PDA

مشاهده نسخه کامل : کمک برای OverClock برای اولین بار

Over_Cracker
25-05-09, 03:58
سلام خدمت دوستان عزیز

من از چند روز پیش با مبحث اورکلاک اشنا شدم و میخوام سیستمم رو در حد کمی اور کنم که نیاز به

کولینگ نداشته باشم-البته تهویه درون کیس مناسب هست-یه فن روی کیس -2 تا بغل کیس که این 3 تا

هوای داخل کیس رو بیرون میدن .و یکی فن 12 سانتی هم پشت کیس که هوا رو به داخل کیس مکش میکنه

سیستم:

m.b:asus p5ql pro
power:gp 485a real
processor:E 7300 2.66 ghz
ram:2*1 patriot bus:800 cl5
vga:asus 4670 Eah 1gig

تا حالا کاری که کردم به این ترتیب هست:

ai overclock tuner:manual
fsb frequency :286
dram frequency :896
cpu spread spectrum:disable
cpu tm function:disable
executed disable bit capability:disable
disable:
max cpuid value limit:disable
c1e support:Enable

این مورد رو من در بیشتر مقالات خونده بودم که به خاطر توان مصرفی باید disable باشه ولی در همین فروم

اقای Mahdi_Moosavi (Only the registered members can see the link) در این تاپیک :

Only the registered members can see the link

گفتند که باید Enable باشه,میخوام بدونم ,نقش این گزینه در عملکرد سخت افزار و فعال یا غیر فعال بودنش

چیه؟؟

اگر در تنظیم گزینه های بالا اشتباهی هم کردم اصلاح کنید

خب بریم سر اصل موضوع-همونطور که میبینید 20 مگا هرتز fsb رو افزایش دادم و با ضریب پردازنده 10

الان فرکانس 2860 مگاهرتز رو دارم ,و حالا با برنامه orthos نیم ساعت ram ,cpu رو تست کردم و

با برنامه hardware monitor دمای 58 درجه برای cpu و 38 درجه برای مادربرد

و در حالت idle دمای 38 درجه برای cpu و 36 درجه برای مادربرد رو دارم

(بایوس مادربرد هم کاملا اپدیت هست و کارکرد فن توسط برنامه ی asus suite بر روی turbo قرار داره

خمیر سیلیکون هم به اندازه کافی به cpu زدم و فن رو هم به درستی بر روی cpu جا زدم.)

حالا میخوام با کمک شما تا جایی که نیاز به کولینگ اضافه نداشته باشم cpu ,ram

(memory و gpu کارت گرافیک) رو اور کنم...

حالا شما مرحله به مرحله بفرمایید چیکار کنم...

ViViD
25-05-09, 06:55
با سلام به دوست عزیز و عرض خوش آمدگویی به فروم خودتون

نکته اول اینکه معمولاً فن پشت کیس هوای گرم رو به خارج هدایت میکنه و فنهای روی درب و بالا هوای بیرون رو به داخل کیس هدایت میکنند برای سیکل کاری مناسبتر هست
و در مورد اورکلاک پردازنده شما تا میزان 3000 مگاهرتز اور منطقی رو خواهید داشت و نیازی نیز به افزایش ولتاژ ندارید فقط گزینه ولتاژ رم رو مقادیری باید بیشتر کنید با استفاده از برنامه CPUZ از شات های مختلف این برنامه عکس بگیرید و اینجا (Only the registered members can see the link) آپلود کنید و در همین تاپیک قرار بدید تا راهنمایی بیشتر انجام بشود
همچنین از برنامه GPUZ نیز برای گرافیک استفاده کنید و به همون طریق از صفحه اصلی برنامه عکس بگیرید و در فروم قرار بدید

Over_Cracker
25-05-09, 18:49
با سلام به دوست عزیز و عرض خوش آمدگویی به فروم خودتون

نکته اول اینکه معمولاً فن پشت کیس هوای گرم رو به خارج هدایت میکنه و فنهای روی درب و بالا هوای بیرون رو به داخل کیس هدایت میکنند برای سیکل کاری مناسبتر هست
و در مورد اورکلاک پردازنده شما تا میزان 3000 مگاهرتز اور منطقی رو خواهید داشت و نیازی نیز به افزایش ولتاژ ندارید فقط گزینه ولتاژ رم رو مقادیری باید بیشتر کنید با استفاده از برنامه CPUZ از شات های مختلف این برنامه عکس بگیرید و اینجا (Only the registered members can see the link) آپلود کنید و در همین تاپیک قرار بدید تا راهنمایی بیشتر انجام بشود
همچنین از برنامه GPUZ نیز برای گرافیک استفاده کنید و به همون طریق از صفحه اصلی برنامه عکس بگیرید و در فروم قرار بدید

ممنونم از شما
واقعا اعضای فروم از شخصیت بالایی برخوردارند...

این عکس های مختلف از cpuz در حالت idle :

mainboard:

memory:

این هم gpuz:

sensor:

هر اطلاعاتی خواستید بگید تا سریع بزارم...هر 1 ساعت از این تاپیک بازدید میکنم.

بازم ممنون از رهنمود های ارزنده تون

Mahdi_Moosavi
25-05-09, 20:07
این مورد رو من در بیشتر مقالات خونده بودم که به خاطر توان مصرفی باید disable باشه ولی در همین فروم

اقای Mahdi_Moosavi (Only the registered members can see the link) در این تاپیک :

گفتند که باید Enable باشه,میخوام بدونم ,نقش این گزینه در عملکرد سخت افزار و فعال یا غیر فعال بودنش

چیه؟؟

با سلام خدمت شما دوست عزیز . به نکته کاملا جالبی اشاره کردی .

آبشن CPU Enhanced Halt State که با نام C1E در Bios مادربوردهای مختلف وجود داره ، در هنگام Idle بودن پردازنده با خاموش کردن بخشی از مدارات داخلی پردازنده + کاهش فرکانس هسته پردازنده به واسطه MP در نهایت باعث کاهش توان مصرفی پردازنده میشه . این تغییرات در عمل کاهش حرارت پردازنده رو در پی داره .

اما چه زمانی لازم هست که این آبشن رو Enable یا Disable کنیم :

در اورکلاکینگ پردازنده با پروفایل های سنگین ( بالای 40 درصد در Dual core و بالای 20 درصد در Quad Core ها ) در صورتی که این آبشن Enable باشه در حالت بی کاری پردازنده Vcore رو به مقدار قابل توجهی کاهش میده ، این کاهش ولتاژ هسته در نهایت current مصرفی پردازنده رو به شدت محدود میکنه . از اونجا که پردازنده ممکن حتی با کاهش MP پردازنده در حالت Idle بودن به فرکانس Stock پردازنده نزدیک بشه و از طرفی مادربورد هم از نظر کیفین مدارات تغذیه توان پردازنده ، انعطاف لازم رو برای جبران توان مصرفی مورد نظر رو نداشته باشه ، در این مواقع تاکید میشه که C1E : Disable باشه .

اما در پروفایل های اورکلاک زیر درصد یادشده موارد بالا صادق نیست ، چون :

1 - معمولا چنین پروفایل هایی افزایش توان مصرفی قابل توجهی در پردازنده ایجاد نمی کنند .

2 - بسیار از مادربوردهای رده متوسط هم توانایی تامین Current پردازنده، در چنین پروفایل هایی رو دارند .

پس می تونید برای داشتن Safe ترین حالت ممکن می تونید آبشن مورد نظر رو Enable نگه دارید .

اما در مورد تاپیکی که به پست بنده اشاره کرده بودید باید خدمتتون عرض کنم که در پروفایلی که بنده برای اون دوستمون مشخص کرده بودم اورکلاک پردازنده Dual Core مربوطه حتی کمتر از 30% بود . از طرفی مادربورد نسبتا خوبی هم داشتند . بنده در اون پروفایل نهایت حالت Safe رو برای استفاده طولانی مدت 24/7 ، برای ایشون در نظر گرفتم .

در کل ممنونم که این مسئله رو پیش کشیدید، لازم بود تا موشکافی بشه . :11():

==========================

در مورد اورکلاک سیستمتون هم بهتره تا قبل از انجام هر کاری Bios سیتستمتون رو آپدیت کنید .

اخرین ورژن Bios مادربوردتون رو از این لینک (Only the registered members can see the link) دانلود کنید و با استفاده از این آموزش (Only the registered members can see the link) اقدام به آپدیت Bios بکنید .

بقیه راهنمایی رو هم دوستان عزیز در خدمتتون هستند .

موفق باشید .

AMD>INTEL
25-05-09, 21:52
اين براي برد p5K ميباشد ولي ميتونيد اطلاعات خوبي پيدا كنيد .

Over_Cracker
26-05-09, 00:41
حالا با این عکس هایی که گذاشتم -نتیجه کلی برای اور -ram-cpu-vga چی میشه؟؟؟

برای اضافه کردن ولتاژ رم از کدام قسمت اقدام کنم و gpu و مموری گرافیک رو به چه صورت اور کنم؟؟؟

fsb رو میخوام تا 3300 اور کنم-ضریب پردازنده 10 هست .

Over_Cracker
27-05-09, 07:08
چی شده ,هیچ کسی یه جواب کامل نمیده؟؟؟

اگر سوالاتم مورد داره ,بفرمایید اصلاح کنم و الا بیشتر از این منو به انتظار نزارید.

ViViD
27-05-09, 07:44
نه دوست عزیز
اگر شما مقالات رو بطور کامل مطالعه کنید براحتی میتونید اورکلاک خودتون رو شروع کنید و در حین اورکلاک تست هم با نرم افزارهای مختص به سیستم انجام بدید تا از میزان دما در حین انجام اور مطلع بشوید
به نظر من براحتی تا 3300 مگاهرتز میتوانید بالا بروید با فن معمولی پردازنده و هیچ مشکلی ندارید حتی بیشتر هم میشه رفت که زیاد مناسب استفاده مداوم نیست و در اینصورت باید در فکر کولینگ بهتری باشید
گرافیک هم میتونید با استفاده از نرم افزار Riva Tuner اورکلاک کنید ولی باید مراقب باشید پله به پله جلو بروید مقداری اورکلاک و بعد تست تا از صحت اورکلاک مطمئن باشید برای شروع میتونید کلاکهای گرافیک رو بصورت 800/850 تغییر دهید و میزان دور فن گرافیک رو هم روی 60% بگذارید اگر نتونستید دور فن رو تغییر بدهید توصیه میکنم اور گرافیک رو بیخیال بشوید
برد شما بایوس مشابهی با خیلی از بردهای دوستان دارد پس در شروع با افزایش FSB همونطور که خودتون شروع کردید ادامه بدهید تا همون 3300 مگاهرتز یادآوری که میزان ولتاژ لازم رو به رم Vdimm بدهید
منتظر تستهای شما هستیم