PDA

مشاهده نسخه کامل : LO2 - اکسیژن مایع

Hessam_7800gtx
16-11-09, 21:09
نظرتون برای استفاده از اکسیژن مایع به جای نیتروژن مایع در کولینگ چیه؟؟؟؟
من خودم از عوارض این ln2 میترسم به همین خاطر جرات نکردم برم سراغش:lol:
ولی اکسژن بخار هم بشه عوارضی نداره ضمنا دماش هم پایینتره و بهتر یخ میبده سی چی یو.قیمتش رو هم والا خبر ندارم:party:

nima_hl
16-11-09, 21:44
نظرتون برای استفاده از اکسیژن مایع به جای نیتروژن مایع در کولینگ چیه؟؟؟؟
من خودم از عوارض این ln2 میترسم به همین خاطر جرات نکردم برم سراغش:lol:
ولی اکسژن بخار هم بشه عوارضی نداره ضمنا دماش هم پایینتره و بهتر یخ میبده سی چی یو.قیمتش رو هم والا خبر ندارم:party:

اکسیژن به دلیل تمایل بالای ترکیب و خواص فیزیکیش فکر نکنم بشه برا این کار استفاده کرد

بر فرض که بتونید در شرایط خاص هم به صورت مایع درش بیارید هیچ جوری نمیشه توی بلاک ریختش ، یعنی تا بیاد به بلاک برسه هیچی ازش نمیمونه :1. (27): تا بخواد دما بگیره و تبخیر بشه و .....

Hessam_7800gtx
16-11-09, 21:46
.............
حالا راهی وجود نداره که این بخار های n2 رو به بیرون هدایت کنیم؟؟ مقلا روی کانتینر لوله خرطومی بزاریم و اون سرشو از پنجره بندازیم بیرون.:whistle:

shayan08
16-11-09, 22:33
اولا دما بخار اکسیژن -160 درجه است و البته تنها مشکلش قدرت اکسید کنندگی زیادشه که بیشتر شبیه سوختنه!:1. (27):
دوما کی گفته نیتروژن ضرر داره چن اگه ضرر داشت همگی الان باید مرده باشیم چون 70%هوا نیتروژنه.
گاز هلیوم درجه تبخیرش -270 درجه است(یعنی 3 درجه کلوین:gasp:) و همچین گاز بی اثریه و البته قیمت خیلی خوبی داره!:1. (28):

Hessam_7800gtx
16-11-09, 22:48
1- نيتروژن مايع بی رنگ، بی بو، بی مزه و کشنده است. نيتروزن مايع به سرعت ميزان اکسيژن محيط و بافت و هر قسمتی که روی آن ريخته شود ا کاهش داده و باعث ايجاد Saffocation می گردد. بنابراين هرگز نبايد برای کنترل آن داخل ظرف را ديد. مزه يا بو نمود زيرا به سرعت استنشاق می گردد. به همين خاطر نيتروژن مايع بخار می شود باعث کاهش شديد غلظت اکسيژن هوا شده و ممکن است باعث سرگيجه ، بی هوشی و حتی مرگ گردد.
خوب اینو دیدم ترسیدم :دی
هلیمو مایع رو فکر نکنم تو ایران اصلا گیر بیاد من در زمینه دایس و تیتروژن آشنا دارم و میتونم تهیه کنم اما تا حالا هلیوم رو ندیده بودم.

Curtis
16-11-09, 22:49
cpu amd رو با هلیوم تا 7 اور کردن پس فکر کنم بهتر از ln2 باشه

Shahryar
16-11-09, 23:05
والا ما الان نزدیک به 1 سال و نیم هست از نیتروژن مایع استفاده میکنیم و قبل از ما هم در کشور های دیگه و جاهای دیگه استفاده میکردند به نظرم چیز خیلی مناسبی هست فقط وقتی باهاش کار میکنید به دو تا نکته توجه کنید :

1- باز بودن درب یا پنجره و ... که هوا در گردش باشه.
2- روی دست و ... مواظب باشید نریزه چون باعث میشه اعصابش آسیب جدی ببینه .

هلیوم مایع خیلی بد گیر میاد + دمایی که داره واقعاً خطرناک هست یعنی از صفر کلوین 3 درجه بالاتر بریزه روی دست و ... میخوایند چی کار کنید ؟

PUMAOC
16-11-09, 23:16
یه چیز دیگه در باره اکسیژن: فک کنم خیلی آتش زا باشه !! البته خالصش؟ بهدش هم اکسیژن 100% کاملا سمی هستش:love:

Computex
16-11-09, 23:31
از نیتروژن مایع نترسید! به شما اطمینان میدم که هیچ ضرری نداره! حتی در برخی از آزمایشگاهها از این گاز برای خشک کردن ظروف استفاده میشه! از طرف دیگه گاز نیتروژن به دلیل داشتن پیوند سه گانه یک ترکیب کاملا سیر شده است و میتونه خیال شما رو از این بابت راحت کنه. همونطور که دوستمون shayan08 هم اشاره کردند ، 70 درصد هوا رو گاز نیتروژن تشکیل داده.

اما در مقابل اکسیژن! یه وقت نکنه با اکسیژن مایع سیستمتون رو سرد کنید! اکسیژن اونقدرها هم که فکر میکنید بی خطر نیست. شما میدونستید اگر کسی اکسیژن 100 درصد خالص تنفس کنه میمیره! تازه قدرت اکسندگی اکسیژن هم یه طرف. در ضمن اکسیژن مایع هم به این راحتی ها گیرتون نمیاد.

هلیوم مایع! :gasp: یعنی میخواهید دما رو برسونید به 3 درجه کلوین! توی آزمایشگاه Cern ( Large Hadron Collider ) که در حال حاضر بزرگترین پروژه علمی بشر هست برای خنک کردن ابر رسانا ها از هلیوم مایع استفاده میکنند!

