PDA

مشاهده نسخه کامل : سوالاتی در مورد Raid1

MoBiN.R
22-07-09, 09:15
با سلام به دوستان سخت افزاری :1. (40): .. همونطور که بیشترتون میدونید من سیستم دغالیمو یه چند وقته عوض کردم :lol: و اطلاعاتشو توی انجمن گذاشتم .. ولی در مورد Raid کردن اون یه سری سوالات و مشکلاتی دارم .. برای اولین بار وقتی سیستمو Raid1 کردم ویندوز یکی در میون بالا میومد .. نمیدونم دلیلش از کجاست ..
و سوالام اینه که مسکل این کجاست و آیا با Raid1 میشه کل حجم 2 هارد رو حفظ کرد یا نه ؟ .. آخه من 2 تا هارد 500 SATAII دارم که توی یکیشون اطلاعات هست .. در مورد Raid هم میخواستم بدونم چطوری میتونم رید کنم بدون این مشکلات .. با تشکر :give_rose:

CROSSHAIR
22-07-09, 11:26
با سلام به دوستان سخت افزاری :1. (40): .. همونطور که بیشترتون میدونید من سیستم دغالیمو یه چند وقته عوض کردم :lol: و اطلاعاتشو توی انجمن گذاشتم .. ولی در مورد Raid کردن اون یه سری سوالات و مشکلاتی دارم .. برای اولین بار وقتی سیستمو Raid1 کردم ویندوز یکی در میون بالا میومد .. نمیدونم دلیلش از کجاست ..
و سوالام اینه که مسکل این کجاست و آیا با Raid1 میشه کل حجم 2 هارد رو حفظ کرد یا نه ؟ .. آخه من 2 تا هارد 500 SATAII دارم که توی یکیشون اطلاعات هست .. در مورد Raid هم میخواستم بدونم چطوری میتونم رید کنم بدون این مشکلات .. با تشکر :give_rose:
با دو هارد معمولا رید 0 .
میبندند
در مورد رید 1

در این نوع شاهد هیچ بهبودی در كارآیی كامپیوتر نیستیم. بلكه در این نوع با ایجاد یك كپی دقیق یا قرینه از اطلاعات هارد درایو اول روی هارد درایو دوم به طور بلادرنگ، میزان خرابی به حداقل ممكن رسیده است.

تا کارایی بالا بره

Only the registered members can see the link

Stream
22-07-09, 11:57
ولی در مورد Raid کردن اون یه سری سوالات و مشکلاتی دارم .. برای اولین بار وقتی سیستمو Raid1 کردم ویندوز یکی در میون بالا میومد .. نمیدونم دلیلش از کجاست ..

قاعدتا نباید این مشکلات پیش بیاد...
شما آخرین درایورهای RAID مادربردتون رو موقع نصب سیستم عامل لود کردید؟

آیا با Raid1 میشه کل حجم 2 هارد رو حفظ کرد یا نه ؟

مسلما نمیشه،
شما حتی اگه 5 هارد 500 گیگابایت رو هم با هم RAID 1 کنید در نهایت 500 گیگابایت فضا خواهید داشت و اطلاعات بصورت Mirror روی همه هاردها ذخیره خواهند شد.

آخه من 2 تا هارد 500 SATAII دارم که توی یکیشون اطلاعات هست

شما از هر نوع RAID ای که استفاده کنید موقع Setup کردن RAID Array ها اطلاعات هاردتون پاک میشه. باید یک Backup ازشون تهیه کنید.

در مورد Raid هم میخواستم بدونم چطوری میتونم رید کنم بدون این مشکلات

قاعدتا نباید این مشکلات بوجود بیاد، شما بهتره دقیقا طبق راهنمای دفترچه مادربردتون عمل کنید و از آخرین درایورها استفاده کنید.

با دو هارد معمولا رید 0 .
میبندند

این صحبت درست نیست!
نیاز کاربر تعیین می کنه از RAID 0 استفاده بشه یا RAID 1 . ولی استفاده RAID 0 بیشتر از RAID 1 هست بین عموم کاربران.

در این نوع شاهد هیچ بهبودی در كارآیی كامپیوتر نیستیم. بلكه در این نوع با ایجاد یك كپی دقیق یا قرینه از اطلاعات هارد درایو اول روی هارد درایو دوم به طور بلادرنگ، میزان خرابی به حداقل ممكن رسیده است.

این صحبت هم صحیح نیست!
درسته که سرعت Write در RAID 1 کمی پایین تر از حالت معمولی با یک هارد است، ولی سرعت Read کاملا افزایش پیدا می کنه چون اطلاعات از روی چند هارد خوانده می شوند.

