PDA

مشاهده نسخه کامل : Project Natal را بیشتر بشناسیم

Trance
02-06-09, 21:25
صبح امروز بعد از کنفرانس موفقیت آمیز Microsoft که هیاهوی زیادی هم به پا کرد , این شرکت در مرکز لس آنجلس در Standard Hotel هم برنامه های خاصی داشت. در این برنامه ها که برای رسانه ها تدارک دیده شده بود به بازیهایی چون Halo 3 : ODST , Shadow Complex , The Beatles : Rock Band , Forza Motorsport 3 پرداخته شد و در کنار اونها در پشت درهای بسته در مورد Alan Wake و همین طور Project Natal توضیحاتی ارائه شد.
راستشو بخواین من خیلی دوست داشتم خود Natal رو با دستهای خودم امتحان کنم تا ببینم چه مقدار از اون چیزی که توی کنفرانس نشون دادن واقعیت داره. پروژه ای که حتی سلطان تخیل یعنی استیون اسپیلبرگ رو هم هیجان زده کرده بود.
بعد از 5,6 دقیقه که با Natal ور رفتم , فقط میتونم بگم اون واقعآ کار کرد !
اولین دمویی که بازی کردم اسمش Burnout Natal بود. در حقیقت بازی ای به این نام در دست ساخت نیست و همون بازی Burnout Paradise رو با امکانات Natal ترکیب کردن و به صورت بازی ای آزمایشی با این نام ارائه دادن. Natal در عرض چند ثانیه بدن من رو اسکن کرد و خیلی راحت به من امکان داد به وسیله دست ها و پاهام این بازی رو کنترل کنم !
خیلی ها در اونجا فکر میکردن کنترل یک بازی در این سبک به وسیله Natal کار مسخره و خسته کننده ای هست ولی خود من وقتی پشت رُل نشستم , واقعآ لذت بردم و این کنترل خیلی جالبتر از چیزی بود که فکر میکردم. البته در ابتدا فقدان کنترلر یا وسیله ای که دستم بگیرم و باهاش ماشین رو هدایت کنم , کمی عجیب و سخت بود ولی بعد از کمی بازی همه چیز درست شد.
در Burnout Natal وقتی قصد شتاب گیری و سریع تر رفتن رو داشتم خیلی راحت پای راست خودم رو کمی به جلو میبردم و برای ترمز و توقف هم پام رو به عقب حرکت میدادم و برای حرکت در سرعت متوسط و قابل اطمینان هم خیلی راحت پام رو صاف و بدون زاویه نگه میداشتم. خلاصه تجربه واقعآ جالب و لذت بخشی بود.

Only the registered members can see the link

دومین دمویی که با Natal تجربه کردم , همون بازی ای بود که در کنفرانس مایکروسافت به نمایش در اومد و سازنده سری Fight Night یعنی Kudo Tsunoda اون رو تهیه کرده بود. بازی Ricochet .
البته این بازی از اون دست بازیهایی هست که من زیاد ازشون خوشم نمیاد ! من بیشتر ترجیح میدم یه جا لم بدم و بازی کنم تا اینکه حرکات موزون انجام بدم ! این بازی هم تا اندازه ای مفرح و سرگرم کننده بود ولی راستش به اندازه Burnout Natal بهینه سازی نشده بود و بعضی اوقات کمی کند عمل میکرد. در این بازی باید مراقب توپی باشین که بین شما و دیوار روبروی شما در حال حرکت هست و باید با این توپ دیوار جلوی خودتون رو خراب کنین. باز هم میگم من از این جور بازیها خوشم نمیاد ولی خوشبختانه در صحبتی که با Kudo داشتم فهمیدم که بازیهای دیگه ای هم در راهه که جاه طلبانه تر و جالبتر از این بازی خواهد بود.
در مجموع به نظر من Project Natal تجربه ای کاملآ جدید و تازه هست و البته خیلی راحت با X360 های معمولی سازگار هست و در همین برنامه ای که شرکت داشتم هم یک عدد X360 عادی بدون هیچ اضافاتی در حال اجرای بازیها بود.
===================
Project Natal از چندین تکنولوژی در کنار هم برای کپچر کردن و انتقال حرکات شما به داخل بازیها استفاده میکنه. شکل ظاهری این وسیله تا حدودی شبیه Wii Sensor Bar هست و از یک دوربین RGB به همراه سنسورهای چند گانه و میکروفون برای تشخیص صداها استفاده میکنه. این وسیله به دلیل داشتن سنسور Monochrome CMOS و Infrared Projector قادر به تشخیص محیط های 3 بعدی پیرامون شما و چهره شماست و همه حرکات شما رو در هر میزان روشنایی اتاق تشخیص میده و بین شما و محیط پیرامون شما تمایز قائله. همچنین به صورت مجزا سر و دست و پا و اندامهای بدن رو از هم تشخیص میده.
تلفظ Natal هم به صورت nuh-tall هست.

