PDA

مشاهده نسخه کامل : چرا Overclock میکنید ؟ !

Shoja Hosseini
30-08-09, 11:52
در دنیای امروز Overclocking یک واقعیت است.

خیلیها برای کاری که میکنند دلیل منطقی دارند ومیدانند چرا و عده زیادی هم نمیدانند چرا.و عده ای هم صرفا از روی

تفریح و تفنن وشاید برای ارزاء خاطر وکنجکاوی !

ولی برای یک شروع کننده شاید قبل از اینکه بپرسد ; چگونه Overclock کنم این سئوال بیشتر مطرح باشد ; اصلا چرا

Overclock کنم ؟!

از دوستان عزیزی که در کار Overclocking سهیم هستند ( با سابقه یا کم سابقه ) دعوت میشود در پاسخ به این

سئوال مفید و آموزنده شرکت کنند ...... با تشکر.

9

9

AMD>INTEL
30-08-09, 12:14
اورکلاک یعنی اینکه از حداکثر توان سیستم استفاده کنی . این باعث میشه هزینه کمتر بپردازید این اورکلاک به شکل عادی است ولی در زمینه رکوردزنی فقط هدف ثبت رکورد هست حتی ممکن هست قطعه بعد از ثبت اور قابل استفاده نباشد .

mohammad1985
30-08-09, 12:40
با بهادر کاملا موافقم من با اور بدون افزایش ولتاژ تا حد ممکن برای کاهای سنگین مثل رندر سازی سه بعدی صرفه جویی میکنم در زمان و پولم انگار که سی پی یو قویتری دارم مثلا طرحی در 18 دقیقه رندر میشه در حلت اور کلاک در 14 دقیقه رندر میشه .

Shoja Hosseini
30-08-09, 13:43
اورکلاک یعنی اینکه از حداکثر توان سیستم استفاده کنی . این باعث میشه هزینه کمتر بپردازید این اورکلاک به شکل عادی است ولی در زمینه رکوردزنی فقط هدف ثبت رکورد هست حتی ممکن هست قطعه بعد از ثبت اور قابل استفاده نباشد .

ضمن تشکر از جواب شما باید عرض کنم :

اولا پاسخ به نظر شما نباید هرگز بعنوان اعتراض تلقی شود.

ثانیا اینکه اگر ما سیستمی را به حداکثر توان برسانیم قابل استفاده نیست چرا که این سیستم stable نیست ضمن اینکه
با صرف هزینه بیشتر ( تهیه یک cooling مناسب+هزینه های دیگر) عملا ما نه تنها در هزینه صرفه جوئی نکرده ایم.بلکه با آسیب تدریجی به سیستم هزینه بیشتری را پرداخته ایم.
ثالثا اگر ما توان سیستم را فرضا به حد قابل اطمینانی بزسانیم ( مثلا سرعت cpu را از 3 به 3.6 برسانیم) باز این سرعت ثانوی کاری را نمیتواند آنگونه سریع تر انجام دهد که سرعت اولیه نتواند.(البته هزینه ضرر تدریجی به سیستم به کنار)

البته اگر کسی پاسخ دهد " با تمام هزینه هایش من اورکلاک میکنم تا لذت ببرم یا رکورد بزنم " . جوابی است قابل قبول
ولی نه منطقی.

Mahdi_Moosavi
30-08-09, 14:02

ثانیا اینکه اگر ما سیستمی را به حداکثر توان برسانیم قابل استفاده نیست چرا که این سیستم stable نیست ضمن اینکه
با صرف هزینه بیشتر ( تهیه یک cooling مناسب+هزینه های دیگر) عملا ما نه تنها در هزینه صرفه جوئی نکرده ایم.بلکه با آسیب تدریجی به سیستم هزینه بیشتری را پرداخته ایم.
ثالثا اگر ما توان سیستم را فرضا به حد قابل اطمینانی بزسانیم ( مثلا سرعت cpu را از 3 به 3.6 برسانیم) باز این سرعت ثانوی کاری را نمیتواند آنگونه سریع تر انجام دهد که سرعت اولیه نتواند.(البته هزینه ضرر تدریجی به سیستم به کنار)

البته اگر کسی پاسخ دهد " با تمام هزینه هایش من اورکلاک میکنم تا لذت ببرم یا رکورد بزنم " . جوابی است قابل قبول
ولی نه منطقی.

