PDA

مشاهده نسخه کامل : دستورات Cpu يعني چي ؟

lorn
02-10-09, 17:49
اينه سوال من كه شايد يكم گنگ باشه حالا يكم توضيح مي دم تا بهتر سوال رو بگيريد

نگاه كنيد مثلا من مي خواستم يه Cpu از amd (مدل پايين بودAtlon 5200x2) رو تا 3500 اور كنم كه احتياج به كولر حرفه اي و يكم خرج داشت بعد دوستم گفت پول كولر و اينا رو بده از خانواده phenom بخر كه دستوراتش جديد تر و كارآيي بيشتري داره تا اينكه پول بدي cpu ‌اوليه رو به 3500 برسوني مي گفت كارايي بهتري داره عوض كردن cpu حالا مي خوام بدونم او اوليه (با اور ) نزديك 1000mhz از cpu پيش نهادي سرعت بيشتري پيدا مي كرد چطور ممكنه بازم كارايش از cpu جديده كمتر باشه آيا اين كارايي بستگي به دستورات cpu داره ؟

از دوستان مي خوام توضيح كما رو بدن ممنون

ببخشيد اگه سوال مبتدي بود

Mahdi_Moosavi
02-10-09, 18:14
منظور دوست شما به احتمال زیاد CPU Instructions باشه . این دستورالعمل ها در واقع پلی بین پردازنده و نرم افزار ها محسوب می شن و کار ساده سازی دستورالعمل های پیچیده جهت پردازش هر چه سریعتر توسط پردازنده ، رو انجام می دن .

حتی گاهی در ورژن های جدید این دستوراعمل ها ، امکانات جدیدی برای پردزش دستوراعمل های جدید نیز گنجانده میشه .

توسط نرم افزار CPU-Z میشه لیست Instruction های اصلی که پردازنده پشتیبانی می کنه رو مشاهده کرد .

توسط نرم افزار های دیگه ای مثل Everest یا SIS Sandra می تونید لیست کامل این دستورالعمل ها رو مشاهده کنید .

برای مثال این دستوراعمل ها در دو پردازنده AMD Athlon 64 X2 5200 و AMD Phenom II X4 940 به شرح زیر می باشد :

Only the registered members can see the link

lorn
02-10-09, 18:29
اينطور كه من ديدم phenom يك دستور اختلاف داره

ايا اين توجيح مي كنه 1000mhz-1500mhz اختلاف رو ؟

اگه شما جاي من بودي پردارنده جديد رو انتخاب مي كردي يا اور 5200 ؟چرا ؟

Mahdi_Moosavi
02-10-09, 19:11
اينطور كه من ديدم phenom يك دستور اختلاف داره

ايا اين توجيح مي كنه 1000mhz-1500mhz اختلاف رو ؟

اگه شما جاي من بودي پردارنده جديد رو انتخاب مي كردي يا اور 5200 ؟چرا ؟

در دستورالعمل های اصلی بله . حقیقتش لیست کامل دستورالعمل های این 2 مدل رو در اختیار ندارم ، ولی به احتمال زیاد فرق های دیگه ای هم با هم دارند .

ايا اين توجيح مي كنه 1000mhz-1500mhz اختلاف رو ؟این عامل بر می گرده به نرم افزار هایی که که شما باهاشون سر و کار داری . برای مثال دستورالعمل های SSE4 در بسیاری از نرم افزار های Video Convertor باعث افزایش چشمگیر Performance می شن ( بین 10 الی 20 درصد ) .

البته خیلی از نرم افزارهای جدید دیگه هم کم کم دارن از این دستورالعمل ها استفاده می کنن .

اگه شما جاي من بودي پردارنده جديد رو انتخاب مي كردي يا اور 5200 ؟چرا ؟شما کدوم پردازنده Phenom رو مد نظر داری ؟

به غیر از این دستورالعمل ها، تغییرات بنیادی در کنترلر حافظه و معماری ساخت پردازنده های Phenom II و Athlon II نیز صورت گرفته که نمیشه از اون ها صرف نظر کرد .

البته Athlon 64 5200+ X2 در بهترین حالت به صورت کاملا پایدار و در شرایط Safe با یک Air Cooling عالی بیشتر از 3200Mhz الی 3300Mhz اورکلاک نمیشه . البته حداقل یک مادربورد Mid-Range نیز مورد نیاز هست .

