PDA

مشاهده نسخه کامل : مشکل با حرارت بالای Core i7 965 !!!

baloot3d
04-06-09, 13:10
سلام به همه دوستان

ما 2 تا دستگاه با پردازنده Core i7 965 برای شرکت گرفتیم تا رندر بگیره ، حالا مشکل اینجاست که حرارت بسیار بالایی تولید می کنن تا جایی که در حالت دیفالت یعنی 3.2 که با فعال بودن Turbo به 3.4 می رسه ، دما در حالت تمام لود به 70 درجه با فن استوک می رسه .
گفتیم چون برای اورکلاک این دستگاهها خریده شدن بیایم 2 تا کولر خوب بخریم که اول Cooler Master V8 رو انتخاب کردیم که متاسفانه در بازار یافت نشد ، بعد Cooler Master Hyper Z600 رو انتخاب کردیم که دریا کامپوتر وارد کرده بود و خریدیم .

Only the registered members can see the link

حالا به این بنچمارک نگاه کنید !

سوال اینجاست که آیا واقعا توان این خنک کننده در همین حد هست ؟؟ یعنی فقط 10 درجه خنک تر از فن استوک عمل می کنه ؟؟؟؟ چون ما هر دو تارو (Z600) تست کردیم و یک نتیجه گرفتیم ، با چند نوع خمیر سیلیکن ! :1. (27):
در ضمن وقتی دمای cpu به نزدیک 80 درجه می رسه ، لوله های انتقال حرارت این خنک کننده کاملا ولرم و در بعضی موارد کاملا خنک هستن ، انگار کلا حرارت رو به بالا انتقال نمیدن !!!!:1. (27):

برای دقت بیشتر مادربرد دستگاه ها ASUS Rampage II Extreme هست .

لطفا راهنمایی کنید که مشکل از کجاست ، شاید از بد شانسی ما هست که هر 2 خنک کننده Z600 مشکل دارن !!!!:cry:

ممنون

Olesius
04-06-09, 13:30
سلام دوست عزیز...

چه نیازی هست با وجود این پردازنده قدرتمند! فرکانس رو به 4000 برسونید...؟؟ این پردازنده در حالت عادی مصرف بالایی دارد و همین طور دمای کاری بالایی...!! اوورکلاک این پردازنده هم دمای کاری اون رو به مراتب افزایش می ده...

در مورد کولر خرید V8 به مراتب بهتر بود... ولی حالا که Z600 خریداری کردید نباید چندان ناراضی باشید... برای پردازنده ها حتما از خمیر حرارتی ZeroTherm ZT100 استفاده کنید..

به نظر من Turbo رو غیر فعال کنید...
BCLK پردازنده رو هم به حالت اول برگردونید... روی 133 قرار بدید... (فرکانس پردازنده را روی 3.2 قرار بدید...)

در این حالت تست کنید! احتمال زیاد مشکل دما برطرف خواهد شد!
موفق باشید...:11():

Moein
04-06-09, 13:51
سلام به همه دوستان

ما 2 تا دستگاه با پردازنده Core i7 965 برای شرکت گرفتیم تا رندر بگیره ، حالا مشکل اینجاست که حرارت بسیار بالایی تولید می کنن تا جایی که در حالت دیفالت یعنی 3.2 که با فعال بودن Turbo به 3.4 می رسه ، دما در حالت تمام لود به 70 درجه با فن استوک می رسه .
گفتیم چون برای اورکلاک این دستگاهها خریده شدن بیایم 2 تا کولر خوب بخریم که اول Cooler Master V8 رو انتخاب کردیم که متاسفانه در بازار یافت نشد ، بعد Cooler Master Hyper Z600 رو انتخاب کردیم که دریا کامپوتر وارد کرده بود و خریدیم .

حالا به این بنچمارک نگاه کنید !

سوال اینجاست که آیا واقعا توان این خنک کننده در همین حد هست ؟؟ یعنی فقط 10 درجه خنک تر از فن استوک عمل می کنه ؟؟؟؟ چون ما هر دو تارو (Z600) تست کردیم و یک نتیجه گرفتیم ، با چند نوع خمیر سیلیکن ! :1. (27):
در ضمن وقتی دمای cpu به نزدیک 80 درجه می رسه ، لوله های انتقال حرارت این خنک کننده کاملا ولرم و در بعضی موارد کاملا خنک هستن ، انگار کلا حرارت رو به بالا انتقال نمیدن !!!!:1. (27):

برای دقت بیشتر مادربرد دستگاه ها ASUS Rampage II Extreme هست .

لطفا راهنمایی کنید که مشکل از کجاست ، شاید از بد شانسی ما هست که هر 2 خنک کننده Z600 مشکل دارن !!!!:cry:

ممنون

با سلام و خسته نباشید شما برای 4000 GHz از 1.4 ولت استفاده کردید اون هم با air !!!!!11:1. (2):

شما برای این فرکانس به بیش از 1.24 نباید ولتاژ بدید به سی پی یو و اگر استیبل نبود special add رو فعال کنید تا با توجه به 16 فاز بودن مادربورد ولتاژ کم اورده شده بش برسه می تونید حتی تا 1.28 هم ولتاژ بدید نه دیگه 1.4!!

سی پی یو 920 من 4600 رو با 1.34 استیبل می شه شما هم بهتره با ولتاژ کمتر امتحان کنید این ولتاژ خیلی با لا هست ضمننا با برنامه اسوس اورکلاک نکنید از توی بایوس C1E رو روی حالت auto و اگه رندرینگ بالاست روی C6 قرار بدهید کولر مستر شما چند تا فن دارید فن ها چه دوری داره ؟!؟

Extreme
04-06-09, 13:53
سلام دوست عزیز :11():

فکر میکنم یه مقداری تو ولتاژ دادن به سی پی یو دست و دلبازی کردید شما برای رسیدن به این فرکانس یک بار این پروفایل رو تست کنید .

BCLK = 133
MP = 30X
Vcore = 1.3V

در ضمن این طور که میگید Z600 خوب داره دمارو دفع میکنه چون با دمایی که این سی پی یو ایجاد میکنه 100 درجه بهترین دما توی لود برای سی پی یو شماست . :1. (38): انتظار زیادی دارید از این کولر بیچاره .

در ضمن حتما صاف بودن کف کولر رو چک کنید .

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

شما باید بهترین پروفایل رو برای سی پی یو پیدا کنید . :11():

baloot3d
04-06-09, 13:56
باید بگم درسته که توان بالایی دارن ولی برای کار انیمیشن و رندر این ها هم بسیار ضعیف هستند مخصوصا اگر یه پروژه باشه که باید زود هم بیرون بیاد ، برای همین هم باید دستگاه ها اورکلاک بشن تا جایی که میشن باید اور بشن تا کارمون راه بیوفته .
این پردازنده ها باید تا 4.5 اور بشن تا مارمون به موقع بیرون بیاد . در ضمن مشکل ما اینکه Z600 واقعا در همین حد کار می کنه ؟ چون در بنچمارکهای مختلف امتیازات بالاتری از V8 گرفته

baloot3d
04-06-09, 14:03
دوستان از راهنمایی های شما ممنونم .
در مورد ولتاژ باید بگم که این مقدار رو در حالت دیفالت خود مادربرد و به اصطلاح اسوز ، Crazy 4 ، به قطعات می ده .
در اورکلاک هم از خود بایوس اقدام کردم و فقط برای نمایش دما و فرکانس ها از نرم افزار خود اسوز استفاده شده .
بازم اگر تنظیماتی دارید ، ممنون می شم که کمک کنید چون در مورد اورکلاک این نوع از پردازنده ها اطلاعات زیادی ندارم .

در مورد فن ها باید بگم که از2 تا فن 12 سانتی استفاده شده که یکی thermaltake و دیگری Green هست .

ممنون از همه

Extreme
04-06-09, 14:11
در مورد ولتاژ باید بگم که این مقدار رو در حالت دیفالت خود مادربرد و به اصطلاح اسوز ، Crazy 4 ، به قطعات می ده .
در اورکلاک هم از خود بایوس اقدام کردم و فقط برای نمایش دما و فرکانس ها از نرم افزار خود اسوز استفاده شده .
بازم اگر تنظیماتی دارید ، ممنون می شم که کمک کنید چون در مورد اورکلاک این نوع از پردازنده ها اطلاعات زیادی ندارم .

در مورد فن ها باید بگم که از2 تا فن 12 سانتی استفاده شده که یکی thermaltake و دیگری Green هست .

ممنون از همه

دوست من شما همه چیز رو روی Auto گزاشتید Wow بابا خب مین برد میاد ولتاژ رو Safe ترین میده که سیستم Unstable نباشه شما از 1.24 شروع کنید به بالا ولتاژ بدید ببینید کجا استیبل میشه سیستم

AMD>INTEL
04-06-09, 15:33
به نظر من v8 cooler master با خمير zerotherm

baloot3d
04-06-09, 18:15
دوباره سلام خدمت دوستان
بچه ها الان مشکل اینه که روی فرکانس های غیر 3.2 ( 3.6 و 4 ) روی هر ولتاژی ( غیز از Auto ) بین 1.20 تا 1.35 گذاشتم ، ویندوز بالا نمی یاد . آیا باید کار دیگری هم بکنم ؟ مشکل کجاست به نظرتون ؟
لطفا اگه میشه یک پروفایل بایوس برای آورکلاک این دستگاه برام پیدا کنین خیلی ممنونتون میشم ، چون تنظیماتش خیلی پیچیده است و با دستکاری هر ولتاژی ولتاژ های دیگر تغییر می کنه .
تعداد تنظیمات ولتاژ در قسمت های مختلف بسیار زیاد است .
ممنونم از راهنمایی هاتون

Olesius
04-06-09, 18:28

ممنون از همه
به نظر میاد که دوست عزیز شما انجام تمامی عملیات اوورکلاک رو به بورد محول کردید با انتخاب گزینه Crazye برای پردازنده...؟؟
در این حالت هم بورد برای پایداری پردازنده, ولتاژی فراتر از نیاز پردازنده اعمال کرده...!!

من تجربه شخصی تست Core i7 نداشتم! برای همین دوستان بهتر می تونن راهنمایی کنن...
ولی می شه به چند نکته اشاره کرد...

پردازنده شما محدودیتی از نظر ضریب پردازنده (MP) ندارد و شما می تونید ضریب پردازنده رو تا 33 (اگر اشتباه نکنم!) بالا ببرید... این حالت کمک می کند که در BCLK پایین پردازنده به فرکانس بالا برسد...!!
ولی نکته مهمی که قابل ذکر هست! با افزایش ضریب پردازنده میزان مصرف و ولتاژ مورد نیاز پردازنده هم افزایش چشم گیری خواهد داشت...
پس بهترین شیوه برای اوورکلاک این پردازنده ثابت نگه داشتن ضریب نرمال هست... (به نظر من Turbo رو هم غیر فعال کنید بهتره...!!)

با ضریب 25 و BCKL 160 می تونید به فرکانس 4000 برسید...
با Cpu voltage: Auto این حالت رو تست کنید! وارد ویندوز بشید و دمارو چک کنید...! یک شات از Ai suite هم بگیرید بد نیست...
اگر بازهم ولتاژ ست شده بالا بود... ولتاژ رو دستی کاهش بدید تا به کم ترین ولتاژ پایدار برسید!!
برای تغییر ولتاژ پردازنده هم وقتی که وارد بایوس شدید در تب Extreme Tweaker گزینه AI overclock tuner رو انتخاب کنید... (از 1.4v به سمت پایین حرکت کنید احتمالا در حدود 1.3v پایدار خواهد بود)

برای تست پایداری سیستم هم می تونید از برنامه OCCT استفاده کنید... (آخرین نسخه برنامه رو از صفحه آخر دانلود کنید!)
[/URL][URL]Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

تست کنید و خبرشو بدید...

Olesius
04-06-09, 18:42
دوباره سلام خدمت دوستان
بچه ها الان مشکل اینه که روی فرکانس های غیر 3.2 ( 3.6 و 4 ) روی هر ولتاژی ( غیز از Auto ) بین 1.20 تا 1.35 گذاشتم ، ویندوز بالا نمی یاد . آیا باید کار دیگری هم بکنم ؟ مشکل کجاست به نظرتون ؟
لطفا اگه میشه یک پروفایل بایوس برای آورکلاک این دستگاه برام پیدا کنین خیلی ممنونتون میشم ، چون تنظیماتش خیلی پیچیده است و با دستکاری هر ولتاژی ولتاژ های دیگر تغییر می کنه .
تعداد تنظیمات ولتاژ در قسمت های مختلف بسیار زیاد است .
ممنونم از راهنمایی هاتون

به نظر میاد که دوست عزیز شما انجام تمامی عملیات اوورکلاک رو به بورد محول کردید با انتخاب گزینه Crazye برای پردازنده...؟؟
در این حالت هم بورد برای پایداری پردازنده, ولتاژی فراتر از نیاز پردازنده اعمال کرده...!!

من تجربه شخصی تست Core i7 نداشتم! برای همین دوستان بهتر می تونن راهنمایی کنن...

پردازنده شما محدودیتی از نظر ضریب پردازنده (MP) ندارد و شما می تونید ضریب پردازنده رو تا 33 (اگر اشتباه نکنم!) بالا ببرید... این حالت کمک می کند که در BCLK پایین پردازنده به فرکانس بالا برسد...!!
ولی نکته مهمی که قابل ذکر هست! با افزایش ضریب پردازنده میزان مصرف و ولتاژ مورد نیاز پردازنده هم افزایش چشم گیری خواهد داشت...
پس بهترین شیوه برای اوورکلاک این پردازنده ثابت نگه داشتن ضریب نرمال هست... (به نظر من Turbo رو هم غیر فعال کنید بهتره...!!)

