PDA

مشاهده نسخه کامل : تفاوت ها و چند پرسش؟ Extreme Edition*Xeon*Common

ARA-RF
11-11-09, 18:13
سلام
چند تا سوال دارم دوست دارم از دوستان که به صورت کاملا تخصصی و علمی ( نه بازاری!) توضیح بدن؟!!!:great:

1. تفاوت سری های های معمولی با اکستریم ادیشن در چیست؟ آیا تنها باز بودن ضریب Multiplier میتونه باعث این تفاوت قیمت باشه؟
2. تفاوت پردازنده های معمولی با Xeon در چیست؟ آیا این تفاوت در مصرف بهینه انرژی و کش بیشتر خلاصه میشه؟
3. دلیل برتری غیر قابل انکار مثلا پردازنده w5590 نسبت به بقیه سی پی یو ها چی هست؟ ( اگر میشه دقیق بگید و تخصصی!!) مثلا استفاده از دو ارتباط QPI در این سی پی یو یعنی چی؟
4. استفاده از Xeon های برای مصارف خانگی ولی 7/24 مناسب هست؟ از نظر کارایی و عملکرد با ویندوز و برنامه های دیگر مناسب هست؟
5. اگر اشتباه نکنم سوکت های پردازنده های Xeon همانند سوکت های سی پی یو های معمولیه پس روی مادر بردهای معمولی هم باید کار کنه؟
6. و یک سوال که خیلی به این بخش مربوط نیست ولی خوب می پرسم! این Multiplier چیه؟ چه مقدار یا شاخصی رو در پردازنده نشون میده! و اینکه آیا زمانیکه ما ضریب Multiplier پائین میاریم تا به فرکانس بالاتر fsb و در نتیجه فرکانس بالاتر سی پی یو و شکستن رکورد برسیم آیا این بالا بودن فرکانس کمکی به سرعت سی پی یو میکنه؟ یعنی فرکانس بیشتر پردازنده مساوی با عملکرد بالاتره ؟

وهزار سوال بی جواب دیگر!! این سوالهای رو سایت های خارجی هم دنبال کردم ولی به جواب قانع کننده ای نرسیدم بعدشم فکر کنم با زبان زیبای پارسی قابل فهم تر باشه!

ممنون

hapalii
12-11-09, 10:18
ضریبMultiplier ضریبی که پردازنده در آن اجرا می شود در مقایسه با سرعت باس. در حقیقت عدد واقعی سیکلهای پردازش هستش که در یک سیکل کلاک تنها از سرعت باس اجرا می گردد. مثلا یک پردازنده پنتیوم 4 با 2.4GHz به صورت زیر عمل می کند:
133 MHz * 18 Multiplier = 2394 MHz or 2.4 GHz

یعنی ضریب مولتی پلیر ضرب در باس پردازنده مساوی با فرکانس کاری پردازنده. فکر نکنم هیچ وقت توی پردازنده های که ضریب مولتی پلیر بازی دارند برای اورکلاک اون را پایین بیارن چون نصبت مستقیم داره با قدرت پردازنده و هرچی بالاتر بره قدرت پردازنده هم بالا میره.

ARA-RF
12-11-09, 11:52
ضریبMultiplier ضریبی که پردازنده در آن اجرا می شود در مقایسه با سرعت باس. در حقیقت عدد واقعی سیکلهای پردازش هستش که در یک سیکل کلاک تنها از سرعت باس اجرا می گردد. مثلا یک پردازنده پنتیوم 4 با 2.4GHz به صورت زیر عمل می کند:
133 MHz * 18 Multiplier = 2394 MHz or 2.4 GHz

یعنی ضریب مولتی پلیر ضرب در باس پردازنده مساوی با فرکانس کاری پردازنده. فکر نکنم هیچ وقت توی پردازنده های که ضریب مولتی پلیر بازی دارند برای اورکلاک اون را پایین بیارن چون نصبت مستقیم داره با قدرت پردازنده و هرچی بالاتر بره قدرت پردازنده هم بالا میره.

