PDA

مشاهده نسخه کامل : تمیز کردن فن کامپیوتر

Agne
29-07-09, 13:05
سلام
من سرچ کردم اما نتیجه ای نگرفتم.
میخاستم بدونم چجوری بدون درآوردن فن میشه اونو تمیز کرد؟
و اینکه این صدا که از کیس میاد فقظ بخاطره کثیف بودنه فنه؟ :1. (27):

MR.Fantastic
29-07-09, 15:45
سلام

فن مال کجای سیستم هست؟:1. (27):
صداش چجوریه؟:whistle:

™Ali
29-07-09, 15:54
احتمالا منظورتون فن CPU هست!

بهتره کولینگ رو کامل دربیاری. بعد فن رو از فسمت مسی (یا آلومینیمی! ) جدا کنی. بعد به راحتی می تونی

هر دو قسمت (هم فن، هم پایه فلزی) رو تمیز کنی :wink:

و اینکه این صدا که از کیس میاد فقظ بخاطره کثیف بودنه فنه؟

بستگی داره! باید سر بکنی تو کیس تا بفهمی :):) Only the registered members can see the link

satelliteir
29-07-09, 15:55
سلام
من با جارو برقی افتادم رو فن ها
سی پی یو و پاور و اون وری رو کیس در نهایت گرافیک
دیدم زیاد اثر نداره

فوت کاری کردم
هیچی مثل فوت تمیزش نکرد :1. (5):

™Ali
29-07-09, 15:57
من با جارو برقی افتادم رو فن ها
سی پی یو و پاور و اون وری رو کیس در نهایت گرافیک
دیدم زیاد اثر نداره

فوت کاری کردم
هیچی مثل فوت تمیزش نکرد :1. (5):

با فوت که نفست در میاد :1. (27):

باید ببری پیش این مغازه ها که تایر ماشین باد می کنند با دستگاه باد خیلی خوب تمیز میشه :yes:

D J V A H I D
29-07-09, 16:04
بابا یه دونه بلوور بخرید ... دونه 16 تومن ... با اون تمیز کنید !!! با جاروبرقی و اینا اشتباهه !!!

Agne
04-08-09, 04:09
فن مال کجای سیستم هست؟:1. (27):
صداش چجوریه؟:whistle:

یکی از فنام که کار نمیکنه!
نمیدونم سیمشو باید به کجا بزنم.
صداش طوریه که مثلا اگز 2 متری کامپیوتر بشینی با تلفن حرف بزنی، صدای طرف مقابلو نمیشنوی! :yes:

Labyrinth
04-08-09, 07:31
والا من برای تمیز کردن فن ها یک بار فوت میکنم بعد با یک دستمال نم پره ها و دورش رو پاک میکنم مشکلی هم ایجاد نشده تا حالا و همیشه موفقیت آمیز بوده این کار

البته این که فن صدا میده امکان داره از خشک بودن هستهی فن هم باشه در صورت امکان یکم روغن کاری هم بکنید فن را !

:give_rose:

reza76622201
04-08-09, 08:06
والا من برای تمیز کردن فن ها یک بار فوت میکنم بعد با یک دستمال نم پره ها و دورش رو پاک میکنم مشکلی هم ایجاد نشده تا حالا و همیشه موفقیت آمیز بوده این کار

البته این که فن صدا میده امکان داره از خشک بودن هستهی فن هم باشه در صورت امکان یکم روغن کاری هم بکنید فن را !

:give_rose:

کاملا تاييد ميشه. منم دقيقا همين مراحل رو انجام مي دم و کاملا هم موفقت آميز بوده. البته ابزار مخصوص اينکار هم توي بازار موجود هست. :give_rose:

Moein
03-10-09, 00:03
سلام

شما می تونی از اسپری هایی استفاده کنید که مخصوص این کار هستند که دارای دو نوع هستند

اسپری های خشک

این اصطلاح از اونجا میاد که اسپری های خوشک تنها دارای تینر هستند و تمامی گرد و غبار ها رو از بین میبرند و کاملا فن رو تمیز می کنند اما به دلیل اینکه فقط خشک هستند احتمال افزایش صدا زیاد هست اما شما با این اسپری تمای گرد و غبار ها رو از بین می برید

اسپری های تر

اسپری های تر به اسپری های گفته می شود که دارای روغن هستند شما بعد از مرحله تمیز کردن فن ها باید از این اسپری استفاده کنید که باعث میشه فن شما صدا نده دیگه

حال در اینجا دو احتمال وجود داره اگر فن شما دارای ذغال باشه و ذغال ها نابود شده باشه برای مدت کوتاهی این فن صدا نمی ده اما به دلیل اینکه ذغال ها دیگه کارایی اولیه رو ندارند دوباره صدای فن بر می گرده

در صورتی که فن شما بلبرینگی باشه این فن برای مدت زیادی درست میشه و شما می تونید از اون استفاده کنید

معمولا اسپری های بالا با برند ناهید NAHID در لوازم جانبی فروش ها عرضه میشه در صورتی هم که مارک بهتری رو می خواهید می تونید از مارک YU XUN استفاده کنید البته گیر اوردن دومی یکم سخت تره و گرون تر هم هست!

موفق و پیروز باشید

معین:give_rose:

faramarzd
03-10-09, 16:16
تجربیات حقیر در بحث نگهداری و تمیز کردن فن ها / و کمی هم در مورد نظم کابل های داخل کیس !

قسمت اول :

سلام ! قبل از هر حرفی ، اشاره کنم که راستش من برای انتخاب مکان مناسبی برای این پستم ، کمی مردد بودم و نمی تونستم محل مناسبی رو انتخاب کنم ، ولی به هر حال تصمیم گرفتم مطلبم رو در این تاپپیک قرار بدم که اگه برخی از موضوعات طرح شده ، با موضوع و بحث این تاپیک ، خیلی مرتبط نیستن ، به بزرگواری خودتون بنده رو عفو بفرمایید .