bazicenter

Trance
02-06-09, 21:27
مصاحبه با Peter Molyneux در مورد Natal
مايكروسافت ديروز Natal را در كنفرانس خود معرفي كرد و باعث تعجب همگان در صنعت بازي شد و سايت Eurogamer مصاحبه اي با پيتر مولونيو سازنده ي Project Milo انجام داده كه در راستاي سيستم جديد Natal است.

چه مدت است كه بر روي Project Milo كار مي كنيد؟

2 جواب در راستاي سوال شما وجود دارد. ما در ماه December كار خود را با اين تكنولوژي آغاز كرديم.ما دست خط ، حالات چهره و حركت هاي مردم را شناختيم و همه را در اين تكنولوژي جمع آوري كرديم.

در واقع ما كار خود را قبل از دسامبر آغاز كرديم و پياده سازي آن را در دسامبر به بعد انجام داديم.

ما قبلا بر روي اين پروژه با نام emotional AI پس از پايان اولين Black & White آغاز كرديم.

و اين چيزي است كه آن را Project DimitrI ناميديد ?

بله

چقدر از طرح اين پروژه از Lionhead و چقدر از Microsoft بود؟

خيلي چيزها مثل شناخت صدا را ما از سيستم صوتي Windows 7 الگو برداري كرديم ما تمام اين چيزها را جمع كرديم و در اين پروژه گرد هم آورديم.
چيز جالب اين است كه ما اين امكانات را خيلي تصادفي و شايد بي هدف كنار هم قرار ميدهيم و وقتي اين عوامل در كنار هم جور ميشوند آن وقت بازده دارند.

Milo چه كارهايي مي تواند انجام دهد؟

مايلو توانايي شناخت احساسات شما را از چهره ي شما دارد ، او كلمات محوري كه شما مي گوييد را شناسايي مي كند.شما مي توانيد با او مكالمه داشته باشيد و يا براي او داستان بخوانيد.ما سعي كرديم تمام اين چيزها را در كنار هم بياوريم و من واقعا مي توانم به شما بگويم كه شما مايلو را باور مي كنيد.

او مي تواند تشخيص دهد شما چه چيزي پوشيده ايد و وقتي به چشمهاي شما نگاه كند و خستگي و تاريكي را در آن ببيند مي گويد: به نظر خسته ميايي؟

واقعا؟

بله تمام اين عوامل در كنار هم كار مي كنند و ما طوري آن را طراحي كرده ايم كه شما واقعا باور كنيد كه او چيزي را كه شما گفتيد فهميده.

وقتي شما چيزه خنده داري براي او مي گويد هرچند اگر صداي شما انساني نباشد و نتواند آن را تشخيص بدهد سعي مي كند اين موضوع را يك چيز سرگرم كننده برآورد كند.

منظور شما جوك گفتن است؟

بله

(در اين جا Eurogamer خطاب به مايلو حرف ميزند و مايلو جواب ميدهد)

خوب مايلو؟

مايلو به بالا نگاه مي كند و ميخندد و سر خود را به معني تاييد بالا و پايين مي كند.

لعنتي خوب مايلو . يك روز يك نفر به يك بار مي رود و مستخدم بار مي گويد با به اشخاصي مثل تو سرويس نميدهيم.(با لحنه طنز آميز).

مايلو نخودي مي خندد.

خداي من

مولونيو در ادامه مي گويد:خوب او چيز زيادي از اين كه شما گفتيد نفهميد ولي از تن صداي شما فهميد كه چيز خنده داري است و كمي خنديد.

خوب پيتر چيزي كه من گفتم چيز زياد خنده داري نبود آيا اين يك نقص نيست؟

خوب او زياد نخنديد فقط يك خنده كوچك زد آن هم با توجه به تن صداي شما .
در بازي دو كاراكتر وجود دارد به نام Kate و Milo كه كيت در حقيقت يك سگ است.