سلام

ممنون از پاسختون! در مورد پائین آوردن ضریب Multiplier احتمالا من اشتباه کردم یا بد متوجه شدم!
اون ضرب ها رو میدونم ولی نمیدونم این Multiplier شاخص چه چیزی در پردازنده هست؟

راستی بهتره خیلی در این مورد اینجا صحبت نکنیم چون جاش اینجا نیست ولی امیدوارم اساتید این سایت جواب سوالات دیگه من رو که مهمتر هم هست هر چه زودتر بدن!:yes:

green_waves
12-11-09, 16:08
سوکت Xeon شاید یکی باشه ولی ماردبردی معمولی ندیدم که Xeon بخوره
Xeon قابلیتی مانند SLI و یا Crossfire داره یعنی پروسس تقسیم می شود و معمولا رو مادربردهای Workstation/Server حداقل بصورت جفت می استفاده می شوند این ماردبردها 16 تا اسلات رم دارند

ARA-RF
12-11-09, 21:52
سوکت Xeon شاید یکی باشه ولی ماردبردی معمولی ندیدم که Xeon بخوره
Xeon قابلیتی مانند SLI و یا Crossfire داره یعنی پروسس تقسیم می شود و معمولا رو مادربردهای Workstation/Server حداقل بصورت جفت می استفاده می شوند این ماردبردها 16 تا اسلات رم دارند
سلام
خیلی ممنون از توضیحاتتون!
من هنوز منتظرم پاسخ های علمی و کامل دیگر عزیزان هستم! یعنی اینقدر سوالات من ابتدائیه که ارزش جواب دادن نداره؟:1. (28):

Jagvar
13-11-09, 14:18
قبل از شروع کردن به توضیح دادن این نکات رو در توضیحات بنده مد نظر خواهم گرفت.
1- نوع مثال های بنده در مد نظر قرار گرفتن معماری های یکسان بوده.(حتالمقدور)
2- چون من با 775 کار کردم و تحقیقاتم در این مورد بوده در مورد این سوکت بحث کردم.(البته اون هم در معماری های مشابه)
3- گیر ندین که اینترنت ندارم(کشف رابطه این قضیه با اینترنت به عهده خواننده می باشد):Love-PCN~!: ولی باشه مشکلی نیست اگه خودم نتونستم جواب بدم دوستان جواب میدن
----------------------------------------
به قول دوستان این همون فرق فکوله هستش دیگه.:دی
خوب بنده اطلاعاتی چندانی ندارم ولی همونی که دارم در خدمتتون قرار می دهم.
اول این که فرکانس تا فرکانس داریم خوب. این یعنی این که مثلا یک سی پی یو E8600 میشه دوحالت در یک فرکانس براش ایجاد کرد.
1- 333* 10که برابر است با فرکانس 3.33 گیگاهرتز
2-370*9که البته در اینجا هم فرکانس 3.33 گیگاهرتز هست.
اما در حالت دوم دارای کارایی بیشتری هستش.
خوب حالا چرا؟
قبل از جواب دادان این سوال. یه نکته ای رو بنده روشن کنم: شما اگه یک مخزن اب رو در نظر داشته باشید. و این مخزن دارای مثلا دو لوله کاملا یکسان در نظر بگیرید. میزان باس در مثال ما می شود قطر لوله ها و میزان مالتی می شود سرعت عبور اب از لوله ها.
مثال بالا فقط جهت روشن کردن مسئله بود اساتید نیان بنده رو مثل اقای گالیله به پای چوبه ی دار ببرند ها :»دی
و اما چون در کامپیوتر با افزایش باس سی پی یو باس مادربرد هم افزایش میابد و همپنین باس رم هم افزایش خواهد یافت. پس در حقیقت با افزایش کارایی رو برو خواهیم بود.(این در حالت فرکانس یکسان هستش)
اما دو حالت دیگه هم وجود داره.(در یک سی پی یو مشخص منظورمه)
2- که مالتی برابر و باس متغیر باشد. که مسلما فرکانس بالاتر که از باس بالاتر بوجود خواهد امد کارایی بیشتری خواهد داشت.
3- مالتی ها متغیر و باس ها برابر که البته در این صورت می شود یک مثال عینی هم برایش اورد مثل:
-q9650 با مالتی 9 و باس333 برابر است با 2.99 گیگا هرتز
-q9550 با مالتی 8.5 با باس 333 برار است با 2.8 گیگا هرتز
که باز کارایی ان یکی بالاتر است که فرکانس بالاتری داشته باشد.
نتیجه گیری کلی:
اولین چیزی که باید در نظر گرفت نسبی بودن عرایز بنده هستش. یعنی امکان دارد که در یک برنامه نتیجه بر عکس در بیاید، البته این احتمالش در حد 1درصد خواهد بود.
دومین برداشت اینه که فرکانس بالاتر در 99.9 درصد کارایی بالاتری دارند.
سومین نتیجه، فرکانس های یکسان با باس بیشتر کارایی بیشتری در 99 درصد برنامه ها خواهد داشت.
و البته به قول شاعر خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.:1. (35):

