PDA

مشاهده نسخه کامل : وجدان کاری ؛ آیا تابحال به این موضوع فکر کرده اید ؟!

Mehdi_Full
18-01-09, 19:04
سلام خدمت دوستان عزیز :give_rose:

یه بحثی به ذهنم رسید گفتم شاید بد نباشه یه مقدار در موردش صحبت کنیم موضوعش هم وجدان کاریست

بله وجدان کاری . چقدر به این مسئله تا بحال فکر کردیم آیا در موردش چیزی به ذهنمون تابحال رسیده اصلا مهم هست یا نیست ؟

به نظر بنده همه ما باید تو کارمون هیچوقت کم نذاریم (عقیده شخصی) یعنی در قبال مسئولیتی که داریم و بعهده ما هست باید تمام تلاشمون رو بکنیم

البته این مورد در تمامی کارها و شغلها صدق میکنه اما بیشتر صحبت بنده به روی کاری هست که بیشتر بچه های این انجمن باهاش سر کار دارند یعنی سخت افزار

تا حالا شده که برای کسی بخواهید یک سیستم جمع کنید و یک پیش فاکتور و لیست قطعات رو به مشتری ، دوست ، آشنا بدید و بعد از اینکه سیستم جمع شد 3-4 تا از

قطعات با لیست قبلی فرق کنه اما مبلغ دریافتی همون قطعات باشه که تو لیست هست ؟!

آیا شده که دوستمون درخواست کنه یک CPU آکبند مثلا Q6600 بگیرید و بعد CPU ده ماه کارکرده سیستم خودتون رو روی مادربردش بندازید و پول نو رو بگیرید ؟

آیا شده پاور سیستمی که برای تعمیر اومده با یه پاور ضعیفتر و ارزونتر جابجا کنید ؟!

و .... و خیلی موردهای دیگه که فکر میکنم کاملا منظورم رو متوجه شده باشید

البته بیشتر این موردهایی که گفتم برای مشتریانی پیش میاد که از کامپیوتر و سخت افزار هیچ چیزی سر در نمیارن .

خیلی خوب هست که همه ما وجدان کاری رو به مسائل مالی نفروشیم و حق کسی رو با کمی پول ضایع نکنیم .

در این مورد نظرتون چیه و تا بحال چه مقدار سعی کردید که اینگونه باشید ؟

سپاس :1. (23):

saeed_hosseiny
18-01-09, 19:13
خوب موضوعه خوبیه .
وجدان کاری یک حقیقت برای رسیدن به موفقیته . به طور مثال اگر کسی وجدان کاری نداشته باشه مثلا اگر همین 6600 دست دوم رو به جای نو بندازه به دوستش و اگر دوستش متوجه بشه بجای اینکه ایشون سود خوبی کرده باشه در دراز مدت به دلیل تبلیغات سوء از جانب دوستش به شکست میخوره و اعتماد دیگران رو دیگه نمیتونه به دست بیاره . در کل صداقت و وجدان کاری عوامل مهم رسیدن به موفقیت هستش.
هیچ چیز در زندگی به این اندازه که ادم اعتبار داشته باشه مهم نیست . چون اعتبار باعث اعتماد دیگران میشه و باعث میشه که دیگران بر طبق این اعتماد کارهاشون رو به ما بسپارن و در این کنار سودی خوبی به دست میاد و این اعتبار و وجدان کاریه یک شرکت برای تولید کالاهای خوب و باکیفیت هستش که مشتریها رو به طرف خودش میکشونه .

همین لاجیتک , شما هرچی بگی میگن عالیه چون خودشو نشون داده . چون افرادی که دارن این رو تولید میکنن از وجدان برخودارن و این باعث سودهی به خودشون میشه .

این رو هم بگم که هر کدوم از ماها یه جاهایی وجدان رو زیر پا گذاشتیم و گفتیم کسی نمیفهمه . ولی وای به اون روزی که این قضیه رو بشه . پس از همین الان وجدان رو زیر پا نگذاریم .

mr_pooyan
18-01-09, 19:49
بحث خوبيه.
شايد به نظرم يکی از دلايل اينکه رشد جامعه مون کمه اينه که تو جامعه مون نقش وجدان تو زندگیهامون کم شده، نه تنها توی کار توی خيلی چيزهای ديگر هم همينطوره. به نظر من يکی از دلايلش هم مشکلات روحی که تو جامعه هست می تونه باشه که اينگونه بروز می کنه.

