PDA

مشاهده نسخه کامل : Hard WD 1TB --- کمک کني

mr_pooyan
30-04-09, 00:16
دوستان من يه هارد Western Digital 1GB دو هفته پيش خريدم هفته پيش وسط رايت روش نوشت Destination not found!!! بعد shutdown کردم اومدم بالا ديد میگه درايو فرمت نيست! حدس زدم بد سکتور داره که اينجوری شد! (چون نوسان برق و ... نبود اصلا!) دادم منايندگی سازگار بعد 3 روز ديدم فقط برداشته فرمت کرده! حجمشم يکم کمتر از 1GB می زنه و بعد فرمت میزنه 50MB از درايو پره !!! در حالی که خاليه!!! به نظرتون اين يعنی بدسکتور داره؟! نه؟!

ممنون اگه رانمايی کنيد. :love:

N@VID
30-04-09, 00:38
سلام :

شما اول که هارد رو خریدی ، فرمت اولیه نکردی ؟
حجم هیچ هاردی اونی که گفته می شه نیست !
مثلا 40 هیچ وقت 40 نیست بلکه 37 گیگ است ...
حدودا 2 الی 3 گیگ کمتر از اونی هست که روند شده و گفته می شه ...
در ضمن شما در قسمتی که فولدر آپشن است برو و هیدن رو نمایان کن و تیک عدم نمایش فایل های
سیستم رو بردار و اوکی کن ...
خاهی دید درایو خالی نیست و پس از اولین فرمت اون فایل ها توش ساخته می شه و شما نمی تونی اصل
فیال رو پاک کنی ...

فکر نمی کنم با این توصیفا مشکلی داشته باشید !
موفق باشید :11():

mr_pooyan
30-04-09, 09:17
سلام :

شما اول که هارد رو خریدی ، فرمت اولیه نکردی ؟
حجم هیچ هاردی اونی که گفته می شه نیست !
مثلا 40 هیچ وقت 40 نیست بلکه 37 گیگ است ...
حدودا 2 الی 3 گیگ کمتر از اونی هست که روند شده و گفته می شه ...
در ضمن شما در قسمتی که فولدر آپشن است برو و هیدن رو نمایان کن و تیک عدم نمایش فایل های
سیستم رو بردار و اوکی کن ...
خاهی دید درایو خالی نیست و پس از اولین فرمت اون فایل ها توش ساخته می شه و شما نمی تونی اصل
فیال رو پاک کنی ...

فکر نمی کنم با این توصیفا مشکلی داشته باشید !
موفق باشید :11():

مرسی نويد جان :love: ، يعنی پس حتما بد سکتور نداره؟ :party:

اگه بدسکتور نداره پس چرا بار اول که فرمت ديفالت کارخانه بود اون مشکل پيش اومد آخه؟؟؟ (اون موقع حجمشم يکم بيشتر از الان ميزدا و بيشتر نزديک 1TB بود. اول فرمتش NTFS نبود و FAT-32 بود، اينا فرمت NTFS کردن خودمم يه دور تو خونه دوباره NTFS فرمت کردم ببينم فرقی می کنه حجمه يا نه که فرقی نکرد.)

فايل هيدن و سيستمی تيکش هميشه رو سيستمم زده شده (از ترس اينکه درايو جديد ميگذارم ويروسی نباشه با اينکه KIS2009 updated دارم! :1. (38):)

N@VID
30-04-09, 16:00
سلام :

دوست عزیز شما هارد آکبند که می خرید حتما یک بار باید فرمتش کنید ...
من خودم غالبا پارتیشن ها رو می سازم و بعد شروع به فرمت درایو ها می کنم .
موفق باشید ...

mr_pooyan
30-04-09, 18:03
سلام :

دوست عزیز شما هارد آکبند که می خرید حتما یک بار باید فرمتش کنید ...
من خودم غالبا پارتیشن ها رو می سازم و بعد شروع به فرمت درایو ها می کنم .
موفق باشید ...

مرسی نويد جان، يه سوال: دليل اينکه آدم حتما يه بار فرمت کنه چيه؟ (به غير از تغيير از FAT32 به NTFS دليل ديگه ای هم داره؟)
چون اين هارد بریا بک آپ هست يه درايو باشه کافيه برام سر همين فرمت و پارتيشنشو دست نزدم اول کار.