Jagvar
13-11-09, 14:33
سلام
چند تا سوال دارم دوست دارم از دوستان که به صورت کاملا تخصصی و علمی ( نه بازاری!) توضیح بدن؟!!!:great:

1. تفاوت سری های های معمولی با اکستریم ادیشن در چیست؟ آیا تنها باز بودن ضریب Multiplier میتونه باعث این تفاوت قیمت باشه؟
دقیقا به علت باز بودن مالتی و خواص بودن این گونه سی پی یو ها برای کار های خواص مثل اورکلاک قیمت بیشتری دارند.
2. تفاوت پردازنده های معمولی با Xeon در چیست؟ آیا این تفاوت در مصرف بهینه انرژی و کش بیشتر خلاصه میشه؟
تا اونجایی که من اطلاع دارم معماری ساخت زیون فرق داره با سی پی یو های دیگر
3. دلیل برتری غیر قابل انکار مثلا پردازنده w5590 نسبت به بقیه سی پی یو ها چی هست؟ ( اگر میشه دقیق بگید و تخصصی!!) مثلا استفاده از دو ارتباط QPI در این سی پی یو یعنی چی؟
اول اون قضیه معماری هستش دوم مالتی بیشتر و در نتیجه فرکانس بالاتر در حالت دیفالت پس اونایی که اورکلاکر هستن بیشتر به دمبال فرکانس دیفالت بالا هستن تا مقدار بیشتری افزایش فرکانی در اورکلاک رو دارا باشند. ودیگه هرکی به قولا پولش برسه میره میگیره. تازه چون تعداد مهدودی هم تولید میشه دلیل دیگری هم محصوب میشه
4. استفاده از Xeon های برای مصارف خانگی ولی 7/24 مناسب هست؟ از نظر کارایی و عملکرد با ویندوز و برنامه های دیگر مناسب هست؟
اره میشه موزیک گوش کرد باهاش!!! ادم اگه باباش یکی مثل جاسبی باشه اصلا هیچ منعی در استفاده از این سری سی پی یو ها در مصارف خوانگی نخواهد داشت.:1. (27):
5. اگر اشتباه نکنم سوکت های پردازنده های Xeon همانند سوکت های سی پی یو های معمولیه پس روی مادر بردهای معمولی هم باید کار کنه؟
بله کار می فویکلانج اما نه انچنان معمولی:1. (35): مثلا کلسیفاید(اگر معمولی حساب شود:دی) یا برای سوکت 775 هم در مودل های معمولی که حرفه ای تر هستن:lol:
6. و یک سوال که خیلی به این بخش مربوط نیست ولی خوب می پرسم! این Multiplier چیه؟ چه مقدار یا شاخصی رو در پردازنده نشون میده! و اینکه آیا زمانیکه ما ضریب Multiplier پائین میاریم تا به فرکانس بالاتر fsb و در نتیجه فرکانس بالاتر سی پی یو و شکستن رکورد برسیم آیا این بالا بودن فرکانس کمکی به سرعت سی پی یو میکنه؟ یعنی فرکانس بیشتر پردازنده مساوی با عملکرد بالاتره ؟
توی پست جدا توضیح دادم اما در مورد سی پی یو هایی که از چیپ x58 و p55 ساپرت می کنند بخواطر نوع معماری اونها قضیش فرق می کنه.(در این مورد به نیما یا معین یا سید امیر و دیگر اساتید می سپارم )
وهزار سوال بی جواب دیگر!! این سوالهای رو سایت های خارجی هم دنبال کردم ولی به جواب قانع کننده ای نرسیدم بعدشم فکر کنم با زبان زیبای پارسی قابل فهم تر باشه!
منضورت اینه که پرسیدی و جوابت ندادند؟!!!!!
خوب این هم بخواطر این هستش که تکنلوژی ساخت سی پی یو مال ایران هستش و اونا تحریم هستن و اخبارش محرمانه هست حتی نحوه کارش برا همین اطلاع ندارند.:lol::lol::lol:

