PDA

مشاهده نسخه کامل : گلچین قطعات و راه اندازی یک مانیتور

sinaeslami
08-09-09, 04:50
سلام
من 4 تا مانیتور ال جی 14 اینچ مدل 44i دارم که هر 4 تا خراب هستن
یکشون روشن نمیشه به هیچ وجه و چراغ پاور هم روشن نمیشه
دوتاشون روشن نمیشه و چراغ پاور هم روشن نمیشه و فقط توی مانیتور تیک تیک میکنه
یکشون هم فقط وقتی که کابلش به کیس وصل نیست چراغ پاور سبز هستش و داخل مانیتور یه صدایی شبیه به صدای فن میده ولی وقتی که کابلش رو به کیس وصل میکنیم صداش قطع میشه و چراغ پاور هم نارنجی میشه و تصویر هم نمیده.
میشه لطف کنین و مشکل هر کدومشون رو بگین و بگین چیجوری میتونم قطعاتشون رو گلچین کنم و یدونه از مانیتورهارو راه بندارم؟

nima_hl
08-09-09, 11:03
سلام
من 4 تا مانیتور ال جی 14 اینچ مدل 44i دارم که هر 4 تا خراب هستن
یکشون روشن نمیشه به هیچ وجه و چراغ پاور هم روشن نمیشه
دوتاشون روشن نمیشه و چراغ پاور هم روشن نمیشه و فقط توی مانیتور تیک تیک میکنه
یکشون هم فقط وقتی که کابلش به کیس وصل نیست چراغ پاور سبز هستش و داخل مانیتور یه صدایی شبیه به صدای فن میده ولی وقتی که کابلش رو به کیس وصل میکنیم صداش قطع میشه و چراغ پاور هم نارنجی میشه و تصویر هم نمیده.
میشه لطف کنین و مشکل هر کدومشون رو بگین و بگین چیجوری میتونم قطعاتشون رو گلچین کنم و یدونه از مانیتورهارو راه بندارم؟

سلام

اول اینکه بگم مونیتورهای crt به دلیل داشتن های ولتاژ باز کردنشون خطرناکه ( یکی از بهترین دوستام رو سر اینکار از دست دادم :cry:)

ولی اگر میخواهید این کار رو بکنید حتما حتما مونیتورها رو از برق خارج کنید ( اینجوری اگر برق زخیره شده توی لامپ گرفتتون فقط پرتتون میکنه )

اما در کل این مانیتورها از ۳ بخش اصلی تشکیل شدن : ۱- برد اصلی که همون برد کف مونیتور هستش ۲ - لامپ تصویر ۳ - برد تنظیم کننده تصویر که پشت لامپ روی یوک نصبه

شما با جابجا کردن این قطعات میتونید بفهمید کدوم قسمت مشکل داره ( که معمولا اینا یه مشکل عمده دارن و اونم "های ولتاژ"ها شون هستش که معمولا این قسمت معیوب میشه یعنی احتمال داره که شما حتی نتونید یه مونیتور سالم از این چهارتا در بیارید )

بهتره از یه نفر که توی تعمیرات تلوزیون سررشته داره کمک بگیرید ، چون جدا کردن های ولتاژ از لامپ تصویر یه قلق داره که اگر قسمتهای فلزش رو تاچ کنید ممکنه تا چند روز همه جا رو سبز ببینید :wink:

موفق باشید

sinaeslami
08-09-09, 18:48
چیجوری میتونم برق ذخیره شده توی مانیتور رو تخلیه کنم؟

nima_hl
09-09-09, 00:36
چیجوری میتونم برق ذخیره شده توی مانیتور رو تخلیه کنم؟

سلام

برای تخلیه برق همیشه از پروب اهمتر استفاده میکردم یه سرش رو به ارت وصل میکردم اون سرش رو میکردم زیر اون پد لاستیکی که بالای لامپ تصویر متصله (‌ یه لاستیک نعلبکی مانند هستش که از وسطش یه سیم ضخیم اومده خورده رو برد )

اگر ارت ندارید از لوله آب یا درو پنجره فلزی هم میشه استفاده کرد این برق حدود ۲۰ کیلو ولته

این از تخلیه ولی فکر کنم تو پست اولم خوب توضیح ندادم

ببینید دوست من از هر ۱۰۰ مانیتور که تصویر نمیده مثل مانیتورهای شما بالای ۹۵ تاش مشکل از برد اصلیه . 60-70 تای "های ولتاژ" سوزونده 10-20 تاش هم بخش تقضیه مشکل داره 10-20 تاش هم فیوز میسوزونه ( این فیوز یادم نبود یه چک کنید اونائی که چراغش روشن نمیشه شاید خوش شانس باشید با یه قیوز کار حل بشه )