Labyrinth
18-01-09, 20:52
یک مورد جالب بگم

تا حالا شده یک کار خوب انجام بدید و سریعا جوابش رو ببینید و وقتی کار بد انجام دادید همنطور بشه دوباره ؟

واضح تر میگم شما یک مشتری داری که میتونی ازش سود زیادی بگیری و یا نگیری ؟

شده وقتی سود کمتر گرفتی یکم هم ازش نگذشته یک مشتری دیگه جور بشه ؟

و وقتی بخوای ازش سود زیادی بگیری یجوری قضیه جور نشه و همین مشتری هم از دستتون بپره ؟

برای من این موضوع رخ داده ولی بصورت دیگه و سبکی دیگه

موفق باشید :give_rose:

mohammad1985
19-01-09, 00:04
چیزی که ما ایرانی ها ازش بی بهره هستیم . البته من هیچ کدام از این کارهایی که گفتید تا حالا نکردم !

Overclocker
19-01-09, 00:12
تا حالا شده سیستم رو طبق فاکتور نبندید و در زمان 1 ساعت باقی مانده به تحویل از کارتان پشیمان شده و همان قطعات رو که در فاکتور ذکر شده اند جایگزین کنید فقط به خاطر خدا این کارو بکنید ؟؟!!

در قابلمه بازه شکمبه که نباید بیوفته زیر پا !!:1. (38):

Mehdi_Full
19-01-09, 14:43
بقیه دوستان دیگه نظری ، پیشنهادی ندارند ؟!

mohammad1985
20-01-09, 23:53
مهدی جان اون کسانی که این کارا رو می کنن که نمی یان اینجا نظر بدن !

shahab_blaster
21-01-09, 11:12
با سلام
وجدان كاري خيلي خوبه
ما اول بايد ياد بگيريم كه دروغ بده مثلاما وقتي اينكارو انجام نداديم كارمون بهتر ميشه
به نظر من سر منشا خيلي از گناهان دروغ هستش
اولينكار اينه كه تو كسبمون دروغ نگيم و اينو به اطرافيانمون هم منتقل كنيم

ViViD
21-01-09, 13:31
نمونه همین وجدان کاری رو من از صمیمی ترین دوستم خوردم
همین سیستم قشنگی که در پایین میبینید رو از طریق ایشون خرید کردم
بعدش که قیمتهایی که بهم داده و خرید خودش رو متوجه شدم از همون روز دیگه طرفش هم نرفتم و به هر کسی هم که میخواست ازش خرید کنه میگفتم جریان از این قراره
البته شاید من هم کاره خوبی نمیکنم اما وقتی بیشتر از 7% نرمال که باید روی جنس برای مشتری بکشه و بده برای صمیمی ترین دوستش میکشه یک کم آدم حالش گرفته میشه و اعصاب هم خراب
همین آقا من شاهد بودم که بارها به مردم جنس دست دوم رو به حساب نو داده از جمله باز هم به یکی دیگر از دوستانش سیستم خودش رو انداخت به حساب سیستم نو:1. (27):
خدا ازش بگذره ولی توی زندگیش داره کم کم خلل وارد میشه

Ramin_Zero1818
21-01-09, 18:40
من خیلی پشیمونم...
آخه بیشتر اون کارار. کردم...
من صادقانه اعتراف میکنم وجدان کاری رو زیر پا گزاشتم...:1. (28):

N0m@d
21-01-09, 19:20
راستش من آدم بی وجدانی نیستم فقط یک بار یه CPU نیم سوز شده داشتم که در حالت Ideal دماش روی 80 بود و وقتی هر برنامه ای که نیاز به پردازش داشت رو اجرا میکردم دما میرفت بالای 100 و ریست میکرد!!!

منم دیدم وضعش خیلی خرابه بردم پیش سخت افزار کاری که میدونستم ملاکش واسه تست تصویر دادن و بالا اومدنه و بهش فروختم...حالا اون چیکار کردش دیگه نمیدونم!:whistle:

shahab_blaster
21-01-09, 19:30
بازم ميگم دويتان بيايم دروغ رو از زندگيامون حذف كنيم
حداقل نگيم حرفيو و سكوت كنيم به جاي دروغ گفتن

Olesius
21-01-09, 21:13
راستش هرکسی تو زندگیش بالا پایین داشته...
و هیچ کس خوب مطلق و بد مطلق نیست...

همین که تو اتوبوس جاتو به یه بزرگنر می دی... واسه تاکسی که وایمیستی اگر آدم سالخورده ای ببینی می ذاری اون سوار شه...
آدم محتاج ببینی کمکش می کنی... (منظورم گداهای تاجر نیست!) یکی که واقها احتیاج داره...

و کلی کارای کوچیک دیگه... که آدم با انجامشون احساس خوشحالی و راحتی خاصی می کنه... سبک می شه!!

پس هیج کدوم ما بد نیستیم... همون طوری که هرکسی پاک به دنیا میاد... ولی خودش تصمیم می گیره چه پایانی داشته باشه...!!

من خودم در حدی نیستم که حرف بزنم ولی همون طوری که شهاب جان گفتن اگر دروغ رو از زندگی حذف کنیم خیلی راحت تر و بهتر می تونیم زندگی کنیم...

بازم جسارت منو ببخشید...
با سپاس...:11():

Mehdi_Full
21-01-09, 21:43
ببینید دوستان اصلا بحث این که کی خوبه و کی بد هست اصلا نمیخوایم که خودمون رو هم سرزنش کنیم به نظر بنده اگر به دو چیز اعتقاد داشته باشیم تمام

این مسائل به آسونی حل میشه یکی، بدست آوردن مال حلال هست و دوم ، اعتقاد به روزی خداوند

به نظر من اگر بتونیم دروغ رو کمتر کنیم و صادق باشیم روزی خداوند از بنده قطع که نمیشه بلکه بیشتر هم خواهد شد

در کل همه چیز به اعتقادها بستگی داره این که چطور باید به حق دیگران احترام گذاشت .

سپاس :1. (23):

D J V A H I D
21-01-09, 21:52
بنام حق

منم صادقانه و متاسفانه اعتراف میکنم که در قدیم وجدان کاری رو زیر پا گذاشتم ... و بعد از هر کدوم ضربش رو هم خوردم ... و در موارد مخالف خیرشو دیدم و این بهم ثابت شد که دیگه واسه همیشه به حق خودم قانع باشم و خدا از ما راضی :yes::1. (23):...! :11():

Labyrinth
21-01-09, 22:18
چیزی رو که نباید فراموش کرد اینه که هردستی بدیم از همون دست میگیرم پس اگر یجا زیر آبی رفتی باید انتظار این رو داشته باشند که جوابش رو بگیری

یک مورد رو همیشه در نظر بگیرد اونم اینه اگر طرف هم نفهمه که ما کاری که باید انجام بدیم رو انجام ندادیم آیا خودمون هم نمیفهمیم ؟ شاید آره و شاید هم خیر این است سوالی که باید از خودمون بکنیم

اگر وجدان رو زیرپا نگذاشتیم و انصاف داشتیم اون موقع انتظار داشته باشیم دیگران هم با ما اینگون باشند :yes:

موفق باشید :give_rose:

MVP
28-05-09, 20:56
من قبلا از این کارها میکردم اما الآن به این نتیجه رسیدم که اصلا کار انسانی نیست :yes:

D J V A H I D
07-08-10, 08:56
از دوستان عزیز خواهشمندم این مساله رو جدی بگیرن ... واسه یادآوری خوبه ... حداقل به درد من خیلی خورد ... :great:

ashkan.h
13-09-10, 23:16
منم کاملا موافقم.در قرآن مجید هم آمده و معنیش اینه:مکر نکنید که مکر خدا بالاترین مکرهاست.
من تا حالا خیلی بش فکر کردم.امید دارم که همیشه راهه راستو برم.

Labyrinth
14-09-10, 04:33
دوستان تهرانی تا اونحایی که یادمه شماره تلفن 144 رو بگیرد و بعد سوره ی 83 رو انتخاب کنید و سپس تلاوت با معنی

در این مورد چیزهایی خواهید شنید