PDA

مشاهده نسخه کامل : مشکل صفحه آبی با مادربرد ASUS P5Q Deluxe

zeus_delta
02-01-09, 20:36
با سلام خدمت دوستان
من دچار مشکل صفحه آبی شدم و مشکل به حدی پیشرفت کرد که دیگر سیستم بالا نیامد. مشخصات سیستم :
CPU : E6420
MB : Asus P5Q Deluxe
RAM : 2* 1 GB Kingston Hayper CA 4.4.4.10
HDD : 2* 320 GB Samsung
VGA : Asus 8600 GTS
Power : 680 Real Green
DVD Writer HP
DVD ROM Combo HP
Ram Reader FOXCOM Internal
هاردها رید صفر یر روی پورتهای 0 و 1 مربوط به SIL5723 controller بودند. در ابتدا گاهی پیغام عدم خواندن حافظه در یک آدرس برروی مانیتور دیده میشد. اما به مرور تبدیل به صفحه آبی 00000050*0 گردید سپس بعد از چند روز سیستم بالا نیامد. خواستم هاردها را فرمت کنم و مجدد سیستم را تنظیم کنم که دیگر هادها شناسایی نشدند. پورتها را عوض کردم و در حالتهای مختلف تست کردم اما فقط در حالتی که هاردها به پورتهای ساتا غیر سیلیکون متصل بودند و تنظیم بایوس یر روی IDE بود هاردها شناسایی شدند و در سایر حالتها در هنگام نصب ویندوز فقط 8 مگ از یک هارد شناسایی میگردد.
رمها را با MEMTEST 2 تست کردم (چند بار) و مشکلی نداشتند. در حالتهای مختلف یکیی و دوتایی و برروی اسلاتهای مختلف تست کردم ولی سیستم قادر به شناسایی هاردها در حالت RAID و AHICH و پورتهای سیلیکون کنترلر نمی باشد.
در هنگام نصب ویندوز در حالت IDE نیز مجدد پیغام صفحه آبی قبلی و یا 0000008e*0 میآید و ویندوز نصب نمیشود. بایوس را به روز کرده ام.
حالا اساتید نظر بدهند و راهنمایی کنند . فقط لطفا سریعتر زیرا میخواهم قبل از تعطیلات تاسوعا و عاشورا سیستم را جمع کنم تا سرگردانی 2 ماهه پایان یابد.
با تشکر

Trance
02-01-09, 21:17
1-عملکرد نادرست سخت افزار ها یا ثبت نادرست درایور های سخت افزاری

2-وجود فایل های dll ناسازگار یا وجود bug در کرنل سیستم عامل

3-اشکلات فیزیکی از جمله خرابی رم یا تغییر ولتاز پاور

4- بالا رفتن دمای سخت افزارها

5- نرسیدن برق به هارد یا سخت افزار های دیگه

6-کار کشیدن بیش از توان یک سخت افزار

بعضی از عواملی که باعث ایجاد صفحه ابی میشه.

WORYA_SH
02-01-09, 22:20
دوست عزیز بایاس را آ پدیت کن سپس تنضیمات دیفالت را انتخاب کن و دوباره امتحان کن . پیچها را هم چک کن که اتصال کواته نداشته باشی.

نتایج کارت را بعد از این کارها بگو تا بیشتر و دقیقتر راهنمایی بشی.

mr_pooyan
02-01-09, 22:25
- ممکنه ترتيب هاردا اشتباه باشه. هاردی که ويندز روشه مستر وصل شده؟ (اين اشتباه باسه SATA زياد ميشه!)
- اگه نبود ممکنه RAM ها باشند يا شل شده باشند يا مشکلدار. با نرم افزار مثل اينکه نمیشه حتما مشکلو پيدا کرد.

AMD>INTEL
03-01-09, 01:26
top 0×00000050: PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA - This Windows stop error indicates that information that the operating system was looking for was not found in memory (ram). This occurs when the system looks for information in the ram that doesnt exist. This is usually caused by defective RAM (once again, including Ram on your motherboard, L2 cache and video card ram).
Only the registered members can see the link

