PDA

مشاهده نسخه کامل : | آموزش و بررسی تغییرات بایوس کارتهای گرافیک |

arbabe.sayeha
01-10-09, 17:18
سلام دوستان

اینجا قصد داریم در مورد نحوه ویرایش , بروزرسانی ... بایوس کارتهای گرافیک و تاثیر و عملکرد در افزایش کارایی و

اورکلاک ... گفت و گو کنیم البته شاید خیلی مقدماتی باشه و حوصلتون یکم سر بره :whistle:در هر صورت بحث اشکال و ... در متن بود مطرح کنید با همکاری هم پیش ببریم :merci:

:cool:

هشدار!:

!You Do All Modifications At Your Own Risk!

:lol:

اضافه کنم که روشهای (قدیمی و جدید ) زیادی برای این کار وجود داره که سعی می کنیم همه رو اینجا مورد

بررسی قرار بدیم.اینها بخشی از تجارب شخصی و قسمتی از اطلاعات سایتهای معتبر سخت افزاری هست. (بخونید همش برای سایتهاست :1. (38):)

......

ATI / NVIDIA BIOS modding and flashing

Only the registered members can see the link

ATI / NVIDIA BIOS Flashing

مقدمه:

مختصری در مورد BIOS:

"BIOS چیست؟"

قطعه ای کوچک شامل کدهاست(معمولا کوچکتر از 64 KB ) که روی یک چیپ بسیار کوچک روی کارت

گرافیک ذخیره و نگهدار ی میشود. وقتی جریان پاور به کارت گرافیک میرسد BIOS باردهی میشود و بالافاصله

توسط CPU شناسایی و به عمل درمی آید.در صفحه شروع BIOS مختصر اطلاعات و مشخصات کارت گرافیک رو بیان

می کند و برای برد اصلی:

1- فعال سازی GPU

2-شناسایی تعداد نوع و مقدار چیپهای حافظه گرافیک و طریقه دسترسی

3-فعال سازی دسترسی حافظه و تنظیم کردن زمانبندی مناسب

4- شناسایی قطعات خارجی

5-تنظیم کلاکهای هسته و مموری

6-فعال سازی پاور مود

7-تنظیم دور فن

بعد از انجام دادن این وظایف صفحه نمایشگر روشن خواهد شد و و صفحه POST مادربرد ظاهر خواهد شد.

وقتی شما وارد ویندوز میشوید راه انداز کارت گرافیک تمام وظایف و فعالیتهای گرافیک رو تعیین می کند و دیگر

BIOS استفاده نخواهد شد!

هرچند که همچنان از داخل ویندوز قابل دسترس و تنظیم هست.

حالا سوال اول اینه که:

"چرا BIOS رو تغییر بدم؟"

video BIOS روی یک فایل (ROM(Read Only Memory ذخیره میشود و جایگزینی آن غیر ممکن است!اما حالا با

روشی که Flash Memory نام دارد این امکان تغییر وجود دارد!(علت نام Flash BIOS هم همین است!)

و با تغییرات نرم افزاری و سخت افزاری و مشکلات جدید سازنده تغییراتی در بایوس اعمال می کند تا با

بروز رسانی بایوس این عیوب رفع شوند.

برای مثال می توان pipelines های فرعی را با تغییرات بایوس فعال و قابل استفاده کرد!

دلیل دیگر این هست که شما می توانید کلاکهای پیشفرض رو تغییر بدید و کارایی خیلی بهتری داشته باشید

اما عده ای هم معتقد هستند که تا هیچ علتی وجود ندارد بایوس خود را تغییر ندهید و تا حدی هم این اعتقاد

درست است چرا که این روش هم مثل راه اندازها و ... حتی میتواند بعد از اعمال کاهش کارایی و اختلالاتی را

همراه داشته باشد!

برای اطمینان از کارکرد صحیح بهتر هست از نرم افزار های Benchmark قبل و بعد از تغییرات BIOS استفاده کنید.

.....

Only the registered members can see the link Only the registered members can see the link

در ادامه به معرفی نرم افزار های مورد نیاز و نحوه تغییرات BIOS برای کارتهای گرافیک NVIDIA و ATI می پردازیم...

و روشهای دیگر هم مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

"ابزار مورد نیاز!"