Curtis
16-11-09, 23:41
من چند روز پیش یه فیلم در مورد اورکلاک cpu amd دیدم که kingpin و بقیه بروبچ در حال زدن رکورد جهانی با amd بودن که تو توضیحاتی که داد و روی مخزن کولینگشون زده بود هلیوم در سایت hotoverclock بود میتونید دانلود کنید و مشاهده کنید.

JEskandari
16-11-09, 23:49
دوستان عزیز الکی بچه نترسانید اکسیژن 100% کسی را نمیکشه.
البته بخاطر اکسید کنندگی بالاش شدیدا توصیه میکنم طرف سیستم تان نبرید .
در ضمن فکر کنم اگه طرفای منبع تغذیه هم بره بساط چهارشنبه سوری کاملا جور بشه.

Curtis
16-11-09, 23:54
چه کسی این حرفو زده که کشنده نیست این گاز به صورت خالص اگر استنشاق بشه ظرف چند ثانیه منجر به مرگ میشه درسته که در هوایی که ما تنفس میکنیم هست ولی به مقدار چند درصد.:give_rose:

Moein
17-11-09, 00:00
سلام

چند تا سوال چند تا جواب چند تا ایراد!

]از نیتروژن مایع نترسید! به شما اطمینان میدم که هیچ ضرری نداره! حتی در برخی از آزمایشگاهها از این گاز برای خشک کردن ظروف استفاده میشه! از طرف دیگه گاز نیتروژن به دلیل داشتن پیوند سه گانه یک ترکیب کاملا سیر شده است و میتونه خیال شما رو از این بابت راحت کنه. همونطور که دوستمون shayan08 هم اشاره کردند ، 70 درصد هوا رو گاز نیتروژن تشکیل داده.

نیتروژن مایع در صورت تنفس مستقیم باعث کسالت میشه چون میزان اکسیژن رو کاهش میده و انسان احساس کسالت می کنه!

برای خشک کردن چه چیزی ازش استفاده میشه هر جسمی بعد از تماس با نیتروژن به حالت عادی بر می گرده! فقط اگه جسم زنده باشه احتمالا در اکثرا مواقع دیگر زنده نخواهد بود!

نیتروژن مایع از میعان نیتروژن به دست میاد که به دلیل اینکه از هوای الوده درست میشه دارای ناخالصی هم هست! دارای گاز هایی که میعان نزدیک به نیتروژن دارند دلیل این موضوع هم دما هست که در فشار 1 ATM باید داشته باشه اما نداره!!! یعنی باید -196.2 درجه باشه که دمای -190 درجه رو داره!

نیتروژنی که در هوا وجود داره با نیتروژن که به صورت خالص تنفس بشه متفاوت هست! بخار نیتروژن در هوای اصفهان نزدیک به -88 تا -91 درجه هست!

ضرر نیتروژن دمای اون هست سلول بدن ما تنها می تونه -12 درجه رو تحمل کنند و در اون حالت خون به حالت تعلیق و غلیظ شدن قدم بر می داره پس مطمعنا دارای ضرر در صورت تماس مستقیم هست از ازت (نیتروژن مایع)
در پزشکی برای از بین بردن زیگیل ها - نگه داشتن اسپرم های دام - و ... استفاده میشه!

اما در مقابل اکسیژن! یه وقت نکنه با اکسیژن مایع سیستمتون رو سرد کنید! اکسیژن اونقدرها هم که فکر میکنید بی خطر نیست. شما میدونستید اگر کسی اکسیژن 100 درصد خالص تنفس کنه میمیره! تازه قدرت اکسندگی اکسیژن هم یه طرف. در ضمن اکسیژن مایع هم به این راحتی ها گیرتون نمیاد.

100 درصد اکسیژن به دلیل اینکه درصد خلوص بالایی داره و ما انسان ها توانایی تنفس اون رو نداریم موجب میشه که ریه ها باد کرده و خفگی رخ دهد!

اکسیژن مایع راحت تر از نیتروژن مایع گیر میاد برای اینکه هزینه کمتری برای تهیه اون صرف میشه! و استفاده بیشتری هم داره!

اکسیژن مایع خطر ناک ترین چیز ممکن هست چون در سریع ترین مواقع مشتعل شده! و میل به اشتعال بسیار بالایی داره در حدی که توانایی یک بمب TNT رو در فشار 2.5 ATM داره! در محدوده بسته!

هلیوم مایع! :gasp: یعنی میخواهید دما رو برسونید به 3 درجه کلوین! توی آزمایشگاه Cern ( Large Hadron Collider ) که در حال حاضر بزرگترین پروژه علمی بشر هست برای خنک کردن ابر رسانا ها از هلیوم مایع استفاده میکنند!

استفاده از هلیوم مایع برای PH2 ها معمولی هست چون محدوده دمایی ندارند!

هلیوم مایع در ایران تولید محدود داره اما تولید میشه با فر ایند بسیار طولانی

shayan08
17-11-09, 22:10
آقا این لیست عناصر به ترتیب دمای جوش. اینو دیدم مطمئن شدم از نیتروژن بهتر و ارزون تر و فراون تر نداریم!!!
Only the registered members can see the link

JEskandari
17-11-09, 23:58
چه کسی این حرفو زده که کشنده نیست این گاز به صورت خالص اگر استنشاق بشه ظرف چند ثانیه منجر به مرگ میشه درسته که در هوایی که ما تنفس میکنیم هست ولی به مقدار چند درصد.:give_rose:
اگه لطف کنید منبع این ادعای خود را اینچا ذکر کنید خیلی متشکر میشوم.

به هر حال فضا نوردان سفینه های جمینی و آپولو تا دو هفته از اکسیژن خالص استفاده کردند و زنده هم ماندند.
در کشور های از ما بهتران هم مسمومیت با منواکسید کربن را با اتاقهای اکسیژن خالص درمان میکنند.

اما سمیت اکسیزن بله سمی است ولی اگر به مدت طولانی و در فشار بالا مصرف شود.
در نوزاد نارس هم درمان با اکسیژن میتواند باعث رتینوپاتی ناشی از اکسیژن شود.