zeus_delta
03-01-09, 16:54
مجددا سلام
از پاسخ دوستان متشکرم. چند نکته قابل توجه اسم:
1) بایوس آپدیت شده است.
2) در حال حاضر سیستم عامل بر روی دستگاه نصب نیست و لذا احتمال ناسازگاری نرم افزاری کمتر از ناسازگاری سخت افزاری است.
3) در واقع مشکل این است که در حالت RAID چه از کنترلر سیلیکون (SIL5723 SATA Conector) و چه پورتهای ساتای ICH10R هاردها در هنگام بوت توسط درایور Marvell شناخته نمیشوند و در هنگام نصب ویندوز XP یا هاردها شناسایی نمیشوند و یا فقط یک پارتیشن 8 مگی شناسایی میگردد. که در صورت ادامه برای نصب، باز هم پیغام آبی می آید.
4) اما در حالت IDE هاردها شناسایی شده و ویندوز نصب میگردد.
5) همانطور که قبلا گفتم رمها را تست کرده ام و مشکلی نداشته اند اما هاردها را نتوانسته ام تست کنم.
6) میخواهم قبل از تعویض رم یا هارد ابتدا در حالت IDE ویندوز را نصب کنم و مدتی با آن کار کنم ببینم آیا باز دچار مشکل میشود یا خیر؟ اگر نشد میشود نتیجه گرفت که مادر برد مشکل دارد ؟ یا باز هم مشکل از ناسازگاری رمها یا هاردها است؟
با تشکر

scw
03-01-09, 19:18
مشکل از کارت گرافیک است که باعث میشود که شما نتوانید حتی windows روی سیستم خود نصب کنید

zeus_delta
08-01-09, 16:07
در حالت IDE هاردها شناسایی میشوند و ویندوز نیز نصب شد. اما هنگامی که بر روی حالت AHCI و یا RAID تنظیم میگردد باز هاردها شناسایی نمیشوند.
امروز رم جدید گرفتم (CROSAIR) که مطابق با جدول QV سایت ASUS برای P5Q Deluxe میباشد. اما با رمهای جدید نیز مشکل رفع نگردید.
همچنین یک هارد 500 WD خریدم که مشکل با این نیز رفع نگردید و در حالت تک هارد و AHCI هارد شناسایی نمیشود. اما در حالت IDE مشکلی نیست.
فکر میکنم که باید شنبه مادر برد را ببرم گارانتی( با کمال تاسف).:cry:

Olesius
08-01-09, 16:48
دوست عزیز برای Raid کردن شما دستوراتی که در دفترچه بورد نوشته شده رو درست انجام می دین؟؟؟
AHCI یک حالت خاص برای عملکرد بهینه هارد هست که استفاده ش شرایط خاصی رو می خواد! تا اونجا که من می دونم باید هارد هم توانایی پشتیبانی این حالت رو داشته باشه...
در کل وقتی شما می تونید Raid کنید چرا به دنبال AHCI می رین؟؟؟

پیشنهاد من:
تنها 1هارد رو وصل کنید و حالت شناسایی هارد رو IDE قرار بدین...
اگر امکان فرمت کامل هارد رو دارین این کارو بکنین...
حتما فرمت ذخیره سازی هارد NTFS باشه
بعد ویندوز رو نصب کنید...
بهد از این که مطمئن شدید مشکل به طور کامل رفع شده اقدام به Raid کنید...
در مورد هارد دوم هم اگه امکان داره فرمت انجام بدین و از NTFS بودن فرمت ذخیره سازی هارد دوم هم مطمئن بشید...

حتما به دفترچه بورد مراجعه کنید... نحوه ایجاد Raid و دیسک Raid کامل توضیح داده شده...

موفق باشید...:11():

hamid_archi
18-01-09, 16:57
من هم همین دیشب به این مشکل برخوردم ـ بایوس رو هم آپدیت کردم باز هم نشد تمام قطعات رو تست کردم روی بقیه مادربرد ها کار میکنه ولی با p5q Deluxe ویندوز نصب نمیشه ـ فکر میکنم مجبورم مادربرد رو ببرم گارانتی.
زؤس جان لطفا نتیجه رو به من هم بگو تا من هم بدونم با این مین در ظاهر قدرتمند چیکار باید بکنم.
راستی من روی این مین کارت Geforce 260 رو نصب کردم با پاور 580 ریل Green .
آقایون لطفاً به دادم برسید:1. (28):.