البته اینکه گفتم مردد بودم به این خاطر بود که در حقیقت مطلبی که قصد نوشتن شو دارم ، هم یه جورایی به این تاپیک مربوطه و هم به تاپیک دیگری ! به این تاپیک مربوطه چون سعی کردم تجربیات و دانسته هامو در مورد بحث تمیز کردن و نگهداری از فن ها بیان کنم و از طرفی هم به تاپیک دیگه ای مربوطه ، چون اونجا با تصاویر سیستم یکی از دوستان برخورد کردم و چند تا پیشنهاد براشون داشتم که سعی کردم در لابلای این بحث ، اونارو هم بگنجونم ! اینم لینک تاپیک مورد نظر در اینجا (Only the registered members can see the link)

راستش قصدم این بود تا با اجازه اساتید ، چند پیشنهاد رو خدمت جناب curtis مطرح کنم ، البته در اینکه جناب curtis استاد بنده هستند ، هیچ شکی نیست ، ولی روی حساب بحثه همفکری و مشورت ، فکر کردم مطرح کردن این پیشنهادات خالی از لطف نباشه ! جناب curtis ! من تمامی تصاویر ارسالی سیستم تون رو با دقت مشاهده کردم و باید بابت سیستم بسیار توپ تون تبریک بگم ! اما در لابلای این تصاویر ، چند نکته به ذهنم رسید که در ادامه ، اونارو خدمت تون عرض خواهم کرد !

اولین موردی که نظرمو منو به خودش جلب کرد ، غبار الوده بودن و خاک گرفتگی فن های سیستم تون از جمله فن هت سینک مادربرد تون بود که مشخصه مدت زمان بسیاریه که تمیز نشدن و به همین دلیل احتمالا غبارهایی که روی سطح پروانه های این دو فن رو پوشونده ، خشک شده و دیگه با استفاده از فشار هوا ، نمیشه از بین برد شون ! از اونجایی که شخصا با چنین مشکلی مواجه بوده ام ، بنظر من تنها راه و بهترین راه برای گردگیری و تمیز کردن این فن ها ( ی هت سینک مادربرد ) ، اینه که شما باید این فن رو از مادربرد جدا کرده و در خارج از سیستم ، پیچ های ریز شو باز کرده و قاب شیشه ای شو جدا کنید !

بعدش با استفاده از یک قلم مو نرم ابتدا اون دسته از غبار و خاک هایی که میشه تمیزشون کرد رو تمیز کرده و باقی رو هم با استفاده از شیشه شور رقیق شده پاک کنید ! ( اضافه کنم اگه در منزل به دستگاه دمنده یا بلوور دسترسی دارید ، در پاراگراف بعدی مراحل کار بهمراه اون دستگاه رو هم توضیح دادم ) شما با یک یا دوبار افشاندن شیشه شور رقیق شده روی پروانه این فن ها ، میتونید با قلم مو اون الودگی ها رو براحتی پاک کنید ! تنها موردی که باید توجه داشته باشید اینه که حدالمقدور مایع شیشه شور به داخل موتور فن ها نفوذ نکنه و بیشتر روی همون پروانه هاش افشانده شه ! از طرف دیگه قسمت شیشه ای شو هم که جدا کردید ، میشه براحتی به ظرفشویی برده و با همون قلم مو یا ابر ، با مایع ظرفشویی اونو بدقت و به ارامی بشویید ! فقط جز قلم مو و ابر از چیزه دیگه ای استفاده نکنید تا سطح شیشه ایش خش نیافته !

البته اگه در منزل از این دستگاه های دمنده یا بلوور دم دست دارید ، در اینچنین مواردی میتونه خیلی کمک حال باشه ! بنظر من وجود یکی از این دستگاه ها در منزل ، یکی از واجباته ! مخصوصا برای کسانی که در مناطق گرد و خاک خیز زندگی میکنند ! اگه چنین دستگاهی دارید ، میتونید قبل از شروع تمیز کاری ، یکبار با استفاده از فشار باد تولیدی این دستگاه ، قسمت قابل تمیز کردن این گرد و غبار رو پاک کنید و همچنین در مرحله دوم با هماهنگی و استفاده از قلم مو و دمنده بهمراه هم ، میتونید حین تمیز کردن با قلم مو ، از فشار هوای دمنده نیز استفاده کنید ! و در مرحله بعد اقدام به استفاده از روشی که پیش تر اشاره شد کرده و با استفاده از شیشه شور رقیق شده و قلم مو ، باقی مانده گرد و غبار و الودگی ها رو هم پاک کنید !

اگه شما دستگاه دمنده داشته باشید میتونید در مرحله اخر برای خشک کردن سریع و جلوگیری از رسیدن مایع شیشه شور و اسیب به موتور فن ها ، از اون استفاده کنید ! سپس قاب شیشه ای شسته و خشک شده رو اورده و فن رو بهش پیچ میکنید ! در ضمن برای نظم دادن و زیبایی هر چه بیشتر فضای داخل کیس تون ، بهتر سیم این دو فن رو تا حد مناسب و مورد استفاده باز کنید و باقی شو دور زائده های پلاستیکی پشت این فن که بهمین منظور ساخته شدن ، پیچیده و از شل و ول بودن شون جلوگیری بعمل بیاورید ! حتی بواسطه محل نصب این دو فن که در قسمت های کناری کیس قرار دارند ، میتونید سیم ها شون رو بصورت مخفی تا محل سوکت برق شون اورده و برای این منظور از پوشش های دم دست مثل استفاده از قسمت زیری فن پشتی کیس یا قسمت های دور از دید زیر هت سینک های مادربرد ، به منظور پنهان کردن سیم هاشون هم استفاده کنید !

