PDA

مشاهده نسخه کامل : Dry ice and some Fun

Quick
04-06-09, 21:43
سلام بچه ها
یکی از چیزایی که من از بچگی خیلی دوست داشتم بخار بود . . .
یخ خشک ( Dry ice) به شما این امکان رو میده که اگه بخار و دود رو دوست دارین به راحتی بتونین کلی خونه رو دودی کنین :دی

یخ خشک همون دی اکسید کربن جامد هست که حدود 80-100 درجه زیر صفر دماش هست و در صنعت برای خنک کردن دستگاه ها استفاده میشه چون هیچ اثری به جا نمیذاره و سریعا در برخورد با آب و گرما تصعید و مستقیما به بخار تبدیل میشه . . .

Only the registered members can see the link

مواد لازم برای آزمایش شماره ی یک!
1-1 کیلو گرم یخ خشک
2- یه ظرف که این یخ خشکتون توش جا شه!
3-آب گرم (هر چی گرمتر بهتر)

طرز کار بسیار سادست!
یخ خشک رو توی ظرف بزارین و آب گرم رو روش بریزین!
و بخار زیبا رو تماشا کنید . . .

یادتون نره که اگه توی ظرفی بذارین و درش رو ببندید درحالی که داره بخار میکنه منفجر میشه . . .
و در ضمن هر وقت آب سرد شد باید عوضش کنید وگرنه بخار از جنب و جوش میفته . . .
اگه میخواید به دست بگیریدش باید باهاش بازی کنید هی بدین این دست هی بدین اون دست نذارین بمونه یه جا که دستتون یخ میزنه!

یخ خشک 2-4 روز توی محیط عایقی مثل جعبه های یونولیتی میمونه . . .

آزمایش شماره ی 2 :

1- 1 کیلوگرم یخ خشک
2- اره که باهاش یخ خشک رو ببرین چاقر برای این کار یه مقدار خطر ناکه
3- بطری آب معدنی با در سوراخ شده به وسیله ی یه چیززی به قطر میخ (بطری کوچیک باشه بهتره)
4- آب گرم

طرز کار :

آب گرم رو درون بطری بریزین و یخ خشک رو با اره تیکه تیکه کنید و بعد 5-10 تکه داخل بطری بندازید و درش رو ببندید مشاهده میکنید که بخار چه قشنگ از اون تو بیرون میاد و به صورتتون میخوره . . .

بادتون نره که یخ خشک رو توی دهنتون نذارین که باید با حرف زدن خداحافظی کنید چون طی 2 ثانیه یخ میزنه دهنتون + کف دستتون بیش از 2-3 ثانیه نگه ندارین که درد شدیدی رو احساس میکنید چون اونقدر سرده که سرماش رو چند ثانیه ی اول حس نمیکنید . . .

پس یخ خشک خیلیم مطمئن نیست اگه مراقب نباشین!

اگه یخ خشک داشتم براتون عکس میذاشتم ولی یه مدت پیش 5 کیلو بخار کردم عقده هام خالی شد! :دی

شمام امتحان کنید خیلی حال میده!

اگه نمیدونید از کجا میشه خرید این جاییه که من خریدم سفارش میدین کیلویی 2500 دو نوع داره . . .
میاره دم خونتون . . .

شماره تلفن :
44988969

Moein
04-06-09, 22:51
من متاسفانه هنوز تجربه ی کار با یخ خشک رو نداشتم اما حدودا 200 تا 300 لیتر نیتروژن مایع رو بخار کردم :دی

اما نیتروژن خیلی بخار بیشتری داره :دی کافیه یک سشوار بگیرید توی کانتیر نگه دارش سر چند ثانیه بخار می شه و بخار زیادی به بار میاره

چند تا توصیه در هنگام کار با نیتروژن

1- اگه ظرف حاملش روی زمین افتاد تنها کاری که می کنید اینه که روی یک جای بلند برید تا بخار بشه اگه روی دستتون ریخت سریع دستتون رو به یک جای گرم برسونید چون تاولی که می زنه از گرما هم بد تره!