ممنون
:give_rose:

ARA-RF
13-11-09, 15:28
قبل از شروع کردن به توضیح دادن این نکات رو در توضیحات بنده مد نظر خواهم گرفت.
1- نوع مثال های بنده در مد نظر قرار گرفتن معماری های یکسان بوده.(حتالمقدور)
2- چون من با 775 کار کردم و تحقیقاتم در این مورد بوده در مورد این سوکت بحث کردم.(البته اون هم در معماری های مشابه)
3- گیر ندین که اینترنت ندارم(کشف رابطه این قضیه با اینترنت به عهده خواننده می باشد):Love-PCN~!: ولی باشه مشکلی نیست اگه خودم نتونستم جواب بدم دوستان جواب میدن
----------------------------------------
به قول دوستان این همون فرق فکوله هستش دیگه.:دی
خوب بنده اطلاعاتی چندانی ندارم ولی همونی که دارم در خدمتتون قرار می دهم.
اول این که فرکانس تا فرکانس داریم خوب. این یعنی این که مثلا یک سی پی یو E8600 میشه دوحالت در یک فرکانس براش ایجاد کرد.
1- 333* 10که برابر است با فرکانس 3.33 گیگاهرتز
2-370*9که البته در اینجا هم فرکانس 3.33 گیگاهرتز هست.
اما در حالت دوم دارای کارایی بیشتری هستش.
خوب حالا چرا؟
قبل از جواب دادان این سوال. یه نکته ای رو بنده روشن کنم: شما اگه یک مخزن اب رو در نظر داشته باشید. و این مخزن دارای مثلا دو لوله کاملا یکسان در نظر بگیرید. میزان باس در مثال ما می شود قطر لوله ها و میزان مالتی می شود سرعت عبور اب از لوله ها.
مثال بالا فقط جهت روشن کردن مسئله بود اساتید نیان بنده رو مثل اقای گالیله به پای چوبه ی دار ببرند ها :»دی
و اما چون در کامپیوتر با افزایش باس سی پی یو باس مادربرد هم افزایش میابد و همپنین باس رم هم افزایش خواهد یافت. پس در حقیقت با افزایش کارایی رو برو خواهیم بود.(این در حالت فرکانس یکسان هستش)
اما دو حالت دیگه هم وجود داره.(در یک سی پی یو مشخص منظورمه)
2- که مالتی برابر و باس متغیر باشد. که مسلما فرکانس بالاتر که از باس بالاتر بوجود خواهد امد کارایی بیشتری خواهد داشت.
3- مالتی ها متغیر و باس ها برابر که البته در این صورت می شود یک مثال عینی هم برایش اورد مثل:
-q9650 با مالتی 9 و باس333 برابر است با 2.99 گیگا هرتز
-q9550 با مالتی 8.5 با باس 333 برار است با 2.8 گیگا هرتز
که باز کارایی ان یکی بالاتر است که فرکانس بالاتری داشته باشد.
نتیجه گیری کلی:
اولین چیزی که باید در نظر گرفت نسبی بودن عرایز بنده هستش. یعنی امکان دارد که در یک برنامه نتیجه بر عکس در بیاید، البته این احتمالش در حد 1درصد خواهد بود.
دومین برداشت اینه که فرکانس بالاتر در 99.9 درصد کارایی بالاتری دارند.
سومین نتیجه، فرکانس های یکسان با باس بیشتر کارایی بیشتری در 99 درصد برنامه ها خواهد داشت.
و البته به قول شاعر خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.:1. (35):
سلام
خیلی ممنون از این که وقت گذاشتید و راهنمایی کردید! :give_rose:
به خیلی از جوابهام رسیدم به جز یکیشون؟
اینکه ضریب Multiplier شاخص چه چیزی در پردازنده هست! اون مثالی که زدید در مورد قطر لوله و سرعت آب اگر درست باشه یک چیزهایی دستم اومد! ولی فکر نکنم خیلی علمی باشه!