در ضمن مهمتر از همه اکسیژنی که در اتاق رها شود به سرعت حتی قبل از انکه فرصت تنفس کردن انرا بیابید با بقیه هوا مخلوط شده و دیگر اکسیژن 100 درصد نیست.

Curtis
18-11-09, 00:04
منبع این حرفم یکی از کتابهای رشته ی شیمی محض در دانشگاه هست ولی اسم کتابش یادم نیست
عزیزم این گازی که شما میگی باعث خفگی میشه و اگه باور نداری میتونی از یکی از تکنسینهای اتاق عمل در مورد این گاز اطلاعات بگیری.

JEskandari
18-11-09, 00:31
منبع این حرفم یکی از کتابهای رشته ی شیمی محض در دانشگاه هست ولی اسم کتابش یادم نیست
عزیزم این گازی که شما میگی باعث خفگی میشه و اگه باور نداری میتونی از یکی از تکنسینهای اتاق عمل در مورد این گاز اطلاعات بگیری.
دوست عزیز میخواهی کپی کارت نظام پزشکی ام را برای تماشای شما میگذارم.
در ضمن فکر نکنم کتاب شیمی محض یک منبع موثق برای اظهار نظر در مورد علم پزشکی باشد.

به هر حال شاید شیمیست ها را بکشد ولی ما در علم پزشکی از اون استفاده میکنیم و مریض ها هم نمیمیرند.

اما در مورد اتاق عمل و تکنسین مورد نظر شما یک اشتباه کوچک کرده .
اکسیژن 100% باعث مرگ بیمار COPD , حمله آسم میتواند گردد که دلیل آن هم مهار شدن مرکز غیر ارادی تنفس در این بیماران بخاطر کاهش غلظت CO2 خون و تحریک نشدن مرکز در بیمارانی است که مدتهای طولانی سطح CO2 بالا در خون داشته و این مرکز با آن سطح بالای CO2 تطبیق یافته و حساسیتش هم کم شده.

لطفا در این زمینه هم اصرار نکن اکسیژن صد در صد برای ایجاد آسیب ریوی باید تبدیل به رادیکالهای ازاد شده و سپس چند روز طول بکشد تا این رادیکالها ان اندازه به ریه اسیب بزنند که باعث بروز علایم شود و دوباره چند روز طول بکشد که علائم ARDS به حدی برسد که باعث مرگ شود
کلا یک چند هفته تنفس مداوم با اکسیژن صد درصد میخواهد.

Computex
18-11-09, 14:53
با سلام خدمت شما باران جان:

نیتروژن مایع در صورت تنفس مستقیم باعث کسالت میشه چون میزان اکسیژن رو کاهش میده و انسان احساس کسالت می کنه!

البته ما در اینجا که نمیخواییم نیتروژن تنفس کنیم. بحث سر تنفس احتمالی اون در حین کار با نیتروژن و تبخیر اون در حین اورکلاکینگ هستش که تنفس احتمالی اون در فضای باز عوارضی به دنبال نخواهد داشت. دلیلش هم همانطور که ذکر کردم به خاطر پیوند قدرتمند اون هست که در دما و فشار عادی خیلی سخت اون هم فقط با چند عنصر خاص وارد واکنش میشه. وگرنه از این نظر که با زیاد شدن غلضت نیتروژن از حالت عادی اون و در مقابل کم شدن غلظت اکسیژن باعث ایجاد کسالت و اگر هم غلظت اکسیژن خیلی کمتر باشه ایجاد احساس خفگی میشه بحثی نیست. چون همه میدونن که بدن ما اکسیژن مصرف میکنه اما نیتروژن رو بدون هیچ مصرفی خارج میکنه.

برای خشک کردن چه چیزی ازش استفاده میشه هر جسمی بعد از تماس با نیتروژن به حالت عادی بر می گرده! فقط اگه جسم زنده باشه احتمالا در اکثرا مواقع دیگر زنده نخواهد بود!

برای خشک کردن برخی ظروف. نمونه بارزش در پالایشگاه یا پتروشیمی شیراز هست. اگه قبول ندارید خودتون می تونید تحقیق کنید. حتی یکی از اساتید برای ما تعریف میکرد که دوران کارآموزی اونجا بودند و یه کار آموز به اشتباه میخواسته شیر نیتروژن رو باز کنه و همونطور که خودتون هم ذکر کردید به دلیل دمای بسیار پایین اگر با بدن تماس مستقیم داشته باشه باعث ایجاد عوارض میشه و در این هنگام هم سرپرست آزمایشگاه که این صحنه رو میبینه سریعا با پا یه لگد به اون بیچاره میزنه تا سریعا قبل از اینکه اتفاقی بیفته اون رو دور کنه. راستی اگه زنده باشه فکر نکنم دیگه بهش بگن جسم!

نیتروژن مایع از میعان نیتروژن به دست میاد که به دلیل اینکه از هوای الوده درست میشه دارای ناخالصی هم هست! دارای گاز هایی که میعان نزدیک به نیتروژن دارند دلیل این موضوع هم دما هست که در فشار 1 ATM باید داشته باشه اما نداره!!! یعنی باید -196.2 درجه باشه که دمای -190 درجه رو داره!

بسیار خوب. من هم که جایی نگفتم چنین چیزی نیست!

نیتروژنی که در هوا وجود داره با نیتروژن که به صورت خالص تنفس بشه متفاوت هست! بخار نیتروژن در هوای اصفهان نزدیک به -88 تا -91 درجه هست!

بلاخره ساختارش که همونه!

ضرر نیتروژن دمای اون هست سلول بدن ما تنها می تونه -12 درجه رو تحمل کنند و در اون حالت خون به حالت تعلیق و غلیظ شدن قدم بر می داره پس مطمعنا دارای ضرر در صورت تماس مستقیم هست از ازت (نیتروژن مایع)
در پزشکی برای از بین بردن زیگیل ها - نگه داشتن اسپرم های دام - و ... استفاده میشه!