2-اگه در محیط بسته باش کار می کنید یک پنجره رو باز کنید که هوا عوض بشه چون بعد از یک مدت با کمبود اکسیژن و کسلی مواجه میشه

3- از دست پا سر گردن هیچ کدوم رو نزدیکش نکنید البته بماند که اینجا خودم و دوستان یکی یک لیتر رو سرشون خالی شده :دی

4- نیتروژن مایع بسته به ظرف و ارتفاع از -182 درجه تا -196.2 و در صورت فشار تا -212 درجه نوسان داره پس شوخی نداره :دی

5-بهترین ظرف برای نگهداریش فلاسک های مخصوص خودش هست که به دلیل گرونی ارزش خرید ندارن و بهترین راه اینه که شما یک فلاسک 2 جداره استفاده کنید

لذت استفاده ازش خیلی حال میده شده یک بار هم شده استفاده کنید موفق باشید:11()::give_rose:

Quick
04-06-09, 22:57
خیلی ممنون از اطلاعات من خودم خیلی دلم میخواست با نیتروژن مایع کار کنم بیشتر به خاطر اینکه میشه یه آهنربارو رو هوا باهاش شناور کرد . . . :دی

از کجا میشه تهیه کرد؟ قیمتاش چطوریه؟

Bahador
04-06-09, 23:24
خیلی ممنون از اطلاعات من خودم خیلی دلم میخواست با نیتروژن مایع کار کنم بیشتر به خاطر اینکه میشه یه آهنربارو رو هوا باهاش شناور کرد . . . :دی

این که میگی یعنی چی میلاد جان؟

Bahador
04-06-09, 23:30
Only the registered members can see the link

بادتون نره که یخ خشک رو توی دهنتون نذارین که باید با حرف زدن خداحافظی کنید چون طی 2 ثانیه یخ میزنه دهنتون + کف دستتون بیش از 2-3 ثانیه نگه ندارین که درد شدیدی رو احساس میکنید چون اونقدر سرده که سرماش رو چند ثانیه ی اول حس نمیکنید . . .

پس یخ خشک خیلیم مطمئن نیست اگه مراقب نباشین!

به این میگن سوختگی با یخ.خیلی خیلی خطرناک تر از سوختگی با آتیش هستش و به شدت به بافت ماهیچه ای و عصبی آسیب میرسونه...مراقب باشد و با سلامتیتون زیاد شوخی نکنید:lol:

Quick
04-06-09, 23:38
این که میگی یعنی چی میلاد جان؟

اگه یه مقدار نیتروژن مایع داشته باشیم توی یک ظرف و یک جسم آهنی هم توی ظرف بذاریم و یک Neodymium Magnet (حدود 10 برابر قویتر از آهنرباهای عادی هستن و میتونن یک استخوان رو خورد کنن) رو روی اون قرار بدیم نمی چسبه بهش و توی یک فاصله ی تعادلی میمونه حتی میتونی درحالی که 5 سانتی متر از آهن فاصله داره و روی هوا معلقه آهن رو باهاش بلند کنی و تکون بدی یعنی بدون تماس . . . به خاطر نیتروژن مایع . . .

Moein
05-06-09, 02:54

ما اینجا از گاو داری های می گیریم چون برای نگه داشتن اسپرم از نیتروژن مایع استفاده میشه قیمت هم متفاوت هست ما اینجا لیتری 600 تومان تهیه می کنیم اون طور که مطلع شدم تهران لیتری 1000 تومن می شه خریداری کرد

