PDA

مشاهده نسخه کامل : بحث درباره CoolerMaster Aquagate MAX CPU liquid cooling من!!!

ASRE_NOVIN
14-10-09, 00:36
به روایت تصویر :

* لینک بالای هر تصویر اندازه واقعی تصویر هست

اول مین و قطعات و مخزن کولر که بازش کردم
یکم بهم ریخته است!!!:1. (38):
Only the registered members can see the link

Only the registered members can see the link[/URL]

مخرن از نمای نزدیکتر
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

این قسمت سیاه رنگ هم توی کفش موندم که چیه؟
[URL]Only the registered members can see the link

نمای جلوی مخزن ، البته پنلش رو برداشتم و LED هم اضافه کردم

رادیاتور

و مایع کولانت

2 تا سنسور حرارتی هم داشت که من وصل نکردم ، کسی میدونه فایدشون چیه؟

نکته جالب هم این بود که خودش هوای رادیاتور و شیلنگ ها رو می گرفت ، فکر کنم کار اون قطعه سیاه رنگ باشه
سوالی بود در خدمتیم:great:

ttvtt
14-10-09, 00:45
دوست عزیز چند برات افتاد و ازکجا خریدیش

Curtis
14-10-09, 00:45
عکسایی که گذاشتید در اندازه ی بزرگ نمی یاد .
راستی مبارک باشه:party:

ASRE_NOVIN
14-10-09, 01:03
دوست عزیز چند برات افتاد و ازکجا خریدیش

270.000 ، دریا کامپیوتر

عکسایی که گذاشتید در اندازه ی بزرگ نمی یاد .
راستی مبارک باشه:party:
ممنون ، قابل شما رو نداره

تصاویر هم درست شدن

Moein
14-10-09, 02:19
منتظر رکورد های جدیدتون هستیم

اون سنسور های حرارتی هست که شما در قسمت هایی که در کاتالوگ اومده می تونید نسبشون کنید

nima_hl
14-10-09, 08:24
سلام

مبارک باشه به نظر چیز توپیه :great:

۳ تا نکته توی تصاویرتون به چشم میخوره

نکته اول اینکه به نظر میاد غلظت کولنت کمه ، میزان ترکیب رو طبق راهنما انجام دادید ؟ ( این نکته روی نقطه جوش و خردگی قطعات فلزی تاثیر داره )

دوم به نظر میاد مایع یکم کدره ، از آب مقطر استفاده کردید ؟

سوم هم اینه ننننننننننننننننننننننننن نننننننننهههههههههههههههه هههههههههههههههههههه بازم وسترن دیجیتال کاویار گرین :cry: شبا هم کابوس این هارد رو میبینم :lol:

موفق باشید

ASRE_NOVIN
14-10-09, 08:46
منتظر رکورد های جدیدتون هستیم

تست ها رو شروع کردم و مشغولم ، نتایجشون رو براتون خواهم گذاشت

اون سنسور های حرارتی هست که شما در قسمت هایی که در کاتالوگ اومده می تونید نسبشون کنید

این رومیدونم ، می خواستم ببینم اگه نصبشون نکنم مشکلی پیش نمیاد؟

سلام

مبارک باشه به نظر چیز توپیه :great:

۳ تا نکته توی تصاویرتون به چشم میخوره

نکته اول اینکه به نظر میاد غلظت کولنت کمه ، میزان ترکیب رو طبق راهنما انجام دادید ؟ ( این نکته روی نقطه جوش و خردگی قطعات فلزی تاثیر داره )

طبق دفترچه راهنما ، به نسبت 1 به 3 رقیق کردم

دوم به نظر میاد مایع یکم کدره ، از آب مقطر استفاده کردید ؟
از آب مقطره با اونم با دو بار تقتیر استفاده کردم (ته خلوص)

سوم هم اینکه ننننننننننننننننننننننننن نننننننننهههههههههههههههه هههههههههههههههههههه بازم وسترن دیجیتال کاویار گرین :cry: شبا هم کابوس این هارد رو میبینم :lol:

موفق باشید

مفت بوده ، و مثل معروف "مفت باشه ، کوفت باشه"

