PDA

مشاهده نسخه کامل : 1156 یا 1366 صرفه اقتصادی یا آینده نگری؟

ARA-RF
05-11-09, 09:24
سلام

این تاپیک رو زدم تا خودم قانع بشم که بالاخره پول بیشتر بدم و یک corei7 920 بگیرم یا یک corei5 750با پول کمتر?
دلایل رو در زیر میگم و میخوام دوستانی که اطلاعات جامع و البته مستند دارند دریغ نفرمایند!
اینکه بالاخره آینده از آن کدام سوکت هست؟

حتما میدونید i7 ها برپایه 1366 هستند ( به جز چند تایی) و البته سری 6 هسته ای Gulftown هم از این سوکت استفاده خواهند کرد ولی خوب الان i5 ها( بعضی از i7ها) از 1156 استفاده می کنند سری جدید سی پی یو ها دو هسته ای که پردازنده ( یا کنترولر) گرافیکی هم در داخل دارند و بر پایه معماری 32nm هستند هم از 1156 استفاده خواهند کرد!

1. میخوام بدون بالاخره آینده با کدوم سوکت هست! یعنی اصلا قراره یکی از دو سوکت انتخاب و دیگری حذف بشه یا نه اینتل میخواد سری high end رو با 1366 و معمولی رو 1156 عرضه کنه!
2. این سری جدید که میخواد بیاد که با کنترلر گرافیکی هست حتما تغییراتی در برد و چیپست ها باید ایجاد بشه( فکر کنم پل شمالی دیگه نمی خواد!!!) پس یعنی باید منتظر برد های جدید تری باشیم؟ این کنترلر گرافیکی چکار میکنه؟ آیا این سری جدید برد جدید هم میخواد یا همون قبلی ها اونرو ساپورت می کنند؟
3. این تراشه های sandy bridge جریانش چیه و کی به بازار میاد و از چه سوکتی استفاده می کنه؟
4. من یک جایی دیدم که صحبت از سوکت 1155 i بود؟ نمیدونم اینتل میخواد برای هر پردازنده یک سوکت بده بیرون یا فقط از همان دو سوکت استفاده میشه ؟

ttvtt
05-11-09, 10:49
دوست عزیز سوکت 1366 فعلا کنار گذاشته شده تا نیمه 2010 پس این چیزی که توبازار هست به صرفه نیست خریدش بعد در سریp55 چیپ شمالی حذف شده و خودتون هم میدونید وکلی امکانات اضافی داره ومطمئن باشید پردازنده های 6 هسته ای برای 1156 هم میاد بر اساس گفته های اینتل مینی سرور ها میخوان از 1366 استفاده کنند و احتمالا چیپ هم از x58 تغییر خواهد کرد اینتل قصد داره cpu با قیمت مناسب رو برای 1156 و با قیمت بالا رو برای 1366 بیرون بده پس روی همین دوسکت باقی می مونه بعلاوه که775 هم براش تا 2012 cpu جدید تولید خواهد شد باز اگر سوالی بود در خدمتم

Overclocker
05-11-09, 11:09
1. میخوام بدون بالاخره آینده با کدوم سوکت هست! یعنی اصلا قراره یکی از دو سوکت انتخاب و دیگری حذف بشه یا نه اینتل میخواد سری high end رو با 1366 و معمولی رو 1156 عرضه کنه!
2. این سری جدید که میخواد بیاد که با کنترلر گرافیکی هست حتما تغییراتی در برد و چیپست ها باید ایجاد بشه( فکر کنم پل شمالی دیگه نمی خواد!!!) پس یعنی باید منتظر برد های جدید تری باشیم؟ این کنترلر گرافیکی چکار میکنه؟ آیا این سری جدید برد جدید هم میخواد یا همون قبلی ها اونرو ساپورت می کنند؟
3. این تراشه های sandy bridge جریانش چیه و کی به بازار میاد و از چه سوکتی استفاده می کنه؟
4. من یک جایی دیدم که صحبت از سوکت 1155 i بود؟ نمیدونم اینتل میخواد برای هر پردازنده یک سوکت بده بیرون یا فقط از همان دو سوکت استفاده میشه ؟
1 - اینجوری که اخبار دارن منتشر میشن نشون میدند که CPU های های اند روی 1366 و مین استریم و Low End هم رو 1156 میاند ولی کامل مشخص نیست که 1156 هم 6 هسته ای یا 8 هسته ای براش میاد یا نه ..