ARA-RF
13-11-09, 15:37
. تفاوت پردازنده های معمولی با Xeon در چیست؟ آیا این تفاوت در مصرف بهینه انرژی و کش بیشتر خلاصه میشه؟
تا اونجایی که من اطلاع دارم معماری ساخت زیون فرق داره با سی پی یو های دیگراگر میشه یکی بیشتر توضیح بده تو یک فوروم خارجی خوندم سی پی یو های در یک رده قیمتی از سری های معمولی و Xeon واقع یک سی پی یو هستند در دو پک!!:1. (27):

دلیل برتری غیر قابل انکار مثلا پردازنده w5590 نسبت به بقیه سی پی یو ها چی هست؟ ( اگر میشه دقیق بگید و تخصصی!!) مثلا استفاده از دو ارتباط QPI در این سی پی یو یعنی چی؟
اول اون قضیه معماری هستش دوم مالتی بیشتر و در نتیجه فرکانس بالاتر در حالت دیفالت پس اونایی که اورکلاکر هستن بیشتر به دمبال فرکانس دیفالت بالا هستن تا مقدار بیشتری افزایش فرکانی در اورکلاک رو دارا باشند. ودیگه هرکی به قولا پولش برسه میره میگیره. تازه چون تعداد مهدودی هم تولید میشه دلیل دیگری هم محصوب میشهدر مورد استفده از دو QPI توضیحی در دست نیست؟!!!
من فکر نمی کنم صرف بالاتر بودن فرکانس دیفالت و مالتی بالاتر( برای اور بهتر!!) دلیلی بر قیمت عجیب غریب این پردازنده و همچنین قدرت بسیار بالای اون باشه! تازه این پردازنده سرور هست و فکر نکنم خیلی برای اور استفاده بشه!!

استفاده از Xeon های برای مصارف خانگی ولی 7/24 مناسب هست؟ از نظر کارایی و عملکرد با ویندوز و برنامه های دیگر مناسب هست؟
اره میشه موزیک گوش کرد باهاش!!! ادم اگه باباش یکی مثل جاسبی باشه اصلا هیچ منعی در استفاده از این سری سی پی یو ها در مصارف خوانگی نخواهد داشت.Only the registered members can see the linkمنتظر جواب این قسمت هستم!"از نظر کارایی و عملکرد با ویندوز و برنامه های دیگر مناسب هست؟ "

اگر اشتباه نکنم سوکت های پردازنده های Xeon همانند سوکت های سی پی یو های معمولیه پس روی مادر بردهای معمولی هم باید کار کنه؟
بله کار می فویکلانج اما نه انچنان معمولیOnly the registered members can see the link مثلا کلسیفاید(اگر معمولی حساب شود:دی) یا برای سوکت 775 هم در مودل های معمولی که حرفه ای تر هستناصلا متوجه نشدم چی گفتید!!:1. (26):

منضورت اینه که پرسیدی و جوابت ندادند؟!!!!!
خوب این هم بخواطر این هستش که تکنلوژی ساخت سی پی یو مال ایران هستش و اونا تحریم هستن و اخبارش محرمانه هست حتی نحوه کارش برا همین اطلاع ندارند.هم پرسیدم هم نپرسیدم ولی اشکال من اینه که تا مطالب علمی و حساب شده نباشه اصلا قبول نمی کنم و همینجور تعداد سوال هام میره بالا بدون اینک جوابی پیدا کرده باشم! ولی امیدوارم در این فوروم به بعضی هاش برسم چون افراد نسبتا کاربلدی داره!

Jagvar
13-11-09, 17:34
سلام
خیلی ممنون از این که وقت گذاشتید و راهنمایی کردید! :give_rose:
به خیلی از جوابهام رسیدم به جز یکیشون؟
اینکه ضریب Multiplier شاخص چه چیزی در پردازنده هست! اون مثالی که زدید در مورد قطر لوله و سرعت آب اگر درست باشه یک چیزهایی دستم اومد! ولی فکر نکنم خیلی علمی باشه!
بنده فقط در همون سطح می دونم.
بنده خودم هم جدیدا یه سوال برام پیش اومده. در حد همون راجر فدرل، و یه دکترای سخت افزار توی دانشگاه تشریف داره که مصقالا ذرت من پیدا هستش.:wink: اگر تونستم بهش دسترسی پیدا کنم و عمری هم باقی باشه حتما این یکی رو هم ازشون می پرسم.

