PDA

مشاهده نسخه کامل : تبادل نظر : ساخت سیستم LN2 یا یخ خشک با کمتر از 10 هزار تومن !

Shahryar
29-07-09, 14:06
با سلام خدمت کاربران عزیز انجمن های شهر سخت افزار و پی سی نتورک :1. (21):

مدتی پیش به ذهنم رسید که چه طوری میشه ولو با Performance پایین یک کانتینر خیلی ساده ساخت که هزینه زیادی نگیره + ساختنش هم سخت نباشه . مدتی روش فکر کردم به نتایج به نسبت خوبی رسیدم ولی از اونجایی که این جور مباحث کاملاً تبادل نظری به نتیجه میرسه تصمیم گرفتم توی تاپیکی مطرح کنم تا با هم فکری هم و بحث در این مورد به بهترین نتیجه ممکن برسیم .

حالا هدف از این قضیه چیه ؟

از اونجایی که میدونیم توی ایران اورکلاکینگ و Extreme Cooling به نسبت نو پا هست و اکثر بچه ها نه هزینه تهیه یک کانتینر خوب که مثلاً با مس ساخته شده باشه را دارند و نه امکانات و ... که بسازندش . در نتیجه این طرح کمک میکنه به بچه ها بتونند هر جایی که هستند با هر امکاناتی یک کانتینر معمولی برای کارشون بسازند .

منتظر نظر سایر دوستان و پیشنهاد هاشون و طبعاً بحث به دنبالش هستیم :1. (21):

باتشکر
شهریار :give_rose:

Olesius
29-07-09, 14:20
ایده های زیادی وجود داره که می تونن به نسبت هزینه کم کارایی قابل قبولی هم داشته باشند...

ساده ترین و کم خرج ترین راه ممکن استفاده از لیوان استیل هست!! :دی
ولی نه لیوان استیل 2 جداره که دسته دارند و درب هم دارند!! (الان خیلی تو بازار پر شده!)

لیوان استیلی که تک لایه هست رسانایی گرمایی خوبی داره. می تونید با یک تیکه اسفنج نازک عایق بندیش کنید و روی پردازنده قرار بدید!
امکانش رو داشتید می تونید یک نوع بست هم براش درست کنید که تکون نخوره و روی بورد واژگون نشه!

به این ترتیب به راحتی با یخ خشک می تونید دمای زیر صفر رو تجربه کنید!
با خمیر سیلیکون خوب می شه به -20 الی -30 درجه هم رسید... (شاید هم پایین تر!!)

در مورد پیدا کردن یخ خشک:
دوستانی که در شهرستان ها هستند به بیمارستان هایی که پیوند اعضا انجام می شه سر بزنند و از مسئول آزمایشگاه یا متصدی بخش پیوند آدرس کارگاه یخ خشک سازی شهرتون رو بگیرید.

موفق باشید...:11():

Shahryar
29-07-09, 14:41
ممنون علی جان ...

پیشنهادی که من داشتم ساخت کانتینر با فویل آلومینیوم بود ! چرا که ارتفاع به نسبت زیاد را هم میشه باهاش درست کرد و آلومینیوم هم هست برای انتقال حرارت . اما از اونجایی که این طرح یکم مبهمه من یکی را برای شروع میسازم عکس هاش را میگذارم نظرتون را بگید .

AMD>INTEL
29-07-09, 14:50
فکر خوبیه . ایده جالبی هست .

prodigy_mahdi
29-07-09, 16:57
ایده های خیلی جالبی بود . . .
کاش من هم کمی از این موضوع سر رشته داشتم !
با استفاده از Cilent Cooler که روی بعضی از مادر بردها هست و ترکیب اون با یک Heat sink که دارای هسته ی مسی هست به یک خنک کننده ی نسبتا خوب دست پیدا کرد
طرح لیوان استیل کاملا ابتکاری و بسیار جالب بود !!!

masoomiyat
29-07-09, 18:40
لیوان استیلی که تک لایه هست رسانایی گرمایی خوبی داره. می تونید با یک تیکه اسفنج نازک عایق بندیش کنید و روی پردازنده قرار بدید!
در مورد عایق بندش یه توضیحی بدین یا اگه میتونید یه عکسی بزارید ممنون میشم

Olesius
29-07-09, 19:09
در مورد عایق بندش یه توضیحی بدین یا اگه میتونید یه عکسی بزارید ممنون میشم

چندان سخت نیست! این فوم یا اسفنج نازک رو می تونید به راحتی تهیه کنید! زیر اکثر بوردهایی که فروش می ره یکی از این اسفنج ها قرار داره...

مرحله اول:
جای خازنها رو خالی کنید تا اسفنج کاملا به سطح بورد بچسبه...
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

مرحله دوم:
یک اسفنج بر روی اسفنج قبلی قرار می دید...
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

مرحله سوم:
یک اسفنج هم زیر بورد قرار می دید...

همین فوم رو هم یک دور به دور لیوان بپیچید و چسب بزنید! (محکمش کنید تا باز نشه...)
این طوری اتلاف انرژی کمتری خواهید داشت و سرمای یخ خشک برای برفک زدن بی خودی هدر نمی ره...!!

اینم کار مشابهی که یکی از دوستان انجام داده بود: (هرچند لیوان نبود و بلاک آلومینیومی بود! بهر حال عملکرد یکسانی دارند)

موفق باشید...:11():

Moein
30-07-09, 01:31
خوب در مورد لیوان من قبلا تست کردم این موضوع رو فقط چند تا ایراد داره!

1.اینکه شما عملا هیچ کنترل دمایی ندارید!!
2.زود گرم و سرد شدن لیوان!!
3.عایق بندی اون که به این راحتی ها نیست ضریب انتفال لیوان استیل پایین هست!
4.کوتاه بودن ارتفاع لیوان!