل جنوبی میشه .:yes:
موفق باشی:give_rose:

hossein.ir هم درست میگن مربوط به پل جنوبی میشه

AMD>INTEL
04-01-10, 10:14
کلا رو بردهای چیپ گرافیکی ONBOARD شرکت AMD حتما سعی کنید چیپ شمالی رو نصب یک فن روی سینک خنک کنید . در طولانی مدت به مشکل کمتری میخورید مخصوصا اگر بازی هم میکنید .

ripek
09-01-10, 20:50
دوستان آیا میشه IGP اینا رو با کارت گرافیک کراس کرد؟ یه جا شنیدم یکی این کارو کرده بود.

MicroSystem
09-01-10, 21:22
دوستان آیا میشه IGP اینا رو با کارت گرافیک کراس کرد؟ یه جا شنیدم یکی این کارو کرده بود.
فقط به Hd2400
3540 , 3470 ميشه

MicroSystem
09-01-10, 21:23
کلا رو بردهای چیپ گرافیکی ONBOARD شرکت AMD حتما سعی کنید چیپ شمالی رو نصب یک فن روی سینک خنک کنید . در طولانی مدت به مشکل کمتری میخورید مخصوصا اگر بازی هم میکنید .
ولي من ازراك 785 گرفتم خيلي خنك بود حتي توي بازي و تست 3dmark

ripek
09-01-10, 22:14
فقط به Hd2400
3540 , 3470 ميشه
چرا فقط با این سه تا میشه ؟
باید تکنولوژی خاصی داشته باشن؟

MicroSystem
09-01-10, 23:11
چرا فقط با این سه تا میشه ؟
باید تکنولوژی خاصی داشته باشن؟
والا نميدونم
كلا كراس فاير به تعداد خطوط لوله هم بستگي داره اگه يه كارت كه 4 خط لوله داره رو با يه كارت كه 8 خط لوله داره كراس فاير كني فقط از 4 خط لولش كارت دوم استفاده ميشه( منبع: دفترچه مادبرد Asrock 785)
شايد دليلش اين باشه.

ripek
10-01-10, 11:29
منظورتونو متوجه شدم مثل اینه که یه دوتا ماشین بخوان یه مسیر ور با هم برن مطمئنآ اونی که سرعتش کمتره تعیین کنند سرعت و زمان رسیدن هست.

mzz
06-02-10, 20:47
ولي من ازراك 785 گرفتم خيلي خنك بود حتي توي بازي و تست 3dmark
فکر کنم منظور ایشون در آور کردن GPU هست
برای من که همیشه گرم میکنه مخصوصا موقعی که بازی های گرافیک بالا رو انجام میدم

MicroSystem
06-02-10, 22:43
فکر کنم منظور ایشون در آور کردن GPU هست
برای من که همیشه گرم میکنه مخصوصا موقعی که بازی های گرافیک بالا رو انجام میدم
تا ببيني منظور شما از گرما چيه
مثلا شما نميتوني به NB مادبرد Asus p5q دست بزني حتي بدون اور آتيشه

HoSsEiN.iR
07-02-10, 01:31
تا ببيني منظور شما از گرما چيه
مثلا شما نميتوني به NB مادبرد Asus p5q دست بزني حتي بدون اور آتيشه

سلام دوستان :11():

من نمیدونم اینجا بحث رو چیه
اما خودم P5Q دارم واقعا مادربرد داغیه حالا از NB که بگذری SB هم داغه SB مادربرد من در اثر گرما رنگش پریده !!!:wink:

دمای NB هم در حالت عادی معمولا 37-45 هستش