ابتدا اولین و متداولترین (شایدم قدیمی ترین :1. (38):) روش رو بررسی می کنیم و بعد روشها و نرم افزارهای فعلی رو برای

کارتهای NVIDIAو ATI جد اگانه بررسی خواهیم کرد .برای همین اول یه بازگشت به قرون وسطی خواهیم داشت!:1. (38):

ابتدا به BIOS نیاز دارید که می خوایم تغییرات رو روی کارت اعمال کنیم پس اول بایوس کارت مورد نظر رو از اینجا (Only the registered members can see the link)

یا هر سایت معتبر دیگه دریافت کنید.

بعد از این شما به ابزارهای فلش و تنظیم بایوس نیاز دارید که برای همه مراحل رو همینجا عنوان می کنم:

ATI Radeon Graphics Card BIOS Winflash driver

(NVIDIA BIOS Editor (NiBiTor

nVFlash - NVIDIA Firmware Update Utility

(Radeon BIOS Tuner (RaBiT

ATIFlash

خب حالا:

"چگونه در DOS بوت شوم؟"

عمل فلش BIOS یک پردازش سطح پایین هست یک مجموعه راه انداز مثل سیستم عامل فقط یه دخالت جزئی

خواهد داشت!سیستم عامل اجازه دسترسی مستقیم و کامل رو به سخت افزار نمیدهد و تنها برای راه اندازهای

سیستم این امکان وجود دارد.با این حال عملکرد چندگانه سیستم حالت یک ریسک دارد!در هنگام فلش بایوس در

هر لحظه مشخص جز جدیدی از اطلاعات و داده ها را طلب میکند.ها!حالا اگر کار بد پیش برود و سیستم عامل

روی یک پردازش دیگر سوئیچ کند و فلش شما را متوقف کند کد مشخص شده درون بایوس خراب میشود و بایوس شناسایی

نخواهد کرد و کارت شما غیر قابل استفاده هست! اگر در حین بایوس سیستم کرش یا ریست شود خب با اجرا مجدد

با 50% کد بایوس دوباره بوت می کنیم!با این حال سازنده ها اخیرا نرم افزارهایی که بهشون اشاره کردم رو برای

فلش از ویندوز ارائه کردند ولی ابتدا قصد بررسی فلش از محیط DOS رو داریم.(دوران قلقلک میرزا!)

در ادامه به ساختن درایو بوتیبل و فایلهای BIOS و ادامه فلش از DOS می پردازیم.
سعی می کنیم سریعتر از این قسمت عبور کنیم

تا به بخش اصلی یعنی دستورها DOS و نرم افزار های ویندوز برسیم.

ایجاد بوتیبل ها

این بخش ممکنه برای خیلی از دوستان تکراری و بی مورد باشه با این حال :

ایجاد فلاپی بوتیبل

کار ساده ای هست فلاپی را از طریق ویندوز فرمت کنید و تیک Creat an MS-DOS startup disk را بزنید.

ی اگر از نسخه های قدیمی تر ویندوز استفاد ه می کنید فایل ایمیج فلاپی بوتیبل رو از

اینجا (Only the registered members can see the link)

و با استفاد ه از این (Only the registered members can see the link)نرم افزار روی دیسک کپی کنید

و با این روش ادامه بدید : فایل ایمیج رو باز کنید و فلاپی رو داخل فلاپی درایو قرار بدید و روی Write Disk کلیک کنید و

اگر فلاپی بدو ن اطلاعات بوده Format and write disk رو بزنید:

حالا شما فلاپی بوتیبل دارید باید نرم افزار مورد نظر برای فلش را نیز روی فلاپی کپی کنید.

"بوت از فلاپی"

حالا از بایوس مادربرد First Boot Device را Floppy تنظیم و ذخیره کنید با راه اندازی مجدد سیستم از فلاپی بوت

خواهد شد.

ایجاد و بوت سی دی / دی وی دی بوتیبل

ساده ترین کار استفاده از نرم افزارهای کپی و رایت مثل Nero هست و ایجاد یک دیسک بوتیبل با فایلهای بایوس و

نرم افزارهای فلش.

بعد از این دوباره از بایوس مادربرد First boot device رو به درایو سی دی / دی وی دی تغییر می دهیم.

اگر شما درایور SCSI دارید باید گزینه Enable host bios رو انتخاب کنید.و بعد این رر به عنو ان Other boot device

معرفی کنید.