MoBiN.R
22-07-09, 13:12
با تشکر از راهنمایی دوستان ..والا من فقط بایوس سیستممو آپدیت کردم .. درایور Raid رو هم از روی سی دی مین نصب کردم قبل از اینکه رید کنم ... اگر نمیشه کل حجم 1 ترابایت رو حفظ کرد پس بیخیال بشم بهتره چون به خاطر سرعت نمیتونم 500 گیگ رو از دست بدم ..

Stream
22-07-09, 13:16
با تشکر از راهنمایی دوستان ..والا من فقط بایوس سیستممو آپدیت کردم .. درایور Raid رو هم از روی سی دی مین نصب کردم قبل از اینکه رید کنم ... اگر نمیشه کل حجم 1 ترابایت رو حفظ کرد پس بیخیال بشم بهتره چون به خاطر سرعت نمیتونم 500 گیگ رو از دست بدم ..
هدف اصلی RAID 1 بالا بردن سرعت نیست، بلکه بالا بردن امنیت اطلاعات است تا در صورتی که یکی از هاردها خراب بشه شما اطلاعاتی رو از دست ندید.

برای بالا بردن سرعت و نگه داشتن کل فضای هارد، باید دو هارد 500 گیگابایاتتون رو RAID 0 کنید تا هم سرعت بهتری نسبت به RAID 1 و حالت معمولی داشته باشید و هم فضای 1 ترابایت. مشکلش هم اینه که اگه یکی از هاردها خراب بشه کل اطلاعاتتون رو از دست می دید.

MoBiN.R
22-07-09, 14:07
خوب اینطوری باشه خوبه .. ولی مشکل ویندوز مربوط به چیه ؟

Stream
22-07-09, 14:14
خوب اینطوری باشه خوبه .. ولی مشکل ویندوز مربوط به چیه ؟
دقیقا مشکلتون رو توضیح می دید؟

ممکنه درایورهای RAID روی CD با سیستم عامل ناسازگاری داشته باشند. از چه سیستم عاملی استفاده می کتید؟
موقع نصب سیستم عامل درایورهای RAID رو لود کردید؟

MoBiN.R
22-07-09, 14:21
والا راستش رفیقم برام تنظیمات رید رو انجام داد و رید کرد و خودم اون موقع نبودم ببینم داره چیکار میکنه ... ویندوز XP SP2 بود ... بعد از آپدیت بایوس موقع اجرای صفحه نصب فلاپی مخصوص رید که توی باکس مین بود گذاشتم تو و ویندوز نصب شد ( البته با Raid1 ) بعد از نصب درایور های مین بورد بعضی موقع که ریستارت میکردم صفحه پر شدن ویندوز XP نمیومد و باید یه 3 یا 4 بار ریست میکردم شانسی میومد بالا .. برای این مشکل رید به حذف کردم و بصورت معمولی در اوردم و ویندوز عوض کردم دیگه مشکلی نداشت ولی رید رو بیخیال شدم برای این مشکل اون موقع

Stream
22-07-09, 14:35
والا راستش رفیقم برام تنظیمات رید رو انجام داد و رید کرد و خودم اون موقع نبودم ببینم داره چیکار میکنه ... ویندوز XP SP2 بود ... بعد از آپدیت بایوس موقع اجرای صفحه نصب فلاپی مخصوص رید که توی باکس مین بود گذاشتم تو و ویندوز نصب شد ( البته با Raid1 ) بعد از نصب درایور های مین بورد بعضی موقع که ریستارت میکردم صفحه پر شدن ویندوز XP نمیومد و باید یه 3 یا 4 بار ریست میکردم شانسی میومد بالا .. برای این مشکل رید به حذف کردم و بصورت معمولی در اوردم و ویندوز عوض کردم دیگه مشکلی نداشت ولی رید رو بیخیال شدم برای این مشکل اون موقع
پس تا قبل از آپدیت بایوس مشکلی نبوده، درسته؟
اگه اصلا سیستم بالا نمی مد می شد حدس هایی زد، ولی اینکه گاهی وقتی بالا بیاد کمی عجیبه!

یک سوال: در اون شرایط، اگه فایلی رو ذخیره می کردید روی یک هارد ذخیره می شد یا هر دو هارد؟

شما از اطلاعاتتون Backup بگیرید، این بار با بایوس جدید تنظیمات RAID رو انجام بدید و آخرین درایورهای RAID رو هم از سایت AMD دانلود کنید. ترجیحا هم از ویندوز ویستا یا 7 استفاده کنید اگه نیاز به امکانات خاصی در XP ندارید چون در این ویندوزها (به خصوص 7) استفاده از RAID نسبت به قبل خیلی راحت تر و قابل اعتمادتر شده.