ولی اورکلاک کاربردی ( حساب شده و با در نظر گرفتن Safe ترین حالت ممکن ) می تونه با حداقل امکانات هم فراهم بشه .

در صورتی که احیانا با جمله بالا موافق نیستید می تونم براتون یه مورد با جزعیات کامل تشریح کنم .

Labyrinth
30-08-09, 14:26
ببینید دوست عزیز یک سری مسایل هست که شما باید به اون توجه کنید

1 - اورکلاک اگر زیاد نباشد هیچ آسیبی به سیستم نمیزند البته بشرطی که دما تحت کنترل باشد

2 - اورکلاک هر قطعه باعث افزایش کارایی آن میشود حتی اگر ناچیز باشد

3 - شما تفاوت کارایی را در کارهای سنگین حس میکنید نه در حالت عادی در ویندوز !

4 - اگر شما دما رو کنترل نکنید حتی در فرکانس دیفالت هم میتونه باعث صدمات بشود

5 - توی هر پردازنده ( هم گرافیکی و هم مرکزی ) با توجه به قدرت اصلی و معماری ما افزایش کارایی داریم

6 - قطعات مخصوص اورکلاک طوری طراحی میشند که آسیب نببیند بهتر بگم مواد مرغوب تری در انها استفاده میشود + امکانات ( این موارد باعث میشه چند مادربرد با چیپ یکسان قیمتهایی متفاوت داشته باشند )

7 - اورکلاک باعث افزایش کارایی و همچنین افزایش دما میشود برای این منظور خنک کننده ها طراحی شدند با قیمت های مختلف و کارایی های مختلف

8 - منظور از حداکثر توان مقداری هست که شما بتوایند بصورت 24 ساعت در 7 روز هفته از آن استفاده کنید ( با توجه به امکاناتی که دارید )

9 - عامل هایی که اورکلاک را محدود میکنند بیشتر دما و قدرت قطعه هست بطور مثال شما نباید انتظار داشته باشید با یک مادربرد 60 هزار تومانی بتونید به اندازه ی یک مادربرد 130 هزار تومانی اورکلاک کنید

10 - خود شما حساب کنید پردازنده E5200 همراه با یک مین مثل UD3R و کولر Hyper 212 سرجمع حدودا 240 هزار تومان میپردازید و این پردازنده را تا 4.0 اورکلاک میکنید این پردازنده در فرکانس 4.0 کارایی اش از پردازنده 8600 با قیمت 330 هزار تومان بیشتر است و شما 90 هزار تومان صرفه جویی کردید

11 - قطعات الکترونیکی از قانون خاصی تبعیت نمیکنند امکان دارد سیستم اورکلاک نشده خیلی زودتر از سیستم اورکلاک شده خراب شود خرابی همیشه ممکن هست ولی چیزی که در میزان خرابی تاثیر دارد کیفیت ساخت قطعه هست که در بالا نیز گفتم قطعات بهتر و مرغوب تر قیمت بالاتر نیز دارند

موفق باشید

:1. (35):

MicroSystem
30-08-09, 14:31
بله
اوركلاك درصورتيكه درست صورت بگيره هيچ آسيبي به سيستم نميرسونه
من كه تا حالا نديدم كسي پردازندش بر اثر اوركلاك بسوزه.حتي كسائي كه بصورت غير منطقي اوركلاك ميكنند. دوستان تاحالا كسي رو ديدن كه پردازندش بر اثر اوركلاك سوخته باشه؟
پس به اعتقاد من اوركلاك پردازنده كاملا مطمئن هست.
ولي در مورد رم و كارت گرافيك نميتونم اين رو بصورت قطع بگم چون چند مورد سوختگي مشاهد كردم.

Jagvar
30-08-09, 15:15

ولی نه منطقی.

