PDA

مشاهده نسخه کامل : ساخت یک بلاک با کارایی بالا SSA ULTRA COOL CPU POT

Moein
25-10-09, 15:58
با سلام

در این تاپیک شما رو با جدید ترین کانتینری که ساختم اشنا می کنم و تمامی اطلاعات مربوط به اون رو پابلیک می کنم که هر ایرانی در هر جای دنیا توانایی ساخت این بلاک رو برای خودش داشته باشه و هیچ مشکل دمایی براش بوجود نیاد

بعد مدت 2 ماه تلاش هفته پیش طرح تکمیل شده خود رو برای ساخت به پیش یکی از ماهر ترین افراد بردم که در انتهای پست با طرح ساخته شده شما رو اشنا می کنم اما قبل از اون به مراحل تکمیل طرح شما رو بیشتر اشنا می کنم

ابتدا شکل کانتیر:

کانتینر های که در قبل تهیه کرده بودم اکثرا دارای دایره ای بودند و استوانه ای شکل داشتند و دارای مشکل وزن بودند به دلیل اینکه سطح روی سی پی یو های جدید بزرگ هستند در صورتی که من می خواستم شکل سطح تماس سی پی یو رو به صورت دایره ای درست می کردم باید از سطح زیادی استفاده می کردم و این کار باعث میشد وزن کانتیر بیش از پیش افزایش پیدا کنه و باعث سنگینی بیش از حد بشه به خاطر همین من از حالت مربعی استفاده کردم که این موضوع باعث شد وزن بلاک من کاهش پیدا کنه و انرژی سرمایی فقط به خوب سی پی یو برسه از این رو این بلاک خیلی شبیه به بلاک های جهانی شده چون اشکال هندسی غیر قابل تغییر هستند

محاسبه ضریب انتقال حرارت مس ایران:

مسی که در بازار های ایران وجود داره از جمله بهترین مس های جهان هست و دارای ضریب انتقال حرارت بسیار بالایی هست در این بین و طبق گزارش هایی که در اینترنت ثبت شده بود مس باهنر بهترین انتقال حرارت رو داشت و من از این مس برای ساخت بلاک خود استفاده کردم متاسفانه پیدا کردنش یکم سخت هست ولی در صورتی که از این نوع استفاده کنید به دلیل اینکه انتقال حرارت زیادی داره و گرده اون با فشار زیادی درست شده بازدهی بسیار زیادی داره

محاسبه میزان بازدهی زیاد با توجه به ضریب انتقال حرارت مس:

یکی از بزرگ ترین مشکلات من محاسبه دقیق اندازه ها بود که برای این کار من از استادانم در دانشگاه کمک گرفتم و با توجه به مطالبی که گفتند من تونستم اندازه هایی به نسبت خوب برای ساخت این سی پی یو بلاک بدست بیارم ولی واقعا پیدا کردن اندازه ها سخت بود

محاسبه میزان حجم مورد نیاز برای ذخیره نیتروژن مایع:

از مسائلی که مهم بود و هست این هست که ارتفاع کانتینر چقدر باشه و چقدر توانایی گنجایش مایع رو داشته باشه که این موضوع بر می گرده به چگالی نیتروژن مایع و میزان کشش مولکولی اون که در این جا حتی میزان سطح داخلی هم مهم میشه که با ماده ریخته شده بهترین بازدهی رو بشه داشت ضمن اینکه وزن بلاک بالا نرود بلاک طراحی من با ارتفاع کلی 13 سانتی متر و ارتفاع داخلی 11 سانتی متر تقریبا توانایی گنجایش 200 سی سی نیتروژن مایع رو داره با توجه به چگالی نیتروژن مایع

طراحی سطح تماس نیتروژن مایع با کف داخلی کانتیر:

شما با توجه به ساخت میزان قطر یا شعاع سوراخ داخلی کانتیر خود یک سطح در کف داخلی پیدا می کنید . سطح مقطع مورد نظر باید دارای توان گرفتن سرما از نیتروژن مایع رو داشته باشد در بهترین حالت شما می تواندی سطح مقطع خود رو دو برابر کنید و در این صورت شما نیاز مند زدن سوراخ هایی در کف می شید که این موضوع باعث میشه میزان انتفال حرارت بیشتر بشه و سطح مورد نظرتون افزایش پیدا کنه

اندازه دیواره ها و کف کانتیر:

باز هم با توجه به انتقال حرارت مس ایران یا مسی که شما استفاده می کنید به دست میاد برای این کار ما ارتفاع کف کانتیر رو تا کف داخلی 2.1 سانتی متر در نظر گرفتم که سوراخ هایی به ارتفاع 1 سانتی متر و ارتفاع گوشته به اندازه 1.1 سانتی متر نتیجه محاسبات من شد

شما رو با راهنمایی کوچک اشنا می کنم به زودی اسکن تمامی صفحات محاسباتی رو میگزارم فقط می دونم کسی سر در نمیاره:دی

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

و حالا با چند تا عکس از نمونه اماده شده بشتر اشنا می کنم

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

چند تا عکس هم از مراحل لپ سازی(صاف کردن کف کانتیر) برای شما قرار می دهم

منتظر تست ها و اطلاعات تکمیلی باشید

موفق و پیروز باشید

کپی برداری از مطب فقط با ذکر منبع به صورت لینک مجاز است

معین صامتی

Olesius
25-10-09, 17:08
خیلی عالیه معین جان...

ولی برای کارایی بیشتر و بهتر باید شیارها رو با قطر 10mm-15mm می زدی...

بلاک شباهت خیلی زیادی هم به بلاک آقا محسن داره..!!

بهرحال خیلی خوبه..:great:

Extreme
25-10-09, 17:20
معین واقعا بهت تبریک میگم خیلی عالی شده :give_rose: دستت درست :دی

به شدت منتظر تست ها یی که باهاش انجام میدی هستم .

فقط کاش هزینه ها هم میزاشتی ، خسته نباشی معلومه که خیلی هم کار برده .

:11():

Moein
25-10-09, 17:32
خیلی عالیه معین جان...

ولی برای کارایی بیشتر و بهتر باید شیارها رو با قطر 10mm-15mm می زدی...

بلاک شباهت خیلی زیادی هم به بلاک آقا محسن داره..!!

بهرحال خیلی خوبه..:great:

با سلام

منظور شما از شیار با قطر 10mm یعنی مته ای با قطر 1 cm هست!!!! اینطوری بگزارید برای شما یک محاسبه ساده رو انجام بدم سطح مقطع کف بلاک با توجه به فرمول دایره مساوی با 19.625 میشه حال به سراغ سوراخ هایی میریم که شما برای دو برابر کردن سطح خودتون یعنی تبدیل به 39.25 از چه سوراخ هایی استفاده می کنید طبق محاسباتی که بدست اومده مته در صورتی که بیشتر از 1.1 باشه شما نمی تونید این کار رو با سوراخ به ارتفاع 1 سانتی متر انجام بدید واسه همون و طبق سوراخ هایی که ما می تونستیم در پایین کانتیر در بیارم مته 7 بهترین بازدهی رو داره همچنین با توجه به چگالی و نیروی کشش مولکولی که داره کمتر از سوراخ 0.5 فایده ای نداره و فقط نیتروژن مانند عایقی بر روی این سوراخ ها لغزش پیدا می کنه

همونطوری که گفتم اشکال هندسی شباهت بسیار زیادی با هم دارند و میشه با هم مقایسه کردشون شما با دید مختلف نگاه کنید اگر من مکان بست رو به صورت مربعی در می اوردم شبیه F1 می شد پس دلیل بر کپی بردای از چیزی نیست اندازه های بلاک اقای ملک محمدی متفاوت هست و می تونید خودتون ازشون بپرسید اما باز هم ایشون باید تشکر کنم برای معرفی مکانی برای تهیه این بلاک و فردی که این بلاک رو تهیه کرد واقعا در کار خود یک خبره بود