Jagvar
13-11-09, 17:51
سلام

ممنون

اگر میشه یکی بیشتر توضیح بده تو یک فوروم خارجی خوندم سی پی یو های در یک رده قیمتی از سری های معمولی و Xeon واقع یک سی پی یو هستند در دو پک!!:1. (27):
خودتون جواب خودتون رو چند خط جلو تر دادین "در مورد استفده از دو QPI توضیحی در دست نیست؟!!"
خوب برادر جان این همونه دیگه،یعنی معماریش فرق میکنه.که دو تا کیو پی ای داره.
در مورد استفده از دو QPI توضیحی در دست نیست؟!!!
من فکر نمی کنم صرف بالاتر بودن فرکانس دیفالت و مالتی بالاتر( برای اور بهتر!!) دلیلی بر قیمت عجیب غریب این پردازنده و همچنین قدرت بسیار بالای اون باشه! تازه این پردازنده سرور هست و فکر نکنم خیلی برای اور استفاده بشه!!
خوب نگاه کنید داداش جان در مورد اور هم وقتی کسی اور میکنه براش همون افزایش کارایی مهمه دیگه،ماشاالله این زیون ها هم (خودم هم نمی دونم چرا) کاراییشون یکم بالاتر هستش.پس طرف با هزینه برابر ترجیه میده زیون بگیره دیگه.
یک نکته دیگر در گران بودن این سی پی یو ها هم برا در جان تعداد ساخت انها هستش که قیمت رو فضایی بالا می بره.
مثلا زیون 3570با3.2 گیگا هرتز فرکانس دیفالت هستش اما 960 3.2 گیگاهرتز حالا خدتون ببینید کدوم بیشتر اور شدن.(رکرد اول هر دو سی پی یو رو براتون لینک دادم)
3570 (Only the registered members can see the link)
960 (Only the registered members can see the link)
منتظر جواب این قسمت هستم!"از نظر کارایی و عملکرد با ویندوز و برنامه های دیگر مناسب هست؟ "

اصلا متوجه نشدم چی گفتید!!:1. (26):
داداش جان بنده هم گفتم که اگر یکی مثل دکتر جاسبی (ریاست محترم کل دانشگاه های ازاد گشور به عبارتی پولدار ترین فرد مملکت) پدر ادم باشه 3590 که چیزی نیست i9 هم می تونه برای کار های عادی استفاده کنه.
خوب برادر جواب این یکی سوالتون مربوط میشه به خودتون. یعنی این که هزینشو دارین بخرین؟
باز اگه داشته باشین اگه اورکلاکر نباشید به دردتون نمی خوره:1. (35):اگه برای کار روز مره می خوایید 960 بگیرید با فرکانس دیفالت 3.2 که مطمعنا کارایی بیشتری براتون خواهد داشت.
هم پرسیدم هم نپرسیدم ولی اشکال من اینه که تا مطالب علمی و حساب شده نباشه اصلا قبول نمی کنم و همینجور تعداد سوال هام میره بالا بدون اینک جوابی پیدا کرده باشم! ولی امیدوارم در این فوروم به بعضی هاش برسم چون افراد نسبتا کاربلدی داره!
البته بنده هم مثل شما هستم اما بعضی از سوالاتتون رو فقط افراد خواصی می تونن جواب بدن.چون هنوز عمر این تکنلوژِ ها اینقد نیست که بیشتر افراد جواب علمیش رو بدونند(به طور دقیق)
اما اونایی که حدث می زنم جواب سوالات شما رو بدونم بهشون تاپیک شما رو معرفی می کنم که در حد توانشون کمکتون کنند.

Shahryar
13-11-09, 18:50
دوست عزیز داشتن دو تا QPI LINK برای پردازنده هایی هست که به صورت Dual-Socket قابل استفاده هستند مثل سری پردازنده های W55XX که یکی از لینک ها برای تماس بین دو پردازنده استفاده میشه . :11():

Jagvar
13-11-09, 20:24
البته اینجا بنده یه اشتباهی رو مرتکب شدم.
توی مثالی که اوردم برای 960 و 3570 حواسم نبود که 3570 مالتی باز می باشد (ببخشید با بزرگواری خودتون)