Ram_ CoarsAir 4gig(2*2
Cpu _ core 2 Quad 9550 2.83 H.D.D _ Western

zeus_delta
19-01-09, 23:11
با سلام به دوستان عزیز
بالاخره هفته گذشته مادربرد را بردم ویستاپخش رایانه برای گارانتی. هنگام باز کردن مادربرد دو نکته مشخص شد: یکی اینکه IC- LSI سوخته بود حال کی و چگونه نمی دانم. دیگر اینکه یکی از پایه های سوکت سی پی یو کج شده بود که آنرا درست کردم. گارانتی خیلی سریع و محترمانه به مشکلم رسیدگی کردند و خلاصه تحویل گرفتند. ظرف یک روز اعلام کردند که سوختن IC شامل گارانتی نمی شود و قابل تعمیر هم نیست. به مرکز پشتیبانی ASUS نیز email زدم که آنها نیز در اسرع وقت ابراز همدردی نمودند.:give_rose:
در مذاکره تلفنی با مسئول تعمیرات ویستا پخش ایشان گفتند ممکن است مشکل از پاور باشد. لذا پاور را بردم مرکز گرین که آنها بعد از یک روز خبر خوش سالم بودن پاور را اعلام نمودند. البته شاید تعمیر هم شده باشد به ما که نگفتند.
اما بنده همچنان با سماجت تمام سیستم را در حالت IDE و با پاور تایید شده و رمهای Corsair و هاردهای WD و Samsung راه اندازی نمودم که به راحتی ویندوز نصب شد و بدون خطا کارها پیش رفت. همه چیز خوب پیش میرفت که پس از نصب درایورهای کارت ASUS VGA 8600GTS Top کارتها در بوت شدن مجدد چند بار ناپایدار شد و پس از نصب درایور صفحه کلید دیگر بالا نیامد و خطای صفحه آبی 00000050*0 راملاحظه نمودم.:party:
واقعا خسته شدم. شاید طبق فرمایش دوستمان کارت گرافیک ایراد داشته باشد. دیگر امکان جابجایی کارت گرافیک نیست.
میخواهم درایور صفحه کلید را بردارم بعد اگر باز هم مشکل وجود داشت به دنبال یک مادربرد مناسب باشم.در این زمینه لطفا راهنمایی کنید.:merci:

AMD>INTEL
20-01-09, 00:08

AMD>INTEL
20-01-09, 00:13
اين رو ببين براي خود ميكروسافت هست . راه هاي حل رو نوشته

zeus_delta
20-01-09, 13:28
دوست عزیز ضمن تشکر در فرومی دیگر این آدرسها را از خود شما که در پاسخ به مشکل فردی داده بودید گرفته بودم و در واقع بخشی از کارهایی که تا به جال انجام داده ام با برداشت از اینها بوده است.
اما مشکل این است که:
1) کارت گراقیک و CPU یدک برای جابجایی و عیب یابی آنها ندارم.
2) فعلا سیستم پس از ورود به ویندوز ری استارت میشود و در هنگام بالا آمدن نیز هر کار میکنم وارد فهرست انتخاب روش بالا آمدن نمیگردد تا وارد حالت SAFE Mode شوم و با روشRename کردن فایلهایی که در راهنمای میکروسافت اشاره شده است عیب یابی نمایم.
در ضمن من همین سیستم را با ماردیرد ASUS P5WDH Deleuxe داشتم و در آن موقع نیز گاهی پیغام نخواندن آدرس حافظه میداد اما نه در صفحه آبی. تا اینکه پس از مدتی سیستم بعد از مدت طولانی (چند ساعت) حالت استند بای دیگر بالا نمی آمد و در فرمت ونصب مجدد ویندوز هاردهارا که بصورت RAID 0 بر روی سوکتهای EZ Back up بود شناسایی نکرد. که مادر برد را بردم گارانتی و به علت عدم موجودی بخشی از هزینه آنرا دادند.
سپس همان سیستم را با مادر برد ASUS P5Q Deluxe جمع کردم که دچار مشکلات فوق شدم و در نهایت IC مادر برد سوخت.
اقدامات انجام شده تا کنون :
1) آزمایش رمهای اولی (کینگستون هایپر 667) با MEMTEST که سالم بودند.
2) جایگزینی رمها با رم Corsair 1066 که مشکل رفع نشد.
3)آزمایش در حالتهای مختلف رمها(تکی و دوتایی و بر روی سوکتهای مختلف) که فرقی نکرد.
4)جایگزینی هاردها با هارد WD 500GB نو که فرقی نکرد. یعنی هارد تک در حالت AHCI و چند تایی در جالتهای AHCI و RAID شناسایی نشدند.
5) تعمیر و کنترل پاور توسط شرکت گارانتی کننده که باز فرقی نکرد.
6) تغییر سوکت کارت گرافیک که فرقی نکرد.
البته الان با همان مادربرد ICسوخته کار میکنم و سیستم در حالت IDE دچار مشکل شده است.