بنده در هر شرایطی نسل جدیدی پردازنده های AMD رو ترجیح می دم .

برای مثال پردازنده AMD Athlon II X2 250 با قیمت 70 تومان یکی از گزینه های خوش قیمت هست که از نظر Performance نهایی تقریبا در خیلی از مواقع با پردازنده Intel Core2 Duo E8400 با قیمت 180 تومان برابری می کنه .

این رویو (Only the registered members can see the link) رو ملاحظه بفرمایید ، خیلی از مسائل دستگیرتون میشه .

:11():

lorn
02-10-09, 20:17
والا مهدي جان از اونجا كه شما هميشه به بنده لطف مي كني و به سوالهام پاسخ مي دي

اين مشورت رو هم با شما انجام مي دم

ga_m56s_s3 همون مادر بردي كه اگه يادت باشه تو تاپيكي كه براي اور cpu 5200 زدم و خودت راهنمايي كردي
مادربرد اينه من مي خواستم water cooling تهييه كنم براي اور5200 كه بچه ها پيش نهاد خريد cpu دادن پيش نهادها مختلف بود دقيق اسم cpu ها يادم نيست

ولي من مي خوام بردم رو نگه دارم نظر شما چيه ؟ ايا برد ارزش نگهداشتن داره اخه اگه cpu هم عوض كنم مي خوام اور رو انجام بدم (‌مادربرد تو چه دسته از مادربرد ها قرار داره واسه اور كلاك ؟‌)

لطفا نظرت رو بگو cpu ‌بخرم تا كارايي بره بالا ‌يا اور ؟ در ضمن من فقط قصدم اور كلاك و game هست فقط مي خوام اين دو تا كار رو انجام بدم

با تشكر

Mahdi_Moosavi
02-10-09, 21:41
والا مهدي جان از اونجا كه شما هميشه به بنده لطف مي كني و به سوالهام پاسخ مي دي

اين مشورت رو هم با شما انجام مي دم

ga_m56s_s3 همون مادر بردي كه اگه يادت باشه تو تاپيكي كه براي اور cpu 5200 زدم و خودت راهنمايي كردي
مادربرد اينه من مي خواستم water cooling تهييه كنم براي اور5200 كه بچه ها پيش نهاد خريد cpu دادن پيش نهادها مختلف بود دقيق اسم cpu ها يادم نيست

ولي من مي خوام بردم رو نگه دارم نظر شما چيه ؟ ايا برد ارزش نگهداشتن داره اخه اگه cpu هم عوض كنم مي خوام اور رو انجام بدم (‌مادربرد تو چه دسته از مادربرد ها قرار داره واسه اور كلاك ؟‌)

لطفا نظرت رو بگو cpu ‌بخرم تا كارايي بره بالا ‌يا اور ؟ در ضمن من فقط قصدم اور كلاك و game هست فقط مي خوام اين دو تا كار رو انجام بدم

با تشكر

مادربورد شما از نظر سخت افزاری جهت اورکلاک میشه گفت در رده مادربورد های Low-end قرار می گیره . چند دلیل عمده میشه برای این امر برشمرد :

1 - در قسمت مدارات تغذیه توان پردازنده تنها 3Phase دیده میشه .

2 - حتی خازن هایی که جهت تغذیه توان پردازنده در اطراف سوکت پردانده تعبیه شده اند نیز الکترولیتی می باشند و خازن های جامد ( solid )در این برد دیده نمیشه .

3 - وجود 4Pin ATX که در بهترین شرایط قابلیت تامین 150W انرژی مصرفی پردازنده را دارا می باشد .

حال با توجه به دلایلی که ذکر شد شما جهت اورکلاک ابتدا باید دنبال پردازنده های کم مصرف ( کمتر از 65W TDP ) باشید ، در وحله دوم نباید اورکلاک سنگین رو به این مادربورد تحمیل کنید .