ASRE_NOVIN
16-10-09, 23:08
چندتا تست انجام دادم نتایجم رو ایشالا فردا می زارم

ASRE_NOVIN
17-10-09, 17:08
نتایج در اور Q9550 با فرکانس 4084 و لتاژ 1.32

با تونیک 120 که 3تا فن 2500 دور 12 سانتی در 2 طرفش و یکی هم در وسطش + خمیر سیلکون ZEROTHERM (Only the registered members can see the link)==> دما 51 درجه

با Aquagate MAX + خمیر معمولی 500 تومانی===> دما 47 درجه

من با تونیک بالا ترین رکوردم با سختی و ولتاژهای بالا به FSb 525 رسیدم ولی با Aquagate MAX به راحتی و ولتاژهای بسیار پایینتر به FSB 537 رسیدم

دما در حالت عادی با تونیک 120 با خمیر سیلکون ZEROTHERM (Only the registered members can see the link) دما 36 درجه و با Aquagate MAX با خمیر معمولی 500 تومانی به 32 درجه رسید

PUMAOC
17-10-09, 17:42
بابا ایول مبارکه:party: سیستمو بتر کون. از نظر من قسمت رادیاتورو خوب به فن های زیاد آلوده کن:1. (27):
یا بزارش جلوی کولر تا سیستمت قندیل ببنده بعدش برو حالشو ببر.-200

ASRE_NOVIN
17-10-09, 17:58
تو فکرم یه سیستم یخچالی برای رادیاتورش ردیف کنم:gasp:

PUMAOC
17-10-09, 18:13
احسنت:1. (5): همینه:love: از کولر هم یشه استفاده کردا بدون هزینه. این کارو علی همینجا با ایر انجام داده 5 درجه شده دماش. حالا دیگه بماند مال شما. از این لوله های نرم هست برای اود آشپزخانه 2 متر بگیر از جلوی کولر تا رادیاتور. پس کو تستا!!!! منظورم تصویری هستش... اینکارو بکن حتمانا:1. (27):
می گم میننت برای چار هسته ای ها یکم ضعیف نیست چون 4 فازه می گم...

nima_hl
18-10-09, 09:43

با تونیک 120 که 3تا فن 2500 دور 12 سانتی در 2 طرفش و یکی هم در وسطش + خمیر سیلکون ZEROTHERM (Only the registered members can see the link)==> دما 51 درجه

من با تونیک بالا ترین رکوردم با سختی و ولتاژهای بالا به FSb 525 رسیدم ولی با Aquagate MAX به راحتی و ولتاژهای بسیار پایینتر به FSB 537 رسیدم

دما در حالت عادی با تونیک 120 با خمیر سیلکون ZEROTHERM (Only the registered members can see the link) دما 36 درجه و با Aquagate MAX با خمیر معمولی 500 تومانی به 32 درجه رسید

سلام

زمان تست و برنامه هائی که باهاش سیستم رو زیر فشار گذاشتین لطفا بفرمائید

با توجه به تجربه شخصیم این تست شما نمیتونه توی یه بازه زمانی خوب انجام شده باشه

سیستم رو در حالت oc توی فشار برای مدت نیم تا یکساعت قرار بدین ، اون 47 درجه شما از 60 هم عبور خواهد کرد

لطفا یکم زمان برای این تست بگذارید تا حداقل دوستانی که بعد از شما تصمیم به خرید واترکولینگ میگیرند بهتر بتونن تصمیم بگیرن

ممنون و موفق باشی

ASRE_NOVIN
18-10-09, 14:12
اینهم تصاویری از تست ها که ضمیمه کردم

تست ها با نرم افزار OCCT به مدت 60 دقیقه بوده اند

نمی دونم چرا پس از ضمیمه کردن تصاویر کیفیت عکسها پسیار پایین اومده ،عکسهای اصلی از دما با تونیک از توی کامپیوترم پاک شدن و فقط دمای هسته چهارم بود که تونسته بودم براتون آپ کنم که اونم پاک شد ، شرمنده تصویر دیگه ای از تونیک ندارم بزارم و لی از واتر دوباره آپ کردم

تصویر تست واتر
این برای مقایسه با تصویر ضمیمه شده گذاشتم که هردو دمای چهارمین هسته هست