2 - منظورت از کنترلر گرافیکی چیه ؟!!! به هر حال قرار یک گرافیک درون CPU جاسازی بشه و اصلا روی برد های 1156 نیاز به تغییر چیپ نیست چون چیپ شمالی کاملا حذف شده و درون خود CPU جا سازی شده و چیپ جنوبی هم همون ICH10R هست که بهش میگن P55 ولی با کمی تغییرات :
Only the registered members can see the link

3 - اطلاعاتی که در مورد این نسل داشتم رو به خاطر ندارم ..

4 - کجا دیدی ؟ لینک بده . فعلا اینطور معلوم هست که فقط از 1156 و 1366 استفاده میشه ، برای 1366 چندین CPU جدید اومده از قبیل 930 و 960 و ... که 930 جایگزین 920 و 960 هم جایگزین 950 میشه و با همان قیمت های قبل مثلا 920 290$ ای با 930 از لحاظ قیمتی توی یک سطح هستند .

دوست عزیز سوکت 1366 فعلا کنار گذاشته شده تا نیمه 2010 پس این چیزی که توبازار هست به صرفه نیست خریدش بعد در سریp55 چیپ شمالی حذف شده و خودتون هم میدونید وکلی امکانات اضافی داره ومطمئن باشید پردازنده های 6 هسته ای برای 1156 هم میاد بر اساس گفته های اینتل مینی سرور ها میخوان از 1366 استفاده کنند و احتمالا چیپ هم از x58 تغییر خواهد کرد اینتل قصد داره cpu با قیمت مناسب رو برای 1156 و با قیمت بالا رو برای 1366 بیرون بده پس روی همین دوسکت باقی می مونه بعلاوه که775 هم براش تا 2012 cpu جدید تولید خواهد شد باز اگر سوالی بود در خدمتمکاملا بی اعتبار هست صحبت هاتون و سای کنید شایعه پراکنی نکنید .

Overclocker
05-11-09, 11:54
خوب اطلاعات ای که در مورد Sandy Bridge میخواستم بگم به خاطرم اومد .

قراره در کوارتر 4 ام 2010 ریلیز بشند و ورژن 32nm ای Nehalem هستند به اسم Westmere و...

4GHz سرعت کلاک دارند و 8 هسته ، CPU و GPU در یک پکیج در یک Die بر خلاف Nehalem که بر روی 2 Die در یک پکیج تعبیه شده اند ..

و در رابطه با Gulftown که از طرف اینتل به شما پاسخ داده بود :lol:

و احتمالا چیپ هم از x58 تغییر خواهد کردکاملا بی اعتبار و بدون مدرک و بدون منبع و ...

Gulftown will be socket 1366 compatible and work with all X58 motherboards after a BIOS upgrade

و در آخر میتونم به شما بگم که اگر میخواید پلتفرم جدید بخرید کمی صبر کنید تا کاملا تکلیف هر دو سوکت 1156 و 1366 معلوم بشه .

ولی اگر نمیتونید صبر کنید P/P سوکت 1156 بیشتر از 1366 هست ولی کارایی بالاتر در انحصار 1366 هست .

برای مثال 860 کارایی همان 930 رو دارد در صورتی که مادربرد و رم خیلی ارزان تری میتونید بگیرید برای 860 در مقابل 930 .

