PDA

مشاهده نسخه کامل : Maximus Formula / P5E to Rampge Formual Conversion

Overclocker
06-08-09, 00:37
Maximus Formula / P5E to Rampage Formula Conversion

با استفاده از این روش به سادگی خوردن یک لیوان آب مادربرد X38 خودتون رو به یک مادربرد X48 تبدیل کنید :1. (38):

این روش رو یکی از اعضای فروم Xtremesystem توضیح داده و من به خاطر بچه ها گل PCN و ایران این رو برای همه ترجمه کردم و توضیح کامل در مورد این کار میدم ( البته یکم دیر شده ولی کسانیکه از این مادربرد ها استفاده میکنند رو خوشحال میکنه ! )

توی این کار فقط یکم حوصله و دقت باید به خرج بدید و عواقب کار هم بر عهده خودتون هست .

دلیل استفاده از این روش برای فلش کردن بایوس اینه که وقتی با EZ Flash یا Asus Update میخواهید بایوس Rampage Formula رو روی این برد فلش کنید هر دو برنامه به خاطر نا سازگار بودن این بایوس با این مادربرد ( به اصطلاح ، از روی اسم مادربرد و ... تشخیص میده که ناسازگار هست ولی در اصل خواهید دید که کاملا سازگار و باعث بهبود در کارایی برد نیز میشود )

این بایوس مودینگ میتونه اجرا بشه روی هر دو مادربرد P5E و Maximus Formula به سمت یک راه که به طرف Rampgae Formula میره .

راهنما

1 - دانلود کنید HP Bootable USB Utility را از اینجا :

HPUSBBOOT (Only the registered members can see the link)

2 - دانلود کنید فایل های بوت رو از اینجا :

Boot Files (Only the registered members can see the link)

3 - دانلود کنید بایوس رو به انتخاب خودتون از اینجا : ( پیشنهاد من آخرین ورژن )

0902 (Only the registered members can see the link)
0803 (Only the registered members can see the link)
0701 (Only the registered members can see the link)
.
.
.
.
.

4 - دانلود کنید AFUDOS رو از اینجا :

v2.29ES (Only the registered members can see the link)

5 - اجرا کنید HP Bootable USB Utility و تیک بزنید گزینه "Create a DOS Startup Disk" را ، حالا هدایت کنید قسمت آدرس دهی را که با انتخاب گزینه MS DOS باز شده را به محل استخراج شده "Boot Files" .

6 - کلیک کنید روی استارت در برنامه HP Bootable USB Utility و بسازید فلش خودتون را یک USB Flash بوتیبل !

7 - استخراج کنید AFUDOS را در داخل USB Flash .

8 - ری استارت کنید سیستمتون را و کلید F8 رو بزنید برای انتخاب منوی بوت و بعد از ظاهر شدن منو درایو USB Flash اتون را انتخاب کنید .

9 - بعد از آماده شدن داس برای نوشتن دستور این دستور را وارد کنید :

AFUDOS[Space]/i*****.rom[Space]/pbnc[Space]/nستاره های داخل دستور باید نام فایل بایوس را جای گزین اش کنید ( مثال > بایوس من اسمش ABCD.ROM هست و این کد رو وارد میکنم : afudos /iABCD.ROM /pbnc /n )

بایوس شما پاک میشه ، فلش میشه ، تست میشه بعد از گزشتن حداقل 40 ثانیه یا بیشتر و زمانی میتونید سیستم رو ریست کنید که در صفحه ببنید Restart The Computer و بعد از ریست کردن بوت اسکرین Rampage Extreme رو ملاحظه میفرمایید .

پایان .

برای برگردوندند به حالت قبل به راحتی به جای بایوس Rampage Formula از بایوس خود مادربرد استفاده کیند و همین دستور رو وارد کنید .

در هین عملیات آپدیت بایوس به هر دلیلی سیستم از این عملیات خارج بشه امکان آسیب دیدن مادربرد 100% هست ( مثل قطع شدن برق ، ریست کردن سیستم توسط خود شخص بوسیله دکمه روی کیس یا Alt + Ctrl + Del ، سیستم در حالت اورکلاک در حال انجام این پروسه باشه و .... )

نتایج تست :

قبل از عمل

Only the registered members can see the link

بعد از عمل

تجزیه و تحلیل و ترجمه و تست و ..... توسط خودم انجام شده و هرگونه کپی برداری از این موضوع آزاد نیست ( با ذکز منبع و درج لینک این تاپیک کپی برداری آزاد میباشد ).

در این تاپیک هر گونه سوالی بود در خدمتم و نتایج افزایش کارایی این بایوس مودینگ رو در همین تاپیک اعلام میکنم .

Shahryar
06-08-09, 11:50
حسین جان این تبدیل از نظر کاربردی به چه دردی میخوره ؟ یک توضیحی میدی ؟ :11():

Overclocker
06-08-09, 13:03
والا اینجور که بچه های اونطرف میگند مثل اینکه Performance رو افزایش میده و در اورکلاک خیلی بهتر عمل میکنه!

تو بایوس چندین گزینه مخصوص Rampage به این مادربرد اضافه شده از جمله AI Net و در قسمت Extreme Tweaker چند عدد به گزینه های Ai Clock Twister اضافه شده بود ! ( فکر کنم قبلا اینها بود : Auto, Light, Moderate, and Strong ) که در کارایی رم این گزینه ها تاثیر کاملا محسوسی داره ، Option های دیگه که استفاده نمیکردم رو چک نکردم ببینم چیزی کم و زیاد شده یا نه .

با این بایوس فکر میکنم از 3 گزینه به 6 گزینه افزایش پیدا کرده ( البته 2 گزینه به گزینه های پایین تر و یک گزینه برای افزایش کارایی که Stronger هست ) !

و تغییرات ای که به صورت ظاهری میشه مشاهده کرد بوت اسکرین Rampage اسم مادربرد کامل در همه نرم افزار ها عوض شده فقط تنها چیزی که این مادربرد با Rampage فرق داره اینه که توی بعضی نرم افزار ها که چیپ هم نشون میدن میزنه X38 و روی خود مادربرد Maximus نوشته :1. (38):

خلاصه میشه گفت با این کار که هیچ خطر و ریسکی و ..... نداره میشه یک مادربرد مدل بالاتر داشت ( X38 و X48 تا اونجایی که من اطلاع دارم فقط از لحاظ ساپرت officially در FSB و DDR تفاوت داشتند که با اوکلاک هیچ تفاوتی ندارند ! از لحاظ ظاهر هم دقیقا هر دو مادربرد مثل همند ! )

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

Overclocker
06-08-09, 13:14
Maximus ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Rampage

Overclocker
07-08-09, 00:18
آپشن هایی که تفاوت کرده :

تمام آپشن های ولتاژ به گزینه هاشون اضافه شده .

CPU Voltage : 2.40 vs 1.70
CPU PLL : 3.00 vs 2.50
NB : 1.85 vs 1.80
DDR : 3.40 vs 3.30
FSB Termination : 2.00
SB : 1.225
SB 1.50v : 2.05 vs 1.80

اینهایی که از قبل یادم بود رو حالت قبلشون رو زدم ! ( البته شاید دقیق نباشند ولی CPU و PLL رو 100% یادم هست همین ها بود ! )

و GTL Refrence ها هم گزینه هاشون اضافه شده !

بوت اسکرین :

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

Specs اسکرین ( به قول خودم ، شاید هم درست باشه :1. (38): ):