اینهم دیگر هسته ها با واتر

nima_hl
18-10-09, 16:18
ممنون لطف کردید

لطفا بفرمائید ولتاژ رو چند بوده

ASRE_NOVIN
18-10-09, 18:04
ارسالی توسط ASRE_NOVIN Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

nima_hl
18-10-09, 19:11
ارسالی توسط ASRE_NOVIN Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

آقا خیلی عالیه :1. (5):

مبارک باشه ظاهرا باید حرفم روپس بگیرم :lol:

این یه سنسور خوب داخلش داره که اجازه افزایش دما رو نمیده ( با افزایش دور فن ) برای همین گراف دما تقریبا سینوسی شده

اگر به یه نحوی دور فنها رو روی ماکزیمم نگه داری احتمالا دمای ماکزیممت تا ۵ درجه دیگه هم پائین میاد

جنس رادیات و طراحیش باید فوق العاده باشه ، لازم شد یکی بگیرم اوراقش کنم ببینم چیکار کرده :1. (38):

بازم ازت تشکر میکنم

موفق باشی

ASRE_NOVIN
18-10-09, 20:34
*نکته: تمام کولانت ما ریخت روی زمین و تمام تستها با آب مخصوص رادیاتور انجام شده

Curtis
18-10-09, 21:22
فکر کنم بتونی کولانت اضافه از دریا کامپیوتر بگیری ولی به نظرم از ماده رادیاتور استفاده نکنی بهتره.

REZASH
19-10-09, 21:45
دوست عزیز نویز فنهاش و پمپش چقدر هست مخ ادم رو میخوره یا نه

ASRE_NOVIN
19-10-09, 22:44
پمپش که فکر کن اولش بی صدا بود(فکر کنم) ، ولی الان یکم صدا داره ، ولی کمه و زیاد محصوص نیست

فنها هم صداشون نسبتا زیاد هست ، من خودم فنها رو دستگاهی که برای تنظیم سرعت فن که خودم درست کردم وصل می کنم و توی سرعت پایین تقریبا بی صدا می شه و لی قدرت بادش خیلی کم می شه

REZASH
19-10-09, 23:32
میشه فن هاش رو عوض کرد

ASRE_NOVIN
19-10-09, 23:39
آره ، چرا نشه

ولی برای چی؟ فنهاش 4 سیمه با قابلیت تنظیم سرعت هست مثل فن CPU ، خودش هم دوتا سنسور اتوماتیک برای اینکار داره
یکسری سیستم ه داره که مادر بورد من ازش پشتیبانی نمی کنی
ESA motherboard ها ساپورتش می کنن ، حالا این چی هست ، خودمم نمی دونم

REZASH
20-10-09, 00:07
یک عکس از اون سیستم هاش میزاری

ASRE_NOVIN
20-10-09, 00:19
ببین ، یک کابل USB +چراغ روی پنل + سنسورهاش + چند جای سوکت خالی از داخل + نشانگر دمای آب در کامپیوتر و یکسرس قابلیت های دیگه

تمام اینها رو من وصل کردم ولی بی تاثیر بودن ، دفترچش هم توضیح خاصی در باره اینها نداده

ولی توی چندتا سایت خارجی گفتن که برای استفاده از اینها باید ESA motherboard روداشته باشین و روی جعبه هم ESA motherboard رو نوشتهOnly the registered members can see the link

اطلاعات بیشتری هم دربارش ندارم ، شما اگه چیزی فهمیدی به ما هم بگو

ASRE_NOVIN
20-10-09, 06:47
بابا این ESA عجب چیز خفنیه ، به دوستان پیشنهاد می کنم حتما بخوننش ، یکی از مهمترین عوامل گرونیه خنک کننده من همین هست

مدیریت به سبك NVIDIA (Only the registered members can see the link)