ایجاد و بوت USB Stick بوتیبل

بهترین و ساده ترین راه استفاده از HP USB Stick format tool هست که میتونید از اینجا (Only the registered members can see the link)
دانلود کنید.با هر برندی سازگار هست و کافیه فرمت FAT رو انتخاب کنید و Create a DOS startup disk رو بزنید.

این فایلها را از اینجا (Only the registered members can see the link)
دانلود کنید و using system

files را برای مشخص کردن محل انتخاب کنید.بعد از اینکه فرمت کامل شد تمام این فایلها به همراه بایوس و نرم افزار

فلش را روی USB Stick کپی کنید و سپس تنظیمات بایوس مین را برای First boot device ,USB انتخاب کنید:

گاهی ممکن هست به حای فلاپی یا هارد شناخته بشود که مشکلی نیست اونها رو به عنوان بوت اول انتخاب کنید:

ایجاد و بوت از پارتیشن بوتیبل DOS

اگر شما قصد دارید بایوس ها رو فلش کنید یک طرح خوب این هست که چند پارتیشن جدید روی هارد با DOS ایجاد

کنید برتری این روش سرعت به مراتب بالاتر بوت شدن سیستم هست و نیازی نیست هر موقع که نیاز به دیواس

دارید سرچش کنید!هارد دیسک ها به چندین بخش تقسیم میشوند که بهشون Partition میگیم.اگر شما فقط یک

درایو و پارتیشن داشته باشید کل فضای هارد را اشغال می کند و این اصلا استاندارد نیست یا درایوهای بسیار کم

حجم و ... پس بهتره هارد را به چند قسمت تقر یبا با فضای یکسان تقسیم بندی کنید نرم افزارهایی مثل Partition

Magic BootIt NG به شما کمک خواهند کرد.

البته که شما برای ایجاد پارتیشن جدید به فضای دریافت نشده هارد نیاز دارید و در غیر این صورت پارتیشن قبلی

باید حذف بشود.برای ایجاد پارتیشن جدید می تونید از نرم افزارها و یا امکانات محیط ویندوز در Disk Management

(Control Panel -> Administrative Tools -> Computer Management) .

و یا از دستور fdisk در DOS استفاده کنید.

پارتیشن جدید باید به عنوان اصلی (primary) ساخته شود.و ساز مناسب برای این پارتیشن 32 تا 64 مگا بایت هست

بعد از این دسک رو با فرمت FAT (از NTFS استفاده نکنید!) فرمت کنید.و بعد از این به صورت خودکار فایلهای

سیستم را داخلش کپی خواهد کرد.حالا پارتیشن بوتیبل شما آماده هست!

حالا برای لیست کردن پارتیشنهای بوت باید از Windows command-line tool استفاده کنید که BootPart (Only the registered members can see the link) هست

اجراش کنید و یک لیست از پارتیشنهای سیستم شما نمایش خواهد داد:

پارتیشن مورد نظر را در خروجی ها پیدا کنید و با تایپ دستور زیر اون رو به منوی بوت اضافه کنید:(در تایپ دستورها دقت کنید!)

bootpart partition_number image_filename displayed_name_in_bootmenu

بعد از این برای مثال C:\boot.dos پس باید اینطور تایپ بشود:

bootpart 2 c:\boot.dos DOS

حالا زمان صفحه بوت رو از 30 ثانیه به 1 تا 3 ثانیه کاهش بدید از مسیر:

System Properties -> Advanced -> Startup & Recovery -> Settings

حالا هرگاه نیاز به بوت در DOS باشد کافیه کلید پایین رو سریعا(قبل از اینکه صفحه بوت ظاهر شود!) بزنید در اینصورت

مکان نما یک پله دیگر پایین میرود و زمان پیشفرض برای انتخاب متوقف میشود و منوظاهر شده و همه بوتها قابل

انتخاب هستند!

اینم اصلا لازم نمیشه با این حال:

استفاده از گذرگاههای فرعی فایلهای Startup ویندوزهای 9x

کافیه کلیدهای Shift+F5 را هنگامی که ویندوز در حال شروع هست فشار بدید.بهتر ین لظه زمانی هست که پیام:

Verifying DMI data ظاهر میشود.درست قبل از اینکه Windows startup screen نمایان شود:

این کلیدها ممکن هست در ویندوزهای XP-2000 و بالاتر کار نکنند یا متفاوت باشند.

...

ادامه تاپیک به استقبال دوستان بستگی داره!:yes::merci:

:11():

Xtreme
01-10-09, 19:31
سلام ..

مطلب بسیار خوبی بود . ممنونم و امیدوارم ادامه بدید.

اما چند نکته هست که باید توجه داشت :

1. اول اینکه مطالبی که اشاره کردی کاملا Basic هست و بحث اصلیش هنوز مونده. پس صد در صد باید ادامه بدی و مطمئن باش استقبال می کنیم.

2. دوم اینکه الان در حال حاضر با وجود نرم افزار های بسیار قوی ویرایش بایوس , دیگه احتیاجی به بوت شدن تحت DOS نیست. فکر می کنم این قسمت بحث کمی قدیمی باشه و بهتره ویرایش کنی یا اینکه بعدا در مورد روش های جدید تر صحبت کنی.

ممنون و موفق باشی

arbabe.sayeha
01-10-09, 20:15
سلام

ممنون از توجهت

درسته همونطور که اشاره کردم اولش مقدماتی هست و برخی قدیمی اینا رو ادامشو میزارم بعد
سری جدید رو بررسی می کنیم گفتم از پایه شر وع کنم بهتره :دی

coopunzero
02-10-09, 01:55
عالی بود دوست عزیز

arbabe.sayeha
02-10-09, 03:08
خب این بخشهای قبل از میلاد مسیح رو سریعتر رد بشیم :1. (38):

:whistle:

ATI: DOS

این دستورات برای atiflash و flashrom قابل اجرا هستند و ترکیب command-line یکسان هست وقتی که از

flashrom استفاده می کنید جابه جایی flashrom -atiflash

حالا فایل بایوس را از اینجا (Only the registered members can see the link) دانلود کنید و اون رو رو دیوایس بوتیبلتون نصب کنید

همچنین ATI flashing utility رو از اینجا (Only the registered members can see the link) دانلود و اونو هم به دیوایس اضافه کنید

سیستم رو ریست کنید و از دیوایس بوتیبل atiflash -s 0 oldbios.bin رو اجرا کنید تا بایوس قبلی شما ذخیره بشه (برای ریکاور و اطمینان بیشتر همیشه یه نسخه پشتیبان از بایوس سالم داشته باشید!)

بعد atiflash -p 0 newbios.bin رو اجرا کنید و newbios.bin رو با فایل دانلود شده بایوس جابجا کنید

اگه سهوا مدل کارت و بایوس یکسان نباشه اروری مشاهده می کنید که BIOS does not match your card

اگه مطمئن هستید بایوس و کارت یک مدل هستند از پارامتر -f استفاده کنید برای فورس فلش!مثلا

atiflash -f -p 0 BIOS.bin

سیستم رو ریست کنید و تمام!

NVIDIA: DOS

مثل مورد قبل فایل بایوس رو دانلود کنید و nvflash رو از اینجا (Only the registered members can see the link)

بایوس قبلی رو ذخیره کنید:nvflash -b oldbios.bin

و بایوس جدید رو جایگزین: nvflash -f newbios.bin

برای فورس فلش هم از پارامترهای p- و u- استفاد ه کنید:nvflash -p -u -f BIOS.bin

ریست و تمام!

"بازیابی از فلش خراب"

هر اتفاقی افتاد که بایوس جدید درست کار نکرد یا با خطا و ...روبرو شدید باید از بایوس قبلی استفاد ه کنید یا دوباره نصب کنید برای این کار به یه کارت دیگه (PCI-PCI E) سیستم رو بوت کنید و فلش خراب هنوز نصب هست و سیستمتون باید کارت سالم رو اول شناسایی کنه از صفحه بایوس سیستم "Init Display First کارت سالم ر و انتخاب کنید تا سیستم بونو به عنوان primary display adapter شناسایی کنه و بدون مشکل بوت بشه بعد بایوس جدید رو re-flash یا نسخه قبلی رو نصب کنید
....
فکر نمی کنم مورد خاصی مونده باشه اگه کوتاه بود شرمنده با این حالا بعدا ویرایش میشه تو پستهای بعدی فلش از محیط ویندوز رو بررسی می کنیم

Galaxy
06-10-09, 17:38
سخت منتظر نسخه ویندوزش هستیم . :merci:

SOHR@B
06-10-09, 19:23
دوست خوبم ممنون از مطلب بسیار عالیت

PUMAOC
06-10-09, 19:39
سلام:give_rose:
عالی عالی بود دوست من بازم از این کارها بکن!
خیلی دنبال این نر م افزار hp... می گشتم. مر30:1. (38):

pc_hex
12-07-10, 01:40
سلام ..

مطلب بسیار خوبی بود . ممنونم و امیدوارم ادامه بدید.

اما چند نکته هست که باید توجه داشت :

1. اول اینکه مطالبی که اشاره کردی کاملا Basic هست و بحث اصلیش هنوز مونده. پس صد در صد باید ادامه بدی و مطمئن باش استقبال می کنیم.

2. دوم اینکه الان در حال حاضر با وجود نرم افزار های بسیار قوی ویرایش بایوس , دیگه احتیاجی به بوت شدن تحت DOS نیست. فکر می کنم این قسمت بحث کمی قدیمی باشه و بهتره ویرایش کنی یا اینکه بعدا در مورد روش های جدید تر صحبت کنی.

ممنون و موفق باشی

سلام . بنظر من روش این دوستمون منطقی تر و از ثبات بیشتری برخوردار هست. در ضمن dos یک سیستم عاملی هست که همه باید بلد باشن ولی متاسفانه زیاد به فرمانهای dosوکار با فلاپی اهمیت داده نمیشه.
بنظر من اصول و پایه کامپیوتر بر مبنای dos هستش.

AMD>INTEL
12-07-10, 08:12
شايد يك زماني اينطور بود . وقتي داخل ويندوز هستين ميتونين از راهنما هاي مختلف و اينترنت استفاده . البته هر دوتاش رو بلد باشيم خوبه . ولي دوست خوبم عالي بود .

AMD>INTEL
12-07-10, 08:14
اين سايت اطلاعات خوبي داره

Moein
13-07-10, 00:23
شاید تنها نکته ای که باید به این اموزش اضافه بشه نحوه نوشتن دستور باشه که شاید به صورت واضح توضیح داده نشده شما می بایستی این دستور رو تایپ کنید-

nvflash -4 - 5 -6 biosname.bin

باشه که شما کافیست دستور بالا رو تایپ کنید و کلید اینتر رو بزنید البته به جای Bios name شما می بایست اسم فایل بایوس رو وارد کنید

موفق و پیروز باشید

amirpcp30
27-01-11, 20:16
سلام
من هر کار می کنم گرافیک 2 تا گرافیک های 460 ام sli نمیشه یعنی میشه ولی هیچ فریمی اضافه نمیشه (در gpu-z مینویسه شده) این هم تاپیکش:
Only the registered members can see the linkمشکل-در-sli-گرافیک-460
خب من درایو رو که عوض کردم درست نشد تنظیمات دیگه ای هم ندیدم
تنها چیزی به زهنم رسید این بود که قبلا بایوس کارت اولی رو فلش کرده بودم شاید مال اون باشه (البته من فقط ولتاژ رو تغییر داده بودم)
گفتم کارت اول رو به حالت اولش بر گردونم و با nvflash بوت شدم ولی هر کار می کردم بایوس فلش میشد اما نمی پرسید روی کدوم کارت فلش بشه (قبلا این مشکلو نداشتم شاید به خاطر این بوده که دو تا کارت با هم وصل بودن و همین طور کابل بریج) بعد گفتم که خب بایوس رو پاک می کنم بعد یریزم بهتره کد :
nvflash --eraseeeprom
رو وارد کردم بعد پرسید کدوم کارت و زده بود 0 و 1 که کارت اولی 0 بود منم زدم و پاک شد و بعد هم رفتم سراغ فلش کردن بعد فلش نمیشد گفتم شاید باید اون یکی کارت هم پاک بشه اون رو هم با همون کدی که بالا نوشتم پاک کردم ولی باز هم امتحان کردم و فلش نشد و می دانستم اگه خاموش کنم دیگه روشن نمیشه هر کدی زدم قبول نمیکرد گفتم ولش خاموش می کنم بعد به صورت تکی یکی از این کارت ها رو میزارم با یک گرافیک دیگه (8400) بوت میشم و بعد این کار رو می کنم و اینطوری sli هم نیست که مشکل داشته باشه اما بازم فلش نمیشه اروری هم که میده اینه : (برای 460 )
warning:eeprom is erased , must update this specific adapter with a specific image using --index and / or --fwindex
برای 8400 هم میگه این فایل مال این کارت نیست آخرشم میشه :
no matxhes found
کدهایی که من امتحان کردم:
nvflash -4 -5 -6 n.rom
nvflash -5 -6 n.rom
nvflash n.rom
یک کد هم یادمه بود برای اینکه اگه کارت با فایل رو فک می کنه یکی نیست بازم فلش کنه اما یادم نیست چی بود
جواب بدید ممنون میشم الان هیچ کدوم از کارت ها بالا نمیان با 8400 بوت میشم
با سپاس

amirpcp30
27-01-11, 22:44
بازم سلام
درست شد
مشکل قفل شدن eeprom بود که نمیشد روش چیزی بنویسم
به هر حال ممنون

Moein
28-01-11, 14:08
بازم سلام
درست شد
مشکل قفل شدن eeprom بود که نمیشد روش چیزی بنویسم
به هر حال ممنون

دوست عزیز شرکت EVGA یک برنامه ارائه کرده که باعث افزایش پرفورمنس در SLI میشه شاید نرم افزار رو نصب کنید بتونید حتی از حالت SLI کارایی بهتر و بیشتری بگیرید

موفق باشید

amirpcp30
28-01-11, 15:38
سلام
ممنون اما ...
منظور من بایوس فلش کردن درست شد نه sli
من هنوز sli دو تا کارتم با یک کارت هیچ فرقی نمی کنه نه در 3dmark و نه در فریم بازی ها
منظورم اینه چه 1 کارت بزارم روی یک سیستم و چه دو تا بزارم و sli با هم هیچ فرقی نمی کنند
Only the registered members can see the linkمشکل-در-sli-گرافیک-460
همچنان منتظر راهنمایی دوستان
با سپاس

employe
14-04-13, 21:25
خب این بخشهای قبل از میلاد مسیح رو سریعتر رد بشیم :1. (38):

:whistle:

ATI: DOS

این دستورات برای atiflash و flashrom قابل اجرا هستند و ترکیب command-line یکسان هست وقتی که از

flashrom استفاده می کنید جابه جایی flashrom -atiflash

حالا فایل بایوس را از اینجا (Only the registered members can see the link) دانلود کنید و اون رو رو دیوایس بوتیبلتون نصب کنید

همچنین ATI flashing utility رو از اینجا (Only the registered members can see the link) دانلود و اونو هم به دیوایس اضافه کنید

سیستم رو ریست کنید و از دیوایس بوتیبل atiflash -s 0 oldbios.bin رو اجرا کنید تا بایوس قبلی شما ذخیره بشه (برای ریکاور و اطمینان بیشتر همیشه یه نسخه پشتیبان از بایوس سالم داشته باشید!)

بعد atiflash -p 0 newbios.bin رو اجرا کنید و newbios.bin رو با فایل دانلود شده بایوس جابجا کنید

اگه سهوا مدل کارت و بایوس یکسان نباشه اروری مشاهده می کنید که BIOS does not match your card

اگه مطمئن هستید بایوس و کارت یک مدل هستند از پارامتر -f استفاده کنید برای فورس فلش!مثلا

atiflash -f -p 0 BIOS.bin

سیستم رو ریست کنید و تمام!

NVIDIA: DOS

مثل مورد قبل فایل بایوس رو دانلود کنید و nvflash رو از اینجا (Only the registered members can see the link)

بایوس قبلی رو ذخیره کنید:nvflash -b oldbios.bin

و بایوس جدید رو جایگزین: nvflash -f newbios.bin

برای فورس فلش هم از پارامترهای p- و u- استفاد ه کنید:nvflash -p -u -f BIOS.bin

ریست و تمام!

"بازیابی از فلش خراب"

هر اتفاقی افتاد که بایوس جدید درست کار نکرد یا با خطا و ...روبرو شدید باید از بایوس قبلی استفاد ه کنید یا دوباره نصب کنید برای این کار به یه کارت دیگه (PCI-PCI E) سیستم رو بوت کنید و فلش خراب هنوز نصب هست و سیستمتون باید کارت سالم رو اول شناسایی کنه از صفحه بایوس سیستم "Init Display First کارت سالم ر و انتخاب کنید تا سیستم بونو به عنوان primary display adapter شناسایی کنه و بدون مشکل بوت بشه بعد بایوس جدید رو re-flash یا نسخه قبلی رو نصب کنید
....
فکر نمی کنم مورد خاصی مونده باشه اگه کوتاه بود شرمنده با این حالا بعدا ویرایش میشه تو پستهای بعدی فلش از محیط ویندوز رو بررسی می کنیم

با عرض سلام
در ادامه صحبت های این دوست عزیز بگم که این تغییر بایوس ممکن باعث پریدن بایوس اصلی بشه. احتمالا بعضی هاتون امتحان کردید وهمچین مشکلی براتون پیش اومده.واما راه حل
اول بگم که این مشکل برای خود من پیش اومد و من از کارت گرافیک 7770 استفاده میکنم.دقت کنید که برای این کار باید کارتتون سالم باشه و فقط مشکل پاک شدن بایوس باشه که در این صورت به احتمال زیاد گرافیک تصویر نمیده.
دوستان توجه کنید که اگر نظر شخصی من رو می خواهید کلا از این کار صرف نظر کنید و به همون overclock نرم افزاری بسنده کنید . اما اگر ا ین مشکل براتون پیش اومد توضیحات زیر ممکنه بدردتون بخوره.
اول اینکه کارتی رو که بایوسش پاک یا خراب شده روکلا از مین بورد جدا کنید.اگر مین بوردتون گرافیک آنبرد داره از اون میتونید استفاده کنید که من ازاین روش استفاده کردم.اما اگه گرافیک انبرد ندارید می تونید با یه گرافیک دیگه سیستم رو بالا بیارید.وقتی سیستم بالا اومد ومطمئن شدید که سیستم مشکل دیگه ای نداره
سیستم رو ری استارت کنید.وقتی سیستم در حال بالا اومدن بود کلید DELET رو چند مرتبه بزنید تا وارد تنظیمات مادربرد بشید.تو این مرحله باید گرافیک اصلی رو گرافیک آنبرد قرار بدید این کار رو میتونید با استفاده از توضیحات دفترچه مادربرد انجام بدید.بعد از این کار واطمینان از این که سسیتم با این حالت بالا اومد سیستم رو خاموش کنید. حالا دکمه پاور رو هم خاموش کنید.حالا کارت معیوب رو توی اسلاتش قرار بدبد.سیستم رو روشن کنید حالا روی my computer کلیک راست کنید manage رو انتخاب کنید و بعد device manager رو حالا باید توی قسمت display adapter اسم کارتتون یا یک device که درست نصب نیست رو مشاهده کنید. حالا سعی کنی درایور کارت رو روش نصب کنید.من تو محیط safe mode این کار رو انجام دادم.حالا بهتره که یک بار سیستم رو ری استارت کنید. بذارید سیستم به صورت عادی بالا بیاد.وقتی وارد محیط ویندوز شدید برنامه ati win flash رو نصب کنید .حالا بایوس اصلی کارت رو داخل برنامه load کنید و بعد دکمه program رو بزنید.تبریک میگم با این کار به احتمال 99% کارتتون به حالت اول برمیگرده.تو بایوس مادربرد اولویت کارت گرافیک رو دوباره عوض کنید وروی حالت پیش فرض بزارید.حالا سیستم رو ری استارت کنید وکابل مانیتور رو به گرافیکتون وصل کنید.

توجه:باز هم توصیه اکید ودوستانه میکنم که اگه تو این کار آماتور هستید ویا تجربه کمی دارید از خیراین قضیه بگذرید.در ضمن توجه داشته باشید که بایوسی که داخل کارت میریزید دقیقا وحتما مربوط به خود کارت گرافیک مربوطه باشه .
در ضمن اینجا من نحوه قرار دادن گرافیک آنبرد به عنوان گرافیک اصلی رو برای مین برد خودم که مدل asus m4a785t-m هست رو قرار میدم.
1-سیستم رو restart کنید
2-در هنگام بالا آمدن سیستم کلید delet را چند مرتبه فشار بدید.
3-تو این محیط وارد زبانه advance بشید.
4-حالا گزینه chipset رو انتخاب کنید.
5-تو بخش internal graphic گزینه ای که با igfx شروع میشه رو انتخاب کنید.
6-تنظیمات رو save کنید وسیستم رو ریبوت کنید.

25/1/1392

satar moradi
08-01-14, 11:31
سلام من کارت گرافیکم :
NVIDIA GeForce 210

Graphics Processor Properties
Video Adapter nVIDIA GeForce 210
BIOS Version 70.18.66.00
BIOS Date 10/19/2010
GPU Code Name GT218
PCI Device 10DE-0A65 / 0000-0000 (Rev B1)
Transistors 260 million
Process Technology 40 nm
Die Size 57 mm2
Bus Type PCI Express 2.0 x16 @ 1.1 x16
Memory Size 1 GB
GPU Clock (Geometric Domain) 405 MHz (original: 589 MHz)
GPU Clock (Shader Domain) 810 MHz (original: 1402 MHz)
RAMDAC Clock 400 MHz
Pixel Pipelines 4
Texture Mapping Units 8
Unified Shaders 16 (v4.1)
DirectX Hardware Support DirectX v10.1

Memory Bus Properties
Bus Type DDR2
Bus Width 64-bit
Real Clock 324 MHz (DDR) (original: 333 MHz)
Effective Clock 648 MHz
Bandwidth 5184 MB/s

Architecture
Architecture nVIDIA Tesla
Streaming Multiprocessors (SM) 2
L1 Texture Cache 24 KB per multiprocessor
Local Data Share 16 KB

Theoretical Peak Performance
Pixel Fillrate 1620 MPixel/s @ 405 MHz
Texel Fillrate 3240 MTexel/s @ 405 MHz
Single-Precision FLOPS 25.9 GFLOPS @ 810 MHz
24-bit Integer IOPS 25.9 GIOPS @ 810 MHz
32-bit Integer IOPS 5.2 GIOPS @ 810 MHz

Utilization
GPU 32%
Memory Controller 30%
Video Engine 0%
Dedicated Memory 223 MB
Dynamic Memory 62 MB

nVIDIA ForceWare Clocks
Standard 2D GPU: 135 MHz, Shader: 270 MHz, Memory: 135 MHz
Low-Power 3D GPU: 405 MHz, Shader: 810 MHz, Memory: 324 MHz
Performance 3D GPU: 589 MHz, Shader: 1402 MHz, Memory: 333 MHz

مشکل من این است که می خوام دایرکس 10 رو به 11 تبدل کنم
یکی از دوستام این کار رو انجام داده و جوابم داده حالا من می خوام این کار رو انجام بدم اطفا منو راهنمایی کنید

amin_eshgh
01-09-14, 08:50
بازم سلام درست شد مشکل قفل شدن eeprom بود که نمیشد روش چیزی بنویسم به هر حال ممنون سلام عزیز کجایی فدات شم من هم چنین مشکلی دارم قربونت برم کمک کن این کارت منم درس شه من اول با nvflash --save n.rom یه بک آپ گرفتم بعدش بایوس جدیدو دادم به خوردش زد successful شد آقا منم ریست کردم چشمت روز بعد نبینه تصویر سیاه میمونه تو ویندوز هم دیگه کارت رو اصلا نمیشناسه nvflash --list هم میزنم میگه no nvidia drive found چی کار کنم ؟

nima_hl
01-09-14, 10:22
سلام عزیز کجایی فدات شم من هم چنین مشکلی دارم قربونت برم کمک کن این کارت منم درس شه من اول با nvflash --save n.rom یه بک آپ گرفتم بعدش بایوس جدیدو دادم به خوردش زد successful شد آقا منم ریست کردم چشمت روز بعد نبینه تصویر سیاه میمونه تو ویندوز هم دیگه کارت رو اصلا نمیشناسه nvflash --list هم میزنم میگه no nvidia drive found چی کار کنم ؟

امین جان یه فلش بوت ویندوز 98 بساز و توی محیط داس یه تست بزن

اگر اونجا هم به نتیجه نرسیدی باید ایپرام گرافیک از روش برداشته بشه و با دستگاه پروگرامر ردیف بشه

amin_eshgh
01-09-14, 13:26
زدم نشده
هر دو این دستورات
nvflash --index=0 -4 -5 -6 er201.rom
nvflash --index=1 -4 -5 -6 er201.rom
را در فایل autoexr.bat
اجرا کردم (گرچه خودم چیزی نمیدیدم )
اما جواب نداد. حدس میزدم انطور بشه حالا مشکل اینه که اون بک آپی که من گرفتم با nvflash میگن که حجمش کمه و یه جورایی patch file هستش . و نمیشه اینو رو چیپ پروگرم کرد و فایل اصلی باید نزدیکه دو مگ حجم داشته باشه .درسته ؟
اگه این درست باشه اون فایل اصلی رو از کجا باید گیر بیارم ؟