MoBiN.R
22-07-09, 15:02
پس تا قبل از آپدیت بایوس مشکلی نبوده، درسته؟

نه قبل اپدیت بایوسی درکار نبود :دی .. بعد از اسمبل سیستم بایوسو آپدیت کردم و رید کردم و ویندوز عوض کردم .. همین ..

یک سوال: در اون شرایط، اگه فایلی رو ذخیره می کردید روی یک هارد ذخیره می شد یا هر دو هارد؟

والا توجه نکردم به این که چجوری ذخیره میکرد ..

شما از اطلاعاتتون Backup بگیرید، این بار با بایوس جدید تنظیمات RAID رو انجام بدید و آخرین درایورهای RAID رو هم از سایت AMD دانلود کنید. ترجیحا هم از ویندوز ویستا یا 7 استفاده کنید اگه نیاز به امکانات خاصی در XP ندارید چون در این ویندوزها (به خصوص 7) استفاده از RAID نسبت به قبل خیلی راحت تر و قابل اعتمادتر شده.

منظور از بایوس جدید چیه ؟ آخرین درایور رید رو باید توی اون فلاپی مخصوص خودش بریزم ؟ .. در ضمن من رید کردن رو بلد نیستم کامل

Stream
22-07-09, 15:31
نه قبل اپدیت بایوسی درکار نبود :دی .. بعد از اسمبل سیستم بایوسو آپدیت کردم و رید کردم و ویندوز عوض کردم .. همین ..خب من طور دیگه ای فرض می کردم.
چون چند بار روی آپدیت بایوس تاکید کرده بودید فکر کردم ابتدا سیستم رو راه اندازی کردید و RAID کردید و ... و نهایتا بایوس رو آپدیت کردید و این مشکلات بوجود آمده! خب قضیه دیگه ارتباطی به بایوس نداره.

آخرین درایور رید رو باید توی اون فلاپی مخصوص خودش بریزم ؟اگه ویندوز XP نصب می کنید باید درایورهای RAID رو روی یک فلاپی کپی کنید، نیازی نیست همون فلاپی مخصوص باشه، هر فلاپی دیگه ای هم همون کار رو انجام می ده.

در ویندوز ویستا و 7 می تونید از فلش مموری هم استفاده کنید.

در ضمن من رید کردن رو بلد نیستم کاملمشکلی نیست راهنماییتون می کنیم. :wink: RAID کردن کار بسیار ساده ایه.

MoBiN.R
22-07-09, 16:41
خوب من درایور رید رو از اینجا پیدا کردم :

اما 2 تا درایور رید داره .. کدومه ؟

RAID Driver
Revision 002
Description SB750 RAID Driver(for 3.1.1540.50 SB750 RAID ROM) for Windows XP,Vista 32/64bit.
File Only the registered members can see the link
Size 248 KB
OS
Revision 001
Description SB750 RAID Driver for Windows XP,Vista 32/64bit.
File Only the registered members can see the link
Size 58,220 KB
OS

خوب چون میخوام ویندوز 7 بریزم میریزم توی فلش ... باید فایل ها Extract بشه ؟ در ضمن لطف کنید توضیح کامل رید کردن رو در حالت اینکه کل فضا حفظ بشه و کارایی و سرعت بالا بره چه در ویندوز 7 چه در XP توضیح بدید .. با تشکر

Stream
22-07-09, 17:11
این نسخه رو دانلود کنید:

فایل رو در فلش Extract کنید.
بعد از Backup گرفتن از اطلاعات، سیستم رو Restart کنید و با زدن دکمه Del برید به منوی تنظیمات بایوس.

از منوی اول وارد Integrated Peripherals بشید و گزینه Raid Config/Function (یا چیز مشابهی رو انتخاب کنید) و تعیین کنید کدام پورت های SATA قراره RAID بشن.

به صفحه اصلی برگردید و تنظیمات رو ذخیره کنید و سیستم رو ریستارت کنید. حالا موقع بوت سیستم به جای Del دکمه F4 رو فشار بدید تا وارد قسمت تنظیمات RAID بشید.