نشریه عصر شبکه - اول و پانزدهم بهمن ۱۳۸۶ شماره 63

اشاره :
بعد از عرضه موفقیت‌آمیز پلتفرم سنترینو توسط اینتل و توسعه روز‌افزون آن، شركت‌های مختلفی اقدام به ارایه استاندارد‌های توسعه‌دهنده در زمینه كامپیوتر‌های دسكتاپ كردند. در اولین اقدام شركت AMD/ATI پلتفرم جدید خود با نام Spider را كه شامل یك پردازنده خانواده Phenom، مادربورد با چیپ‌ست AMD790 و كارت گرافیكی سری HD3800 می‌شود را برای شروع یك ضد حمله جدید در مقابل اینتل ارایه كرد (البته تا حالا كه اینتل با پردازنده‌های جدید خودش حسابی جلو افتاده است!). چند ماه بعد شركت nvidia هم دست به كار شد و استاندارد جدید خود را با نام ESA یا Enthusiast System Architecture وارد بازار كرد تا از این قافله عقب نماند. البته این استاندارد جدید شباهت خاصی به دیگر رقبا ندارد و این شركت بیشتر در زمینه مدیریت دقیق قطعات سیستم و كنترل فعالیت آن كار كرده ‌است. اما با این وجود می‌توان ارایه استاندارد جدید ESA را یك حركت جدید از nvidia برای شروع یك رقابت سخت با دیگر رقبای قدرتمند خود در زمینه مدیریت دقیق اجزاء سیستم برای افزایش كارایی و ماندگاری آن دانست.

نگاهی به استاندارد جدید Only the registered members can see the link
Only the registered members can see the link چیست؟ .................................................. ...............در بیان ساده Enthusiast System Architecture یا معماری سیستم حرفه‌ای یك استاندارد پیشرفته از شركت nvidia است كه امكان ارتباط دقیق‌تر میان قطعات مختلف سیستم مانند پردازنده، مادربورد، كارت‌گرافیكی، حافظه، هارد‌دیسك و... را فراهم می‌كند.

اما مهم‌ترین ویژگی این استاندارد امكان مدیریت دقیق منبع‌تغذیه، سیستم خنك‌كننده و كیس است (البته تاكنون، ممكن است بیشتر هم شود). به گفته شركت nVIDIA با وجود این استاندارد برای اولین بار این امكان به كاربر داده شده است تا به حداكثر كارایی و ماندگاری سیستم در شرایط مختلف دست‌ یابد. (تصویر 1)

نگاهی به ESA .................................................. ............ESA یك استاندارد پیشرفته بدون محدویت است كه فقط محدود به یك یا دو قطعه سخت‌افزاری نمی‌شود و امكان پوشش انواع مختلف قطعات سخت‌افزاری را دارد. برای این‌كه هر قطعه بتواند تأییدیه ESA را داشته باشد، باید تست‌های خاصی را پشت سر بگذارد تا هماهنگی خوبی با سایر اجزاء در هنگام فعالیت داشته باشد.

علاوه بر تست‌ها، محصولات دارای تأییدیه ESA مجهز به یك میكرو‌كنترلر پیشرفته هستند كه به وسیله رابط USB-HID یا Universal Serial Bus -Human Interface Device به مادربورد سیستم متصل می‌شود و از این طریق اطلاعات مورد نیاز برای مدیریت دقیق را در اختیار كاربر قرار می‌دهد.

به‌طور كلی ساختار دستگاه‌های مبتنی بر استاندارد ESA شامل دو بخش آنالوگ و دیجیتال است كه ارتباط این دو بخش به وسیله میكروكنترلر موجود در دستگاه تأمین می‌شود. در بخش آنالوگ تعدادی سنسور دقیق وجود دارد كه بر اساس محل قرارگیری، اطلاعاتی را در مورد وضعیت قطعه به میكروكنترلر می‌فرستد.

اطلاعات فرستاده شده به میكروكنترلر در ابتدا به وسیله نرم‌افزار مجتمع مدیریتی سنسور‌ها پردازش می‌شود و به صورت‌ كدهای دیجیتال در می‌آید. در این مرحله اطلاعات پردازشی وارد بخش دیجیتال می‌شوند و بعد از پردازش در این قسمت، اطلاعات از طریق رابط USB به مادربورد انتقال می‌یابد.