با تشکر از نظرتون موفق باشید

Olesius
25-10-09, 17:41
با سلام

منظور شما از شیار با قطر 10mm یعنی مته ای با قطر 1 cm هست!!!! اینطوری بگزارید برای شما یک محاسبه ساده رو انجام بدم سطح مقطع کف بلاک با توجه به فرمول دایره مساوی با 19.625 میشه حال به سراغ سوراخ هایی میریم که شما برای دو برابر کردن سطح خودتون یعنی تبدیل به 39.25 از چه سوراخ هایی استفاده می کنید طبق محاسباتی که بدست اومده مته در صورتی که بیشتر از 1.1 باشه شما نمی تونید این کار رو با سوراخ به ارتفاع 1 سانتی متر انجام بدید واسه همون و طبق سوراخ هایی که ما می تونستیم در پایین کانتیر در بیارم مته 7 بهترین بازدهی رو داره همچنین با توجه به چگالی و نیروی کشش مولکولی که داره کمتر از سوراخ 0.5 فایده ای نداره و فقط نیتروژن مانند عایقی بر روی این سوراخ ها لغزش پیدا می کنه

همونطوری که گفتم اشکال هندسی شباهت بسیار زیادی با هم دارند و میشه با هم مقایسه کردشون شما با دید مختلف نگاه کنید اگر من مکان بست رو به صورت مربعی در می اوردم شبیه F1 می شد پس دلیل بر کپی بردای از چیزی نیست اندازه های بلاک اقای ملک محمدی متفاوت هست و می تونید خودتون ازشون بپرسید اما باز هم ایشون باید تشکر کنم برای معرفی مکانی برای تهیه این بلاک و فردی که این بلاک رو تهیه کرد واقعا در کار خود یک خبره بود

با تشکر از نظرتون موفق باشید

ببین معین جان...
عکس پایین گویای همه چیز هست! گوشتی که در کف بلاک گذاشتید بمونه, به شیارهاا برتری داره! یعنی نسبت شیارها به گوشت ناچیز هست...

در واقع در فاصله بین شیارها شما گوشت مسی دارید به ضخامت حدود 21mm ...
انتظار دارید این گوشت سرمارو از شیارها بگیرند یا سطح رویی؟؟

من نمی خوام ارزش کار شما یا آقا محسن عزیز رو کم کنم!
ولی اگر 4 سوراخ بزرگ به قطر 12-15 mm و 4 سوراخ کوچک بین سوراخ های بزرگ می زدید انتقال حرارتی بهتری می داشتید...:11():

Moein
25-10-09, 17:54
ببین معین جان...
عکس پایین گویای همه چیز هست! گوشتی که در کف بلاک گذاشتید بمونه به شیارهاا برتری داره! یعنی نسبت شیارها به گوشت ناچیز هست...

در واقع در فاصله بین شیارها شما گوشت مسی دارید به ضخامت حدود 21mm ...
انتظار دارید این گوشت سرمارو از شیارها بگیرند یا سطح رویی؟؟
file:///G:/DOCUME%7E1/Olesius/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot.jpg

من نمی خوام ارزش کار شما یا آقا محسن عزیز رو کم کنم!
ولی اگر 4 سوراخ بزرگ به قطر 12-15 mm و 4 سوراخ کوچک بین سوراخ های بزرگ می زدید انتقال حرارتی بهتری می داشتید...:11():

منبعی برای این سخنتون دارید! اینجا مساله سر این هست که بیشترین سطح مقطع رو من پیدا کنم قطعا هنگامی که من سطح مقطع بیشتری داشته باشم میزان رسانش هم بیشتر هست و میزان درگیری مایع با بلاک مسی هم بیشتر هست و با این کار سطحی که پیدا کردم از مسال شما بیشتر هست پس رسانش بیشتری هم پیدا می کنه اینجا مساله میزان تماس پیش میاد بعدش هم در دمای -196.27 در فشار 1 ATM این سوراخ ها در لود های سنگین جواب کار خود رو می دهند شما هنگامی که اختلاف دمایی پیدا می کنید هنگامی که کانتیر به سرعت در حال گرم شدن هست رسانش بیشتر موجب میشه دمای بلاک بالا نره و در نتیجه دمای سی پی یو تغییری زیادی نکنه!! و دما در حالت تعادل باقی بمونه

