PDA

مشاهده نسخه کامل : ساخت Air Cooling

softkadeh
26-10-09, 18:09
سلام

یه طرح دارم واسه ساخت Air Cooling . نیاز به 1 ورق مسی دارم به اندازه 255 * 255 سانتیمتر برای پره ها و مقدای هم برای بلاک و لوله های انتقال حرارت .

هزینه این مقدار مس چقدر میشه ؟ و از کجا تهیه کنم ؟

برای درآوردن طرح پره ها باید کجا برم ؟ چقدر هزینش میشه ؟

هنوز طرحم رو توی pc نکشیدم . تا فردا میکشم همینجا میذارم که مشکلاتشو رفع کنیم .

تا فردا اون سوالات رو جواب بدید لطفأ

با تشکر

Jagvar
26-10-09, 18:47
داداش ایول خیلی خوشم اومد اتفاقا قبلنا بنده هم یه طرحی رو رو کاغذ کشیدم اما چون نتونستم ورقه های المنیومی با مسی پیدا کنم منتفی شد.
ولی در کل شما طرحتون رو بزارید بنده اگه بتونم کمکی انجام بدم مطمعن باشید در خدمت خواههم بود.
:11():

softkadeh
26-10-09, 20:33
داداش ایول خیلی خوشم اومد اتفاقا قبلنا بنده هم یه طرحی رو رو کاغذ کشیدم اما چون نتونستم ورقه های المنیومی با مسی پیدا کنم منتفی شد.
ولی در کل شما طرحتون رو بزارید بنده اگه بتونم کمکی انجام بدم مطمعن باشید در خدمت خواههم بود.
:11():

ای کلک

باشه ولی یکم طول میکشه . وقتی سوالاتم رو جواب دادید میذارم .

با تشکر

N@VID
27-10-09, 03:22
سلام :

دوست من سخت ترین و مشکل ترین قسمت ساخت یک ایر کولر ، در آوردن خم برای لوله های انتقال
گرماست ...

شما می توی این ورقه ها رو در هر سایزی چه مس چه آلمینیوم رو از خیابان پامنار تهیه کنید
برای خم کاری هم باید بری کوچه آهنگرا تو بازار

softkadeh
27-10-09, 10:30
سلام :

دوست من سخت ترین و مشکل ترین قسمت ساخت یک ایر کولر ، در آوردن خم برای لوله های انتقال
گرماست ...

شما می توی این ورقه ها رو در هر سایزی چه مس چه آلمینیوم رو از خیابان پامنار تهیه کنید
برای خم کاری هم باید بری کوچه آهنگرا تو بازار

سلام

بازم قیمت ندادی .

پامنار رو نمیشناسم ولی اگه توی فلاح جلیلی بگی بلدم کامل .

میشه واسه لوله ها از فلز سیلیکن استفاده کرد که خیلی خوب قابل خم شدنه .

ورق باید به شکلی که آدم میخواد در بیاد . ورق معمولی که به درد نمی خوره . مهم شکل ورق هست نه خودش .

با تشکر - لطفأ این تاپیک دیگه نصفه کاره تموم نشه .

N@VID
27-10-09, 13:24
سلام :

دوست من تو فلاح و قلعه مرغی ضایعات فلزی رو می فروشند و شما چیز خوبی گیرت نمی یاد !

بازار بزرگ رو که بلد هستید ( بازار سنتی تهران ) یا ( سبزه میدون ) یا ( گلوبندک ) یا ( میدان ارگ )
این ها همه اسم یک منطقه است !

از طرف چهار راه گلوبندک که وارد بازار بشی باید دست چپ رو بگیری و اون راسته رو بسمت چهار راه سیروس
بیای ...
پامنار یک خیابان نرسیده به چهار راه سیروس هست و سر خیابون طلق می فروشند
برای شکل دادن ورق هم گفتم باید بری پیش خم کار ها تو همین بازار ( کوچه آهنگرا )

softkadeh
27-10-09, 16:11
سلام :

دوست من تو فلاح و قلعه مرغی ضایعات فلزی رو می فروشند و شما چیز خوبی گیرت نمی یاد !

بازار بزرگ رو که بلد هستید ( بازار سنتی تهران ) یا ( سبزه میدون ) یا ( گلوبندک ) یا ( میدان ارگ )
این ها همه اسم یک منطقه است !

از طرف چهار راه گلوبندک که وارد بازار بشی باید دست چپ رو بگیری و اون راسته رو بسمت چهار راه سیروس
بیای ...
پامنار یک خیابان نرسیده به چهار راه سیروس هست و سر خیابون طلق می فروشند
برای شکل دادن ورق هم گفتم باید بری پیش خم کار ها تو همین بازار ( کوچه آهنگرا )

سلام

برآوردی از هزینه ندارید ؟

N@VID
27-10-09, 19:11
سلام :

وقتی صحبت از ورق فلزی پیش میاد ، علاوه بر طول و عرض ورقی که می خواهید باید ضخامت رو هم مشخص کنید

این سایزی که شما می فرمایید میشه روش هزار یک مدل قیمت گذاشت ( از نظر ضخامت )
شما سایز دقیق رو بگید من قول می دهم پنج شنبه شب به شما قیمت بدهم !
مس کیلویی 10 - 12 هزار تومان هست ( البته اگر گرون نشده باشه )

softkadeh
27-10-09, 19:40
سلام :

وقتی صحبت از ورق فلزی پیش میاد ، علاوه بر طول و عرض ورقی که می خواهید باید ضخامت رو هم مشخص کنید

این سایزی که شما می فرمایید میشه روش هزار یک مدل قیمت گذاشت ( از نظر ضخامت )
شما سایز دقیق رو بگید من قول می دهم پنج شنبه شب به شما قیمت بدهم !
مس کیلویی 10 - 12 هزار تومان هست ( البته اگر گرون نشده باشه )

سلام

وقتی میگم برای پره های Air Cooling خوب خود شما که از من واردتری که . ضخامتش به اندازه ای باشه که خوبه ( یعنی اگه قراره ضخامت کم باعث کم شدن کارایی باشه پس بهتره همون ضخامت زیاد باشه ) . پس خود شما باشد بدونی که چه ضخامتی .

بهتر بگم . ضخامتی که کولرهای خوب مثل IFX-14 یا Ultra-120 و یا Tuniq Tower 120 ازش استفاده میکنه .