با سلام خدمت دوستان عزیز
تمام سوالاتی که شما دوست عزیز پرسیدین خیلی جالب و بسیار کار آمد و اطلاع دهنده برای دیگر افراد هستش.
سعی می کنم سوالات شما رو به صورت تکی جواب بدم که بیشتر مورد پسند قرار بگیره.
1- در اور کلاک های روزمره و به صورت معمول اصلان اورکلاک رو در حالت حداکثر قرار نمی دیم.(بخواطر همون دلایلی که خودتون گفتین)
)(جواب سوال3 و2- در باره ی هزینه ای که مثلا اضافی هستن اصلا اسن چنین نیست (نمی دونم کار شما) اما یه فردی که کار رندر رو انجام میدهد یا شرکت های نسبتا کوچیک.برای این گونه افراد مطمعنا بهترین و با ارزشترین چیز وقتی هست که برای رندر کردن سپری می کنند.و همیشه این رو مد نظر قرار بدین که اور کلاک بسیار کم باعث میشه گلوکاه های یک سیستم بر طرف بشه، به صورتی که نتنها به اندازهی اور کلاک بلکه در این گونه موارد به صورت تصاعدی کارایی افزایش خواهد داشت.
البته این رو اضافه کنم که کار هایی از قبیل: تبدیل فرمت های تصویری و صوتی، کار با برنامه های صوتی و تصویری (بعضی از محصولات ادبی)، انتقال اصلاعات و .... که مطمعن هستم، تعدادشون کم نیستن رو میشه به اون کرهایی اضافه کرد که در بالا ذکر کردم.
-------------------------------------------------
نکته: به نظر من شاید خود کار اور کلاک و افزایش فرکانس چیزی نباشه که خود به تنهایی با عث این همه کار بشه بلکه کار هایی که قبل از اورکلاک انجام می دهیم تا یک اورکلاک قابل قبول رو داشته باشیم معثر هستش.
-------------------------------------------------
بنده این رو عرض کنم که به شخصه توان گرفتن سیستم جدید رو در یک برهه از زمان رو نداشتم. ایا به نظر شما باید صبر می کردم تا پولم برسه و سیستم بگیرم؟
سیستم من soket 478 بود و اون قدر هم ارزش نداشت که بفروشمش، من بعد از این که وارد علم اورکلاک شدم تونستم جون تازه ای به این سیستمم بدم (بدون هیچ خرج اضافی) به صورتی که مطمعن هستم بازی need for speed undercover هنوز روی بیشتر سیستم های 775 اجرا نمیشه اما من با تعداد فریم 10 در رزلوشن 1024*768 بازی می کردم و تعجب دوستان رو جلب کرده بود.(هنوز هم داره برای دیگر اعضای خوانواده کار میده)
=========================
پینوشت: هر کسی نظر خواص خدش رو داره من هم نظر خودم رو گفتم و تجربه ای که داشتم.
و هیچ کس تا خود اون فرد نخواد نمی تونه نظر کس دیگرو تغیر بده.
=========================
در کل ببخشید که سرتون رو درد آوردم، اینارو نتنها برای شما بلکه برای تمام دوستانی که در این گونه سوالات سردر گم هستن گفتم.
هیچ وقت هم نمی گم اور کلاک بدون خطر هستش.

Shoja Hosseini
30-08-09, 15:56
آقای موسوی سلام!

فکرمیکنم احتیاجی به طرح جزئیات نباشد.
البته چنانچه ما بتوانیم سیستمی را در یک حالت "Permanently safe " در کوتاه یا بلند مدت اورکلاک کنیم بجای اینکه به یک سیستم Upgrade متوسل شویم ' واز نتیجه کارمان بنحو شایسته ای استفاده کنیم . کاری بزرگ و منظقی انجام داده ایم.
البته طرح سئوال من در این تاپیک با هدف طرح نظرات شما اساتید در این بحث و نتیجه گیری بهینه آن برای علاقمندان
صورت گرفته است.
ضمن تشکر ازLabyrinth و Microsystem باید یادآوری کنم احتراز از تنظیم Clock بالاتر از حد Default توسط سازنده صرفا
با انگیزه اقتصادی صورت نمیگیردبلکه Overclocking در هر شرایطی به دور از آسیب نسبی نمیباشد.

AMD>INTEL
30-08-09, 16:03
وقتی بتونید دما رو کنترل کنید . فشاری به سیستم نمیاد . اورکلاک در کنار یک تجربه یک جورعلاقمندی خاص هم هست . من بیشتر به اورکلاک نگاهی مثبت دارم تا یک روش که ممکن است عمر سیستم رو کم کند .