به عبارت ساده احتمال اینکه شما با جابجا کردن این سه قطعه یه مانیتور سالم داشته باشید نزدیک به صفره :whistle: چون ۹۵٪ مشکل توی همون برد اصلیه که "های ولتاژ" هم روی اون سواره

اگر مشکل از لامپ تصویر یا مدار کنترل رنگ بود احتمال قوی یه تصویری داشتید ولی یا به هم ریخته یا ضعبف

موفق باشید و باز هم تاکید میکنم مواظب باشید

sinaeslami
09-09-09, 05:17
سلام
این پروب اهمتر چی هستش؟
نمیشه از یه تیکه سیم استفاده کنم و یه سر سیم رو به ارت وصل کنم و یه سرش رو بکنم زیر اون پد لاستیکی
این فیوز کجا هستش؟ اگه میشه یه خورده بیشتر توضیح بدین
من ازین مدل مانیتور سالم هم دارم اگه نیاز یه قطعه برای تست باشه میتونم از یه مانیتور سالم بکنم و تست کنم.
اگه میشه دقیق بگین کدوم قطعه هارو تست کنم

nima_hl
09-09-09, 11:15
سلام
این پروب اهمتر چی هستش؟
نمیشه از یه تیکه سیم استفاده کنم و یه سر سیم رو به ارت وصل کنم و یه سرش رو بکنم زیر اون پد لاستیکی
این فیوز کجا هستش؟ اگه میشه یه خورده بیشتر توضیح بدین
من ازین مدل مانیتور سالم هم دارم اگه نیاز یه قطعه برای تست باشه میتونم از یه مانیتور سالم بکنم و تست کنم.
اگه میشه دقیق بگین کدوم قطعه هارو تست کنم

سلام

سیم رو دور قیمت فلزی یه پیچ گوشتی که دسته عایق داره بپیچید و قسمت عایق رو بگیرید و زیر لاستیک فرو کنید

وسط این قسمت لاستیکی یه فلز هستش که باید به اون بخوره

بعد که تخلیه شد اون وسط قلمبه همین لاستیک رو به حالت بشگون فشار بدین تا اون قسمت فلزی از لامپ جدا بشه

فیوز همون استوانه شیشه‌ای هستش که از وسطش یه سیم رد شده البته ممکنه بدنش شفاف نباشه چون توی مونیتور معمولا از فیوز تاخیری استفاده میشه و اینا بدنشون معمولا سفید یا آبیه

یکم روی برد دقت کنی پیداش میکنی دو تا کلیپس دوسرش داره یه پیچ کوشتی بکنی زیرش راحت در میاد

یه عکس میزارم توش فیوز ، پروب و اتصال های ولتاژ رو علامت زدم

Only the registered members can see the link

موفق باشی

sinaeslami
09-09-09, 22:13
سلام
از راهنمایی کاملتون ممنونم
چیجوری میشه فهمید که برق تخلیه شده؟
من یه سر سیم رو زیر اون لاستیک زدم و یه صدایی داد.(البته با ترس و لرز) البته اون سرش به هیچ جایی وصل نبود و بعد ازین که صدا داد اون سر سیم رو چند بار به زمین زدم.آیا این صدا نشون دهنده تخلیه شدن هستش؟
اون مانیتوری که روشن نمیشد و هیچ صدایی نمیداد با عوض کردن فیوز(البته با ترس و لرز) درست شد.
حالا سه تا مانیتور دیگه مونده که مشکلاتشون رو دویاره کامل مینویسم
یکی از مانیتورها چراغ پاور سیز است و صدای جیر جیر مثل صدای فن میدهد و 6 تا چراغ های تنظیم یکی یکی به ترتیب روشن و خاموش میشوند و وقتی کابل را به کیس وصل میکنم چراغ پاور نارنجی میشود و صدای جیرجیر هم قطع میشود و چراغ های تنظیم هم خاموش میشود یعنی همه چیز به حالت عادی بر میگردد ولی وقتی که کیس را روشن میکنیم چراغ پاور سبز میشود و صدای جیر جیر شروع میشود و چراغهای تنظیم هم خاموش میباشند.و مانیتور تصویر هم نمیدهد
دوتا دیگه از مانیتورها چراغ پاورشان روشن نمیشود ولی 6 تا چراغ تنظیم مرتب روشن خاموش میشوند و تیک تیک میکنند و وقتی هم کابلشون رو به کیس وصل میکنم هیچ تغییری نمیکنند