با ضریب 25 و BCKL 160 می تونید به فرکانس 4000 برسید...
با Cpu voltage: Auto این حالت رو تست کنید! وارد ویندوز بشید و دمارو چک کنید...! یک شات از Ai suite هم بگیرید بد نیست...
اگر بازهم ولتاژ ست شده بالا بود... ولتاژ رو دستی کاهش بدید تا به کم ترین ولتاژ پایدار برسید!!
برای تغییر ولتاژ پردازنده هم وقتی که وارد بایوس شدید در تب Extreme Tweaker گزینه AI overclock tuner رو انتخاب کنید... (از 1.4v به سمت پایین حرکت کنید احتمالا در حدود 1.3v پایدار خواهد بود)

برای تست پایداری سیستم هم می تونید از برنامه OCCT استفاده کنید...

تست کنید و خبرشو بدید...
دوست عزیز تنظیمات بایوس رو با پست من مقایسه کنید... و دوباره تست کنید!
از طریق گزینه Cpu Level up اوورکلاک نکنید...:11():

Don_Corleone
05-06-09, 09:25
خوب دوست عزیز cpu بالا گرفتین یه خنک کننده خوب هم میگرفتین
فن های Thermalright خوب هستن اگه پیدا کنی
در ضمن به جای ضریب بالا fsb رو ببر بالا که دما رو خیلی پایین تر میاره و ولتاژ کمتری می خواد

Mahdi_Moosavi
05-06-09, 15:22
دوست عزیز ، در ابتدا پیشنهاد می کنم ، در صورتی که Bios مادربورد رو آپدیت نکردید ، هر چه زود تر اقدام کنید . معمولا مادربورد های High-End کمپانی Asus همیشه در ابتدا مشکلات Bios زیادی دارند .

آخرین ورژن Bios رو از این لینک (Only the registered members can see the link) دانلود کنید و با استفاده از این آموزش (Only the registered members can see the link) آپدیت کنید .

========================
حال اگر بخوایم به صورت فنی ، اورکلاک پردازنده شما رو با Air cooling بررسی کنیم :

توان مصرفی پردازنده شما در فرکانس 4Ghz چیزی حدود 230W ( وات ) میشه . از طرفی بهترین Air Cooling های موجود ، حداکثر تا توان های 140-150 وات توانایی خنک کنندگی دارند . در واقع در توان های بالاتر از مقدار یاد شده ، دیگه کارایی مناسبی ندارند .

برای مثال کولر فعلی شما در حالت Passive ( بدون استفاده از فن ) حداکثر توانایی دفع 90W حرارت را می باشد . البته این رو هم اضافه کنم که کولر شما در حالت استفاده از 2 فن 2000RPM جزو 9 خنک کنده AIR برتر دنیاست .

در نهایت به شما پشنهاد می کنم که حدالمقدور ، پروفایل سبکتری برای اورکلاک پردازده در نظر بگیری . اجازه ندید حرارت پردازنده در بدترین حالت از 66 - 67 درجه فراتر بره . در غیر اینصورت در دراز مدت پردازنده گران قیمتتون آسیب جدی می بینه .

اگر قصد استفاده 24/7 از سیستم رو دارید ، فرکانس 3500 - 3600 که توان مصرفی حدود 190-200 وات رو طلب میکنه ، میتونه انتخاب خوبی باشه .

اگر فرکانس مورد نظر ، بای شما کافی نیست ، بهتر از بهترین خنک کننده های آبی حا حاضر استفاده کنید .

پس بهترین شیوه برای اوورکلاک این پردازنده ثابت نگه داشتن ضریب نرمال هست...

علی جان ،چطوری به این نتیجه عجیب رسیدی ؟

افزایش توان مصرفی پردازنده با فرکانس کاری هسته پردازنده ، رابطه مستقیم داره . حال، فرکانس هسته پردازنده می تونه از دو روش افزایش فرکانس BCLK و در پردازنده هایی که دارای CPU Ratio Unlock هستند ، با استفاده از افزایش CPU Ratio افزایش پیدا کنه . در هر دو صورت افزایش توان مصرفی پردازنده وجود داره .

از طرفی ، در صورتی که از افزایش فرکانس BCLK استفاده بشه ، بر روی دیگر Bus های کنترلی پردازنده ، نظیر QPI Controller پردازنده هم تاثیر خواهد گذاشت . از طرفی این تاثیر باعث افزایش توان مصرفی کنترلر نام برده میشه . حال اگر توان مصرفی کنترلر مورد نظر با افزایش ولتاژ تامین بشه ، همین افزایش ولتاژ ممکنه باز هم توان مصرفی کلی پردازنده رو افزایش بده . از طرفی اگر انرژی مورد نظر با افزایش ولتاژ، تامین نشه ، ناپایداری پردازنده رو در پی خواهد داشت .

اصلا در اینگونه پردازنده ها ، برگ برنده همین Clock Ratio آنلاک هست که اورکلاک رو کم دردسرتر میکنه . اون وقت شما داری دقیقا برعکس اظهار نظر میکنی ؟!

Labyrinth
05-06-09, 15:48
لازم شد یک مورد رو بگم :

زیاد به تست های OCCT توجه نکنید این نرم افزار ها تنها دما رو بالا میبرند

بگذارید مثال بزنم : در تبدیل فرمت ها H264 با متد الماس چند رشته ای و بهترین تنظیمات و در حالت لود صد در صد چهار هسته برای پردازنده Q9400 و در فرکانس 3.6 دمای 44 درجه رو به ارمغان می اورد ولی نرم افزاری مثل OCCT در یک تست 1 دقیقه ای دمای پردازنده را تا 60 درجه افزایش می دهد شایان ذکر هست مدت زمان تبدیل نزدیک به 37 دقیقه بود و دما هیچ وقت از 44 تجاوز نکرد

من احساس میکنم شما از خمیر کولر مستر استفاده کردید و درست هم سطح پردازنده رو نپوشاندین من خمیر کولرمستر رو تست کرده ام زیاد قوی نیست اگر هم درست استفاده نشه اصلا درست عمل نمیکند

به شما پیشنهاد میکنم در مرحله ی اول خمیر پردازنده رو بررسی کنید ، در حال حاضر خمیر Tunq TX2 یک خمیر بسیار قوی هست میتونید اون رو تهیه کنید و استفاده کنید

از صاف بودن سطح زیرین کولر نیز اطمینان حاصل کنید

موفق باشید

:give_rose:

Olesius
05-06-09, 15:59
علی جان ،چطوری به این نتیجه عجیب رسیدی ؟

افزایش توان مصرفی پردازنده با فرکانس کاری هسته پردازنده ، رابطه مستقیم داره . حال، فرکانس هسته پردازنده می تونه از دو روش افزایش فرکانس BCLK و در پردازنده هایی که دارای CPU Ratio Unlock هستند ، با استفاده از افزایش CPU Ratio افزایش پیدا کنه . در هر دو صورت افزایش توان مصرفی پردازنده وجود داره .

از طرفی ، در صورتی که از افزایش فرکانس BCLK استفاده بشه ، بر روی دیگر Bus های کنترلی پردازنده ، نظیر QPI Controller پردازنده هم تاثیر خواهد گذاشت . از طرفی این تاثیر باعث افزایش توان مصرفی کنترلر نام برده میشه . حال اگر توان مصرفی کنترلر مورد نظر با افزایش ولتاژ تامین بشه ، همین افزایش ولتاژ ممکنه باز هم توان مصرفی کلی پردازنده رو افزایش بده . از طرفی اگر انرژی مورد نظر با افزایش ولتاژ، تامین نشه ، ناپایداری پردازنده رو در پی خواهد داشت .

اصلا در اینگونه پردازنده ها ، برگ برنده همین Clock Ratio آنلاک هست که اورکلاک رو کم دردسرتر میکنه . اون وقت شما داری دقیقا برعکس اظهار نظر میکنی ؟!
خدمت آقا مهدی عزیز عرض می کنم که چه طوری به این نتیجه عجیب!! رسیدم...

درسته که دستمون به Core i7 نخورده ولی فنوم 9950 رو هر روز داریم تست می کنیم...!!:1. (26):
من نگفتم که با ثابت نگه داشتن ضریب و افزایش BCKL توان مصرفی پردازنده افزایش پیدا نمی کنه...! عرض کردم که بهترین راه اوورکلاک این پردازنده پایین نگه داشتن ضریب هست...

ضریب بالاتر به مراتب ولتاژ بالاتری رو طلب می کند... در حالی که با ضریب پایین تر و کمی BCKL بالاتر می شود دقیقا به همان فرکانس رسید با ولتاژی به نسبت پایین تر...!!

با سپاس...:11():

Mahdi_Moosavi
05-06-09, 16:05
خدمت آقا مهدی عزیز عرض می کنم که چه طوری به این نتیجه عجیب!! رسیدم...

درسته که دستمون به Core i7 نخورده ولی فنوم 9950 رو هر روز داریم تست می کنیم...!!:1. (26):
من نگفتم که با ثابت نگه داشتن ضریب و افزایش BCKL توان مصرفی پردازنده افزایش پیدا نمی کنه...! عرض کردم که بهترین راه اوورکلاک این پردازنده پایین نگه داشتن ضریب هست...

ضریب بالاتر به مراتب ولتاژ بالاتری رو طلب می کند... در حالی که با ضریب پایین تر و کمی BCKL بالاتر می شود دقیقا به همان فرکانس رسید با ولتاژی به نسبت پایین تر...!!

خب ، این شد نظر شخصی شما . بنده هم با پردازنده هایی با CPU Ratio آزاد کار کردم و به هیچ وجه نظر شما رو ندارم .

می تونی با استفاده از یک دلیل و برهان علمی یا با استناد از منبعی معتبر، ادعاتون رو ثابت کنید ؟

Olesius
05-06-09, 16:13
خب ، این شد نظر شخصی شما . بنده هم با پردازنده هایی با CPU Ratio آزاد کار کردم و به هیچ وجه نظر شما رو ندارم .

می تونی با استفاده از یک دلیل و برهان علمی یا با استناد از منبعی معتبر، ادعاتون رو ثابت کنید ؟
چرا نظر شخصی...؟؟:1. (26):
این که ضریب بالاتر ولتاژ کاری پردازنده و مصرفش رو بالا می بره دلیل می خواد...؟!!

ما در مورد 1-2 ضریب بالا یا پایین صحبت نمی کنیم... ما داشتیم در مورد اوورکلاک این پردازنده با Air Cooling صحبت می کردیم که به نسبت اوورکلاک با Ln2 و -180 درجه تفاوت زیادی دارد...
این محدودیت ایجاب می کند که ضریب در حد امکان پایین باشد...!!

این طور نیست؟؟
شهریار عزیز هم این پردازنده رو تست کرده! می تونید اطلاعات بیشتر رو از ایشون بگیرید...:11():

Mahdi_Moosavi
05-06-09, 16:45
چرا نظر شخصی...؟؟:1. (26):
این که ضریب بالاتر ولتاژ کاری پردازنده و مصرفش رو بالا می بره دلیل می خواد...؟!!

ما در مورد 1-2 ضریب بالا یا پایین صحبت نمی کنیم... ما داشتیم در مورد اوورکلاک این پردازنده با Air Cooling صحبت می کردیم که به نسبت اوورکلاک با Ln2 و -180 درجه تفاوت زیادی دارد...

این طور نیست؟؟
شهریار عزیز هم این پردازنده رو تست کرده! می تونید اطلاعات بیشتر رو از ایشون بگیرید...:11():

خیر دلیل نمی خواد .

علی جان بزار بحث رو کمی باز تر کنیم :

مگه شما قبول ندارید که هدف از افزایش BCLK ، رسیدن به فرکانس هسته پردازنده بیشتر نیست ؟

کدوم منبع معتبر علمی این موضوع رو تایید میکنه که افزایش فرکانس BCLK ، کمتر از تغییر CPU Ratio ، باعث افزایش توان مصرفی در پردازنده میشه ؟! این سوال اصلی بنده هست !

این رو هم قبول ندارید که افزایش فرکانس یاد شده باعث ایجاد تغییرات در فرکانس QPI و بقیه BUS ها مانند Memory Bus میشه ؟

حال با تغییر فرکانس های یاد شده کار برای پایداری سیستم خیلی سخت تر میشه ! چون باید Ratio های مختلف رو جا به جا کرد ! از طرفی این تغییرات در نهایت باعث میشه که فرکانس ها Bus ها از حالت استاندارد خودشون خارج بشه . این تغییرات در 90 درصد مواقع طوری هست که در نهایت فرکانس بیشتر از مقدار پیش فرض به Bus های نام برده اعمال میشه . در نتیجه باید برای حفظ پایداری، ولتاژ های بیشتری رو به کنترلرهای Bus های یاد شده اعمال کرد . یکی از این Bus ها QPI هست که پردازنده هم یک I/O Buffer برای ارتباط با این Bus دارا می باشد . در نتیجه برای حفظ پایداری 100% سیستم باید ولتاژ بیشتری به این I/O Buffer اعمال کرد .

وقتی که میشه با تغییر CPU Ratio که باعث افزایش فرکانس هیچ گونه Bus ی نمیشه ، خیلی راحت به فرکانس های بالاتر هسته پردازنده رسید ، چرا باید با افزایش BCLK ، دردسر رو بیشتر و درصد پایداری رو پایین آورد ؟! در صورتی که همانطور که قبلا گفتم ، توان بیشتری رو علاوه بر پردازنده به بقیه Device ها هم تحمیل می کنه .