وزنشم که والا نمیدونم حدود 50-60 تا ورق که ابعادی در حدود 10 در 10 رو دارند چقدر میشه .

با تشکر

Jagvar
27-10-09, 21:06
داداش به نظر من شما طرحتون رو حالا اگه کامل دوست ندارید توضیح بدین ا نوید عزیز بتونه براتون تخمین بزنه قیمت چند در میاد. ولی من امید وارم که تحقیقات جامع انجام داده باشین.چون هر کولر یه نقاط قوتی داره و نقاط ضعف که باعث افت کارایی میشه. پس برا همین شما باید تمام نقاط قوت رو توی کولر خودتون مد نظر داشته باشین و نقاط قوت هارو هم با تقویت کنید.
چون همین طور که قبلا من گفتم یه طرحی در مورد ایر کولینگ داشتم مجبور شدم که تحقیقات مفصل انجا بدم. پس چنتاش رو اسم می برم که شما بیشتر توجه کنید:
1- اولین و مهم ترین قسمت ایر کولینگ در نظر گرفتن داینامیک باد هستش.
2- تعداد و زخامت و نوع گاز استفاده شده در لوله انتقال حرارت هستش.
3- میزان زخامت ورقه ها
4- نوع فلز استفاده شده
5-طرز قرار گیری لوله های انتقال حرارت
و ....
اگه یه تصویر حد اقل بزارین مطمعن باشید خیلی بهتر میشه نظر داد.
از این سایت هم می تونید انواع و اقسام کولر هارو برسی کنید و تمام مشخصاتشون رو در بیارین
Only the registered members can see the link

N@VID
27-10-09, 21:14
سلام

وقتی میگم برای پره های Air Cooling خوب خود شما که از من واردتری که . ضخامتش به اندازه ای باشه که خوبه ( یعنی اگه قراره ضخامت کم باعث کم شدن کارایی باشه پس بهتره همون ضخامت زیاد باشه ) . پس خود شما باشد بدونی که چه ضخامتی .

بهتر بگم . ضخامتی که کولرهای خوب مثل IFX-14 یا Ultra-120 و یا Tuniq Tower 120 ازش استفاده میکنه .

وزنشم که والا نمیدونم حدود 50-60 تا ورق که ابعادی در حدود 10 در 10 رو دارند چقدر میشه .

با تشکر

سلام :

ضخامت این ورق ها نهایتا 1 میلی متر هست ...
50-60 تا ورق !!! :1. (27):
می خواهی برج بسازی !؟
نهایتا 20 تا 30 تکه ورق کافیه ...
z600 با اون عظمتش حدودا 20 تکه ورق داره :wink:
من 5 شنبه شب هزینش رو می پرسم و اعلام می کنم ...

lorn
27-10-09, 22:35
بي نهايت منتظرم تا ببينم اخرش چي ميشه

از بچه هاي كه تجربه دارن مي خوام بيشتر كمك كنن به دوستمون كه علاوه بر اينكه تاپيك پر باري بشه دوست خوب ما هم بتونه به چيزي كه مي خواد برسه

پيروز باشيد

N@VID
27-10-09, 23:31
سلام :

من چند وقت هست رفتم تو فکر ساخت دو تا قطعه !
1 - کیس فول تاور در حد سرور ! طراحی کردم ولی روی چوب حدودا 80 هزار تومان هزینه بر می داشت !
حلا دارم روی فلز کار می کنم ...

2 - ساخت کولر با موتور یخچال ! البته هنوز کلنگش رو هم نزدم فقط موتور کوچک براش پیدا کردم !
می گم شاید بد نباشه یک تایپیکی ساخته بشه تا در این باره مشورت کنیم ...

ایر کولر باید بشکلی ساخته بشه که سریع در برابر دما واکنش نشون بده ...

lorn
28-10-09, 00:45
بنده با ايجاد تاپيك جداگانه موافق هستم و چون بند در كل به ساختن اين جوري چيزا علاقه دارم
حاضرم هر كمكي هم بكنم

ولي اجازه بدين تا اين بنده خدا به نتيجه برسه بعد

با تشكر

پيروز باشيد

softkadeh
28-10-09, 10:46
سلام

جون هرکی دوست دارید بذارید این تاپیک به نتیجه برسه بعد بریم سراغ تاپیک بعدی . با ساخت تاپیکی برای کولینگ بر اساس موتور یخچال کاملأ موافقم . بذار این تموم شه بعد اونو ایجاد میکنیم .

از دوست عزیزم Lorn هم از بابت پستهاش ممنونم .

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
اول جواب آقای Jagvar

من هر کاری بخوام شروع کنم در موردش تحیقیق میکنم . من تا 2 هفته پیش اصلا از اور حرف نمیزدم حالا دارم در مورد ln2 و ... حرف میزنم . بگذریم .

1 - منظورتون رو از داینامیک باد متوجه نشدم .

2 - تعداد لوله ها 12 عدد است که در هر تکه 3 عدد به کار رفته است . اگر منظور از ضخامت قطر اونهاست که باید بگم کمتر از 5 میل است و از جنس مس یا در نهایت آلومینیوم یا سیلیکن خواهد بود . و اما گاز که مننظر خاصی ندارم و بستگی به نظر شما و دوستان داره .

3 - ضخامت ورقه ها هم باز بستگی به صحبت ومشاوره شما داره .

4 - که گفتم مس - البته اگه آلومینیوم خیلی تاثیر نذاره از آلومینیوم استفاده میکنم که به مراتب ارزونتره . البته باید در مورد سیلیکن هم تحقیق کنم .

5 - قرارگیری لوله ها در هر تکه به صورت زیر است :

- لوله وسط به صورت صاف داخل پره ها میره .

- لوله های کناری هم اول یکم به صورت خمیده میاد بیرون بعد میره تو پره ها .

مشکل تصویر هم حل میشه تا چند روز دیگه میذارم . آخه دارم با فوتوشاپ میکشم بعضی جاهاش مشکله .
و اینم بگم که فقط از نمای بالا میتونم بکشم . از بقل که نمیشه از پایینم که با بالا فرقی نداره .

با تشکر از شما .

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جواب آقا N@VID

دوست عزیزم یکم زیاد نیست 1 میل ؟ خیلی وزنش میره بالا . فکرشو بکن 1 میل !!!!!!!

