PDA

مشاهده نسخه کامل : مشکل دما

HHOC
11-09-09, 22:07
سلام بچه ها
من وقتی دمای cpu رو از بایوس می خونم یه چیزه و وقتی از real temp میخونم یه چیز دیگه.
به طوری که این اختلاف دما در حالت idle به 10-12 درجه و در حالت load به 5-6 درجه میرسه.
نمیدونم مشکل از کجاست؟:1. (28):

لطفا کمک کنید

Shahryar
11-09-09, 22:13
سلام بچه ها
من وقتی دمای cpu رو از بایوس می خونم یه چیزه و وقتی از real temp میخونم یه چیز دیگه.
به طوری که این اختلاف دما در حالت idle به 10-12 درجه و در حالت load به 5-6 درجه میرسه.
نمیدونم مشکل از کجاست؟:1. (28):

لطفا کمک کنید

سلام جان :11():

ضمن تبریک عضویتتون در شهر سخت افزار خدمتتون باید عرض کنم که پردازنده چی بوده ؟ معمولاً توی بعضی از سری ها نرم افزار های دیگه ای مثل CoreTemp بهتر عمل می کنند مثل سری E2XXX .

ولی اگه با EVEREST اندازه گرفتید و مقدار بایوس را نشون داد توی برنامه میتونید سنسور ها را کالبیره کنید . برای اینکار به "Test Sensors " برید . و برای تنظیم دستی هم به Setting این برنامه برید .

امیدوارم به کارتون بیاد :give_rose:

HHOC
12-09-09, 08:37
سلام شهریار جان، ممنون.
من دما ها رو از AI suite و PC probe اسوس میخونم که اونا هم مستقیم از بایوس میخونن.
من تست سنسور real temp رو هم که از prime95 استفاده میکونه گرفتم ولی درست نشد.
میخواستم بدونم کدو یکی از این دماها واقعی تره؟ real temp یا bios?

Shahryar
12-09-09, 14:53
سلام شهریار جان، ممنون.
من دما ها رو از AI suite و PC probe اسوس میخونم که اونا هم مستقیم از بایوس میخونن.

قطعاً بایوس . ولی توجه داشته باشید که بایوس دمای تک تک هسته ها را نشون نمیده .

پیشنهاد من استفاده از اورست هست . :11(): البته برای دما های بالای صفر برای دما های زیر صفر هم که هیچ کدوم قابل استفاده نیستند . :give_rose:

AMD>INTEL
12-09-09, 14:59
تو بایوس عموما دما کمتر از اونی هست که تو ویندوز میگیریم .

Mahdi_Moosavi
12-09-09, 16:10
سلام شهریار جان، ممنون.

هنگامی که در Bios حرارت مونیتور شده پردازنده رو مشاهده می کنید ، تکنولوژی های متعددی که توان مصرفی پردازنده و خیلی از Device های دیگر رو کنترل می کنند ، فعال نیستند . ( برای مثال ACPI به طور کامل فعال نشده )

ضمنا اینکه فعل و انفعالاتی که معمولا در Bios ها در هنگام مشاهده اون انجام میشه مقداری پردازنده رو مشغول می کنه .

در هنگامی که شما در سیستم عامل حرارت پردازنده رو توسط نرم افزار های مختلف مشاهده می کنید ، پردازنده کاملا در حالت بی باری قرار داره و تمامی تکنولوژی های مربوط به کنترل توان مصرفی پردازنده فعال هستند .

پس در واقع هر دو حرارتی که شما در نرم افزارهای تحت سیستم عامل و Bios مشاهده می کنید صحیح می باشند ، فقط شرایطی که توصیح دادم برای دو وضعیت نام برده متفاوت هست .

ضمنا ،منبع حرارتی که در Bios مادربورد های مختلف به عنوان CPU Temperature مشاهده می کنید در مدل ها و برند های مختلف متفاوت هست . برخی IHS Temperature و برخی Core Temperature رو به این عنوان مونیتور می کنند .