باور کن از این ساده نمی تونم توضیح بدم ! خواهش می کنم قبل از پست دادن از همه جهات عرایضتون رو بررسی کنید .

منتظر نظر نهایی شهریار هم می مونیم . :1. (26):

Moein
05-06-09, 17:30
خیر دلیل نمی خواد .

مگه شما قبول ندارید که هدف از افزایش BCLK ، رسیدن به فرکانس هسته پردازنده بیشتر نیست ؟

کدوم منبع معتبر علمی این موضوع رو تایید میکنه که افزایش فرکانس BCLK ، کمتر از تغییر CPU Ratio ، باعث افزایش توان مصرفی در پردازنده میشه ؟! این سوال اصلی بنده هست !

این رو هم قبول ندارید که افزایش فرکانس یاد شده باعث ایجاد تغییرات در فرکانس QPI و بقیه BUS ها مانند Memory Bus میشه ؟

حال با تغییر فرکانس های یاد شده کار برای پایداری سیستم خیلی سخت تر میشه ! چون باید Ratio های مختلف رو جا به جا کرد ! از طرفی این تغییرات در نهایت باعث میشه که فرکانس ها Bus ها از حالت استاندارد خودشون خارج بشه . این تغییرات در 90 درصد مواقع طوری هست که در نهایت فرکانس بیشتر از مقدار پیش فرض به Bus های نام برده اعمال میشه . در نتیجه باید برای حفظ پایداری، ولتاژ های بیشتری رو به کنترلرهای Bus های یاد شده اعمال کرد . یکی از این Bus ها QPI هست که پردازنده هم یک I/O Buffer برای ارتباط با این Bus دارا می باشد . در نتیجه برای حفظ پایداری 100% سیستم باید ولتاژ بیشتری به این I/O Buffer اعمال کرد .

وقتی که میشه با تغییر CPU Ratio که باعث افزایش فرکانس هیچ گونه Bus ی نمیشه ، خیلی راحت به فرکانس های بالاتر هسته پردازنده رسید ، چرا باید با افزایش BCLK ، دردسر رو بیشتر و درصد پایداری رو پایین آورد ؟! در صورتی که همانطور که قبلا گفتم ، توان بیشتری رو علاوه بر پردازنده به بقیه Device ها هم تحمیل می کنه .

باور کن از این ساده نمی تونم توضیح بدم ! خواهش می کنم قبل از پست دادن از همه جهات عرایضتون رو بررسی کنید .

مهدی جان درست می گه افزایش bCLK موجب می شه که توان مصرفی سی پی یو افزایش پیدا کنه CORE I7 هنگامی که اورکلاک می شه توسط BCLK بالا تر با افزایش UNCORE FREQUENCY و QPI LINK همراه خواهد بود و به طبع به دلیل قرار داشتن مموری کنترل ها در هسته خود سی پی یو به ولتاژ بیشتر + دمای بیشتر + مصرف بیشتر دچار می شه

در مقابل با افزایش CPU RATIO هیچ تغییری در UNCORE نداره و QPI هم تغییر نمی کنه ولی نیاز مند ولتاژ هست ولی دمای پایین تری تولید می کنه

دوست عزیز به زودی یک پروفایل برای شما درست می کنم که سیستم شما استیبل باشه اما برای پردازنده شما با Z600 خیلی جور نیست این سری کولر برای سوکت 775 امده بود و بعد با اضافه شدن کیت بش برای 1366 هم استفاده شد بهتره شما از V8 یا ULTRA 120 EX استفاده کنید

ضمننا بچ نامبر سی پی یو رو هم اگه می شه قرار بدید تا ببینیم از سری LOW VOLTAGE هست یا نه که اگه نباشه شما باید یک سری طرفند ها رو استفاده کنید

Olesius
05-06-09, 19:37
خیر دلیل نمی خواد .

آقا مهدی عزیز...
نیازی نیست خودتون رو خسته کنید تا ساده توضیح بدید... من متوجه عرایض شما می شم... ولی شما نکته اصلی رو از یاد بردید...؟؟!!
این دوستمون می خواد برای اوورکلاک پردازنده شون با استفاده از فن کولر یک پروفایل مناسب بدست بیاره... فقط همین!!!

قصد رکورد زدن نیست که محدودیت های مربوط به BCKL بالا مطرح بشه... نهایت BCKL که ممکن است ست شود 150-160 هست... فکر می کنید این باس مشکلی پیش بیاره...؟؟

همه اینها به کنار...
مگر همه چیز تنها فرکانس هسته (پردازنده!) هست؟ بهتر بگم فقط رسیدن به فرکانس بالا مطرح هست؟ کارایی پردازنده مهم نیست؟؟
برای رسیدن به 4000mhz به طور مثال 2پروفایل می شه ذکر کرد:
30*133.3
25*160 یا 26*153.8

کدوم پروفایل کارایی بیشتری دارد...؟؟ اگر شما مخالفتی نداشته باشید! یقینا پروفایل دومی کارایی بیشتری خواهد داشت به سبب فرکانی مسیر (QPI) بیشتر...:great:

رعایت تعادل در انتخاب MP & BCKL مناسب از نکات اصلی اوورکلاک این گونه پردازنده ها به حساب میاد...
تستهای Wprime & SuperPi مربوط به این پردازنده رو که نگاه می کردم اکثرا (رتبه های اول!) با مولتی 29 تست کرده بودند و بالاتر نداده بودند...

امیدوارم این بحث در اینجا تموم بشه و در پست های آتی کمک به دوستمون برای رفع مشکل پیش آمده مد نظر قرار بگیرد...

پی نوشت:
بنده همیشه سعی می کنم خارج از اطلاعات شخصی ام صحبت نکنم... یقینا اگر در این زمینه اطلاع لازم نداشتم وارد بحث نمی شدم...!

Don_Corleone
05-06-09, 20:00
دوست عزیز
اگه بخواین میتونم screenshot های Phenom 9950 رو براتون بزارم متوجه شین که ضریب بالا کارایی - دما و توان مصرفی بالاتری دارد.
پردازنده ما با 15x200 نسبت به 13x231 حدود 4 درصد سریعتر و نیاز به 0.03 ولتاژ بیشتر دارد و دمای تولیدی آن نیز 3 درجه بالاتر است.
این پردازنده با FSB ثابت 200 می تواند تا 3.1 با ولتاژ 1.46 over شود در حالی که 3.26 را با 14x235 و ولتاژ 1.45 به حالت پایدار داریم ولی کارایی هر دو تقریبا یکسان است.

Moein
05-06-09, 20:29
دوست عزیز
اگه بخواین میتونم screenshot های Phenom 9950 رو براتون بزارم متوجه شین که ضریب بالا کارایی - دما و توان مصرفی بالاتری دارد.
پردازنده ما با 15x200 نسبت به 13x231 حدود 4 درصد سریعتر و نیاز به 0.03 ولتاژ بیشتر دارد و دمای تولیدی آن نیز 3 درجه بالاتر است.
این پردازنده با FSB ثابت 200 می تواند تا 3.1 با ولتاژ 1.46 over شود در حالی که 3.26 را با 14x235 و ولتاژ 1.45 به حالت پایدار داریم ولی کارایی هر دو تقریبا یکسان است.

core i7 یک پلتفورم خاصی هست که ما بعد از مسابقات DFI به اون رسیدیم شما می دونستید که در صورتی که HT رو خاموش کنید باید ولتاژ بیشتری بدید؟!؟!

با در صورتی که هسته ها رو کاهش بدید ولتاژ بیشتری در این پلتفورم نیاز دارید ؟!؟!

ضریب های باز تا یک محدوده ای باز هستند و شما می تونید ازشون استفاده کنید پایدار ترین ضریب برای 965 ضریب 28 تا 29 هست و برای 975 ضریب 29 تا 30 هست

ولتاژ در سی پی یو های 1366 بر خلاف 775 اگر از زیاد باشه سیستم استیبل نیست اگه کم باشه با صفحه ابی مواجه می شید

همون طوری که گفتم چون BCLK دقیقا رابطه مستقیم با uncore freqency و مموری کنترل داره شما برای پایداری باید نسبت بین این ها رو رعایت کنید

پلتفورم 1366 پلتفورمی هست که هر چه ادم در موردش بخونه و اطلاعات کسب کنه باز هم کمه :give_rose::11():

Mahdi_Moosavi
05-06-09, 20:37
آقا مهدی عزیز...
نیازی نیست خودتون رو خسته کنید تا ساده توضیح بدید... من متوجه عرایض شما می شم... ولی شما نکته اصلی رو از یاد بردید...؟؟!!
این دوستمون می خواد برای اوورکلاک پردازنده شون با استفاده از فن کولر یک پروفایل مناسب بدست بیاره... فقط همین!!!

قصد رکورد زدن نیست که محدودیت های مربوط به BCKL بالا مطرح بشه... نهایت BCKL که ممکن است ست شود 150-160 هست... فکر می کنید این باس مشکلی پیش بیاره...؟؟

همه اینها به کنار...
مگر همه چیز تنها فرکانس هسته (پردازنده!) هست؟ بهتر بگم فقط رسیدن به فرکانس بالا مطرح هست؟ کارایی پردازنده مهم نیست؟؟
30*133.3
25*160 یا 26*153.8

کدوم پروفایل کارایی بیشتری دارد...؟؟ اگر شما مخالفتی نداشته باشید! یقینا پروفایل دومی کارایی بیشتری خواهد داشت به سبب فرکانی مسیر (QPI) بیشتر...:great:

رعایت تعادل در انتخاب MP & BCKL مناسب از نکات اصلی اوورکلاک این گونه پردازنده ها به حساب میاد...
تستهای Wprime & SuperPi مربوط به این پردازنده رو که نگاه می کردم اکثرا (رتبه های اول!) با مولتی 29 تست کرده بودند و بالاتر نداده بودند...

امیدوارم این بحث در اینجا تموم بشه و در پست های آتی کمک به دوستمون برای رفع مشکل پیش آمده مد نظر قرار بگیرد...

پی نوشت:
بنده همیشه سعی می کنم خارج از اطلاعات شخصی ام صحبت نکنم... یقینا اگر در این زمینه اطلاع لازم نداشتم وارد بحث نمی شدم...!

ببین علی جان . شما به خاطر توجیح اظهار نظر اشتباهی که داشتی ، تو هر پست داری موضعت رو تغییر میدی . تو پست های قبلیت گفته بودی :

پس بهترین شیوه برای اوورکلاک این پردازنده ثابت نگه داشتن ضریب نرمال هست

چرا نظر شخصی...؟؟

با سپاس...

شما تو کدوم پستت به Perofrmance بالاتر اشاره کرده بودی ؟ دقیقا موضع شما این بود که در حالتی که BCLK افزایش پیدا میکنه ، پردازنده توان مصرفی کمتری نسبت به افزایش CPU Ratio داره !

یعنی می خوای نوشته های مکتوب خودت رو هم نقض کنی ؟ شما که به قول خودت، منظور من رو فهمیدی چرا تو پست های قبلت این موضوع رو پیش نکشیدی !

تمام این بحث ها به کنار ، شما تو دو پست پشت سر هم، گفته های خودتون رو نقض کردید ! ملاحظه بفرماییید :

تو پست بالا اشاره کردید، که داریم درباره اورکلاک کاربردی با AIR صحبت میکنیم ، حالا در پست جدیدتون می فرمایید :

این رتبه های اولی که شما فرمودید نکنه فرکانس 5- 5.5 گیگاهرتز رو با کولر استوک پایدار کردند ؟!!!

همانطور که خودتون هم می دونید چنین رکورد هایی فقط با استفاده از Xtreme Cooling پایدار میشه .

در ادامه پستتون سوال میکنید که ؟

30*133.3
25*160 یا 26*153.8

کدوم پروفایل کارایی بیشتری دارد...؟؟

بنده از شما سوال میکنم ، در سیستمی که قراره به صورت 24 ساعته رندر سنگین بگیره ، کدوم پروفایل پایداری بیشتر و در نهایت Safe تر هست ؟

کدوم پروفایل برای داشتن اورکلاکی کاملا بدون دردسر برای افراد تازه کار مناسب تر هست ؟

کدوم پروفایل در برابر ریسکی که سلامت قطعات رو تحدید می کنه، ارزش افزایش Performace ی که به سیستم اضافه میکنه رو داره ؟

همانطور که خودتون اشاره کردید ، ما داریم در باره اورکلاک کاربردی سیستم این دوستمون صحبت میکنیم ، برای ثبت رکورد پروفایل تحویل این دوستمون نمیدیم . این طور نیست ؟

بله ، چرا که نه ؟ فرکانس QPI و DRAM تغییرات قابل توجهی داره ! اگر مادربود مورد نظر ضرایب خوبی برای تغییرات این فرکانس ها نداشته باشه ، همون مشکلی که قبلا خدمت عرض کردم پیش میاد .

هدف بنده هم از اول بحث همین بود ! شما تو اون پست اولتون با اظهار نظر عجیبتون گمان نمی کنم می تونستید به این دوستمون کمک کنید ! شما به جای قبول اشتباهاتون بحث رو با تغییر مواضعتون تو هر پست جدید کش دادید ، حالا از من انتظار دارید تا بحث رو تموم کنم ؟! :1. (27):

Mahdi_Moosavi
05-06-09, 20:47
دوست عزیز

دوست عزیز ، اولا که شما دارید 2 Platform کاملا مختلف رو با هم مقایسه می کنید که تفاوت های بسیار زیادی از نظر معماری داخلی ، مدارات تغذیه توان پردازنده و ........ با یکدیگر دارند ، از سوی دیگه قبلا هم خدمت علی عزیز عرض کردم ، شما یک دلیل علمی یا لااقل یک منبع معتبر برای اثبات ادعاتون ارائه کنید تا بنده هم بپذیرم .

