PDA

مشاهده نسخه کامل : چرا CPU های AMD عمکلرد پایینی دارند؟

masoomiyat
01-10-09, 17:24
سلام به همه
این برای من خیلی جای تعجب داره که چرا پردازنده های AMD خیلی از نظر عملکرد و پرفورمانس نسبت به پردازنده های هم رده و حتا پایین تر اینتل پایین تر هستن. چه از سری سمپرون تا این فنوم 2
به فرض این تست Super Pi یکی از کاربران Only the registered members can see the link هست که Phenom II 965 BE رو تا 4.4 اور کرده و این نتیجه حاصل شده (لینک تاپیک مربوطه اون فروم : اینجا (Only the registered members can see the link) )

Only the registered members can see the link

در حالی که خود من 920 رو در حالت بدون اور (فقط حالت توربو فعال هست) روی فرکانس 2800 که تست سوپر پای گرفتم 14 ثانیه شده

ولی اگه بخایم شرایط رو کمی نزدیک تر کنیم و 920 رو هم تا 4000 و خورده ای اور کنیم اوضاع اینتوری میشه
این هم یه تست از اور 920 تا 4100 (که باز هم تا 4400 نشد برسونم) که سوپر پای رو 10 ثانیه پاس کرده.

براستی این اختلاف از جه چیز هایی هست؟

masterpc
01-10-09, 18:21
سلام
اون فقط یک تسته...یک سرچ کوچک گوگل بزن متوجه می شی که amd حتی توی رده cpu های حرفه ای رقیب سرسخت intel است و همیشه پا به پای intel تولید می کند

vb_m
01-10-09, 18:28
همونطور که میدونید هیچ وقت در مورد دو تا cpu فقط با یک تست نظر نمیدن
به Only the registered members can see the link برید و ببینید شاید نزدیک 20 30 نوع تست های مختلف میگیرن
و در هر کدام یکی از برند های AMD یا Intel پیشتاز تر است !!!

roben
01-10-09, 18:46
حاجی نمی خوام فک کنی من متعصبم چون این حرفا که کدوم برترند اصلا واسم اهمیتی نداره و بر اساس نیاز خودم خرید می کنم و نمونش که الان اینتل دارم
اما عنوان این تاپیک به کمدی می خوره تا واقعیت و خنده داره
در پرفورمنس وکارایی سی پی یو در95%بازه های قیمت amd از intel برتره اون 5% درصد بذارید به حساب اتفاق
البته اگه ci5 بیاد تو بازار شاید اینجوری نشه که اونم مطمن باشید به محض ورود ci5 به صورت فراگیر به بازار قیمت سی پی یو های amd می شکنه

masoomiyat
01-10-09, 19:48
این یه نمونه تست بود. توی همین فروم اگه به تاپیگ تست فنوم 2 955 برید میبینید که توی 3d mark هم این cpu کم آورده نسبت به AMD.
از لحاظ مبحث قیمت حق با شماست. برتری AMD مطلقه. ولی آیا میشه کارایی رو فدای قیمت کرد؟

roben
01-10-09, 20:06
کیه کارایی رو فدای قیمت نکنه ؟
شما وقتی میرید سی پی یو میخرید به تکنولوژی و ساخت و این مسایل دقت می کنید یا به قیمت
الان شما وقتی می خوای یه سی پی یو 180 تومانی مثلا بخری 940 را انتخاب می کنید یا 8400 اینتل را؟
بقیه مثالها رو شما بزنید

hardrock007
01-10-09, 21:12
دوست عزیز

بهیچ عنوان یک تست ملاک نیست!

این مقایسه ساده مشخصه که در مجموع AMD کارآیی بهتری داره:

هر دو پردازنده هم از نظر قیمت همرده هستند و تازه اینتل 2.93 است و AMD 2.6

mohammad1985
01-10-09, 23:10
سری فنوم 2 به راحتی در زمینه گیم با اینتل رقابت می کنه . و در موارد دیگر اختلاف اونقدر نیست که اینقدر اختلاف قیمت باشه !
در ضمن چند سال پیش بود که ای ام دی با عرضه اتلون اکس پی تونست اینتل رو شکست بده و بازار رو اساسی تکون داد .بسیاری از تکنولوژی های این شرکت بعدا در سی پی یو های اینتل استفاده شد .
به هر حال رقابت اینها به نفع ما هست . اگر ای ام دی نبود الان داشتیم با پنتیوم 3 500 مگاهرتزی حال میکردیم !

Computex
02-10-09, 01:34
همانطور که دوستان هم گفتند برای مقایسه بین دو پردازنده که از دو کمپانی مختلف تهیه می شوند اصلا نباید یک تست رو مد نظر قرار داد و گفت چون در برنامه Super PI اینتل در زمان کمتری محاسبه میکنه پس سریعتر هست. شما باید بر حسب نیازتون ببینید کدام پردازنده در کارهای مورد نیازتون سریعتر هست. مسلما هیچ کدام از ما نمیاییم یک پردازنده گرون قیمت بگیریم که عدد PI رو مثلا تا فلان ملیون رقم اعشار حساب کنه!

مثالی دیگر از این نوع در کارتهای گرافیک هست که در برنامه FurMark اگر تست بگیرید کارتهای ATI خیلی سریعتر Nvidia عمل میکنند. مثلا یک کارت 100 تومنی ATI ممکنه از یه کارت 160 تومنی Nvidia هم جلوتر باشه. اما آیا همین کافیست که بگیم ATI در بازی بهترینه؟! مسلمه که نه! شما باید نتایج تست رو در بازی ها هم ببینید. حتی باز هم ممکنه بازی هایی وجود داشته باشه که با کارتهای ATI بهتر کار کنه و بالعکس. بنابراین همیشه باید تمام جوانب قضیه رو سنجید و اونوقت بهترین انتخاب رو با توجه به قیمت کرد. کما اینکه در بیشتر شرایط AMD گوی رقابت رو از نظر نسبت قیمت به کارایی یا اصطلاحا Price/Performance از رقیب خود اینتل ربوده است!

hapalii
02-10-09, 14:05
کارایی و قیمت دو تا چیزی که اصلا نمیشه جدا از هم لحاظ کرد کی که ندونه بنز بهتر از تویوتا اما تویوتا پر فروش ترین برند دنیاست در ضمینه خودرو می بینید که خیلی ها فاکتور قیمت براشون به درستی مهمتره و بعد از لحاظ کردن فاکتور قیمت سعی می کنند ببیند توی این رنج قیمت چه چیزی کاریی بهتری داره در ضمینه سی پی یو هم همینه اگر قرار بود فقط کارایی ملاک باشه که قطعا سی پی یو ها شرکت IBM که البته معمولا خاص هستند و برای سخت افزار های خاصی بکار می رند از هر دو اینها بهتره و اگر قیمت اصلا مهم نباشه شاید تو همین ایران هم بشه سیستمی بر مبنای انها تهیه کرد که قطعا قیمتش سر به فلک می زنه.