Jagvar
30-08-09, 16:09
من هرچی فکر میکنم می بینم جز میکرو سیستم بقیه اسمشون رو می دونم. موسی نداشتیم اخه!
خودم هم موسی نیستم. چاکر شما محمد علی هستم.
نمی دونم والا شاید با میکرو سیستم بودین.
:give_rose:

Shoja Hosseini
30-08-09, 16:17
وقتی بتونید دما رو کنترل کنید . فشاری به سیستم نمیاد . اورکلاک در کنار یک تجربه یک جورعلاقمندی خاص هم هست . من بیشتر به اورکلاک نگاهی مثبت دارم تا یک روش که ممکن است عمر سیستم رو کم کند .

جواب شما به دل من نشست. مخصوصا قسمت آ خرش.

Labyrinth
30-08-09, 16:34
من اورکلاک رو بی ضرر نمیدونم ولی در کنار افزایش کارایی که صورت میگیره میشه از ضرر های چشم پوشی کرد

اورکلاک یک ریسک هست که برای کارایی بالاتر صورت میگیره ولی فراموش نکنید چیزی که اورکلاک رو شیرین میکنه به دست اوردن یک تجربه نو هست

باز هم متذکر میشم توی هر پردازنده ( هم گرافیکی و هم مرکزی ) با توجه به قدرت اصلی و معماری ما افزایش کارایی داریم به زبان ساده همیشه اورکلاک راه حل درستی نیست :wink:

اگر نیازی بود بیشتر توضیح بدم بگید

Mahdi_Moosavi
30-08-09, 16:48
آقای موسوی سلام!

فکرمیکنم احتیاجی به طرح جزئیات نباشد.
البته چنانچه ما بتوانیم سیستمی را در یک حالت "Permanently safe " در کوتاه یا بلند مدت اورکلاک کنیم بجای اینکه به یک سیستم Upgrade متوسل شویم ' واز نتیجه کارمان بنحو شایسته ای استفاده کنیم . کاری بزرگ و منظقی انجام داده ایم.
البته طرح سئوال من در این تاپیک با هدف طرح نظرات شما اساتید در این بحث و نتیجه گیری بهینه آن برای علاقمندان
صورت گرفته است.
ضمن تشکر ازLabyrinth و Microsystem باید یادآوری کنم احتراز از تنظیم Clock بالاتر از حد Default توسط سازنده صرفا
با انگیزه اقتصادی صورت نمیگیردبلکه Overclocking در هر شرایطی به دور از آسیب نسبی نمیباشد.

سلام عزیز .

با این قسمت از عرایضتون موافقم . در واقع صرفه اقتصادی که میشه از اورکلاکینگ بیرون کشید ، دقیقا همین مورد هست که شما اشاره داشتید بهش .

حال سوال اینجاست که شما شخصا همین جمله رو عملی می دونید یا خیر ؟

لکه Overclocking در هر شرایطی به دور از آسیب نسبی نمیباشد.

این جمله رو میشه بیشتر تفسیر کرد ... برای مثال تا منظور شما در مورد این آسیب چی باشه ؟ تحت چه شرایطی باشه ؟ تو چه برحه زمانی باشه ؟

بحث جالبی میشه جناب حسینی ... این موارد رو تشریح کنید ، تا حدودی می تونم منظور شما رو درک کنم برا ادامه بحث ...

Shoja Hosseini
30-08-09, 17:52
سلام عزیز .

با این قسمت از عرایضتون موافقم . در واقع صرفه اقتصادی که میشه از اورکلاکینگ بیرون کشید ، دقیقا همین مورد هست که شما اشاره داشتید بهش .

حال سوال اینجاست که شما شخصا همین جمله رو عملی می دونید یا خیر ؟

این جمله رو میشه بیشتر تفسیر کرد ... برای مثال تا منظور شما در مورد این آسیب چی باشه ؟ تحت چه شرایطی باشه ؟ تو چه برحه زمانی باشه ؟

بحث جالبی میشه جناب حسینی ... این موارد رو تشریح کنید ، تا حدودی می تونم منظور شما رو درک کنم برا ادامه بحث ...

