PDA

مشاهده نسخه کامل : سوال درباره اسپیکر کریتیو و اتصال به کارت صدا

Emperatour
25-06-09, 12:29
دوستان من یک اسپیکر creative t6060 دارم که 5.1 کانالی هست و سه تا فیش داره که به سیستم وصل میشه. رنگهای مشکی و سبز و نارنجی .

مادربورد جدید که خریدم biostar 790gx هست که کارت صدای انبرد داره.
یک کارت کریتیو 5.1 ساند بلستر هم خودم دارم.

مشکل اینه که اسپیکر رو طبق رنگها به فیشهای هم رنگ رو کارت انبرد وصل کردم اما از همه اسپیکرها صدا ندارم . تنظیمات صدا ویستا هم گذاشتم رو 5.1 اسپیکر.

اولا اینکه کارت صدای انبرد خودش بهتره یا این کریتیو ساند بلستر؟
دوم اینکه اگر انبرد رو توصیه میکنید این فیشها هر رنگ برای چیه و چطور این مشکل رو حل کنم؟
( جای خالی برا کارت ساند ندارم ولی اگر توضیه کنید مودم دیال اپی که سالی یبارم باش کانکت نمیشم رو بجاش کارت صدا بندازم)

تشکر خفن:1. (38)::1. (1):

Mahdi_Moosavi
25-06-09, 13:11
سلام بر سعید عزیز . عرض ارادت . :1. (21):

آخرین ورژن درایور Realtek HD Audio رو دانلود کن (Only the registered members can see the link)و دوباره تست کن .

ضمنا با تنظیمات کانکتور ها در نرم افزار درایور Realtek کمی ور برو ، احتمال زیاد درست میشه .

ضمنا درایور چیپست مادربورد رو هم حتما آپدیت کن . از اینجا (Only the registered members can see the link) می تونی دانلود کنی .

البته من به شخصه اون Sound Blaster رو به Realtek ALC 888 ترجیح می دم .

Mehdi_Full
25-06-09, 13:44
سلام سعید جان :1. (21):

در مورد سوالت که مهدی عزیز راهنمایی فرمودند

من هم همین T6060 کریتیو و کارت کریتیو Sound Blaster 5.1 رو دارم + اینکه یه کارت صدا Audiogy معمولی هم دارم صدای آنبورد مادربرد و هر دو کارت رو این اسپیکر رو تست کردم اما این کارت کریتیو Sound Blaster 5.1 با اینکه قدیمی هست واقعا یه چیز دیگس یعنی این اسپیکر فقط و فقط باید با یه کارت صدای خوب ست بشه تا صدای عالی داشته باشه با آنبود در واقع 80 درصد کیفیت و بلندی صدا از بین میره

فقط حیف و حیف که این کارت صدا فقط با XP کار میکنه و درایوری باسه ویندوز 7 نداره متاسفانه که الآن مجبورا دارم از این Audiogy استفاده میکنم اما این کجا و آن کجا :yes:

سپاس :1. (23):

Emperatour
25-06-09, 14:02
تشکر از دوستان. کارت ساند بلستر رو انداختم. رو ویستا و اکس پی مشکل حله. رو ویندوز7 هم باید تست کنم حالا(البته من این کارت رو پارسال خریدم و نمیدونم سری جدیدشه یا مثل همون سری قدیمیاس اما همونطور که گفتی کارت پر قدرتی هست.) فقط حیف نرم افزار مدیریت اسپیکرش رو ویستا نصب نمیشه که قدرت جلو و عقب رو تنظیم کنم.

راستی مهدی جان رو ویستا هم کار میکنه این کارت...
راستی این کارت آنبردش مگه ریلتک نیست؟ تو بایوس تو قسمت تنظیمات south bridge به نظرم azalia audio HD بود . همون کارت صدای انبرده یا جای خاصی باید ریلتک رو خاموش کنم؟

Mahdi_Moosavi
25-06-09, 14:17
تشکر از دوستان. کارت ساند بلستر رو انداختم. رو ویستا و اکس پی مشکل حله. رو ویندوز7 هم باید تست کنم حالا(البته من این کارت رو پارسال خریدم و نمیدونم سری جدیدشه یا مثل همون سری قدیمیاس اما همونطور که گفتی کارت پر قدرتی هست.) فقط حیف نرم افزار مدیریت اسپیکرش رو ویستا نصب نمیشه که قدرت جلو و عقب رو تنظیم کنم.