این پردازنده با FSB ثابت 200 می تواند تا ......

در پلاتفرم نام برده BUS ی به نام FSB وجود خارجی نداره .

Olesius
05-06-09, 21:30
ببین علی جان . شما به خاطر توجیح اظهار نظر اشتباهی که داشتی ، تو هر پست داری موضعت رو تغییر میدی . تو پست های قبلیت گفته بودی :آقا مهدی عزیز...
این برداشت شماست...!! من سعی کردم به قول خودتون!! ساده تر توضیح بدم... کل مطلب فرقی کرده؟؟!! ضریب پایین و BCKL بالا...

شما تو کدوم پستت به Perofrmance بالاتر اشاره کرده بودی ؟ دقیقا موضع شما این بود که در حالتی که BCLK افزایش پیدا میکنه ، پردازنده توان مصرفی کمتری نسبت به افزایش CPU Ratio داره !

یعنی می خوای نوشته های مکتوب خودت رو هم نقض کنی ؟ شما که به قول خودت، منظور من رو فهمیدی چرا تو پست های قبلت این موضوع رو پیش نکشیدی ! چرا پیش نکشیدم...؟؟!!
از اینکه پیش نکشیدم ناراحت شدید...؟؟ :1. (27):

تمام این بحث ها به کنار ، شما تو دو پست پشت سر هم، گفته های خودتون رو نقض کردید ! ملاحظه بفرماییید :
تو پست بالا اشاره کردید، که داریم درباره اورکلاک کاربردی با AIR صحبت میکنیم ، حالا در پست جدیدتون می فرمایید :

این رتبه های اولی که شما فرمودید نکنه فرکانس 5- 5.5 گیگاهرتز رو با کولر استوک پایدار کردند ؟!!!

همانطور که خودتون هم می دونید چنین رکورد هایی فقط با استفاده از Xtreme Cooling پایدار میشه . به سخره گرفتن آقا مهدی عزیز در این مکان کار درستی نیست...!! هرچند بعید هم نیست که استوک بوده باشه!!!
اگر کمی با آرامش بیشتر!! مطالعه می فرمودید متوجه می شدید که منظور من این بود با استفاده از Ln2 و دمای -180 درجه هم ضریب 30 اعمال نشده...!!

در ادامه پستتون سوال میکنید که ؟

بنده از شما سوال میکنم ، در سیستمی که قراره به صورت 24 ساعته رندر سنگین بگیره ، کدوم پروفایل پایداری بیشتر و در نهایت Safe تر هست ؟

کدوم پروفایل برای داشتن اورکلاکی کاملا بدون دردسر برای افراد تازه کار مناسب تر هست ؟

کدوم پروفایل در برابر ریسکی که سلامت قطعات رو تحدید می کنه، ارزش افزایش Performace ی که به سیستم اضافه میکنه رو داره ؟

همانطور که خودتون اشاره کردید ، ما داریم در باره اورکلاک کاربردی سیستم این دوستمون صحبت میکنیم ، برای ثبت رکورد پروفایل تحویل این دوستمون نمیدیم . این طور نیست ؟
طبق فرمایش دوستمون:

مخصوصا اگر یه پروژه باشه که باید زود هم بیرون بیاد ، برای همین هم باید دستگاه ها اورکلاک بشن تا جایی که میشن باید اور بشن تا کارمون راه بیوفته پس کارایی براشون مهم هست...!!! و خواستار این هستند که پروژه های مربوطه هرچه سریعتر به اتمام برسن...
در حال حاضر فقط مشکل دما دارن که با تنظیم دقیق ولتاژ این مشکل برطرف می شه... احتمالا خمیر حرارتی مناسبی هم استفاده نشده... دمای پردازنده در حالت لود به زیر 70 برسه مشکلی نخواهیم داشت!
بورد Rampage هم بوردی نیست که BCKL 150-160 مشکلی براش پیش بیاره...

بله ، چرا که نه ؟ فرکانس QPI و DRAM تغییرات قابل توجهی داره ! اگر مادربود مورد نظر ضرایب خوبی برای تغییرات این فرکانس ها نداشته باشه ، همون مشکلی که قبلا خدمت عرض کردم پیش میاد .
اگر داشته باشد چی...؟!!
نمی توان به صرف اینکه ممکن هست مشکلی پیش بیاد مطلبی رو رد کرد... کاری که شما انجام دادید...!!

هدف بنده هم از اول بحث همین بود ! شما تو اون پست اولتون با اظهار نظر عجیبتون گمان نمی کنم می تونستید به این دوستمون کمک کنید ! شما به جای قبول اشتباهاتون بحث رو با تغییر مواضعتون تو هر پست جدید کش دادید ، حالا از من انتظار دارید تا بحث رو تموم کنم ؟! Only the registered members can see the linkآقا مهدی عزیز فکر نمی کنم شما هم با ادامه بحث کمکی به دوستمون کرده باشید...!!!

اگر اشتباهی رخ داده بود قطعا قبول می کردم! ولی اینکه شما اصرار بر اشتباه بنده دارید قابل درک نیست...!!
شما گفته های من رو جدا کردید و جداگانه پاسخ دادید (هرطور که مایل بودید برداشت کردید و پاسخ دادید)... در حالی که مثل قطعات پازل باید به تصویر نهایی (مفهوم کلی!) دقت می کردید...!!

بله انتظار دارم بحث رو تموم کنید... ولی انگار به هر نحوی شده قصد دارید به من تحمیل کنید که اشتباه کردم...؟؟!!:1. (26):

از baloot3d (Only the registered members can see the link) عزیز عذر می خوام...
این طور که پیداست در این تاپیک به همه مسائل پرداخته خواهد شد, جز مشکل شما...!!!:whistle:

آقا مهدی عزیز امیدوارم که در صحبت هام ناخواسته اهانتی نکرده باشم... هرچی باشه شما استاد ما هستید...:give_rose:
با سپاس...

Don_Corleone
05-06-09, 21:31
دوست عزیز
پلتفورم های Phenom و Corei7 کاملا مشابه یکدیگر هستند و هیچ شباهتی با 775 ها ندارن.
دوست گرامی از شما بعید بود به تفاوت کلمه BUS و FSB ایراد بگیرین.:1. (27): چون تو پلتفورم های اینتل و ای ام دی کلمات متفاوت ولی کاملا مفهوم یکسانی دارند.
اگر باور نداری بنده عکس هایی رو از سیستم خودم براتون بفرستم روشن بشین.
BaRaN جان عزیز
این مشخصاتی که گفتین در مورد Phenom ها هم صدق میکنه. من از 3 سال پیش دارم با HyperTransport ها کار میکنم و 3 سال هست که مموری کنترلر من رو خود سی پی یو هستش ولی اینا تازه برای پردازنده های اینتل اومدن. با 6 تا پردازنده و 7 مادربورد این چنینی رو تو 3 سال کار کردم و از اورکلاک اینا حسابی شناخت دارم. اگر هم میگین چرا خودم بیشتر از 3.1 نتونستم برم باید عرض کنم Phenom 9950 با 140 وات مصرف بیشتری از Core I7 داره و 65 نانو هستش با دمایی بیشتر از Core I7 ها والا پردازنده های قبلیم رو نزدیک به رکوردهای جهان اور کرده بودم که متاسفانه هیچ کدومو ثبت نکردم.

Mahdi_Moosavi
05-06-09, 22:25
آقا مهدی عزیز...
این برداشت شماست...!! من سعی کردم به قول خودتون!! ساده تر توضیح بدم... کل مطلب فرقی کرده؟؟!! ضریب پایین و BCKL بالا...

وقتی که خودت عرایض خودت رو قبول نداری ، بنده دیگه اصراری ندارم . :lol:

فقط یادت باشه که هیچ یک از عرایضت رو نتونستی اثبات کنی . خوانندگان تاپیک برداشت نهایی رو می کنند .

پس کارایی براشون مهم هست...!!! و خواستار این هستند که پروژه های مربوطه هرچه سریعتر به اتمام برسن...

به نظرت ، این افزایش کارایی اندک با افزایش QPI ، اگر به آسیب دیدن سیستمی که هزینه پردازنده و مادربوردش فقط 1400 دلاره میشه، به هر قیمتی میرزه ؟

اگر داشته باشد چی...؟!!
نمی توان به صرف اینکه ممکن هست مشکلی پیش بیاد مطلبی رو رد کرد... کاری که شما انجام دادید...!!

علی جان ، این تاپیک ممکنه در آینده هم توسط کاربر دیگه ای مطالعه بشه . اصلا هدف ایجاد انجمن های تحت وب همین هست . برای همین باید توجه داشت که مطالب پست ها کاملا جامع و کامل باشه .

آقا مهدی عزیز فکر نمی کنم شما هم با ادامه بحث کمکی به دوستمون کرده باشید...!!!

حالا اگر من به قول شما کمکی نکرده باشم ، حداقل باعث گمراهی این دوستمون نشدم . :1. (26):

از طرفی در این تاپیک ، اشتباه شما باعث شد خیلی از مسائل تشریح بشه ، همین امر این به این دوستمون کمک میکنه به جای اینکه صرفا فقط تنظیم کردن چند تا عدد و ولتاژ رو به صورت تجربی یاد بگیره ، به فلسفه علت تغییرات اون اعداد رسید . همین امر ارزش زیادی داره .

به مسخره گرفتن آقا مهدی عزیز در این مکان کار درستی نیست...!! هرچند بعید هم نیست که استوک بوده باشه!!!

بنده بیجا بکنم ، هنچین قصدی داشته باشم . ولی کولر استوک رو خوب اومدی . :lol:

اگر کمی با آرامش بیشتر!! مطالعه می فرمودید متوجه می شدید که منظور من این بود با استفاده از Ln2 و دمای -180 درجه هم ضریب 30 اعمال نشده...!!

دیگه خودتون بیشتر در جریان هستید که ، در رکوردگیری این چنینی کمترین افزایش Performance ، حتی اگر خیلی ناچیز هم باشه ممکنه در رنکینگ نهایی اختلاف قابل توجهی رو ایجاد کنه . ولی در اورکلاک کاربردی و استفاده 24/7 ، چیزی که مهم هست ، پایداری 100% و safe بودن پروفایل مورد نظر در وحله اول قرار داره .

اگر اشتباهی رخ داده بود قطعا قبول می کردم! ولی اینکه شما اصرار بر اشتباه بنده دارید قابل درک نیست...!!
شما گفته های من رو جدا کردید و جداگانه پاسخ دادید (هرطور که مایل بودید برداشت کردید و پاسخ دادید)... در حالی که مثل قطعات پازل باید به تصویر نهایی (مفهوم کلی!) دقت می کردید...!!

بله انتظار دارم بحث رو تموم کنید... ولی انگار به هر نحوی شده قصد دارید به من تحمیل کنید که اشتباه کردم...؟؟!!

:merci:

از baloot3d عزیز عذر می خوام...
این طور که پیداست در این تاپیک به همه مسائل پرداخته خواهد شد, جز مشکل شما...!!!

خب این نتیجه گیری شماست . از نظر من این تاپیک در چند ماه اخیر ، یکی از بهترین تاپیک های انجمن پردازنده و مادربورد هست . 100% بعد از مشورت با تیم مدیریت در لیست موجود در تاپیک =-> تاپیک های برتر تالار پردازنده و مادربورد <-=
(Only the registered members can see the link) اضافه خواهد شد .

:11():

Moein
05-06-09, 22:28
دوست عزیز
پلتفورم های Phenom و Corei7 کاملا مشابه یکدیگر هستند و هیچ شباهتی با 775 ها ندارن.

این مشخصاتی که گفتین در مورد Phenom ها هم صدق میکنه. من از 3 سال پیش دارم با HyperTransport ها کار میکنم و 3 سال هست که مموری کنترلر من رو خود سی پی یو هستش ولی اینا تازه برای پردازنده های اینتل اومدن. با 6 تا پردازنده و 7 مادربورد این چنینی رو تو 3 سال کار کردم و از اورکلاک اینا حسابی شناخت دارم.

اگر هم میگین چرا خودم بیشتر از 3.1 نتونستم برم باید عرض کنم Phenom 9950 با 140 وات مصرف بیشتری از Core I7 داره و 65 نانو هستش با دمایی بیشتر از Core I7 ها والا پردازنده های قبلیم رو نزدیک به رکوردهای جهان اور کرده بودم که متاسفانه هیچ کدومو ثبت نکردم.