فکر میکنم منظور من روشن است.
قبل از هر چیز باید بگویم من به Fun overclocking اعتقادی ندارم.بلکه اگر اورکلاک بنحوی باشد که نیاز مارابراورد کند(این نیاز هرجه باشد)بصورتی که حداقل مجبور نباشیم به Upgrade متوسل شویم در آنصورت کار ما منظقی است حتی اگر در دراز مدت از عمر سیستم ما کاسته شود.البته این آسیب به سیستم در دراز مدت اصولا محسوس نیست وپس از مدت طولانی شاید ما از سیستم خسته شده و سرانجام به Upgrade روی آوریم.اگر چنانچه ما مثلا Clock پردازنده خودرا بنحو مطلوبی over کنیم بنحوی که clock جدید ما بطور امن در دراز مدت بصورت Default به ما جواب دهد در این حالت : اولا میزان استفاده ما از سیستم در شرایط جدید بر آسیب دراز مدت ثدریجی آن می چربد وثانیا سوای عدم هزینه اضافی این کار منطقی است.
ولی ما با Overclocking لحظه ای' تفریحی' ویا نا آگاهانه میخواهیم کدام نیازمان را براورد کنیم. البته شاید طرفداران این روش هم برای خود دلایلی دارند . من نمیدانم .

Mehdi_Full
30-08-09, 22:20
بحث جالبی هست که بنده هم نظرات شخصی خودم رو بصورت مختصر بیان میکنم

1- خیلی ها از اور خوششون میاد شاید بتونم این خوش اومدن رو تشبیه به کسی بکنم که مثلا موتور یک ماشین رو میان و تقویت میکنن اگر چه نتون تو جاده ها با سرعت بالاتری عبور کنن اما عشق اینکار باعث میشه این عمل رو انجام بدن
منظورم اینه که اور برای بسیاری جدای در نظر گرفتن بالا بردن توان سیستم یک جور تفریح و عشق میتونه بحساب بیاد .

2- اور کردن یک تجربه خوب برای کسانی هست که سخت افزار رو دنبال میکنن و بهش علاقه دارن به نظر بنده کسی که سخت افزار رو دوست داره و دنبال میکنه ، در کنارش باید به اور و مسائل جانبیش که تجربه بالایی رو هم طلب میکنه ، مقداری احاطه داشته باشه .

3- بالا بردن توان منطقی و حساب شده سیستم نیز یکی از دلایلی هست که بنده بهش اشاره میکنم و همونطوری که دوستان اشاره کردند اگر اور با در نظر گرفتن شرایط قطعه ، محیط ، تهویه ، دما ، نوع کولر و ... بوجود بیاد هیچ ضرری نداره کما اینکه همونطوری که جنابعالی میدونید مثلا مادربردهای گیگا نرم افزاری رو درون پک مادربرد تهیه دیدن که با اون میشه پردازنده و رم رو بصورت منطقی اور کرد اون هم در شرایطی که هیچ ضرری به سیستم وارد نمیشه و در نتیجه باعث بالا بردن توان منطقی و Safe سیستم خواهد شد .

4- ثبت رکورد هم میتونه علاقه ای در میان طرفداران اورکلاک عنوان کرد که بابتش هزینه میکنن و البته در این کار هم تجربیات علمی و عملی بسیاری رو بدست میارند .

در انتها جا داره خدمت تون عرض کنم که در این انجمن خوشبختانه اساتیدی وجود دارند که در این زمینه بسیار متخصص و با تجربه هستند که اگر تاپیکهای مربوطه را ملاحظه بفرمایید میبینید که چطور با حوصله زحمت میکشن و تاپیکهایی رو جواب میدن و تجربیات خودشون رو منتقل میکنن .

همین امر باعث میشه دانش اورکلاک پیشرفت کنه و فقط در دست خارجیها نباشه که نمونه بارز اون نیز توسط همکار عزیز جناب شهریار بارانی ، دارنده بالاترین رکورد و مقام اول جهانی اور رم DDR2 رو بدست آوردند که در نتیجه همین بحثی که جنابعالی مطرح کردید بدست اومده .

تشکر و سپاس :1. (23):

N0m@d
30-08-09, 22:43
حالا که این تاپیک انقدر داغ شد و همه بزرگان درش نظر دادن منم یه سوال داشتم

اکثرا روی اینکه اورکلاک در سطح پایین میتونه بالابردن کارائی و بدون هیچ خطر و آسیبی برای قطعه باشه اتفاق نظر داشتن سوال اینجا پیش میاد که مگه خود شرکت های سازنده نمی تونستن by default روی اون فرکانس بذارن؟!