Moein
05-11-09, 12:15
سلام

برای مثال 860 کارایی همان 930 رو دارد در صورتی که مادربرد و رم خیلی ارزان تری میتونید بگیرید برای 860 در مقابل 930حسین جان به دلیل اینکه کنترلر مموری درون سی پی یو هست delay کمتری نسبت به core i5 ها داره پس قطعا سرعت و پرفورمنس بالاتری دارن

مادربورد های p55 دارای پل شمالی هستند و این حرف که چیپ ندارن غلط هست

برای Core i3 ها که سی پی یو و هسته گرافیک داخل سی پی یو هست چیپ جدیدی تا اونجایی که اطلاعات من هست P57 قراره ارائه بشه ولی روی p55 هم کار می کنن!

ضمن اینکه شما در صورتی که توانایی هزینه دارید x58 بگیرید چون performance بالاتری دارن

کاملا بی اعتبار هست صحبت هاتون و سای کنید شایعه پراکنی نکنید

هنوز داره واسه 775 سی پی یو تولید میشه حالا سالش توی برنامه اینتل معلوم نشده تا کی اما اینطور که پیداست باید منتظر سی پی یو جدیدی بر پایه 775 باشیم

Overclocker
05-11-09, 12:50
حسین جان به دلیل اینکه کنترلر مموری درون سی پی یو هست delay کمتری نسبت به core i5 ها داره پس قطعا سرعت و پرفورمنس بالاتری دارنمعین جان من نمیدونستم که i7 ا (1156) و i5 ها کنترلر مموریشون رو جای دیگه جاساز کردن :lol:

مادربورد های p55 دارای پل شمالی هستند و این حرف که چیپ ندارن غلط هستشما به من نشون بده که پل شمالی کجاست که ما ندیدیم ؟ :love:

و به ما بگو پل شمالی قراره چه کاری انجام بده وقتی پیدا شد :D ؟

هنوز داره واسه 775 سی پی یو تولید میشه حالا سالش توی برنامه اینتل معلوم نشده تا کی اما اینطور که پیداست باید منتظر سی پی یو جدیدی بر پایه 775 باشیمداره میاد ولی چی میاد ؟! حتما Core 2 Quad Q9750 هم میاد ؟! هر چی CPU بیاد برای 775 از این به بعد قرار نیست کارایی بالاتر از 9650 یا 9770 داشته باشند پس مهم نیست که میاد یا نمیاد .

و بهتره که به این دیاگرام نگاهی بندازی و به من بگی چیپ شمالی کجا رفته ؟ چون من چیزی نمیبنم که بهش اینجا بگن North Bridge .

:1. (21):

P55

X58

Fusion
05-11-09, 13:28
Sandy Bridge معماری که بعد ها لارابی(پروسه گرافیکی) در اونها ادقام میشه و اول توزیع اون هم با 4 هسته هست و بعد ها تا 8 پرورسه میرسه و اولین نسل microarchitecture اینتل و برای سوکت 1156 در نظر گرفته شده و در اوایل 2011 عرضه میشوند ! در اخرم بگم این پروسه ها قادر به انجام محاسبات peak FLOPS (Only the registered members can see the link) داره بخاطر استفاده از دستورات جدید AVX (Only the registered members can see the link) تا 256 بیت

ttvtt
05-11-09, 13:33
داره میاد ولی چی میاد ؟! حتما Core 2 Quad Q9750 هم میاد ؟! هر چی CPU بیاد برای 775 از این به بعد قرار نیست کارایی بالاتر از 9650 یا 9770 داشته باشند پس مهم نیست که میاد یا نمیاد .

حسین برای 775 داره core i3 میاد و قوی تر از 9650 هم هست بر اساس گفته های اینتل

گفته های من هم بی اساس نیست بازم بر اساس گفته های اینتل x58 رو میخواد کنار بزار وچیپ دیگه ای جاش میاد که چیپ شمالی نداره ومیشه سری جدید 1366

Moein
05-11-09, 13:52
بیا برادر این هم چیپ p55 که مموری کنترلر درون چیپ p55 هست

لینک (Only the registered members can see the link)

Overclocker
05-11-09, 14:45
معین جان از شما بعیده !!!!