من کلا در مورد چیزی که نمی دونم نظر نمی دم من تا حالا فقط با phenom کار کردم اما بگید اور کرده باشم نه تا حالا اور نکردم اخرین پردازنده amd هم 955 BE بود که باش کار کردم اما اور هیچ کدوم رو نکردم پس در مورد چیزی که کار باش رو نمی دونم چطوری هست نظری ندارم

اما 1366 که حدودا 8 ماه قدمت داره و در این 8 ماه خیلی از رکورد های جهانی رو از ان خودش کرده از اول شروع می کنیم

چهار هسته مجتمع که هر کدوم توانایی انجام محاسبات 2 رشته ای رو دارن که در مجموع میشه 8 رشته محاسبات در این بین یکی از مهم ترین بخش ها uncore frequncy هست که رابطه مستقیم با رم داره منظور چیست شما برای اور کلاک سیستم و بالا بردن فرکانس سی پی یو نیاز مند هستید مطابق BCLK که بالا می برید رم ها و uncore رو تنظیم کنید

اما بر طلق یک رابطه خیلی ساده و منطقی بین چیپ X58 و ich10r

نحوه ی کار کردن سیستم رو می شه فهمید که به چه شکل هست و چطوری کار می کنه که ما از ساده ترین مسائل گذشت می کنیم

حالا بیایم سر مساله کار کردن شما به این عکس دقت کنید

شما برای اور کلاک پردازنده های بر مبنای 1366 نیاز به دقت کردن در تک تک قطعات دارید از جمله uncore و bclk
حال نسبت بین uncore و رم ها به صورت پیش فرض 2 برابر تعیین شده و دلیل بر این نمی شه که x21 باشه یا X30 این 2 برابر حفظ می شه(شما می تونی بیشتر از 2 برابر کنید اما کمترش امکان نداره) و طبق مبنایی که در 775 هم وجود داشت با افزایش BCLK شما فرکانس رم هم بالا می ره پس به طبع فرکانس uncore هم بالا میره حال شما با توجه به معماری بالا 4 هسته گرم هستند با افزایش multiplier گرمای هسته رو بیشتر افزایش می ده در این بین qpi link هم با افزایش multiplier هم افزایش پیدا میکنه البته شما می تونید روی حالت پایه قرار بدید اما unstabli ایجاد می کنه هنگامی که شما یک die cpu گرم داشته باشید دیگر سیستمتون غیر قابل کنترل میشه و نیاز به Extreme cooling دارید

اما هنگامی که شما یک هسته به نسبت گرم و یک رابطه که این گرما رو بین چیپ X58 و ich10 برقرار کنید با یک multiplier پایین یک bclk متفاوت و uncore فرکانسی در حال تعادل می تونید ولتاژ کمتری استفاده کنید و ولتاژ مورد استفاده در بالا رو روی IOH و ICH تقسیم کنید و به همون فرکانس بالا برسید با این تفاوت که به EXTREME cooling نیاز ندارید و گرمای بالای خود رو بین سیستم پخش کردید

یک سری مسائل رو نمی شه بیان کرد هم به دلیل امنیتی هم به دلیل اینکه تجربه هست و باید علمی بشه و با مدرک حرف زد

تمامی مسائل بالا تجربه شخصی بنده بوده (که از شهریار و دوستان) و احتمال زیاد داره که در اون زیاد ایراد داشته باشه اما با توجه به کار کردن این پلتفورم و استفاده از تجارب اورکلاکر ها این اطلاعات رو تکمیل کردم

Mahdi_Moosavi
05-06-09, 22:30
دوست عزیز
دوست گرامی از شما بعید بود به تفاوت کلمه BUS و FSB ایراد بگیرین.:1. (27): چون تو پلتفورم های اینتل و ای ام دی کلمات متفاوت ولی کاملا مفهوم یکسانی دارند.
اگر باور نداری بنده عکس هایی رو از سیستم خودم براتون بفرستم روشن بشین.

باز که شما از منبع خودتون اظهار نظر کردید ! همین موردی که مشخص کردم رو می تونید با استناد به منبع معتبر اثبات کنید ؟

فقط کلی نباشه ، وارد مسائل ریز و تخصصی بشید ، نیازی به ساده سازی هم نیست ، ینده کاملا متوجه عرایضتون میشم .

عجب .... ! می تونی بیشتر تشریح کنی ؟ من منظورت رو نفهمیدم .

Stream
05-06-09, 22:48
دوست گرامی از شما بعید بود به تفاوت کلمه BUS و FSB ایراد بگیرین.Only the registered members can see the link چون تو پلتفورم های اینتل و ای ام دی کلمات متفاوت ولی کاملا مفهوم یکسانی دارند.

برادر در دو پلتفرمی که شما ازش صحبت می کنی چیزی به اسم FSB وجود نداره! اگه هم قرار باشه چیزی در اون دو پلتفرم شبیه به هم باشند (یا به قول شما مفهوم کاملا یکسان) هیچ کدوم ارتباطی با FSB ندارند.

درسته؟
شاید قضیه فرق کنه، پس اگه دلایل علمی و مستند (نه چند عکس از سیستم!) درباره این قضیه دارید ارائه کنید. هدف این انجمن هم همیشه بحث علمی درباره مطالب مرتبط به سخت افزار بوده.

Olesius
06-06-09, 00:26
باز که شما از منبع خودتون اظهار نظر کردید ! همین موردی که مشخص کردم رو می تونید با استناد به منبع معتبر اثبات کنید ؟

فقط کلی نباشه ، وارد مسائل ریز و تخصصی بشید ، نیازی به ساده سازی هم نیست ، ینده کاملا متوجه عرایضتون میشم .

عجب .... ! می تونی بیشتر تشریح کنی ؟ من منظورت رو نفهمیدم .

برادر در دو پلتفرمی که شما ازش صحبت می کنی چیزی به اسم FSB وجود نداره! اگه هم قرار باشه چیزی در اون دو پلتفرم شبیه به هم باشند (یا به قول شما مفهوم کاملا یکسان) هیچ کدوم ارتباطی با FSB ندارند.

درسته؟
شاید قضیه فرق کنه، پس اگه دلایل علمی و مستند (نه چند عکس از سیستم!) درباره این قضیه دارید ارائه کنید. هدف این انجمن هم همیشه بحث علمی درباره مطالب مرتبط به سخت افزار بوده.

دوستان کم لطفی می کنید...!!

این آقا پژمان مارو دست کم گرفتید...؟؟!! ایشون اهل فروم و پست دادن نیستند من خواهش کردم تا در کنار فعالیت در تیم شهر سخت افزار به فروم هم سر بزنند...
Don_Corleone (Only the registered members can see the link)

شاید من باید توضیحات بیشتری درمورد این دوستمون می دادم...!!!
ایشون برنامه نویس هستند...
تخصص اصلی ایشون در کنار اوورکلاک پردازنده, اوورکلاک کارت گرافیک هست... الان بیشتر از 7-8 سال می شه که فقط سیستم AMD استفاده می کنند... (عشق AMD)

بیان این نکات فکر نمی کنم چندان درست باشه...!! ولی بالاخره با یک کاربر آماتور روبرو نیستید...:whistle:

خودشون میان بیشتر توضیح می دن...
ولی منظور ایشون باس پایین پردازنده و ضریب بالا در فنوم ها و سوکت 1366 بود که مشابه هم هستند... این طور نیست...؟؟

Stream
06-06-09, 01:43
دوستان کم لطفی می کنید...!!

این آقا پژمان مارو دست کم گرفتید...؟؟!! ایشون اهل فروم و پست دادن نیستند من خواهش کردم تا در کنار فعالیت در تیم شهر سخت افزار به فروم هم سر بزنند...
Don_Corleone (Only the registered members can see the link)

شاید من باید توضیحات بیشتری درمورد این دوستمون می دادم...!!!
ایشون برنامه نویس هستند...
تخصص اصلی ایشون در کنار اوورکلاک پردازنده, اوورکلاک کارت گرافیک هست... الان بیشتر از 7-8 سال می شه که فقط سیستم AMD استفاده می کنند... (عشق AMD)

بیان این نکات فکر نمی کنم چندان درست باشه...!! ولی بالاخره با یک کاربر آماتور روبرو نیستید...:whistle:

خودشون میان بیشتر توضیح می دن...
ولی منظور ایشون باس پایین پردازنده و ضریب بالا در فنوم ها و سوکت 1366 بود که مشابه هم هستند... این طور نیست...؟؟

ببین علی جان من ایشون رو دست کم نگرفتم، اصلا به ایشون چیزی نگفتم ! نتایجشون رو در Hwbot هم دیده بودم..

شناختن یک شخص دلیلی بر قبول صحبت ها بدون دلیل نیست، اگه اون صحبت رو K|INGP|N هم می کرد تفاوتی نمی کرد چون این قضیه بدون دلیل و مدرک مستند قابل پذیرش نیست.

مشترک بودن باس پایین پردازنده و ضریب بالا دلیلی بر تشابه دو پلتفرمه؟
من برای همین قضیه از ایشون دلیل می خواستم، با صرفا تشابه Specification ای که روی جعبه و در CPUZ نوشته میشه نمیشه درباره شباهت دو پلتفرم نتیجه گیری کرد.

Don_Corleone
06-06-09, 09:14
دوستان عزیز
نمیدونم لازم هست اینو بنویسم یا نه
FSB stands for Front Side Bus
حالا فرقش هم با BUS بر عهده خودتون
اگه باهاش زیاد مشکل دارین می نویسیم BUS اگه مشکل بر طرف نمیشه کلمه AMD رو هم می نوسیم Intel
ولی دوستان گرامی
لطفا بحث رو به حاشیه نبرید
من فقط یه چی میگم و اونم این که ضریب بالاتر ولتاژ و دمای بالاتری داره تا ضریب کمتر و حالا BUS بیشتر حالا شما میگین این طور نیست احتمالا پیر شدیم و چشامون ایراد پیدا کرده ( زود پیر شدیم . نه؟ ) یا سیستم من یکی با همه سیستم ها فرق میکنه احتمالا cpu من VIA هستش
در ضمن با وجود Core Frequency بالا و سرعت رم و HT بالا اور با ثابت ماندن CPU Multiplier (معادلش تو Intel بر عهده خودتون) کندتر از ضریب بالا و BUS Speed ثابت هستش در Super Pi حدود 1 ثانیه
در مورد دوست گرامی Baloot3d باید عرض کنم شما که این قدر نیاز به سرعت بالا دارین بهتره از LCS استفاده کنین و خنک بودن فن تون مربوط به ضعیف بودن یا درست اعمال نکردن چسب تون باشه

Don_Corleone
06-06-09, 09:26
در جواب دوست عزیزم stream
من تا به حال روی جعبه Corei7 رو نخوندم که بر مبنای اون اظهار نظر کنم و CPU-Z نسخه ویژه Corei7 و Phenom یا Core2Quad نداره همش یکی ان مگه این که رنگ قوطی هاشون فرق داشته باشه با مارک و مدلشون
من میگم Corei7 بیشتر شبیه به Phenom هستش تا Core 2 Duo
کلمات FSB و BUS منظور یکسانی رو میدن حالا کاربر Intel بیشتر هستش تو همه جا هم BUS می نویسن قبول
ولی من از این کلمه استفاده می کنم منظور همونه شما به خودتون نگیرید مثل فرق Hi و Hello میمونه هر دوشون یه منظورو دارن
ولی من screenshot می دم که ضریب بالا دمای بالاتری داره. اون موقع این بحث تموم میشه؟
پردازنده من با 16*200 اصلا Boot نمیشه حتی با 1.55 ولت ولی با 1.42 14*232 که سریعتر از 16*200 هست تو ویندوز هم میاد stable هم هست. اینو چه طور توجیه می کنید؟
در ضمن قبول دارم حرف هر کسی رو نباید قبول کرد ولی اگه این حرف رو یکی مثل S_A_V میزد قبول میکردین. من میگم اگه قبول ندارین با رعایت احترام لطفا جواب بدین

Don_Corleone
06-06-09, 09:36
ضمنا اگه این حرف رو قبول ندارین مشکلی نیست به هر حال شما استادین و ما شاگرد ولی جمله آخرتون یه توهین حساب میشه
"با صرفا تشابه Specification ای که روی جعبه و در CPUZ نوشته میشه نمیشه درباره شباهت دو پلتفرم نتیجه گیری کرد."
یعنی ما اینقدر نفهم هستیم؟

Stream
06-06-09, 10:23
دوستان عزیز
نمیدونم لازم هست اینو بنویسم یا نه
FSB stands for Front Side Bus
حالا فرقش هم با BUS بر عهده خودتون
اگه باهاش زیاد مشکل دارین می نویسیم BUS اگه مشکل بر طرف نمیشه کلمه AMD رو هم می نوسیم Intel
ولی دوستان گرامی
لطفا بحث رو به حاشیه نبرید
من فقط یه چی میگم و اونم این که ضریب بالاتر ولتاژ و دمای بالاتری داره تا ضریب کمتر و حالا BUS بیشتر حالا شما میگین این طور نیست احتمالا پیر شدیم و چشامون ایراد پیدا کرده ( زود پیر شدیم . نه؟ ) یا سیستم من یکی با همه سیستم ها فرق میکنه احتمالا cpu من VIA هستش
در ضمن با وجود Core Frequency بالا و سرعت رم و HT بالا اور با ثابت ماندن CPU Multiplier (معادلش تو Intel بر عهده خودتون) کندتر از ضریب بالا و BUS Speed ثابت هستش در Super Pi حدود 1 ثانیه

ببین دوست من، شما خودت داری صحبت های خودت رو نقض می کنی!

پلتفورم های Phenom و Corei7 کاملا مشابه یکدیگر هستند و هیچ شباهتی با 775 ها ندارن.خودت می گی هیچ کدوم شباهتی با LGA 775 ها ندارند، پس چرا از FSB یا Front Side Bus که فقط در LGA 775 ها وجود داره برای این دو استفاده می کنی؟ و همینطور هم روش تاکید داری؟

در جواب دوست عزیزم stream
من تا به حال روی جعبه Corei7 رو نخوندم که بر مبنای اون اظهار نظر کنم و CPU-Z نسخه ویژه Corei7 و Phenom یا Core2Quad نداره همش یکی ان مگه این که رنگ قوطی هاشون فرق داشته باشه با مارک و مدلشون
من میگم Corei7 بیشتر شبیه به Phenom هستش تا Core 2 Duo و دوستانی که از این 2 تا اولی استفاده نکردن (منظورم شما نیستید سو تفاهم نشه) در مورد این دو تا اظهار نظر نکنن
کلمات FSB و BUS منظور یکسانی رو میدن حالا کاربر Intel بیشتر هستش تو همه جا هم BUS می نویسن قبول
ولی من از این کلمه استفاده می کنم منظور همونه شما به خودتون نگیرید مثل فرق Hi و Hello میمونه هر دوشون یه منظورو دارن

ببین دوست من بحث این نیست که کاربر اینتل به هر باسی میگه FSB، توی بازار هم بگردی میگن رم FSB 1066 ولی این صحبت درست نیست.