مثلا CPU E8400 با فن استوک هم براحتی روی 3.6Ghz پایدار میشه یا RV790 به راحتی روی 900/4000 پایدار میشه پس چرا خود اینتل و ATI این کارو نکردن و تا محصولشون قدرت بالاتری داشته باشه؟

Labyrinth
30-08-09, 22:49
عامل گرما در دراز مدت میتونه روی قطعه تاثیر گذار باشه و ...

بعلاوه اونها بیشتر به نفع خودشون کار میکنن تا مصرف کننده :wink:

MicroSystem
30-08-09, 23:31
حالا که این تاپیک انقدر داغ شد و همه بزرگان درش نظر دادن منم یه سوال داشتم

اکثرا روی اینکه اورکلاک در سطح پایین میتونه بالابردن کارائی و بدون هیچ خطر و آسیبی برای قطعه باشه اتفاق نظر داشتن سوال اینجا پیش میاد که مگه خود شرکت های سازنده نمی تونستن by default روی اون فرکانس بذارن؟!

مثلا CPU E8400 با فن استوک هم براحتی روی 3.6Ghz پایدار میشه یا RV790 به راحتی روی 900/4000 پایدار میشه پس چرا خود اینتل و ATI این کارو نکردن و تا محصولشون قدرت بالاتری داشته باشه؟
به 2 دليل
1- اين پردازنده قراره روي n تا مادبرد نصب بشه ( از چيپ 945 گرفته تا X48) خب اگه خود اينتل E8400 رو با فركانس 3.6 بيرون ميداد رو اولي دچار ناپايداري ميشه اون موقع مردم ميگفتند اين چه پردازنده اي كه استيبل نيست. واسه يه شركت سازنده پايداري مهم تر از فركانس هست.
2- اگه بخوان پايداري رو بيشتر كنند مجبورند ولت بيشتري بدند اون موقع مردم ميگن كه اين چه پردازنده اي كه انقدر گرم ميكنه و مصرف انرژيش بالا است. واسه يه شركت سازنده دما و مصرف انرژي مهمتر از فركانسه.

N@VID
31-08-09, 02:46
سلام :

با اجازه اساتید !
بنده به شخصه هدف اولم یاد گرفتن بود و هست ...
در ادامه هیچ وقت هم هدفم افزایش کارائی و صرفه جویی نبوده !
نشون به اون نشون که حدود 100 هزار تومان بابت فن و کولینگ هزینه کرده ام ...
هدفم بیشتر لذت و هیجان اورکلاک بوده تا چیزی دیگر :1. (26):
در این راه هم کم هزینه نکردم ...
خلاصه افزایش کارائی برای ابتدای کار و بهتر بگم اورکلاک در حد پایین هست ...
وگرنه مثلا خود من CPU 3.2 خودم رو به صورت اور همیشگی روی 4.0 گیگاهرتز استفاده می کردم
این در حالی هست که من با صرف همون 100 هزار تومان و پول CPU 3.2 می توانستم پردازنده به مراتب
پرقدرت تر تهیه کنم ... :yes:
ولی این هزینه رو کردم و تونستم حداقل این رو برای خودم افتخار بدونم که با Air این پردازنده رو به 4.7 برسونم
هر وقت هم ولید این 4.7 رو می بینم واقعا لذت می برم :party:

در کل من هم موافقم که اورکلاک یک ریسک هست ... ریسکی که در اون پیروز شدن خیلی لذت بخش هست !

با امید روزی که تیم شهر سخت افزار !!!
خواستم دعا کنم جهانی بشه که شده !
خواستم دعا کنم تیم یک ایران بشه که هست !
خواستم دعا کنم تو مسابقات بین الملی شرکت کنه که شرکت کرده !
خواستم دعا کنم یک رکورد خیره کننده بزنه که اون هم زده !
پس دعا می کنم برای همه دوستان تا همیشه پیروز و سر بلند باشند ... البته این هم هستند ! :1. (38):

mohammad1985
31-08-09, 03:17
به عنوان مثال میگم من سی پی یو 7750 رو بدون افزایش ولتاژ تا 3132 مگاهرتز اور میکنم که دما در لود 100 سی پی یو و با فن باکس ای ام دی از 53 بیشتر نشده تا حالا ولی خوب کارایی سیستم با وجود اینکه فقط حدود 17 درصد اور کلاک شده تا حد زیادی بهبود پیدا میکنه در بازیها افزایش فریم و در نرم افزارهای کانورتر و رندر سازی سه بعدی به خوبی اثرش مشخص میشه .