خودت متوجه ای چی داری میگی ؟؟؟

---------------------------------------------

حسین برای 775 داره core i3 میاد و قوی تر از 9650 هم هست بر اساس گفته های اینتل

گفته های من هم بی اساس نیست بازم بر اساس گفته های اینتل x58 رو میخواد کنار بزار وچیپ دیگه ای جاش میاد که چیپ شمالی نداره ومیشه سری جدید 1366به من هیچ ارتباطی نداره هر جور دوست داری فکر کن .

برای راحت شدن از حرف های بیحوده u :

:whistle:

چقدر زیباست که سوکت i3 ها 775 هست

Moein
05-11-09, 14:51
معین جان از شما بعیده !!!!

خودت متوجه ای چی داری میگی ؟؟؟

---------------------------------------------

به من هیچ ارتباطی نداره هر جور دوست داری فکر کن .

خوب بذار برات ن دارم فکر می کنم توضیح بدم شاید من منظورم رو اشتباه دارم می گم

در سری 1366 مموری کنترلر درون سی پی یو بود و از یک سری قواعد پیروی می کرد! مانند 2 برابر ضریب UNCORE یا NB frequncy

اما در سری 1156 این مموری کنترلر درون سی پی یو نیست و مشکلاتی 1366 داره رو دیگه نداره شما بحثتون اینجاست که می گید p55 NB نداره و این حرف فکر نکنم درست باشه!!:1. (27):

اگر باز هم منظورم رو خوب نگفتم بگید تا به یک طور دیگه بیان بشه

با احترام :give_rose:

Overclocker
05-11-09, 15:03
ok

منظورت رو اشتباه نمیگی صبر کن الان بگو که توی صفحه قبل آخرین پست تصاویری که گزاشتم یعنی جداولی که گزاشتم چرا برای CPU ها زدند DDR3 1333 مگر NB هستند که جلوی CPU زدند Offical Memory Support : DDR3 1333/1066 ؟

Only the registered members can see the linkاين عكس تغيير سايز يافته است ! براي ديدن عكس كامل روي اين نوار كليك كنيد . اندازه عكس اصلي 780x281 مي باشد . Only the registered members can see the link

Overclocker
05-11-09, 15:07
با این جدول باید متوجه بشی دیگه ..

behrouz8
05-11-09, 15:12
از نظر من الان برای خردید i7 زوده چون هم تکلیفش معلوم نیست و هم قیمت بالایی داره!!!

Overclocker
05-11-09, 15:20
و مهم تر از همه هنوز نیازی به این چنین CPU هایی نیست و همین پلتفرم قبلی قدرت زیادی داره !

2011 شاید سال مناسبی برای تغییر پلتفرم باشه ..

ARA-RF
05-11-09, 16:40
سلام

خیلی ممنون از نظرات دوستان که بعضی هاش واقعا بدردم خورد!
ولی خوب جواب چند تایی رو نگرفتم مثلا یکی از دوستان در مورد سی پی یو هایی که هسته گرافیکی داخلش هست گفت قرار چیپ جدید بیاد ولی با قبلی ها هم کار می کنه ! اگر منبع معتبری در دست دارید میشه بگید!؟
بعد من آخر نفهمیدم واقعا سوکت 1366 کنار میره! یا برای سری های اند باقی میمونه؟ چون بر خلاف نظر بعضی از دوستان سری Gulftown برای 1366 عرضه میشه یعنی بالای 4 هسته ای برای 1156 عرضه نمیشه!من تو چند تا تصویر که فکرکنم در همین سایت دیدم دارم میگم!
بعد یکی از دوستان میگه کار این هسته گرافیکی چیه؟
خیلی سوال دیگه دارم که انشاء ا... به نوبت می پرسم البته اگر دوستان اجازه بدن و از بحث خارج نشن!
کلا میخوام به یک نتیجه بسیار خوب در مورد این دو سوکت برسم چون واقعا موندم چی بگیرم که علاوه بر کارایی فوق العاده از صرفه اقتصادی نسبتا خوبی هم برخوردار باشه؟
خیلی ممنون!