منم اول با 20 و نهایتأ 30 تا ورق موافق بودم ولی از اونجا که تقریبا IFX-14 از بهترین ایر کولرها هست دیدم که تزدیک به 50-60 تا ورق توش به کار رفته .

یه محاسبه کنید که وزنش چقدر میشه ممنون میشم .

قیمت و هزینه یادتون نره .

با تشکراز همگی .

N@VID
29-10-09, 00:19
سلام :

ورق حداقل نباید براحتی تا بخوره ...
فکر کنم 75 مناسب باشه البته به صدم !
ورقه مسی هم فکر کنم برای ساخت بهتر باشه ...

softkadeh
29-10-09, 12:37
سلام :

ورق حداقل نباید براحتی تا بخوره ...
فکر کنم 75 مناسب باشه البته به صدم !
ورقه مسی هم فکر کنم برای ساخت بهتر باشه ...

سلام

درسته . :wink:

قیمت یادتون نره .

الان داشتم با داییم حرف میزدم گفت باید واسه طرحهایی که به ورقها میخوای بدی با بدی قالب بسازن که 150 هزینه داره . حالا بقیه چیزاش بماند .

این درسته ؟

طرح پره ها رو باید کجا بدم درست کنن ؟

گاز چی باید استفاده بشه ؟ و چقدر مورد نیازه ؟ ( لوله ها باید پر بشه یا نه )

قطر لوله ها چقدر باشه بهتره ؟

جواب بدید لطفأ

softkadeh
30-10-09, 10:20
سلام

امروز جمعه است و خبری از شما نیست . قرارمون 5شنبه بود مگه نه ؟

Jagvar
30-10-09, 13:48
داداش من این مطلب رو توی همون سایتی که قبلا لینک دادم پیدا کردم.
البته کل مقاله جالب هستش ولی اون صفحه ای که ازش لینک گذاشتم گفتم شاید یکم به کار شما بیاد.
مثلا به جای استفاده از ورقه های فلزی بتونید از فوم فلزی استفاده کنید :wink:
ببینید فوم پیدا میشه طوری که بشه ازش توی ایر کولینگ استفاده کرد یا نه؟

softkadeh
31-10-09, 11:32
داداش من این مطلب رو توی همون سایتی که قبلا لینک دادم پیدا کردم.
البته کل مقاله جالب هستش ولی اون صفحه ای که ازش لینک گذاشتم گفتم شاید یکم به کار شما بیاد.
مثلا به جای استفاده از ورقه های فلزی بتونید از فوم فلزی استفاده کنید :wink:
ببینید فوم پیدا میشه طوری که بشه ازش توی ایر کولینگ استفاده کرد یا نه؟

سلام

خوب بود ولی فوم از کجا بیاریم ؟

تو این مملکت چیزی پیدا نمیشه که . توی مس موندیم چه برسه به فوم .

شما جایی رو سراغ دارید ؟

آقا نوید مثلا قرار بود قیمت بدن روز 5 شنبه . الان شنبه شده و هنوز خبری نیست .

حالا این فوم بهتر از فلز در میاد کاراییش یا نه ؟

با تشکر

Jagvar
31-10-09, 23:55
سلام

خوب بود ولی فوم از کجا بیاریم ؟

تو این مملکت چیزی پیدا نمیشه که . توی مس موندیم چه برسه به فوم .

شما جایی رو سراغ دارید ؟

آقا نوید مثلا قرار بود قیمت بدن روز 5 شنبه . الان شنبه شده و هنوز خبری نیست .

حالا این فوم بهتر از فلز در میاد کاراییش یا نه ؟

با تشکر

راستش از یه لحاظ چون در یر بودن هوا با این فوم ها زیاد هستش به نظر میاد کارایی خوبی داشته باشه.
ولی بستگی به نوع اتصال با لوله مسی هم داره.
وا پیدا شدنش من نمی دونم ولی احتمال می دم پیدا بشه.(اره جان عمم:1. (35): اگه پیدا شد...)
ولی در کل توی منطقه ما همون مس به هرصورتی که اراده کنیم فقط در عرصه وقت میشه عکسش رو روی اینتر نت دید و بس.:1. (23):
ولی این هم یه نظریه شما می تونید روش تحقیق کنید:cool:

softkadeh
01-11-09, 09:38
سلام

آگه کاراییش خوب باشه و پیدا بشه کردش واقعا میارزه که به جای پره از اون استفاده کرد . اگه جزء وسایل شیمیایی باشه آشنا دارم .

شما هم یه تحقیق روش بکم نتیجشو بگو بهم .

با تشکر - بهنام

lorn
04-11-09, 02:44
بلاخره چي شد بچه ها كولري ساخت شد يا نه؟
شما قرار بود طرحتون رو قرار بديد آماده نشد ؟

چه تاپيكي شد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
:gasp::gasp::gasp::gasp::gasp::gasp::gasp::gasp::g asp::gasp::gasp:

AMD>INTEL
04-11-09, 08:55
دوستان به دلایل زیر فکر کنم ساخت ایر کولینگ به صرفه نیست
1-تراشکاری و خم کاری
2-نحوه طراحی که خیلی مهمه
3-عدم تجربه و امکان اشتباه
4-هزینه ها و پیدا کردن المانهای لازم
به نظر من دنبال واتر کولینگ باشید .

softkadeh
04-11-09, 11:27
سلام

هزینه مس با کمک آقا نوید معلوم شد . 27 تومن .

ولی نمیدونم هزینه ایجاد طرحها بر روی ورقهای مسی چقدرهزینه بر میداره .

اگه میدونستم شروع به کار میکردم .

یکی بگه ببینیم که فن 12 سانتی و 14 سانتی دقیقأ چقدر ابعاد داره .

تاپیک فعال باشه ( که نیست ) میشه به نتیجه رسید .

Jagvar
04-11-09, 15:48
برادر چرا گیر دادین!!!
بابا شکل بیرون اور دن نمی خواد که خودت هم می تونی نقشش رو روی کاغذ بکشید با هزارتا وسیله می تونید خودتون برش بدین.بابا 1 ملیمتر هم نیستن که.
بابا شما کولرتون رو کوچیک تر و یا بزرگ تر از فن باشه که مشکل نخواهد داشت که.
تازه من پیشنهاد می کنم یکم از فن ها کوچیک تر باشه قسمت هیت سنک یعنی مثلا از بالا نیم سانت و از پایین یک سانت جاوی فن ورق قرار نگیرید.
من وقت ندارم وگر نه طرهم رو قرار می دادم .(تا ببینیم تا بعد چه می شود.)

softkadeh
04-11-09, 17:02
برادر چرا گیر دادین!!!
بابا شکل بیرون اور دن نمی خواد که خودت هم می تونی نقشش رو روی کاغذ بکشید با هزارتا وسیله می تونید خودتون برش بدین.بابا 1 ملیمتر هم نیستن که.
بابا شما کولرتون رو کوچیک تر و یا بزرگ تر از فن باشه که مشکل نخواهد داشت که.
تازه من پیشنهاد می کنم یکم از فن ها کوچیک تر باشه قسمت هیت سنک یعنی مثلا از بالا نیم سانت و از پایین یک سانت جاوی فن ورق قرار نگیرید.
من وقت ندارم وگر نه طرهم رو قرار می دادم .(تا ببینیم تا بعد چه می شود.)

سلام

اولا که 1 میل هم نمیشه ولی 1 دونه نیست که . تعدادش زیاده . تازه چطوری در بیاریم که صاف باشه . نمیخوام خرچنگ قورباغه درست کنم که .

دوما مشکل اندازه اینه که هیت سینک ها خیلی بزرگتر از فن ها میشه و باید تعداد پره ها رو کم کرد .

شرکت داری !!!

من طرحم آمادس . دلیل اینکه نمیذارم اینجا اینه که نمیتونم با کرل بکشمش . گرافیست نیستم خوب . اسکنر هم ندارم وگرنه تا حالا 1000 بار گذاشته بودم .

اگه کسی از موتور یخچال عکس واضحی داره که بتونه توضیحش بده اینجا بذاره شاید اگه اون بشه پروژه الان تعطیل شد . چون بهترین راه همون موتور یخچال چون روی بهترین نقطه حرارت هست و تنها مشکلاش صدا و مصرفش هست .

با تشکر - بهنام

Jagvar
04-11-09, 17:50
برادر چرا ناراحت می شید. منظور خواصی نداشتم.
بابا لازم نیست که شرکتی باشه که همین که یه کار دستی بسازید و بقیه دوستان از تجربه شما استفاده کنند خودش خیلیه. البته می تونید بعدش با سمباده طرفینش رو صاف کنید.:great:(البته اگه با قیچی بریدین)
به نظرم یکم تنبلی از خودتنه و گرنه همین فردا برین جایی تا براتون اسکن بکنند.
بنده شرکتم کجا بود.:whistle: نه بابا دانشجو هستیم خیر سرمون.

softkadeh
04-11-09, 18:18
برادر چرا ناراحت می شید. منظور خواصی نداشتم.
بابا لازم نیست که شرکتی باشه که همین که یه کار دستی بسازید و بقیه دوستان از تجربه شما استفاده کنند خودش خیلیه. البته می تونید بعدش با سمباده طرفینش رو صاف کنید.:great:(البته اگه با قیچی بریدین)
به نظرم یکم تنبلی از خودتنه و گرنه همین فردا برین جایی تا براتون اسکن بکنند.
بنده شرکتم کجا بود.:whistle: نه بابا دانشجو هستیم خیر سرمون.
سلام

منو نشناختی . میام پیدات میکنم میکشمت . هه هه . بابا من که ناراحت نشدم . من کلأ از کسی ناراحت نمیشم ( سعی میکنم ) . شوخ هستم . :love: شاید اخلاق بدیه ولی ما اینیم دیگه .

بابا به خدا نمیشه در آورد . فکرشو بکن مثلا بخوای هیت سینک IFX-14 رو با اون تعداد خودت با دست در بیاری !!! مگه بچه بازیه آخه .

1 میل مس رو میشه با قیچی برید ؟

آره قبول دارم که خیلی تنبلم ولی این رو هم در نظر بگیرید که دانشجوییه و 1000 بدبختی . حالا شما بزرگی منه بیچاره که 19 سالمه و تازه به بلوغ رسیدم و پول ندارم !!!!! :party:

نه معلومه که شرکت داری چون میگی بپر یه اسکن بگیر !!!! یاهاهاها آخه من پول به اسکن میدم ؟ حتمأ فردا هم باید برم بدم واسم ویندوز نصب کنن !!!!

اون فیبر کربن رو دنبالش برو اگه زحمتت نیست . :cool:

قربون همه - بهنام

Jagvar
04-11-09, 23:04
برادر بهنام خوشوقتم.
بنده هم مخلص شما محمد علی هستم.:love:
برادر! حالا کی گفته طرحتون باید این همه زیبایی داشته باشه.؟ من که می گم دیگه فوقش با یکم لبه نه این که دیگه مثل اون کولر! بعدش هم شما منو به یاد داداشم می ندازین اون هم هر کاری که انجام می خواد بده باید در حد تیم ملی باشه.(البته فرقش با شما اینه که اون تصمیمش با عملش یک روز هم فاصله نداره:whistle:)
هی می گم طرحتون رو بزارین برا همینه دیگه بابا برین یه اسکنی یه فتو شاپی یه چیزی که حد اقل معلوم باشه چی به چیه.
قیچی هم منظورم از این چیزا که برای پارچه استفاده میشه نیست عزیز:lol:
به کسی چیزی نگو :)
اگه منظورت از ویندوز تعویض کردن هم ویروس این چیزا هست. پیام بده تا بهت بگم چی کار بکنید.:yes:.
بابا همه منتظر هستن ها زود تر یه طحی یه چنتا تصویر یه چنتا چیز بزار دیگه.

lorn
05-11-09, 11:20
طرح رو سريع تر قرار بدين تا بتونيم حداقل يه بهره ببريم

softkadeh
05-11-09, 12:26
سلام

بابا خیلی باهالی تو محمد جان .
اون تیم ملی که اومدی باهات کاملا موافقم .
چشم امروز کرل میریزم یکم باهاش ور میرم . یه مشکلی هم هست که رمم کمه ( 1 ) و وقتی توی فوتوشاپ میخوام تکست وارد کنم ازش میپره بیرون .
بابا با قیچی و دست خیلی ستم در میاد .
دستت درد نکنه دیگه . دیگه هکر جماعت ویروس توی PCشون باشه وای به حال بقیه .
فردا جمعه ست و تعطیل . طرح چرتمو که به درد نمیخوره میذارم .