music
01-09-09, 14:09
دوستان من یه مشکلی دارم
بدون اینکه over کرده باشم دمای cpu در حالت عادی بالاست
از فن خود cpu استفاده میکنم جدیدن هم فن رو خاک زدایی کردم و خمیرشم عوض کردم
دمای cpu رو چجوری حساب میکنن؟ مثلا برنامه ی everest
یک دما داره برای CPU که این دما در حالت عادی همیشه بین 53 تا 60 هست هرچند در حالت های بازی از 60 بالاتر نمیره و 2 تا دما داره به نام CORE 1 و CORE 2 که اینها معمولا بین 45 تا 52 هستند حالا بین اینا کدوم دماست؟ و چرا اینقدر بالاست؟ امکان داره از پاور باشه؟
CPU : E4500 Core 2 Dou
Power : GP330A

اینم عکس از real temp

Only the registered members can see the link

دوست عزیز فکر کنم بالا رفتن دمای سی پی یوی شما بدلیل گرم شدن هوای شهرتون باشه اگه قبلا این دما نبوده سی پی یوت و خمیر سلیکون و هیتسینک رو تمیز کردی 100 درصد از گرم شدن شهری که زندگی میکنی هست

و اون دو دما که گفتی مال دو تا هسته ی سی پی یو هست که هر دو نباید درحالت فول لود از 60 درجه بالا بره یعنی این حداکثر دمایی هست که میتونه سی پی یو تحمل کنه و بیشتر از این میترکه
ولی رو 60 درجه هم عمرش کم میشه اگه میتونی یه سی پی یو کولر خوب بخر واسش تا راحت شی :great:

N@VID
03-09-09, 05:02
سلام :

ببخشید من نمی خوام مثل ناظم ها عمل کنم ، ولی این پست ها جاش این جا نبود !
یعنی مشکلات در سخت افزار یا آورکلاک هر کدامش تایپیک جدا داره ...
باز هم بنده رو بابت تذکری که دادم ببخشید ... :give_rose:

در کل من تنها دو موضوع بابت مشکل شما به ذهنم میاد :
1- همانجوری که یکی از دوستان نیز فرمودند دمای هوای داخل اتاق می تونه خیلی تاثیر گذار باشه
2 - بنا بر تجربه استفاده از فن های غیر باکس که بصورت متفرقه بفروش می رسند تو خنک کردن پردازنده
خیلی بد عمل می کنند و رسانایی خوبی ندارند ...
یکی از راه هایی که می شود فن اصلی ( باکس ) رو از فن ها متفرقه تشخیص داد این هست که فن های اصلی
سنگینتر از فن های متفرقه هستند ... این رو براحتی می تونید حس کنید فقط کافی دو مدل رو در دستتان بگرید !

nasiban
24-11-09, 04:18
بد نیست من هم نظرم رو در مورد اورکلاک برای دوستان بگم .

اولاً وقتی شما یک سیستم نو میخرید نهایتاً با پیشرفت تکنولوژی این سیستم تا 2 سال کارایی مثبت داره و بعد از اون اگر هم سالم باشه که معمولاً میمونه کارایی مثبتی نداره و به دلیل پیشرفت روزافزون تکنولوژی مجبور به ارتقاء خواهید شد و در این موقع باید سیستمی که 2 سال قبل 800 هزار تومن پول بالاش داردی به 150 تومن بفروشی این یعنی کاهش قیمت تصاعدی پس ارزش نداره این سیستمو تمیز نگه داری که برات 10 سال کار کنه چون عملا دیگه ارزشی نداره پس بهتره تا به روز هست آخرین کارایی رو ازش بگیری اونوقت هست که سود کردی و اگر اورکلاکش نکنی و استوک استفاده کنی در اصل ضرر کردی .

پس چون قطعات زود از رده خارج میشن بهتره نهایت استفاده ازشون بشه که این هم در اورکلاک قطعات نهفته است .

دوماً این علم به نظر من مثل یک ورزش میمونه وقتی مسابقات جهانی داره و میتونه باعث افتخار مملکت و آبروی ایرانی بشه هزاران پردازنده فدای سره کل ملت مهم اینه که ما هم سری میون سرا دربیاریم و خودمونو نشون بدیم .

rezaaghili
24-11-09, 13:22
نتیجه گیری خوبی بود