و اما در مورد این فن های مختص مادربرد های اسوس ، نکات بسار مهم دیگه ای هم وجود داره که در مورد تمامی فن های کوچک و ظریف هم صدق میکنه براتون بازگو خواهم کرد ! کلا هر چقدر اندازه فن ها کوچکتر باشن ، مسلما به همون نسبت ظریف تر و حساس تر هم میشوند و بی شک این ظرافت توان تحمل گرد و غبار رو مثل فن های بزرگتر نداره و این گونه الودگی ها و گرد و غبار ها ، باعث صدمه های جدی به این فن ها میشوند ! فن هایی نظیر همین فن هت سینک ماردبرد های اسوس یا فن هایی مثل فنه رم کولر ها و کلا فن های زیر 6 سانت اکثرا چنین حساسیتی دارند و کاربر باید برای سلامت و نگهداری مطلوب از ایشان ، حساس تر از باقی فن ها برخورد کرده و اقداماتی رو نیز برای این منظور بکار بگیرد .

اولین موردی که به ذهن حقیر میرسه ، بحث استفاده درست و بهینه از دستگاه دمنده یا همون بلوور هست ! همونطور که میدونید این دستگاه هوا رو با فشار و سرعت بسیار بالا میدمه و ازش برای غبار زدایی استفاده میشه ! شاید در ظاهر همه کارایی و کاربرد های این دستگاه مناسب و خوب باشه ولی در عمل ، تجربه به من ثابت کرده که استفاده از این دستگاه ، میتونه باعث صدمات جدی و جبران ناپذیری به فن ها بشه .

همونطور که میدونید هر فن دارای دور یا RPM مشخصی هستش و مسلما طراحی و تمهیدات فنی اون فن هم بر اساس همین دور در نظر گرفته شده! حالا وقتی برای غبار زدایی یک فن ، ما میایم و از یک دستگاه دمنده استفاده میکنیم ، به سبب فشار باد فراوانی که این دستگاه تولید میکنه ، باعث چرخش فن در سرعت و دوری بالاتر از حد توانش میشیم ! شاید مثال سادش این باشه که ما ماشین خاموشی رو که حداکثر سرعتش در حالت روشن بودن ، 120 کیلومتره رو با بوکسل کردن در حالت خاموش ، به سرعت 200 کیلومتر برسونیم ! مسلما چنین عملی باعث بوجود امدن نقایصی چه در حال و چه در اینده ان خواهد شد و هر چقدر این کار رو بیشتر تکرار کنیم به همون نسبت اسیب بیشتری نیز وارد ساختیم !

پس در استفاده از این دستگاه باید مواردی رو در نظر گرفته و بی مهبابا باهاش کار نکرد ! همونطور که میدونید ، اکثر این دستگاه ها ( بلوور ها ) دارای متغیر سرعت هستند و امکان انتخاب سرعت های مختلفی رو دارند ! خب در مرحله اول انتخاب یک سرعت مجاز و مطمئن و مناسب حال فن مون رو باید انتخاب کنیم تا باعث جلوگیری از صدمات احتمالی به فن مون بشه ! مرحله دوم میزان زمان استفاده و بادگیری هستش که به چه میزان این هوای فشرده رو به سمت فن گرفته و باعث چرخش پروانه اش و در نتیجه غبار زدائی از اون شیم ! پس باید حواس مون باشه برای مدت طولانی روی یک نقطه از فن زوم نکنیم تا چرخش پرونه های اون بیش از حد نشه !

قدم بعدی فاصله مجاز لوله یا خرطوم این دستگاه با فن ( پروانه های فن ) مورد نظره ! یعنی هر چقدر این فاصله کمتر باشه به همون نسبت هوای فشرده تری و با سرعت بیشتری به سمت فن شلیک میشه ! پس باید هوای فاصله دستگاه با فن رو هم داشته باشیم ! خب مسلما این تدابیر برای هر یک از فن ها متفاوته و نه تنها به میزان الودگی فن وابسته اس که به اندازه و توان تحملشم منوطه ! یعنی هر چقدر فن ما کوچکتر / ظریفتر و حساس تر باشه ، باید بیشتر ملاحظه شو بکنیم و از دور کمتر ، فاصله بیشتر و مدت زمان کمتره دستگاه ، استفاده کنیم !

خب بر گردیم سر بحث قبلی یعنی موضوع فن های ظریفتر ( همچون فن مادربرد یا فن رم کولر ها و از این دست ) ! بیاد داشته باشید که همون اندازه که الودگی و تجمع و خشکیدگی گرد و غبار میتونه روی کارایی و صدای این فن ها تاثیر گذار باشه ، بهمون نسبت هم فشاری که توسط دستگاه بلوور و خلاصه تدابیری که برای پاک کردن ایشان استفاده میشه هم ، میتونه موثر و دخیل باشه ! خب روی استهلاک زودتر و شدیدتر این فن های ظریف بر اثر الودگی و ماندن گرد و غبار که هیچ بحثی نبوده و همه میدونیم این عوامل تا چه اندازه میتونن در عمر / کارایی / و ایجاد صدای ناهنجار انها ، دخیل باشن ! ولی در مورد صدمات احتمالی به این چنین فن هایی از بابت استفاده از دستگاه دمنده ، در جریان باشید که در صورتیکه فشاری بیش از حد توان به این فن ها وارد بشه ، خیلی سریعتر و زودتر از سایر عوامل طبیعی ، این فن ها دچار مشکل میشن !

یعنی اگه قراره یک فن ظریف بابت الودگی و گرد غبار ، مثلا بعد از عدم رسیدگی طی چندین ماه ، به مشکلاتی همچون بیشتر شدن صدا و ... منجر شه ! بر اثر استفاده نادرست از این دستگاه ، حتی میتونه در همون بار اول یا دوم ، با چنین مشکلاتی مواجه شده و عملا کارایی و عملکرد مناسب خود رو از دست بده ! پس بهتره روی این موضوع دقت لازم رو بعمل بیاریم و کمی محتاطانه از این دستگاه استفاده کنیم تا خدایناکرده به جای درست کردن ابرو ، چشم شو هم کور نکنیم ! بهتره برای استفاده از این دستگاه به منظور غبار زدایی این چنین فن هایی ، با رعایت کامل سرعت / زمان و فاصله ، برخورد بشه ! البته میشه بصورت منقطع هم از دستگاه استفاده کرد و بدینوسیله کمتر روی فن زوم کرده و فشار کمتری اورد .