در این صفحه نوع RAID را باید تعیین کنید که گزینه RAID 0 رو انتخاب می کنید و هاردهایی که قراره RAID بشن رو مشخص می کنید. تنظیمات رو ذخیره کنید و بعد از ریستارت شدن سیستم دوباره وارد تنظیمات بایوس (Del) بشید و از طریق قسمت َAdvanced BIOS Features و گزینه Hard Disk Boot Priority ؛ Raid Array ای رو که ساختید رو انتخاب کنید.

حالا خارج بشید و بعد از ذخیره تنظیمات باید سیستم عامل رو نصب کنید. ویندوز 7 یا ویستا رو مستقیما نصب کنید و بطور معمولی جلو برید تا زمانی وارد صفحه تنظیمات پارتیشن ها برای نصب ویندوز بشید. در این قسمت گزینه Load Driver رو انتخاب کنید.

حالا فلشی رو که از قبل هم به سیستم متصل بوده رو انتخاب کنید و وارد فولدرهای RAID7xx و x64 یا x86 (بسته به 32 یا 64 بیت بودن سیستم عامل) بشید و درایورها رو لود کنید. ممکنه چند دقیقه طول بکشه. مراحل نصب رو کاملا عادی ادامه بدید و تا پایان نصب هم فلش مموری رو در نیارید.

در ویندوز XP قبل از نصب فلاپی رو در درایو قرار بدید. همون اوایل که صفحه آبی میاد در پایین می نویسه برای لود کردن درایورهای SCSI یا RAID دکمه F6 رو فشار بدید، این کار رو انجام بدید و درایور مناسب برای نسخه ویندوزتون رو انتخاب کنید (32-64 بیت) و ویندوز رو به طور معمولی نصب کنید. تا پایان نصب هم فلاپی رو در نیارید.

پایان ./
برای تست هم می تونید از HD Tune استفاده کنید.

MoBiN.R
22-07-09, 19:07
آرمان جان ممنون .. واقعا لطف کردی .. یه چند روز طول میکشه تا BackUp بگیرم از هاردم .. اگر مشکلی داشتم مزاحم میشم .. در ضمن بعد از انجام دادن همه مراحل هارد ها مثل قبل درایو هارو توی My Computer لود میکنه دیگه ؟ نیاز به پارتیشن بندی دوباره هست ؟ من شنیدم با رید 0 فضا نصف میشه نمیدونم درسته یا نه ؟ در ضمن x86 و x64 کدوم 32 بیت و کدوم 64 بیت هستند ؟ ... در ضمن آرمان جان اگر چگونگی حذف رید هم اگر توضیح بدی دیگه کامل میشه

Stream
22-07-09, 19:22
آرمان جان ممنون .. واقعا لطف کردی .. یه چند روز طول میکشه تا BackUp بگیرم از هاردم .. اگر مشکلی داشتم مزاحم میشم .. خواهش می کنم.
هر جا که مشکلی باشه از اون قسمت عکس بگیرید تا بیشتر توضیح بدم.

در ضمن بعد از انجام دادن همه مراحل هارد ها مثل قبل درایو هارو توی My Computer لود میکنه دیگه ؟مسلما نه!
سیستم عامل حالا هاردهای شما رو به عنوان یک Storage یک ترابایتی شناسایی می کنه.

نیاز به پارتیشن بندی دوباره هست ؟بدون شک نیاز است. باید از اول این Storage یک ترابایتی رو پارتیشن بندی کنید. وضعیت درایو ها در ویندوز دقیقا مثل اینه که شما به جای این دو هارد 500 گیگابایت یک هارد یک ترابایت با سرعت تقریبا دو برابر دارید.

من شنیدم با رید 0 فضا نصف میشه نمیدونم درسته یا نه ؟ خیر صحیح نیست. هموطور که توضیح دادم با RAID 1 کردن دو هارد فضا نصف میشه. شما با RAID 0 کردن سه هارد 500 گیگابایتی هم به 1.5 ترابایت فضا دسترسی خواهید داشت.

در ضمن x86 و x64 کدوم 32 بیت و کدوم 64 بیت هستند ؟
به طور ساده:

از X86 برای ویندوز 32-بیت
از X64 برای ویندوز 64-بیت

استفاده کنید.

در ضمن آرمان جان اگر چگونگی حذف رید هم اگر توضیح بدی دیگه کامل میشهاین هم خیلی ساده است.
از همون منوی Integrated Peripherals و RAID Config هاردها رو از حالت RAID خارج کنید، و دوباره پارتشین بندی کنید و استفاده کنید.

فقط دقت کنید قبل از اینکار Backup گرفته باشید چون وقتی تنظیمات RAID Config رو تغییر بدید دیگه نمی تونید به اطلاعات دسترسی داشته باشید.