nima_hl
10-09-09, 00:52
سلام
از راهنمایی کاملتون ممنونم
چیجوری میشه فهمید که برق تخلیه شده؟
من یه سر سیم رو زیر اون لاستیک زدم و یه صدایی داد.(البته با ترس و لرز) البته اون سرش به هیچ جایی وصل نبود و بعد ازین که صدا داد اون سر سیم رو چند بار به زمین زدم.آیا این صدا نشون دهنده تخلیه شدن هستش؟
اون مانیتوری که روشن نمیشد و هیچ صدایی نمیداد با عوض کردن فیوز(البته با ترس و لرز) درست شد.
حالا سه تا مانیتور دیگه مونده که مشکلاتشون رو دویاره کامل مینویسم
یکی از مانیتورها چراغ پاور سیز است و صدای جیر جیر مثل صدای فن میدهد و 6 تا چراغ های تنظیم یکی یکی به ترتیب روشن و خاموش میشوند و وقتی کابل را به کیس وصل میکنم چراغ پاور نارنجی میشود و صدای جیرجیر هم قطع میشود و چراغ های تنظیم هم خاموش میشود یعنی همه چیز به حالت عادی بر میگردد ولی وقتی که کیس را روشن میکنیم چراغ پاور سبز میشود و صدای جیر جیر شروع میشود و چراغهای تنظیم هم خاموش میباشند.و مانیتور تصویر هم نمیدهد
دوتا دیگه از مانیتورها چراغ پاورشان روشن نمیشود ولی 6 تا چراغ تنظیم مرتب روشن خاموش میشوند و تیک تیک میکنند و وقتی هم کابلشون رو به کیس وصل میکنم هیچ تغییری نمیکنند

سلام

قرارمون بود یکیش رو راه بندازیم که انداخیم :lol:

اگر میزنید به یه جای فلزی دیگه صدای جرقه نمیده تخلیه شده ( زمین چیه ؟ زمین که نمیتونه برق تخلیه کنه )

مانیتور رو باز کن ببین اون صدائی که میگی از کجاست ۲ حالت داره یا از داخل یوک هستش ( به اون قسمت ته لامپ که یه بورد بهش وصله یوک میگن ) یا از های ولتاژ ( های ولتاژ هم اون قطعه برگ روی برد هستش که اون سیم قطور از اون به لامپ وصل شده )

اگه از یوک باشه احتمال داره بردت سالم باشه اون برد ته لامپ سوکتیه بکشش عقب از جاش در میاد ( البته اکثر مواقع با چسب حرارتی این سوکت چسب شده که باید با تیغ چسب رو ببریش ) و برد کف رو هم در بیار بنداز رو یه لامپ دیگه

خلاصه این قطعات رو جابجا کن ببین میشه یکی دیگش رو زنده کنی :1. (38):

البته احتمالا یه چند بار برق میگیردت ولی نگران نشو چون خازن توی مانیتور زیاده و هر کدوم رو تاچ کنی تخلیه میشه به بدنت اصل همون برق اصلیه که اونم اگر مونیتور به برق متصل نباشه کشنده نیست

وقتی مونیتور خطر مرگ داره که توی برق باشه و بازش کنی

موفق باشی

sinaeslami
10-09-09, 19:36
سلام و ممنون از راهنماییت:love:
من حقیقتش صدای هیچ کدوم از مانیتورهارو نفهمیدم از کجا هستش ولی از یوک نیستش.توی یوک کلی سیم میره.
های ولتاژ همونی هستش که 2 تا پیچ برای تنظیم رنگ روش داره و یه سیم که بهش وصل میشه و یه سر سیم همونی هستش که به اون لاستیکه که ولتاژ رو تخلیه میکنیم وصله؟ البته چند تا سیم بهش وصله.2 تا سیم هم ازش بیرون میاد و میره توی یوک.اگه های ولتاژ این باشه صدا از این هم نیستش.
به نظر میاد صدا نزدیکای اون سیم پیچی هستش که رو برد هستش.
آقا اگه دمپایی پلاستیکی هم پام باشه بازم برق میگیرتم؟ آقا من از برق باتری هم میترسیم چه برسه هاو ولتاژ:gasp::1. (27):
داداش اگه میشه با عکس راهنماییم کن.کمرم گرفت انقدر این مانیتورهارو جابه جا کردم:1. (26):

sinaeslami
10-09-09, 23:39
مطلب پایین رو یکی از دوستان راهنمایی کردن ولی من زیاد سر در نیاوردم