از نظر شخصی بنده بهترین و مقرون به صرف ترین کار ممکن اینه که شما پردازنده فعلیتون رو بفروشید ، با فروش اون پردازنده و حدودا 30 هزار تومان هزینه بیشتر می تونید یک AMD Athlon II X2 250 (Only the registered members can see the link) تهیه کنید که به صورت Default با فرکانس 3Ghz فعالیت می کنه ، به صورت کاملا Safe هم حتی با کولر استوک تا فرکانس 3400Mhz الی 3500Mhz اورکلاک میشه .

در این حالت خیلی از نیاز های شما در بازی های رایانه ای کنونی برطرف میشه و تضمین می کنم در صورتی که دارای یک کارت گرافیک مناسب باشید می تونید در آینده نزدیک هم بدون هیچ گونه مشکلی نیازهاتون رو رفع کنید .

بنده با در نظر گرفتن حداقل هزینه ممکن شرایط بالا رو در نظر گرفتم . در صورتی که حتی با خرید Water Cooling هم که هزینه بیشتر از 70 -80 هزار تومان رو به شما تحمیل می کنه و حتی با اورکلاک Athlon64 X2 5200 و در فرکانس های برابر با AMD Athlon II X2 250 به هیچ وجه Performance مشابه نخواهد بود و در خوش بینانه ترین حالت AMD Athlon II X2 250 حداقل 10 الی 15 درصد عملکرد بهتری خواهد داشت .

:11():

lorn
05-10-09, 15:04
متشكرم ازت
شرمنده 1-2 روز نبودم
پس مادر برد من CPU پيش نهاديه شما رو ساپورت مي كنه ؟

ايا CPU بهتري هم ميشه رو اين مادر برد سوار كرد ؟

لطفا قيمت تمام CPU هاي پيشنهادي رو ذكر كنيد
(بهترين CPU كه ساپورت مي كنه چيه ؟)

پيشاپيش تشكر مي كنم

nima_hl
05-10-09, 16:12
متشكرم ازت
شرمنده 1-2 روز نبودم
پس مادر برد من CPU پيش نهاديه شما رو ساپورت مي كنه ؟

ايا CPU بهتري هم ميشه رو اين مادر برد سوار كرد ؟

لطفا قيمت تمام CPU هاي پيشنهادي رو ذكر كنيد
(بهترين CPU كه ساپورت مي كنه چيه ؟)

پيشاپيش تشكر مي كنم

با اجازه استاد مهدی

مادر بردتون athlon ii x2 250 رو ساپورت میکنه

cpu بالاتر رو هم ساپورت میکنه حتی phenom ii x4

قیمتها حدودیه با ۲-۳ تومن بالا پائین

athlon ii x2 240 63T

athlon ii x2 250 70T

phenom ii x4 940 180T

موفق باشید

Mahdi_Moosavi
05-10-09, 19:17
با اجازه استاد مهدی

مادر بردتون athlon ii x2 250 رو ساپورت میکنه

cpu بالاتر رو هم ساپورت میکنه حتی phenom ii x4

قیمتها حدودیه با ۲-۳ تومن بالا پائین

athlon ii x2 240 63T

athlon ii x2 250 70T

phenom ii x4 940 180T

موفق باشید

نیما جان الان که CPU Support List (Only the registered members can see the link_os) این مادربورد رو نگاه می کردم . متاسفانه با هسته Deneb سازگاری نداره . خانواده AMD Phenom II X4 هم دارای این هسته می باشند .

lorn
05-10-09, 21:44
پس بهترين cpu واسه اين athlon ii x2 250 هست ؟

در ضمن اقا مهدي من cpu پيش نخادي رو توي ليست نديدم

جريان چيه ؟

Mahdi_Moosavi
05-10-09, 21:58
پس بهترين cpu واسه اين athlon ii x2 250 هست ؟

در ضمن اقا مهدي من cpu پيش نخادي رو توي ليست نديدم

جريان چيه ؟

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link_os)

قبل از خرید این پردازنده جدید حتما Bios مادربورد رو آپدیت کنید .

پس بهترين cpu واسه اين athlon ii x2 250 هست ؟نسبت به قیمتش بله . اگر بودجه بیشتری رو می تونید در نظر بگیرید در تالار مشاوره (Only the registered members can see the link) تاپیک جدیدی ایجاد کنید تا از مشاوره بقیه کاربران هم بهره مند بشید .