یکی از راه هایی که طی تجربیاتم بدان رسیدم این بود که اگه استفاده از این دستگاه رو همراه با بکار گیری قلم مو کنیم ، درصد اسیب بسیار کم و تقریبا از بین میره ! یعنی در همان حال که داریم توسط قلم مو ، الودگی های سطح فن و پروانه شو ، غبار روبی میکنیم ، در همین حال هم توسط هوای فشرده ساطع از این دستگاه ، استفاده کنیم و یا بالعکسش ! یعنی زمانیکه هوای فشرده رو به سمت فن گرفتیم ، از طرف دیگه هم قلم مو رو در لابلای پروانه های فن بچرخونیم تا مو های قلم مو مانع چرخش شدید پروانه فن بشن و تازه خود همین چرخش فن هم کار رو راحت تر کرده و با نیگه داشتن قلم مو در مسیر حرکت پروانه ها ، بصورت خودکار تمیز میشن ! این نوع عملکرد برای تمامی فن ها کاربرد داره و میتونید برای هر فنی و با هر اندازه ای ازش استفاده کنیم ! حتی وجود همین هوای فشرده برای پاک کنددگی بیشتر قلم موی اغشته به شیشه شور نیز موثره و در کنار پاک کنندگی بهتر ، از رسیدن مایع شیشه شور به قسمت موتور فن و رسوندن اسیب به ان هم ، جلوگیری میکنه .

یک مورد دیگه رو هم که بهتره توضیح بدم مربوط به مراحل این تمیزکاری میشه ! یعنی اگه قراره از این روش استفاده بشه ، بهتره مراحل یاد شده بدقت مورد استفاده و عمل واقع شن ! مثلا همونطور که گفتیم بهتره ابتدا و قبل از استفاده از مایع شیشه شور ، یکبار با قلم موی خشک سطح فن و پروانه هاشو تا جایی که میشه تمیز کنیم و سپس از قلم موی خشک بهمراه فشار هوای بلوور استفاده کرده و در مرحله اخره که باید از قلم موی اغشته به مایع شیشه شور رقیق شده بهمراه فشار هوای دستگاه دمنده استفاده کنیم ! در انتها هم توسط هوای فشرده دستگاه ، فن رو خشک کنیم البته با در نظر گرفتن موارد احتیاطی گفته شده ! ( میزان سرعت / زمان / فاصله دستگاه با فن )

مورد دیگه ای که با مشاهده تصاویر داخلی کیس جناب curtis به نظرم رسید عدم استفاده از قسمت پشتی سینی مادربرد بود ! بنظر من کیس CM 690 جناب curtis بهترین و استاندارد ترین کیسی هستش که تا به امروز عرضه شده ( البته من مدل NV 690 شو بیشتر میپسندم ) و با کمی دقت و حوصله ، میشه به نحو احسنت از مزایای بی شمار این کیس استفاده کرد ! انچه من در تصاویر ارسالی جناب مشاهده کردم ، عدم استفاده از امکانات این کیس و کمی هم تعجیل در کابل کشی شون بود ! درباره مقوله کابل کشی منظم ! بنظر من در اولین قدم بهتره تمام کابل های داخلی کیس جدا شده و در مرحله اول فقط کابل های اصلی پاور که قابلیت جدا شدن ( یا همون کابل منیجمینت ) رو ندارن ، به نواحی مورد نظر متصل بشن ! ( البته من این بحث رو روی حساب پاور هایی با ان قابلیت طرح میکنم ) برای نصب کابل های اصلی پاور که اکثرا بصورت متصل به پاور هم هستند ، بهتره تا جایی که جا داره از قسمت های پنهانی همچون پشت سینی مادربرد استفاده بشه !

البته استفاده از نقاط پوشش دارو پنهانی ، فقط برای این کابل ها نیست و در حقیقت برای تمامی کابل های موجود در کیس ، باید تا حد ممکن از این راه استفاده نمود ! نکته مهم دیگه ای که بهتر همین ابتدا عنوان کنم ، بحث تقسیم بندی کابل هاست ! یعنی شما ابتدا باید کابل ها رو دسته بندی کنید و در هر مرحله کابل های هر دسته رو تا حد ممکن بصورت پنهانی ، نصب نمایید ! مثلا شما اول کابل های اصلی پاور رو نصب میکنید و بعدش سایر کابل های متصل به پاور رو و بعدش کابل هایی نیر ساتا یا کابل فن های متصل به ماردبرد و ...! اینطوری شما با دسته بندی کابل ها ، میتونید از فضای ممکن ، حداکثر استفاده رو ببرید ! مهمترین عاملی که بهیچ وجه قابل دست یابی نیست الا با تجربه و حین ازمون و خطا ، بحث بهترین نحوه کابل کشی داخل کیس ست .

یعنی شما هر طوری هم حساب کنید نمیتونید بصورت تئوری به نتیجه مطمئن و قابل اعتباری برای تعیین محل و مکان مناسب قرار گیری کابل ها برسید و تنها راه و مطمئن ترین راه همون بحث تجربه و طی مراحل ازمون و خطا ست ! شما اگه کل کابل های کیس تون رو جدا کنید و از صفر شروع بکار نمایید ، و مراحلی که گفته یا خواهیم گفت رو بکار ببرید ، مطمئنا در هر دفعه و در هر بار که به هر دلیلی کابل ها رو باز کردید و بخواید مجدد وصل و نصب شون کنید ، تجربیاتی کسب خواهید نمود و کم کم بهترین راه رو کشف میکنید ! حتی گاهی مجبور میشید که بار ها و بارها کابل هاینصب و وصل شده رو جدا کنید یا دوباره متصل کنید ! و مهم اینه که در نهایت و بعد از حداقل دو بار جدا کردن تمام کابل ها و اتصال دوباره شون ، به بهترین راه و تمیز و مرتب ترین راه خواهید رسدید و دیگه بعد از اون هر بار که نیازی به جدا کردن و نصب دوباره کابل ها داشته باشید ، میدونید که چی رو کجا و از چه راهی وصل کنید ! پس بحث دقت / حوصله / تجربه و ازمون و خطا تنها راه رسیدن به بهترین حالت ممکن برای شما و کیس تونه .