این انجمن رو تشکیل دادیم تا به جای این نوع تفکر بازاری، تفکر علمی و دقیقی رو به کاربرها القا کنیم و برای همین لازمه اگه از یک اصطلاح استفاده می کنیم حتما از اصطلاح صحیح استفاده بشه نه هر چیزی که منظور رو منتقل کنه.

فرق Hi و Hello شبیه فرق BUS و FSB نیست، چون Hi و Hello در یک زبان یک معنی رو میدن ولی FSB و BUS یک معنی نمی دن.

استفاده از FSB که در LGA 1366 یا کلا پلتفرم های AMD وجود خارجی نداره و مخصوص LGA 775 هست، استفاده از FSB وقتی درباره این دو پلتفرم صحبت می کنیم مثل اینکه در زبان هایی که توی اونها کلمه ای به اسم Hello وجود نداره، مثلا روسی، بگیم Hello !
شاید یک نفر که انگلیسی بلد باشه متوجه بشه (مثل کسی که به معماری LGA 775 هم آشنایی داشته) ولی کسی که به دیکشنری روسی نگاه می کنه همچین چیزی نمی بینه (همچین چیزی در ساختار Core i7 و Phenom نیست)

ولی من screenshot می دم که ضریب بالا دمای بالاتری داره. اون موقع این بحث تموم میشه؟
پردازنده من با 16*200 اصلا Boot نمیشه حتی با 1.55 ولت ولی با 1.42 14*232 که سریعتر از 16*200 هست تو ویندوز هم میاد stable هم هست. اینو چه طور توجیه می کنید؟
در ضمن قبول دارم حرف هر کسی رو نباید قبول کرد ولی اگه این حرف رو یکی مثل S_A_V میزد قبول میکردین. من میگم اگه قبول ندارین با رعایت احترام لطفا جواب بدین

ضمنا اگه این حرف رو قبول ندارین مشکلی نیست به هر حال شما استادین و ما شاگرد ولی جمله آخرتون یه توهین حساب میشه
"با صرفا تشابه Specification ای که روی جعبه و در CPUZ نوشته میشه نمیشه درباره شباهت دو پلتفرم نتیجه گیری کرد."
یعنی ما اینقدر نفهم هستیم؟

دوست من این تصوریه که شما درباره خودتون داشتید.

من فقط دلیل خواستم چون فرموده بودید پلتفرم های Core i7 و Phenom کاملا مشابه یکدیگر هستند. شما چه دلیلی آوردید؟

من هنوز منتظر دلایل شما فنی شما هستم.

Don_Corleone
06-06-09, 10:52
منظورم از یکسان بودنش دوست عزیز یکسان بودن نوع اورکلاکشون هست. گزینه های هر دو برای اورکلاک یکسان و فقط نام متفاوت دارن. خود corei7 و phenom اگه متفاوت نبودن که دیگه Intel و AMD فرقی نداشتن. الان متوجه منظور من شدین ؟ برداشت شخصی شما از جمله من اشتباه بوده که این همه شعر و غزل براش نوشتین.
اگه پلتفورم AMD با FSB نشونتون بدم حرفتون رو پس می گیرین؟
خوب آقا فرض بگیریم FSB اشتباهه جواب سوال اصلی من چی شد؟
شما سوال های منو ول کردین دارین ایراد نگارشی می گیرین.
تا به سوال هایی که کردم پاسخی که صحبت خودتون نقض نکنه ندین من این بحث رو ادامه نخواهم داد
شده مثل مناظره آقای موسوی و احمدی نژاد. هر چی ما بگیم میگین اطلاعات غلط بهتون دادن و از جواب به سوالمون امتنا میورزید.
corei7 تا یه ماه دیگه دست ما میرسه اونوقت هر کی به راه خودش Over کنه

Stream
06-06-09, 11:51
منظورم از یکسان بودنش دوست عزیز یکسان بودن نوع اورکلاکشون هست. گزینه های هر دو برای اورکلاک یکسان و فقط نام متفاوت دارن. خود corei7 و phenom اگه متفاوت نبودن که دیگه Intel و AMD فرقی نداشتن. الان متوجه منظور من شدین ؟ برداشت شخصی شما از جمله من اشتباه بوده که این همه شعر و غزل براش نوشتین.

ببین دوست من این با صحبتی که اول کردی تفاوت داره...
شما دقیقا درباره پلتفرم صحبت کردی نه اورکلاکشون!

برداشت شخصی من از صحبت شما دقیقا همونیه که شما نوشتید. به نظر می رسه برداشت شخصی شما از صحبت خودتون چیز دیگه ای بوده و انتظار داشتید همه به جای صحبت هاتون متوجه برداشت شخصیتون بشن!

اگه پلتفورم AMD با FSB نشونتون بدم حرفتون رو پس می گیرین؟

شما نشون بدید Core i7 یا Phenom از FSB استفاده می کنند، بقیه اش

خوب آقا فرض بگیریم FSB اشتباهه جواب سوال اصلی من چی شد؟
شما سوال های منو ول کردین دارین ایراد نگارشی می گیرین.

من درباره سوال شما چیزی نگفتم و از شما برای فرمایشاتتون دلیل خواستم، که باز هم ارائه نمی کنید.

من از شما سوال پرسیدم، شما با سوال، سوال من رو جواب دادید و حالا می گید جواب من چی شد! جالبه :دی
شده مثل عملکرد دولت نهم :lol:

در مورد سوال شما،
مثالی که شما می زنید به هیچ وجه مثال مناسبی برای این قضیه نیست. در این تاپیک دوستمون راهنمایی شد به اینکه "ضریب پردازنده رو ثابت نگه داره" و کلا شروع این بحث ها هم همین بود.
ثابت نگه داشتن ضریب پردازنده در دو حالت دلیلی برای اثبات اون قضیه نیست.
شما در مثالی که زدید بالاتر برید و به فرکانس 3.8 گیگاهرتز برسید، در اون موقع ترجیح می دید فرکانس مسیر رو تقریبا 50 درصد اورکلاک کنید یا ضریب پردازنده رو افزایش بدید؟ من برای یک اورکلاک پایدار و دائمی بدون شک بالا بردن ضریب رو انتخاب می کنم. شاید روش شما تفاوت داشته باشه.

--

شما به نکته ای اشاره کردید، از شما دلیل فنی خواستیم فقط بحث رو به حاشیه بردید و برداشت خودتون از صحبت های قبلی رو عوض می کنید.
ادامه این بحث فایده ای نداره...
به قول شما خودتون به شیوه خودتون اورکلاک کنید، ما هم به شیوه خودمون. ولی راهنمایی کاربران در انجمن باید با دلیل همراه باشه.

موفق باشید.

Olesius
06-06-09, 11:55
من فقط دلیل خواستم چون فرموده بودید پلتفرم های Core i7 و Phenom کاملا مشابه یکدیگر هستند. شما چه دلیلی آوردید؟

من هنوز منتظر دلایل شما فنی شما هستم.

با سلام...
آقا آرمان عزیز ابن بحث ها خیلی طولانی نشدند...؟!:lol:

در مورد تشابه معماری Phenom2 و سری Nehalem تا حالا صحبت های زیادی شده! حتی در این فروم هم فکر می کنم بحث شده...؟

حافظه کش سطح3 برای اولین بار در این سری ها استفاده شده...
باس پایین پردازنده و ضریب بالا هم از تشابه دیگر این 2سری هست...!!

کمی به فکر راهنمایی دوستی که تاپیک زدن باشید...!!

Don_Corleone
06-06-09, 11:57
این شد یه چیزی.
دوست عزیز منم میگم اورکلاک با بالا بردن ضریب بهتره. مگه خلافشو گفتم؟
گفتم میتونید ضریب رو بیارید پایین و فرکانس پردازنده ببرید بالا درسته یه کم سخت تره و کاراییشم یه کم پایین تره ولی دماش هم کمتره. دوست ما مشکل دما داشتن هدف حل مشکل دما بود مگه نه؟

Moein
06-06-09, 12:59
این شد یه چیزی.
دوست عزیز منم میگم اورکلاک با بالا بردن ضریب بهتره. مگه خلافشو گفتم؟
گفتم میتونید ضریب رو بیارید پایین و فرکانس پردازنده ببرید بالا درسته یه کم سخت تره و کاراییشم یه کم پایین تره ولی دماش هم کمتره. دوست ما مشکل دما داشتن هدف حل مشکل دما بود مگه نه؟

شما می گید با بالا بردن ضریب بهتره در صورتی که در این صورت همون طوری که توضیح دادم نیاز به extreme cooling هست
و برای کاربر هایی که از mid cooling استفاده می کنند بهترین پیشنهاد پخش گرمای سیستم هست و بردن بالا فقط ضریب qpi رو سر سام اور گرم می کنه و سیستم رو از پایداری خارج می کنه

توانستن رو هر کسی می تونه انجام بده ایشا ا.. همون یک ماه دیگه که I7 گرفتید خودتون بهتر متوجه می شید که برای اور کردنش به چه کار هایی نیاز هست

موفق باشید سوالی بود در خدمتم:11()::give_rose:

Olesius
06-06-09, 13:26
شما می گید با بالا بردن ضریب بهتره در صورتی که در این صورت همون طوری که توضیح دادم نیاز به extreme cooling هست
و برای کاربر هایی که از mid cooling استفاده می کنند بهترین پیشنهاد پخش گرمای سیستم هست و بردن بالا فقط ضریب qpi رو سر سام اور گرم می کنه و سیستم رو از پایداری خارج می کنه

توانستن رو هر کسی می تونه انجام بده ایشا ا.. همون یک ماه دیگه که I7 گرفتید خودتون بهتر متوجه می شید که برای اور کردنش به چه کار هایی نیاز هست

موفق باشید سوالی بود در خدمتم:11()::give_rose:
معین جان آقا آرمان و مهدی عزیز رو بالا بردن ضریب اصرار داشتند...!! اون وقت شما هم دقیقا نقض مطالب آنها رو بیان کردید...!!
حالا دیگه باید منتظر بحث های آقا آرمان و مهدی عزیز با شما باشیم....:lol:
دوست ماهم اشاره کردند که:

گفتم میتونید ضریب رو بیارید پایین و فرکانس پردازنده ببرید بالا... دماش هم کمتره. دوست ما مشکل دما داشتن هدف حل مشکل دما بود مگه نه؟

من فکر می کنم نمی شه کلی در این مورد بحث کرد....!! پروفایل رکورد زدن و استفاده 24/7 فرق می کنه...
در پست های قبلی اشاره کردم:

رعایت تعادل در انتخاب MP & BCKL مناسب از نکات اصلی اوورکلاک این گونه پردازنده ها به حساب میاد...بهترین راه برای زدن رکورد با این پردازنده (و البته Ln2) اعمال ضریب های بالاست... 28-29-30
ولی برای استفاده Safe از سیستم و با Air Cooling باید تلفیقی از ضریب و BCKL مناسب رو به کار برد که کمترین میزان ولتاژ رو نیاز داشته باشه و کارایی مناسبی هم داشت باشه...

در این تاپیک دوستمون راهنمایی شد به اینکه "ضریب پردازنده رو ثابت نگه داره" و کلا شروع این بحث ها هم همین بود.
آقا آرمان عزیز... من در پست های بعدی اشاره کردم که:

این محدودیت(Air cooling) ایجاب می کند که ضریب در حد امکان پایین باشد...!!

Moein
06-06-09, 14:15
معین جان آقا آرمان و مهدی عزیز رو بالا بردن ضریب اصرار داشتند...!! اون وقت شما هم دقیقا نقض مطالب آنها رو بیان کردید...!!
حالا دیگه باید منتظر بحث های آقا آرمان و مهدی عزیز با شما باشیم....:lol:

والا من دیشب با مهدی جان صحبت کردم و به یک نکته ساده رسیدیم که با تکمیل شدن این نکته به زودی اعلام خواهد شد

همون طوری که از شما مدرک می خوان از من هم به خاطر حرف هام مدرک می خوان حتی من بیشتر از شما تحت فشار هستم چون خطایی صورت بده سریعا بم ایراد گرفته میشه

ضمننا مهدی و ارمان اصرار رو ضریب بالا نداشتن ! می شه بگین کجا مطرح کردن؟!؟!

Shahryar
06-06-09, 15:11
خوشحالم که بحث علمی پیش اومد . با توضیحات کاملی که عزیزان دادند در مورد پلتفرم Corei7 دیگه نیازی به توضیح نمیبینم .

فقط یک نکته خیلی واضح هست که نباید اشتباه جا بیوفته :

پژمان جان یک مثال خوب خودت زدی :

ببینید پژمان جان در یک فرکانس ثابت که اینجا هم مثال زدید مثلاً 3.0 گیگاهرتز با توجه به داشتن BCLK بالا تر در حالت دوم کارایی پردازنده بیشتره و به قول خودتون هم سریع تر هست . دلیلش هم واضح هست شما دارید از پهنای باند بیشتری استفاده میکنید .

و همچنین استفاده از Base Clock بالا تر نیاز به ولتاژ بیشتری هم داره دقیقاً برعکس صحبت شماست نظر من .

بخوایم بحث را محدود کنیم پلتفرم مورد بحث هم Corei7 هست .