Armin-N
20-01-09, 15:02
برای رفتن به safe mode ببین میتونی از این راه بری؟

وقتی سیستم رو روشن میکنه توی لود اولیه ویندوز که رسید قبل از رفتن لود سیستم رو از جلوی کیس خاموش کن (وقتی داره لود انجام میشه این کار رو بکن)

دوباره که روشن کنی سیستم رو چند تا گزینه برای انتخاب داره که یکیش safe mode isj
من که اینطوری میتونم وارد safe mode بشم
شما هم تست کن شاید نتیجه داد

hamid_archi
20-01-09, 15:48
مشکل من که حل شد .
به خاطر رمها بود CoarsAir ها رو عوض کردم و به جاش ژل بستم
بدی این مادربرد ناسازگاری زیاد اون با سخت افزارهای مختلف ـ تویه خود سایت ایسوس هم مشتریها کلی مشکل با ایم مین مطرح کردن.
به هر حال مال من که به خیر گذشت.

mr_pooyan
21-01-09, 01:37
برای رفتن به safe mode ببین میتونی از این راه بری؟

وقتی سیستم رو روشن میکنه توی لود اولیه ویندوز که رسید قبل از رفتن لود سیستم رو از جلوی کیس خاموش کن (وقتی داره لود انجام میشه این کار رو بکن)

دوباره که روشن کنی سیستم رو چند تا گزینه برای انتخاب داره که یکیش safe mode isj
من که اینطوری میتونم وارد safe mode بشم
شما هم تست کن شاید نتیجه داد

اين چه کاريه! کليد F8 باسه همين کار آفريده شده ديگه! :lol:
قبل اين که سيستم بخواد با ويندوز بوت بشه F8 بزنيد گزينه های انتخاب کردن SafeMode و ... می آد. :yes:
اون کاری که می کنيد پدر سيستمو در مياره!:gasp:

AMD>INTEL
21-01-09, 01:47
دوست عزیز ضمن تشکر در فرومی دیگر این آدرسها را از خود شما که در پاسخ به مشکل فردی داده بودید گرفته بودم و در واقع بخشی از کارهایی که تا به جال انجام داده ام با برداشت از اینها بوده است.
اما مشکل این است که:
1) کارت گراقیک و CPU یدک برای جابجایی و عیب یابی آنها ندارم.
2) فعلا سیستم پس از ورود به ویندوز ری استارت میشود و در هنگام بالا آمدن نیز هر کار میکنم وارد فهرست انتخاب روش بالا آمدن نمیگردد تا وارد حالت SAFE Mode شوم و با روشRename کردن فایلهایی که در راهنمای میکروسافت اشاره شده است عیب یابی نمایم.
در ضمن من همین سیستم را با ماردیرد ASUS P5WDH Deleuxe داشتم و در آن موقع نیز گاهی پیغام نخواندن آدرس حافظه میداد اما نه در صفحه آبی. تا اینکه پس از مدتی سیستم بعد از مدت طولانی (چند ساعت) حالت استند بای دیگر بالا نمی آمد و در فرمت ونصب مجدد ویندوز هاردهارا که بصورت RAID 0 بر روی سوکتهای EZ Back up بود شناسایی نکرد. که مادر برد را بردم گارانتی و به علت عدم موجودی بخشی از هزینه آنرا دادند.
سپس همان سیستم را با مادر برد ASUS P5Q Deluxe جمع کردم که دچار مشکلات فوق شدم و در نهایت IC مادر برد سوخت.
اقدامات انجام شده تا کنون :
1) آزمایش رمهای اولی (کینگستون هایپر 667) با MEMTEST که سالم بودند.
2) جایگزینی رمها با رم Corsair 1066 که مشکل رفع نشد.
3)آزمایش در حالتهای مختلف رمها(تکی و دوتایی و بر روی سوکتهای مختلف) که فرقی نکرد.
4)جایگزینی هاردها با هارد WD 500GB نو که فرقی نکرد. یعنی هارد تک در حالت AHCI و چند تایی در جالتهای AHCI و RAID شناسایی نشدند.
5) تعمیر و کنترل پاور توسط شرکت گارانتی کننده که باز فرقی نکرد.
6) تغییر سوکت کارت گرافیک که فرقی نکرد.
البته الان با همان مادربرد ICسوخته کار میکنم و سیستم در حالت IDE دچار مشکل شده است.

اگر بتوني اين برد رو بفروشي شايد راحت ترين راه باشه .