راستی مهدی جان رو ویستا هم کار میکنه این کارت...
راستی این کارت آنبردش مگه ریلتک نیست؟ تو بایوس تو قسمت تنظیمات south bridge به نظرم azalia audio HD بود . همون کارت صدای انبرده یا جای خاصی باید ریلتک رو خاموش کنم؟

سعید ! نکنه مادربورد رو اشتباه خردی !؟ Only the registered members can see the link

از تب های CPU , Memory , SPD , Mainboard نرم افزار CPU-Z (Only the registered members can see the link) شات بگیر ببینم سیستم در چه وضعیه .

Mehdi_Full
25-06-09, 14:24
سعید جان من مادربردم Asus P5Q-E هست البته آنبورد صداش همون Realtek هست اما فعلا از Audiogy استفاده میکنم

راستی مگه کارت صدای شما همون قدیمیه نیست که برد بزرگ و قهوه ای تیره داره (ساخت سنگاپور) ؟ چطور تو ویستا کار میکنه ؟ اگه تو ویستا کار کنه تو ویندوز 7 هم کار میکنه

اینم عکسش

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

Emperatour
25-06-09, 14:31
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

Emperatour
25-06-09, 14:33
سعید جان من مادربردم Asus P5Q-E هست البته آنبورد صداش همون Realtek هست اما فعلا از Audiogy استفاده میکنم

راستی مگه کارت صدای شما همون قدیمیه نیست که برد بزرگ و قهوه ای تیره داره (ساخت سنگاپور) ؟ چطور تو ویستا کار میکنه ؟ اگه تو ویستا کار کنه تو ویندوز 7 هم کار میکنه

مهدی جان بردش مشکی رنگ هست. تو ویستا اتورانش اجرا نمیشه اما من از دیوایس منجر درایور رو به خوردش دادم و ردیف شد...

K A S R A
25-06-09, 23:23
:give_rose:
مدل کارت صدات چیه سعید خان؟
مشخصاتش چیه ؟
ُSample Rate
Bit Depth
Real Teck آنبرد یه چیزی تو مایه های اینه :1. (38):
48 Khz
16 bit
یعنی حداقل کیفیت موجود.

Audigy معمولی 96Khz , 24 bit ... کیفیتش خیلی بهتره مخصوصا فرکانسهای بالا 16KHz - 20KHz عالی پردازش میکنه :cool:

مخصوصا با این اسپیکرای 5.1 و بالاتر واقعا عالیه ...:great:

Emperatour
26-06-09, 17:09
درسته.
این کارت خودم هست
Only the registered members can see the link

ینم کارت انبرد اگر اشتباه نکنم

Mahdi_Moosavi
26-06-09, 18:04
مدل کارت صدات چیه سعید خان؟
مشخصاتش چیه ؟
ُSample Rate
Bit Depth
Real Teck آنبرد یه چیزی تو مایه های اینه :1. (38):
48 Khz
16 bit
یعنی حداقل کیفیت موجود.

Audigy معمولی 96Khz , 24 bit ... کیفیتش خیلی بهتره مخصوصا فرکانسهای بالا 16KHz - 20KHz عالی پردازش میکنه :cool:

مخصوصا با این اسپیکرای 5.1 و بالاتر واقعا عالیه ...:great:

کسرا جان ، خوب می زنی تو سر مال ها ! :دی

این مشخصاتی که ذکر کردید برای مدل های معمولی Realtek هست . در حال حاضر تقریبا همه مادربورد هایی که قیمت بالاتر از 70 -80 تومان داشته باشند . دارای چیپ های High Definition Audio Codec هستند .

بیشتر تکنیک های کاهش نویز ، فیلتر های فرکانسی بسیار بسیار دقیق ، توانایی چیپ اصلی در پردازش صداهای سه بعدی ، و توانیی در تنظیم سطوح مختلف صدا هست که ارزش یک Sound Card رو بالا می بره .

وگرنه Bit Depth و Sample Rate هایی که نام بردی ، در یک چیپ معمولی Realtek HD ALC883 هم یافت میشه .

Emperatour
26-06-09, 18:14
میبینی مهدی؟ این کسرا از اولشم بامن لج بود :1. (38):

راستی دوستان شماها چه پلیری رو برای پخشmp3 و چه کانفیگی استفاده میکنین؟

Mahdi_Moosavi
26-06-09, 18:38
میبینی مهدی؟ این کسرا از اولشم بامن لج بود :1. (38):

ها ! مهندس جدیدا من رو هم تحویل نمیگره . Only the registered members can see the link

من از JetAudio استفاده می کنم و معمولا از اکولایزر های سبک Rock استفاده میکنم . یعنی فرکانس های پایین و بالا رو حدودا تا 3 الی 4db افزایش می دم ، فرکانس های میانی رو در همون حالت Default تنظیم می کنم .

Stream
26-06-09, 19:11

خود هدفون شما هم توی این قضیه نقش داره... یعنی بالا بردن توان یک بازه فرکانسی روی یک هدفون دقیقا همون تاثیر رو روی یک هدفون دیگه نداره. و البته همینطور تشخیص گوش همه از توان یک بازه فرکانسی یکسان نیست. برای همین خیلی نمیشه روی پروفایل های بقیه (و پروفایل های Default نرم افزارها) حساب باز کرد.

Emperatour
26-06-09, 19:50
خوب منم بخاطر همین گفتم : دوستان: که مقایسه کنم بین تنظیمات بچه ها و خودم که یچیز مناسب دستم بیاد..

K A S R A
26-06-09, 20:41
کسرا جان ، خوب می زنی تو سر مال ها ! :دی

این مشخصاتی که ذکر کردید برای مدل های معمولی Realtek هست . در حال حاضر تقریبا همه مادربورد هایی که قیمت بالاتر از 70 -80 تومان داشته باشند . دارای چیپ های High Definition Audio Codec هستند .

بیشتر تکنیک های کاهش نویز ، فیلتر های فرکانسی بسیار بسیار دقیق ، توانایی چیپ اصلی در پردازش صداهای سه بعدی ، و توانیی در تنظیم سطوح مختلف صدا هست که ارزش یک Sound Card رو بالا می بره .

وگرنه Bit Depth و Sample Rate هایی که نام بردی ، در یک چیپ معمولی Realtek HD ALC883 هم یافت میشه .

آخه من که با RealTeck خصومتی ندارم .:1. (38):

ولی واقعا Realteck اینقدرا هم تعریفی نیست مهدی خان ... لا اقل کسایی که تجربه صدای کارتای X-Fi رو داشته باشن حرف منو تایید میکنن. :cool:

خود من تا قبل از این که کارت X-FI XTREME GAMER FATILITY PRO CREATIVE SOUND

نخریده بودم واقعا فک می کردم صدای با کیفیت همینیه که Realteck تولید میکنه ...صدای این کجا و صدای
High definition RealTeck کجا ... واقعا قابل قیاس نیست :wink:

این تنظیما رو هم من همه جوره همه حالتای ممکنشو روی Realteck آنبرد خودم ست کردم ولی صدا تقریبا هیچ تغییری نمیکنه ... تازه بدترم میشه :cool:

برعکس روی این کارت X-Fi کوچکترین تنظیمی صدا رو تغییر میده ... مثلا SR رو از 96KHz که میارم روی 192KHz
تفاوت صدارو واقعا میشه احساس کرد ... قبلا هم گفتم مخصوصا صداهای با فرکانس بالا 16Khz - 20Khz واقعا شنیده میشه ...

فیلتر هایی هم که میگی بیشتر جنبه تبلیغاتی داره و دردی و دوا نمیکنه ... (منظورم فیلترای دیجیتالی هست) که نمیتونه کاملا نویز رو از بین ببره

در ثانی تاثیر این فیلترا روی رزولوشن های 24 بیت به بالا (تجهیزات حرفه ای صدا) و Sample Rate های 48KHz به بالا مشخصه :yes:

ولی فیلترایی که خود Accelerator Processor اعمال میکنه تنظیم فرکانسی و تفکیک صدای خیلی دقیقی انجام میده ...

دیگه صداهای سه بعدی و سطوح صدا و نمیدونم توانایی چیپای Realteck و این حرفام که دیگه واقعا بچه گول زنکه... مهدی خان

به هر حال از قدیم گفتن دود از کنده بلند میشه نه از High Definition :1. (38):

:11()::11()::11():

Emperatour
26-06-09, 21:00
کسرا کی گفت کارت X-FI XTREME GAMER FATILITY PRO؟ من کارت ریلتک رو با یه sound blaster خاستم مقایسه کنم. همین :دی

Labyrinth
26-06-09, 21:37
البته توی محصولات Realtek یک چیپ خوب هست که اونم ALC889 (Only the registered members can see the link) هست و تفکیک واقعا خوبی دارد

البته EAX 2.0 پشتیبانی میکنه ولی بطور کامل از HD و ... پشتیبانی میکنه

قدرتش به عنوان یک کارت صدای آنبورد واقعا در سطح بالایی هست

ولی X-Fi سری موزیک اکستریم یک چیز دیگه هست

Mahdi_Moosavi
26-06-09, 21:38

آخه من که با RealTeck خصومتی ندارم .:1. (38):

ولی واقعا Realteck اینقدرا هم تعریفی نیست مهدی خان ... لا اقل کسایی که تجربه صدای کارتای X-Fi رو داشته باشن حرف منو تایید میکنن. :cool:

خود من تا قبل از این که کارت X-FI XTREME GAMER FATILITY PRO CREATIVE SOUND

نخریده بودم واقعا فک می کردم صدای با کیفیت همینیه که Realteck تولید میکنه ...صدای این کجا و صدای
High definition RealTeck کجا ... واقعا قابل قیاس نیست :wink:

این تنظیما رو هم من همه جوره همه حالتای ممکنشو روی Realteck آنبرد خودم ست کردم ولی صدا تقریبا هیچ تغییری نمیکنه ... تازه بدترم میشه :cool:

برعکس روی این کارت X-Fi کوچکترین تنظیمی صدا رو تغییر میده ... مثلا SR رو از 96KHz که میارم روی 192KHz
تفاوت صدارو واقعا میشه احساس کرد ... قبلا هم گفتم مخصوصا صداهای با فرکانس بالا 16Khz - 20Khz واقعا شنیده میشه ...

فیلتر هایی هم که میگی بیشتر جنبه تبلیغاتی داره و دردی و دوا نمیکنه ... (منظورم فیلترای دیجیتالی هست) که نمیتونه کاملا نویز رو از بین ببره

در ثانی تاثیر این فیلترا روی رزولوشن های 24 بیت به بالا (تجهیزات حرفه ای صدا) و Sample Rate های 48KHz به بالا مشخصه :yes:

ولی فیلترایی که خود Accelerator Processor اعمال میکنه تنظیم فرکانسی و تفکیک صدای خیلی دقیقی انجام میده ...

دیگه صداهای سه بعدی و سطوح صدا و نمیدونم توانایی چیپای Realteck و این حرفام که دیگه واقعا بچه گول زنکه... مهدی خان

به هر حال از قدیم گفتن دود از کنده بلند میشه نه از High Definition :1. (38):

مهندس جان . من تو پست قبلم نخواستم که پیاز داغ چیپ های Realtek رو زیاد کنم . تو پست 2 (Only the registered members can see the link)همین تاپیک هم به سعید گفتم که حتی یک Sound Blaster معمولی رو هم به Realtek ALC888 ترجیح می دم .

دیگه تو این چند ساله اخیر که سیستم های صوتی Creative بیشتر تو ایران شناخته شدند ، هر کسی دنبال سیستم حرفه ای صدا باشه ، می دونه یکی از بهترین انتخاب ها ، همین Creative هست .

منظورت رو دقیق متوجه نشدم . منظور من فیلترهای سخت افزاری بود که توسط خود چیپ DSP کنترل میشه .

در کل من به هیچ وجه نخواستم حتی بین این کارت صدای حرفه ای 150 دلاری با کلی چیپ DSP و DAC که شما لینکش رو دادی با یک چیپ Codec ساده حداکثر 10 - 15 دلاری Realtek مقایسه ای داشته باشم . LOL

شما چون تو پست قبلیتون چون خیلی سطحی اشاره کردید ، احساس کردم خواننده این تاپیک در آینده ، احتمالا کیفیت یک کارت صدا رو شاید فقط به مشخصات Sample Rate و Bit Depth محدود کنه .

به خاطر همین امر خواستم تا مسائل دیگه رو هم مطرح کنم . که شما تو آخرین پستتون به روشنی مسائل رو تشریح کردید .

در صحت عرایض شما هیچ گونه شکی وجود نداره . :11():

K A S R A
26-06-09, 23:14
منظورت رو دقیق متوجه نشدم . منظور من فیلترهای سخت افزاری بود که توسط خود چیپ DSP کنترل میشه .

به خاطر همین امر خواستم تا مسائل دیگه رو هم مطرح کنم . که شما تو آخرین پستتون به روشنی مسائل رو تشریح کردید .

در صحت عرایض شما هیچ گونه شکی وجود نداره . :11():

:1. (40):
آقایی
کلا من از بحث در مورد کارت صدا و ادوات صوتی خیلی لذت میبرم :love:
آخه دیدم همچین با آب و تاب داری از Realteck حرف می زنی و القاب high Definition و فیلتر های بسیار بسیار دقیق و ... اینا بش میدی تازه اون عکس تنظیمارو هم که گذاشتی دیگه یکی ندونه خیال میکنه RealTech الان آخرشه ...

از عمدم این کارت X-Fi رو آوردم چون اون مشخصاتی که از RealTeck آوردی تو اون عکس با کارت صداهای حرفه ای مثه این دقیقا برابری میکنه (البته رو کاغذ) ولی تو عمل چون خودم باش کار کردم و با Realteck مقایسه کردم , میدونم تفاوت کیفیت در چه حدیه!!!!

منظورم از فیلترای دیجیتالی همین Digital signal processing (DSP) هست که خودتم گفتی ... که بیشتر کارش Convert سیگنالای آنالوگ به دیجیتال هست مثه DAC تا تصحیح فرکانسی اونم به صورت Embeded با سخت افزارای پردازش صدا چون الگوریتمهای DSP رو CPU اجرا میکنه .

ولی اون شتاب دهنده صوتی (همون چیپ) که quantization (نگاشت یک بازه به مجموعه محدودی از مقادیر) صدا رو انجام میده هر چی X-Ram بیشتر و رزو لوشن بیشتری داشته باشه خب مسلما خروجی با دقت تر و واضح تر و بهتری داره ... محاسباتشو خودش مستقلا انجام میده زیاد سوار CPU نیست ... به همین خاطر قیمتا یکم بالا میره .

Mahdi_Moosavi
27-06-09, 12:16
:1. (40):
آخه دیدم همچین با آب و تاب داری از Realteck حرف می زنی و القاب high Definition و فیلتر های بسیار بسیار دقیق و ... اینا بش میدی تازه اون عکس تنظیمارو هم که گذاشتی دیگه یکی ندونه خیال میکنه RealTech الان آخرشه ...

از عمدم این کارت X-Fi رو آوردم چون اون مشخصاتی که از RealTeck آوردی تو اون عکس با کارت صداهای حرفه ای مثه این دقیقا برابری میکنه (البته رو کاغذ) ولی تو عمل چون خودم باش کار کردم و با Realteck مقایسه کردم , میدونم تفاوت کیفیت در چه حدیه!!!!

مثل اینکه هنوز منظور من رو درک نکردی کسرا جان .