در کل استفاده از ضریب بالاتر در یک فرکانس مشابه نسبت به استفاده از Base Clock بالاتر کارایی بالاتری نخواهد داشت . :give_rose:

برای استفاده از پروفایل 24/7 استفاده از BCLK های بالا توصیه نمیشه . توجه داشته باشید که شما تمام قسمت های پردازنده های Corei7 را نمیتونید کنترل دما کنید . :11():

AMD>INTEL
06-06-09, 15:51
خمير به اندازه مناسب و درست بستن فن و خريد يك فن خوب و گردش هواي كيس

baloot3d
06-06-09, 16:16
سلام به همه دوستان و اساتید
راستش شما چنان با سرعت اینجا پست می دید که ما حتی وقت نکردیم کامل اونارو بخونیم ! البته این که بسیاری از دوستان با پشتکار و جدیت برای صحبت هاشون دلیل میارند و انگار نه انگار که این بحث ها سر بهترین و پیچیده ترین تکنولوژی های دنیا هست ، جای بسیار امید هست که چنین افرادی در این سطح اطلاعاتی در کشور وجود دارن ، به امید روزی که در مورد پردازنده های ساخت کشور خودمون این طور به بحث بشینیم .

اول می خواستم از همه تشکر کنم به خاطر ارزشی که گذاشتن و وارد بحث شدن .مشکل ما با خنک کردن این هیولا یه جورایی با استفاده از صحبت های شما حل شد ، مشکل همون طور که گفتم این بود که چرا سینک Z600 داغ نمی شه در صورتی که وقتی پردازنده بدونه هیچ خنک کننده ای روشضن می شه دمایی در حدود 85 درجه در حالت بیکار و فرکانس پایه داره که نمی شه حتی بهش دست زد ! البته می دونم که کار عاقلانه ای نبود !!!
راستش وقتی تقریبا تمام خمیر سیلیکن Cooler Master رو روی پردازنده زدم، تازه سینک Z600 گرم شد و دما رو به بالا انتقال داد .

نتیجه تقریبا خوب بود و این خنک کننده بدونه فن و خمیر سیلیکن مناسب ، دما رو روی 55 در فرکانس 3.4 نگه داشت که جای امیدواری داره :1. (5):

1- دوستان اگه لطف کنند یه خمیر سیلیکن عالی که در بازار موجود باشه و بتونم سفارش بدم ، بگن تا تهیه کنیم ، چون من در رشت هستم و باید سفارش رو بدم تا بیارن . اگه حدود قیمت رو همبگید بسیار ممنوم میشم . در ضمن حجم استفاده در هر نوبت رو هم اگه بفرماید خوبه چون در پردازنده خودم (E6600) زیاد استفاده نمی کرده چون وقتی زیاد میزدم بیشتر داغ می کرد .

2- دوستان سوال دیگه ای هم دارم که برای خودم بسیار عجیب بود و اون اینکه وقتی فرکانس رم رو روی 2000 می ذارم ، ولتاژ به صورت خودکار روی 2.0 تنظیم می شه که بسیار بالاتر از مقدار گفته شده روی خودش هست (1.65) ،عجیبتر اینکه اگر ولتاژ رو بصورت دستی روی 1.65 بذارم دستگاه روی تست رم در هنگام بوت باقی می مونه و بالا نمی یاد :1. (27): من تا 1.7 بالا اومدم تا دستگاه بوت شد ولی در این ولتاژ ویندوز فایلهای خودش رو پیدا نمی کرد و می گفت وینوز رو تعمیر کنید :1. (27): در صورتی که وقتی ولتاژ رو 1.80 میذارم ویندوز بالا میاد و مشکلی نداره :1. (2):
در مورد ولتاژهای قسمتهای مختلف دستگاه و اینکه باید روی چند باشن در هنگام اورکلاک تا این حد هم لطفا کمک کنید ، حتما براتون لیست ولتاژ ها رو میذارم تا توضیحی بدید .

بازم از همه ممنون
:merci::great:

baloot3d
06-06-09, 17:00
ببخشید دوستان فراموش کردم بگم اگه لطف کنید یه فن 12 سانتی پرقدرت با سه سیم که روی مادربرد نصب بشه معرفی کنید تا بگیریم .فقط پیدا بشه توی بازار .

ممنون

Mahdi_Moosavi
06-06-09, 18:53
خوشحالم که بحث علمی پیش اومد . با توضیحات کاملی که عزیزان دادند در مورد پلتفرم Corei7 دیگه نیازی به توضیح نمیبینم .

فقط یک نکته خیلی واضح هست که نباید اشتباه جا بیوفته :

پژمان جان یک مثال خوب خودت زدی :

ببینید پژمان جان در یک فرکانس ثابت که اینجا هم مثال زدید مثلاً 3.0 گیگاهرتز با توجه به داشتن BCLK بالا تر در حالت دوم کارایی پردازنده بیشتره و به قول خودتون هم سریع تر هست . دلیلش هم واضح هست شما دارید از پهنای باند بیشتری استفاده میکنید .

و همچنین استفاده از Base Clock بالا تر نیاز به ولتاژ بیشتری هم داره دقیقاً برعکس صحبت شماست نظر من .

بخوایم بحث را محدود کنیم پلتفرم مورد بحث هم Corei7 هست .

در کل استفاده از ضریب بالاتر در یک فرکانس مشابه نسبت به استفاده از Base Clock بالاتر کارایی بالاتری نخواهد داشت . :give_rose:

برای استفاده از پروفایل 24/7 استفاده از BCLK های بالا توصیه نمیشه . توجه داشته باشید که شما تمام قسمت های پردازنده های Corei7 را نمیتونید کنترل دما کنید . :11():

خدا پدرت رو واست نگه داره شهریار . :11():

توجه داشته باشید که شما تمام قسمت های پردازنده های Corei7 را نمیتونید کنترل دما کنید .

این قسمت که دیگه آخرشه ! حیف که فعلا یه کم مشغولم ... وگرنه این جمله رو میشه کم کم 2 صفحه A4 تفسیر کرد . البته باید برای شروع اینگونه بحث ها قبلش مفصل مقدمه چینی بشه تا با مشکلات مشابه موجود در این تاپیک روبرو نشه .

==============

تاپیک با اکثریت آرا تیم مدیریت سخت افزار، به لیست تاپیک های برتر بخش پردازنده و مادربورد (Only the registered members can see the link) اضافه خواهد شد . البته پس از پاکسازی و تغییر عنوان .

Labyrinth
06-06-09, 18:58
دو خمیر در ایران وجود دارند که کارایی خوبی نیز دارند

یکی از خمیر ها Zerotherm و اون یکی Tunq TX1 هست که خمیرهای خوبی هستن
خمیر دیگر که اگر در ایران پیدا کنید Tunq TX2 هست که کارایی بسیار بهتری به نسبت به خمیر های موجود دارد

برای زدن خمیر هم دو رشته یک سانتی خمیر را روی پردازنده بزنید ( برای Corei7 پیشنهاد میکنم سه رشته بزنید چون سطحش بزرگتر از 775 هست ) بعد به کمک یک مقوا که کمی لیز باشه ( مثل خود بسته ی خمیر ) بعد به وسیله ی اون خمیر را بصورت یکنواخت روی سطح پردازنده پخش کنید

البته با توجه به کولر شما و اینکه سطحش کوچکتر از پردازنده هست پیشنهاد می کنم عمل بالا رو روی کولر انجام بدهید

در مورد فن هم ترمالتک فن های خوبی دارد

سوالی بود درخدمتم

Labyrinth
06-06-09, 19:26
یک مورد رو گفتم بگم چون الان یادم آمد

این عکس رو ببینید این کولر هایپر 212 مخصوص Corei5 و Corei7 است

اگرتوجه کنید اندازه ی سطح زیرش با Z600 یکی هست تنها تفاوتش اینه که پایه از بالا وصل میشه

حالا من یک نظریه دارم :wink:

با توجه به سبک قرارگرفتن سوکت Corei7 روی مین به نظرم اگر شما کولر رو بصورت بزارید که پایه ها هم روی پردازنده قرار بگیره به نظرم مزاحمت کمتری ایجاد کنه بعلاوه اونجوری که من دیدم بصورت عمودی یک مقدار سطح بزرگتره

به این تصویر نگاه کنید

حتی اگر نظریه من هم اشکالی توش باشه خوبه یک تستی بشه شاید تاثیر گذاشت
موفق باشید

AMD>INTEL
06-06-09, 23:14
خمير zerotherm اصل رو 13 ميدم . يك انگشتي داره ميتونيد خمير روي سطح cpu يكنواخت پخش كنيد .

freeways88
07-06-09, 00:56
سلام دوست من i7 رو نمیشه با فن سردش کرد.
بی خیال فن های دیگه باید از واتر کولینگ استفاده کنی.

:great:می تونی 150 تومن خرج کنی.:great:
تمامی مشخصات قطعات رو بنویس وقت نکردم کامل صفحه های انجمن رو بخونم.

AMD>INTEL
07-06-09, 18:59
يك bigwater 750 سفارش بده كيوان واست بياره

Moein
07-06-09, 22:07
سلام دوست من i7 رو نمیشه با فن سردش کرد.
بی خیال فن های دیگه باید از واتر کولینگ استفاده کنی.

:great:می تونی 150 تومن خرج کنی.:great:
تمامی مشخصات قطعات رو بنویس وقت نکردم کامل صفحه های انجمن رو بخونم.

این دوستمون نیاز به هیچ چیزی اضافه نداره همین قطعاتی که داره رو با استفاده از یک پروفایل خوب می تونه استفاده کنه طوری که توی هیچی مشکل ایجاد نشه براش نه گرما و نه unstable بودن به زودی پروفایل تنظیم شده رو براشون قرار می دیم

ضمننا در مورد خمیر سیلیکون خوب اگه تونستی خیمر asa... رو تهیه کن به شخصه تست شده و فوق العاده است قیمت 10 گرمی فکر کنم نزدیک به 10 تومن باشه خمیر حرارتی هست نه سیلیکون که ازش تو صنعت استفاده می کنند

ّمن تیوپش رو گم کردم اسمش رو اعلام می کنم به زودی :دی

reza76622201
08-06-09, 07:53
کاملا باهاتون موافقم جناب BaRaN عزيز. به نظر من هم منطقي نيست که فن ارژينال موجود در باکس پردازنده هاي Intel Core i7 جوابگو نباشه. پس مشکل رو بايد جاي ديگه جستجو کرد و فکر نمي کنم نيازي به نصب سيستم Cooling اضافي و يا حتي تعويض اون باشه.

gts
08-06-09, 10:29
ولتاژ cpuروبیار پایین 0.2

reza76622201
08-06-09, 11:02
به نظر من دليلي نداره ايشون ولتاژ CPU رو دستي تغيير بدن. سيستم بايد با تنظيمات پيش فرض ولتاژ کاري CPU رو تشخيص داده و به همون ميزان بهش ولتاژ بده و در همين حالت هم بايد دما نرمال باشه.

baloot3d
09-06-09, 14:13
سلام به همه دوستان
شرمنده من پستهای قبلی رو یک جا جواب میدم .

Don_Corleone : در مورد ضریب و فرکانس و ولتاژ کاملا حق با شماست . چون در حالت 160 در 25 ولتاژ مورد نیاز 1.300 بود و دما هم 58 ، ولی در حالت 154 در 26 حداقل ولتاژی که دستگاه بالا می یاد 1.52 هست و دما 66 ، در حالی که در رندر تفاوت خاص و محصوصی نداشتند :1. (27):

Destiny : سطح تماس Z600 کمی بزرگتر از سطح Core i7 هست و از این بابت مشکلی نیست .اگر شد در هنگام تعویض خمیر حرارتی یه عکس از سطح تماسشون میذارم .

reza76622201 : در مورد ولتاژ پیشفرض مادربرد برای پردازنده باید بگم این ولتاژ 1.42 در فرکانس 4.00 و در حالت 25 در 154 بود که باعث داغ شدن شدید پردازنده میشد . در صورتی که در ولتاژ 1.32 کاملا پایدار هست و حرارت هم مناسب .

freeways88 : دمای پردازنده توسط Cooler Master Hyper Z600 که برایCore i7 بهینه شده بسیار مناسب هست و تقریبا دو برابر بهتر از خنک کننده خودش عمل می کنه . در حال حاظر که فقط یک فن معمولی روی Z600 نصب هست و خمیر مناسبی هم نداره تا دما به طور کامل بالا بیاد ، در فرکانس 4.00 ، بعد از 2 روز رندر و 100% لود ، دما 55-58 درجه ثابت مونده .:great:

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

AMD>INTEL و Olesius : به فرموده شما دوستان ZeroTherm ZT100 رو سفارش دادیم .

BaRaN : من چند جا این خمیری که شما فرمودید رو هم گفتم بگردند ، اگه زودتر مشخصاتش رو بگید لطف بزرگی می کنید .

AMD>INTEL : از راهنمایتون ممنون ولی فکر نمی کنم با مقدار اورکلاکی که می خوایم انجام بدیم نیاز به واتر کولینگ بشه و چیز دیگه ای که هست باید این رو هم در نظر داشت که اینجا محیط تقریبا اداری هست و دستم برای این منظور که دائم توی کیس باشم زیاد باز نیست و کم در دسر بودن دستگاه ها بسیار مهم هست . به هر حال ممنون از راهنمایی های شما .

gts : ولتاژ رو از 1.42 در فرکانس 4.00 که بطور اتومات میداد ، به 1.32 رسونده و پایداری هم داره . ممنون

حالا دوستان می تونند یه توضیحی در مورد حالت C-State در این پردازنده ها بدند ، حالت های مختلفی هم داره مثل c1 c6 و غیره که BaRaN جان در اوایل فرموده بودند اگر رندر سنگین دارید روی c6 تنظیم کنیم .