مخلص برو بچ - بهنام

nima_hl
05-11-09, 13:01
سلام

ببخشید من هنوز متوجه نشدم دما رو چگونه میخواهید به پره‌ها منتقل کنید

اگر امکان داره در این خصوص یکم توضیح بدین

ممنون

softkadeh
05-11-09, 18:51
سلام

ببخشید من هنوز متوجه نشدم دما رو چگونه میخواهید به پره‌ها منتقل کنید

اگر امکان داره در این خصوص یکم توضیح بدین

ممنون

سلام

با استفاده از لوله های انتقال حرارت که با گازی مخصوص پر شده است . این لوله ها از 2 طرف به بلاک وصل خواهد شد و در هیت سینک ها هم به صورت پیچ در پیچ خواهد بود .
البته تعداد پیچ ها امکان داره تغییر کنه ( فقط قسمت های سیاه رنگ لوله ها هستند )

این شکل قابل توجه بقیه هم باشه .

موفق باشید - بهنام

softkadeh
06-11-09, 18:45
سلام

از همه پوزش میخوام . امروز رو به موت بودم و نتونستم از تخت بیرون بیام . الانم دارم میمیرم ولی فقط به خاطر این تاپیک و بد قولیم اومدم مغازه و پست دادم . انشاالله که به بزرگیه خودتون ببخشید . تا فردا یا پس فردا اگه خوب شدم طرح رو میذارم

بازم معذرت .

قربون همتون - بهنام

softkadeh
08-11-09, 10:22
سلام

آقایون من آنفلوانزا گرفتم . معلوم نیست چند روزی باید بخوابم . تا اون موقع شما لطف کنید یه ابعاد دقیق از فنهای 14 و 12 سانتی متری بذارید .

این 2 بار . لطفأ یکی هم کمک کنه که طرح جدید رو توی خونه دوباره بکشم .

:love::love::11()::11():

softkadeh
11-11-09, 10:48
سلام

آنفلوانزا که از اینترنت که منتقل نمیشه که همتون فرار کردید . واقعأ از کمکهاتون ممنون .

nima_hl
11-11-09, 12:30
سلام

آنفلوانزا که از اینترنت که منتقل نمیشه که همتون فرار کردید . واقعأ از کمکهاتون ممنون .

سلام

امیدوارم هرچه زودتر حالتون خوب بشه

والا یه چندتا پست در ضمینه کولینگ زدم که دوستان یه جوری برخورد کردند که انگار هدفم خود بزرگ بینیه ، بنابر این تصمیم گرفتم توی این سری تاپیکها کمتر پست بزنم

چه باور داشته باشید چه نداشته باشید این مسیری که شما امروز میخواهید برید مدتها پیش سپری شده و نتیجه نداشته

شما در مرحله اول باید مسئله انتقال حرارت از سطح ihs به پره‌ها رو حل کنید ، چون 200 تا پره هم بگذارید و انتقال درست نباشه اختلاف دمای cpu و پره‌ها بالا میره

اگر فکر میکنید که با سعی و خطا میتونید مایع درون هیت پایپ رو از لحاظ جنسیت و میزان به دست بیارید باید بهتون بگم که اشتباه میکنید

مایع درونی هیت پایپ در محیط أزمایشگاهی تست و تائین شده که اگر جنس یا مقدارش رو درون لوله کم و زیاد کنید نتیجه نخواهید گرفت

با فرض اینکه شما یک هیت پایپ عالی هم بسازید باز یه مشکل بزرگ دیگه دارید اون هم اتصال پره‌ها به هیت پایپه

شما نمیتونید به صورت دستی این اتصال رو خوب از کار در بیارید و در نهایت مجبور میشید با چسب سیلیکون پره‌ها رو بچسبونید به لوله ، که اون هم مشکلات زیادی براتون ایجاد میکنه ( هم از لحاظ زیبائی و هم انتقال دما )

این ۲ تا رو حل کنید میرسید به طراحی کف هیت سینک و بسط مربوطه که اونم کلی جای بررسی داره

این مراحل که رد بشه تازه پره‌ها گرم میشن حالا باید با طراحی پره و نحوه هوا دهی اونها رو خنک کرد

در پستهای قبلی دیدم که از ورق ۱ میلیمتری میخواهید استفاده کنید خوب اینکار ممکنه بهتون جواب نده چون محاسباتش تقریبا غیر ممکنه

شما نسبت به مراحل اولیه که گفتم ( کفی ، هیت پایپ و اتصال هیت پایپ ) دمای ورودی مختلفی به پره اعمال میکنید که این باعث میشه ورودی گرمای شما معلوم نباشه تا بتونید مساحت و قطر هر پره رو حساب کنید

پس شما مجبور میشید با سعی و خطا قطر و مساحت هر پره رو بهینه کنید

تمام این مطالب میشه هزینه وقت و پول در بهترین حالت شما میتونید یه کولینگ بسازید معادل TX2 کولر مستر که قیمتش تو ایران 20-30 تومنه

بعد هم همه اینها رو میندازید دور و میرید پی زندگیتون :lol:

این حرفها رو به دوستانی که میخواستند واتر کولینگ یا خنک کننده یخچالی بسازند هم زدم ، چرا یک پرفورمنس از کارشون نگذاشتن ؟

بنظرم دلیلش اینه که بیشتر از اینکه درک درستی از انتقال حرارت داشته باشن بیشتر با مسئله احساسی برخورد میکردند

شما هم الان پیش خودتون فکر میکنید این طرح رو میزنید دمای cpu میاد رو 35 درجه ولی باید بدونید که این امر فراتر از شکل ، جنس و وزن پره‌هاست و در آخر هم بهتون قول میدم که نتیجه نمیگیرید

در هر صورت موفق باشید

softkadeh
11-11-09, 17:14
سلام

با این تفاصیل نمیشه کاری کرد دیگه .

بیخیال این پروژه .

شما در مورد موتور یخچال چه نظری دارید ؟

nima_hl
11-11-09, 18:08
سلام

با این تفاصیل نمیشه کاری کرد دیگه .

بیخیال این پروژه .