پس در مرحله اول کابل های متصل به پاور رو به صورت منظم و تا حد ممکن مخفی ، متصل میکنید ! در مرحله دوم سایر کابل های پاور رو که قابلیت جدا شدن دارن و در مرحله سوم هم کابل هایی نظیر ساتا یا فن ها و ...! البته ممکن حین انجام ، به نتیجه ای پس و پیش برسید که دیگه اون به شما و کیس تون بر میگرده !

ادامه در پست بعدی !

faramarzd
03-10-09, 16:18
تجربیات حقیر در بحث نگهداری و تمیز کردن فن ها / و کمی هم در مورد نظم کابل های داخل کیس !

قسمت دوم :

یکی دیگراز مهمترین موارد در این بحث ، استفاده از جایگاه های گذر کابل ست که در برخی از کیس ها وجود دارند همچون کیس جناب ! بنظر حقیر تا حدی که مقدوره ، بهتره از این جایگاه ها استفاده بشه ! البته اولین انتخاب نقاطیه که در دید نیستند و در مرحله دوم و یا نقاطی از کابل ها که به هر حال در دید قرار میگیرند ، اونجا بهتره از لابلای این ها رد بشن ! روی سینی کیس جناب curtis حفره هایی وجود داره که به منظور رد کردن کابل از انها به پشت سینی و یا بالعکسش فراهم شده ! یعنی شما میتونید برخی از کابل ها رو از همین زیر که پاور هستش ، به پشت سینی برده و از پشت مثلا به قسمت بالایی سینی بیارید و از اون حفره رد کرده و روی ماردبرد یا نقاط بالایی کیس وصل کنید ! یا مثلا گاهی طول کابل ها بیش از نیازه و بعد از اتصال ، اون قسمت باقی مانده فقط باعث شلوغی داخل کیس میشه ! برای این مورد هم بهتره قسمت های اضافی رو تا جایی که میشه بازم به قسمت پشت سینی و قسمت هایی دور از دید انتقال بدید !

نکته دیگه این که مثلا وقتی قراره چند تا کابل مثل کابل برق ماردبرد یا کابل فن ها و .. از پاور به سمت بالای کیس برن ، بهتره اونا رو در یک دسته کرده و همه رو بصورت مرتب و موازدی به بالای کیس انتقال بدید ! مثلا از طریق همون جایگاه ها یا گیره کابل ها ! از طرف دیگه هم در نقاطی که قراره کابل به سمت مقصد خود مایل بشه ، بهتر در همه موارد دارای زاویه 90 درجه باشه ! یعنی تا حد ممکن کابل بصورت صاف و مستقیم از طریق همون قسمت گیره ها به بالا بره و در موقع گردش به سمت مقصد ، بازم صاف و مستقیم گردش داشته باشه تا زاویه بوجود امده حدالمقدور 90 درجه و یا نزدیک به ان باشه چرا که این انحنا خود باعث بوجود امدن نمای شلوغ و نا منظمه !

در مورد کابل های ساتای درایورهای نوری هم مثلا در کیس این دوست مون بهتره این کابل از همون قسمت سمت چپ کیس یعنی همون امتداد پشت سینی مادربرد ، به سمت پایین بیاد و از همون پشت داخل محفظه هارد ها شده و بهمراه کابل ساتای هارد مشترکا از حفره مربوطه خارج و به درگاه ساتای مادربرد متصل بشن ! در ضمن بهتره کابل ساتای مادربرد جنابcurtis هم مستقیما از حفره و شیار محفظه هارد که در روبروی درگاه ساتای مادربرد قرار گرفته ، خارج بشه ! مثلا ایشون با یک پله اختلاف و پایینتر کابل ساتای هارد رو از شیار خارج کردن و همین امر باعث در دید بودن قسمت اضافی کابل ساتای ایشون شده ! همچنین اون قسمت از کابل ساتا که اضافی هستش رو هم اگه قرار جمع کنید یا چسب بزنید ، بهتره در همون محفظه هارد جاسازی کنید ! مثلا لا زده و چسب بزنید و در جلوی هارد قرار بدید ، طوری که وقتی هارد در جای خود قرار گرفت باعث شه تا کابل رو نیگه داره و از طرفی هم مانع در دید بودنش باشه !

مورد بعدی قسمت اضافی سیم فن هاست که در کیس ایشون بصورت ازاد و ول دیده میشن ! در کل برای اینکه این سیم ها جمع باشن هم بهتره قسمت های اضافی دور فن پیچیده بشه و مثلا روشون یک چسب برق مشکی زده بشه یا اینکه در انتها یک تیکه چسب برای نیگه داشتن شون چسبونده بشه و باقی سیم هم تا رسیدن به مقصد از همون زیر و قسمت های پنهانی رد بشه ! مثلا در همون فن پشتی کیس براحتی میشه قسمت های اضافی سیمشو دور خود چارچوب فن پیچید و به اندازه نیاز باز گذاشت ! همچنین در تصاویر این دوست مون دیدم که انگار یک یا دو فن کوچیک و اضافی رو داخل کیس شون گذاشتن و کابل هاشون رو همینطوری توی هوا ول کردن ! ایشون میتونن این کابل ها رو از پشت پاور رد کنن و اگه قراره به کابل برق پاور متصل بشه بهتره از پورت برق نزدیک به اون سمت پاور ، استفاده کنند .

در تصاویر ایشون کابل های مختص کیس بصورت کاملا اشکارا در دید هستند که میشه براحتی اونارو هم از دید خارج ساخت ! مثلا میشه برای مخفی کردن این کابل های و یا سایر کابل ها از لبه قسمت اتصال درب کیس در کف کیس استفاده کرد ! همون قسمتی که ورق اهنی اون یکمی لوله شده و میشه براحتی زیر اون کابل یا کابل هایی رو مخفی کرد ! همچنین در قسمت عمودی کیس هم در همون لبه نصب درب کیس ، چنین موردی وجود داره و ممکن برای برخی از سیم های نازک از این قسمت هم بشه استفاده کرد ! در ضمن اگه نتونستم منظور مو درست متصور شده و براتون شرح بدم ، بفرمایید تا روی تصاویر نشون بدم .