تغذیه مانیتور ها مشکل دارد زمانی که کیس روشن میشود های راه میافتد واز تغذیه بار میکشد حال اگر تغذیه خراب باشد صدای جیر جیر یا تیک تیک میاید (تعویض خازن
برای مانیتورهای که چشمک میزنند خروجی تغذیه وفت سویچنگ تغذیه (رگلاتور)را چک کنید (bu-های ولتاز-irf)

nima_hl
11-09-09, 22:27
سلام و ممنون از راهنماییت:love:
من حقیقتش صدای هیچ کدوم از مانیتورهارو نفهمیدم از کجا هستش ولی از یوک نیستش.توی یوک کلی سیم میره.
های ولتاژ همونی هستش که 2 تا پیچ برای تنظیم رنگ روش داره و یه سیم که بهش وصل میشه و یه سر سیم همونی هستش که به اون لاستیکه که ولتاژ رو تخلیه میکنیم وصله؟ البته چند تا سیم بهش وصله.2 تا سیم هم ازش بیرون میاد و میره توی یوک.اگه های ولتاژ این باشه صدا از این هم نیستش.
به نظر میاد صدا نزدیکای اون سیم پیچی هستش که رو برد هستش.
آقا اگه دمپایی پلاستیکی هم پام باشه بازم برق میگیرتم؟ آقا من از برق باتری هم میترسیم چه برسه هاو ولتاژ:gasp::1. (27):
داداش اگه میشه با عکس راهنماییم کن.کمرم گرفت انقدر این مانیتورهارو جابه جا کردم:1. (26):

سلام

اول پوزش میخوام دیر جواب دادم ، این اسکوئید سرورم قاتی کرده بود به هیچ عنوان نمیزاشت پست بزنم

تا اینجای کار بیشتر هدف این بود به صورت ساده با تعویض قطعاتی که امکان داره سعی در راه اندازی مونیتورها بکنیم

ولی از اینجا به بعد هم بایستی یه مقدار دانش الکترونیک داشته باشید و هم یه مقدار لوازم و قطعات

که فکر نمیکنم به هیچ عنوان برای کار شما ارزش مالی و زمانی داشته باشه

به نظرم تا اینجا اگر نتیجه جدیدی نگرفتید بی خیال بشین ( ۱۰-۱۲ تا از این مانیتورها رو دادم به نون خشکی ۵۰۰ تومنم داد :1. (5): )

باز اگر تمایل دارید که ادامه بدین بفرمائید تا بگم چه چیزهايی باید بخرید و از کجا بایستی شروع کنید

موفق باشید

sinaeslami
11-09-09, 23:59
سلام

اول پوزش میخوام دیر جواب دادم ، این اسکوئید سرورم قاتی کرده بود به هیچ عنوان نمیزاشت پست بزنم

تا اینجای کار بیشتر هدف این بود به صورت ساده با تعویض قطعاتی که امکان داره سعی در راه اندازی مونیتورها بکنیم

ولی از اینجا به بعد هم بایستی یه مقدار دانش الکترونیک داشته باشید و هم یه مقدار لوازم و قطعات

که فکر نمیکنم به هیچ عنوان برای کار شما ارزش مالی و زمانی داشته باشه

به نظرم تا اینجا اگر نتیجه جدیدی نگرفتید بی خیال بشین ( ۱۰-۱۲ تا از این مانیتورها رو دادم به نون خشکی ۵۰۰ تومنم داد :1. (5): )

باز اگر تمایل دارید که ادامه بدین بفرمائید تا بگم چه چیزهايی باید بخرید و از کجا بایستی شروع کنید

موفق باشید

داداش شروع کن.
منتظریم.........

sinaeslami
12-09-09, 00:23
داداش اگه میشه در مورد پست شماره 9 هم صحبت کن
من هنوز هیچ کدوم ار قطعات رو عوض نکردم.
در مورد اسکوئید هم اگه مشکل داری بگو شاید بتونم کمکت کنم
آی پی لینوکس رو بده برات نصب کنم
آی دی مسنجر یاهو من sina20022006 هستش
بهم پی ام بده

nima_hl
12-09-09, 04:17
بهم پی ام بده

سلام

آخر یه بلائی سر خودت میاری :lol: سمجی مثل خودم

الان بالا ۱۰ ساله دستم به هویه نخورده و کلی پیر شدم هر چیش یادم مونده میگم بقیشم خودت باید گوگل کنی و کتاب بخونیو ....