ارزش هر کاری به میزان تلاش و وقتی و علمی هست که طرف برای این موضوع صرف می کنه پس با هیچ تشویق و هیچ عیبی ارزشی از کار کسی کم نمیشه

باز هم سوالی بود در خدمتم

ALIRE7A
25-10-09, 18:40
با سلام

نمیدوم بچه های این فروم چرا اینطوری هستن هروقت که به اطلعاتشون نیاز داری هیچ خبری نیست ولی وقتی کارت تموم شد میبینی همه عالم میشن !!!!!!!!!!!!!!

ما هفته قبل تاپیک زدیم ولی خبری نشد اما حالا !!!!

من هم این بلاک رو ساختم البته برا واتر بلاک نه برا نیتروژن

J.Omrani
25-10-09, 18:50
به نام آنکه جانشین همه نداشتن هاست

معین جان؛
سلام،
تبریک می گویم. امیدوارم که شاهد یک رکورد جدید تر با این بلاک باشیم...

با سلام
نمیدوم بچه های این فروم چرا اینطوری هستن هروقت که به اطلعاتشون نیاز داری هیچ خبری نیست ولی وقتی کارت تموم شد میبینی همه عالم میشن !!!!!!!!!!!!!!

علیرضا جان؛
سلام،

این بلاک را برای همون قضیه سحری (یا شاید هم سحر خانم) (Only the registered members can see the link) ساخته اید؟
در صورت امکان ، کمی قضیه را بازتر فرمایید تا دوستان بهتر بتوانند با شما همفکری داشته باشند.

با تقدیم احترام

ALIRE7A
25-10-09, 21:41

معین جان؛
سلام،

علیرضا جان؛
سلام،

این بلاک را برای همون قضیه سحری (یا شاید هم سحر خانم) (Only the registered members can see the link) ساخته اید؟
در صورت امکان ، کمی قضیه را بازتر فرمایید تا دوستان بهتر بتوانند با شما همفکری داشته باشند.

با تقدیم احترام
سلام مهندس جان

این قضیه سحری هم همون قضیه رسیدن دست به ضریح :1. (21): یا زری :give_rose: هست والا دوستان فعلا اجازه ندادن وگرنه فروم رو منفجر میکریم دی: البته تا به حال خودمون منفجر شدیم دی: :lol:

Moein
26-10-09, 18:00
[/quote]

معین جان؛
سلام،

با تقدیم احترام

با سلام

انشا ا... در نمایشگاه اصفهان با همین بلاک کار خواهم کرد و در اونجا تست خواهیم کرد

با سلام

با سلام

راستش بچه های فروم اکتیو شدند فقط متاسفانه تاپیک هایی که زده میشه در صورتی که اسم درست براش باشه و تخصص فرد باشه فوری پاسخ داده میشه

هیچ عکسی مشاهده نشد!!!!!
حتی با فیل** شکن

فکر کنم این فقط مشکل شما هست و هیچ کس این مشکل رو نداشته باشه شما با فایرفاکس تست کن احتمالا مشکلتون حل میشه

معین واقعا بهت تبریک میگم خیلی عالی شده :give_rose: دستت درست :دی

به شدت منتظر تست ها یی که باهاش انجام میدی هستم .

فقط کاش هزینه ها هم میزاشتی ، خسته نباشی معلومه که خیلی هم کار برده .