یا مثلا سیم فن پردازنده رو میتونید از زیر لوله های هیت پایپ رد کنید و در زیر اونا مخفی شون کنید یا حتی اگه سیمش بلنده میشه دولا کرد و در همون زیر لوله ها چسب زد تا فقط قسمت مورد نیاز در دید باشه !

در ضمن الان یادم اومد ! دوست عزیز جناب curtis ! در سیستم جنابعالی ، جدای فن های مادربرد ، فن و قسمت کولر کارت گرافیک شمام خیلی غبار الود شده و نیاز به توجه فوری و جدی داره ! شما میتونید با همون روش تمیز کردنی که برای فن های مادربرد در بالا گفته شد ، برای تمیز کردن فن گرافیک هم اقدام کنید ! یعنی با مراعات باد بگیرید و سپش با قلم مو و بعدشم هم قلمو و هم باد ! در انتها هم توسط قلموی اغشته به مایع شیشه شور تمیزش کنید و دوباره باد بگیرید تا خشک شه !

همچنین برای سهولت و دقت بیشتر در کار ، بهتره کلا قاب کولر کارت تون رو برداشته و بصورت دقیق تمیزش کنید ! تا جایی که من میدونم و در تصویر میبینم این قاب در کارت های سری 8000 و مخصوصا کارت 8800 GTS جنابعالی توسط اهرم یا ضامنی قابل باز شدنه و بعدش میتونید خیلی راحت تمیزش کنید ! توجه داشته باشید که بدلیل دمش مستمر هوا توسط فن گرافیک که به سمت هت سینگ داخلیشوزیده میشه ، بسیاری از گرد و غبار ها و مخصوصا پرزها در سر راه و مابین هت سینگ کارت تون گیر کرده و میچسبن ! که به مرور و با افزایش شان ، منافذ و مجرای ورودی و همچنین خروجی هوا بسته شده و باعث بالا رفتن دمای کارت خواهد شد !

یک نکته انحرافی دیگه هم که که در کیس جناب curtis بچشم خورد و بد ندونستم اشاره کنم این بود که بیاد داشته باشیم که در هیچ صورتی از اتصالات غیر فابریک و دستی استفاده نکرده و جدا بپرهیزیم ! مثلا اتصال سیم های یک فن به فن دیگری یا جای دادن در سوکت برق دیگری و از این دست کارها رو انجام ندیم چرا که احتمال بوجود امدن اتصالی در چنین موارد غیر استانداردی وجود داشته و با یک جرقه باعث صدمات جبران ناپذیر ی خواهند شد ! از اون گذشته این چنین صحنه هایی باعث تخریب منظره و ویو داخلی کسی مون میشه !

در ضمن در میان تصاویر ارسالی جناب curtis با موردی برخورد کردم که بیشتر به مبحث کولینگ و گردش هوای داخل کیس بر میگرده ولی ترجیحا قصد دارم در اینجا ، اشاره ای به این موضوع هم داشته باشم ! دوست عزیز ! فن جلویی سقف شما که بی رنگ هم هست ، بصورت برعکس نصب شده ! یعنی هوا و به سمت داخل میده ! با اینکه من اطلاعات انچنانی در این زمینه ندارم ولی فکر میکنم این روش اشتباه باشه و بهتره این فن هم هوا رو به بیرون کیس انتقال بده چون هوای داغ به سمت بالا در حرکته !

البته من حدس میزنم شما با این ذهنیت که این فن ، باد رو به سمت رم ها تون میزنه ، این طوری نصبش کردید که بنظر من این ذهنیت غلطه و این فن فقط باعث اختلال در گردش هوای داخل کیس شده و همچنین باعث بوجود امدن کوران میشه و تاثیر نامطلوبی بر روی عملکرد مثبت سایر فن ها میذاره ! شما اگه بواسطه اورکلاک رم ها ، نیاز به دفع گرما یا مهار دمای رم هاتون دارید ، بهتره از رم کولر ها استفاده کنید که الانم به وفور گیر میان ! با اینحال اگه دلیل دیگه ای دارید خوشحال میشیم برای جمع مطرح بفرمایید .

خب در تکمیل موضوع رم کولر ها به موردی در این زمینه اشاره کنم که اگه تصمیم به انتخاب و تهیه رم کولر گرفتید بهتره سعی کنید از همون برند رم های خودتون باشه ! چون حدس من اینه که هر رم کولر بر پایه معماری و ساختمان همون رم طراحی شده و بیشتر راندمان رو برای همون رم داره ! البته خود این بحث مجال دیگری رو میطلبه که از وسع وقت و حوصله ما خارجه ! فقط اشاره کنم که اگه کمی در ساختمان رم های برند های مختلف دقت کنید بوضوح میتونید این تفاوت رو ببینید !

مثلا یکی از بهترین نوع ساختمان و معماری خنک کننده های رم ها یا همون هت سینک هاشون ، مختص برند کرس ایر در مدل دومینیتوره که به سبب طراحی ویژه هت سینکش و تعامل با خنک کننده فابریکش ، طوری ساخته شده تا بادی که از بالا توسط رم کولر

AIR FLOW وزیده میشه ، به بهترین نحو ، باعث نفوذ به لایه های داخلی رم شده و خنک شون کنه ! نا گفته نمونه که من نمیدونم ایا سایر برندهایی همچون OCZ هم بر اساس یک دستور العمل دقیق ، اقدام به طراحی وساخت رم کولر هاشون کردن یا فقط بحث تقلیده ! چون در بسیاری از انواع رم های OCZ ساختما ن هت سینگ این رم ها به شکل لانه زنبوری تعبیه شده و حالا اینکه دمش باد از بالا تا چه اندازه میتونه بر روی خنک کردن این چیپ رم ها موثر باشه رو باید از اساتید فن پرسید ! البته قسمت لانه زنبوری که اشاره کردم مربوط به قسمت های کناری رم های میشه و در قسمت بالاشون امکان ورود هوای خنک وجود داره !