Overclocker
05-11-09, 17:02
دوست عزیز هنوز اخباری در دست نیست که به سوالات شما کامل جواب بده کمی دیگر صبر کنید جواب های سوالتون خودشون میان به سمتت :دی

soroush_es
05-11-09, 23:37
من از نظر بازاری بگم که سخت افزار مثل نرم افزار یا مثلا ویندوز me نیست که بشه گفت می خواد کنار بزاردش اینتل
بخش R & D اینتل جند سال فکر و وقت برای 1366 نمیزاره که بیاد کنار بزاردش
راحت میشه گفت اینتل تصمیم قطعیش رو برای 1156 و 1366گرفته و داره میره به اون سمت وگر نه رم DDR2 بیخود گرون نمیشه

من نظر بازاری گفتم ببخشید

Overclocker
06-11-09, 12:33
بیا برادر این هم چیپ p55 که مموری کنترلر درون چیپ p55 هست

لینک (Only the registered members can see the link)

از دوستان و آشانایان تقاضا دارم به معین جان در یک کلمه بگند مموری کنترلر کجا تشریف داره ؟

و بگند که چیپ شمالی در این برد ها کجا رفته که معین جان نمیدونند ؟

با تشکر .:11():

K1LOU
06-11-09, 14:30
اینتل در نسل جدید (Intel P55) تصمیم گرفت ایده تلفیق تراشه‌ها را اجرا كند تا پل شمالی و جنوبی در قالب یك چیپ و نه یك مجموعه وارد مادربوردها شود. در تراشه‌های سری X58 این ایده با انتقال كنترلر حافظه به پردازنده تا حدودی تكمیل شد اما به دلیل سطح حرفه‌‌ای سیستم، حذف كامل پل شمالی به تراشه‌های P55 موكول شد تا در سطحی پایین‌تر مسیر‌های ارتباط با بخش گرافیك نیز حذف شوند و ارتباط مستقیم بخش گرافیكی با سی‌پی‌یو برقرار شود. به این ترتیب در مادربورد‌های سازگار با Core i5 پل شمالی به‌طور كامل از میان برداشته شده و كارت‌های گرافیكی از طریق مسیری با همان سرعت قبلی به پردازنده متصل می‌شوند. پل جنوبی هم اصلاحاتی پیدا كرد كه از نام آن پیداست. از این سری به بعد به پل جنوبی PCH یا مركز كنترل ساختار (Platform Controller Hub) گفته می‌شود. یكی از تغییرات قابل توجه در PCH تبدیل رابط قدرتمند QPI به DMI است. رابط QPI كه خود جایگزین FSB برای ارتباط بین تراشه با پردازنده شده بود به دلیل افت حجم انتقال داده‌ها در ساختار جدید که حاصل حذف بخش داده‌های بخش رم و گرافیک است، برای كاهش قیمت تبدیل به رابط DMI شد. DMI قبلا برای اتصال بین دو پل جنوبی و شمالی بكار می‌رفت و قبلا برای اولین بار در پل جنوبی ICH6 مورد استفاده قرا گرفت که تا نسل ICH10 نیز ادامه داشت. در این نسل سرعت این رابط به 10 گیگابیت بر ثانیه می‌رسید. با این حال این بار رابط DMI با سرعت 2 گیگابایت بر ثانیه برای ارتباط تراشه با پردازنده موثر خواهد بود.