N@VID
30-04-09, 21:21
دليل اينکه آدم حتما يه بار فرمت کنه چيه؟ (به غير از تغيير از FAT32 به NTFS دليل ديگه ای هم داره؟)

سلام :

معمولا سازنده هاردديسک يک فرمت اوليه يا اصطلاحا «سطح پايين» روي هارد انجام مي دهد و شما فقط بايد فرمت سطح بالا روي آن انجام دهيد تا سيستم فايلي روي آن قابل اعتماد باشد. فرمت سطح پايين ساختار فيزيکي اوليه ديسک را شکل مي دهد. يعني تراک ها، سکتورها و سيلندرها را مي سازد. تراک مثل شيارهاي روي صفحات گرامافون هستند. با اين تفاوت که شيارها در صفحه گرامافون به صورت مارپيچي به مرکز صفحه منتهي مي شوند، ولي در هاردديسک، شيارها هم مرکزي هستند و هر چه به مرکز نزديک تر مي شويم، دايره کوچک تر مي شود. هر شيار با يک خط فرضي که از مرکز صفحه بيرون کشيده شده (شبيه به پره هاي چرخ يک دوچرخه) به چند سکتور تقسيم مي شود. هرسکتور مي تواند اندازه مشخصي از اطلاعات را نگهداري کند. هرچه از مرکز صفحه به طرف بيرون مي رويم. سکتور بزرگ تر شده و در نتيجه اطلاعات بيش تري را مي تواند ذخيره کند. يادتان باشد که شيارها هم روي صفحه و هم پشت صفحه تشکيل مي شوند. به عبارت ديگر، پشت و روي صفحه قابليت ذخيره سازي اطلاعات را دارد. شيارهايي که از مرکز صفحه فاصله يکساني دارند، در تمام صفحات تشکيل دهنده هاردديسک از بالا به پايين سيلندر يا استوانه را تشکيل مي دهند. بنابراين، هر هاردديسک به تعداد شيارهاي هر صفحه خود سيلندر دارد. با دسته کردن تعدادي از اين سيلندرهايي که در مجاورت يکديگر قرار دارند، پارتيشن ساخته مي شود. به عبارت ديگر وقتي هاردديسک را پارتيشن بندي مي کنيد، در واقع قسمت هاي لوله اي شکل را روي صفحات هارد جدا مي کنيد. قطر هر لوله بستگي به سايز پارتيشن شما دارد. مثلا در هاردديسکي که فقط يک پارتيشن دارد، قطر اين لوله به اندازه کل مساحت صفحه هاردديسک است.
بعداز اين که هاردديسک خود را به چند پارتيشن تقسيم کرديد، بايد هريک را به صورت منطقي (logical) فرمت کنيد تا اطلاعات روي آن ها قابل ذخيره باشند. فرمت کردن منطقي هاردديسک يا پارتيشن، سيستم فايل (system file) را روي آن سوار مي کند که سيستمي براي نگهداري و سازمان دادن به اطلاعات شما است. براي درک بهتر موضوع فرض کنيد بخواهيد کتابخانه اي را بر پا کنيد. ابتدا بايد ساختماني را که براي کتابخانه در نظر گرفته ايد قفسه گذاري کنيد تا کتاب ها داخل قفسه ها نگهداري شوند. بعد بايد شيوه اي را براي مرتب کردن کتاب ها اتخاذ کنيد تا دسترسي به هر کتاب به سرعت و سهولت امکان پذير باشد. اين شيوه مي تواند به اين صورت باشد که مثلا کتاب ها را به ترتيب حروف الفباي عناوين آنها پشت سر هم داخل قفسه ها بگذاريد، يا اين ترتيب مي تواند بر اساس مثلا نام نويسندگان باشد. قفسه بندي کتابخانه مثل پارتيشن بندي هاردديسک و شيوه انتخابي شما در نگهداري کتاب ها، مثل فرمت کردن منطقي هاردديسک است. هيچ کتابخانه اي نمي تواند بدون قفسه بندي سيستم فهرست نويسي دوام بياورد. سيستم عامل کامپيوتر هم بدون سيستم بايگاني قابل استفاده نيست.

mr_pooyan
01-05-09, 17:37
سلام :