سلام بچه ها
نمیدونم مشکل از کجاست؟شما چطوری در Bios ، پردازنده رو کاملا در حالت Load قرار دادید ؟

HHOC
12-09-09, 19:00
در هنگامی که شما در سیستم عامل حرارت پردازنده رو توسط نرم افزار های مختلف مشاهده می کنید ، پردازنده کاملا در حالت بی باری قرار داره و تمامی تکنولوژی های مربوط به کنترل توان مصرفی پردازنده فعال هستند .

پس در واقع هر دو حرارتی که شما در نرم افزارهای تحت سیستم عامل و Bios مشاهده می کنید صحیح می باشند ، فقط شرایطی که توصیح دادم برای دو وضعیت نام برده متفاوت هست .

شما چطوری در Bios ، پردازنده رو کاملا در حالت Load قرار دادید ؟

ممنون مهندس جان.
در پاسخ به حرف شما باید بگم که منظور من از دمای بایوس این نبود که از صفحه بایوس میخونم بلکه منظورم دمایی بود که نرم افزار خود مادربرد از روی بایوس میخونه و در محیط ویندوز نمایش میده.
دربارهی کنترل توان مصرفی نیز باید بگم من C1E و EIST function رو غر فعال کردم ولی نمی دونم غیر از اینا هم هست؟

ولی شما سوال منو هنوز جواب ندادید:
چطور در ویندوز که پردازنده در بار کامل به سر میبره دمای real temp و PC probe (که دمای بایوس رو نشون میده) این همه اختلاف دارن؟!

Mahdi_Moosavi
12-09-09, 23:11
ممنون مهندس جان.
در پاسخ به حرف شما باید بگم که منظور من از دمای بایوس این نبود که از صفحه بایوس میخونم بلکه منظورم دمایی بود که نرم افزار خود مادربرد از روی بایوس میخونه و در محیط ویندوز نمایش میده.
درباره ی کنترل توان مصرفی نیز باید بگم من C1E و EIST function رو غر فعال کردم ولی نمی دونم غیر از اینا هم هست؟

چطور در ویندوز که پردازنده در بار کامل به سر میبره دمای real temp و PC probe (که دمای بایوس رو نشون میده) این همه اختلاف دارن؟!

در پاسخ به حرف شما باید بگم که منظور من از دمای بایوس این نبود که از صفحه بایوس میخونم بلکه منظورم دمایی بود که نرم افزار خود مادربرد از روی بایوس میخونه و در محیط ویندوز نمایش میده.در وحله اول لفظ این جمله که : نرم افزاری از صفحه Bios دما رو مونیتور کنه ، جنبه علمی نداره .

تمامی نرم افزار ها حرارت رو به طور مستقیم توسط یک IC کنترل کننده سنسور های روی مینبورد مونیتور می کنند ، برخی از نرم افزار در ورژن های مختلفشون برخی تغییرات جهت کالیبره کردن حرارت مونیتور شده انجام می دهند که بحث مفصلی برای خودش داره .

درباره ی کنترل توان مصرفی نیز باید بگم من C1E و EIST function رو غیر فعال کردم ولی نمی دونم غیر از اینا هم هست؟
تمامی آبشن هایی که شما از اون نام می برید زمانی فعال می شوند که تمامی مراحل پست در فرآیند Boot سیستم کامل شده باشد . شما زمانی که به اصطلاح Enter Bios می کنید ، این مراحل طی نمی شوند و در کل همانطور که قبلا گفتم ACPI به طور کامل فعال نمی شود .

چطور در ویندوز که پردازنده در بار کامل به سر میبره دمای real temp و PC probe (که دمای بایوس رو نشون میده) این همه اختلاف دارن؟!در مادربورد های کنونی 2 دمای مختلف برای حرارت پردازنده مونیتور میشه ، این دو دما عبارتند از :

T Case = که در واقع حرارت IHS پردازنده رو اعلام می کنه .

T Core = که حرارت مرکز هسته های پردازنده رو اعلام می کنه .

برای درک بیشتر موضوع ، عکس های زیر رو ملاحضه کنید :

Only the registered members can see the link

همانطور که ملاحضه می کنید هسته پردازنده به واسطه یک ماده با قابلیت انتقال حرارتی بالا یا به اصطلاح Thermal Interface Material که اختصارا ( TIM ) نامیده می شه به IHS متصل میشه .

از لحاظ علمی هم کاملا توجیح پذیر هست که تمامی حرارت متصاعد شده از هسته پردازنده حتی با وجود TIM به IHS منتقل نشه . پس همیشه حرارت هسته پردازنده ( T Core ) مقداری بیشتر از حرارت (IHS ( T Case می باشد .

حال با توجه به توضیحات بالا می شه به این جمع بندی رسید :

نرم افزارهای موجود در CD راه انداز مادربورد ها نظیر PC probe و ...... حرارت T Case یا در واقع حرارت IHS را مونیتور می کنند .

نرم افزارهای نظیر Core Temp ، Real Temp و امثال اینگونه نرم افزار ها حرارت T Core یا حرارت هسته پردازنده رو مونیتور می کنند .

پس وجود اختلاف 5 الی 10 درجه در تمامی پردازنده ها و مادربورد های اینچنینی کاملا عادی هست .

برخی از نرم افزار ها نیز مانند HW Monitor نیز هر دو مولفه رو با هم مونیتور می کنند .

برای مثال به تصویر زیر توجه کنید :

همانطور که ملاحضه می فرمایید ، در پردازنده بنده نیز این دو مولفه در حالت Idle حدودا 5 درجه با یکدیگر تفاوت دارند .

اگر سوالی می مونه بنده در خدمتم .

amir_play
13-09-09, 08:15
سلام
من یه corei7 920
دارم همیشه دو هسته یه اون داغ تره از دو هسته یه دیگه
این طبیعیه یا نه ؟

HHOC
13-09-09, 12:13
کاملا متوجه شدم دوست عزیز.
از این که در این فروم عضو شدم و دوستان عزیز و با تجربه جدیدی مثل مهدی موسوی و شهریار بارانی و بقیه دوستان پیدا کردم واقعا خوشحالم.:1. (5):

باز هم ممنون:11():

Mahdi_Moosavi
13-09-09, 14:46
سلام
من یه corei7 920
دارم همیشه دو هسته یه اون داغ تره از دو هسته یه دیگه
این طبیعیه یا نه ؟

اگر حداکثر اختلاف ، 4 الی 5 درجه باشه عادیه . آیا در هنگام Load 100% بعد از گذشت 5 دقیقه هم اون اختلاف حفظ میشه ؟

HHOC
14-09-09, 01:20
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

آقا مهدی یه نیگا به اینا بنداز ببین طبیعیه؟!:1. (27):

یه مشکل دیگه هم این هست که جایی که باید ولتاژ رم رو نشون بده نمیده! تو عکس هم مشخصه.

Mahdi_Moosavi
14-09-09, 02:09
حرارت مونیتور شده توسط Real Temp عادیه ، ولی حرارت اون دو نرم افزار خیر .

Bios مادربورد رو آپدیت کردی ؟ با Hwmonitor هم چک کردی ؟

vandelin
14-09-09, 03:24
سلام

جناب موسوی داغ دل منو تازه کردید , قضیه اختلاف دمایه سطح IHS با کور و البته بی دقتی و کم اطلاعی خودم باعث شد هفته پیش یه e7300 به رحمت خدا بره .

اما سوالی که در این رابطه دارم . ببینید من این پردازنده رو تا 19 درجه خنک کردم و این در حالی بود که دمای پردازنده ( core1/core2) تقریبا تا هم تا 70 درجه بالا میرفت و در حالت IDLE هم بین 38 تا 42 بود . (دما ها با Hwmonitor اندازه گرفته شد)

اگه اشتباه نکنم دلیل پایین اوردن دمای پردازنده برای اعمال ولتاژ بالا جلوگیری از بین رفتن مسیر های تحت تاثیر این مولتاژ توسط گرمای حاصل هست .

1.اگه امکانش هست دلیل اعمال دمای زیره صفر رو توضیح بدید.
2.همچنین راه و یا رابطه ای وجود داره که اختلاف دمای سطح با کور رو مشخص کنه ؟ به عبارتی این اختلاف تحت تاثیر چه عواملی (مثل TIM , ولتاژ , نوع تکنولوژِ بکار رفته در بورد مثل UD3 و یا غیره ؟) هست و چطور میشه برای رسیدن به دمای مورد نظر , دمای مورد نظر رو فراهم کرد ؟
3.با توجه به اینکه پردازنده دیگه دردسترس نیست و نمیتونم اسکرین شاتی قرار بدم احتمال اشتباه مانیتور شدن دما ها هست ؟ هر چند دمای پردازنده توسط خود برنامه بورد و همچنین everest و hwmonitor یکی گزارش میشدن و دمای کور ها ی مانیتور شده توسط hwmonitor به این صورت بود . در ضمن بایوس هم اپ بود ..

مرسی :ایکس

HHOC
14-09-09, 04:20
بله بایوس من آپ هست.
hwmonitor هم همینارو نشون میده.
:1. (12):

Mahdi_Moosavi
14-09-09, 20:58
سلام

جناب موسوی داغ دل منو تازه کردید , قضیه اختلاف دمایه سطح IHS با کور و البته بی دقتی و کم اطلاعی خودم باعث شد هفته پیش یه e7300 به رحمت خدا بره .

اما سوالی که در این رابطه دارم . ببینید من این پردازنده رو تا 19 درجه خنک کردم و این در حالی بود که دمای پردازنده ( core1/core2) تقریبا تا هم تا 70 درجه بالا میرفت و در حالت IDLE هم بین 38 تا 42 بود . (دما ها با Hwmonitor اندازه گرفته شد)

اگه اشتباه نکنم دلیل پایین اوردن دمای پردازنده برای اعمال ولتاژ بالا جلوگیری از بین رفتن مسیر های تحت تاثیر این مولتاژ توسط گرمای حاصل هست .

1.اگه امکانش هست دلیل اعمال دمای زیره صفر رو توضیح بدید.
2.همچنین راه و یا رابطه ای وجود داره که اختلاف دمای سطح با کور رو مشخص کنه ؟ به عبارتی این اختلاف تحت تاثیر چه عواملی (مثل TIM , ولتاژ , نوع تکنولوژِ بکار رفته در بورد مثل UD3 و یا غیره ؟) هست و چطور میشه برای رسیدن به دمای مورد نظر , دمای مورد نظر رو فراهم کرد ؟
3.با توجه به اینکه پردازنده دیگه دردسترس نیست و نمیتونم اسکرین شاتی قرار بدم احتمال اشتباه مانیتور شدن دما ها هست ؟ هر چند دمای پردازنده توسط خود برنامه بورد و همچنین everest و hwmonitor یکی گزارش میشدن و دمای کور ها ی مانیتور شده توسط hwmonitor به این صورت بود . در ضمن بایوس هم اپ بود ..

مرسی :ایکس

سلام حسام جان . خوشم میاد عین خودم به مسائل فلسفی علاقه داری .

1.اگه امکانش هست دلیل اعمال دمای زیره صفر رو توضیح بدید.استفاده از دمای زیر صفر در اورکلاک های سنگین که معمولا توسط خنک کننده ها نیتروژن مایع و یخ خشک امکان پذیره وگاها دما رو تا کمتر 150- زیر صفر کاهش میده دو دلیل عمده داره :

1 - همانطور که می دونی برای کارکرد یک پردازنده در حالت Safe ، هسته پردازنده باید در شرایط حرارتی عادی کار کنه . دمای 150- که توسط ترمومتری که در داخل کانتیر تعبیه شده خیلی راه در پیش داره که به هسته پردازنده اعمال بشه . در واقع 3 واسطه عمده در این بین مانع رسیدن حرارت یاد شده به هسته پردازنده می شن .