آخه دیدم همچین با آب و تاب داری از Realteck حرف می زنی و القاب high Definition و فیلتر های بسیار بسیار دقیق و

منظور من از اون عبارات هیچ ربطی به Codec های Realtek نداشت . منظور من مولفه های بودند که در افزایش کیفیت صدای یک کارت صدا نقش دارند .

شما تو پست اولتون (Only the registered members can see the link) تو این تاپیک طوری اشاره کرده بودید که من یا هر خواننده دیگه ای ، کیفیت و روی هم رفته Performance یک Sound Card رو به توانایی در پخش صدا در Sample Rate و Bit Depth بالا برداشت می کرد .

من تو این پست (Only the registered members can see the link) خواستم شبهات موجود رو رفع کنم . هدف اصلی من هم از گذاشتن اون عکس از تنظیمات Realtek ALC883 هم همین بود که اشاره کنم به اینکه Sample Rate یا Bit Depth ی که شما نام بردی ، در یک چیپ Codec معمولی 10- 15 دلاری هم پیدا میشه و این مشخصات به هیچ وجه نمی تونه عاملی برای برتری یک Sound Card باشه .

Realteck

منظورت همون Realtek خودمونه دیگه ؟ :lol:

پیش خودم فکر کردم ، شاید کمپانی جدیدیه و من خبر نداشتم .

:merci:

K A S R A
27-06-09, 21:46
خواستم ... اشاره کنم به اینکه Sample Rate یا Bit Depth ی که شما نام بردی ، به هیچ وجه نمی تونه عاملی برای برتری یک Sound Card باشه .

:merci:

شوخی می کنی!!!!!

این فاکتورا اگه مهمترین نباشن لااقل یکم مهم هستن :yes:
(Bit depth (quantization

که مستقیما همه پارامترا رو تحت تاثیر قرار میده ( از ساختار هسته بگیر تا SNQR و ... ) اونوقت چجوریه که نمیتونه عامل برتری باشه ؟؟ توی مشخصات یه کارت صدا رو هیچ مولفه ای به این اندازه تاکید نمیکنن ...

یا Sample Rate که فقط از رو اسمش میشه فهمید هر چی بالاتر باشه جزییات بیشتره .

من قصد گمراه کردن خواننده و اینا رو ندارم ... اما این فاکتورا از اونجا خیلی مهم هستن که مسلما سخت افزار سریعتر و بهینه تری برای اجرای الگوریتماشون احتیاج دارن .

یه سوال :

RealTek 883 واقعا میتونه 192 KHz نمونه برداری کنه اونم با رزولوشن 24 بیت ؟؟؟

192 KHz سمپلینگ صدای فوق العاده شکننده و کریستالی تولید میکنه ( این تعبیر خودمه) نسبت به صدای مات و کدر 48KHz ...

من با 888 که تست کردم صدا هیچ تقاوتی نکرد ... لا اقل یه اپسیلون تغییر باید بکنه یا نه؟؟؟
نمیدونم شاید من اشتباه می کنم

من نمیگم فاکتورای دیگه مهم نیستن اما خب تاثیر این دو تارو خودم دیدم که انقد روش تاکید میکنم .

:11():

Stream
27-06-09, 22:02
کسری جان فکر می کنم منظور مهدی این باشه که پست اول شما باعث میشه یک کاربر قدرت یک کارت صدا رو در Sampling Rate و Bit Depth ای که در Specification کارت صدا نوشته میشه ببینه.
چون شما این دو فاکتور رو در Specification پرسیدید.

مشخصه Realtek به خوبی کارتهای صدای حرفه ای Sample نمی کنه، و شاید حتی در Sampling Rate های بالا از Interpolation هم استفاده کنه! ولی چیزی که در Specification نوشته میشه دلیلی بر قدرت محصول نیست. فکر می کنم مهدی جان هم همین رو می گن و شما هم دارید همین رو توضیح می دید.

مثل اینکه وقتی کاربری در یک بازی مشکل داره ازش میزان حافظه کارت گرافیک رو بپرسیم، شاید در Specification یک 8500GT هم یک گیگابایت حافظه رو ببینیم ولی این کجا و یک گیگابایت حافظه GTX 285 کجا...