راستی در مورد رمها و تایمینگ اونها نظرتون چیه ؟ چون خودش اعلام کرده در تایمینگ 9.9.9.24 و فرکانس 2000 ، ولتاژ باید 1.65 باشه ولی مادربرد در این شرایط ولتاژ رو 2.00 می ده و اگر دستی پایین بیارم فقط در 1.90 دستگاه بالا می یاد :1. (27): آیا باید تایمینگ پایین یا بالا بره یا موردی نداره که در این ولتاژ کار کنه ، این رو هم در نظر بگیرید که چون دستگاه ها مستقیما جولوی کولر گازی هستند ، رم ها همیشه کاملا سرد هستند :cool:

بازم ممنون از همه ، بسیار کمک کردید

:great:

Mahdi_Moosavi
09-06-09, 15:16
در مورد ضریب و فرکانس و ولتاژ کاملا حق با شماست . چون در حالت 160 در 25 ولتاژ مورد نیاز 1.300 بود و دما هم 58 ، ولی در حالت 154 در 26 حداقل ولتاژی که دستگاه بالا می یاد 1.52 هست و دما 66 ، در حالی که در رندر تفاوت خاص و محصوصی نداشتند

این ولتاژی هست که Bios نویس برد ، برای مقادیر مختلف BCLK تعیین کرده یا خودتون به صورت دستی مقادیر ولتاژ رو Set می کنید تا سیستم بالا بیاد ؟

Bios رو آپدیت کردید ؟

ولتاژ Vcore 1.52v برای این پردازنده وحشتناک بالاست ! معمولا فقط برای اورکلاک های بالای 5Ghz ، اون هم با خنک کننده های نیتروزن مایع از این ولتاژ استفاده میشه !

حداکثر ولتاژ مورد نظر برای پروفایل 4Ghz همون حدود 1.3v الی 1.325v هست .

به احتمال زیاد Bios این مینبورد باگ داره .

baloot3d
10-06-09, 10:29
سلام دوستان
اولین کاری که بعد از خرید مادربردها انجام دادیم آپدیت کردن بایوس اونها بود ، آخرین ورژنی که هست 1306 هست که روی یکی شون بود و یکی دیگه نداشت که آپدیت کردیم . هنوزم ورژن جدیدی ازش نیومده :1. (28):

SAMiN
10-06-09, 11:56
ببخشبد دوست عزیز که وارد بحثتون می شم.

ولی شما با استفاده از یه Air Cooling مناسب برای همراه استفاده از یک کیس مناسب ( مکش و تخیله هوای علمی)
هیچ کدوم از این مشکلات رو نخواهی داشت:1. (26):

baloot3d
11-06-09, 12:08
سلام دوستان
می خواستم اگه لطف کنید در مورد تنظیمات ولتاژ QPI/DRAM و PLL توضیحاتی بدبد چون ظاهرا تاثیر مستقیمی روی عمل کرد پردازنده و پایداری اون دارند مخصوصا QPI/DRAM چون در حالت خودکار در وضعیت Crazy 4.0 ، این ولتاژ از 1.140 به 1.480 افزایش پیدا می کنه و اگه از این مقدار زیاد پایین بیایم ، دچاره ناپایداری می شیم .
در مورد ولتاژ پردازنده نکته ای که هست ، اینکه به دلیل داشتن قابلیت TM ،در هنگام داغ شدن پردازنده و یا کمبود ولتاژ در فشار بالا ، به طور خودکار با کاهش فرکانس و در نتیجه کاهش راندمان مواجه می شیم که مشخصا در تسک منجر ، پردازنده مرتبا تا 90% کاهش فعالیت داره . حالا به نظر دوستان با غیر فعال کردن این قابلیت مشکلی برای دستگاه پیش نمیاد ؟:1. (26):

بازم ممنون از همه دوستان
:11():

Labyrinth
11-06-09, 13:37
من فقط یک مورد در باره ی PLL میگم

ولتاژ PLL برای پردازنده ها 45 نانو در بالاترین حد نباید از 1.63 تجاوز کنه
من پیشنهاد میکنم 1.45 تا 1.52 ست کنید

موفق باشید

baloot3d
14-06-09, 12:26
سلام به همه دوستان
بلاخره ورژن جدید بایوس مادربرد Rampage II Etreme اومد و جالب اینکه تمام ولتاژها همچنان در همون سطح باقی مونده !
مثلا مقدار دیفالت برای پردازنده در حالت 28 در 141 با فرکانس نهایی نزدیک 4 گیگاهرتز ، 1.465 ولت هست :gasp:

البته بصورت دستی تا 1.360 می شه دستگاه رو در حالت پایدار نگه داشت .

ممنون

Anoosh_2004R
27-10-09, 00:26
سلام
این مشکل زیر سر مادر برد های ASus است من هم این مشکل را دارم تا مادربرد را با چکش سرویسش نکردم کمکم کنید!:1. (28):

قطعات من:

CPu i7 920
Mail Asus P6T

Ram G Skill DDR3 1600

Vga Asus GTX 275

Power Green 885B

Case Green Infinity با 4 فن!

ضمن مطالعه پست های گذشته باید عرض کنم که مشکلی دارم که همان مشکل داغ شدن بیش از حد CPU Core i7 920 است. البته من اصلا اها اوکلاک نیستم. و سر در نمی آوردم باید بگویم که بدون اور کلاک حرارت Cpu در حال بیکاری 55 است اما در هنگام اجرای یک بازی ( GTA IV ) به 72 میرسد!!

جالب اینجاست که از هر 10 باری که کامپوتر را روشن میکنم معمولا 9 بار حرارتش همینطور است.. اما پیش می آید که یک بار هم مثل بچه آدم کار کند یعنی در حال بیکاری 38 باشد و در حین اجرای همان برنامه 53

این نشان میدهد که نه از خنک کننده است که کولر مستر V8 است ( خنک کننده را با وسواس زیاد نصب کردم )

اصلا هم اوکلاک نمیکنم

لطفا کمک کنید

با سپاس

انوش

AMD>INTEL
27-10-09, 09:53
بایوس رو اپ دیت کن .

Extreme
27-10-09, 10:07
سلام
این مشکل زیر سر مادر برد های ASus است من هم این مشکل را دارم تا مادربرد را با چکش سرویسش نکردم کمکم کنید!:1. (28):

قطعات من:

CPu i7 920
Mail Asus P6T

Ram G Skill DDR3 1600

Vga Asus GTX 275

Power Green 885B

ضمن مطالعه پست های گذشته باید عرض کنم که مشکلی دارم که همان مشکل داغ شدن بیش از حد CPU Core i7 920 است. البته من اصلا اها اوکلاک نیستم. و سر در نمی آوردم باید بگویم که بدون اور کلاک حرارت Cpu در حال بیکاری 55 است اما در هنگام اجرای یک بازی ( GTA IV ) به 72 میرسد!!

جالب اینجاست که از هر 10 باری که کامپوتر را روشن میکنم معمولا 9 بار حرارتش همینطور است.. اما پیش می آید که یک بار هم مثل بچه آدم کار کند یعنی در حال بیکاری 38 باشد و در حین اجرای همان برنامه 53

این نشان میدهد که نه از خنک کننده است که کولر مستر V8 است ( خنک کننده را با وسواس زیاد نصب کردم )

اصلا هم اوکلاک نمیکنم

لطفا کمک کنید

با سپاس

انوش

سلام انوش جان ورود شما رو به پی سی نتورک خوش آمد میگم و امیدوارم که مشکلتون حل شه . :11():

ببینید مشکل دما در Core i7 920 یک چیز عادی هست که معمولا تمام استفاده کنندگان باهاش دست و پنجه نرم میکنند .
ولی دمایی که شما با یک ایر کولینگ دارید کمی جای شک داره ، کارهایی که میگم رو انجام بدید و نتیجه رو اینجا بزارید .
آپدیت کردن بایوس مادربرد به آخرین ورژن ، استفاده از کولر استوک خود سی پی یو به دلیل اینکه ممکنه ایر کولینگ شما روی سی پی یو خوب فیکس نشده باشه .

برای کنترل دمای هسته ها از Realtemp (Only the registered members can see the link) استفاده کن .

(قبل از عوض کردن کولر دمارو با Realtemp چک کن شاید مشکل از نرم افزار مانیتورینگ شما باشه )

قربانت نیما :11():

Anoosh_2004R
27-10-09, 19:05
سلام
این مشکل زیر سر مادر برد های ASus است

قطعات من:

CPu i7 920
Mail Asus P6T

Ram G Skill DDR3 1600

Vga Asus GTX 275

Power Green 885B

....... مشکل داغ شدن بیش از حد CPU Core i7 920 است....

از هر 10 باری که کامپوتر را روشن میکنم معمولا 9 بار حرارتش همینطور است.. اما یک بار هم مثل بچه آدم کار کند یعنی در حال بیکاری 38 باشد و در حین اجرای همان برنامه 53

این نشان میدهد که از خنک کننده نیست ( خنک کننده را با وسواس زیاد نصب کردم )

با سپاس

انوش

با سلام

و تشکر از بابت پاسخ شما

یادم رفت بگم که بایوس رو آپدیت کرده بودم اما افاقه نکرده

در مورد دمای عادی Intel Core i7 920 باید بگویم که داغ شدنش نمی تواند عادی باشد. همانطور که میدانید هیچ پردازنده ای نباید مدت طولانی در دمای بالا کار کند دمای بین 70 تا 80 اصلا خطر ناک خواهد .

همانطور که گفتم این سیستم گاهی مثل بچه آدم کار میکند مثلا امروز صبح که روشن شد خوب بود چندین ساعت روشن بود و کارهای مختلفی هم با آن کردم از جمله چند ساعت بازی با آخرین رزولوشن و دمای آن از 48 بالتر نرفت در حالت پر کاری در حالت بیکاری هم روی 38 بود از صبح تا ساعت 2 بعد از ظهر اما به محض اینکه اینکه Restart کردم دوباره امتحانش کردم دیدم دما در حالت بیکاری 53 شده و همان حکایت همیشه....

این نشان میدهد i7 دمای بالایی ندارد خیلی هم خنک است.

خنک کننده به خوبی وصل شده و کارش را به کاملی انجام میدهد.

اما به صورت تصادفی خوب بودن یا بد بودن سیستم بعد از روشن کردن فقط یک معنی میدهد
مشکل مادربرد های Asus لعنتی که ظاهرا تنها گریبان من را هم نگرفته
مادربرد یا بایوس آن با توجه به آپدیت بودنش نمی دانم این ماجرا تا کجا ادامه خواهد داشت!

دیگه خسته شدم

از توصیه های شما هم کمال تشکر را دارم

اگر راهی برای درست شدنش پیدا کردم حتما اینجا خواهم گفت تا دیگران هم استفاده کنند اما تا قبل از آن باید Asus داران به گیگابایت داران قبطه بخورند ...خودم کردم که لعنت بر خودم باد :cry:

Extreme
27-10-09, 19:13
در آخر به ما نگفتید نرافزار مانیتورینگ شما چیه ؟؟ :11():

و در مواقعی که دمای سی پی یو بالاست Processes های ویندوز رو چک کنید ببینید چیز اضافه ای از سی پی یو استفاده میکنه یا نه !

Anoosh_2004R
27-10-09, 23:33

و در مواقعی که دمای سی پی یو بالاست Processes های ویندوز رو چک کنید ببینید چیز اضافه ای از سی پی یو استفاده میکنه یا نه !

سلام

من از برنامه Pc Probe II که در روی CD مادربرد ASus بود استفاده میکنم. البته دستتون درد نکنه برنامه ای رو هم که شما لطف کردین و معرفی کردین رو هم دانلود کردم. حرارت اعلام شدش با برنامه خود مادربرد مشابه هست. این هم عکسش:

همانطور که مشاهده میفرمایید الان حرارت CPU خوب است اگر کار سنگین از آن بکشم نهایتا تا 48 بالاتر نمیرود.

اما فقط کافی است که یک ری استارت کنم آنوقت معلوم نیست با راه اندازی مجدد سیستم وضع به همین منوال بماند قطعا حرارت در حالات بیکاری 53 خواهد بود. این دما را درحالی خواهد داشت که CPu Usage بین صفر و یا یک در نوسان است. و اگر CPU Usage با اجرای برنامه ای به 10 یا 15 برسد حرارت بالای 70 خواهد شد. حال انکه همان برنامه را اگر هم اکنون که سیستم شانسی دارد خنک کار میکند اجرا کنم حرارت سیستم بیستر از 50 نمیشود.

Anoosh_2004R
27-10-09, 23:34

سلام

من از برنامه Pc Probe II که در روی CD مادربرد ASus بود استفاده میکنم. البته دستتون درد نکنه برنامه ای رو هم که شما لطف کردین و معرفی کردین رو هم دانلود کردم. حرارت اعلام شدش با برنامه خود مادربرد مشابه هست. این هم عکسش:

همانطور که مشاهده میفرمایید الان حرارت CPU خوب است اگر کار سنگین از آن بکشم نهایتا تا 48 بالاتر نمیرود.

اما فقط کافی است که یک ری استارت کنم آنوقت معلوم نیست با راه اندازی مجدد سیستم وضع به همین منوال بماند قطعا حرارت در حالات بیکاری 53 خواهد بود. این دما را درحالی خواهد داشت که CPu Usage بین صفر و یا یک در نوسان است. و اگر CPU Usage با اجرای برنامه ای به 10 یا 15 برسد حرارت بالای 70 خواهد شد. حال انکه همان برنامه را اگر هم اکنون که سیستم شانسی دارد خنک کار میکند اجرا کنم حرارت سیستم بیستر از 50 نمیشود.