کاملا قبول دارم قربان! منم نگفتم بدن میتونه مستقیما نیتروژن مایع رو تحمل کنه. این رو هر کسی میدونه!

100 درصد اکسیژن به دلیل اینکه درصد خلوص بالایی داره و ما انسان ها توانایی تنفس اون رو نداریم موجب میشه که ریه ها باد کرده و خفگی رخ دهد!

درسته. تازه قدرت اکسندگی بالاش هم یه طرف!

اکسیژن مایع راحت تر از نیتروژن مایع گیر میاد برای اینکه هزینه کمتری برای تهیه اون صرف میشه! و استفاده بیشتری هم داره!

بله قبول دارم که به اشتباه نوشته بودم.

اکسیژن مایع خطر ناک ترین چیز ممکن هست چون در سریع ترین مواقع مشتعل شده! و میل به اشتعال بسیار بالایی داره در حدی که توانایی یک بمب TNT رو در فشار 2.5 ATM داره! در محدوده بسته!

بله و من هم به همین دلیل به این دوست خوبمون گفتم از نیتروژن مایع استفاده کنند! چون ظاهرا ایشون تصورشون این بود که نیتروژن بی بو و کشنده است! البته بی بو هست ولی کشنده نیست!

اینجا فقط من دارم تعجب می کنم که جناب JEskandari چگونه از اکسیژن 100 درصد خالص برای تنفس بیماراشون استفاده میکنند!!!

در آخر هم از شما تشکر میکنم که در بحث شرکت نمودید. نتیجه بحث هم این شد که استفاده از اکسیژن مایع برای کولینگ به هیچ وجه مناسب نبده و استفاده از نیتروژن مایع عاقلانه تر هست.

JEskandari
18-11-09, 19:40
اینجا فقط من دارم تعجب می کنم که جناب JEskandari چگونه از اکسیژن 100 درصد خالص برای تنفس بیماراشون استفاده میکنند!!!

در آخر هم از شما تشکر میکنم که در بحث شرکت نمودید. نتیجه بحث هم این شد که استفاده از اکسیژن مایع برای کولینگ به هیچ وجه مناسب نبده و استفاده از نیتروژن مایع عاقلانه تر هست.
دوست عزیز اینجوری
یا اینجوری

در ضمن همینجا به عرض میرسانم که خوشبختانه بعد از سالها پار سال یک چنین مرکز درمانی در تهران هم دایر گردیده است.

همچنین همانطور که قبلا هم گفتم فضا نوردان آپولو و جمینی به مدت دو هفته از اکسیژن خالص استفاده کردند.
اگر درست به خاطرم مانده باشد شما برای غواصی در اعماق بیش از 100 متر نیاز به اکسیژن خالص هایپر باریک دارید.

PUMAOC
19-11-09, 13:27

به جان خودم هم سمیه هم آتیش می گیره من هنوز تحصیلات دانشگاهی ندارم اما پسر خاله 10 ساله ی منم اینو تو تلویزیون دیده و الان می دونه اگه بازم اسرار دارید خطر کنید یعنی: یه فیلم 5 دقیقه ای ار تنفس خودتون با o2 خالص بگیرید تا اینو بفهمم. :1. (2): فک نکنم بشه بزاریش اینجا چون...

sibsabz
20-11-09, 00:56
دوستان عزيز اكسيژن خالص يعني بمب !
همين!

JEskandari
20-11-09, 08:34
به جان خودم هم سمیه هم آتیش می گیره من هنوز تحصیلات دانشگاهی ندارم اما پسر خاله 10 ساله ی منم اینو تو تلویزیون دیده و الان می دونه اگه بازم اسرار دارید خطر کنید یعنی: یه فیلم 5 دقیقه ای ار تنفس خودتون با o2 خالص بگیرید تا اینو بفهمم. :1. (2): فک نکنم بشه بزاریش اینجا چون...

تلوزیون هیچ ارزشی نداره . این تلوزیون همونه که توی برنامه هاش CXR را میگذاره جای MRI تفسیر میکنه.
من برای شما چند تا لینک از کاربردهای اکسیژن خالص گذاشتم ، شما اگه اصرار دارید اکسیژن خالص سمی یک مقاله در این ضمینه لینک کنید اینجا تا منم بتونم ببینم چه جور سمی هستش و به سرعت آدم را میکشه.

Computex
20-11-09, 16:43
شما اگه اصرار دارید اکسیژن خالص سمی یک مقاله در این ضمینه لینک کنید اینجا تا منم بتونم ببینم چه جور سمی هستش و به سرعت آدم را میکشه.

خدمت شما!

Only the registered members can see the link_and_Precautions

Only the registered members can see the link_effects

JEskandari
20-11-09, 20:16
به این لینک ارایه شده توسطخود شما مرا جعه مکنییم میبینمیم بیان شده اکسیژن توکسیسیتی در فشار بالای اکسیژن روی میدهد. و نیاز به مدت طولانی استنشاق اکسیزن دارد.
Only the registered members can see the link_and_Precautions

Breathing pure O2 in space applications, such as in some modern space suits (Only the registered members can see the link), or in early spacecraft such as Apollo (Only the registered members can see the link), causes no damage due to the low total pressures used.[79] (Only the registered members can see the link_note-pmid11541018-78)[105] (Only the registered members can see the link_note-104) In the case of spacesuits, the O2 partial pressure in the breathing gas is, in general, about 30 kPa (1.4 times normal), and the resulting O2 partial pressure in the astronaut's arterial blood is only marginally more than normal sea-level O2 partial pressure

حالا به بخش دیگری از لینک دوم که توسط شما پست شد نگاهی می اندازیم.

The lungs, as well as the remainder of the respiratory tract (Only the registered members can see the link), are exposed to the highest concentration of oxygen in the human body and are therefore the first organs to show toxicity. Pulmonary toxicity occurs with exposure to concentrations of oxygen greater than 0.5 bar (50 kPa), corresponding to an oxygen fraction of 50% at normal atmospheric pressure. Signs of pulmonary toxicity begins with evidence of tracheobronchitis, or inflammation of the upper airways, after an asymptomatic period between 4 and 22 hours at greater than 95% oxygen,[34] (Only the registered members can see the link_note-Bitterman2009-33) with some studies suggesting symptoms usually begin after approximately 14 hours at this level of oxygen.[35] (Only the registered members can see the link_note-Jackson-34)
At partial pressures of oxygen of 2 to 3 bar (200 to 300 kPa)—100% oxygen at 2 to 3 times atmospheric pressure—these symptoms may begin as early as 3 hours after exposure to oxygen.[34 (Only the registered members can see the link_note-Bitterman2009-33)

میبینید که بیان شده اکسیژن 100 درصد را اگر با فشار 3 برابر فشار اتمسفر به فرد بدهیم برای بروز علایم ریوی به حداقل 3 ساعت زمان نیاز است.

Evidence of decline in lung function as measured by pulmonary function testing can occur as quickly as 24 hours of continuous exposure to 100% oxygen,[35] (Only the registered members can see the link_note-Jackson-34) with evidence of diffuse alveolar damage (Only the registered members can see the link) and the onset of acute respiratory distress syndrome (Only the registered members can see the link) usually occurring after 48 hours on 100% oxygen.[ (Only the registered members can see the link_note-Bitterman2009-33)
و بعد از آن بیان میگردد که برای بروز کاهش عملکرد ریوی 24 ساعت و کلاپس ریه 48 ساعت زمان لازم است. که این مراحل برگشت پذیر بوده و با قطع دریافت اکسیژن بعد از مدتی ریه به ترمیم خود میپردازد.
در ضمن توجه کنید که این موارد در فشار 2-3 اتمسفر روی داده و بر اساس لینک ارایه شده توسط شما فضا نوردان آپولو و جمینی به مدت دو هفته بدون عارضه از اکسیزن 1.4 اتمسفر استفاده کردند.

در مورد رتینو پاتی هم همانطور که قبلا گفتم در کودکانی دیده میشود که بصورت نارس (کمتر از 32 هفته) متولد شده اند وباید چند روز در معرض اکسیژن قرار بگیرند تا دچار این عارضه شوند.

Prolonged exposure to high inspired fractions of oxygen causes damage to the retina (Only the registered members can see the link).[39] (Only the registered members can see the link_note-NEDU47-38)[40] (Only the registered members can see the link_note-pmid754368-39)[41] (Only the registered members can see the link_note-pmid1701697-40) Damage to the developing eye of infants exposed to high oxygen fraction at normal pressure has a different mechanism and effect from the eye damage experienced by adult divers under hyperbaric conditions.[42] (Only the registered members can see the link_note-pmid9603802-41)[43] (Only the registered members can see the link_note-Butler-42)

Hyperoxic myopia (Only the registered members can see the link) has occurred in closed circuit oxygen rebreather divers with prolonged exposures.[43] (Only the registered members can see the link_note-Butler-42)[45] (Only the registered members can see the link_note-shykoff3492-44)[46] (Only the registered members can see the link_note-pmid18500077-45) It also occurs frequently in those undergoing repeated hyperbaric oxygen therapy.[40] (Only the registered members can see the link_note-pmid754368-39)[47] (Only the registered members can see the link_note-myopialength-46) This is due to an increase in the refractive power of the lens (Only the registered members can see the link), since axial length and keratometry (Only the registered members can see the link) readings do not reveal a corneal (Only the registered members can see the link) or length basis for a myopic shift.[47] (Only the registered members can see the link_note-myopialength-46)[48] (Only the registered members can see the link_note-47) It is usually reversible with time.
همانطور که میبینید اسیب چشم در بزرگسالان تنها بصورت نزدیک بینی برگشت پذیر بوده و انهم در کسانس دیده میشود که به دفعات متعدد تحت درمان با اکسیژن هایپر باریک قرار گرفته اند.

حالا بگذار نکته دیگری را بیان کنم در پزشکی ما از طریق ماسک به بیمار اکسیزن 100 درصد میدهم اما آنچه که بیمار تنفس میکند اکسیزن 30 تا 40 درصد میباشد که به علت نفوذ هوا از کنار مماسک است. حالا شما در نظر بگیر که اگر سر خود را بالای ضرف اکسیژن در حال جوش بگیری و نفس بکشی چند درصد اکسیزن دریافت میکنید من مطمئن هستم که حتی به 30 درصد هم نمیرسد و انچه شما دریافت میکند بالای 80-90 درصد هوای محیط هست.

JEskandari
20-11-09, 20:18
اینهم پروگنوز تنفس اکسیژن طولانی مدت بر اساس مقاله شما

Prognosis

Although the convulsions caused by central nervous system oxygen toxicity may lead to incidental injury to the victim, it remained uncertain for many years whether damage to the nervous system following the seizure could occur and several studies searched for evidence of such damage. An overview of these studies by Bitterman in 2004 concluded that following removal of breathing gas containing high fractions of oxygen, no long-term neurological damage from the seizure remains.[19] (Only the registered members can see the link_note-Bitterman-18)[90] (Only the registered members can see the link_note-FennRahn-89)
The majority of infants who have survived following an incidence of bronchopulmonary dysplasia will eventually recover near-normal lung function, since lungs continue to grow during the first 5–7 years and the damage caused by bronchopulmonary dysplasia is to some extent reversible (even in adults). However, they are likely be more susceptible to respiratory infections for the rest of their lives and the severity of later infections is often greater than that in their peers.[91] (Only the registered members can see the link_note-90)[92] (Only the registered members can see the link_note-kidshealth-91)
Retinopathy of prematurity (ROP) in infants frequently regresses without intervention and eyesight may be normal in later years. Where the disease has progressed to the stages requiring surgery, the outcomes are generally good for the treatment of stage 3 ROP, but are much worse for the later stages. Although surgery is usually successful in restoring the anatomy of the eye, damage to the nervous system by the progression of the disease leads to comparatively poorer results in restoring vision. The presence of other complicating diseases also reduces the likelihood of a favourable outcome.[93] (Only the registered members can see the link_note-Regillo-p190-92)

0422622
09-06-10, 10:57
چگونگی تولید اکسیژن مایع

0422622
09-06-10, 11:04
من می خوام اطلاعاتی در مورد تولید اکسیژن مایع کسب بکنم .

ic3_drag0n
09-06-10, 22:01
اول از همه ممنون می شم کارت نظام پزشکی تونو نشون بدین
تو رشته پزشکی واحدی هست به نام مسمویت اگه کمی پزشکی خوندین حتما این واحد پاس کردین
مسمومیت در پزشکی به معنی بالا رفتن غلظت یه ماده از دز اپی کیسی هست
پس مسمومیت با هر چیزی حتی آب یا گلوکز هم امکان پذیره و می تونه باعث مرگ بشه
مسمومیت با اکسیژن هم امکان پذیره اما در صورتی که بیمار 24 ساعته به اکسیژن خالص متصل بشه که خیلی کم پیش می یاد (در بهترین حالت 12 تا 24 وقت نیازه) اما پزشکین هر 3 یا 4 ساعت یه نمونه خون شریانی از بیمار می گیرن
اکسیژن در حالت رادیکا آزاد حالت ناپایدار داره یعنی الکترون آزاد داره برای انجام واکنش که می تونه باعث انواع مسمومیت بشه که می شه به تبدیل بافت نرم ریه به بافت محکم تر اشاره کرد یا اپی تلیوم مویرگی صورت بگیره
به علاوه اکسیژن هر وقتی مفید نیست به عنوان مثال کسی که با سم های علف کش مسموم شده اکسیژن می تونه بکشتش (حتی اکسیژن داخل هوا) و یا بیماری که خونش پر از CO2 هست با وصل کردن اکسیژن تنها باعث مرگش می شیم چون تنها CO2 خون زیاد تر می شه و نفس کشیدن برای مریض سخت تر می شه
در کل خیلی کم پیش می یاد بیماری با CO مسموم بشه و زنده بمونه (دلیلش تمایل بسیار زیاد CO در ترکیب با هموگلوبین خونه که چیزی حدود 250 برابر اکسیژن هست) و اتصال اکسیژن نه تنها در کشور از ما بهترون حتی در اورژانس های شهرستان های ما صورت می گیره حتی شهرستان رشت چه بررسه به کلان شهر ها یا پایتخت

Computex
09-06-10, 22:52
سلام. ضمن تائید فرمایشات دوست خوبمون جناب (ic3_drag0n) پیشنهاد می کنم این مقاله رو در سایت معتبر howstuffworks.com بخوانید. (لینک : Only the registered members can see the link )

در قسمتی از این مقاله برای عوارض تنفس اکسیژن خالص آمده:

A highly reactive form of the oxygen molecule, called the oxygen free radical, which destroys proteins and membranes in the epithelial cells, probably causes this damage. In humans breathing 100 percent oxygen at normal pressure, here's what happens:

Fluid accumulates in the lungs (Only the registered members can see the link).

Gas flow across the alveoli slows down, meaning that the person has to breathe more to get enough oxygen.

Chest pains occur during deep breathing.

The total volume of exchangeable air in the lung decreases by 17 percent.

Mucus plugs local areas of collapsed alveoli -- a condition called atelectasis. The oxygen trapped in the plugged alveoli gets absorbed into the blood, no gas is left to keep the plugged alveoli inflated, and they collapse. Mucus plugs are normal, but they are cleared by coughing. If alveoli become plugged while breathing air, the nitrogen trapped in the alveoli keeps them inflated.

البته در ادامه آمده که در شرایط خاص تنفس اکسیژن خالص اون هم به مدت دو هفته وجود داشته اما در چه شرایطی؟

The astronauts in the Gemini and Apollo programs breathed 100 percent oxygen at reduced pressure for up to two weeks with no problems

موفق باشید.

Moein
10-06-10, 00:16
من می خوام اطلاعاتی در مورد تولید اکسیژن مایع کسب بکنم .

سلام شما چه اطلاعاتی در این مورد نیاز دارید شاید من کمی بتونم به شما در این زمینه کمک کنم

در صورتی که زمینه تحقیق رو اعلام کنید با کمال میل به شما کمک خواهم کرد

JEskandari
10-06-10, 13:04
اول از همه ممنون می شم کارت نظام پزشکی تونو نشون بدین
تو رشته پزشکی واحدی هست به نام مسمویت اگه کمی پزشکی خوندین حتما این واحد پاس کردین
مسمومیت در پزشکی به معنی بالا رفتن غلظت یه ماده از دز اپی کیسی هست
پس مسمومیت با هر چیزی حتی آب یا گلوکز هم امکان پذیره و می تونه باعث مرگ بشه
مسمومیت با اکسیژن هم امکان پذیره اما در صورتی که بیمار 24 ساعته به اکسیژن خالص متصل بشه که خیلی کم پیش می یاد (در بهترین حالت 12 تا 24 وقت نیازه) اما پزشکین هر 3 یا 4 ساعت یه نمونه خون شریانی از بیمار می گیرن
اکسیژن در حالت رادیکا آزاد حالت ناپایدار داره یعنی الکترون آزاد داره برای انجام واکنش که می تونه باعث انواع مسمومیت بشه که می شه به تبدیل بافت نرم ریه به بافت محکم تر اشاره کرد یا اپی تلیوم مویرگی صورت بگیره
به علاوه اکسیژن هر وقتی مفید نیست به عنوان مثال کسی که با سم های علف کش مسموم شده اکسیژن می تونه بکشتش (حتی اکسیژن داخل هوا) و یا بیماری که خونش پر از CO2 هست با وصل کردن اکسیژن تنها باعث مرگش می شیم چون تنها CO2 خون زیاد تر می شه و نفس کشیدن برای مریض سخت تر می شه
در کل خیلی کم پیش می یاد بیماری با CO مسموم بشه و زنده بمونه (دلیلش تمایل بسیار زیاد CO در ترکیب با هموگلوبین خونه که چیزی حدود 250 برابر اکسیژن هست) و اتصال اکسیژن نه تنها در کشور از ما بهترون حتی در اورژانس های شهرستان های ما صورت می گیره حتی شهرستان رشت چه بررسه به کلان شهر ها یا پایتخت