در سري core i 5 اينتل چيبستهاي p55-h55 رو در رده مياني و p57-h57-q57 رو باز در رده بالاتري دارد در اين سري چيبستهايي كه h رو q دارند داراي گرافيگ مجتمع هستند و پردازنده هاي سري havandal ( اگه درست نوشته باشم ) كه دو هسته اي هستن و گرافيگ بر روي خود پردازنده مجتمع شده بايد با اين دو سري چيبست استفاده بشن تا بتوان از قابليت گرافيك مجتمع آنها استفاده كرد و اگر اين پردازنده ها رو روي بردي با چيبست p55 استفاده كرد بايد از يك كارت گرافيك جداگانه استفاده كرد
در واقع در سري h55 و q55 علاوه بر dmi از يك رابط ديگه به اسمfdi (Intel Flexible Display استفاده ميشه كه اطلاعات از طريق اين رابط به hdmi و dvi مي رسد
اينجا (Only the registered members can see the link) در اين مورد اطلاعاتي هست

اگه جايي اشتباه كردم دوستان راهنمايي كننند

ARA-RF
06-11-09, 17:01
سلام

و دو سوال؟
1.کار این پردازنده گرافیکی مجتمع در نسل جدید سی پی یو ها همون کار کارت گرافیک هست یا برای کنترل کار گرافیکه ار گرفته میشه؟ اگر جواب اول درسته قدرت این گرافیک به چه اندازه است؟ و در نسل جدیدتر که قراره هسته پردازشی و گرافیکی مجتمع روی یک چیپ باشه ( یعنی الان دو تا هستند روی یک برد اگر اشتباه نکنم و در sandy bridge دیگه روی یک چیپ خواهند بود!!) فدرت این هقسمت گرافیکی به چه اندازه خواهد بود؟

2. سرعت رابط QPI نسبت به DMI بیشتره یا کمتر؟ آیا تغییری در شیوه انتقال اطلاعات صورت گرفته؟

JEskandari
06-11-09, 17:14
QPI سریعتر از DMI هستش
در مورد پردازنده گرافیکی مجتمع در CPU iم دقیقا نمیدونم اما فکر نکنم در حد گرافیک Onboard هم باشه.

K1LOU
07-11-09, 16:46
Arrandale and Clarkdale are two-die packages. There's the 32nm CPU die and next to it is a 45nm DirectX 10 GPU die (no DX11 support until possibly Larrabee).This isn't Larrabee (yet), it's a direct descendent of the graphics in G45. While G45 was built on a 65nm process, the 'dale graphics is built on a 45nm process.

The smaller transistors enable much higher performance. While G45 had 10 shader cores, the 'dale GPU increases that to 12. A number of performance limiting issues have now been resolved, so we should see much more competitive performance from Intel's graphics.

The memory controller has been moved off of the CPU die and is on the GPU die instead. It's still on-package so you get decently low latencies, but it shouldn't technically be as low as on Lynnfield. This is a temporary problem that fixes itself once the CPU/GPU are on the same die with Sandy Bridge.[/LEFT]

منبع:Only the registered members can see the link

خوب پس نبايد با پروژه لارابي اينو اشتباه بگيريم . يك جايگزين براي چيبست g45 اينتل كه پروسه ساخت از 65 به 45 نانومتري رسيده
در واقع اين گرافيك هم براي كارهاي روزمره و عادي بايد خوب باشد و پشتيباني از direct x 11 رو هم در لارابي داريم

در مورد جمله آخر كه مشخص كردم اگه كسي نظري داره لطف كنه

K1LOU
07-11-09, 16:46
عذر خواهي مي کنم دو بار ارسال شد

ARA-RF
08-11-09, 11:13
سلام
با این تفاسیر به نظرتون این واژه درسته که که دو نسل بعد پردازنده های اینتل با اسم رمز sandybridge همون لارابی هست؟

و من بالاخره نفهمیدم توانایی این چیپ گرافیکی چقدر هست؟

AMD>INTEL
08-11-09, 11:49
به نظر من سوکت 1156 کمی منطقی تر به نظر میرسه . درست مثل زمانی که اینتل از سوکت 423 به سوکت 478 سوئیچ کرد .