در مورد استفاده از کابل های برق پاورهای دارای کابل منیجمنت هم ، توجه داشته باشید که تا حد ممکن از تعداد کابل های کمتری استفاده بشه و برای هر یک کابل ، تمامی سوکت های برق اون مورد استفاده قرار بگیره و بعدش سراغ اتصال و استفاده از کابل دومی باشیم ! برای این منظور نیاز به دقت و همون بحث ازمون خطا وجود داره تا طوری از این کابل ها استفاده کرد که بشه حداکثر کارایی رو برد .

یک پیشنهاد کوچولو هم برای کولینگ بهتر کیس 690 ! بنظر من بهتره درایو های نوری رو در بالاترین جای ممکن بر روی کیس نصب کرد تا بشه در فاصله بین انها و کف محفظه انها ، یک عدد فن 8 یا ترجیحا 12 سانتی اضافه بشه تا کارایی و کولینگ این کیس به بالاترین حد ممکن برسه ! این فن باید همانند فن پایینیه جلوی کیس ، هوا رو از بیرون مکیده و بداخل کیس هدایت کنه ! فقط نکته مهمی که جا داره گفته بشه اینه که این فن اضافی رو باید تا حداکثر ممکن نزدیک به فن فابریک و پایینیه جلوی کیس قرار داد وتا هر چه بیشتر از سقف کیس فاصله داشته باشه تا باعث اخلال در کارایی فن های سقف کیس نشه ! به همین خاطر گفتم که روی کف محفظه دراو های نوری قرار داده بشه ! و از طرفی هم از قسمت پشتی فن ، تا حد ممکن به قسمت جلویی کیس نزدیک بشه تا بتونه همچون فن پایینی ، هوا رو براحتی مکیده و وارد کیس کنه ! شما میتونید برای مدل های از فن های سبز رنگ و برای مدل هم از فن ابی رنگ استفاده کنید تا هر چه بیشتر شبیه فابریک خودش باشه و احتمالا زیباتر بشه ! یا اینکه از فن های معمولی استفاده کنید که دیگه اینش به سلیقه شما بر میگرده !

مثلا میتونید برای برق درایوهای نوری از یک کابل استفاده کنید ! اکثر کابل های دارای برق ساتا ، دارای چند پورت هستند و هر یک از اون ها با فاصله مناسبی از دیگری قرار داده شده و طول کابل بین شون رو طوری در نظر گرفتن که بشه براحتی 2 تا درایور نوری روی هم رو برق دهی کرد ! و در ضمن شما میتونید یک عده از کابل هایی که سم اضافی دارن رو به قسمت بالای کیس ، یعنی بالای درایو های نوری یا لابلای جایگاه ها و محفظه درایو های نوری منتقل کنید و اونجا پنهان نمایید .

در ضمن یک نکته ای رو هم در مورد انتخاب قلم مو بگم که بهتره از قلم موهای مرغوب استفاده کنید ! مثلا در بازار یک سری شون هستش که دارای بدنه سفید رنگ هستند و نسبتا مرغوبند ! یا مثلا سعی کنید از دو سایز مختلف استفاده کنید ! یکی کوچیک و یک متوسط تا در تمامی موارد دست تون باز باشه و راحت تر و دقیقتر کار کنید ! سعی کنید از قلم موهای خارجی و مرغوب استفاده کنید چون اگه از این ارزونا استفاده کنید ، اولا خیلی خیلی زود خراب میشن و ثانیا به نرمی و انعطاف پذیری انواع خارجی و مرغوب نیستن و ثالثا مو هاشون میریزه و در لابلای قطعات داخل کیس مثل فن ها یا خود کیس جا می مونن و باعث اسیب های احتمالی و کلا دردسر میشن ! در حالیکه از نظر پاک کنندگی و تمیز کردنم اصلا جالب توجه نیستن ! پس اگه قراره هزینه کنید و اگه میخواید این کار رو درست انجام بدید سعی کنید 2 تا قلم موی خارجی مرغوب در دو سایز متوسط و کوچیک تهیه کنید . البته یکی دیگر از دلایلی که تاکید دارم 2 تا قلم مو داشته باشید به این خاطره که در بحث پاک کردن فن هایی که غبارشون خشک شده ، باید با یکی از اونا که اغشته به مایع رقیق شده شیشه شوره ، اون الودگی ها رو تمیز کرد و با قلم موی دیگر هم تا حدی خشک کرد تا لک شون کاملا از بین بره ! چون بالاخره اون الودگی ها یه جورایی شسته میشن و بخار که نمیشن ! و استفاده از قلم موی دوم اون الودگی های شستشه و جدا شده رو به خودش جذب میکنه !

همونطور که اقا معین اشاره فرمودند دو نوع اسپری خشک و روغنی وجود داره که میشه برای رفع برخی از مشکلات فن ها ازشون استفاده کرد ! البته استفاده از این اسپری ها مختص قسمت موتوری فن ها ست ! مثلا از اسپری خشک در مراحلی که گرد و غبار و پرز قسمت موتور فن ها رو پر کرده باشه و اوضاع خیلی وخیم باشه ، استفاده میشه تا بنحوی اون اضافات رو بشوره ! البته بعده استفاده از این اسپری باید از اسپری روغنی هم استفاده کرد تا تینر موجود در نوع خشک که باعث شسته شدن اضافات و در کنارش چربی و روغن مورد نیاز موتور فن ها میشه ، توسط اسپری روغنی جبران و احیا مجدد بشه ! ! و یا در مواردی که موتور فن ها خشک شده و بر اثر کار زیاد یا عدم رسیدگی صداشون در اومده ، از اسپری های روغنی استفاده میشه ! به هر ترتیب استفاده از هر دو نوع اسپری خشک و روغنی مختص قسمت موتوری فن هاست و ربطی به سایر قسمت هاش نداره ! البته اقا معین دقیقتر بیان کردن و در مورد انواع فن ها هم توضیحاتی رو فرمودند .