خوب اولا به اطلاع شما میرسونم دانشجویان پزشکی هیچ واحدی به نام مسمومیت در دوران آموزش نگذرانده بلکه مباحث مربوط به مسمومیت را
بعنوان بخشی از واحد فارماکولوژی و همچنین پزشکی داخلی آموزش میبینند البته موارد مربوط به مسمویت در نتیجه گزیدگی ها در عفونی هم
توضیح داده میشود. خوب تا آینجاش که اطلاعات من کاملتر بود.

در مورد مسمومیت با CO هم با اجازه شما لطفا برید تحقیق کنید تا ببینید در صورت درمان چند درصد را میشه زنده نگه داشت.

خوب در مورد وجود اکسیژن تراپی هم لطفا در مورد اکسیزن هایپرباریک مطالعه کنید تا ببینید کجا در تمام شهرستانها ارایه میشه لطفا مبحث اکسیژن
هایپرباریک را با در اختیار گذشتتن اکسیژن به بیمار از طریق نازال تیوب و یا ماسک قاطی نکنید که زمین تا آسمان فرق دارد به عنوان مثال اگر اکسیژن
هوا را تنها 21 درصد در نظر بگیریم اکسیژنی که از طریق ماسک به بیمار میرسد تنها حدود 30% هوای تنفسی وی است. در حالیکه اکسیژن هایپر باریک
اکسیژن 100% با فشار چند اتمسفر هست و هیچ جای دنیا توی اورژانس هم داده نمیشه.

خوب یادم نمیاد کفته باشم مسمومیت با اکسیژن امکانپذیر نیست . لطفا شما مباحث را از اول مطالعه کنید تا ببینید اصلا ما داشتیم درباره مسمومیت
با اکسیژن در چه شرایطی صحبت میکنیم.شما 50 لیتر اکسیژن مایع را یک گوشه اتاق بریزی باعث مسمومیت نمیشه زیرا که اول به سرعت در هوا
پخش میشه بنابر این غلظت اون به 100% توی هوای تنفسی نمیرسه . دوم فشار اکسیژن هیچ وقت به یک اتمسفر نمیرسه و سوم اتاق شما هواش
با اطراف جریان داره اگر شما به علوم دوران راهنمایی دوباره مراجعه کنید جریانها هوا و انتشار ملده در محیط خیلی خوب توضیح داده شده.

خوب اکسیژن به صورت O2 هیچ رادیکال آزادی ندارد رادیکالهای آزاد درون بدن و بعد از تبدیل اکسیژن به موارد دیگر ایجاد میشود. و نیز تشکیل مویرگهای
تازه حاصل عملکرد این رادیکالهای آزاد نیست و مهمتر از همه مکانیسم ایجاد آسیب در ریه این مویرگهای تازه نیست

خوب درمان مسمومیت با علف کش هم اکسیژن نیست که بخواهیم به مریض اکسیژن اونهم از نوع هایپر باریک بدهیم در مورد بیماری که در خونش CO2
است آنچه شما فرمودید مربوط به بیمار COPD هست نه هر بیماری که CO2 در خونش بالا است که دلیل آنهم مربوط به عادت کردنمرکز کنترل سیستم
تنفسی به این مقدار بالای CO2 هست که با اکسیزن بالا این مرکز مهار میشود نه اینکه اکسیژن باعث مسمومیت در این افراد هست .شما البته اگر به
مراکز اورژانس مراجعه کنید میبینید بازهم به این بیماران اکسیژن میدهند ولی با مقادیر کم

JEskandari
10-06-10, 13:07
در ضمن در مورد مسمومیت با اکسیژن 3 عامل همیشخ مد نظر باید باشد .

1- مدت تماس
2- درصد اشباع اکسیژن تنفسی
3- فشار اکسیژن

و تنها با دانستن یک مورد نمیتوان در این زمینه صحبت کرد.

Computex
11-06-10, 00:01
سلام.

خوب در مورد وجود اکسیژن تراپی هم لطفا در مورد اکسیزن هایپرباریک مطالعه کنید تا ببینید کجا در تمام شهرستانها ارایه میشه لطفا مبحث اکسیژن
هایپرباریک را با در اختیار گذشتتن اکسیژن به بیمار از طریق نازال تیوب و یا ماسک قاطی نکنید که زمین تا آسمان فرق دارد به عنوان مثال اگر اکسیژن
هوا را تنها 21 درصد در نظر بگیریم اکسیژنی که از طریق ماسک به بیمار میرسد تنها حدود 30% هوای تنفسی وی است. در حالیکه اکسیژن هایپر باریک
اکسیژن 100% با فشار چند اتمسفر هست و هیچ جای دنیا توی اورژانس هم داده نمیشه.

آقا ما هم داریم همینو میگیم! پس اکسیژنی که از نازل و تیوپ به بیمار میرسه در واقع اکسیژن 30 درصد هست نه 100% !