JEskandari
08-11-09, 11:53
سلام
با این تفاسیر به نظرتون این واژه درسته که که دو نسل بعد پردازنده های اینتل با اسم رمز sandybridge همون لارابی هست؟

و من بالاخره نفهمیدم توانایی این چیپ گرافیکی چقدر هست؟
باید ازش چیزی بین Intel G4500 و ATI HD4200 انتظار داشته باشی .به هر حال برای کارای گرافیک و بازی جای یک کارت گرافیکی را نمیگیره.
در ضمن این لارابی نیستش.

ARA-RF
08-11-09, 11:54
به نظر من سوکت 1156 کمی منطقی تر به نظر میرسه . درست مثل زمانی که اینتل از سوکت 423 به سوکت 478 سوئیچ کرد .
سلام

میشه بیشتر توضیح بدید؟ منطقی تر یعنی چی؟:great:

AMD>INTEL
08-11-09, 12:00
فعلا نمیشه اظهار نظر خاصی کرد . باید صبر کرد .

JEskandari
08-11-09, 12:03
بستگی دارد توجه کنید که این سوکت تنها از 16 خط PCIex پشتیبانی میکند لذا شما در CrossFire و SLI دچار محدودیت در سرعت کارنهای قویتر خواهید شد.
همچنین توجه داشته باشید Core I9 تنها برای سوکت 1366 تولید خواهد شد.

AMD>INTEL
08-11-09, 12:35
درسته ولی باید دید نوع سوکت محدود کننده نیست . بستگی به چیپ مادربرد دارد که تغیراتی خواهد کرد

JEskandari
08-11-09, 12:54
درسته ولی باید دید نوع سوکت محدود کننده نیست . بستگی به چیپ مادربرد دارد که تغیراتی خواهد کرد
البته بعضی مادر بردها با استفاده از تراشه NF200 این مشکل را تا حدی حل کرده اند و لی این تراشه تا حدی وقفه در زمینه انتقال داده ایجاد کرده .
همچنین باعث افزایش قیمت مادربرد میشود که در نتیجه ان از جذابیت این مادربردها در برابر مادر بردهای سوکت 1366 میکاهد و با توجه به عدم تفاوت قیمت در قیمتهای جهانی پردازنده 860 با 920 (من از قیمت ایران 860 اطلاعی ندارم) و توانایی بالا تر 920 در مورد اورکلاک کردن حرفه ای . تنها تفاوت مقدار ناچیزی در قیمت رم است.

به نظر من اگر کسی میخواهد اورکلاک کند گزینه بهتر سوکت 1366 و پردازنده 920 است در غیر اینصورت بخاطر قابلیت توربوی بهتر پردازنده 860 و سوکت 1156 به افرادی که قصد اورکلاک حرفه ای را ندارند انرا تو صیه میکنم.

اما اگر کار شخص به صورتی است که از تعداد هسته های بالا تر سود بیشنری میبرد توصیه به سوکت 1366 به خاطر سازگاری با Core I9 منطقی تر می اید.

پردازنده Core i5 نیز به نظر جایگزین مناسبی برای پردازنده های Core 2 Quad با توجه به قیمت و توانایی های ان می اید

Khornaf
08-11-09, 22:17
درود بر همه
دوستان شاید اینجا جای این بحث نباشه ولی سوالی که برای من پیش امده اینه که در صورت عرضه i9 و به احتمال زود i7 930 مادربرد های جدیدی از سری 1366 در راه هست یا مدل های جدید این سوکت رو مادربردهای موجود استفاده میشن ؟:give_rose:

masoomiyat
09-11-09, 14:31
این دو حالت داره. مین های جدید که حتمن میان مخصوصن که USB 3.0 و SATA 6GB هم در راهه.
و مین های قدیمی هم با آپدیت بایوس قادر خاهند بود از i9 و 930 استفاده کنن.