ARA-RF
14-11-09, 08:23
دوست عزیز داشتن دو تا QPI LINK برای پردازنده هایی هست که به صورت Dual-Socket قابل استفاده هستند مثل سری پردازنده های W55XX که یکی از لینک ها برای تماس بین دو پردازنده استفاده میشه . :11():
ُسلام
خیلی ممنون از کمکتون !
پس این یک سوال هم به جواب رسید ,ولی یک سوال دیگر؟!:cool: پس در حالت تک پردازنده از لینک دوم استفاده ای نمیشه؟!
این لینک (Only the registered members can see the link) رو نگاه کنید حتی تعداد ترانزیستور هردو یکی هست من واقعا هنوز نفهمیدم قدرت w5590 از چه جهت هست!
راستی آقای شهریار اگر جواب سوالهای دیگر رو هم میدونید ممنون میشم راهنمایی کنید!:great:

ARA-RF
14-11-09, 08:28
البته بنده هم مثل شما هستم اما بعضی از سوالاتتون رو فقط افراد خواصی می تونن جواب بدن.چون هنوز عمر این تکنلوژِ ها اینقد نیست که بیشتر افراد جواب علمیش رو بدونند(به طور دقیق)
اما اونایی که حدث می زنم جواب سوالات شما رو بدونم بهشون تاپیک شما رو معرفی می کنم که در حد توانشون کمکتون کنند.
سلام در مورد اون دو QPI چیزی که من نوشته بودم حالت سوالی بود نه اینکه بگم توضیحی وجود نداره!!:yes:
در مورد اون جاسبی و .. رو توجه شدم فقط نفهمیدم در مقابل پردازنده های معمولی آیا Xeon ها هم همون عملکرد رو دارن یا نه که در این پستتون جواب دادید ممنون!:great:
امیدوارم این افراد خاص پیدا بشن!!:yes: پس من منتظرم حضور اون دوستان هم میمونم!

Mahdi_Moosavi
15-11-09, 02:35
سلام

ممنون

سوال ها جالبی پرسیدی ....

1. تفاوت سری های های معمولی با اکستریم ادیشن در چیست؟ آیا تنها باز بودن ضریب Multiplier میتونه باعث این تفاوت قیمت باشه؟بله . دلیل اصلیش همین Multiplier باز هست .

2. تفاوت پردازنده های معمولی با Xeon در چیست؟ آیا این تفاوت در مصرف بهینه انرژی و کش بیشتر خلاصه میشه؟بله ، یکی از دلایلش مدیریت مصرف انرژی بهتر این مدل هاست . دلیل بعدی تغییرات جزئی و بهینه سازی اینگونه پردازنده ها برای پردازش در سرورهاست .

پشتیبانی از سامانه ECC (Error Correction Code)i هم در کنترلر حافظه اینگونه پردازنده های جدید Xeon هم از تفاوت هاشون هست .

از همه مهم تر قابلیت استفاده چندین پردازنده Xeon در یک سیستم هست .

پردازده های سری 3000 xeon فقط به صورت تکی می تونند فعالیت کنند .

پردازده های سری 5000 Xeon حداکثر دوتایی می تونند فعالیت کنند .

در پلتفرم پردازنده های سری xeon 7000 چهار الی 32 پردازده می تونند به صورت موازی فعالیت کنند .

پلتفرم پردازنده های سری 9000 که اصطلاحا Itanium نامیده می شن 4 الی 512 پردازنده رو می تونه به صورت موازی مدیریت کنه .

3. دلیل برتری غیر قابل انکار مثلا پردازنده w5590 نسبت به بقیه سی پی یو ها چی هست؟ ( اگر میشه دقیق بگید و تخصصی!!) مثلا استفاده از دو ارتباط QPI در این سی پی یو یعنی چی؟دلیل وجود 2 گذرگاه QPI رو که شهریار توضیح دادن . بقیه سوال هم بالا جواب داده شد .

Only the registered members can see the link

4. استفاده از Xeon های برای مصارف خانگی ولی 7/24 مناسب هست؟ از نظر کارایی و عملکرد با ویندوز و برنامه های دیگر مناسب هست؟ باید مشخص کنی که کدوم نسل Xeon مد نظرت هست . اگر Xeon های جدید بر پایه معماری Nehalem مد نظرت باشه که اگر قیمت نسبتا بالاش برای شما مسئله نباشه ، بله . هیچ مشکلی نداره .

5. اگر اشتباه نکنم سوکت های پردازنده های Xeon همانند سوکت های سی پی یو های معمولیه پس روی مادر بردهای معمولی هم باید کار کنه؟در این مورد هم برای برخی مدل ها صدق می کنه و برای برخی دیگه نه .