خب دوستان امیدوارم کسانی که واقعا به بحث تمیز کردن فن ها اهمیت میدن و در این زمینه جویای اطلاعات و تجربیات دیگران بودند ، از این مطلب استفاده کاربردی داشته باشن ! بابت طولانی شدن مطلب هم که دیگه نمیدونم چی بگم و فقط اشاره میکنم که حقیر بر این باورم که یا نباید چیزی رو گفت و یاد داد و یا باید بصورت کامل و دقیق مطرح کرد ! طولانی شدن این پست هم از عواقب چنین اندیشه ایست ! معذرت !

( دوستان من این مقاله رو بزبان خودم و در حد امثال خودم ، یعنی دوستان کم تجربه و تازه کار نوشتم و نکاتی رو مطرح کردم که برای اساتید خیلی پیش پا افتاده هستند ، امیدوارم وقت اساتید با خوندن این مقاله گرفته نشه )

پایان

Curtis
03-10-09, 19:07
1- خیلی ممنون از راهنماییتونو ممنون از وقتی که گذاشتید.
2- و اینکه شما استاد بنده هستید که برای پاسخ به این گونه مشکلات وقت خود را قرار داده اید.
3- توضیحات شما کامل صحیح و کامل است.
4-راجع به سلیقه ی شما کاملا موافقم ولی زمانی که من این کیس رو خریدم هنوز پلتفروم nvidia
برای این کیس نیومده بود و من قصد خرید cm staker 830 nvidia رو داشتم که متاسفانه با کمبود پول مواجه
شدم و مجبور به خرید این کیس شدم که به نظر من در اون زمان بهترین کیس از نظر زیبایی و کولینگ در حدود
100 تومن بود.
5- راجع به قرار دادن کابلهای پاور و... پشت سینی کیس که من متاسفانه با کوتاهی کابلها مواجه شدم
ومجبور به قرار دادن کابلها به این صورت که در عکسها دیده بودید شدم ولی حد الامکان کابلهای مربوط به
پنل بالایی کیس از جمله ساتا و usb و... رو پشت سینی کیس قرار دادم.
6- در جواب نکته ای که در مورد فن گرافیک گفتید باید بگم که همون روزی که من این عکسها رو از کیسم گرفتم
این فکر به سرم زد که پنل روی گرافیک رو بردارم وهیت سینک و فن اون رو تمیز کنم و همین کار رو هم کردم.
7- و به نکته ای که در مورد فن بی رنگ روی سقف فرمودید باید بگم که من اون روز عجله داشتم و اون فن رو بر عکس بستم و بعد از خوندن فرموده ی شما اون رو به حالت درست برگردوندم و در مورد اورکلاک باید بگم که تا حالا این کارو فقط روی کارت گرافیک سیستم قبلیم انجام دادم و به هیچ وجه قصد اورکلاک روی این سیستم رو
ندارم و تا الان این سیستم با قدرت خوبی کار کرده و مشکلی نداشته و اگر هم روزی به ذهنم رسید ابتدا از کولینگ سیستمم مطمئن میشم بعد دست به این کار می زنم.
باز هم تشکر می کنم از این نکات مفیدی که فرمودید.
شما هم اگه وقت کردید عکسهای سیستمتون رو بذارید تا دوباره این تاپیک رو زنده کنیم.

با تشکر curtis

Curtis
04-10-09, 01:27
با استفاده از فرمایش های شما تونستم کیسم رو مرتبتر از قبل بکنم.
اینم عکس:
Only the registered members can see the link
Only the registered members can see the link

demee
24-10-09, 11:08
میتونین از این سیمایه نبستا"سفت که با هاش سیم هارو میبندن استفاده کنین که خیلی هم خوبه یا میتونین از ان بست ها که بسته میشن بعد دیگه واز نمیشن و پلاستیکی هم هستن استفاده بکنی ولی برایه اینکه وازش کنی باید ببوریش !!!1:whistle:(همونا که میخوای ببندیش میگه ززززززززوززوززوزووزوززپ بعد کپ میشه !! )

demee
24-10-09, 11:23
در مورده تمیز کردن فن کام پیوتر هم باید بگم که فقط و فقط با گوش پاکن تیمز بشه !!!البت توصیه میکنم ها
وقطی جارو برقی یا دست گاه باد رو میگیرین طرفش ی صدایی میده مثل وووووووو که زیاده جالب نیست چون کارایی فن رو کم میکنه (مثل نوسان سرعت فن )
اگه میتونین برایه تمیز نگه داشتن کیس بهتر ازفیلتر هوایه ن استفاده کنین یا اگه مقدور نیت میتونین از ماسک هایی که برای آلودگب هوا استفاده میشن استفاده بکنین هر چند که ضرات ریز از ماسک رد میشه ولی از هیچی بهتر من خودم الان 6 ماه دارم استفاده میکنم و تا حالا هم نشده که سیستمم رو تمیز کنم و هنوز مثل وقطی که ماسک نداشت کسیف نشده
بهتره از ماسک در منافضی استفاده بشه که هوا رو میکشه توی کیس
اینو یادتون باشه که ببینین فن از کدوم طرف هوارو میکشه تو از همو طرف ماسک و بادقت ببندین چون باعث ایجاد خلئ میکنه و هوا رو میکشه تو و لی اکه از اون ور ببندین چون ماسک از اون و مثل بلاک عمل میکنه باعث میشه که هوا برگرده که بهش خفگی فن میگن که مقدار ناچیزی از هوا وارد کیسس میشه ولی اگه از همون طرفی که شما میتونین ببینین که که کلاه فن در حال چرخشه هست بهتره ماسک رو ببندین ولی باید از یک توری استفده کنین تا ماسک ره تویه فن . این ماسک ها به راهتی فن هایه 140 هم جواب مییدن !!!