:11():

سلام

مرسی نیما جان نظر لطفت هست

انشا ا.. تا اول هفته دیگه نتایج ثبت شده در هنگام نمایشگاه رو براتون قرار می دهم

به دلیل استفاده از گردله 100 یا همون شمش مس 100 و نبود این مس مجبور به این شدیم که چند رو منتظر باشیم قیمت مس معمولی 9.000 تومان هست و هر چه از گرده 80 mm بالا تر میره قیمت بیشتری هم پیدا می کنه مسی که برای من در اومد کیلویی 11.000 تومان هست و قیمت کلی اون حدود 100.000 تومان مس خام شد که برای تراش کاری و کار های جانبی مبلغ 150.000 تومان هزینه شد و عایق صنعتی به همراه فیکسر و ... نزدیک به 16.000 هزینه بر داشت که در کل مبلغ 266.000 تومان در اومد بغیر از اینکه برای رفتن تا تراش کاری من باید 30 کیلو متر و شاید بیشتر مسافت طی می کردم

موفق و پیروز باشید

معین

Jagvar
26-10-09, 18:41
سلام به دوستان عزیز
معین جان خیلی کارت درسته واقعا چیز جالبی در اومده.:great:
فقط می خواستم بدونم این سوراخ هایی که زدین عمقشون چنده و این که نازک ترین قسمت که احتمالا همون ته سوراخ ها هستش تا ته بلاک چنده؟
به نظر من به صورت تعوری خوب جواب میده اما هر چیزی رو باید ازمایش کرد.:wink: در کل به نظر من اگه این سوراخ ها جواب ندن به راحتی میشه سوراخ هارو قطرشون رو زیاد کرد پس خیلی کار شاقی نیست.
-------------------------------
برادر علی رضای عزیز هم شما داداش کارت درسته احتمال می دم چون در طول مسابقه بوده.دوستان وقت نداشتن نظر بدن.
ولی باز در واتر بلاک ها بیشترین چیزی که احمیت داره ضرافت هستش. شما لطف کنید یه اندازه از ارتفاع قسمتی که رو ی سی پی یو قرار می گیره بدین تا بهتر بشه روش بحث کرد و البته در مورد سطون های مربع شکلی که در داخل بلاک وجود داره اگه بتونید هرکدوم از این سطون هارو باز یه برش کوچیک که اب بتونه از وسطش عبور کنه (البته همون کولنت) کارایی بلاک افزایش پیدا می کنه.
:give_rose:
----------------------------
معین جان واقعا خیلی هزینه کردین:gasp:بابا پس یکی بره توی کار واردات کانتینر کینگ پین گمونم ارزون تر باشه تازه دیگه این همه گرفتاری هم نخواهیم داشت.

Moein
26-10-09, 18:55
سلام به دوستان عزیز
معین جان خیلی کارت درسته واقعا چیز جالبی در اومده.:great:
فقط می خواستم بدونم این سوراخ هایی که زدین عمقشون چنده و این که نازک ترین قسمت که احتمالا همون ته سوراخ ها هستش تا ته بلاک چنده؟
به نظر من به صورت تعوری خوب جواب میده اما هر چیزی رو باید ازمایش کرد.:wink: در کل به نظر من اگه این سوراخ ها جواب ندن به راحتی میشه سوراخ هارو قطرشون رو زیاد کرد پس خیلی کار شاقی نیست.

معین جان واقعا خیلی هزینه کردین:gasp:بابا پس یکی بره توی کار واردات کانتینر کینگ پین گمونم ارزون تر باشه تازه دیگه این همه گرفتاری هم نخواهیم داشت.

با سلام

علی جان من برای ساخت این کانتیر نزدیک به 2 ماه تلاش کردم و وقت گذاشتم و سعی کردم بهترین حالت ها رو در نظر بگیرم برای ساخت اون درسته که تئوری خیلی متفاوت هست با در عمل اما بسیار هم نزدیک می تونه باشه به زودی نتیجه اون رو می گزارم شاید بهتر بشه در مورد اون نظر داد .

منتظر نتایج جدید باشید

Moein
30-10-09, 22:15
این هم نتیجه که قولش را داده بودم در جریان اتوکام اصفهان :

Only the registered members can see the link

Jagvar
30-10-09, 23:00
معین جان تبریک می گم.:party:

serpens13
01-11-09, 00:20
معیین جان تبریک میگم معلومه که خیلی براش زحمت کشیدی و جوابشم دیدی
چندتا سوال داشتم