Armin-N
21-01-09, 08:32
اين چه کاريه! کليد F8 باسه همين کار آفريده شده ديگه! :lol:
قبل اين که سيستم بخواد با ويندوز بوت بشه F8 بزنيد گزينه های انتخاب کردن SafeMode و ... می آد. :yes:
اون کاری که می کنيد پدر سيستمو در مياره!:gasp:

درسته عزیز
اما شما این حرف دوستمون رو نخوندین احتمالا:

2) فعلا سیستم پس از ورود به ویندوز ری استارت میشود و در هنگام بالا آمدن نیز هر کار میکنم وارد فهرست انتخاب روش بالا آمدن نمیگردد تا وارد حالت SAFE Mode شوم

mr_pooyan
21-01-09, 18:45
درسته عزیز
اما شما این حرف دوستمون رو نخوندین احتمالا:

شرمنده مثل اينکه سوتی دادم حرفو نخواندم! :whistle:

zeus_delta
23-01-09, 21:14
با سلام مجدد
خوشبختانه سیستم خود به خود درست شد. اما یک خط در میان یعنی ی بار پس از ورود به ویندوز خطای صفحه آبی میدهد و یک بار بدون مشکل ویندوز بالا می آمد. البته در مواردی که ویندوز بالا میامد نکته جالبی دیدم و آن اینکه دمای GPU کارت گرافیک ظرف چند ثانیه به 55 درجه سانتیگراد میرسید و نرم افزار کنترلر آلارم میداد در صورتیکه در همان موقع دمای CPU حدود 33 درجه و مادر برد 37 درجه بود.
خلاصه در پی این موضوع بودم که در یک بار ری استارت کردن دیگر سیستم بالا نیامد و در حال حاضر این موضوع را پیگیری میکنم.
تا حالا با نرم افزارهای تست مادر برد گه بر روی یکی از سی دی های Crown موجود است RAMs و CPU را تست کردم که مشکلی نداشته اند.
آیا نرم افزاری برای تست مادر برد و رم آن در حالت داس وجود دارد؟
و نیز برای غیر فعال کردن کش CPU چه باید بکنم؟

zeus_delta
23-01-09, 21:21
با سلام مجدد
خوشبختانه سیستم خود به خود درست شد.:1. (10): اما یک خط در میان یعنی یک بار پس از ورود به ویندوز خطای صفحه آبی میدهد و یک بار بدون مشکل ویندوز بالا می آمد. البته در مواردی که ویندوز بالا میامد نکته جالبی دیدم و آن اینکه دمای GPU کارت گرافیک ظرف چند ثانیه به 55 درجه سانتیگراد میرسید و نرم افزار کنترلر آلارم میداد در صورتیکه در همان موقع دمای CPU حدود 33 درجه و مادر برد 37 درجه بود.
خلاصه در پی این موضوع بودم که در یک بار ری استارت کردن دیگر سیستم بالا نیامد :1. (27):و در حال حاضر این موضوع را پیگیری میکنم.
تا حالا با نرم افزارهای تست مادر برد که بر روی یکی از سی دی های Crown موجود است RAMs و CPU را تست کردم که مشکلی نداشته اند.
آیا نرم افزاری برای تست مادر برد و رم آن در حالت داس وجود دارد؟
و نیز برای غیر فعال کردن کش CPU چه باید بکنم؟

AMD>INTEL
24-01-09, 00:43
شما بينيد چيپست NB يا SB چقدار داغ ميكنند ؟

zeus_delta
24-01-09, 08:52
ببخشید اصلاح میکنم :
1) آیا نرم افزاری برای تست کارت گرافیک و رم آن در dos و یا ویندوز وجود دارد.
2) برای غیر فعال کردن کش cpu چه باید کرد؟
در ضمن دمای چیپست های NB و SB در تماس دست داغ نیست و در حد همان 33 تا 35 درجه است.

AMD>INTEL
24-01-09, 09:25
اگر اين دما هست ممكنه سطح چيپست با سينك خوب در تماس نيست . ميتونيد باد دقت باز كنيد و كمي خمير بزنيد .

zeus_delta
08-07-09, 18:13
با سلام
متاسفانه مدتی نتوانستم به اینجا سر بزنم.
مشکل من پس از مدتها پیگیری بالاخره حدود 2 ماه پیش رفع شد:
طی این مدت سیستم را فورمت کردم و درایورها را تک تک نصب نموده و هر بار مدتی با سیستم کار کردم تا بالاخره مشکل مشخص گردید. مشکل نه رم بود و نه بایوس یا حتی چیپست سوخته. مشکل درایورهای کارت گرافیک، ماووس و صفحه کلید هم نبود بلکه مشکل نرم افزار همراه کارت گرافیک که برای مانیتور کردن سرعت و دمای کارت گرافیک است، بود. چند بار سیستم را تست کردم و در نهایت با حذف نرم افزار فوق مشکل رفع گردید و شکر خدا تا به امروز خطای صفحه آبی را ندیده ام.
البته دیگر حالت Raid کار نکرد.
با تشکر از تمام دوستان که در این راه کمک کردند بخصوص مدیر محترم انجمن.