یکی انقال حرارت نیروژن مایه از کانتینر مسی ، دیگری انتقال حرارت بین کانتینر مسی و IHS پردازنده که به واسطه خمیر سیلیکون انجام می گیره و در نهایت انتقال حرارت بین IHS و هسته پردازنده که توسط TIM صورت می گیره .

پس در شرایط عادی به هیچ وجه هسته پردازنده به اندازه حرارت یاد شده خنک نمیشه ! برای مثال اگر شما به صورت عملی با Xtreme Cooling کار کرده باشید ، دقیقا این موضوع رو متوجه می شید . در واقع به خصوص در هنگام Load پردازنده در شرایط فوق ، اختلاف حرارت بین T Core و T Case خیلی بیشتر از این میشه !

لذا همیشه در این شرایط باید T Core رو ملاک قرار داد تا شرایط Safe و پایداری رو برای داشتن stability حتی سطحی داشته باشیم .

2 - یکی از عواملی که در افزایش شدت جریان در یک مدار بسته موثر هست ، حرارت می باشد . برای مثال یک مصرف کننده الکتریکی در دمای زیر صفر مصلما انرژی کمتری نسبت به شرایطی که در دمای اتاق ( 20 الی 25 درجه سانتی گراد) هست مصرف می کنه .

حال با توجه به توضیحات بند بالا ، یکی از شرایطی که اورکلاک رو محدود می کنه محدودیت مقدار توان مصرفی هست که مادربورد میتونه برای پردازنده فراهم کنه ! لذا حتی اگر در شرایط عادی پردازنده رو در شرایط حرارتی زیر صفر قرار بدید متوجه خواهید شد که توان مصرفی پردازنده کاهش خواهد یافت !

برای مثال حتی در ولتاژ کمتری نسبت به خنک کننده های متعارف اورکلاک خواهد شد .

پس کاهش حرارت ، جریان مصرفی کمتری رو طلب خواهد کرد ، در نتیجه توان مصرفی پردازنده نیز کاهش خواهد یافت .

2.همچنین راه و یا رابطه ای وجود داره که اختلاف دمای سطح با کور رو مشخص کنه ؟ به عبارتی این اختلاف تحت تاثیر چه عواملی (مثل TIM , ولتاژ , نوع تکنولوژِ بکار رفته در بورد مثل UD3 و یا غیره ؟) هست و چطور میشه برای رسیدن به دمای مورد نظر , دمای مورد نظر رو فراهم کرد ؟اختلاف حرارت بین 2 سطحی که اشاره کردید فقط و فقط به کیفیت متریال استفاده شده در TIM و IHS بستگی داره . قانون خاصی رو بنده از اون اطلاع ندارم ، ولی تا جایی که می دونم در مدل ها ، خانواده ها و حتی در Batch Number های مختلف نیز این مولفه متغیر می باشد .

امکانش هست . اما تجربه نشون داده با اعمال ولتاژ های بسیار نا متعارف برای مثال بیشتر Vcore 1.85v+ و بیشتر از VTT 1.5V در پردازنده های 45nm اینتل حتی با وجود برقراری شرایط حرارتی Safe نیز آسیب های جدی حتی در کوتاه مدت به پردازنده تحمیل میشه .

بازم سوالی بود در خدمتم .

amir_play
21-09-09, 07:25
اگر حداکثر اختلاف ، 4 الی 5 درجه باشه عادیه . آیا در هنگام Load 100% بعد از گذشت 5 دقیقه هم اون اختلاف حفظ میشه ؟

از توجه شما ممنونم

بله همیشه 4 الی 5 درجه اختلاف دارن
یه تصویر براتون پیوست میکنم اگه بلد باشم