البته من ارزون تر هم گیر اوردم که کیلویی 300 تومان که هر کیلو معادل 1.2 لیتر هست اما خوب متاسفانه تیراژش بالاست و باید بالای 5000 لیتر بگیری ؟!!؟

rez
05-06-09, 04:14
وقتی نیتروژن مایع و یخ خشک بخار میشن حجمشون چند صد برابر میشه
اگه این کار در فضای باز و با سرعت کم باشه اشکالی نداره
اما اگه در ظرف یا مکان بسته و با سرعت انجام شه = انفجار
از قرار دادن یخ خشک در بطری نوشابه و بستن درب خودداری کنید
هر چه ظرف مورد نظر محکم تر باشه خطرناکتره
چون بیشتر مقاومت میکنه و دیرتر پاره میشه و فشار داخل ظرف بالاتر میره
مثلا اگه یخ خشک رو داخل بادکنک بزارید شروع به تصعید کردن میکنه
بادکنک تا یه حدی فشار رو تحمل میکنه مثلا 2 اتمسفر بعدش انفجار
که البته نمیشه اسمشو انفجار گذاشت
اما توی ظرف نوشابه خانواده وضع فرق میکنه
چون میتونه مثلا 10 اتمسفر فشار رو تحمل کنه
اگه مقدار یخ خشک کافی باشه و همش تصعید بشه
اینبار یه انفجار واقعی داریم
اینو خودم دیدم البته بعد انفجار
بطری توی یخچال ترکید
در یخچال رفت تو دیوار
خدا رحم کرد کسی جلوی یخچال نبود وگرنه باید چند ماه می رفت بیمارستان

Bahador
06-06-09, 00:14
وقتی نیتروژن مایع و یخ خشک بخار میشن حجمشون چند صد برابر میشه
اگه این کار در فضای باز و با سرعت کم باشه اشکالی نداره
اما اگه در ظرف یا مکان بسته و با سرعت انجام شه = انفجار
از قرار دادن یخ خشک در بطری نوشابه و بستن درب خودداری کنید
هر چه ظرف مورد نظر محکم تر باشه خطرناکتره
چون بیشتر مقاومت میکنه و دیرتر پاره میشه و فشار داخل ظرف بالاتر میره
مثلا اگه یخ خشک رو داخل بادکنک بزارید شروع به تصعید کردن میکنه
بادکنک تا یه حدی فشار رو تحمل میکنه مثلا 2 اتمسفر بعدش انفجار
که البته نمیشه اسمشو انفجار گذاشت
اما توی ظرف نوشابه خانواده وضع فرق میکنه
چون میتونه مثلا 10 اتمسفر فشار رو تحمل کنه
اگه مقدار یخ خشک کافی باشه و همش تصعید بشه
اینبار یه انفجار واقعی داریم
اینو خودم دیدم البته بعد انفجار
بطری توی یخچال ترکید
در یخچال رفت تو دیوار
خدا رحم کرد کسی جلوی یخچال نبود وگرنه باید چند ماه می رفت بیمارستان

خیلی بهاین بحث و بحث های بچه ها علاقه مند شدم.اینا یکم ریسک هستن...آیا تفریح های کم خطر تری هم هست که بشه انجام داد؟

Quick
06-06-09, 06:46
خیلی بهاین بحث و بحث های بچه ها علاقه مند شدم.اینا یکم ریسک هستن...آیا تفریح های کم خطر تری هم هست که بشه انجام داد؟

نه بابا چیش ریسکه یه دستگش خوب داشته باشی یا یه لباس پیچیده باشی دور دستت هیچ مشکلی نیست ودر ضمن هر تفریحی به احتیاط نیاز داره مطمئنا اگه توی فوتبال بازی کردن که یه کار عادی هم هست اگه دقت نکنی دست وپات میشکنه . . .:love:

Bahador
06-06-09, 10:25
نه بابا چیش ریسکه یه دستگش خوب داشته باشی یا یه لباس پیچیده باشی دور دستت هیچ مشکلی نیست ودر ضمن هر تفریحی به احتیاط نیاز داره مطمئنا اگه توی فوتبال بازی کردن که یه کار عادی هم هست اگه دقت نکنی دست وپات میشکنه . . .:love:
ایول.خوب اگه شانس داشته باشم و واکنش سریع انجام نشه لذت میبرم :1. (38):