شما در مورد موتور یخچال چه نظری دارید ؟

100 -۱ تا 200 تومن هزینه راه اندازی

۲- عدم کنترل دما

۳- سرو صدای و زیاد

۴- منهدم شدن مادربرد و cpu

۵ - بی خیال شدن :lol:

Jagvar
11-11-09, 21:13
سلام بر عزیزان دل
اقا بنده یه چند مدت کوتاه اینترنت ندارشتم والان هم دایل اپ اومدم بالا. می بینم که کودتا شده؟!
برادر مهندس نیما بنده عرض ارادت دارم و از این که شما تجربیاتتون فراتر از بنده هستش هیچ شکی نیست.
اما واقعا اگه اون فردی که می خواست هواپیما بسازه فکر می کرد که قراره از بالا بیفته و بمیره و یا این که با این همه صرف هزینه و وقت نتونه بیشتر از چند دقیقه پرئاز نکنه اصلا می رفت بسازه؟
حالا شاید هواپیما اختراع بوده یا چیزای دیگه. اما اگه قرار باشه چون یه چیز هستش ما بریم همیشه مصرف کنیم روز به روز به جای پیشرفت پس رفت می کردیم عزیز جان.
البته که بنده منکر این نیستم که به احتمال قوی کارایی نداشته باشه اما این که علم من نوعی زیاد میشه خودش بیشتر از هر چیزی ارزش داره.
از این جمله که می گن "خواستن توانستن هست"اصلا خوشم نمیاد اما میشه این طوری طغیرش داد که"با خواستن(نیاز)،باعث می شوت تحول ایجاد کرد"
ولی این کار اصلا خوب نیست که افراد رو نومید کرد. درسته که شما حقیقت رو بیان می کنید اما همیشه باید کاری که انجام میشه در حد تیم ملی باشه یا همون استارتش خودش میتونه اغاز گر صنعت ایر کولینگ رو در ایران رقم بزنه (کی میدونه؟)
بهنام جان اگه نیاز احساس می کنی که برای دل خودت می خوای یک چیزی رو تجربه کنید بنده شدیدا بهتون توصیه می کنم به اون احمیت ویژه بدین
وسلام.

softkadeh
12-11-09, 12:33
سلام

نمیدونم چرا دست رو هر کاری میذارم خراب میشه . خوبه نرفتم توی کار کولینگ . بیچاره شرکتهای کولینگ ورشکست میشدند .

من همیشه به نوآوری و کارهای خوف علاقه داشتم و دارم ولی وقتی بدونم کاری که میخوام انجام بدم آخرش نتیجه خوبی نمیده منصرف میشم .

آقا نیما حتمأ این راه رو رفتن که دارن راهنمایی میکنن و الا که بیکار نبودن وقتشون رو بذارن اینجا .

برای موتور یخچال مخالفم چون موتور با 30-40 تومن هم میشه پیدا کرد . دومأ این که کنترل دما وجود داره . بهترین دمای ممکن رو میشه با موتور یخچال تجربه کرد ( 12 درجه ) .

فقط میمونه آنالیز موتور که با کمک دوستان اونم انجام میدیم ببینیم چی میشه .

با تشکر

nima_hl
12-11-09, 13:06
سلام

نمیدونم چرا دست رو هر کاری میذارم خراب میشه . خوبه نرفتم توی کار کولینگ . بیچاره شرکتهای کولینگ ورشکست میشدند .

من همیشه به نوآوری و کارهای خوف علاقه داشتم و دارم ولی وقتی بدونم کاری که میخوام انجام بدم آخرش نتیجه خوبی نمیده منصرف میشم .

آقا نیما حتمأ این راه رو رفتن که دارن راهنمایی میکنن و الا که بیکار نبودن وقتشون رو بذارن اینجا .

برای موتور یخچال مخالفم چون موتور با 30-40 تومن هم میشه پیدا کرد . دومأ این که کنترل دما وجود داره . بهترین دمای ممکن رو میشه با موتور یخچال تجربه کرد ( 12 درجه ) .

با تشکر

سلام

موتور یخچال بهترین یکی از بهترین گزینه‌ها برای خنک کردن سیستمه :cool:

مشکلی که وجود داره اینه که موتور یخچال نمیتونه به صورت 7/24 روشن بمونه ، اگر روشن بمونه علاوه بر مصرف بالای برقی که داره زود هم میسوزه ( تا حالا این نمونه‌های خارجی رو ندیدم که ببینم چی کار کردن برای این موضوع )

برای این کار شما نیاز به یه واسطه دارید که سرما رو تو خودش جمع کنه و به مرور گرم بشه تا موتور شما فرصت داشته باشه یه نفس بکشه

ساده ترین حالت استفاده از یک بلاک سنگین بر روی cpu هستش

فرض کنید یک مکعب 6*6*6 از جنس مس رو روی cpu قرار دیدید و با موتور یخچال اونو به -20 درجه رسوندید حالا اگر موتور رو خاموش کنید یه زمانی طول میکشه که این مکعب از -20 به صفر برسه ، این زمان برای استراحت دادن به موتور لازمه

در بهترین حالتی که تا بحال تست کردم اینه که موتور یخچال رو با واتر کولینگ ترکیب کنید

در این حالت شما میتونید دمای ۱۰ لیتر مایع رو پائین بیارید و موتور رو خاموش کنید که این کار زمان نسبتا طولانی برای استراحت به موتور میده

این کار ۲ تا ایراد فتی داره :wink: ۱ صدای زیاد موتور ۲ تبدیل شدن اتاق شما به یه کارگاه تمام عیار

اگر با موارد بالا مشکلی ندارید آستین ها رو بالا بزنید :give_rose:

ASRE_NOVIN
12-11-09, 16:06
سلام

با تشکر

به به ، دوستان یواش ، یواش دارن اهل حال می شن و میان سراغ کار های خفن ناک!!!