برای مثال برخی مدل ها با سوکت های Micro-FCPGA مخصوص عرضه می شن و فقط پلتفرم مخصوص خودشون رو طلب می کنند .

6. و یک سوال که خیلی به این بخش مربوط نیست ولی خوب می پرسم! این Multiplier چیه؟CPU Multiplier فقط یک ضریب بین فرکانس پایه یک پلتفرم و فرکانس هسته پردازنده هست .

برای مثال در پلتفرم Corei7 این مولفه ضریب بین فرکانس BCLK 133Mhz و فرکانس هسته پردازنده هست .

این ضریب در واقع بخشی از مدارات Phase Lock Loop (PLL)l هست که در پردازنده های کنونی به صورت On Die تعبیه شده .

چه مقدار یا شاخصی رو در پردازنده نشون میده!فقط فرکانس هسته پردازنده رو تعیین میکنه .

آیا زمانیکه ما ضریب Multiplier پائین میاریم تا به فرکانس بالاتر fsb و در نتیجه فرکانس بالاتر سی پی یو و شکستن رکورد برسیم آیا این بالا بودن فرکانس کمکی به سرعت سی پی یو میکنه؟پایین آوردن Multiplier در تست های اورکلاک 2 دلیل عمده داره .

برای مثال شما تصور کن یک پردازنده E8600 برای اورکلاک مد نظر داری . این پردازنده به صورت پیشفرض دارای ضریب 10 هست . در واقع فرکانس پردازنده از ضرب فرکانس Host Clock که در این پلتفرم با فرکانس پایه FSB برابر هست در این ضریب محاسبه میشه .

333Mhz (Host Clock ) X 10 ( CPU Multiplier ) = 3333Mhz ( Cpu Core Clock)l

پس از تست های طولانی به این نتیجه می رسی که با خنک کننده آبی که در اختیار داری ، حداکثر می تونی با فرکانس هسته 4500Mhz تست های مختلف رو کاملا پایدار Pass کنی . یعنی در حالت عادی معادله بالا به این صورت تغییر پیدا میکنه :

450Mhz (Host Clock ) X 10 ( CPU Multiplier ) = 4500Mhz( Cpu Core Clock)l

از طرفی پردازنده شما به راحتی در فرکانس FSB 600 هم می تونه پایدار کار کنه ! در نتیجه راه بهتر اونه که ضریب پردازنده رو پایین آورد تا بشه با افزایش فرکانس FSB ، در نهایت باعث افزایش سرعت تبادل اطلاعات بین پل شمالی و پردازنده شد . در واقع شما علاوه بر اورکلاک پردازنده ، NB CC و FSB رو هم بیشتر اورکلاک کردید .
این تغییر می تونه مقداری باعث افزایش عملکرد سیستم شما بشه .

به صورت زیر :

600Mhz (Host Clock ) X 7.5 ( CPU Multiplier ) = 4500Mhz( Cpu Core Clock)l

مطمئن باش شهرسخت افزار ( بزرگترین وب سایت و انجمن تخصصی سخت افزار فارسی زبان ) با وب سایت های دیگه فرق می کنه . :1. (26):

ARA-RF
15-11-09, 10:31
سلام

فوق العاده بود آقای موسوی! تقریبا به جواب 95 درصد سوالهای مطرح شده در اینجا رسیدم!البته یک اصلاح برای من ناآشنا بود "Phase Lock Loop" که در ویکی یک چیزهایی دستگیرم شد ولی نه خیلی!! کلا به نظرم این Multiplier چیز خیلی عجیبیه!!:1. (26):

:Love-PCN~!::Love-PCN~!:

Jagvar
16-11-09, 00:35
اول یه خبر خوب دارم برا دوستمون و دوستاران زیون :
البته این خبر برای ارزون شدن مدل w3570 هستش که قیمتش چیزی در حد نصف کم شده.:gasp:
در بعضی سایت ه هنوز ابدیت نشده اما در بعضی جا ها من خودم قیمت 595 دلار هم دیدم:gasp:
این در حالی هستش که سری جدید زیون به نام w3565 داره وارد بازار میشه که قیمتی در حد 300-350 دلار رو خواهد داشت.
---------------------
من می دونستم که اساتید جواب سوال این دوستمون رو می دونند.
:Love-PCN~!: