PDA

مشاهده نسخه کامل : اینتل تراشه گرافیکی کنسول PlayStation 4 را تولید می‌کند؟

Trance
11-02-09, 20:16
ايا سوني به‌راستي براي طراحي کنسول بازي PlayStation 4 شرکت Nvidia را کنار گذاشته و به سراغ شرکت اينتل رفته است؟ اين شايعه را چندي پيش سايت The Inquirer منتشر و ادعا کرد که قرارداد بين سوني و اينتل براي طراحي کنسول بازي PS4 امضا شده است. در تيتر اين مطلب آمده بود که "اينتل طراحي مي‌کند" و در پايان آن هيچ علامت سوالي قرار نگرفته بود تا اين مسئله در هاله‌اي از ابهام و به صورت شک و ترديد بيان شود.
سايت اينترنتي Tech Radar در اين باره با نماينده شعبه سوني در اروپا گفت‌وگويي را انجام داد و وي در اين باره خاطرنشان کرد: «صحبت‌هاي اعلام شده در اين باره پوچ و بي‌معني بوده است و آنچه که من مطالعه کردم، پس از فيلم "ارباب حلقه‌ها" تا کنون تخيلي‌ترين داستاني بوده که مشاهده کردم».
اما در اين زمينه بايد توجه داشت که آيا واقعا سوني به دنبال ساخت کنسول بازي PlayStation 4 است. اين مسئله هنوز به درستي تاييد نشده است و سايت‌هاي اينترنتي مطلبي را در مورد آن منتشر نکرده‌اند.

Only the registered members can see the link

همکاران سیستم

منبع: Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

saman87
11-02-09, 20:30
خب وقتی شایعه ست شما چرا شایعه پراکنی می کنید؟!:1. (38):

بنظر من اینجور بحث ها بی فایده ست!

alborz_k
11-02-09, 20:34
ببینید این که شرکت اینتل در ساخت تراشه های گرافیکی بسیار ضعیف عمل می کنه که چیز کاملأ واضحیه!!!
پس اصلأ عقلانی نیست که این شرکت برای طراحی تراشه ی یک وسیله ی بازی ، انویدیا رو کلأ کنار بزاره و بره سراغ اینتل!!

Trance
11-02-09, 20:37
خدمت شما عرض کنم که شرکت های مثل مایکروسافت و سونی از الان خودشون رو اماده میکنن برا طراحی نسل بعدی کنسول ها.

چون برنامه نویسی گیم ها هم تا یکی دو سال دیگه تغییر میکنه پس این دو شرکت اماده رقابت باهم میشن.

Trance
11-02-09, 20:43
ببینید این که شرکت اینتل در ساخت تراشه های گرافیکی بسیار ضعیف عمل می کنه که چیز کاملأ واضحیه!!!
پس اصلأ عقلانی نیست که این شرکت برای طراحی تراشه ی یک وسیله ی بازی ، انویدیا رو کلأ کنار بزاره و بره سراغ اینتل!!

خوب دوست عزیز یکی از ضعف های قبلی ps3 همون گرافیکش بود (به نظر من)که بیشتر بازیهای اون توی گرافیک پردازش خوبی نداشتن.شاید به خاطر همین سونی به طرف اینتل بره.

alborz_k
11-02-09, 21:15
خوب دوست عزیز یکی از ضعف های قبلی ps3 همون گرافیکش بود (به نظر من)که بیشتر بازیهای اون توی گرافیک پردازش خوبی نداشتن.شاید به خاطر همین سونی به طرف اینتل بره.
تا جایی که من شنیده بودم ، گرافیک ps3 در سطح بالایی بوده و حتی بهتر از xbox360 عمل کرده ، در ضمن من فکر کنم سونی تو این کنسول از پردازنده ی ساخته ibm به عنوان پردازنده ی اصلی استفاده کرده . ولی در هر صورت اینتل در زمینه ی ساخت تراشه ی گرافیکی اصلأ نیرومند نیست و شما هیچ محصول مناسب از این شرکت تو بازار نمی بینید. حالا شاید ps3 بخواد از یک پردازنده ی اینتل در کنار یک پردازنده ی گرافیکی در محصول جدیدش استفاده کنه و شاید هم اینتل یک معجزه ای چیزی کرده باشه و ما بی خبریم !!! ولی کلأ استفاده از تراشه ی گرافیکی اینتل در ps4 یک چیز کاملأ عجیبیه!!
البته تمام این حرف ها در حد شایعه هستن، باید منتظر بمونیم تا مشخصات رسمی این کنسول جدید اعلام بشه!

Trance
11-02-09, 21:25
فکر کنم هر دو شرکت از IBM برا طراحی وساخت پردازنده کنسول هاشون استفاده کردن.بیشترین ضعف گرافیک PS3 نداشتن AA در بیشتر بازیهاش بود.

و به همین خاطر بیشتر بازیهای این کنسول(Exclusive) امیتاز های خوبی توی سایت ها نگرفتن.

alborz_k
11-02-09, 21:39
فکر کنم هر دو شرکت از IBM برا طراحی وساخت پردازنده کنسول هاشون استفاده کردن.بیشترین ضعف گرافیک PS3 نداشتن AA در بیشتر بازیهاش بود.

و به همین خاطر بیشتر بازیهای این کنسول(Exclusive) امیتاز های خوبی توی سایت ها نگرفتن.
آره هر دو تاشون از پردازنده های سل ibm استفاده می کنند. اولش قرار بود که این پردازنده کار کارت گرافیک رو هم انجام بده (یه چیزی تو مایه ی فوزیون) ولی بعد از طراحی متوجه شدن که این پردازنده اون قدر ها هم قوی نیست و حتمأ نیاز به پردازش گر گرافیکی مجزا هست. که سونی از یکی از gpu های انویدیا استفاده کرد.

Trance
11-02-09, 21:53
به نظر من(اگه اشتباه نکنم) پردازنده xbox360 ساختار متفاوتی با ps3 داره.از پردازنده cell فقط ps3 استفاده میکنه و برای این کنسول ساخته شده.

cell ساختار 8 هسته ای داره و طراحی شده که البته عملا 7 هسته اون(برا ساخت بازیهای و اجرا) مورد استفاده قرار میگره و اون هسته ای باقی مونده عملا کاری نمیکنه.

ولی پردازنده xbox360 با 3 هسته طراحی و ساخته شده و هر هسته بصورت چند رشته ای عمل میکنه.

امیدوارم که بحث های خارج از تایپیک نباشه.:give_rose:

z350
01-04-09, 00:25
این حرف کلا شایعه است .در حال حاضر هنوز که هنوزه شرکت سونی داره سعی میکنه به شرکتهای معروف بازی سازی بفهمونه که این دستگاه دارایه چه امکنات و قدرتی هست تا بتونن براش بازی بسازن .تا به حال هیچ تیمی نتونسته بازیی در حد و اندازه ی این دستگاه بسازه با این حال چطور ممکنه به فکر نسل بعد باشه ؟؟!!!

z350
01-04-09, 00:29
به نظر من(اگه اشتباه نکنم) پردازنده xbox360 ساختار متفاوتی با ps3 داره.از پردازنده cell فقط ps3 استفاده میکنه و برای این کنسول ساخته شده.

cell ساختار 8 هسته ای داره و طراحی شده که البته عملا 7 هسته اون(برا ساخت بازیهای و اجرا) مورد استفاده قرار میگره و اون هسته ای باقی مونده عملا کاری نمیکنه.

ولی پردازنده xbox360 با 3 هسته طراحی و ساخته شده و هر هسته بصورت چند رشته ای عمل میکنه.

امیدوارم که بحث های خارج از تایپیک نباشه.:give_rose:

جیگر ps3 از ساختار 7 هسته ای تشکیل شده که 6 هسته ی آن مربوط به پردازش بازی ها میشه و 1 هسته ی آن هم مربوط به پردازش و آماده سازیه فریمور دستگاه است:1. (38):

Trance
01-04-09, 10:32
تراشه ps3 هر چند هسته ای که باشه فقط به درد محاسبات پیچیده ریاضی میخوره و الانم که طی چند سال گذشته هنوز شرکت های بازی سازی با این تراشه مشکل دارن.(نوشتن گیم با طراحی پیچیده این تراشه سخته )

هسته های نا متقارن تراشه باعث شده که شرکت های بازی سازی برای نوشتن موتور بازی یا ساخت بازی با مشکلاتی روبرو بشن.

EAB
01-04-09, 11:28
در سال 2000 ميلادي، سوني، توشيبا و IBM اتحادي موسوم به) STI تركيبي از حروف اول نام اين شركت‌ها) را تشكيل دادند كه هدف از آن طراحي و توسعه نسل جديدي از پردازنده‌ها موسوم به Cell بود. يك سال بعد مركز طراحي اين گروه فعاليت خود را آغاز كرد و به دنبال آن مشخص شد IBM توانسته است نظر سه توليدكننده اصلي كنسول‌هاي بازي يعني سوني، مايكروسافت و نينتندو را براي استفاده از پردازنده‌هاي مركزي مبتني بر Power جلب كند.

پس از حدود چهار سال تلاش گروه STI، نخستين پردازنده Cell به مرحله توليد رسيد و سوني رسماً اعلام كرد كه در نسل جديد كنسول بازي خود (و ديگر ابزارهاي سرگرمي!) از پردازنده Cell استفاده خواهد كرد. حتي پيش از اين، خبر استفاده هر سه توليدكننده اصلي كنسول‌هاي بازي از پردازنده‌هاي IBM، موجب شگفتي همگان از تلاشIBM و موفقيت آن در اين عرصه شده بود. در واقع IBM توانسته است با اثبات برتري‌هاي فني خود در اين حوزه، تقريباً تمام اين بازار را در اختيار بگيرد. اما اقدام سوني مبني بر استفاده از پردازنده Cell حكايتي جداگانه دارد. شايد در ابتدا بهتر است به سراغ مشخصات فني اين پردازنده برويم.

مبناي طراحي Cell، پردازنده‌هاي Power شركت IBM هستند. در واقع Cell داراي يك هسته پردازشي مبتني برPower است كه آن را Power Processing Element يا به اختصار PPE مي‌نامند. به علاوه Cell داراي هشت هسته پردازشي اختصاصي Synergistic Processing Element است كه به اختصار SPE ناميده مي‌شود. (سوني به منظور كاهش هزينه‌ها و افزايش بازدهي توليد، يكي از هشت هسته پردازنده Cell به كار رفته در Play Station 3 را غيرفعال ساخته است.)

PPE و SPEها از طريق گذرگاه‌هاي بسيار سريع با يكديگر مرتبط هستند تا وظايف پردازشي به سرعت در ميان آن‌ها تقسيم شود. معماري PPE مبتني بر سري 64 بيتي پردازنده‌هاي Power PC است و مي‌توان سيستم‌هاي عاملي چون لينوكس را برروي آن نصب و اجرا كرد. اين هسته پردازشي كه در Cell معرفي شده داراي 32 كيلوبايت L1 cash و 512 كيلوبايت L2 cash مي‌باشد.

IBM همچنين يك واحد پردازش VMX (يا Altivec) را براي انجام‌دادن پردازش‌هاي بُرداري به آن اضافه كرده است. البته اغلب محاسبات مميز شناور توسط SPEها انجام مي‌شود و اصولاً اين المان‌ها براي چنين منظوري طراحي و بر روي die تعبيه شده‌اند.

پردازنده‌هاي به كارفته در كنسول‌هاي بازي

نام كنسول بازي و سازنده‌

هسته

تعداد ترانزيستور

فناوري توليد

Play Station 3
(سوني)

PPE
يك واحد

هشت واحد SPE

سرعت كلاك 2/3 گيگاهرتز
32KB L1 cash
512KB L2 cash
واحد برداري VMX

234 ميليون ترانزيستور به كار رفته‌

213 ميليون ترانزيستور فعال

90 نانومتر

XBOX 360
(مايكروسافت)

سرعت كلاك 2/3 گيگاهرتز 256KB SRAM براي هر پردازنده توان پردازشي 218GFLops

سه هسته متقارن مبتني بر Power PC
هر هسته با سرعت كلاك 2/3 گيگاهرتز
يك واحد برداري VMX-128
1MB L2 cash

90
نانومتر

Revolution
(نينتندو)

نينتندو اعلام كرده است كه از پردازنده‌هاي IBM در كنسول بازي خود استفاده خواهد كرد. اما هنوز اطلاعات دقيقي از مشخصات آن‌را اعلام نكرده است.

SPEها نيز هسته‌هايي مبتني بر معماري RISC و ساختار 128 بيتي SIMD هستند. اين هسته‌ها داراي 256 كيلوبايت حافظه محلي (موسوم به Local store) مي‌باشند كه توسط PPE قابل روِيتند و از سوي نرم‌افزارها به صورت مستقيم قابل آدرس‌دهي مي‌شوند. از لحاظ نظري يك SPE در سرعت كلاك چهار‌‌‌گيگاهرتز توان پردازشي معادل 32 گيگافلاپس (32‌ميليارد عمليات مميزي شناور در هر ثانيه) خواهد داشت. البته دستيابي به اين سرعت كلاك به واسطه معماري بهينه شده SPEها براي انجام‌دادن نوع خاصي از پردازش‌ها چندان شگفت‌انگيز نيست. حتي گفته مي‌شود كه IBM در آزمايشگاه‌هاي خود به سرعت كلاك 2/5 گيگاهرتز نيز براي Cell رسيده است.

با در نظر گرفتن تعداد SPEهاي به كار رفته در Cell و مقايسه توان پردازنده‌هاي پي‌سي‌هاي امروزي در محاسبات مميز شناور، اختلاف بسيار زياد آن‌ها و قدرت بالاي Cell در اين‌گونه پردازش‌ها كاملاً محسوس است.

موضوع مهمي كه در اينجا بايد ذكر كرد نگرش جديد IBM در مورد تأمين توان پردازشي در حوزه‌هاي مختلف است. به بيان روشن‌تر بايد پردازنده Cell را نخستين‌ گونه از پردازنده‌هايي دانست كه از هسته‌هاي غيريكسان و تخصيص يافته تشكيل شده‌اند و در واقع شايد بتوان اين شيوه جديد را چيزي مانند <رايانش سلولي> ناميد. آنچه مي‌تواند بر اين ديدگاه صحه بگذارد، موضع سه شركت توليدكننده Cell در مورد معرفي اين پردازنده است. به عنوان مثال IBMدر زمان معرفي Cell اعلام كرد كه در آينده‌اي نزديك از برخي انواع پردازنده Cell در گروهي از سرورهاي خود استفاده خواهد كرد. توشيبا در جاي ديگري به اين نكته اشاره كرده است كه به زودي از Cell در نسل جديدي از تلويزيون‌هاي ديجيتال خود بهره خواهد گرفت.

اين شركت در همايشي كه اواسط سال 2005 ميلادي برگزار كرد، نمونه‌اي از اين تلويزيون‌ها را به نمايش گذاشت كه امكان رمزگشايي همزمان چندين كانال تلويزيوني با كيفيت HD را فراهم مي‌كرد. سوني نيز از مدت‌ها قبل اعلام كرده است كه در آينده از پردازندهCell در كامپيوترهاي خود استفاده خواهد كرد. نكته جالب‌تر اين‌كه يكي از روِساي سوني اخيراً اعلام كرده است كه قصد دارد نسخه موبايل اين پردازنده را براي دستگاه‌هاي سرگرمي همراه توسعه دهد.

با تمام اين اوصاف و به‌رغم ويژگي‌هاي فني Cell، برخي از كارشناسان اين حوزه به فلسفه توسعه اين‌گونه پردازنده‌ها انتقاداتي وارد مي‌كنند. به عنوان نمونه‌اي از اين انتقادات موضوع سخت‌تر شدن شرايط كدنويسي براي استفاده بهينه از منابع چنين پردازنده‌هايي به واسطه غيريكسان بودن هسته‌هاي پردازشي مطرح مي‌شود.
AMD نيز به صراحت اعلام مي‌كند كه از چنين روشي براي توسعه پردازنده‌ها خودداري مي‌كن

برداشت از مجله شبکه