خوب به نظر شما اين يك برداشت طوطي وار از من نيست؟

نه اصلا اين طور نيست مالو مي تواند دست خط شما را شناسايي كند.شما مي توانيد كلماتي بنويسيد نقاشي بكشيد و آن را در اين دنيا قرار دهيد.

مي توانيد نقاشي بكشيد كه به او ضربه بزند؟

اين خيلي جالب است. و شما مي بينيد كه ما خيلي خيلي در مورد ايم موضوع باهوش بوديم و شما حتي مي توانيد وسايل داخل دنيا او را تكان دهيد .او مي تواند همچنين بعضي از وسايلي كه دارد را به شما نشان ندهد و اگر شما چيز زشتي براي او بكشيد او فقط به آن نگاه مي كند و اصلا متوجه آن نميشود.و او هرگز اين نقاشي را به ديوار خود نميزند . چون من ميدونستم مردم از اين كار ها مي كنند.

مي توانيد در مورد پول تو جيبي او صحبت كنيد؟

شما مي توانيد مسايلي براي مايلو خريداري كنيد يك دوچرخه يا ترامپولين. ممكن است روزي مايلو از مدرسه بازگردد و به شما بگويد " اوه الكس(كسي كه مايلو به او حسودي مي كند و در مدرسه با مايلو است) يك دوچرخه خريده كي ما مي توانيم يك دوچرخه بخريم؟"

براي اين كه شما يك دوچرخه بخريد بايد عملا پول داشته باشيد و اين كار با كار و فعاليت شما به واقعيت تبديل مي شود.در بازي 3 نوع كار وجود دارد كه شما مي توانيد انجام دهيد. و هرچه شما بيشتر كار كنيد و پول بيشتري در بياوريد مايلو را در يك مسير زندگي متفاوت قرار مي دهيد.

اگر شما زياد كار كنيد قطعا مايلو خيلي درس خوان مي شود موهاي او خيلي مرتب مي شود،در مورد ظاهر خود خيلي نگران است.هيچ وقت خود را كثيف نميكند.

كاراكتر شما هم مي تواند دختر باشد هم پسر شما در اول بازي مي توانيد انتخاب كنيد.Milo يا Milly.

چرا شخصيت پسر 12 سال است و 17 نيست كه ازدواج كند و با دخترها ... .

اگر مي خواستيم يك بازي غير اخلاقي بسيازيم من حتما اين كار را مي كردم.در واقع شخصيت شما 10 سال دارد.و اين قبل از سن بلوغ او است. و او مي تواند كارهاي بچگي هاي شما را به خاطرتان بياورد.

منظور من اين است كه وقتي او 17 سال باشد ما به او بگويم آيا تكليف هايت را انجام دادي؟ و او بگويد به تو تو هم سينه بندت رو ببند.

بله شما مي توانيد .شما مي توانيد يك بازي غير اخلاقي بسازيد .ولي من دوست دارم شما دوست داشته باشيد او را همانطور كه دوست داريد و اميد بخش بار بياوريد.اين خيلي احساس خوبي است كه او باتوجه به علاقه شما بار بيايد و يك انسان خوب باشد كه اين تاثير احساسي فوق العاده اي روي شما مي گذارد.

شما مي گويد كه او فقط مي تواند كلمات اصلي را بشناسد و اين به اين معني است كه شما نمي توانيد بحثي در مورد وضعيت فلسطين با او داشته باشيد؟

تعداد كلمات شناختي او همچنان دارد بالا مي رود خانمي كه در كنفرانس مياكروسافت با مايلو صحبت ميكرد بيش از 500 كلمه را مايلو از حرفهاي او توانايي شناخت داشت.

ولي ما مشكلي با اين موضوع نداريم و او بيشتر صحبتهاي شما را ميفهمد.او رويا و تصوري كه شما داريد را انجام مي دهد.

روزي يك خبرنگار پيش ما آمد و ما يك تست از او و مايلو به عمل آورديم . او از مايلو پرسيد يا به خاطر داري ديروز ما چه زمان با هم مذاكره كرديم؟-قطعا اين امر امكان پذير نيست چون بايد با توجه به كار كامپيوتر و ساعت آن اين عمل انجام بشه كه امكان پذير نيست.

bazicenter

Trance
02-06-09, 21:29
اولین تصاویر از E3 :

بزرگتر (Only the registered members can see the link)