برای موتور ، من با یک موتور 1/3 دست دوم که ضعیف هم شده بود دمای تقریبا 5 لیتر ضد یخ رو به -15 درجه رسوندم ، قیمت این موتور هم 20 تومن گرفتم ، ولی فروشنده ها خودش 10 و حتی کمتر هم می خرن

این کار ۲ تا ایراد فتی داره :wink: ۱ صدای زیاد موتور ۲ تبدیل شدن اتاق شما به یه کارگاه تمام عیار

اگر با موارد بالا مشکلی ندارید آستین ها رو بالا بزنید :give_rose:

مشکل صدا بیشتر به خاطر فن کنداسور هست ، وگرنه خود موتور اونقدر ها هم صدا نداره ، می تونی به صدای موتور یخچالتون گوش بدی؟!
و تازه می شه از کنداسور های یخچال هم که بدون فن هست استفاده کنی ، فقط کمی بزرگ هستند و لی اگه کنار دیوار باشه ، می شه خیلی راحت نصبش کرد

من الان کل موتورم و کنداسورم روی صفحه ای به اندازه 45*28 سانت نصب شده تازه من موتور و کنداسورم بزرگ هست ، یک منبع برای مایع هم می خوای که مال من 25*25 (تقریبا) هست و کلا فضای زیادی نمی گیره و فکر نمی کنم اتاقت شبیه کار گاه بشه
آره ، شاید اولش تا سیستمت کامل بشه اتاقت کمی بهم ریخته بمونه

واما گوشه ای از تجربیاتم : این کار نیاز به حوصله و وقت زیادی داره و به خاطر تست و خطاهاش شاید هزینه بردار هم باشه

الان من 5شنبه و جمعه ها روی سیستم خودم وقت می گذارم و ولی هنوز هم خیلی کار داره

از دور شاید کار آسونی به نظر برسه ولی وقتی بیفتی توش پیچ و خم داره

softkadeh
12-11-09, 17:17
سلام

ممنون

حالا با این حرفا کسی هست که بیاد این طرح رو آزمایش کنه ؟ بچه مایه دار اینجا هست ؟

Olesius
15-11-09, 15:09
چه باور داشته باشید چه نداشته باشید این مسیری که شما امروز میخواهید برید مدتها پیش سپری شده و نتیجه نداشته

شما در مرحله اول باید مسئله انتقال حرارت از سطح ihs به پره‌ها رو حل کنید ، چون 200 تا پره هم بگذارید و انتقال درست نباشه اختلاف دمای cpu و پره‌ها بالا میره

اگر فکر میکنید که با سعی و خطا میتونید مایع درون هیت پایپ رو از لحاظ جنسیت و میزان به دست بیارید باید بهتون بگم که اشتباه میکنید

مایع درونی هیت پایپ در محیط أزمایشگاهی تست و تائین شده که اگر جنس یا مقدارش رو درون لوله کم و زیاد کنید نتیجه نخواهید گرفت

با فرض اینکه شما یک هیت پایپ عالی هم بسازید باز یه مشکل بزرگ دیگه دارید اون هم اتصال پره‌ها به هیت پایپه

شما نمیتونید به صورت دستی این اتصال رو خوب از کار در بیارید و در نهایت مجبور میشید با چسب سیلیکون پره‌ها رو بچسبونید به لوله ، که اون هم مشکلات زیادی براتون ایجاد میکنه ( هم از لحاظ زیبائی و هم انتقال دما )

این حرفها رو به دوستانی که میخواستند واتر کولینگ یا خنک کننده یخچالی بسازند هم زدم ، چرا یک پرفورمنس از کارشون نگذاشتن ؟

بنظرم دلیلش اینه که بیشتر از اینکه درک درستی از انتقال حرارت داشته باشن بیشتر با مسئله احساسی برخورد میکردند

100 -۱ تا 200 تومن هزینه راه اندازی

۲- عدم کنترل دما

۳- سرو صدای و زیاد

۴- منهدم شدن مادربرد و cpu

۵ - بی خیال شدن :lol:

اما واقعا اگه اون فردی که می خواست هواپیما بسازه فکر می کرد که قراره از بالا بیفته و بمیره و یا این که با این همه صرف هزینه و وقت نتونه بیشتر از چند دقیقه پرئاز نکنه اصلا می رفت بسازه؟
حالا شاید هواپیما اختراع بوده یا چیزای دیگه. اما اگه قرار باشه چون یه چیز هستش ما بریم همیشه مصرف کنیم روز به روز به جای پیشرفت پس رفت می کردیم عزیز جان.

با سلام...

این تاپیک رو خیلی وقت پیش دیدم ولی متاسفانه فرصت نشد (به دلیل مشغله کاری زیاد) بیام و شرکت کنم...

بهر حال, فقط به بیان چند نکته خاص می پردازم...

nima_hl عزیز نکته خوبی رو اشاره کردند!!
الان بهترین Air Cooling رو اگر ترمال رایت اکستریم در نظر بگیریم حدود 60$ قیمت داره که تحت گرمای 120w پردازنده ممکن هست بتونه دمای پردازنده رو به 35 درجه کاهش بده...

خوب حالا با چه مقدار هزینه می شه Air Cooler ای ساخت که بتونه از این کولر کارایی بهتری داشته باشه؟؟ با توجه به این نکته که امکانات محدودی دارید..!!
ممکن هست حدود 2 یا 3 برابر هم هزینه کنید ولی پرفورمنس نزدیک به 35 درجه هم نداشته باشید...
پس عملا ساختن Air Cooler به صرفه نیست...:1. (23):

در مورد قسمت دوم پست nima_hl عزیز:
بخش های اصلی واتر کولینگ کدوم قسمت ها هستند؟ بلاک و رادیاتور و ماده کولنت...

خوب حالا چرا واتر های دست ساز کارایی ندارند؟؟
بیشتر به خاطر ضعف در طراحی بلاک... و استفاده کردن از آب مقطر به جای ماده کولنت...

در مورد خنک کننده یخچالی:
دلایل زیادی می تونه دخیل باشه... صرف اینکه یک گازی بیاد توی سیکل موتور و اواپراتور بچرخه دلیل نمی شه دمای سیستم به -50 درجه برسه...

نوع گاز مصرفی
تعیین دقیق فشار در نقاط مختلف
طول لوله های مسی و قطر اونها...
از همه مهم تر نوع موتور یخچال و قدرت اون

و خیلی از مسائل دیگه باعث می شه که دو سیستم یخچالی با قطعات یکسان دماهای مختلفی داشته باشند...

عدم کنترل دما هم بیشتر به خاطر ضعف موتور هست...

منهدم شدن مادربورد و پردازنده رو متوجه نشدم! چه ربطی به استفاده از این نوع سیستم کولینگ داره؟ میعان و کندانس رو می گید؟؟
با عایق بندی مناسب هیچ مشکلی پیش نمیاد...

محمد علی جان...
وقتی هواپیما اختراع شده چه نیازی هست که دوباره روش کار بشه...؟؟ می شه وقت و هزینه رو صرف موضوع بهتری کرد...