بعد از انتقال اطلاعات به وسیله درایورهای ارتباطی و بایوس به بخش‌ NV Contorl نرم‌افزار Ntune انتقال یافته و در آن جا بعد از پردازش نهایی، اطلاعات به صورت اعداد توسط NV System Monitor نمایش داده می‌شود تا با این روش امكان كنترل دقیق قطعه وجود داشته باشد. (تصویر 2)

ESA چه كاربردی دارد؟ .................................................. .همان‌طور كه گفته شد در استاندارد ESA علاوه بر پردازنده، مادربورد، كارت‌گرافیكی، حافظه و هارد‌دیسك، امكان مدیریت دقیق سه قطعه مهم (منبع‌تغذیه، سیستم خنك‌كننده و كیس) برای دوستداران كارایی بالا فراهم شده است (البته این قطعات در ایران چندان اهمیت ندارند!).

با وجود این استاندارد كاربر در بخش منبع‌تغذیه قادر به كنترل دور فن، مشاهده درجه حرارت داخلی منبع‌تغذیه، مشاهده میزان بازده واقعی منبع تغذیه (Efficiency) و مدیریت ولتاژ خروجی شاخه‌های 12، 5 و 3/3 خواهد بود كه این ویژگی باعث دست‌یابی به حداكثر كارایی با حداقل میزان نویز محیطی در هنگام اوركلاك می‌شود.

در زمینه سیستم‌های خنك‌كننده‌آبی با قابلیت پشتیبانی از این ویژگی هم امكان مشاهده دور فن پمپ و مدیریت دقیق آن، وضعیت پمپ خنك‌كننده و مشاهده دمای آب خنك‌كننده به راحتی میسر است. كاربر در كیس‌های هماهنگ با این استاندارد هم امكان مدیریت دقیق دمای داخلی كیس را با تنظیم دقیق دور فن‌ها و مدیریت گردش هوای داخل را در كمترین زمان ممكن می‌سازد. با وجود این ویژگی كاربر می‌تواند به بهترین درجه حرارت داخلی با كمترین میزان صدای محیطی دست پیدا كند كه این مسئله اهمیت فوق‌العاده‌ای برای كاربران حرفه‌ای دارد.
چه شركت‌هایی از این استاندارد پشتیبانی می‌كنند؟ ...................با آن كه مدت اندكی از زمان معرفی این استاندارد می‌گذرد، اما شركت‌های مختلفی برای پشتیبانی از آن اعلام آمادگی كردند. در این میان شركت‌های بزرگی مانند DELL و HP (به‌عنوان دو ارایه‌كننده مطرح كامپیوتر‌های دسكتاپ) Alienware ،Falcon و Northwest هم محصولات جدید خود را مبتنی بر این استاندارد به بازار‌های جهانی ارایه كرده‌اند (البته در ایران خبری از این سیستم‌ها نیست!).

در زمینه مادربورد هم شركت‌هایی مانند Asus ،Gigabyte،MSI ،XFX ،EVGA اقدام به ارایه مادربورد‌هایی مبتنی بر چیپ‌ست شركت nvidia با قابلیت پشتیبانی از استاندارد ESA كردند كه در مقاله 3Way SLI به نمونه شركت EVGA آن اشاره شد.

اوضاع در كیس و منبع تغذیه هم به نفع nvidia است. چون در این میان می‌توان اسم شركت‌هایی مانندThermaltake،Tagan ،‌Cooler Master ،Cool IT و Gigabyte را دید كه در زمینه ساخت كیس و منبع تغذیه مبتنی بر این استاندارد فعالیت می‌كنند. پس با این وجود می‌توان گفت شرایط برای یك حركت جدید كاملاً مهیا است.
نتیجه‌گیری‌ .................................................. ....................در یك كلمه می‌توان گفت كه ESA یك استاندارد مناسب برای كاربرانی است كه به دنبال داشتن یك كامپیوتر ایده‌ال هستند!
مزایامدیریت دقیق تمام اجزاء سیستم، دست‌یابی به حداكثر كارایی و ماندگاری، هماهنگی بیشتر میان قطعات سیستم‌
معایب‌قطعاتی كه از این استاندارد پشتیبانی می‌كنند، از قیمت بالاتری برخوردارند و خرید آن برای بسیاری از كاربران (مخصوصاً كاربران ایرانی) امكان‌پذیر نخواهد بود.