در مورد پست ۹ هم اون دوستمون درست گفتن ، البته خیلی کم پیش میاد که یوک شرتی بذه ولی بعضی مواقع پیش میاد گفتم اگر شانسمونه یه لامپ خراب هم پیدا کنیم یکی دیگش رو راه بندازیم شاید شما کوتاه اومدید

ولی نشد که نشد :1. (26): در مورد دمپائی جوابتون منفیه چون برقهای داخل خازنها ولتهای بالا دارن وقتی پایه‌هاش تاچ بشن اون برق توی بدن تخلیه میشن ، بدنتو آماده کن

برای آخرین بار میگم و دیگه تکرار نمیکنم . تعمیرات مانیتور به دلیل دارا بودن ولتاژ بالا برای یه مبتدی که تازه میخواد شروع کنه فوق العاده خطرناک هستش ، کلیه عواقب این مسئله به عهده خودتون هستش ، درست اینه که الکترونیک رو از مدارات ساده شروع کنید و بعد از یه مدت بیائید سمت مدارهای اینچنینی

و اما مواد لازم

۱ - هویه ، سیم لحیم ، روغن لحیم ، قلع کش ، پایه هویه ، اهمتر ، پنس ، سیم چین ، کف چین ، مسواک ، الکل ، کنتاکتور شور چرب ، کنتاکتور شور خشک ، چراغ مطالعه از هر کدوم یدونه ( برای اینا حداقل ۳۰-۴۰ تومن هزینه بزار کنار )

۲ - مقاومت ، خازن ، دیود و .... به میزان کافی :whistle: حالا یه مدت هی باید بری یدونه یدونه اینا رو بخری چون رنجشون خیلی زیاده و نمیتونی از هر کدوم یه چند تائی داشته باشی

امیدوارم اگر تهرانی به جمهوری نزدیک باشید

لطفا اون لیست ۱ رو تهیه بفرمائید تا ادامه داستان رو با هم بریم

موفق باشی

nima_hl
12-09-09, 04:35
بهم پی ام بده

آی پی چیو بدم :1. (27): اسکوئید روی سیستمم نصبه به صورت قاچاقی وصلش کرده بودم به اسکوئید آی اس پی :lol: اونم فهمیده بود نامرد کانفیگش رو عوض کرد

خیلی حیف شد با سرعت خدا کیلومتر در متر مکعب صفحات باز میشد :1. (28):

از لطفت ممنون

sinaeslami
13-09-09, 00:28
سلام

آخر یه بلائی سر خودت میاری :lol: سمجی مثل خودم

الان بالا ۱۰ ساله دستم به هویه نخورده و کلی پیر شدم هر چیش یادم مونده میگم بقیشم خودت باید گوگل کنی و کتاب بخونیو ....

در مورد پست ۹ هم اون دوستمون درست گفتن ، البته خیلی کم پیش میاد که یوک شرتی بذه ولی بعضی مواقع پیش میاد گفتم اگر شانسمونه یه لامپ خراب هم پیدا کنیم یکی دیگش رو راه بندازیم شاید شما کوتاه اومدید

ولی نشد که نشد :1. (26): در مورد دمپائی جوابتون منفیه چون برقهای داخل خازنها ولتهای بالا دارن وقتی پایه‌هاش تاچ بشن اون برق توی بدن تخلیه میشن ، بدنتو آماده کن

برای آخرین بار میگم و دیگه تکرار نمیکنم . تعمیرات مانیتور به دلیل دارا بودن ولتاژ بالا برای یه مبتدی که تازه میخواد شروع کنه فوق العاده خطرناک هستش ، کلیه عواقب این مسئله به عهده خودتون هستش ، درست اینه که الکترونیک رو از مدارات ساده شروع کنید و بعد از یه مدت بیائید سمت مدارهای اینچنینی

و اما مواد لازم

۱ - هویه ، سیم لحیم ، روغن لحیم ، قلع کش ، پایه هویه ، اهمتر ، پنس ، سیم چین ، کف چین ، مسواک ، الکل ، کنتاکتور شور چرب ، کنتاکتور شور خشک ، چراغ مطالعه از هر کدوم یدونه ( برای اینا حداقل ۳۰-۴۰ تومن هزینه بزار کنار )

۲ - مقاومت ، خازن ، دیود و .... به میزان کافی :whistle: حالا یه مدت هی باید بری یدونه یدونه اینا رو بخری چون رنجشون خیلی زیاده و نمیتونی از هر کدوم یه چند تائی داشته باشی

امیدوارم اگر تهرانی به جمهوری نزدیک باشید

لطفا اون لیست ۱ رو تهیه بفرمائید تا ادامه داستان رو با هم بریم

موفق باشی
لیست یک تهیه شد.
بفرمایین
بازم ممنون