چون قبلا شما در پست شماره 11 (Only the registered members can see the linkاکسیژن-مایع?p=171610&viewfull=1#post171610)همین تاپیک فرموده بودید که :

و همچنین در پست #15 (Only the registered members can see the linkاکسیژن-مایع/showthread.php/27362-LO2-اکسیژن-مایع?p=171772&viewfull=1#post171772) در رابطه با تنفس اکسیژن خالص به مدت 2 هفته در آپولو اشاره ای به فشار نکرده بودید، همین مرا به اشتباه انداخت که چجوری اکسیژن خالص برای تنفس با ماسک در فشار اتمسفری به بیمار میدید. چون همونطور که خودتون هم فرمودید مسمویت با اکسیژن به سه عامل بستگی داره. من تازه که در رابطه با HBOT مطالعه کردم منظور شما رو فهمیدم! حالا یه سوال داشتم: میدونید فشار درون چمبرها در Hyperbaric Oxygen Therapy چقدر هست؟

موفق باشید.

JEskandari
11-06-10, 13:26
سلام.

آقا ما هم داریم همینو میگیم! پس اکسیژنی که از نازل و تیوپ به بیمار میرسه در واقع اکسیژن 30 درصد هست نه 100% !

چون قبلا شما در پست شماره 11 (Only the registered members can see the link)همین تاپیک فرموده بودید که :

و همچنین در پست showthread.php/27362-LO2-اکسیژن-مایع?p=171772&viewfull=1#post171772 (Only the registered members can see the link در رابطه با تنفس اکسیژن خالص به مدت 2 هفته در آپولو اشاره ای به فشار نکرده بودید، همین مرا به اشتباه انداخت که چجوری اکسیژن خالص برای تنفس با ماسک در فشار اتمسفری به بیمار میدید. چون همونطور که خودتون هم فرمودید مسمویت با اکسیژن به سه عامل بستگی داره. من تازه که در رابطه با HBOT مطالعه کردم منظور شما رو فهمیدم! حالا یه سوال داشتم: میدونید فشار درون چمبرها در Hyperbaric Oxygen Therapy چقدر هست؟

موفق باشید.

دوست عزیز در درمان با اکسیژن هایپرباریک بیمار را توی محفظه ای که کاملا با بیرون ایزوله هست قرار میدن
Only the registered members can see the link ://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3f/HBO_Chamber2008.JPG/360px-HBO_Chamber2008.JPG

داخل این محفظه ها اکسیژن 100% با فشار 1.5 تا 7 برابر (فشار 7 برابر تنها در آموزشهای نظامی کاربرد دارد) فشار اتمسفر به بیمار داده میشود
بطور معمول در کاربردهای پزشکی از فشار 2-3 برابر اتمسفر استفاده میشود . و مدت هر جلسه درمان تا 1 تا 8 ساعت بسته به بیماری هست که
این درما چندین مرتبه حتی بهمدت چندهفته پیاپی برای بیماریهای مرمن تکرار میشود. هزینه هرساعت اونهم میتونه تابسته به جایی که انجامش میدن
تا 1000 پاوند باشه
البته چون رساندن اکسیژن 100 درصد از لحاظ تکنیکی مشکل دارد و تنها با استفاده از ماسکهای ویژه ای که هوای خروجی را از هوای ورودی جدا میکند
ممکن هست معمولا فشار اکسیژن که به بیمار میرسد بین 96% نا 100% است
البته مدلهای پرتابل این سیستم هم برای کسانی که بصورت مزمن نیاز به درمان دارند هم هست که حد اکثر اکسیژن 96% با فشار 1.3تا 1.5 اتمسفر برای
بیمار فراهم کرده .

در آخر شما به این توجه کنید که حتی اگر 50 لیتر اکسیژن مایع در یک گوشه اتاق بریزید حد اکثر توانایی رساندن غلظت اکسیژن در اتاق به 30-35 درصد را دارد و بقیه هوای مصرفی از همان ترکیبات معمول هوا خواهد بود.
که به هیچ وجه برای ایجاد مسمومیت کافی نیست. و دلیل آنهم انتشار سریع گاز در محیط میباشد. در کاربرد اکسیژن برای خنک کردن در اور کلاک من اصلا
نگران مسمومیت نخواهم بود بلکه آنچه مرا نگران خواهد کرد انفجار و آتش سوزی میباشد.

shayan08
12-06-10, 18:44
خوب به نظرنون اکسیژن با فشار چند بار بخار میشه از سطح مایع که سمی نیست؟ و در آخر میخواستم بگم این ماده سمی به معنا اخلال در سیستم عصبی چشمها و ریه هاست! البته این گونه مسمویت حالتهای مختلف داره که از سوختگی چشم و ریه شروع میشه تا مرگ میشه. شروع سمی بودن اکسیزن از حدود 2.5 شروع میشه

shayan08
12-06-10, 18:49
دو روش برای بدست اوردن گاز اکسیژن وجود داره:1 _ الکترولیز آب که هیدروژن هم تولید می کنه که بصورت گازه 2_تقطیر جز به جز هواست که اول هوا رو تحت فشار میذارن تا مایع بشه بعد با توجه نقطه جوش گازها اونها رو از هم جدا می کنن که میشه گازهای هوا رو بصورت مایع هم بدست اورد. راههای دیگه هم هست اما صنعتیش همین 2 تاست

JEskandari
13-06-10, 16:29
خوب به نظرنون اکسیژن با فشار چند بار بخار میشه از سطح مایع که سمی نیست؟ و در آخر میخواستم بگم این ماده سمی به معنا اخلال در سیستم عصبی چشمها و ریه هاست! البته این گونه مسمویت حالتهای مختلف داره که از سوختگی چشم و ریه شروع میشه تا مرگ میشه. شروع سمی بودن اکسیزن از حدود 2.5 شروع میشه

اکسیژن را اگه همینجوری توی محیط رها کنی فشار کلی هوا توی محیط از یک اتمسفر بالاتر نمیره
مگر اینکه اتاق را ایزوله کرده باشید که هوا نه بتونه خارج بشه نه وارد بشه .غلظت اون هم توی هوا
اتاق از حدود 30درصد بالاتر نمیره که اونهم بخاطر خاصیت انتشاری هست که گازها توی محیط دارن.