معمولا سازنده هاردديسک يک فرمت اوليه يا اصطلاحا «سطح پايين» روي هارد انجام مي دهد و شما فقط بايد فرمت سطح بالا روي آن انجام دهيد تا سيستم فايلي روي آن قابل اعتماد باشد. فرمت سطح پايين ساختار فيزيکي اوليه ديسک را شکل مي دهد. يعني تراک ها، سکتورها و سيلندرها را مي سازد. تراک مثل شيارهاي روي صفحات گرامافون هستند. با اين تفاوت که شيارها در صفحه گرامافون به صورت مارپيچي به مرکز صفحه منتهي مي شوند، ولي در هاردديسک، شيارها هم مرکزي هستند و هر چه به مرکز نزديک تر مي شويم، دايره کوچک تر مي شود. هر شيار با يک خط فرضي که از مرکز صفحه بيرون کشيده شده (شبيه به پره هاي چرخ يک دوچرخه) به چند سکتور تقسيم مي شود. هرسکتور مي تواند اندازه مشخصي از اطلاعات را نگهداري کند. هرچه از مرکز صفحه به طرف بيرون مي رويم. سکتور بزرگ تر شده و در نتيجه اطلاعات بيش تري را مي تواند ذخيره کند. يادتان باشد که شيارها هم روي صفحه و هم پشت صفحه تشکيل مي شوند. به عبارت ديگر، پشت و روي صفحه قابليت ذخيره سازي اطلاعات را دارد. شيارهايي که از مرکز صفحه فاصله يکساني دارند، در تمام صفحات تشکيل دهنده هاردديسک از بالا به پايين سيلندر يا استوانه را تشکيل مي دهند. بنابراين، هر هاردديسک به تعداد شيارهاي هر صفحه خود سيلندر دارد. با دسته کردن تعدادي از اين سيلندرهايي که در مجاورت يکديگر قرار دارند، پارتيشن ساخته مي شود. به عبارت ديگر وقتي هاردديسک را پارتيشن بندي مي کنيد، در واقع قسمت هاي لوله اي شکل را روي صفحات هارد جدا مي کنيد. قطر هر لوله بستگي به سايز پارتيشن شما دارد. مثلا در هاردديسکي که فقط يک پارتيشن دارد، قطر اين لوله به اندازه کل مساحت صفحه هاردديسک است.
بعداز اين که هاردديسک خود را به چند پارتيشن تقسيم کرديد، بايد هريک را به صورت منطقي (logical) فرمت کنيد تا اطلاعات روي آن ها قابل ذخيره باشند. فرمت کردن منطقي هاردديسک يا پارتيشن، سيستم فايل (system file) را روي آن سوار مي کند که سيستمي براي نگهداري و سازمان دادن به اطلاعات شما است. براي درک بهتر موضوع فرض کنيد بخواهيد کتابخانه اي را بر پا کنيد. ابتدا بايد ساختماني را که براي کتابخانه در نظر گرفته ايد قفسه گذاري کنيد تا کتاب ها داخل قفسه ها نگهداري شوند. بعد بايد شيوه اي را براي مرتب کردن کتاب ها اتخاذ کنيد تا دسترسي به هر کتاب به سرعت و سهولت امکان پذير باشد. اين شيوه مي تواند به اين صورت باشد که مثلا کتاب ها را به ترتيب حروف الفباي عناوين آنها پشت سر هم داخل قفسه ها بگذاريد، يا اين ترتيب مي تواند بر اساس مثلا نام نويسندگان باشد. قفسه بندي کتابخانه مثل پارتيشن بندي هاردديسک و شيوه انتخابي شما در نگهداري کتاب ها، مثل فرمت کردن منطقي هاردديسک است. هيچ کتابخانه اي نمي تواند بدون قفسه بندي سيستم فهرست نويسي دوام بياورد. سيستم عامل کامپيوتر هم بدون سيستم بايگاني قابل استفاده نيست.

مرسی، من جوون بودم دانشگاه الکترونيک خوندم، نمیخواد ساده بگی! :1. (38): حالا يه سوال ديگه همينجوری باسم پيش اومد. فرمت سطح پايين و بالا نشنيده بودم يکم توضيح ميدی؟ معادل انگليسيش ميدونی چی ميشه يه جستجويی کنم؟ مرسی. :wink:
کلا يکم سر اين موضوع گيج شدم و هنوز پيش خودم قانع نشدم. :1. (28):

Labyrinth
01-05-09, 17:42
مرسی، من جوون بودم دانشگاه الکترونيک خوندم، نمیخواد ساده بگی! :1. (38): حالا يه سوال ديگه همينجوری باسم پيش اومد. فرمت سطح پايين و بالا نشنيده بودم يکم توضيح ميدی؟ معادل انگليسيش ميدونی چی ميشه يه جستجويی کنم؟ مرسی. :wink:

Low Level Format
High Level Format

:give_rose:

N@VID
01-05-09, 23:04

سلام :

آقا ما شرمنده ایم ، قصد جسارت به شما و دانش تون نداشتیم ...:give_rose:
ما گفتیم هرچی بلیدیم رو بریزیم تو دایره ، چون اون جوونی ها ما هم الکترونیک و دانشجو هاش
رو دوست داشتیم ! :1. (38)::love:

mr_pooyan
02-05-09, 10:15
سلام :

آقا ما شرمنده ایم ، قصد جسارت به شما و دانش تون نداشتیم ...:give_rose:
ما گفتیم هرچی بلیدیم رو بریزیم تو دایره ، چون اون جوونی ها ما هم الکترونیک و دانشجو هاش
رو دوست داشتیم ! :1. (38)::love:

آقا جسارت چيه، همين که وقت گذاشتی کمک کنی کلي جای تشکر داره و واقعا ممنونم نويد جان، اين مطلب آخرتم خيلی جالب. :love:

نويد جان، آدمهايی مثل شما که بدون هيچ چشم داشت مادی برای ارتقای سطح علمی مردم زحمت می کشند زياد نيستند و اميدوارم شما و امثال شما هميشه با دعای خير کسانی که کمکشون می کنيد موفق باشيد. :give_rose: