PDA

مشاهده نسخه کامل : پردازنده Athlon II X4 620 از نگاه ديگر

K1LOU
16-11-09, 17:12
با سلام . دوستان اينم يك ديدگاه ديگه در مورد athlon ii x4 620

تفاوت پردازنده‌های خانواده Athlon II با مدل‌های خاندان Phenom II به حافظه Cache L3 محدود نمی‌شود. این دو خانواده از اساس با یکدیگر تفاوت دارند که اگر این‌چنین نبود قیمت مدل‌های دوهسته‌ای Phenom II با مدل‌های چهارهسته‌ای Athlon II برابری نمی‌کرد. خوب می‌دانم و می‌دانید که حافظه‌های پرسرعت مورد استفاده در بطن پردازنده‌ها -که Cache خوانده می‌شوند- به شدت گران هستند، اما تفاوت قیمت این دو گونه از پردازنده‌ها ربط چندانی به حافظه Cache L3 ندارد، زيرا رابطه مستقیمی میان سرعت حافظه و قیمت آن وجود دارد. حافظه Cache L1 سریع‌ترین است و حافظه‌های Cache L3 کندتر هستند، از این‌رو ارزان‌تر تهیه و استفاده می‌شوند. بی‌دلیل نیست که شرکت‌ها در تعبیه حافظه Cache L1 این‌ همه خساست به خرج می‌دهند و حافظه Cache L3 را حراج می‌کنند!

قرار نیست که وارد جزئیات فنی شوم و راستش می‌خواهم به همین نکته بسنده کنم که در بطن مدل‌های Phenom II از 758 میلیون قطعه ترانزیستور استفاده شده است در حالی‌ که هسته پردازنده‌های Athlon II از 300 میلیون قطعه ترانزيستور بهره می‌برد. از این‌رو منطقی است اگر قیمت مدل‌های Phenom II حداقل 50 تا 60 درصد بیشتر از مدل‌های هم‌‌تراز Athlon II باشد!

و اما Athlon II X4 620

هفته گذشته درباره شیوه نامگذاری AMD صحبت کردم و واضح است که این پردازنده چهارهسته‌ای بوده و سرعت فرکانس 6/2 گیگاهرتزی دارد و فاقد حافظه Cache L3 است. هر یک از هسته‌های چهارگانه این پردازنده 512 کیلوبایت حافظه Cache L2 اختصاصی و در بازار دنیا 100 دلار قیمت دارد و در بازار ایران که بتازگی وارد شده است نزدیک به 110 هزار تومان قیمت دارد. پردازنده‌های Core 2 Duo E7400 و Phenom II X2 550 در فاصله قیمتی نزدیکی با X4 620 قرار دارند. این پرسش مطرح می‌شود که آیا پرداخت مبلغ 110 هزار تومان برای Athlon II X4 620 مقرون به صرفه است؟

مصرف انرژی

شک نکنید که مصرف انرژی هیچ پردازنده‌ای به پای Core 2 Duo نمی‌رسد. هر چند محصولات جدید AMD که با پسوند e عرضه خواهند شد نشان داده‌اند که کمتر از 45 وات انرژی مصرف می‌کنند، اما بدانید که Intel با دزدی از Transmeta به راه‌حلی دست پیدا کرده است که تا مدت‌ها رقیب نخواهد داشت. در حالت عادی تفاوت چندانی میان مصرف انرژی E7400 و X2 620 وجود ندارد، اما Athlon II X4 620 در هنگام اوج فعالیت حوالی 180 وات انرژی مصرف مي‌كند، در حالی ‌که Phenom II حداکثر 160 و E7400 130 وات انرژی مصرف می‌کند. یعنی اینکه این مدل پرمصرف است!

پردازش همزمان!

چند وقتی است که Multitasking مورد توجه قرار گرفته، زيرا قاطبه کاربران علاقه دارند که برنامه‌های متعددی را به صورت همزمان اجرا کنند. پردازنده‌ای در این‌باره موفق‌تر عمل می‌کند که هسته پردازشی بیشتری داشته باشد، اما X4 620 نتوانسته در حد و حدود E7400 ظاهر شود. این نکته را نيز اضافه کنم که علاوه بر تعداد هسته‌های پردازشی، ‌تعداد ترانزیستورها نیز در افزایش کارایی پردازش همزمان دخیل هستند. بدیهی است که نتیجه پردازش همزمان مدل دوهسته‌ای Phenom II X2 550 به دلیل استفاده از 758 میلیون قطعه از مدل Core 2 Duo E7400 با 228 میلیون قطعه ترانزیستور بهتر خواهد شد!

مدیریت Cache

تمامی پردازنده‌های Intel از معضلی به نام حافظه Cache رنج می‌برند و اگر در تمامی موضوعات هم بر محصولات AMD برتری داشته باشند، در وادی Cache حرفی برای گفتن ندارند زيرا Intel به‌ صورتی غیرمنطقی از حداقل میزان Cache L1 بهره مي‌برد در حالی ‌که AMD در این مورد دست و دل باز رفتار مي‌كند. به‌ همین دلیل افت محسوسی در کارایی پردازنده‌های Core 2 Duo دیده می‌شود. عدم توجه به موضوع حافظه Cache L1 باعث شده است که نوسان غریبی در سرعت مدل‌های Core 2 دیده شود و محصولات Athlon II و Phenom II پایداری بیشتری در سرعت پردازش نشان دهند!

کلام آخر!

پرداخت 110 هزار تومان برای موجود چهارهسته‌ای X4 620 در برابر همین مقدار پول برای موجود دوهسته‌ای X2 550، مقرون به‌صرفه نیست و توصیه می‌کنم زمانی به خريداري مدل‌های Athlon II X4 علاقه نشان دهید که قیمتی کمتر از 100 هزار تومان داشته باشند!

منتظر نظر آقا نيما و ساير دوستان در اين مورد هستم

منبع (Only the registered members can see the link)

MicroSystem
16-11-09, 17:23
مطالبي كه بالا نوشتي اصلا منطقي نيست
مثلا پردازش چه ربطي به تعداد ترانزيستورها داره مگه كيلوئيه.
AMD 620 رو ميخواي با چيز ديگه مقايسه كني بنچماركهاش رو ببين
در ضمن 180 وات مصرف رو از كجا در اوردي؟

منبع ايراني هم كه اعتباري نداره

MicroSystem
16-11-09, 17:27
اين هم در ادامه منبعي كه داده بودي هست

کارت‌گرافیک HD 5870 از منظر Sapphire

شرکت Sapphire‌ به‌ عنوان نزدیک‌ترین رفیق ATI مدل جدیدی از کارت‌گرافیک Radeon HD 5850 را روانه بازار خواهد کرد که برد الکترونیکی آن از نو طراحی شده است و به ‌قول معروف از برد الکترونیکی مرجع (Reference Design) شرکت ATI استفاده نمی‌کند. از این‌رو قیمت این محصول قدری بالاتر از مدل‌هایی است که بر اساس برد مرجع ATI تولید می‌شوند. محصول یک گیگابایتی Sapphire HD 5750 Vapor-X در بازار ایران جزو محصولاتی قرار می‌گیرد که بیش از 300 هزار تومان قیمت خواهند داشت. اين محصول داراي دو رابط DVI-D، یک رابط DisplayPort، یک رابط HDMI و حافظه 128 بیتی و از نسل GDDR5 است. همین محصول را نیز Club3D، ECS و PowerColor با شکل و شمایلی دیگر وارد بازار خواهند کرد.
طرف هنوز نميدونه 5870 با 5850 با 5750 سه تا هستند.

nima_hl
16-11-09, 18:45
سلام

خوب منبع این تست از اینجا بیشتر آب میخوره

Only the registered members can see the link

حالا یه لطفی بکنید و این صفحه از همین تست رو هم ببینید

در این این صفحه همونطور که میبینید با اختلاف خیلی سنگین 620 جلو افتاده ( به lower is better و higher is better دقت داشته باشید :wink: )

حالا بریم سراغ اون همون صفحه ۱۲ و تست multitask که بحث صحبت این دوستمون هم ظاهرا بوده

این میگه ما یک فیلم فول hd رو با mplayer پخش کردیم بعد اون تست 7zip که توش 620 اول بود رو دو مرتبه انجام دادیم و دیدیم 7zip دیرتر کار میکنه

حالا بنده نمیدونم که این برنامه mplayer که احتمالا برای ۲ هسته‌ای اینتل بهینه شده چقدر میتونه ملاک باشه ( از دید بنده هیچ :lol: )

همونطور که قبلا هم عرض شد بنده کارهای مولتی تسک زیاد انجام میدم و در 95٪ مواقع حداقل ۲ تا سیستم عامل رو سیستمم اجرا دارم ( که در بعضی مواقع این تعداد به ۵ هم میرسه ) قبلا e5200 و phenom 550 داشتم و همیشه سیستم مونیتور رو روی تسک بار میزارم که یوزیج cpu رو بهم نشون بده

روی 620 ارتفاع این خطوط همیشه یه اپسیلون هستش و کلاک همیشه رو ۸۰۰ ، مگر مواقعی که مثلا هندبرک رو برای کانورت فیلم اجرا کنم

از 620 واقعا راضیم نه به خاطر ریویوها و تبلیغات بلکه به خاطر نرمی و راحتی کاری که الان دارم :give_rose:

JEskandari
16-11-09, 19:06
در مورد MPlayer باید به اطلاع دوستان برسانم بطور خودکار نوع CPU را تشخیص داده وبرای پردازنده های زیر از روتین های بهینه مناسب استفاده میکند.

Intel/AMD (MMX/MMX2/SSE/SSE2/3DNow!/3DNowEx), PowerPC G4 (Altivec), SPARC (VIS), ARM PDAs and the Sony Playstation 2.Only the registered members can see the link

در ضمن این برنامه mplayer هسته پردازش و پخش فیلم در تقریبا اکثر برنامه های موجود در بازار است و حتی Mencoder برنامه دیگر پخش فیلم بر پایه MPlayer نوشته شده است.

nima_hl
16-11-09, 19:18
در مورد MPlayer باید به اطلاع دوستان برسانم بطور خودکار نوع CPU را تشخیص داده وبرای پردازنده های زیر از روتین های بهینه مناسب استفاده میکند.

در ضمن این برنامه mplayer هسته پردازش و پخش فیلم در تقریبا اکثر برنامه های موجود در بازار است و حتی Mencoder برنامه دیگر پخش فیلم بر پایه MPlayer نوشته شده است.

به هر حال این نکته جدیدی نیست که پردازنده های فنوم چند برنامه را در ان واحد بهتر از اتلون اجرا میکنند.
و دلیل ان هم ارتباط بهینه تر با حافظه سیستم میباشد.

این تکنولوژیهائی که فرمودید معمولا توی همه پردازنده‌های ۲ ، ۳ و ۴ هسته‌ای امروزی موجودند

بحث بهینه شدن مولتی کور فراتر از این تکنولوژیها هستش

Mahdi_Moosavi
16-11-09, 23:51
این مقاله خیلی مشکل داره !

از نظر شخصی بنده دوستان اصلا به این مطالب استناد نکنند .

K1LOU
18-11-09, 16:47
با سلام
خوب تشكر ويژه دارم از تمامي دوستاني كه در اين مورد زحمت كشيدن و نظر دادن و منو از سر در كمي در اوردن
ممنونم

K1LOU
18-11-09, 16:47
با سلام
خوب تشكر ويژه دارم از تمامي دوستاني كه در اين مورد زحمت كشيدن و نظر دادن و منو از سر در كمي در اوردن
ممنونم