Air Cooling چقدر پرفورمنس داره که روش کار بشه؟

خنک کننده یخچالی و واتر چیلر (آب یخ!) گزینه های بهتری هستند...

موفق باشید...

Jagvar
15-11-09, 21:42
البته بنده هم حق دادم به نیما جان و همچنین شماعلی اقای عزیز.
ولی بنده هم فقط مثال زدم.ولی به نظر شما ترمالرایت اکستریم نقطه ضعف نداره.؟!
مطمعن باشد که میشه بهتر از اون هم ساخت اما علی جان،وقتی صحبت از ساخت میاد وسط مطمعن باشید نمونه اولیه خیلی خیلی گرون خواهد بود و اون هم که شما قیمت دادین 60 دلار داداش توی ایران که پیدا نمیشه ما شاالله از اون ور هم که بگیرید کمتر از 120 دلار براتون اب نمی خوره.
البته می دونم که این بحث ها خیلی مثبت نیستش و لی من این رو پیشنهاد بدم که به جای این که یه ایر کولینگ از اون اول و طرح اولیه ،شروع به ساخت کنیم.بهتره که یه دومدل ایرکولر خوب پیدا کنیم بعد این هارو با هم تلفیق کنیم. یا این که نقطه ظعف ها رو کم کنیم و بجاش نقاط قوت رو زیاد کنیم.
به نظر من برای کسی که نمی خواد از سیستمش به صورت 7/24 در حالت اور استفاده کنه لازم به خنک کننده یخچالی و حتا واتر هم نیست.

Labyrinth
15-11-09, 22:15
من با علی و نیما کاملا موافقم چون با توجه به حرکتی که روی هایپر انجام دادم میتونم بگم حتی بهم ریختن فاصله ورقه ها و تنظیم نبود خودش باعث افت کارایی میشه

بنده تنها ضعف ترمالرایت رو فقط دو مورد میدونم یکی نداشتن فن روی خودش یکی هم که قبلا کفش لپ نبود که الان مشکل دوم حل شده

در مورد قیمت هم آقای حسینی لطف کردن وارد کردن با قیمت خوب به نظرم قیمت ها هم عادلانه میاد

با سپاس امیر

:1. (35):

Jagvar
16-11-09, 00:39
در مورد قیمت هم آقای حسینی لطف کردن وارد کردن با قیمت خوب به نظرم قیمت ها هم عادلانه میاد

با سپاس امیر

در مورد کارایی ترمالرایت هم بنده حاظرم با پرومالتک خودم با شرایط یکسان روش شرط ببندم:1. (29):
نا سلامتی اون روز خودم برسی دادم، امیر جان یک شرکت کپی، ترمالرلیت رو زده بود حتی با وزن کمتر و اندازه کوچیکتر ولی از ترمالرایت بهتر عمل می کرد.
بابا اون یه زمانی بود که بهترین بوووووووووووود الان بنده به شخصه تا حالا 5 تا کولر دیدم بهتر از ترمالرایت عمل میکرده.چرا برا خودتون خدا میسازید؟ میگه نقطه ضعف نداره!!!! امیر جان این حرف از شما بعید بود. فقط خدا کنه من یکم سرم خلوت بشه برم یکم مطالعه انجام بدم در مورد داینامیک باد دیگه میرم دمبال طرحی که خیلی وقت قبل دمبالش بودم.(حالا شما هی بیایید بگید ایربه درد نمی خوره) بابا برا i7 ها در فرکانس بالا واتر کولینگ هایی کارایی دارند که قیمتی حولوهوش 300 دلار دارند. واتر چیلر هم که نمیشه همیشه استفاده کرد.
پس ایر در این حالت بهترین هستن و خوب اگه این ایر با یکم تغیر روی یک ایر کولر باشه به صورتی که نقاط ظعفش گرفته بشه دیگه اخرش خواهد بود.
بنده تا ب حال با ایر با خمیر 500 تمنی دمای 4 درجه برای core 2 due 7500 داشتم در حالت دیفال با nv120 و دمای 12 درجه برای 9650 با v8 قول می دم رکرد جدیدی هم برا i7 بزنم با
Prolimatech Megahalem (Only the registered members can see the link eforinso7.html&ei=LHQAS5OtNIPUjAff6OSPCw&usg=AFQjCNH9YPwxs99QuqytfbBV8VOMln8RXA&sig2=k0_hNcao65KnydsJNzv8hw)

:lol:
البته ایر بنده با ایر دیگران یکم فرق فکولانژ:yes: همون قضیه air ice هستش:1. (27):

(Only the registered members can see the link eforinso7.html&ei=LHQAS5OtNIPUjAff6OSPCw&usg=AFQjCNH9YPwxs99QuqytfbBV8VOMln8RXA&sig2=k0_hNcao65KnydsJNzv8hw)

lorn
16-11-09, 01:13
spam تاپيك

Labyrinth
16-11-09, 07:39
عزیزم من کولر با هم مقایسه نکردم

من این حرف رو میگذارم به پای استفاده نکردن از Corei7

وقتی یکم کار کنید میفهمید بنده چی میگم کلا سیستم دما در I7 متفاوت هست با 775 !

در ضمن پایین آوردن دمای سطح مهم نیست اصل پایین آوردن دمای هسته هاست ( این رو خودم در تست شما دیدم )

در کل کسی اینجا نگفت نو آوری نکنید ولی از ما گفتن بود نکنید این کار رو

موفق باشید

softkadeh
17-11-09, 16:57
سلام

دوستان دعوا نکنید .

نوآوری در جای خودش عالی هست و من عاشق این کار هستم ولی وقتی کسانی با تجربه میگن که نشدنیه حتمأ یه چیزی میدونن که میگن دیگه .

ماهم که بچه مایه دار نیستیم 300 تومن خرج کنید واسه یه جنسی که با 50 تومن میشه خرید .

آره اگه بچه مایه بودیم میگفتیم که اشکال نداره بریم تهشو ببینیم یا میشه یا نمیشه دیگه بیشتر از این که نیست ولی ...

هرچی رو نگاه میکنی به مشکل داره . واترکولر که قیمتش بالاس و کارایی خوبی نداره - ln2 که نمیشه همیشه استفاده کرد و قیمتش بازم بالاس - dice هم که نمیشه ازش همیشه استفاده کرد . والا تو کار این دنیا موندم .

اگه کسی Thermalright ex داشت من خریدارم .